Pedagoogilised lähenemised
Õppimine ilma pisarateta
Vanematelt eeldatakse, et nad jälgiksid, kas kodused tööd on tehtud ja lapsed, kes pole neid ära teinud, saavad karistada. Paljudel vanematel on probleeme, et motiveerida lapsi koduseid töid tegema ja see pole sugugi üllatav, sest lastel on raske mõista selle sageli üsna ebameeldiva töö väärtust.
4 põhjust, miks tasub olla mänguline lapsevanem
Mängi lapsega iga päev vähemalt 15 minutit nii, et sa oled ka mõtetega kohal (lego kokkupanemine nii, et samal ajal räägid telefoniga, ei lähe seega arvesse) ja su laps ei pea hakkama halva käitumisega su tähelepanu püüdma.
Kui lapsel on raskusi magama jäämisega
Kuni 70%-l alla 6-aastastest lastest esineb uneprobleeme. Magamiseteema on keeruline ja unetusel on palju erinevaid põhjuseid. Nendega on raske tegeleda, sest kui lapsed ei maga, ei maga ka vanemad. Unel on kõiges oma osa - venitamises, jonnituurides, hüperaktiivsuses, tervises ja isegi õppimises.
Kuidas lõpetada tagajärgedega karistamine - 12 suurepärast alternatiivi
Kas te mõtlete, kuidas kutsuda laps korrale ilma, et peaks ähvardama tagajärgedega? Kui laps järgmisel korral keeldub teie juhiseid kuulamast ning te tabate ennast teda ähvardamas, katsetage hoopis alljärgnevaid võimalusi.
Aita lapsel üle saada tüütust harjumusest
Vahest on lastel mingid harjumused, mis on äärmiselt tüütud või ebaesteetilised (küünte närimine, nina nokkimine, asjade suhutoppimine jne). Lapsevanema pidev näägutamine ei aita seda probleemi kuidagi lahendada, selle asemel on muid võimalusi.
Mida teha, kui laps vingub?
Lapse vingumine on vanema jaoks äärmiselt kurnav. Vingumine on tavaliselt kõige hullem kolmanda ja kuuenda eluaasta vahel, aga paljud lapsed jätkavad kauem. 
10 ideed, kuidas saada laps õhtul magama
Kui laste õhtune magama jäämine on kujunenud sinu jaoks tõeliseks väljakutseks, tasub proovida teha miskit teistmoodi. Ehk saate tagasi endale rahulikud õhtud.
Võimatu ülesanne - väikelapsega poes
Mudilasega koos poes käimine on paljudes peredes peaaegu võimatu ettevõtmine. Kui teie laps ei kappa minema külmutatud toidu osakonnast, siis lööb ta ümber hoolikalt laotud kuivtoidupakkide virna. Kui ta pole näljane, tahab ta juua ja kui ta juua ka ei taha, on tal vaja kohe potile minna jne jne... Poodi tuleb aga minna.
Pirtsaka sööja kavalusega ületrumpamine
Suurem osa väikelapsi on valivad sööjad vähemalt osa ajast, mõned on seda aga alati. Võimatu on ehk muuta valivat kaheaastatst täielikuks gurmaaniks, kuid olukorda saab kindlasti mõnevõrra parandada.
Lapsega mängimine - emotsionaalse intelligentsuse arendamiseks mõeldud mängud
Mäng on kui lapse töö, mida tal on vaja selleks, et arendada aju ja kasvada terveks inimeseks. Lapsed kasutavad mängu selleks, et töödelda läbi emotsionaalsed probleemid ja leida jälle tasakaal.
7 võimalust, kuidas lõpetada lapse peale karjumine
Paljud vanemad karjuvad laste peale. Me tunneme pärast sageli süümepiinu ja loodame, et ei teinud lapsele halba. Me veename ennast, et reeglina lapsed ju teavad, et me armastame neid vaatamata sellele, et me nende peale karjume. Kuid karjumine teeb sellegipoolest lastele haiget.
Halvasti käitumine ei tähenda, et laps on halb
Halvasti käitumine on lapse kasvamise protsessi lahutamatu osa. Vahest võib ette tulla nii löömist, lõhkumist, lükkamist kui ka uste paugutamist. See on kõik mööduv ja tuleneb lapse ebaküpsusest. Oluline on teadvustada, et halvasti käitumine ei tähenda seda, et laps on halb.
Väikelaps, kes on lasteaias rahulik, aga kodus pöörane
Seda juhtub sageli, et väikelaps, kes suudab lasteaias keskenduda, kaotab enesevalitsuse, kui on kodu kaitsvate seinte vahel. Ideaalsest lasteaialapsest saab koju jõudes kisav ja jonnihoogudest pungil väike mudilane.
Kuidas saada lapsega hommikul uksest välja kiirelt ja stressivabalt?
Kui teil on raskusi sellega, et laps õigel ajal hommikul kodunt välja saaks, mõelge oma hommikustest rutiinsetest tegevustest teistmoodi. Mis siis, kui teie peamine töö oleks emotsionaalse sideme loomine? 
Kuidas lapsi lugema saada?
Selleks, et laps omandaks ükspäev lugemisoskuse, tuleb alustada korraliku vundamendi ladumist juba varases lapsepõlves. Oleme siinkohal välja toonud soovitused iga vanuseetapi jaoks.
Lastevaheline agressiivsus
Tunnustatud Taani pereterapeut ja -nõustaja Jesper Juul on avaldanud oma raamatus "Agressiivsus" huvitava arvamuse lastevahelise agressiivsuse teemal. Siinkohal avaldame tema mõtted õdede-vendade vahelisest agressiivsusest ja koolivägivallast.
9 soovitust lapsevanemale oma lapse interneti ja nutivahendite heaks kasutamiseks
Laps peab teadma, kuidas turvaliselt internetis aega veeta ning selleks vajab ta vanemate tuge. Jagame mõningaid soovitusi, mida lapsevanem võiks sel teemal teada.
Miks on hea, kui laps vaidleb vastu?
Lapsevanema jaoks oleks kahtlemata mugav, kui laps alati temaga nõustuks ja talle kuuletuks. See annab emale-isale hea tunde, et neil on õigus ning et ollakse lapsevanematena õnnestunud. Tegelikult on lapse isiksuse ja mina-arengule pikemas perspektiivis märksa kasulikum, kui ta ei ole alati vanematega nõus, vaid kui ta neile vastu vaidleb.
Õhtune unejutt on kasulik lapse arengule
Laps magab umbes 40% oma lapsepõlvest maha, kuid teeb seda väga heal eesmärgil. Lapsevanemad tunnevad pika ja sügava une väärtust. Puhanud laps on rõõmus ja tasakaalukas, ta on uudishimulik ja õpib kiiresti. Korralik uni on lapse füüsilise ja vaimse arengu jaoks väga oluline. 
Kuidas saada laps magama oma voodisse?
Paljud väikelapsed magavad öösiti kas osaliselt või täielikult vanemate voodis. Kui lapsed kasvavad ja hakkavad vanemate voodist haarama liiga suure osa, võib see tekitada ebamugavust. Vanemad lihtsalt ei mahu oma voodisse enam ära ning tüdinevad öisest sahmimisest. 

Mida teha, kui laps vingub?

esmaspäev, 11. detsember 2017
Lapse vingumine on vanema jaoks äärmiselt kurnav. Vingumine on tavaliselt kõige hullem kolmanda ja kuuenda eluaasta vahel, aga paljud lapsed jätkavad kauem. 

Et vingumine ei muutuks liiga kurnavaks, on mõned mõtted vingumise ennetamiseks.
 • Pöörake talle tähelepanu
Paljud lapsed hakkavad vinguma, kui nad on üritanud äratada vanema tähelepanu ega ole seda pälvinud. Oluline on last kuulata nii, et oleksite tõesti täielikult tema päralt.
 • Olge valvel, et tal ei tekiks tüdimust
Kui mudilasel ei ole midagi teha, hakkab ta sageli virisema. Kui näete, et laps ei oska enam midagi ette võtta, tulge mingi tegevusega välja enne, kui ta halisema hakkab.
 • Tõrjuge frustratsiooni
Olge tähelepanelik ning jälgige, et te ei sunniks oma laste tegema midagi, mis ei ole talle jõukohane (nt andes lelusid ja mänge, millest ta veel aru ei saa).
 • Ärge laske tal olla näljane ja väsinud
Üritage seda teha nii palju kui võimalik. Nii hoiate ära osa väga vastikust vingumisest.
 • Näidake talle, kui vastik see on
Lapsed ei saa sageli aru oma vingumise negatiivsest mõjust teistele, kui nad seda ise kuulevad. Võiksite näiteks selle hääle salvestada. Samuti salvestage lapse tavaline hääl. Kui ta on heas tujus, pange laps rahulikult istuma ja mängige see talle ette, osutades vinguva ja normaalse hääle erinevustele. Laps ilmselt naerab, aga võib ka mõista, et ta isegi ei taha oma vinguvat häält kuulata. Tugevdage seda avastust selgitusega. 
 • Kiitke ta pärishäält
Kui väikelaps midagi kenasti palub või küsib, andke talle teada, kuidas te hääletoon teile meeldib (isegi kui palve ei meeldi).
 • Jälgige ennast, et te ise ei vinguks
Enesele teadvustamata kasutavad mõned vanemad lastelt (ja abikaasalt) midagi nõudes naaksuvat ja vinguvat hääletooni. Püüdke alati kasutada oma tavalist häält.
 • Julgustage teda oma tunnetest rääkima
Laps, kes on võimeline oma tunnetest rääkima, viriseb ilmselt vähem. Aidake tal leida õigeid sõnu, kui ta hätta jääb.
 • Ärge sildistage
Ärge nimetage last vingujaks - lapsed on osavad kohe nii käituma, kuidas vanemad neid nimetavad. 


Kui hoolimata kõigist teie pingutustest väikelaps ikkagi viriseb, võite sellega mõnda alljärgnevatest nippidest kasutades paremini toime tulla
 • Kõrvaldage ilmsed põhjused
Kui vinguv mudilane on näljane, andke talle süüa (mitte kommi või muud maiust, mida saab käsitleda preemiana); kui ta on väsinud, aidake tal magama jääda, kui ta on tüdinud, aidake tal mingi tegevus leida jne
 • Ärge karjuge ta peale
Kile "Lõpeta vingumine" ei jõua virisemise põhjuseni ja aitab sageli sissejuurdunud harjumuseks saada. Tähelepanu otsivale väikelapsele tähendab negatiivnegi tähelepanu edu.
 • Ärge andke alla
Kui vingumine algab, tehke oma lapsele selgeks, et see ei vii teda kuhugi ja te kuulate teda üksnes siis, kui ta kasutab oma tavalist häält. Kuni vingumine jätkub, ärge reageerige ja vältige silmsidet. Kui ta hakkab kasutama normaalset häält, tehke kõik võimalik, et tema palvet täita - vähemalt arutage läbi mõned võimalused. Kui olete otsustanud, et laps siiski ei saa soovitavat, tuleb talle seda rahulikult selgitada.

Isegi kui vingumine jätkub, ärge andke tema nõudmistele järele. Kui te järele andsite, siis olgu see päris alguses. Pärast 20 minutit vingumist järele anda on suur viga, sest see õpetab lapsele, et pidev virisemine on edu pant ja kui ta jõuab seda pikalt teha, saab oma tahtmise.
 • Juhtige tähelepanu muule, kui selgitused ei aita
See laseb väikelapsel sageli lõpetada ilma, et ta ennast lööduna tunneks.
 • Proovige teda emmata
Mõnikord aitab kiire embus või selja hõõrumine väikelapsel lõdvestuda ja vingumine jätta. Boonusena tunnete end ka seejärel ise paremini.
 • Kui te temast jagu ei saa, hakake kaasa virisema
Mõnikord on see parim viis vingumine lõpetada, kui hakkate kaasa vinguma. See võiks naeruga asja lahendada ja pinge maandada. Osad lapsed suhtuvad sellisese mängu halvasti ja hakkavad seepeale hoopis jonnima. Kui laps reageerib kaasa vingumisele ägedalt, ärge seda enam järgmisel korral proovige.
 • Aidake lapsel rääkida
Laps, kes vingub sellepärast, et ta ei oska ennast väljendada, vajab abi, mitte tõrelemist. Kui laps juba enam-vähem räägib, laske tal seletada, milles asi, selle asemel, et ta viriseks.

Allikas: raamat "Mida oodata: väikelapseaastad" (Arlene Eisenberg, Heidi E. Murkoff ja Sandee E. Hathawy, B.S.N.)pood.minulaps.ee - tuntud kaubamärgid, hea hind
Biolatte, BabyBjörn, Carriwell, Cybex, Ecosh, GloMinerals, Herlitz, Hoppekids, JOHA, Laica, Lego, Maxi-Cosi, Makayla Design, Muumi, Solgar, Sonett, Stiga, Terranova, Weleda 

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Ole teadlik kalade päritolust ja selle tervislikkusest!
Kala söömine on kahtlemata tervislik, kuna sisaldab kasulikke vitamiine, mineraalaineid ja rasvhappeid. Selleks, et tarbiksid võimalikult puhast kala, on oluline teada selle päritolu.
Mobiiltelefoni kiirgus on lapse tervisele ohtlik
Mobiiltelefonide ohtlikust kiirgusest on olnud meedias palju juttu. See on lapse tervisele tõeliselt kahjulik, seetõttu on oluline vältida neid nii palju kui vähegi võimalik.
Lapse esimesed eluaastad ja lahusolek vanematest
Arengupsühholoogid on üksmeelel selles osas, et kolm esimest eluaastat määravad suuresti edaspidise elukaare kulgu. Esimeste eluaastate jooksul toimub tormiline areng kõikides psüühilise ning füüsilise arengu valdkondades. See areng on kiirem, kui mis tahes hilisemates etappides kogu elu jooksul. 
Äädikaga kodu puhtaks
Äädikas on koduses majapidamises täiesti asendamatu. Äädikaga saab eemaldada kõikvõimalikke plekke, halba lõhna, lüüa läikima prilliklaasid, eemaldada katlakivi jne.
Haiglaravil olevad lapsed ootavad mänguasju
Kuni 24. augustini aitavad Itella SmartPOST ja MTÜ Aarete Laegas koguda Tallinna Lastehaiglas ravil viibivatele lastele kasutatud, aga korras mänguasju. Kampaania patrooniks on Lenna Kuurmaa.