Pedagoogilised lähenemised
Õppimine ilma pisarateta
Vanematelt eeldatakse, et nad jälgiksid, kas kodused tööd on tehtud ja lapsed, kes pole neid ära teinud, saavad karistada. Paljudel vanematel on probleeme, et motiveerida lapsi koduseid töid tegema ja see pole sugugi üllatav, sest lastel on raske mõista selle sageli üsna ebameeldiva töö väärtust.
4 põhjust, miks tasub olla mänguline lapsevanem
Mängi lapsega iga päev vähemalt 15 minutit nii, et sa oled ka mõtetega kohal (lego kokkupanemine nii, et samal ajal räägid telefoniga, ei lähe seega arvesse) ja su laps ei pea hakkama halva käitumisega su tähelepanu püüdma.
Kui lapsel on raskusi magama jäämisega
Kuni 70%-l alla 6-aastastest lastest esineb uneprobleeme. Magamiseteema on keeruline ja unetusel on palju erinevaid põhjuseid. Nendega on raske tegeleda, sest kui lapsed ei maga, ei maga ka vanemad. Unel on kõiges oma osa - venitamises, jonnituurides, hüperaktiivsuses, tervises ja isegi õppimises.
Kuidas lõpetada tagajärgedega karistamine - 12 suurepärast alternatiivi
Kas te mõtlete, kuidas kutsuda laps korrale ilma, et peaks ähvardama tagajärgedega? Kui laps järgmisel korral keeldub teie juhiseid kuulamast ning te tabate ennast teda ähvardamas, katsetage hoopis alljärgnevaid võimalusi.
Aita lapsel üle saada tüütust harjumusest
Vahest on lastel mingid harjumused, mis on äärmiselt tüütud või ebaesteetilised (küünte närimine, nina nokkimine, asjade suhutoppimine jne). Lapsevanema pidev näägutamine ei aita seda probleemi kuidagi lahendada, selle asemel on muid võimalusi.
Mida teha, kui laps vingub?
Lapse vingumine on vanema jaoks äärmiselt kurnav. Vingumine on tavaliselt kõige hullem kolmanda ja kuuenda eluaasta vahel, aga paljud lapsed jätkavad kauem. 
10 ideed, kuidas saada laps õhtul magama
Kui laste õhtune magama jäämine on kujunenud sinu jaoks tõeliseks väljakutseks, tasub proovida teha miskit teistmoodi. Ehk saate tagasi endale rahulikud õhtud.
Võimatu ülesanne - väikelapsega poes
Mudilasega koos poes käimine on paljudes peredes peaaegu võimatu ettevõtmine. Kui teie laps ei kappa minema külmutatud toidu osakonnast, siis lööb ta ümber hoolikalt laotud kuivtoidupakkide virna. Kui ta pole näljane, tahab ta juua ja kui ta juua ka ei taha, on tal vaja kohe potile minna jne jne... Poodi tuleb aga minna.
Pirtsaka sööja kavalusega ületrumpamine
Suurem osa väikelapsi on valivad sööjad vähemalt osa ajast, mõned on seda aga alati. Võimatu on ehk muuta valivat kaheaastatst täielikuks gurmaaniks, kuid olukorda saab kindlasti mõnevõrra parandada.
Lapsega mängimine - emotsionaalse intelligentsuse arendamiseks mõeldud mängud
Mäng on kui lapse töö, mida tal on vaja selleks, et arendada aju ja kasvada terveks inimeseks. Lapsed kasutavad mängu selleks, et töödelda läbi emotsionaalsed probleemid ja leida jälle tasakaal.
7 võimalust, kuidas lõpetada lapse peale karjumine
Paljud vanemad karjuvad laste peale. Me tunneme pärast sageli süümepiinu ja loodame, et ei teinud lapsele halba. Me veename ennast, et reeglina lapsed ju teavad, et me armastame neid vaatamata sellele, et me nende peale karjume. Kuid karjumine teeb sellegipoolest lastele haiget.
Halvasti käitumine ei tähenda, et laps on halb
Halvasti käitumine on lapse kasvamise protsessi lahutamatu osa. Vahest võib ette tulla nii löömist, lõhkumist, lükkamist kui ka uste paugutamist. See on kõik mööduv ja tuleneb lapse ebaküpsusest. Oluline on teadvustada, et halvasti käitumine ei tähenda seda, et laps on halb.
Väikelaps, kes on lasteaias rahulik, aga kodus pöörane
Seda juhtub sageli, et väikelaps, kes suudab lasteaias keskenduda, kaotab enesevalitsuse, kui on kodu kaitsvate seinte vahel. Ideaalsest lasteaialapsest saab koju jõudes kisav ja jonnihoogudest pungil väike mudilane.
Kuidas saada lapsega hommikul uksest välja kiirelt ja stressivabalt?
Kui teil on raskusi sellega, et laps õigel ajal hommikul kodunt välja saaks, mõelge oma hommikustest rutiinsetest tegevustest teistmoodi. Mis siis, kui teie peamine töö oleks emotsionaalse sideme loomine? 
Kuidas lapsi lugema saada?
Selleks, et laps omandaks ükspäev lugemisoskuse, tuleb alustada korraliku vundamendi ladumist juba varases lapsepõlves. Oleme siinkohal välja toonud soovitused iga vanuseetapi jaoks.
Lastevaheline agressiivsus
Tunnustatud Taani pereterapeut ja -nõustaja Jesper Juul on avaldanud oma raamatus "Agressiivsus" huvitava arvamuse lastevahelise agressiivsuse teemal. Siinkohal avaldame tema mõtted õdede-vendade vahelisest agressiivsusest ja koolivägivallast.
9 soovitust lapsevanemale oma lapse interneti ja nutivahendite heaks kasutamiseks
Laps peab teadma, kuidas turvaliselt internetis aega veeta ning selleks vajab ta vanemate tuge. Jagame mõningaid soovitusi, mida lapsevanem võiks sel teemal teada.
Miks on hea, kui laps vaidleb vastu?
Lapsevanema jaoks oleks kahtlemata mugav, kui laps alati temaga nõustuks ja talle kuuletuks. See annab emale-isale hea tunde, et neil on õigus ning et ollakse lapsevanematena õnnestunud. Tegelikult on lapse isiksuse ja mina-arengule pikemas perspektiivis märksa kasulikum, kui ta ei ole alati vanematega nõus, vaid kui ta neile vastu vaidleb.
Õhtune unejutt on kasulik lapse arengule
Laps magab umbes 40% oma lapsepõlvest maha, kuid teeb seda väga heal eesmärgil. Lapsevanemad tunnevad pika ja sügava une väärtust. Puhanud laps on rõõmus ja tasakaalukas, ta on uudishimulik ja õpib kiiresti. Korralik uni on lapse füüsilise ja vaimse arengu jaoks väga oluline. 
Kuidas saada laps magama oma voodisse?
Paljud väikelapsed magavad öösiti kas osaliselt või täielikult vanemate voodis. Kui lapsed kasvavad ja hakkavad vanemate voodist haarama liiga suure osa, võib see tekitada ebamugavust. Vanemad lihtsalt ei mahu oma voodisse enam ära ning tüdinevad öisest sahmimisest. 

Kuidas saada lapsega hommikul uksest välja kiirelt ja stressivabalt?

esmaspäev, 16. oktoober 2017
Kui teil on raskusi sellega, et laps õigel ajal hommikul kodunt välja saaks, mõelge oma hommikustest rutiinsetest tegevustest teistmoodi. Mis siis, kui teie peamine töö oleks emotsionaalse sideme loomine? 
 • Korraldage nii, et kõik oleks võimalikult vara voodis. Kui te peate lapsi hommikul äratama, siis nad ei saa piisavalt magada. Iga tund, mis nad magavad vähem kui vaja, viib aasta jagu tagasi, mis puudutab ajufunktsioonide kasutamist - see tähendab, et nad ei käitu eakohaselt, vaid nagu aasta jagu nooremad lapsed.
 • Minge ise varem magama. See võib küll kõlada ebameeldivalt, aga kui vajate ise äratuskella, siis te ei saa ka küllaldaselt magada. Teie laps on seda väärt, et te alustate ka oma päeva puhanuna. Väsinuna pole võimalik kannatlik olla.
 • Võtke varuaega. Ärgake enne lapsi, et oleksite emotsionaalselt valmis enne nendega suhtlemist. Planeerige oma aega nii nagu teil oleks vaja veerad tundi varem tööle jõuda. Pool aega see ei õnnestu, kuid siis ei kaota te lastega vähemalt kannatust sellepärast, et olete tööle hiljaks jäämas. Kui see aga õnnestub, siis olete tööpäeva alustades rahulikum ja töö mõttes efektiivsem.
 • Valmistage kõik eelmisel õhtul ette. Pakkige kotid ära, tehke lõunaeine, pange riided valmis ja mõelge hommikusöök läbi. Kaasake ka lapsed ettevalmistustesse nii, et nad saavad riided välja valida või mänguauto üles otsida.
 • Hoolitsege selle eest, et teil oleks igal hommikul 5 minutit laste kaisutamise aega (iga lapse jaoks eraldi). See võib tunduda esmalt võimatu, aga kui kõik asjad on tehtud, siis võite ju ennast näiteks kümneks minutiks lõdvaks lasta. See aeg teeb kogu teie hommiku teistsuguseks.
 • Kasutage mingit sideme loomise tava, et üleminekuaeg lapsele kergem oleks. Lastele on üleminekud rasked ja hommik on ju neid tulvil. Nii et kui lapse voodist välja saamine on teil tavaliselt keeruline, siis võtke pärast hommikust kaisutamist käest kinni ja liikuge niimoodi üheskoos näiteks trepist alla. 
 • Rutiin olgu nii lihtne kui võimalik. Reegleid tegelikult ei ole. Miks ta ei võiks magada sellesama T-särgi ja retuusidega, millega ta koolis käib? Miks ta ei võiks süüa autos võileiba, selle asemel, et süüa laua taga putru? Miks ta ei võiks siduda juukseid hobusesabasse või magada patsiga, et poleks vaja juukseid harjata?
 • Lapsed vajavad rutiini juures abi. Te saate innustada last, tehes temast näiteks pilte, kuidas ta oma hommikusi ülesandeid täidab. Kui tahad anda lapsele päeva alguseks hea stardi, siis on teie töö aidata tal tunda sidet ja rõõmu, kui ta teeb rutiinseid asju. See võib tähendada näiteks, et panete tema riided valmis ja samal ajal kui ta end riidesse paneb, teete positiivseid tähelepanekuid tema tegevuse juures.
 • Pakkuge valikuvõimalusi. Mitte kellelegi ei meeldi, kui teda takka sunnitakse. Pakkuge mitu võimalust välja. Kas ta tahab hambaid pesta köögis toolil seistes samal ajal, kui te tõstate beebi söötmistoolist välja või ülemise korruse vannitoas? Kas ta tahab panna enne kingad jalga või hoopis jope selga? Loobuge igal võimalusel kontrollist.
 • Tehke see kõik mängides läbi. Võtke mõnel nädalavahetusel mänguloomad, "emme ja beebi" ning mängige nendega hommikused rutiinsed tegevused läbi. Mängige nii, et beebi punnib vastu, vingub ja viskab ennast maha. Ja nii, et emme läheb endast välja (aga ärge liiale minge, et last mitte hirmutada - las see emme olla pigem naljakas ja kohmakas). Laps vaatab seda põnevusega pealt. Seejärel andke mänguloom, kellega te emmet mängisite lapse kätte ja mängige stseen uuesti läbi nii, et teie olete laps. Mäng peaks olema lõbus, et te saaksite mõlemad naerda ja pingeid välja lasta. Päris kindlasti on teie laps esmaspäeval märksa mõistvam ja kuulekam.
 • Pange prioriteedid kindlalt paika. Kui mõlemad lapsevanemad käivad täiskohaga tööl ja lapsed on väiksed, tuleb nädala sees paljudest asjadest loobuda. See on ainus võimalus, kuidas minna varakult voodisse ja olla hommikul heas tujus. Ja lapse tuju reguleerimine sõltub teie heast tujust. Ärge muretsege, need aastad ei kesta igavesti. Te loote praegu lihtsalt suurepärase vundamendi, mille pealt laps võtab üha enam vastutust oma hommikuse rutiini eest.
Tänapäeva kiire elutempo tekitab lastes ja vanemates palju pingeid, mis õõnestavad meie suhteid. Selleks, et meie elu oleks võimalikult sujuv, vajavad lapsevanemad ja lapsed tugevat sidet. Lapsed vajavad seda ja mitte üksnes selleks, et olla kuulekad, vaid ka selleks, et kasvada ja areneda. Kui me teeme selle sideme loomise esmatähtsaks, muutub kõik muu õnneks palju lihtsamaks.

Loe lisa raamatust: "Rahumeelne lapsevanem, rõõmsad lapsed" Laura Markhampood.minulaps.ee - tuntud kaubamärgid, hea hind
Biolatte, BabyBjörn, Carriwell, Cybex, Ecosh, GloMinerals, Herlitz, Hoppekids, Laica, Lego, Maxi-Cosi, Makayla Design, Muumi, Solgar, Sonett, Stiga, Terranova, Weleda 

 

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Kui lapsel on tuulerõuged
Tuulerõuged on üks sagedasemaid lapseea nakkusi. Haiguse tekitaja kuulub herpesviiruse perekonda ning on äärmiselt nakkav. Haigus levib piisknakkuse teel, ka on ohtlik kokkupuude villide eritisega. Kui peres on üks haige, haigestuvad väga tõenäoliselt ka teised pereliikmed, kes pole tuulerõugeid juba läbi põdenud.
Kassi- ja koerahammustus vajab kiiret puhastamist
Kassilt saadud vigastused on kas kriimustused või torkehaavad ning need võivad olla üsna sügavad. Häda ei tekita haava sügavus, vaid see, et kassi süljest satuvad haava mikroobid. Looma mikroobid tekitavad infektsiooni, mille tüsistusena võib tekkida veremürgistus. Põletik võib tekkida juba 20-30 minutit pärast hammustust. Haav läheb mädaseks ja hakkab punetama.
SkyBaby lennumadrats teeb lennud beebiga mugavamaks
Vaid kolmsada grammi kaaluv, väikeseks kokkurullitav SkyBaby lennumadrats on spetsiaalselt loodud abistamaks väikelaste vanemaid lennureisidel. Beebi süleshoidmine pikematel lendudel on palav ning üsna väsitav.
Üksikema Kuressaares vajab lapsele riideid ja jalanõusid
MTÜ Do Good soovib seekord aidata Kuressaares elavat üksikema poisiga. Vaja on nii riideid kui jalanõusid.
Chia paneeringus kana nugitsad
Hea idee, kuidas lastele kasulikke chia seemneid toiduks pakkuda või kiirelt maitsev ja tervislik snäkk valmis teha!