Varia
Looduslikud eelistused meie valikutes
Armastame naturaalseid materjale ja looduslike koostisosadega tooteid. See tuleneb lihtsast põhimõttest - mida looduslikum, seda parem kehale, tervisele ja keskkonnale meie ümber. Eriti oluline on see lähenemine laste puhul.
Milline lastetoamööbel valida beebile?
Lastetoa sisustamine on vanemate jaoks korralik väljakutse olenemata sellest, kas tegemist esimese lapse või hoopis teismelisega. Enne esimese lapse sündi on aga teadmatust rohkem ja seetõttu oleme kokku pannud mõned olulisemad märksõnad, mis aitavad lihtsustada valikuid.
Taani mööbel HOPPEKIDS vallutab laste südameid
HOPPEKIDS voodid on laste lemmikud. Need on eriliselt hubased, stiilsed ja sobituvad igasse magamistuppa. Hoppekids valikus on mööbel alates lapse sünnist kuni teismeeani. 
Vill-siid riided on suvisel ajal asendamatud
Kahe väikese lapse ema Anna-Liisa Kilk on vill-siid riiete suur fänn ning ka suvisel ajal on need peres asendamatud. Anna-Liisa jagas meilegi oma kogemusi vill-siid riiete kandmisest.
FALKE Kids sokid ja sukkpüksid on laste lemmikud!
FALKE lastesokid ja -sukkpüksid võluvad lapsi oma pehmuse, mugavuse ja vastupidavusega. Tõeliselt uudne kvaliteet ja disain.
Kvaliteetsed ja arendavad mänguasjad lastele
Lapsed armastavad mängida ning maailma kohta õppida läbi mängulise vormi. Seetõttu on oluline valida lapsele eelkõige arendavad mänguasjad, mille abil õppida ning avastada uusi hobisid. Järgnevalt toome välja mõned soovitused, mille abil lapsele mänguasjad välja valida.
ENGEL soe pesu on talvisel hooajal parim valik!
Vill on oma olemuselt unikaalne materjal – pehme, vastupidav, hästi niiskust imav ning kehatemparatuuri reguleerivate omadustega. Järjest enam ostetakse lastele sünteetiliste riiete asemel villapesu, villaseid kampsuneid, mütse, kindaid jm. 
Kuidas saada parimad kuivatatud õunad?
Õunte kuivatamisel tuleb pöörata tähelepanu mitte ainult nende suurusele ja valmidusele, vaid ka sordile, sest kõikidest sortidest ei saa head kuivatatud õuna.
Kuidas valida õiget koolikotti?
Sügis ja uus kooliaasta läheneb kiiresti. Õigesti valitud koolikott on lapse kooliteel olulise tähtsusega, kuna see on igapäevaselt aktiivses kasutuses. 
Kodused nipid sääsekuppude vastu
Vanad suvised sõbrad sääsed on juba oma vägedega kohal ja aktiivselt meie suve rikkumas. Ei leidu vist inimest, kes poleks valmis kõike proovima, et nende vereimejate tekitatud valu, sügelust ja punetavaid kuppe kuidagigi vähendada. On aga mitmed tõhusad kodused vahendid, millega saab hästi leevendada sääsekuppusid.
Sheavõi – universaalne täistaimne ravim ja kosmeetikum
Läbi ajaloo on sheavõid kasutatud põletuste, haavade, armide, nahapõletike, psoriaasi ja kõõma raviks. On teada, et sheavõi ennetab rasedusarme, vähendab kortse, uuendab naharakke ja niisutab nahka sügavate kihtideni välja. Samuti aitab sheavõi hästi beebi gaasivalude puhul.
Puu- ja köögiviljad, mis ei sobi külmkappi
Sageli hoitakse külmkapis kõiki toiduaineid, sh puu- ja köögivilju. Paraku võib külmkapp võib nii mõnegi meie lemmik puu- või köögivilja kiiremini söögikõlbmatuks muuta. 
Millised on head ja arendavad mänguasjad?
Mänguasjade valik poodides on ääretult lai. Hea ja kasuliku mänguasja valimine võib olla päris keeruline. Öeldakse, et parimad harivad mänguasjad on need, mis arendavad teatud kindlat oskust. 
Sidrun kui koduse majapidamise asendamatu abiline
Sidrunimahl on hape, tal on kõrge toiteväärtus ja lisaks veel naturaalne desinfektant. Selle lõhn meeldib enamusele inimestest, aga on vastuvõetamatu kahjuritele. Sidrun aitab säilitada toitu ning vahetab lihtsalt välja karmid kemikaalid erinevate ainete koostises. 
Valmista tõhus sääsetõrjevahend kodustest vahenditest
Sääsed on tüütud ning nende hammustustest tekkivad sügelevad punnid on veelgi ebameeldivamad. Erinevaid sääsetõrjevahendeid on müügil palju, kuid kõige tõhusam ja tervislikum on neid ise teha.
5 põhjust, miks alustada hommikut sidruniveega
Paljud alustavad oma hommikut mõne sooja joogiga nagu kohv või tee, kuid proovi alustada oma päeva sidruniveega. Allpool on välja toodud põhjused, miks peaksid jooma vett sidruniga lisaks sellele, et see annab veele mõnusa maitse.
Mitmekülgne kookosrasv – toiduks, raviks, kosmeetikumiks
Kookosrasva populaarsus tõuseb kiiresti ning selleks on ka põhjust. Kookosrasva on aegade algusest peale kasutatud niihästi toiduaine, kosmeetikumi kui ravimina, eriti palju kasutab seda tänaseni india rahvameditsiin – ayurveda. 
Ise tehtud õhuvärskendaja - lihtne, soodne ja tervislik
Poodides müüakse riiulite kaupa erilõhnalisi õhuvärskendajaid. Paraku sisaldavad need palju ebatervislikke aineid, mille sissehingamine võib põhjustada tundlikumatele allergilisi reaktsioone.
Tervislikud vahepalad lapsele kooli kaasa
Koolilastel on pikad päevad ja sageli jääb tavalisest lõunasöögist väheseks. Seetõttu on hea panna lapsele koolikotti kaasa toitev, tervislik ja maitsev vahepala.
10 looduslikku nippi herpese vastu
Herpes armastab stressi, nõrgenenud immuunsust, UV kiirgust ja isegi hambaarsti tuimestavat süsti, et kasvamiseks jõudu saada. On olemas palju ravimeid, mis herpese tekke kontrolli all hoiavad aga tasub proovida ka looduslikke võimalusi.

Äädikaga kodu puhtaks

pühapäev, 19. juuni 2016
Äädikas on koduses majapidamises täiesti asendamatu. Äädikaga saab eemaldada kõikvõimalikke plekke, halba lõhna, lüüa läikima prilliklaasid, eemaldada katlakivi jne.

Äädika kasutusvõimalused koduses majapidamises
 • Etikettide liimijälgede eemaldamiseks purkidelt ja pudelitelt sobib ideaalselt 5% äädikaga etiketikoha pesemine. Saab ka oliivõliga nühkides ja siis pesuvahendiga üle pestes, aga äädikaga on lihtsam.
 • Kalalõhn kätel või nõudel – peske käsi või nõusid vette lisatud äädikalahusega (2 l vee kohta 1 sl äädikat), saab ka sidruniga või külma teraskulbiga käsi hõõrudes kätelt lõhna eemaldatud.
 • Puidust lõikelaudade desinfitseerimiseks sobib ideaalselt 5% äädikas, see eemaldab neilt kogunenud toidulõhnad.
 • Seisnud termostesse ilmub aja jooksul ebameeldiv lõhn, selle eemaldamiseks loputage termost äädikaveega.
 • Suitsulõhna riietelt ja jalanõudelt saab ära, kui valada kuuma veega täidetud kaussi 250 ml 5% äädikat, seejärel riputada suitsulõhnalised riided ja/või jalanõud kausi kohale.
 • Soolarandid jalanõudelt saab eemaldada, kui puhastada jalanõusid 1:1 5% äädika ja vee lahusega või sidruniga.
 • Et uued teksad oma värvi säilitaksid, kasta teksad 1:1 5% äädika ja vee lahusesse.
 • Prillid puhtaks – kõige lihtsam on tilgutada prilliklaasidele paar tilka 5% äädikat ning pühkida klaasid pehme lapiga puhtaks ja kuivaks. PS! Mitte kasutada äädikat plastikust prilliklaasidel.
 • Aknapesuvahend – kasutage 1:1 vee ja 5% äädika lauhst. Lahust võib kasutada ka pihustiga pudelis. Peske akent lapiga nagu tavaliselt (pesemiseks sobib nt. mikrokiust aknapesulapp) seejärel kuivatage aken näiteks pehme kummiga aknakuivatajaga või teise kuiva mikrokiust lapiga. Äädikaga pesemine jätab klaasid särama ja säästab teie tervist ning raha. Kui kuivatate akna pärast pesemist vana ajalehega, siis jätab ajalehtedes olev trükivärv aknale hallid triibud. Köögipaberiga kuivatamine jätab aga klaasidele paberist udemed. Sarnase vahendiga saab puhastada ka kõik koduses majapidamises olevad kahhelkivid.
 • Värske lõhn külmkapis - puhastage seda seest osas tehtud 5% äädika ja vee lahusega. Kasutada 1:1 vee ja 5% äädika lahust ja pesta külmik puhtaks nii seest kui väljast, ka juurviljadele mõeldud kastid ja ka kapi tihendid. Selleks, et kappi ei tekiks hallitust, pesta seinad ja kastid 5% puhta äädikaga. 5% äädikaga pesta ka kapi pealne, aitab eemal hoida tahma ning tolmu ning sinna kogunenud tahma ja tolmu saab nii kergelt eemaldatud. 
 • Katlakivi eemaldamine aurutriikrauast, segada võrdses koguses 5% äädikat ja destilleeritud vett ning täita sellega triikraua veemahuti. Kuumutada triikrauda viis minutit, seejärel vajutada aurunuppu riidetüki kohal, et mahutist eralduks katlakivi. Kui triikraud on jahtunud, valada üleliigne lauhus mahutist välja. Pärast tuleb mahuti korralikult loputada!
 • Katlakivi eemaldamiseks kraanidelt kastke froteelapp 30% äädikasse (kasutage kindlasti selle tarbeks tugevaid kummikindaid), seejärel mässida kangas ümber kraani ja katke kilekotiga või asetada see katlakivikoorikuga kohtade. Lasta 30 minutit mõjuda ja seejärel loputada pinnad.
 • Terasest esemed ja pinnad saab köögis läikima lüüa pühkides/pestes neid vee ja äädikalahusega.
 • Prügikastid puhtaks – hästi lihtne viis prügikastide puhastamiseks ja desinfitseerimiseks on kasutada 1:1 vee ja 5% äädika lahust ning pesta prügikast sellega puhtaks.
 • Nõudepesumasinad seest puhtaks – selleks, et teie nõudepesumasin töötaks pikki aastaid ning teeks oma tööd efektiivselt, tuleb teda aegajalt äädikaga läbi pesta. Äädikas eemaldab masinasse kogunenud pesuvahendijäägid. Selleks valada masinasse 1 tass 5% äädikat või panna tassitäis äädikat masina ülemisele riiulile. Lülitage masin kõige kuumema veetemperatuuriga programmil tööle ja peske tühjalt läbi ilma pesuainet lisamata. Tehke seda kord kuus, kui teil on lubjarikas vesi ja katlakivi tekib väga kiiresti. Märkus – kui äädikat ei ole masina manuaalis mainitud, siis küsige tootjalt üle.
 • Potid ja pannid plekkidest vabaks – mitte miski ei tööta nii efektiivselt kangekaelsete plekkide eemaldamisel kööginõudelt kui äädikas. Iga tassi vee kohta lisada 1 tl 5% äädikat, et plekid oleksid lahusega kaetud, lasta mõni minut keeda ning loputada külma veega.
 • Roostevabast terasest kööginõudelt plekkide eemaldamine – leotage neid 2 tassi (500 ml) 5% äädikas 30  minutit, seejärel loputada potte sooja seebiveega  ning pärast veel külma veega.
 • Klaasist ahjuvormide plekkidest eemaldamiseks – täita need 1 osa 5% äädika ja 4 osa veega, kuumutage segu ahjus vaikselt keema ning keeta 5 minutit. Pärast segu jahutmist, peaksid plekid kergesti nühkides maha tulema.
 • Mittenakkuvad kööginõud – ehk deflonpinnad ei ole paraku plekikindlad. Hõõruda kergemaid plekke deflonpindadel 5% äädikas niisutatud lapiga, kangekaelsemate plekkide puhul segada 2 sl söögisoodat 1/2 tassi 5% äädika ja 1/2 tassi veega ning segu keeta anumas 10 minutit. Pesta jahtunud vedelikuga anum puhtaks ja loputada külma veega.
 • Purkide, mahutite ja vaaside puhastamiseks – olete proovinud pesta kitsa suuga purke, et neid uuesti kasutada hoidiste tegemisel või limase põhjaga vaasi puhtaks saada. See on paras katsumus, tegelikult on selleks väga lihtne moodus – täita anum võrdsetes osades 5% äädika ja sooja seebiveega, lasta sellel 10-15 minutit toimida. Kui pesete purki või pudelit, siis keerake neile kaaned peale, raputage paar korda läbi või kasutage pudeliharja, et jäägid maha pesta. Loputada põhjalikult läbi.
 • Vannikardinad veetriipudest puhtaks – et oma vannikardinad taas plekkidest puhtaks saada, asetage kardinad masinasse koos paari vana froteerätiga, lisada masinasse 1/2 tassi pesuvahendit ja 1/2 tassi söögisoodat ja peske kardinad tavapärase tsükliga läbi. Esimesele loputusele lisada 1 tass 5% äädikat. Peale viimast loputust võtke kardinad masinast välja ja laske neil loomulikul teel rippudes kuivada ja ärge kasutage tsentrifuugi.
 • Valgendage vuugivahed – aja möödudes plaaditud vuugivahed muutuvad tumedaks või määrduvad, et neid taas säravaks ja puhtaks saada, selleks kastke vana hambahari 5% äädika sisse ja nühkige vuugivahed uuesti läikima.
 • Vannid ja kraanikausid särama – et oma portselanist kraanikausid ja vannid taas särama lüüa, küürige neid 5% äädikaga ja seejärel loputage külma veega puhtaks. Kui vanni on tekkinud rasked rooste- või katlakiviplekid, mis ei tule nii lihtsalt maha, lasta vanni kuuma vett (üle pleki ulatuma), valada sisse 3 tassi äädikat ja lasta seista 4 h, lasta vesi vannist välja ja edasi peaks vanni pesemine lihtne olema.
 • Dušikabiini uksed läikima – näha taas oma dušikabiini uksi säravpuhastena, selleks pesta neid 1/2 tassi 5% äädika, 1 tassi ammoniaagi vesilahuse, 1/4 tassi söögisooda ja 3,7 l sooja vee lahusega.
 • Vannituppa koguneva hallituse vastu ja ennetamiseks – tee segu pihustatavasse pudelisse 3 sl 5% äädikat, 1 tl booraksit ja 2 tassi kuuma vett, raputa koostisosad läbi ning pihustada segu värvitud pindadele, keraamilistele plaatidele, akende raamidele, või kus iganes näete hallituse algeid tekkimas. Kasutada pehmet puhastusharja, et pesta pinnad üle või lasta segul mõni minut toimida ning siis maha pesta (olenevalt sellest, kas hallitust on tekkinud või mitte).
 • Lõikelilled värskena – selleks, et teie lõikelilled seisaksid võimalikult kaua värskena, selleks on  mitmeid häid meetodeid. Üks võimalus on lisada lillede vette 2 sl õunasiidri äädikat ja 2 sl suhkrut, segada läbi ja alles siis asetada vaasi lilled. Kindlasti iga paari päeva tagant uuendada vett, lisades iga korraga rohkem äädikat ja suhkrut, et lilled võimalikult kaua värskena püsiksid.
 • Vana tapeedi eemaldamine – on lihtsam, kui vana tapeeti leotada eelnevalt äädika lahusega. Segada 1:1 vee ja 5% äädika lahus ning pritsida seda tapeedile, oodata 5 minutit ning eemalda tapeet seinalt pahtlilabidaga tagant aidates. Kui tegemist on kangekaelse osaga, siis enne kui pritsida, siis vigastada tapeeti kaabitsaga (näiteks ristitriibud), pritsida, lasta seista ja kraapida maha.
 • Kanalisatsioonitorudes oleva ebameeldiva lõhna vastu aitab, kui valada torusse tassitäis kanget 30% söögiäädikat ja lasta sellel 30 minutit “vädida”, seejärel loputada külma voolava veega. Veel põhjalikumalt puhastab äädika ja sooda segu – selleks raputada kanalisatsioonitorusse 2 sl söögisoodat, seejärel valada järgi 1/2  tassi 30% äädikat, jätta ained 20 minutiks toimetama ja viimaks loputada külma veega – laske külmal veel ca´ minut aega kanalisatsiooni joosta.
 • WC desinfitseerimine – väga lihtne viis hoida oma WC puhta ning värskena, selleks valada potti tass (250 ml) 30% äädikat ning lasta sellel settida üleöö, hommikul loputage pott puhtaks. Kui lisate sellise puhastusmeetodi oma iganädalasele koristustöödele, hoiate oma WC puhta ning värskena ning teie kempsupotti ei teki seda inetut veepiiril olevat setteranti.
 
Mööbel
 • Ebameeldiv lõhn vanas kapis – selle eemaldamiseks tuleb kapist eemaldada kõik väljavõetavad riiulid, pesta need ja kapp seest tassi 5% äädika, tassi ammoniaagi vesilahuse ning 1/4 tassi söögisoodaga, mis on lisatud 3,7 l veele. Hoida kapiuksed lahti, et kapp saaks korralikult kuivada ning tuulduda, et alles siis riided sisse panna. Kui lõhn endiselt alles, siis asetage kappi puhas kassiliiva tops ning vahetage kapis iga paari päeva tagant liiva seni kuni ebameeldiv lõhn kaob. Kauplustes müüdavad kassiliivad tõmbavad ebameeldiva lõhna endasse.
 • Küünlavaha eemaldamine puidust pindadelt. Et vaha ilma hilisemate plekkideta kätte saada, eemaldage vaha laualt, soojendage lauale tilkunud küünlavaha jääke nt fööniga, eemaldada seda nii palju kui võimalik veel paberrätikuga pühkides. Seejärel pühkida vee ja 5% äädika 1:1 lahusega pind puhtaks ning kuivatada.
 • Tüütud veejäljed (tassiringid) puitpindadel – neid on võimalik eemaldada, kui pühite lauda puidupinna lõikesuunas 1:1 oliivõli ja 5% äädika lahusega. Pärast hõõruda teise puhta ja kuiva lapiga pind taas läikima. Et aga maha saada veeringe nahkmööblilt, tupsutage neid kohti 30% äädikaga.
 • Nahkmööbli taaselustamiseks – segada kokku 1:1 5% äädikas ning keedetud linaõli ja panna segu pihustiga pudelisse, loksutada segu korralikult lõbi ning pihustada ühtlane kiht oma nahkmööblile, aidates ühtlustamisele kaasa pehme lapiga. Lasta paar minutit toimetada ning hõõruda üleliigne segu puhta ja kuiva lapiga maha.
Allikas: www.hingepeegel.ee


pood.minulaps.ee - tuntud kaubamärgid, hea hind
Biolatte, BabyBjörn, Carriwell, Cybex, Ecolab, GloMinerals, Herlitz, Huggies, Iittala, Laica, Lavazza, Lego, Lotte, Maxi-Cosi, Munchkin, Muumi, PlanetBio, RemedyWay, Solgar, Sonett, Stiga, Qilikang, Weleda jt

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Mida teha, kui laps vingub?
Lapse vingumine on vanema jaoks äärmiselt kurnav. Vingumine on tavaliselt kõige hullem kolmanda ja kuuenda eluaasta vahel, aga paljud lapsed jätkavad kauem. 
Lapse esimesed eluaastad ja lahusolek vanematest
Arengupsühholoogid on üksmeelel selles osas, et kolm esimest eluaastat määravad suuresti edaspidise elukaare kulgu. Esimeste eluaastate jooksul toimub tormiline areng kõikides psüühilise ning füüsilise arengu valdkondades. See areng on kiirem, kui mis tahes hilisemates etappides kogu elu jooksul. 
Haiglaravil olevad lapsed ootavad mänguasju
Kuni 24. augustini aitavad Itella SmartPOST ja MTÜ Aarete Laegas koguda Tallinna Lastehaiglas ravil viibivatele lastele kasutatud, aga korras mänguasju. Kampaania patrooniks on Lenna Kuurmaa.
Kõige lihtsam jäätiseretsept - maasika-banaanijäätis
Seda jäätist on küll eriliselt lihtne teha ja maitseb hästi.
Arbuusitort - maitsev maius arbuusisõpradele
Arbuusitort on ideaalne suvine magustoit, maitseb nii suurtele kui väikestele. Ei ole mingit pikka ettevalmistust ja vaaritamist. Sobib ka neile, kes ei talu gluteeni- ja piimatooteid.