Pedagoogilised lähenemised
Kuidas seada piire ilma karistamiseta?
Piiride vajalikkusest räägitakse palju, kuid piiride tunnetamisest ja austamisest oluliselt vähem. Peamiselt  vaieldakse selle üle, millised võtted on tõhusad või millised nipid töötavad, et saada lapse käitumine kiiresti oma kontrolli alla. 
Et laps saaks elus hakkama
Mida vajab laps, et oma eluga hästi hakkama saada? Kuidas saame vanemana oma last toetada? Krista Kivisalu on teinud intervjuu Norra pedagoogi ja lastevanemate kooli eestvedaja Godi Kelleriga. Siit on nii mõndagi kõrva taha panna. 
Kuidas suhtuda nutuhoogudesse lasteaiaga kohanemise perioodil
Lasteaiaga kohanemise perioodil kaasnevad nutuhood on mõistetavad. Vanemate jaoks võib see aeg olla emotsionaalselt üsna kurnav. Nutu põhjustest arusaamine aitab mõista lapse vajadusi ja emotsioone. 
Kuidas innustada lapsi lugema ja kirjutama
Kui lapsed hakkavad lugema ja kirjutama, avaneb nende ees täiesti uus maailm. Informatsiooni allikaid on järsku palju rohkem - poes olevad sildid, ajalehtede pealkirjad, teeviidad jne. Selleks, et innustada lapsi lugema, ei pea alati lähenema väga "teaduslikult". On palju mängulisi võimalusi motiveerimaks lapsi rohkem lugema ja kirjutama.
Lapse oma tuppa saatmine rahunemise eesmärgil mõjub hävitavalt tema enesehinnagule
Löömisega võrreldes tundub laste saatmine oma tuppa inimliku ja aruka võttena. See katkestab halva käitumise. See annab võimaluse maha rahuneda. See pole vägivaldne, kuid ometi pole tegemist optimaalse vahendiga.
Kuidas arendada lastes rahumeelsust
Lapsed vajavad rahulikkust. See loob neile teatud turvalisuse. Rahu ja enese tujude kontrollimine on tähtsad väärtused, mis johtuvad suures osas armastusest ja kodusest atmosfäärist.
Miks on hea, kui laps vaidleb vastu?
Lapsevanema jaoks oleks kahtlemata mugav, kui laps alati temaga nõustuks ja talle kuuletuks. See annab emale-isale hea tunde, et neil on õigus ning et ollakse lapsevanematena õnnestunud. Tegelikult on lapse isiksuse ja mina-arengule pikemas perspektiivis märksa kasulikum, kui ta ei ole alati vanematega nõus, vaid kui ta neile vastu vaidleb.
Pirtsaka sööja kavalusega ületrumpamine
Suurem osa väikelapsi on valivad sööjad vähemalt osa ajast, mõned on seda aga alati. Võimatu on ehk muuta valivat kaheaastatst täielikuks gurmaaniks, kuid olukorda saab kindlasti mõnevõrra parandada.
Mida teha, kui laps vingub?
Lapse vingumine on vanema jaoks äärmiselt kurnav. Vingumine on tavaliselt kõige hullem kolmanda ja kuuenda eluaasta vahel, aga paljud lapsed jätkavad kauem. 
Mida teha, kui laps kardab pimedust?
Paljud lapsed kardavad pimedust, mis väljendub näiteks õhtuti enne uinumist. Et last mõista ja aidata, on Perekeskuse Sina ja Mina koolitaja Õnne Aas-Udam kokku pannud head soovitused.
Kuidas saada lapsega hommikul uksest välja kiirelt ja stressivabalt?
Kui teil on raskusi sellega, et laps õigel ajal hommikul kodunt välja saaks, mõelge oma hommikustest rutiinsetest tegevustest teistmoodi. Mis siis, kui teie peamine töö oleks emotsionaalse sideme loomine? 
Klammerduv väikelaps ei ole ära hellitatud
Kui laps on väga klammerduv, võib see olla lapsevanema jaoks väsitav. Paljud pelgavad, et ema-isa jala küljes rippuv väikelaps ei saa kunagi iseseisvaks ja neile tundub see olevat lapse poolne manipuleerimine. 
Ilma lõunauneta väikelapse õppimisvõime on madal
Lapse lõunauni on tähtis ja vajalik, sest uni tagab lapse terve närvisüsteemi ja õppimisvõime. Magamata laps on agressiivsem, vähem keskendunud ja vähem vastuvõtlikum uuele informatsioonile.
Kuidas saada laps magama oma voodisse?
Paljud väikelapsed magavad öösiti kas osaliselt või täielikult vanemate voodis. Kui lapsed kasvavad ja hakkavad vanemate voodist haarama liiga suure osa, võib see tekitada ebamugavust. Vanemad lihtsalt ei mahu oma voodisse enam ära ning tüdinevad öisest sahmimisest. 
Kui laps kipub liiga palju kamandama
Teatud vanuses kipub ilmselt enamik lapsi kamandama. See on nende uus avastatud oskus, mida nad üritavad pingsalt testida. Kui kamandamine muutub liiga sagedaseks, on selle reguleerimiseks mõned nipid.
Õhtune unejutt on kasulik lapse arengule
Laps magab umbes 40% oma lapsepõlvest maha, kuid teeb seda väga heal eesmärgil. Lapsevanemad tunnevad pika ja sügava une väärtust. Puhanud laps on rõõmus ja tasakaalukas, ta on uudishimulik ja õpib kiiresti. Korralik uni on lapse füüsilise ja vaimse arengu jaoks väga oluline. 
Rühma liikmeks kasvamine ning mängu erinevad etapid
Liitumaks rühmaga, vajab laps teatud valmidusi. Mudilase mängude keerukamaks muutumine osutab hästi, kuidas sotsiaalsed pädevused tegelikult arenevad. Üheaastase lapse asjade ümber ajamise perioodist areneb neljandaks eluaastaks välja fantaasiarikkad rollimängud. Kõik läbitavad etapid on vajalikud, loomulikud ja neid ei tohiks vanem ise nö kiirendada.
 
Soovitusi lastehoiuga kohanemiseks
Lastehoidu või lasteaeda minek on lapse elus suure tähtsusega muutus. See on keeruline etapp ka lapsevanemale. Lapse kohanemiseks on vajalik lapsevanemate, lapse ja hoidjate koostöö. See põhineb eelkõige vastastikusel usaldusel ja positiivsel suhtlemisel. 
Mida teha, kui ei jaksa rüblikuga sammu pidada?
Väikelapseiga – lapse 2.-4. eluaasta - on tore aeg, kus väike inimene avastab ja õpib tundma maailma. See toimub suures osas aktiivse füüsilise tegutsemise kaudu. Mõistetavalt võib see arenguperiood aga lapsevanema jaoks olla väsitav, kuna on vaja pidevalt lapsel silma peal hoida, piire seada, lapse järelt koristada, jne. Mida siis teha, kuidas tulla toime olukorras, kus ei suuda enam nautida lapsega koosolemist, kui tekib kurnatus ning tüdimus või ajuti isegi soov kõigest sellest pääseda?
Aktsepteerides last sellisena kes ta on, saad õnnelikuma täiskasvanu
Aktsepteerides fakti, et laps on kes ta on, kasvatame õnnelikumaid täiskasvanuid. Aitamaks lapsel käiku lasta suuremat osa oma kaasasündinud võimetest, tasub mõelda allpool kirjeldatud soovitustele.

Aktsepteerides last sellisena kes ta on, saad õnnelikuma täiskasvanu

teisipäev, 24. juuli 2018
Aktsepteerides fakti, et laps on kes ta on, kasvatame õnnelikumaid täiskasvanuid. Aitamaks lapsel käiku lasta suuremat osa oma kaasasündinud võimetest, tasub mõelda allpool kirjeldatud soovitustele.
  1. Loobuge liiga suurtest ootustest. Eeldatakse, et tüüpiline poiss oleks sportlik, teie oma aga on raamatukoi. Oodatakse, et tüüpiline tüdruk oleks emalikult hoolitsev, teie oma aga paistab armastavat oma ehitusklotse palju enam kui nukke. Ja siis? Vabastage end eelarvamustest, millised lapsed peaksid olema ja oodake, et teie oma oleks hea vaid selles, et ta on tema ise.
  2. Ärge hakake süüdistama. Kuna lapsed ei vali ise oma iseloomujooni, ärge kritiseerige ega karistage neid selle eest, kes nad on. Samuti ei peaks te süüdistama ennast ega oma partnerit või mõnda pereliiget, kellele laps juhtub sarnanema.
  3. Vältige sildistamist. Igaüks, kellele kunagi on mingi omadus lapsepõlves külge kleebitud, teab, kui raske on nendest lahti saada. Kui sind hakatakse häbelikuks pidama, siis jääd sa eluks ajaks kahtlema oma sotsiaalsetes võimetes; need kellele on külge kleebitud agressiivsuse silt, trügivad ja tõuklevad oma koha pärast elu läbi.
  4. Aktsepteerige eranditeta. Tehke selle kallal tööd, et mõistaksite oma lapse kaasasündinud temperamenti ja andeid. Võtke neid arvesse, kui planeerite tegevusi, ostate kinke, kutsute last korrale ja otsustate, milist lapsehoidmisviisi valida. Ärge tõugake tagasihoidlikku last pidutsema ega summutage seltskondliku lapse vajadust suhelda. Ärge püüdke muuta muusikut teadlaseks või teadlast muusikuks.
  5. Juhtige ja modifitseerige loomulikke kalduvusi. Kui laps on häbelikuna sündinud, ei tähenda see aga, et ta ei suudaks õppida ennas usaldama ja hakata vabalt suhtlema. Kui lapsel on lõputult energiat, ei pea see teda alati pahandustesse viima, vaid seda energiat saab suunata konstruktiivselt sportimisse või tantsimisse või teistesse aktsepteeritavatesse tegevustesse. Olgu need kaasasündinud omadused millised tahes, vanemlik õpetus ja hool kindlustab selle, milliseks inimeseks laps lõpuks kujuneb.
  6. Hüüdke elagu erinevustele... nagu juuksevärv, musikaalsus või teaduslik andekus ei leia iga kord otseteed järeltulijasse, ei juhtu seda ka isiksuseomadustega. Just sellepärast on mõned lapsed nii erinevad oma õdedest-vendadest ja vanematest. Rõõmustage nende erinevuste üle ja ärge soovige, et mudilane oleks rohkem teie, partneri või mõne teise pereliikme moodi.
  7. ...aga ka sarnasustele. Mõnikord on sarnasuses isegi rohkem konflikti alget kui erinevuses. Kui teie laps on pärinud mõne teie omaduse, millega te ise kuidagi ei suuda leppida, aktsepteerige seda siiski. Tehke tööd ka enda kallal, et lepiksite iseenesega ja seega oleks teil kergem ka last tunnustada.
  8. Otsida väikelapses head. Iga laps on eriline, igal lapsel on andeid ja tugevaid külgi just nagu nõrkugi. Iga raske iseloomu juures on midagi head, see tuleb lihtsalt üles leida.
Ei tasu unustada, et on ka palju omadusi, mida ei pärita, omadusi, mida vanemad saavad kasvatada, nagu vastutustunne, armastus õppimise vastu, lahkus, ausus, sallivus. Pikemas perspektiivis on nendel omadustel suurem roll selles, milliseks inimeseks teie laps kujuneb kui kogu suguseltsi geenidel kokku.

Loe lisa raamatust: "Mida oodata: väikelapseaastad" (A. Eisenberg, Heidi E. Murkoff, Sandee E. Hathaway)pood.minulaps.ee - tuntud kaubamärgid, hea hind
Amazonas,BabyBjörn, Carriwell, Cybex, Ecosh, GloMinerals, Herlitz, Hoppekids, JOHA, Laica, Lego, Maxi-Cosi, Muumi, Solgar, Sonett, Stiga, Terranova, Troll, Weleda

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Rootsi lõbustus- ja teemapargid
Rootsi on tuntud kui lastesõbralik maa. Seal on lastele mõeldes palju põnevaid teemaparke, lõbustusparke, muuseume ning loomaaedasid. Suvi veel kestab ning ühe toreda Rootsi reisi jõuab veel enne sügist ette võtta.
Väikesele poisile on vaja riideid ja jalanõusid
MTÜ Do Good soovib leida ühele väikesele poisile* riideid ja jalanõusid. 
Orgaaniline tseiloni kaneel – võimas abiline südamehaiguste ja veresuhkru korratuste puhul
Enamus haiguseid saavad alguse kehasse pugenud tasakaalutusest ning kiireim võimalus tervist taastada on luua kehale parimad võimalused balansi taassaavutamiseks. Kõige tõhusamalt ja jätkusuutlikumalt saab seda teha just sobivate looduslike lahenduste abiga.
Imikute gaasivalude leevendamine
Kõhuvalud on üks sagedasemaid probleeme lapse esimesel eluaastal, kuna seedesüsteemi käivitumine ja mikrofloora väljaarenemine võtab aega. Vastsündinu harjub rinnapiimaga 3 esimest elukuud! Sageli ei oska arstid selle probleemi puhul palju aidata. Nii istuvadki emmed enamasti oma tillukesega kodus ning nutavad koos lapsega. 
Kui väikelaps lööb ema või isa
Kui väikelaps lööb oma ema või isa, põhjustab see vastakaid tundeid - ühelt poolt tekib viha agressiivse käitumise suhtes, kuid teisalt sügav kurbus sellise intsidendi pärast. Siit mõned soovitused, mida tasub proovida agressiivse käitumise ennetamiseks ja ohjamiseks.