Pedagoogilised lähenemised
Kuidas seada piire ilma karistamiseta?
Piiride vajalikkusest räägitakse palju, kuid piiride tunnetamisest ja austamisest oluliselt vähem. Peamiselt  vaieldakse selle üle, millised võtted on tõhusad või millised nipid töötavad, et saada lapse käitumine kiiresti oma kontrolli alla. 
Et laps saaks elus hakkama
Mida vajab laps, et oma eluga hästi hakkama saada? Kuidas saame vanemana oma last toetada? Krista Kivisalu on teinud intervjuu Norra pedagoogi ja lastevanemate kooli eestvedaja Godi Kelleriga. Siit on nii mõndagi kõrva taha panna. 
Kuidas suhtuda nutuhoogudesse lasteaiaga kohanemise perioodil
Lasteaiaga kohanemise perioodil kaasnevad nutuhood on mõistetavad. Vanemate jaoks võib see aeg olla emotsionaalselt üsna kurnav. Nutu põhjustest arusaamine aitab mõista lapse vajadusi ja emotsioone. 
Kuidas innustada lapsi lugema ja kirjutama
Kui lapsed hakkavad lugema ja kirjutama, avaneb nende ees täiesti uus maailm. Informatsiooni allikaid on järsku palju rohkem - poes olevad sildid, ajalehtede pealkirjad, teeviidad jne. Selleks, et innustada lapsi lugema, ei pea alati lähenema väga "teaduslikult". On palju mängulisi võimalusi motiveerimaks lapsi rohkem lugema ja kirjutama.
Lapse oma tuppa saatmine rahunemise eesmärgil mõjub hävitavalt tema enesehinnagule
Löömisega võrreldes tundub laste saatmine oma tuppa inimliku ja aruka võttena. See katkestab halva käitumise. See annab võimaluse maha rahuneda. See pole vägivaldne, kuid ometi pole tegemist optimaalse vahendiga.
Kuidas arendada lastes rahumeelsust
Lapsed vajavad rahulikkust. See loob neile teatud turvalisuse. Rahu ja enese tujude kontrollimine on tähtsad väärtused, mis johtuvad suures osas armastusest ja kodusest atmosfäärist.
Miks on hea, kui laps vaidleb vastu?
Lapsevanema jaoks oleks kahtlemata mugav, kui laps alati temaga nõustuks ja talle kuuletuks. See annab emale-isale hea tunde, et neil on õigus ning et ollakse lapsevanematena õnnestunud. Tegelikult on lapse isiksuse ja mina-arengule pikemas perspektiivis märksa kasulikum, kui ta ei ole alati vanematega nõus, vaid kui ta neile vastu vaidleb.
Pirtsaka sööja kavalusega ületrumpamine
Suurem osa väikelapsi on valivad sööjad vähemalt osa ajast, mõned on seda aga alati. Võimatu on ehk muuta valivat kaheaastatst täielikuks gurmaaniks, kuid olukorda saab kindlasti mõnevõrra parandada.
Mida teha, kui laps vingub?
Lapse vingumine on vanema jaoks äärmiselt kurnav. Vingumine on tavaliselt kõige hullem kolmanda ja kuuenda eluaasta vahel, aga paljud lapsed jätkavad kauem. 
Mida teha, kui laps kardab pimedust?
Paljud lapsed kardavad pimedust, mis väljendub näiteks õhtuti enne uinumist. Et last mõista ja aidata, on Perekeskuse Sina ja Mina koolitaja Õnne Aas-Udam kokku pannud head soovitused.
Kuidas saada lapsega hommikul uksest välja kiirelt ja stressivabalt?
Kui teil on raskusi sellega, et laps õigel ajal hommikul kodunt välja saaks, mõelge oma hommikustest rutiinsetest tegevustest teistmoodi. Mis siis, kui teie peamine töö oleks emotsionaalse sideme loomine? 
Klammerduv väikelaps ei ole ära hellitatud
Kui laps on väga klammerduv, võib see olla lapsevanema jaoks väsitav. Paljud pelgavad, et ema-isa jala küljes rippuv väikelaps ei saa kunagi iseseisvaks ja neile tundub see olevat lapse poolne manipuleerimine. 
Ilma lõunauneta väikelapse õppimisvõime on madal
Lapse lõunauni on tähtis ja vajalik, sest uni tagab lapse terve närvisüsteemi ja õppimisvõime. Magamata laps on agressiivsem, vähem keskendunud ja vähem vastuvõtlikum uuele informatsioonile.
Kuidas saada laps magama oma voodisse?
Paljud väikelapsed magavad öösiti kas osaliselt või täielikult vanemate voodis. Kui lapsed kasvavad ja hakkavad vanemate voodist haarama liiga suure osa, võib see tekitada ebamugavust. Vanemad lihtsalt ei mahu oma voodisse enam ära ning tüdinevad öisest sahmimisest. 
Kui laps kipub liiga palju kamandama
Teatud vanuses kipub ilmselt enamik lapsi kamandama. See on nende uus avastatud oskus, mida nad üritavad pingsalt testida. Kui kamandamine muutub liiga sagedaseks, on selle reguleerimiseks mõned nipid.
Õhtune unejutt on kasulik lapse arengule
Laps magab umbes 40% oma lapsepõlvest maha, kuid teeb seda väga heal eesmärgil. Lapsevanemad tunnevad pika ja sügava une väärtust. Puhanud laps on rõõmus ja tasakaalukas, ta on uudishimulik ja õpib kiiresti. Korralik uni on lapse füüsilise ja vaimse arengu jaoks väga oluline. 
Rühma liikmeks kasvamine ning mängu erinevad etapid
Liitumaks rühmaga, vajab laps teatud valmidusi. Mudilase mängude keerukamaks muutumine osutab hästi, kuidas sotsiaalsed pädevused tegelikult arenevad. Üheaastase lapse asjade ümber ajamise perioodist areneb neljandaks eluaastaks välja fantaasiarikkad rollimängud. Kõik läbitavad etapid on vajalikud, loomulikud ja neid ei tohiks vanem ise nö kiirendada.
 
Soovitusi lastehoiuga kohanemiseks
Lastehoidu või lasteaeda minek on lapse elus suure tähtsusega muutus. See on keeruline etapp ka lapsevanemale. Lapse kohanemiseks on vajalik lapsevanemate, lapse ja hoidjate koostöö. See põhineb eelkõige vastastikusel usaldusel ja positiivsel suhtlemisel. 
Mida teha, kui ei jaksa rüblikuga sammu pidada?
Väikelapseiga – lapse 2.-4. eluaasta - on tore aeg, kus väike inimene avastab ja õpib tundma maailma. See toimub suures osas aktiivse füüsilise tegutsemise kaudu. Mõistetavalt võib see arenguperiood aga lapsevanema jaoks olla väsitav, kuna on vaja pidevalt lapsel silma peal hoida, piire seada, lapse järelt koristada, jne. Mida siis teha, kuidas tulla toime olukorras, kus ei suuda enam nautida lapsega koosolemist, kui tekib kurnatus ning tüdimus või ajuti isegi soov kõigest sellest pääseda?
Aktsepteerides last sellisena kes ta on, saad õnnelikuma täiskasvanu
Aktsepteerides fakti, et laps on kes ta on, kasvatame õnnelikumaid täiskasvanuid. Aitamaks lapsel käiku lasta suuremat osa oma kaasasündinud võimetest, tasub mõelda allpool kirjeldatud soovitustele.

Kuidas saada lapsega hommikul uksest välja kiirelt ja stressivabalt?

kolmapäev, 9. jaanuar 2019
Kui teil on raskusi sellega, et laps õigel ajal hommikul kodunt välja saaks, mõelge oma hommikustest rutiinsetest tegevustest teistmoodi. Mis siis, kui teie peamine töö oleks emotsionaalse sideme loomine? 
 • Korraldage nii, et kõik oleks võimalikult vara voodis. Kui te peate lapsi hommikul äratama, siis nad ei saa piisavalt magada. Iga tund, mis nad magavad vähem kui vaja, viib aasta jagu tagasi, mis puudutab ajufunktsioonide kasutamist - see tähendab, et nad ei käitu eakohaselt, vaid nagu aasta jagu nooremad lapsed.
 • Minge ise varem magama. See võib küll kõlada ebameeldivalt, aga kui vajate ise äratuskella, siis te ei saa ka küllaldaselt magada. Teie laps on seda väärt, et te alustate ka oma päeva puhanuna. Väsinuna pole võimalik kannatlik olla.
 • Võtke varuaega. Ärgake enne lapsi, et oleksite emotsionaalselt valmis enne nendega suhtlemist. Planeerige oma aega nii nagu teil oleks vaja veerad tundi varem tööle jõuda. Pool aega see ei õnnestu, kuid siis ei kaota te lastega vähemalt kannatust sellepärast, et olete tööle hiljaks jäämas. Kui see aga õnnestub, siis olete tööpäeva alustades rahulikum ja töö mõttes efektiivsem.
 • Valmistage kõik eelmisel õhtul ette. Pakkige kotid ära, tehke lõunaeine, pange riided valmis ja mõelge hommikusöök läbi. Kaasake ka lapsed ettevalmistustesse nii, et nad saavad riided välja valida või mänguauto üles otsida.
 • Hoolitsege selle eest, et teil oleks igal hommikul 5 minutit laste kaisutamise aega (iga lapse jaoks eraldi). See võib tunduda esmalt võimatu, aga kui kõik asjad on tehtud, siis võite ju ennast näiteks kümneks minutiks lõdvaks lasta. See aeg teeb kogu teie hommiku teistsuguseks.
 • Kasutage mingit sideme loomise tava, et üleminekuaeg lapsele kergem oleks. Lastele on üleminekud rasked ja hommik on ju neid tulvil. Nii et kui lapse voodist välja saamine on teil tavaliselt keeruline, siis võtke pärast hommikust kaisutamist käest kinni ja liikuge niimoodi üheskoos näiteks trepist alla. 
 • Rutiin olgu nii lihtne kui võimalik. Reegleid tegelikult ei ole. Miks ta ei võiks magada sellesama T-särgi ja retuusidega, millega ta koolis käib? Miks ta ei võiks süüa autos võileiba, selle asemel, et süüa laua taga putru? Miks ta ei võiks siduda juukseid hobusesabasse või magada patsiga, et poleks vaja juukseid harjata?
 • Lapsed vajavad rutiini juures abi. Te saate innustada last, tehes temast näiteks pilte, kuidas ta oma hommikusi ülesandeid täidab. Kui tahad anda lapsele päeva alguseks hea stardi, siis on teie töö aidata tal tunda sidet ja rõõmu, kui ta teeb rutiinseid asju. See võib tähendada näiteks, et panete tema riided valmis ja samal ajal kui ta end riidesse paneb, teete positiivseid tähelepanekuid tema tegevuse juures.
 • Pakkuge valikuvõimalusi. Mitte kellelegi ei meeldi, kui teda takka sunnitakse. Pakkuge mitu võimalust välja. Kas ta tahab hambaid pesta köögis toolil seistes samal ajal, kui te tõstate beebi söötmistoolist välja või ülemise korruse vannitoas? Kas ta tahab panna enne kingad jalga või hoopis jope selga? Loobuge igal võimalusel kontrollist.
 • Tehke see kõik mängides läbi. Võtke mõnel nädalavahetusel mänguloomad, "emme ja beebi" ning mängige nendega hommikused rutiinsed tegevused läbi. Mängige nii, et beebi punnib vastu, vingub ja viskab ennast maha. Ja nii, et emme läheb endast välja (aga ärge liiale minge, et last mitte hirmutada - las see emme olla pigem naljakas ja kohmakas). Laps vaatab seda põnevusega pealt. Seejärel andke mänguloom, kellega te emmet mängisite lapse kätte ja mängige stseen uuesti läbi nii, et teie olete laps. Mäng peaks olema lõbus, et te saaksite mõlemad naerda ja pingeid välja lasta. Päris kindlasti on teie laps esmaspäeval märksa mõistvam ja kuulekam.
 • Pange prioriteedid kindlalt paika. Kui mõlemad lapsevanemad käivad täiskohaga tööl ja lapsed on väiksed, tuleb nädala sees paljudest asjadest loobuda. See on ainus võimalus, kuidas minna varakult voodisse ja olla hommikul heas tujus. Ja lapse tuju reguleerimine sõltub teie heast tujust. Ärge muretsege, need aastad ei kesta igavesti. Te loote praegu lihtsalt suurepärase vundamendi, mille pealt laps võtab üha enam vastutust oma hommikuse rutiini eest.
Tänapäeva kiire elutempo tekitab lastes ja vanemates palju pingeid, mis õõnestavad meie suhteid. Selleks, et meie elu oleks võimalikult sujuv, vajavad lapsevanemad ja lapsed tugevat sidet. Lapsed vajavad seda ja mitte üksnes selleks, et olla kuulekad, vaid ka selleks, et kasvada ja areneda. Kui me teeme selle sideme loomise esmatähtsaks, muutub kõik muu õnneks palju lihtsamaks.

Loe lisa raamatust: "Rahumeelne lapsevanem, rõõmsad lapsed" Laura Markhampood.minulaps.ee - tuntud kaubamärgid, hea hind
Amazonas, BabyBjörn, Concord, Cybex, Ecosh, Engel, Glo Skin Beauty, Herlitz, Hoppekids, Laica, Lego, Maxi-Cosi, Muumi, Solgar, Sonett, Stiga, Terranova, Troll, Weleda jt

 

Kommenteeri artiklit

felicialilly12
neljapäev, 21. november 2019 05:45
Olin väga üllatunud, kui kubala andis mu abikaasa mulle tagasi, kelle kaotasin teisele naisele. Pöördusin Kubala templisse tema e-posti aadressil priestkubala@gmail.com, kuna olen tema hea töö kohta näinud palju tunnistusi. abielu ja haiguse probleemid, nii et otsustasin temaga õnne proovida ja jagan nüüd seda tunnistust, sest ta on aidanud ka minu olukorda, kõik tänu talle minu rahu taastamise eest minu kodus.

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Kui lapsel on tuulerõuged
Tuulerõuged on üks sagedasemaid lapseea nakkusi. Haiguse tekitaja kuulub herpesviiruse perekonda ning on äärmiselt nakkav. Haigus levib piisknakkuse teel, ka on ohtlik kokkupuude villide eritisega. Kui peres on üks haige, haigestuvad väga tõenäoliselt ka teised pereliikmed, kes pole tuulerõugeid juba läbi põdenud.
Kassi- ja koerahammustus vajab kiiret puhastamist
Kassilt saadud vigastused on kas kriimustused või torkehaavad ning need võivad olla üsna sügavad. Häda ei tekita haava sügavus, vaid see, et kassi süljest satuvad haava mikroobid. Looma mikroobid tekitavad infektsiooni, mille tüsistusena võib tekkida veremürgistus. Põletik võib tekkida juba 20-30 minutit pärast hammustust. Haav läheb mädaseks ja hakkab punetama.
SkyBaby lennumadrats teeb lennud beebiga mugavamaks
Vaid kolmsada grammi kaaluv, väikeseks kokkurullitav SkyBaby lennumadrats on spetsiaalselt loodud abistamaks väikelaste vanemaid lennureisidel. Beebi süleshoidmine pikematel lendudel on palav ning üsna väsitav.
Üksikema Kuressaares vajab lapsele riideid ja jalanõusid
MTÜ Do Good soovib seekord aidata Kuressaares elavat üksikema poisiga. Vaja on nii riideid kui jalanõusid.
Chia paneeringus kana nugitsad
Hea idee, kuidas lastele kasulikke chia seemneid toiduks pakkuda või kiirelt maitsev ja tervislik snäkk valmis teha!