Pedagoogilised lähenemised
Väikelaps ja reeglite täitmine
Kui mudilastele on seatud terve hulk reeglid, pole neil sageli aimugi, miks need reeglid on olemas ja sellepärast on nende täitmine ka palju raskem.
Miks vajavad lapsed rutiini?
Lapsele on vaja, et ta teaks ette, mis teda päeva jooksul ees ootab. See omakorda eeldab teatavat rutiini. Rutiin tekib tänu korduvatele tegevustele, mis loovad lapse jaoks etteaimatavust ja stabiilsust. Stabiilsus on aga turvatunde üks oluline alustala.
Isiksusehäired ja nõrk minatunnetus saavad alguse beebieast
Kuigi keegi ei suuda oma esimesi elukogemusi otseselt mäletada, peitub meie isiksusehäirete ja nõrga minatunnetuse algus just selles unustatud ajas. Psühhoanalüütik Donald Winnicott on väitnud, et see tuleneb meile esimestel elukuudel osaks saanud hoolitsusest. 
Mis peitub väikelapse jonnihoogude taga?
Osad arvavad, et jonniv laps on kasvatamatu ning vajab rangemat lähenemist. Teised aga peavad jonni põhjuseks liigset distsipliini ning rangust. Tõde on ilmselt kuskil vahepeal, sest sel teemal ei ole must-valgeid vastuseid. Kuid kindlasti on jonnihood kasvuperioodil ka täiesti normaalne osa väikelapse arengust. Miks aga siiski võib jonnihoogusid põhjustada?
9 põhjust, miks karistamine on halb
Kui karistused kasvataksid, ei sooritaks inimkond enam ammu kuritegusid. Karistuse illusoorne mõju võib tuleneda tõsiasjast, et sellel on lühiajaline, kuigi mitte kasvatuslik toime. Karistus pakub kergendust karistajale, kes tunneb, et saavutab jälle kontrolli olukorra üle. 
Kuidas aidata last toime tulla lasteaia-ja koolipingetega?
Kas sinu laps puhkeb tihti peale kooli- või lasteaiapäeva nutma, raevutseb või ütleb halvasti? Siin on mõned mõtted, kuidas lapsevanem saab toetada last igapäeva pingetega toimetulekul.
13 nõuannet häbeliku lapse toetamiseks
„Häbelikkus“ võib takistada lastel suhtlusoskuste omandamist, mis aitavad neil olla osa grupist ja see võib mõjutada nende kooliedukust, kuna neis tekitab küsimuste küsimine ärevust. Mis veel hullem, mõned lapsed kujundavad seetõttu välja isolatsiooni mustrid, mis takistab neil teistega tutvumast, sõprust loomast ja lihtsalt teiste inimestega suhestumast. 
Laps ei tule, kui teda kutsutakse
Laps on õppinud täpselt seda, mida te olete talle õpetanud - et ta ei pea teie kutseid kuulda võtma. Ta teab, et kui te tõesti teda vajate, siis te tulete ja toote ta ära. Selleks, et saada lapsega taas hea kontakt, on mõned nipid.
Õppimine ilma pisarateta
Vanematelt eeldatakse, et nad jälgiksid, kas kodused tööd on tehtud ja lapsed, kes pole neid ära teinud, saavad karistada. Paljudel vanematel on probleeme, et motiveerida lapsi koduseid töid tegema ja see pole sugugi üllatav, sest lastel on raske mõista selle sageli üsna ebameeldiva töö väärtust.
4 põhjust, miks tasub olla mänguline lapsevanem
Mängi lapsega iga päev vähemalt 15 minutit nii, et sa oled ka mõtetega kohal (lego kokkupanemine nii, et samal ajal räägid telefoniga, ei lähe seega arvesse) ja su laps ei pea hakkama halva käitumisega su tähelepanu püüdma.
Kui lapsel on raskusi magama jäämisega
Kuni 70%-l alla 6-aastastest lastest esineb uneprobleeme. Magamiseteema on keeruline ja unetusel on palju erinevaid põhjuseid. Nendega on raske tegeleda, sest kui lapsed ei maga, ei maga ka vanemad. Unel on kõiges oma osa - venitamises, jonnituurides, hüperaktiivsuses, tervises ja isegi õppimises.
Kuidas lõpetada tagajärgedega karistamine - 12 suurepärast alternatiivi
Kas te mõtlete, kuidas kutsuda laps korrale ilma, et peaks ähvardama tagajärgedega? Kui laps järgmisel korral keeldub teie juhiseid kuulamast ning te tabate ennast teda ähvardamas, katsetage hoopis alljärgnevaid võimalusi.
Aita lapsel üle saada tüütust harjumusest
Vahest on lastel mingid harjumused, mis on äärmiselt tüütud või ebaesteetilised (küünte närimine, nina nokkimine, asjade suhutoppimine jne). Lapsevanema pidev näägutamine ei aita seda probleemi kuidagi lahendada, selle asemel on muid võimalusi.
Mida teha, kui laps vingub?
Lapse vingumine on vanema jaoks äärmiselt kurnav. Vingumine on tavaliselt kõige hullem kolmanda ja kuuenda eluaasta vahel, aga paljud lapsed jätkavad kauem. 
10 ideed, kuidas saada laps õhtul magama
Kui laste õhtune magama jäämine on kujunenud sinu jaoks tõeliseks väljakutseks, tasub proovida teha miskit teistmoodi. Ehk saate tagasi endale rahulikud õhtud.
Võimatu ülesanne - väikelapsega poes
Mudilasega koos poes käimine on paljudes peredes peaaegu võimatu ettevõtmine. Kui teie laps ei kappa minema külmutatud toidu osakonnast, siis lööb ta ümber hoolikalt laotud kuivtoidupakkide virna. Kui ta pole näljane, tahab ta juua ja kui ta juua ka ei taha, on tal vaja kohe potile minna jne jne... Poodi tuleb aga minna.
Pirtsaka sööja kavalusega ületrumpamine
Suurem osa väikelapsi on valivad sööjad vähemalt osa ajast, mõned on seda aga alati. Võimatu on ehk muuta valivat kaheaastatst täielikuks gurmaaniks, kuid olukorda saab kindlasti mõnevõrra parandada.
Lapsega mängimine - emotsionaalse intelligentsuse arendamiseks mõeldud mängud
Mäng on kui lapse töö, mida tal on vaja selleks, et arendada aju ja kasvada terveks inimeseks. Lapsed kasutavad mängu selleks, et töödelda läbi emotsionaalsed probleemid ja leida jälle tasakaal.
7 võimalust, kuidas lõpetada lapse peale karjumine
Paljud vanemad karjuvad laste peale. Me tunneme pärast sageli süümepiinu ja loodame, et ei teinud lapsele halba. Me veename ennast, et reeglina lapsed ju teavad, et me armastame neid vaatamata sellele, et me nende peale karjume. Kuid karjumine teeb sellegipoolest lastele haiget.
Halvasti käitumine ei tähenda, et laps on halb
Halvasti käitumine on lapse kasvamise protsessi lahutamatu osa. Vahest võib ette tulla nii löömist, lõhkumist, lükkamist kui ka uste paugutamist. See on kõik mööduv ja tuleneb lapse ebaküpsusest. Oluline on teadvustada, et halvasti käitumine ei tähenda seda, et laps on halb.

Kuidas saada lapsega hommikul uksest välja kiirelt ja stressivabalt?

esmaspäev, 16. oktoober 2017
Kui teil on raskusi sellega, et laps õigel ajal hommikul kodunt välja saaks, mõelge oma hommikustest rutiinsetest tegevustest teistmoodi. Mis siis, kui teie peamine töö oleks emotsionaalse sideme loomine? 
 • Korraldage nii, et kõik oleks võimalikult vara voodis. Kui te peate lapsi hommikul äratama, siis nad ei saa piisavalt magada. Iga tund, mis nad magavad vähem kui vaja, viib aasta jagu tagasi, mis puudutab ajufunktsioonide kasutamist - see tähendab, et nad ei käitu eakohaselt, vaid nagu aasta jagu nooremad lapsed.
 • Minge ise varem magama. See võib küll kõlada ebameeldivalt, aga kui vajate ise äratuskella, siis te ei saa ka küllaldaselt magada. Teie laps on seda väärt, et te alustate ka oma päeva puhanuna. Väsinuna pole võimalik kannatlik olla.
 • Võtke varuaega. Ärgake enne lapsi, et oleksite emotsionaalselt valmis enne nendega suhtlemist. Planeerige oma aega nii nagu teil oleks vaja veerad tundi varem tööle jõuda. Pool aega see ei õnnestu, kuid siis ei kaota te lastega vähemalt kannatust sellepärast, et olete tööle hiljaks jäämas. Kui see aga õnnestub, siis olete tööpäeva alustades rahulikum ja töö mõttes efektiivsem.
 • Valmistage kõik eelmisel õhtul ette. Pakkige kotid ära, tehke lõunaeine, pange riided valmis ja mõelge hommikusöök läbi. Kaasake ka lapsed ettevalmistustesse nii, et nad saavad riided välja valida või mänguauto üles otsida.
 • Hoolitsege selle eest, et teil oleks igal hommikul 5 minutit laste kaisutamise aega (iga lapse jaoks eraldi). See võib tunduda esmalt võimatu, aga kui kõik asjad on tehtud, siis võite ju ennast näiteks kümneks minutiks lõdvaks lasta. See aeg teeb kogu teie hommiku teistsuguseks.
 • Kasutage mingit sideme loomise tava, et üleminekuaeg lapsele kergem oleks. Lastele on üleminekud rasked ja hommik on ju neid tulvil. Nii et kui lapse voodist välja saamine on teil tavaliselt keeruline, siis võtke pärast hommikust kaisutamist käest kinni ja liikuge niimoodi üheskoos näiteks trepist alla. 
 • Rutiin olgu nii lihtne kui võimalik. Reegleid tegelikult ei ole. Miks ta ei võiks magada sellesama T-särgi ja retuusidega, millega ta koolis käib? Miks ta ei võiks süüa autos võileiba, selle asemel, et süüa laua taga putru? Miks ta ei võiks siduda juukseid hobusesabasse või magada patsiga, et poleks vaja juukseid harjata?
 • Lapsed vajavad rutiini juures abi. Te saate innustada last, tehes temast näiteks pilte, kuidas ta oma hommikusi ülesandeid täidab. Kui tahad anda lapsele päeva alguseks hea stardi, siis on teie töö aidata tal tunda sidet ja rõõmu, kui ta teeb rutiinseid asju. See võib tähendada näiteks, et panete tema riided valmis ja samal ajal kui ta end riidesse paneb, teete positiivseid tähelepanekuid tema tegevuse juures.
 • Pakkuge valikuvõimalusi. Mitte kellelegi ei meeldi, kui teda takka sunnitakse. Pakkuge mitu võimalust välja. Kas ta tahab hambaid pesta köögis toolil seistes samal ajal, kui te tõstate beebi söötmistoolist välja või ülemise korruse vannitoas? Kas ta tahab panna enne kingad jalga või hoopis jope selga? Loobuge igal võimalusel kontrollist.
 • Tehke see kõik mängides läbi. Võtke mõnel nädalavahetusel mänguloomad, "emme ja beebi" ning mängige nendega hommikused rutiinsed tegevused läbi. Mängige nii, et beebi punnib vastu, vingub ja viskab ennast maha. Ja nii, et emme läheb endast välja (aga ärge liiale minge, et last mitte hirmutada - las see emme olla pigem naljakas ja kohmakas). Laps vaatab seda põnevusega pealt. Seejärel andke mänguloom, kellega te emmet mängisite lapse kätte ja mängige stseen uuesti läbi nii, et teie olete laps. Mäng peaks olema lõbus, et te saaksite mõlemad naerda ja pingeid välja lasta. Päris kindlasti on teie laps esmaspäeval märksa mõistvam ja kuulekam.
 • Pange prioriteedid kindlalt paika. Kui mõlemad lapsevanemad käivad täiskohaga tööl ja lapsed on väiksed, tuleb nädala sees paljudest asjadest loobuda. See on ainus võimalus, kuidas minna varakult voodisse ja olla hommikul heas tujus. Ja lapse tuju reguleerimine sõltub teie heast tujust. Ärge muretsege, need aastad ei kesta igavesti. Te loote praegu lihtsalt suurepärase vundamendi, mille pealt laps võtab üha enam vastutust oma hommikuse rutiini eest.
Tänapäeva kiire elutempo tekitab lastes ja vanemates palju pingeid, mis õõnestavad meie suhteid. Selleks, et meie elu oleks võimalikult sujuv, vajavad lapsevanemad ja lapsed tugevat sidet. Lapsed vajavad seda ja mitte üksnes selleks, et olla kuulekad, vaid ka selleks, et kasvada ja areneda. Kui me teeme selle sideme loomise esmatähtsaks, muutub kõik muu õnneks palju lihtsamaks.

Loe lisa raamatust: "Rahumeelne lapsevanem, rõõmsad lapsed" Laura Markhampood.minulaps.ee - tuntud kaubamärgid, hea hind
Biolatte, BabyBjörn, Carriwell, Cybex, Ecosh, GloMinerals, Herlitz, Hoppekids, Laica, Lego, Maxi-Cosi, Makayla Design, Muumi, Solgar, Sonett, Stiga, Terranova, Weleda 

 

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Kui lapsel on tuulerõuged
Tuulerõuged on üks sagedasemaid lapseea nakkusi. Haiguse tekitaja kuulub herpesviiruse perekonda ning on äärmiselt nakkav. Haigus levib piisknakkuse teel, ka on ohtlik kokkupuude villide eritisega. Kui peres on üks haige, haigestuvad väga tõenäoliselt ka teised pereliikmed, kes pole tuulerõugeid juba läbi põdenud.
Kassi- ja koerahammustus vajab kiiret puhastamist
Kassilt saadud vigastused on kas kriimustused või torkehaavad ning need võivad olla üsna sügavad. Häda ei tekita haava sügavus, vaid see, et kassi süljest satuvad haava mikroobid. Looma mikroobid tekitavad infektsiooni, mille tüsistusena võib tekkida veremürgistus. Põletik võib tekkida juba 20-30 minutit pärast hammustust. Haav läheb mädaseks ja hakkab punetama.
SkyBaby lennumadrats teeb lennud beebiga mugavamaks
Vaid kolmsada grammi kaaluv, väikeseks kokkurullitav SkyBaby lennumadrats on spetsiaalselt loodud abistamaks väikelaste vanemaid lennureisidel. Beebi süleshoidmine pikematel lendudel on palav ning üsna väsitav.
Üksikema Kuressaares vajab lapsele riideid ja jalanõusid
MTÜ Do Good soovib seekord aidata Kuressaares elavat üksikema poisiga. Vaja on nii riideid kui jalanõusid.
Chia paneeringus kana nugitsad
Hea idee, kuidas lastele kasulikke chia seemneid toiduks pakkuda või kiirelt maitsev ja tervislik snäkk valmis teha!