Pedagoogilised lähenemised
Kuidas seada piire ilma karistamiseta?
Piiride vajalikkusest räägitakse palju, kuid piiride tunnetamisest ja austamisest oluliselt vähem. Peamiselt  vaieldakse selle üle, millised võtted on tõhusad või millised nipid töötavad, et saada lapse käitumine kiiresti oma kontrolli alla. 
Et laps saaks elus hakkama
Mida vajab laps, et oma eluga hästi hakkama saada? Kuidas saame vanemana oma last toetada? Krista Kivisalu on teinud intervjuu Norra pedagoogi ja lastevanemate kooli eestvedaja Godi Kelleriga. Siit on nii mõndagi kõrva taha panna. 
Kuidas suhtuda nutuhoogudesse lasteaiaga kohanemise perioodil
Lasteaiaga kohanemise perioodil kaasnevad nutuhood on mõistetavad. Vanemate jaoks võib see aeg olla emotsionaalselt üsna kurnav. Nutu põhjustest arusaamine aitab mõista lapse vajadusi ja emotsioone. 
Kuidas innustada lapsi lugema ja kirjutama
Kui lapsed hakkavad lugema ja kirjutama, avaneb nende ees täiesti uus maailm. Informatsiooni allikaid on järsku palju rohkem - poes olevad sildid, ajalehtede pealkirjad, teeviidad jne. Selleks, et innustada lapsi lugema, ei pea alati lähenema väga "teaduslikult". On palju mängulisi võimalusi motiveerimaks lapsi rohkem lugema ja kirjutama.
Lapse oma tuppa saatmine rahunemise eesmärgil mõjub hävitavalt tema enesehinnagule
Löömisega võrreldes tundub laste saatmine oma tuppa inimliku ja aruka võttena. See katkestab halva käitumise. See annab võimaluse maha rahuneda. See pole vägivaldne, kuid ometi pole tegemist optimaalse vahendiga.
Kuidas arendada lastes rahumeelsust
Lapsed vajavad rahulikkust. See loob neile teatud turvalisuse. Rahu ja enese tujude kontrollimine on tähtsad väärtused, mis johtuvad suures osas armastusest ja kodusest atmosfäärist.
Miks on hea, kui laps vaidleb vastu?
Lapsevanema jaoks oleks kahtlemata mugav, kui laps alati temaga nõustuks ja talle kuuletuks. See annab emale-isale hea tunde, et neil on õigus ning et ollakse lapsevanematena õnnestunud. Tegelikult on lapse isiksuse ja mina-arengule pikemas perspektiivis märksa kasulikum, kui ta ei ole alati vanematega nõus, vaid kui ta neile vastu vaidleb.
Pirtsaka sööja kavalusega ületrumpamine
Suurem osa väikelapsi on valivad sööjad vähemalt osa ajast, mõned on seda aga alati. Võimatu on ehk muuta valivat kaheaastatst täielikuks gurmaaniks, kuid olukorda saab kindlasti mõnevõrra parandada.
Mida teha, kui laps vingub?
Lapse vingumine on vanema jaoks äärmiselt kurnav. Vingumine on tavaliselt kõige hullem kolmanda ja kuuenda eluaasta vahel, aga paljud lapsed jätkavad kauem. 
Mida teha, kui laps kardab pimedust?
Paljud lapsed kardavad pimedust, mis väljendub näiteks õhtuti enne uinumist. Et last mõista ja aidata, on Perekeskuse Sina ja Mina koolitaja Õnne Aas-Udam kokku pannud head soovitused.
Kuidas saada lapsega hommikul uksest välja kiirelt ja stressivabalt?
Kui teil on raskusi sellega, et laps õigel ajal hommikul kodunt välja saaks, mõelge oma hommikustest rutiinsetest tegevustest teistmoodi. Mis siis, kui teie peamine töö oleks emotsionaalse sideme loomine? 
Klammerduv väikelaps ei ole ära hellitatud
Kui laps on väga klammerduv, võib see olla lapsevanema jaoks väsitav. Paljud pelgavad, et ema-isa jala küljes rippuv väikelaps ei saa kunagi iseseisvaks ja neile tundub see olevat lapse poolne manipuleerimine. 
Ilma lõunauneta väikelapse õppimisvõime on madal
Lapse lõunauni on tähtis ja vajalik, sest uni tagab lapse terve närvisüsteemi ja õppimisvõime. Magamata laps on agressiivsem, vähem keskendunud ja vähem vastuvõtlikum uuele informatsioonile.
Kuidas saada laps magama oma voodisse?
Paljud väikelapsed magavad öösiti kas osaliselt või täielikult vanemate voodis. Kui lapsed kasvavad ja hakkavad vanemate voodist haarama liiga suure osa, võib see tekitada ebamugavust. Vanemad lihtsalt ei mahu oma voodisse enam ära ning tüdinevad öisest sahmimisest. 
Kui laps kipub liiga palju kamandama
Teatud vanuses kipub ilmselt enamik lapsi kamandama. See on nende uus avastatud oskus, mida nad üritavad pingsalt testida. Kui kamandamine muutub liiga sagedaseks, on selle reguleerimiseks mõned nipid.
Õhtune unejutt on kasulik lapse arengule
Laps magab umbes 40% oma lapsepõlvest maha, kuid teeb seda väga heal eesmärgil. Lapsevanemad tunnevad pika ja sügava une väärtust. Puhanud laps on rõõmus ja tasakaalukas, ta on uudishimulik ja õpib kiiresti. Korralik uni on lapse füüsilise ja vaimse arengu jaoks väga oluline. 
Rühma liikmeks kasvamine ning mängu erinevad etapid
Liitumaks rühmaga, vajab laps teatud valmidusi. Mudilase mängude keerukamaks muutumine osutab hästi, kuidas sotsiaalsed pädevused tegelikult arenevad. Üheaastase lapse asjade ümber ajamise perioodist areneb neljandaks eluaastaks välja fantaasiarikkad rollimängud. Kõik läbitavad etapid on vajalikud, loomulikud ja neid ei tohiks vanem ise nö kiirendada.
 
Soovitusi lastehoiuga kohanemiseks
Lastehoidu või lasteaeda minek on lapse elus suure tähtsusega muutus. See on keeruline etapp ka lapsevanemale. Lapse kohanemiseks on vajalik lapsevanemate, lapse ja hoidjate koostöö. See põhineb eelkõige vastastikusel usaldusel ja positiivsel suhtlemisel. 
Mida teha, kui ei jaksa rüblikuga sammu pidada?
Väikelapseiga – lapse 2.-4. eluaasta - on tore aeg, kus väike inimene avastab ja õpib tundma maailma. See toimub suures osas aktiivse füüsilise tegutsemise kaudu. Mõistetavalt võib see arenguperiood aga lapsevanema jaoks olla väsitav, kuna on vaja pidevalt lapsel silma peal hoida, piire seada, lapse järelt koristada, jne. Mida siis teha, kuidas tulla toime olukorras, kus ei suuda enam nautida lapsega koosolemist, kui tekib kurnatus ning tüdimus või ajuti isegi soov kõigest sellest pääseda?
Aktsepteerides last sellisena kes ta on, saad õnnelikuma täiskasvanu
Aktsepteerides fakti, et laps on kes ta on, kasvatame õnnelikumaid täiskasvanuid. Aitamaks lapsel käiku lasta suuremat osa oma kaasasündinud võimetest, tasub mõelda allpool kirjeldatud soovitustele.

Kuidas arendada lastes rahumeelsust

kolmapäev, 8. mai 2019
Lapsed vajavad rahulikkust. See loob neile teatud turvalisuse. Rahu ja enese tujude kontrollimine on tähtsad väärtused, mis johtuvad suures osas armastusest ja kodusest atmosfäärist.

Mõistmine on siin võtmesõna. Me lähme harva endast välja, kui püüame kedagi mõista. Lapsed, keda õpetatakse mõistma, miks asjad juhtuvad ja miks inimesed käituvad nii nagu nad käituvad, kasvavad rahulikumaks inimeseks ja oskavad end rohkem kontrollida.

Rahumeelsus ei tähenda tunnete kaotamist või nende ignoreerimist. Pigem tähendab see tunnete kontrollimist ja püüet, et need tunded teistele inimestele kahju ei teeks. Rahulikkus ja rahumeelsus on väärtused, sest need aitavad nii teistel kui meil endil end paremini tunda ja elus paremini hakkama saada. Lisaks sellele, et need on väärtused, on need ka kergesti kergejäävad isiksuseomadused. Kui te neid endas arendate, siis nakatavad need ka teisi teie ümber, eriti teie lapsi.

Üldised juhtnöörid
Looge kodus rahulik õhkkond. Muutke keskkond, kus elate ja õpetate seda väärtust, oma püüdlusi toetavaks. Muutke kodu rahustavaks: 1) pange mängima lõõgastav muusika - suur osa klassikalisest muusikast kirgastab, tekitab korratunde ja rahustab; 2) kontrollige omaenda hääle tooni ja valjust - karjumisega saavutatakse vähe ja see lõhub rahuliku õhkkonna kohe: 3) puudutage üksteist - me räägime palju tasemini sii, kui me vestluskaaslast ka puudutame. Pange kellegagi rääkides käsi tema käsivarrele või õlale.

Olge ise erilise rahulikkusega eeskujuks. Näidake lastele, millist kasu toob rahumeelsus ja kasutage ära, et see omadus on nakkav. Lapsevanemana tunduks loomulik öelda: "Mul on õigus pahane olla" või "Neil ongi vaja seda näha." Aga pole oluline kui palju õigust meil on, meie pahane olek lihtsalt ei mõjuta lapsi eriti ja tegelikult ei ole lastel vaja näha seda, kuidas me endast välja läheme.

Kindlasti on olukord, kus pahameel on õigustatud - kui lapsed meelega teevad midagi, kuigi teavad, et nii teha on vale, kui nad kraaklevad ja on üleannetud. Aga üsna sageli on meie viha põhjuseks meie enda frustratsioon, see on negatiivne ja väga ohtlik eeskuju. Viha, ägedus ja kärsitus on sama nakkavad kui rahulikkuski. Sageli hakkavad lapsed, kes on pidevalt selliste emotsioonide tunnistajaks, paratamatult neid ka ise väljendama.

Õppige ennast häälestama rahulik olemiseks. Veetke igal hommikul enne pereliikmetega kohtumist paar vaikset minutit üksinda oma toas (vannitoas). Mõelge valmis, kuidas rahulikult reageerida pahastele, üleannetutele või ärritunud lastele. Tehke samasugune enese eelprogrammeerimine läbi töölt koju jõudes.

Õpetage kiituse abil. Püüdke kujundada endas nakatav rahulikkus ning saavutage see positiivsuse ja kiituse abil ka oma lastes. Lisaks sellele, et harjutada, kuidas jääda sisimas rahulikuks ja reageerida tasakaalukalt, on vanematel ka vaja teada, et kiitus ongi rahulik, samas kui negatiivne on närviline.
 
Loe edasi raamatust "Kudas oma lastele väärtusi õpetada" (Linda ja Richard Eyre)



pood.minulaps.ee - tuntud kaubamärgid, hea hind
Amazonas, BabyBjörn, Cybex, Engel Natur, Ecosh, Glo Skin Beauty, Herlitz, Hoppekids, Maxi-Cosi, Muumi, Quinny, Solgar, Sonett, Stiga, Terranova, Troll, Weleda jt

Kommenteeri artiklit

merit.tiit
teisipäev, 3. september 2019 16:11
Väga asjalik artikkel

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Väike-Päike loeng-vestlusring teemal `Laste hellitamisest ja ärahellitamisest´, 5. novembril
november
Juba sel neljapäeval, 5. novembril kl 18.00-19.00 toimub kesklinna lasteklubis Väike Päike "Lapsevanema kooli" loeng-vestlusring teemal "Laste hellitamisest ja ärahellitamisest". Loengut viib läbi lastepsühholoog Ave Orgulas.
Estonia teatri lasteballett ´Lumivalgeke ja 7 pöialpoissi´ annab lastele rõõmsa tuju
november
Ungari tuntumaid koreograafe ja lavastajaid Gyula Harangozó ning populaarne Ungari muusikalikunstnik Kentaur on seadnud lavale uskumatult lustaka ja hoogsa lasteballeti „Lumivalgeke ja 7 pöialpoissi“. Trikke ja visuaalseid üllatusi täis ballett on olnud üks Ungari Rahvusballeti menukamaid lavastusi.
10 looduslikku nippi herpese vastu
Herpes armastab stressi, nõrgenenud immuunsust, UV kiirgust ja isegi hambaarsti tuimestavat süsti, et kasvamiseks jõudu saada. On olemas palju ravimeid, mis herpese tekke kontrolli all hoiavad aga tasub proovida ka looduslikke võimalusi.
Läänemaal elav 9-lapseline pere vajab abi
MTÜ Do Good otsib eluks vajalikke asju Läänemaal elavale perele, kus kasvab 9 last. Ema on 90% nägemispuudega ning isal autoõnnetuse tagajärjel 60% liikumispuue. 
Kuidas lahendada lastevahelisi tülisid?
Perekeskuse Sina ja Mina koolitaja Nelly Randver annab põhjaliku ülevaate sellest, kuidas efektiivselt ja hoidvalt lahendada lastevahelisi konflikte. 

Fatal error: Uncaught Error: Non-static method View::setHeaderAttribute() cannot be called statically in /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/controllers/articles/ArticlesController.php:30 Stack trace: #0 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/design/body_templates/default_site/inner.php(63): ArticlesController->displayArticle() #1 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/core/view.php(358): require('/data02/virt449...') #2 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/core/dispatcher.php(18): View->render(Object(Page)) #3 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/index.php(4): require('/data02/virt449...') #4 {main} thrown in /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/controllers/articles/ArticlesController.php on line 30