Pedagoogilised lähenemised
Väikelapse kõne areng ja selle toetamine
Väikelapse kõne areng algab juba varakult, enne kui seda ise tajume. See läbib mitmeid etappe ning esimeste eluaastate jooksul kujuneb välja kõnelemisoskus. Sorava ja selge kõneni jõudmisel võib osadel lastel tekkida ka takistusi, kuid õigel ajal abi otsides ja teda õigesti toetades, saadakse probleemidest üle.
Ähvardamine suurendab lapse agressiivsust
Lapsevanemad kasutavad tihti ähvardust: "Tee seda või muidu...!" püüdena lapse soovimatut käitumist reguleerida. See on paraku agressiivsusega laetud ähvardus, mis viib hoopis lapse destruktiivse ähvarduse või enesehävitusliku käitumiseni peaaegu viivitamatult - või siis 10-20 aastat hiljem. Rahvusvaheliselt tunnustatud peresuhete autoriteet ja mitmete raamatute autor Jesper Juul avab teema põhjalikult raamatus "Agressiivsus".
Kuidas saada laps õhtul magama stressivabalt?
Vanemate igaõhtune väljakutse on sageli laste õigeks ajaks ning stressivabalt magama saamine. Seda enam, et hommikuti peab ärkama reeglina varakult (lasteaeda või kooli minek) ning uniste lastega kodust väljumine nõuab suuremat pingutust. Siit mõned mõtted, mida soovitab proovida raamatu "Nututa kasvatus" autor Elizabeth Pantley.
Mida teha, kui laps segab jutule vahele?
Lapsed segavad teie jutule vahele sellepärast, et kui nad seda teevad, siis te vastate neile. Nad on selgeks saanud, et te olete alati valmis neile vastamiseks oma tegevuse katkestama.
Kuidas reageerida õigesti imiku nutule?
Imikud nutavad ja vahest päris palju. Väikse beebi nutt on paljudele lastevanematele suur katsumus ja frustratsiooni allikas. Raamatu "Nutt ja jonnihood" autor Aletha J. Solteril on sel teemal kindel seisukoht ning tema hinnangul ei tohiks kunagi jätta väikest beebit üksinda nutma.
6 põhjust, miks laps sind ei kuula
Lapsevanemad soovivad, et lapsed neid kuulaksid. Paraku väljendavad nad end selliselt, et laps ei olegi võimeline oma vanemat kuulama. 
Kui laps räägib vanemale vastu
Lapsed räägivad vahest vanematega halvasti. Nad on ninakad, kasutavad sobimatut kõnepruuki või lihtsalt räägivad vastu, selle asemel, et teha koostööd. Sellise kõneviisiga annab laps vanemale olulise sõnumi.
Montessori esimesel eluaastal: üldised põhimõtted
Montessori pedagoogika on paljude lapsevanemate seas huvipakkuv, kuna selle eesmärgid on selged ja loomulikud. Avaldame siinkohal lambrine blogis välja toodud üldised Montessori põhimõtted esimesel eluaastal.
Miks on oluline lapsega mängida?
Mäng ja mängimine on lapse loomulik tegevus, mida laps suudab ilma täiskasvanu abita teha – nii arvavad ilmselt paljud vanemad. Vanemad märkavad küll mängu kasulikkust, kuid ei näe vajadust selles ise osaleda. Tarkvanem.ee lehel on sel teemal avaldatud väga asjalik kirjutis.
Väikelaps ja reeglite täitmine
Kui mudilastele on seatud terve hulk reeglid, pole neil sageli aimugi, miks need reeglid on olemas ja sellepärast on nende täitmine ka palju raskem.
Miks vajavad lapsed rutiini?
Lapsele on vaja, et ta teaks ette, mis teda päeva jooksul ees ootab. See omakorda eeldab teatavat rutiini. Rutiin tekib tänu korduvatele tegevustele, mis loovad lapse jaoks etteaimatavust ja stabiilsust. Stabiilsus on aga turvatunde üks oluline alustala.
Isiksusehäired ja nõrk minatunnetus saavad alguse beebieast
Kuigi keegi ei suuda oma esimesi elukogemusi otseselt mäletada, peitub meie isiksusehäirete ja nõrga minatunnetuse algus just selles unustatud ajas. Psühhoanalüütik Donald Winnicott on väitnud, et see tuleneb meile esimestel elukuudel osaks saanud hoolitsusest. 
Mis peitub väikelapse jonnihoogude taga?
Osad arvavad, et jonniv laps on kasvatamatu ning vajab rangemat lähenemist. Teised aga peavad jonni põhjuseks liigset distsipliini ning rangust. Tõde on ilmselt kuskil vahepeal, sest sel teemal ei ole must-valgeid vastuseid. Kuid kindlasti on jonnihood kasvuperioodil ka täiesti normaalne osa väikelapse arengust. Miks aga siiski võib jonnihoogusid põhjustada?
9 põhjust, miks karistamine on halb
Kui karistused kasvataksid, ei sooritaks inimkond enam ammu kuritegusid. Karistuse illusoorne mõju võib tuleneda tõsiasjast, et sellel on lühiajaline, kuigi mitte kasvatuslik toime. Karistus pakub kergendust karistajale, kes tunneb, et saavutab jälle kontrolli olukorra üle. 
Kuidas aidata last toime tulla lasteaia-ja koolipingetega?
Kas sinu laps puhkeb tihti peale kooli- või lasteaiapäeva nutma, raevutseb või ütleb halvasti? Siin on mõned mõtted, kuidas lapsevanem saab toetada last igapäeva pingetega toimetulekul.
13 nõuannet häbeliku lapse toetamiseks
„Häbelikkus“ võib takistada lastel suhtlusoskuste omandamist, mis aitavad neil olla osa grupist ja see võib mõjutada nende kooliedukust, kuna neis tekitab küsimuste küsimine ärevust. Mis veel hullem, mõned lapsed kujundavad seetõttu välja isolatsiooni mustrid, mis takistab neil teistega tutvumast, sõprust loomast ja lihtsalt teiste inimestega suhestumast. 
Laps ei tule, kui teda kutsutakse
Laps on õppinud täpselt seda, mida te olete talle õpetanud - et ta ei pea teie kutseid kuulda võtma. Ta teab, et kui te tõesti teda vajate, siis te tulete ja toote ta ära. Selleks, et saada lapsega taas hea kontakt, on mõned nipid.
Õppimine ilma pisarateta
Vanematelt eeldatakse, et nad jälgiksid, kas kodused tööd on tehtud ja lapsed, kes pole neid ära teinud, saavad karistada. Paljudel vanematel on probleeme, et motiveerida lapsi koduseid töid tegema ja see pole sugugi üllatav, sest lastel on raske mõista selle sageli üsna ebameeldiva töö väärtust.
4 põhjust, miks tasub olla mänguline lapsevanem
Mängi lapsega iga päev vähemalt 15 minutit nii, et sa oled ka mõtetega kohal (lego kokkupanemine nii, et samal ajal räägid telefoniga, ei lähe seega arvesse) ja su laps ei pea hakkama halva käitumisega su tähelepanu püüdma.
Kui lapsel on raskusi magama jäämisega
Kuni 70%-l alla 6-aastastest lastest esineb uneprobleeme. Magamiseteema on keeruline ja unetusel on palju erinevaid põhjuseid. Nendega on raske tegeleda, sest kui lapsed ei maga, ei maga ka vanemad. Unel on kõiges oma osa - venitamises, jonnituurides, hüperaktiivsuses, tervises ja isegi õppimises.

Mida teha, kui laps vingub?

esmaspäev, 11. detsember 2017
Lapse vingumine on vanema jaoks äärmiselt kurnav. Vingumine on tavaliselt kõige hullem kolmanda ja kuuenda eluaasta vahel, aga paljud lapsed jätkavad kauem. 

Et vingumine ei muutuks liiga kurnavaks, on mõned mõtted vingumise ennetamiseks.
 • Pöörake talle tähelepanu
Paljud lapsed hakkavad vinguma, kui nad on üritanud äratada vanema tähelepanu ega ole seda pälvinud. Oluline on last kuulata nii, et oleksite tõesti täielikult tema päralt.
 • Olge valvel, et tal ei tekiks tüdimust
Kui mudilasel ei ole midagi teha, hakkab ta sageli virisema. Kui näete, et laps ei oska enam midagi ette võtta, tulge mingi tegevusega välja enne, kui ta halisema hakkab.
 • Tõrjuge frustratsiooni
Olge tähelepanelik ning jälgige, et te ei sunniks oma laste tegema midagi, mis ei ole talle jõukohane (nt andes lelusid ja mänge, millest ta veel aru ei saa).
 • Ärge laske tal olla näljane ja väsinud
Üritage seda teha nii palju kui võimalik. Nii hoiate ära osa väga vastikust vingumisest.
 • Näidake talle, kui vastik see on
Lapsed ei saa sageli aru oma vingumise negatiivsest mõjust teistele, kui nad seda ise kuulevad. Võiksite näiteks selle hääle salvestada. Samuti salvestage lapse tavaline hääl. Kui ta on heas tujus, pange laps rahulikult istuma ja mängige see talle ette, osutades vinguva ja normaalse hääle erinevustele. Laps ilmselt naerab, aga võib ka mõista, et ta isegi ei taha oma vinguvat häält kuulata. Tugevdage seda avastust selgitusega. 
 • Kiitke ta pärishäält
Kui väikelaps midagi kenasti palub või küsib, andke talle teada, kuidas te hääletoon teile meeldib (isegi kui palve ei meeldi).
 • Jälgige ennast, et te ise ei vinguks
Enesele teadvustamata kasutavad mõned vanemad lastelt (ja abikaasalt) midagi nõudes naaksuvat ja vinguvat hääletooni. Püüdke alati kasutada oma tavalist häält.
 • Julgustage teda oma tunnetest rääkima
Laps, kes on võimeline oma tunnetest rääkima, viriseb ilmselt vähem. Aidake tal leida õigeid sõnu, kui ta hätta jääb.
 • Ärge sildistage
Ärge nimetage last vingujaks - lapsed on osavad kohe nii käituma, kuidas vanemad neid nimetavad. 


Kui hoolimata kõigist teie pingutustest väikelaps ikkagi viriseb, võite sellega mõnda alljärgnevatest nippidest kasutades paremini toime tulla
 • Kõrvaldage ilmsed põhjused
Kui vinguv mudilane on näljane, andke talle süüa (mitte kommi või muud maiust, mida saab käsitleda preemiana); kui ta on väsinud, aidake tal magama jääda, kui ta on tüdinud, aidake tal mingi tegevus leida jne
 • Ärge karjuge ta peale
Kile "Lõpeta vingumine" ei jõua virisemise põhjuseni ja aitab sageli sissejuurdunud harjumuseks saada. Tähelepanu otsivale väikelapsele tähendab negatiivnegi tähelepanu edu.
 • Ärge andke alla
Kui vingumine algab, tehke oma lapsele selgeks, et see ei vii teda kuhugi ja te kuulate teda üksnes siis, kui ta kasutab oma tavalist häält. Kuni vingumine jätkub, ärge reageerige ja vältige silmsidet. Kui ta hakkab kasutama normaalset häält, tehke kõik võimalik, et tema palvet täita - vähemalt arutage läbi mõned võimalused. Kui olete otsustanud, et laps siiski ei saa soovitavat, tuleb talle seda rahulikult selgitada.

Isegi kui vingumine jätkub, ärge andke tema nõudmistele järele. Kui te järele andsite, siis olgu see päris alguses. Pärast 20 minutit vingumist järele anda on suur viga, sest see õpetab lapsele, et pidev virisemine on edu pant ja kui ta jõuab seda pikalt teha, saab oma tahtmise.
 • Juhtige tähelepanu muule, kui selgitused ei aita
See laseb väikelapsel sageli lõpetada ilma, et ta ennast lööduna tunneks.
 • Proovige teda emmata
Mõnikord aitab kiire embus või selja hõõrumine väikelapsel lõdvestuda ja vingumine jätta. Boonusena tunnete end ka seejärel ise paremini.
 • Kui te temast jagu ei saa, hakake kaasa virisema
Mõnikord on see parim viis vingumine lõpetada, kui hakkate kaasa vinguma. See võiks naeruga asja lahendada ja pinge maandada. Osad lapsed suhtuvad sellisese mängu halvasti ja hakkavad seepeale hoopis jonnima. Kui laps reageerib kaasa vingumisele ägedalt, ärge seda enam järgmisel korral proovige.
 • Aidake lapsel rääkida
Laps, kes vingub sellepärast, et ta ei oska ennast väljendada, vajab abi, mitte tõrelemist. Kui laps juba enam-vähem räägib, laske tal seletada, milles asi, selle asemel, et ta viriseks.

Allikas: raamat "Mida oodata: väikelapseaastad" (Arlene Eisenberg, Heidi E. Murkoff ja Sandee E. Hathawy, B.S.N.)pood.minulaps.ee - tuntud kaubamärgid, hea hind
Biolatte, BabyBjörn, Carriwell, Cybex, Ecosh, GloMinerals, Herlitz, Hoppekids, JOHA, Laica, Lego, Maxi-Cosi, Makayla Design, Muumi, Solgar, Sonett, Stiga, Terranova, Weleda 

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Ole teadlik kalade päritolust ja selle tervislikkusest!
Kala söömine on kahtlemata tervislik, kuna sisaldab kasulikke vitamiine, mineraalaineid ja rasvhappeid. Selleks, et tarbiksid võimalikult puhast kala, on oluline teada selle päritolu.
Mobiiltelefoni kiirgus on lapse tervisele ohtlik
Mobiiltelefonide ohtlikust kiirgusest on olnud meedias palju juttu. See on lapse tervisele tõeliselt kahjulik, seetõttu on oluline vältida neid nii palju kui vähegi võimalik.
Lapse esimesed eluaastad ja lahusolek vanematest
Arengupsühholoogid on üksmeelel selles osas, et kolm esimest eluaastat määravad suuresti edaspidise elukaare kulgu. Esimeste eluaastate jooksul toimub tormiline areng kõikides psüühilise ning füüsilise arengu valdkondades. See areng on kiirem, kui mis tahes hilisemates etappides kogu elu jooksul. 
Äädikaga kodu puhtaks
Äädikas on koduses majapidamises täiesti asendamatu. Äädikaga saab eemaldada kõikvõimalikke plekke, halba lõhna, lüüa läikima prilliklaasid, eemaldada katlakivi jne.
Haiglaravil olevad lapsed ootavad mänguasju
Kuni 24. augustini aitavad Itella SmartPOST ja MTÜ Aarete Laegas koguda Tallinna Lastehaiglas ravil viibivatele lastele kasutatud, aga korras mänguasju. Kampaania patrooniks on Lenna Kuurmaa.