Pedagoogilised lähenemised
Lapse esimesed eluaastad ja lahusolek vanematest
Arengupsühholoogid on üksmeelel selles osas, et kolm esimest eluaastat määravad suuresti edaspidise elukaare kulgu. Esimeste eluaastate jooksul toimub tormiline areng kõikides psüühilise ning füüsilise arengu valdkondades. See areng on kiirem, kui mis tahes hilisemates etappides kogu elu jooksul. 
Kuidas kasvatada last, kes teistega arvestab?
Lapsevanematena saame palju ära teha, et meie lapsed peaksid nii meist kui ka teistest inimestest lugu ja oleksid teistega arvestavad. Nõuanded on lihtsad, kuid eeldavad, et me kõigepealt ise endale otsa vaatame ja mõtleme, kuidas me käitume. Lapsed õpivad meie tegudest, mitte meie sõnadest.
Stressi talumine täiskasvanueas on seotud varajase lapsepõlvega
Tänapäeval peetakse head stressitaluvust ning somaatilistest probleemidest pääsemist mingiks eriliseks trumbiks, lausa elementaarseks toimetulekunõudeks. Madal stressitase ning hea pingetaluvus on kujunenud edukuse eelduseks ja ei ole mingeid märke nagu võiks nende tähtsus tulevikus väheneda.
Väikelapse kõne areng ja selle toetamine
Väikelapse kõne areng algab juba varakult, enne kui seda ise tajume. See läbib mitmeid etappe ning esimeste eluaastate jooksul kujuneb välja kõnelemisoskus. Sorava ja selge kõneni jõudmisel võib osadel lastel tekkida ka takistusi, kuid õigel ajal abi otsides ja teda õigesti toetades, saadakse probleemidest üle.
Ähvardamine suurendab lapse agressiivsust
Lapsevanemad kasutavad tihti ähvardust: "Tee seda või muidu...!" püüdena lapse soovimatut käitumist reguleerida. See on paraku agressiivsusega laetud ähvardus, mis viib hoopis lapse destruktiivse ähvarduse või enesehävitusliku käitumiseni peaaegu viivitamatult - või siis 10-20 aastat hiljem. Rahvusvaheliselt tunnustatud peresuhete autoriteet ja mitmete raamatute autor Jesper Juul avab teema põhjalikult raamatus "Agressiivsus".
Kuidas saada laps õhtul magama stressivabalt?
Vanemate igaõhtune väljakutse on sageli laste õigeks ajaks ning stressivabalt magama saamine. Seda enam, et hommikuti peab ärkama reeglina varakult (lasteaeda või kooli minek) ning uniste lastega kodust väljumine nõuab suuremat pingutust. Siit mõned mõtted, mida soovitab proovida raamatu "Nututa kasvatus" autor Elizabeth Pantley.
Mida teha, kui laps segab jutule vahele?
Lapsed segavad teie jutule vahele sellepärast, et kui nad seda teevad, siis te vastate neile. Nad on selgeks saanud, et te olete alati valmis neile vastamiseks oma tegevuse katkestama.
Kuidas reageerida õigesti imiku nutule?
Imikud nutavad ja vahest päris palju. Väikse beebi nutt on paljudele lastevanematele suur katsumus ja frustratsiooni allikas. Raamatu "Nutt ja jonnihood" autor Aletha J. Solteril on sel teemal kindel seisukoht ning tema hinnangul ei tohiks kunagi jätta väikest beebit üksinda nutma.
6 põhjust, miks laps sind ei kuula
Lapsevanemad soovivad, et lapsed neid kuulaksid. Paraku väljendavad nad end selliselt, et laps ei olegi võimeline oma vanemat kuulama. 
Kui laps räägib vanemale vastu
Lapsed räägivad vahest vanematega halvasti. Nad on ninakad, kasutavad sobimatut kõnepruuki või lihtsalt räägivad vastu, selle asemel, et teha koostööd. Sellise kõneviisiga annab laps vanemale olulise sõnumi.
Montessori esimesel eluaastal: üldised põhimõtted
Montessori pedagoogika on paljude lapsevanemate seas huvipakkuv, kuna selle eesmärgid on selged ja loomulikud. Avaldame siinkohal lambrine blogis välja toodud üldised Montessori põhimõtted esimesel eluaastal.
Miks on oluline lapsega mängida?
Mäng ja mängimine on lapse loomulik tegevus, mida laps suudab ilma täiskasvanu abita teha – nii arvavad ilmselt paljud vanemad. Vanemad märkavad küll mängu kasulikkust, kuid ei näe vajadust selles ise osaleda. Tarkvanem.ee lehel on sel teemal avaldatud väga asjalik kirjutis.
Väikelaps ja reeglite täitmine
Kui mudilastele on seatud terve hulk reeglid, pole neil sageli aimugi, miks need reeglid on olemas ja sellepärast on nende täitmine ka palju raskem.
Miks vajavad lapsed rutiini?
Lapsele on vaja, et ta teaks ette, mis teda päeva jooksul ees ootab. See omakorda eeldab teatavat rutiini. Rutiin tekib tänu korduvatele tegevustele, mis loovad lapse jaoks etteaimatavust ja stabiilsust. Stabiilsus on aga turvatunde üks oluline alustala.
Isiksusehäired ja nõrk minatunnetus saavad alguse beebieast
Kuigi keegi ei suuda oma esimesi elukogemusi otseselt mäletada, peitub meie isiksusehäirete ja nõrga minatunnetuse algus just selles unustatud ajas. Psühhoanalüütik Donald Winnicott on väitnud, et see tuleneb meile esimestel elukuudel osaks saanud hoolitsusest. 
Mis peitub väikelapse jonnihoogude taga?
Osad arvavad, et jonniv laps on kasvatamatu ning vajab rangemat lähenemist. Teised aga peavad jonni põhjuseks liigset distsipliini ning rangust. Tõde on ilmselt kuskil vahepeal, sest sel teemal ei ole must-valgeid vastuseid. Kuid kindlasti on jonnihood kasvuperioodil ka täiesti normaalne osa väikelapse arengust. Miks aga siiski võib jonnihoogusid põhjustada?
9 põhjust, miks karistamine on halb
Kui karistused kasvataksid, ei sooritaks inimkond enam ammu kuritegusid. Karistuse illusoorne mõju võib tuleneda tõsiasjast, et sellel on lühiajaline, kuigi mitte kasvatuslik toime. Karistus pakub kergendust karistajale, kes tunneb, et saavutab jälle kontrolli olukorra üle. 
Kuidas aidata last toime tulla lasteaia-ja koolipingetega?
Kas sinu laps puhkeb tihti peale kooli- või lasteaiapäeva nutma, raevutseb või ütleb halvasti? Siin on mõned mõtted, kuidas lapsevanem saab toetada last igapäeva pingetega toimetulekul.
13 nõuannet häbeliku lapse toetamiseks
„Häbelikkus“ võib takistada lastel suhtlusoskuste omandamist, mis aitavad neil olla osa grupist ja see võib mõjutada nende kooliedukust, kuna neis tekitab küsimuste küsimine ärevust. Mis veel hullem, mõned lapsed kujundavad seetõttu välja isolatsiooni mustrid, mis takistab neil teistega tutvumast, sõprust loomast ja lihtsalt teiste inimestega suhestumast. 
Laps ei tule, kui teda kutsutakse
Laps on õppinud täpselt seda, mida te olete talle õpetanud - et ta ei pea teie kutseid kuulda võtma. Ta teab, et kui te tõesti teda vajate, siis te tulete ja toote ta ära. Selleks, et saada lapsega taas hea kontakt, on mõned nipid.

Kuidas saada lapsega hommikul uksest välja kiirelt ja stressivabalt?

esmaspäev, 16. oktoober 2017
Kui teil on raskusi sellega, et laps õigel ajal hommikul kodunt välja saaks, mõelge oma hommikustest rutiinsetest tegevustest teistmoodi. Mis siis, kui teie peamine töö oleks emotsionaalse sideme loomine? 
 • Korraldage nii, et kõik oleks võimalikult vara voodis. Kui te peate lapsi hommikul äratama, siis nad ei saa piisavalt magada. Iga tund, mis nad magavad vähem kui vaja, viib aasta jagu tagasi, mis puudutab ajufunktsioonide kasutamist - see tähendab, et nad ei käitu eakohaselt, vaid nagu aasta jagu nooremad lapsed.
 • Minge ise varem magama. See võib küll kõlada ebameeldivalt, aga kui vajate ise äratuskella, siis te ei saa ka küllaldaselt magada. Teie laps on seda väärt, et te alustate ka oma päeva puhanuna. Väsinuna pole võimalik kannatlik olla.
 • Võtke varuaega. Ärgake enne lapsi, et oleksite emotsionaalselt valmis enne nendega suhtlemist. Planeerige oma aega nii nagu teil oleks vaja veerad tundi varem tööle jõuda. Pool aega see ei õnnestu, kuid siis ei kaota te lastega vähemalt kannatust sellepärast, et olete tööle hiljaks jäämas. Kui see aga õnnestub, siis olete tööpäeva alustades rahulikum ja töö mõttes efektiivsem.
 • Valmistage kõik eelmisel õhtul ette. Pakkige kotid ära, tehke lõunaeine, pange riided valmis ja mõelge hommikusöök läbi. Kaasake ka lapsed ettevalmistustesse nii, et nad saavad riided välja valida või mänguauto üles otsida.
 • Hoolitsege selle eest, et teil oleks igal hommikul 5 minutit laste kaisutamise aega (iga lapse jaoks eraldi). See võib tunduda esmalt võimatu, aga kui kõik asjad on tehtud, siis võite ju ennast näiteks kümneks minutiks lõdvaks lasta. See aeg teeb kogu teie hommiku teistsuguseks.
 • Kasutage mingit sideme loomise tava, et üleminekuaeg lapsele kergem oleks. Lastele on üleminekud rasked ja hommik on ju neid tulvil. Nii et kui lapse voodist välja saamine on teil tavaliselt keeruline, siis võtke pärast hommikust kaisutamist käest kinni ja liikuge niimoodi üheskoos näiteks trepist alla. 
 • Rutiin olgu nii lihtne kui võimalik. Reegleid tegelikult ei ole. Miks ta ei võiks magada sellesama T-särgi ja retuusidega, millega ta koolis käib? Miks ta ei võiks süüa autos võileiba, selle asemel, et süüa laua taga putru? Miks ta ei võiks siduda juukseid hobusesabasse või magada patsiga, et poleks vaja juukseid harjata?
 • Lapsed vajavad rutiini juures abi. Te saate innustada last, tehes temast näiteks pilte, kuidas ta oma hommikusi ülesandeid täidab. Kui tahad anda lapsele päeva alguseks hea stardi, siis on teie töö aidata tal tunda sidet ja rõõmu, kui ta teeb rutiinseid asju. See võib tähendada näiteks, et panete tema riided valmis ja samal ajal kui ta end riidesse paneb, teete positiivseid tähelepanekuid tema tegevuse juures.
 • Pakkuge valikuvõimalusi. Mitte kellelegi ei meeldi, kui teda takka sunnitakse. Pakkuge mitu võimalust välja. Kas ta tahab hambaid pesta köögis toolil seistes samal ajal, kui te tõstate beebi söötmistoolist välja või ülemise korruse vannitoas? Kas ta tahab panna enne kingad jalga või hoopis jope selga? Loobuge igal võimalusel kontrollist.
 • Tehke see kõik mängides läbi. Võtke mõnel nädalavahetusel mänguloomad, "emme ja beebi" ning mängige nendega hommikused rutiinsed tegevused läbi. Mängige nii, et beebi punnib vastu, vingub ja viskab ennast maha. Ja nii, et emme läheb endast välja (aga ärge liiale minge, et last mitte hirmutada - las see emme olla pigem naljakas ja kohmakas). Laps vaatab seda põnevusega pealt. Seejärel andke mänguloom, kellega te emmet mängisite lapse kätte ja mängige stseen uuesti läbi nii, et teie olete laps. Mäng peaks olema lõbus, et te saaksite mõlemad naerda ja pingeid välja lasta. Päris kindlasti on teie laps esmaspäeval märksa mõistvam ja kuulekam.
 • Pange prioriteedid kindlalt paika. Kui mõlemad lapsevanemad käivad täiskohaga tööl ja lapsed on väiksed, tuleb nädala sees paljudest asjadest loobuda. See on ainus võimalus, kuidas minna varakult voodisse ja olla hommikul heas tujus. Ja lapse tuju reguleerimine sõltub teie heast tujust. Ärge muretsege, need aastad ei kesta igavesti. Te loote praegu lihtsalt suurepärase vundamendi, mille pealt laps võtab üha enam vastutust oma hommikuse rutiini eest.
Tänapäeva kiire elutempo tekitab lastes ja vanemates palju pingeid, mis õõnestavad meie suhteid. Selleks, et meie elu oleks võimalikult sujuv, vajavad lapsevanemad ja lapsed tugevat sidet. Lapsed vajavad seda ja mitte üksnes selleks, et olla kuulekad, vaid ka selleks, et kasvada ja areneda. Kui me teeme selle sideme loomise esmatähtsaks, muutub kõik muu õnneks palju lihtsamaks.

Loe lisa raamatust: "Rahumeelne lapsevanem, rõõmsad lapsed" Laura Markhampood.minulaps.ee - tuntud kaubamärgid, hea hind
Biolatte, BabyBjörn, Carriwell, Cybex, Ecosh, GloMinerals, Herlitz, Hoppekids, Laica, Lego, Maxi-Cosi, Makayla Design, Muumi, Solgar, Sonett, Stiga, Terranova, Weleda 

 

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Kui lapsel on tuulerõuged
Tuulerõuged on üks sagedasemaid lapseea nakkusi. Haiguse tekitaja kuulub herpesviiruse perekonda ning on äärmiselt nakkav. Haigus levib piisknakkuse teel, ka on ohtlik kokkupuude villide eritisega. Kui peres on üks haige, haigestuvad väga tõenäoliselt ka teised pereliikmed, kes pole tuulerõugeid juba läbi põdenud.
Kassi- ja koerahammustus vajab kiiret puhastamist
Kassilt saadud vigastused on kas kriimustused või torkehaavad ning need võivad olla üsna sügavad. Häda ei tekita haava sügavus, vaid see, et kassi süljest satuvad haava mikroobid. Looma mikroobid tekitavad infektsiooni, mille tüsistusena võib tekkida veremürgistus. Põletik võib tekkida juba 20-30 minutit pärast hammustust. Haav läheb mädaseks ja hakkab punetama.
SkyBaby lennumadrats teeb lennud beebiga mugavamaks
Vaid kolmsada grammi kaaluv, väikeseks kokkurullitav SkyBaby lennumadrats on spetsiaalselt loodud abistamaks väikelaste vanemaid lennureisidel. Beebi süleshoidmine pikematel lendudel on palav ning üsna väsitav.
Üksikema Kuressaares vajab lapsele riideid ja jalanõusid
MTÜ Do Good soovib seekord aidata Kuressaares elavat üksikema poisiga. Vaja on nii riideid kui jalanõusid.
Chia paneeringus kana nugitsad
Hea idee, kuidas lastele kasulikke chia seemneid toiduks pakkuda või kiirelt maitsev ja tervislik snäkk valmis teha!