Tervislik elu
Hapukapsas kui ravimtoit
Hapukapsast võib pidada üheks eestlaste rahvusroaks. Vastupidiselt ameeriklastele, ei ole meile vaja seletada, et hapukapsas on kasulik ja et seda süüakse ka ilma kuumtöötlemata. Aga kas olete ikka teadlik, millise imelise potentsiaaliga ravimtoiduga hapukapsa näol tegemist on?
Paar sõna imikute ja laste soolestiku mikrofloorast
Elu on sünnist alates tulvil katsumusi. Peale pika imetamisperioodi ja tervislike eluviiside vajavad lapsed harmoonilist ja armastavat keskkonda, sest stress nõrgestab nende immuunsüsteemi. Laste immuunsüsteem võib vajada toetust nii kaua, kuni see on väljaarenenud. 
Imelik ja imeline nuikapsas, mida armastavad ka lapsed
Nuikapsas on suurepärane komponent erinevates toorsalatites, lisand erinevates paja- ja ahjuroogades ning sobib küpsetamiseks ja grillimiseks. Tegemist on ühe maitsvaima kapsasordiga ning suve mõnusaim toiduavastus. Mõnusalt krõmpsuvat ja magusat nuikapsast lapsed lausa armastavad.
Karulauk – vitamiinirikas kevadekuulutaja
Karulauguhooaeg on alanud ning see on söödavatest umbrohtudest üks esimesi kevadekuulutajaid. 
Bacillus subtilis – võimas salarelv haiguste vastu
Probiootikumid on WHO poolt defineeritud kui elus mikroorganismid, mis piisavas koguses manustatuna omistavad peremeesorganismi tervisele positiivset efekti. Kuni tänaseni on probiootikumidena käsitletud peamiselt piimhappebaktereid, kuid aina rohkem on hakanud tuntust koguma ka teised bakterid, sh Bacillus´ed.
Sipelgapuu koor - hoiab sind viirustest
Järjest enam kogub populaarsust sipelgapuu koore toidulisand (nii tinktuuri kui kapslitena). Lihtsalt öelduna on sipelgapuu koor valuvaigistav ja põletikuvastane vahend, millel on toniseerivad ning antioksüdantsed omadused. 
Peatäide ennetamine ja ravi
Suuremates lastekollektiivides (lasteaed, kool) võivad aeg-ajalt tekkida täide puhangud. See on üks äärmiselt ebameeldiv ja tüütu probleem, kuid on olemas kindlad võtted neist efektiivselt vabanemiseks.
Milline on kõige tervislikum suhkur?
Suhkrut on peaaegu igas toidus - soolastes toitudes, magusates toitudes, jookides ja kookides. Seetõttu tasub mõelda, millist suhkrut tarbime ja kui tervislik see meile on. Levinud on teadmine, et valge suhkur pole tervisele kasulik ning selle asemel võiks tarvitada pigem pruuni suhkrut.
Kuidas pääseda puukide eest?
Puugihooaeg on alanud. Igal aastal hoiatatakse puugiga kokkupuute eest, kuna nendega võivad kaasnevad puukentsefaliit või puukborrelioos. Lapsevanemad on sel teemal eriti tundlikud, sest lapsed viibivad kevad-suvisel ajal väga palju looduses ja puugiga kokkupuute tõenäosus on üsna suur.
Ettevaatust - Hispaania maasikas!
Pea iga suuremas kaubanduskeskuses müüakse imeilusaid ja suuri maasikaid. Nende lummav lõhn meelitab paljusid, eriti lapsi. Paraku on Hispaania maasikas täis pestitsiide ning tervislikust maasikast on asi kaugel.
Õunaäädikas tugevdab tervist
Õunaäädikas sobib ühekorraga nii organismi puhastamiseks kui tugevdamiseks, raviks ja isegi toiduks. Iseäranis hästi saab sellega maitsestada kevadisi rohelisi salateid nii õlikastme koostisosana kui iseseisva põneva maitseäädikana.
Köharavi - tõhusad looduslikud mähised ja salvid
Peamiseks köha põhjustajaks meie külmas ja niiskes kliimas on infektsioon hingamisteedes ning paraku kimbutab see väga sageli väikelapsi. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on väga tõhusad ja lihtsad nipid ka kõige tüütuma köha taltsutamiseks.
Miks on tatar niivõrd kasulik toiduaine?
Tatratangu peetakse „tangude kuningannaks”. Toitude valmistamisel kasutatakse tatratangu laialdaselt riisi asendajana (Indias kutsutakse seda isegi mustaks riisiks).  
Soojendav tervisenaps viiruste kõrgajal
Esimeste haigusnähtude peletamiseks tasub aeg maha võtta ning kosutada end lõõgastava joogiga. Tervist toov jook soojendab ja ergutab hästi immuunsüsteemi.
Astelpaju kui väärtuslik ravimtaim ja toidulisand
Astelpaju hooaeg on käes ning turult saab osta kodumaiseid marju. Astelpaju on väärtuslik ravimtaim ning toidulisand. Astelpaju viljades on suurel hulgal erinevaid vitamiine ja mikrotoitaineid, mida keha igapäevaselt vajab.
Säilita nutikalt aia- ja metsasaadusi
Eesti kliimas on värskete kodumaiste aia- ja metsasaaduste aeg nii lühike, et suvel laetud vitamiinivarudest ei piisa organismil talve üleelamiseks. Seetõttu tuleb just suvisel perioodil mõelda, milliseid marju, aed- ja puuvilju ning seeni saab säilitada talvise vitamiinvaeguse vältimiseks ning toidulaua mitmekesistamiseks. 
Ole teadlik nätsu koostisest ja selle mõjust lapsele
Telereklaamidest ja ajakirjadest on meile kõigile meelde jäänud, et nätsu tuleks närida peale igat söögikorda. Arvestades missuguse populaarsuse närimiskumm on saavutanud ja et ka lapsed seda suures koguses tarbivad, peaksime vast huvi tundma, millest nätsud üldse tehtud on?
Sibul ja küüslauk rahvameditsiinis
Sibul ja küüslauk on kõigile tuntud kui rahvameditsiini põhiline raudvara. Sibula ja küüslauguga saab ennetada ja ravida külmetushaigusi, tõsta keha üldist toonust ning on abiks kümnete erinevate vaevuste korral.
Huuletubakas hävitab noorte tervist
Tubakast rääkides on seni rohkem tähelepanu pööratud suitsetatavatele tubakatoodetele, mille klassikaliseks näiteks on sigaret, vähem on aga räägitud suitsuvabadest tubakatoodetest. Nende tarvitajateks on Eestis just teismelised ja noored. 
Suhkrust ja selle mõjust tervisele
Oleks hea, kui iga inimene mõistaks, kuidas tekib suhkru tarbimise nõiaring ehk pidev magusaisu ja suhkrusõltuvus. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on suhkru mõju kohta väga asjakohane kirjutis.

Imikute gaasivalude leevendamine

teisipäev, 5. aprill 2016
Kõhuvalud on üks sagedasemaid probleeme lapse esimesel eluaastal, kuna seedesüsteemi käivitumine ja mikrofloora väljaarenemine võtab aega. Vastsündinu harjub rinnapiimaga 3 esimest elukuud! Sageli ei oska arstid selle probleemi puhul palju aidata. Nii istuvadki emmed enamasti oma tillukesega kodus ning nutavad koos lapsega. 

Kõhuvalu nutt on enamasti tugev ning vanematele valus kuulata. Kui rinna pakkumine, mähkme vahetamine, mängimine jm rahu ei too, siis jõutaksegi lõpuks tõdemuseni – lapsel on kõhuvalu. Kui kõhuvalu algab iga päev kindlal kellaajal ja kestab tunde, öeldakse, et tegemist on koolikuvaludega. Kui kõhuvalud tekivad suvalisel ajal ning tekivad sageli mõne aja pärast peale söömist, siis liigitatakse see gaasivaluks.

Koolikuvalude põhjuseks arvatakse olevat närvisüsteemi liigne pinge ning seetõttu on ka nende ravi veidi teistsugune kui gaasivalude puhul ehk väga palju tuleks tegelda põhjuse likvideerimisega. Ainult gaaside väljatuleku kergendamisega siin tõhusat abi tavaliselt ei saa.

Kõigi teiste kõhuvalude ehk gaasivalude põhjuseks arvatakse olevat soolestikus seedeprotsessi tagajärjel tekkivad gaasid, mille väljutamisega laps veel toime ei tule, kuna sooletegevus on imikul nõrk.

Kuigi kirjanduses on kombeks kõhuvalusid liigitada, siis praktikas pole sellel mingit vahet, kuidas midagi nimetada – ravi on alati ühesugune ning igasuguse kõhuvalu puhul tuleks kõik põhjused üle vaadata. Koolikuvalu puhul rohkem psüühilisi ja gaasivalu puhul rohkem füüsilisi. Kuna väike laps (isegi kuni 7. eluaastani) korjab oma pinged kõhtu ning elab läbi kõhu neid välja (nagu täiskasvanutel lähevad stressi korral  pingesse nt kael ja õlad, mis tekitavad peavalusid), siis on enamike kõhuvalude algpõhjuseks siiski psühholoogilised. Seedeprobleeme ei tekiks, kui soolestik poleks pinges.

Põhjused
Sageli räägitakse imikute gaasivalude puhul nende soolestiku ebaküpsusest, kuid see väide pole tegelikkuses kuidagi kinnitust leidnud. Näiteks peaks siis enneaegsetel, kellel kõik organsüsteemid korralikult välja arenemata, palju rohkem gaasivalusid olema kui ajalistel lastel, ometi pole sellist seost märgatud! Seega, keegi ei tea kindlalt, miks osadel lastel on imikuna suured gaasivalud ja osadel mitte.

Allpool on rida arvatavaid põhjuseid, mida kõike läbi kaaludes ja likvideerides, on võimalik astuda esimene samm kõhuvalude vabaks eluks.

90%-l juhtudest on gaasi-koolikuvalude taga psühholoogilised probleemid:
  • Ema suur tööpinge või stress – mure raseduse ajal (just alguses; NB! Lapse esimesed 9 elukuud peegeldavad ema probleeme raseduse 9. kuu jooksul – nt ema suur stress ja pinge 1. raseduskuul annavad gaasivalud imiku 1. elukuul, ema stress raseduse 3. kuul annab gaasivalud lapse 3. elukuul jne).
  • Probleemid sünnitusel – psühholoogilised (nt alandamine, koristaja solvang jne).
  • Ema ei võta last vastu, ei suuda emaksolemist vastu võtta (vahel võivad ka isa või vanavanemate suutmatus last omaks võtta last mõjutada).
  • Pole olnud kohe peale sünnitust piisavalt aega ema ja lapse vahelise kontakti loomiseks.
  • Liiga varane nabanööri läbilõikamine.
  • Pinged kodus, mis tekitavad lapsel või emal stressi.
  • Ema masendus (sünnitusjärgne depressioon). Sellisel juhul hakkavad koolikuvalud tavaliselt siis, kui mees tuleb koju.
Eespool mainitud ülepinges närvisüsteemi kõrval arvatakse põhjuseks ka:
  • seedetrakti ebaküpsus;
  • liigne gaas, mis kutsub esile soole venituse;
  • lehmapiimaallergia;
  • vähene heade bakterite arv sooletraktis jm põhjused.
Koolikuvalude (kindlal kellaajal iga päev)  füüsilisteks põhjusteks võib olla:

Probleemid sünnitusel:
  • Ravimid (nt epiduraal, naerugaas). Kui ema on saanud sünnituse ajal naerugaasi, siis on ema ja lapse organism B6 vitamiinist (närvivitamiin) tühjaks tõmmatud ning kui ema hakkab B6 vitamiini juurde võtma, pinge väheneb ning koolikuvalud kaovad.
  • Sünnitraumad (nt hapnikupuudus, vaakumsünnitus jne). Need võivad olla väga kerged sünnitraumad, mida enamasti isegi ei märgata ja millest enamasti lapsed ise välja kasvavad. Näiteks: on olnud aeglane või liiga kiire sünnitus, stimuleeritud või vaakumsünnitus jne  – igasugune komplikatsioonidega kulgenud sünnitus. Sellisel juhul võivad lapsel olla üliväiksed pea ja kaela traumad, mis annavad kaela ja mujale lihaspingeid ning ahelreaktsioonina tekivad koolikuvalud. Parimaks ravimeetodiks on refleksoloogia, silitamine, ujutamine, võimlemine. 
  • Ema on saanud raseduse ajal ravimeid. Ravimite kõrvaltoimed on mõjutanud lapse elundsüsteemide arengut. Muutused on enamasti väga väiksed, kuid võivad avalduda gaasivaludena. 
  • Lapse rasedusaegne hapniku puudus (nt kui ema hingab ainult kopsude ülemise osaga – selle võib põhjustada nt pidev stress, mis muudab hingamise pindmiseks või lihtsalt harjumus ja vähene liikumine jne), mille tõttu on loote närvisüsteem nõrgaks jäänud.
  • Sünnitusaegne hapniku puudus lapsel, annab kesknärvisüsteemi ülitundlikkuse (valule ülitundlik, magab halvasti, rahutu jne).
  • Lapsel õues või toas sageli külm vm keskkonnaga seotud ebamugavus (liiga suur müratase, kiirgus – arvuti, TV, jne.
Gaasivalude füüsilisteks põhjusteks võib olla:
  1. Ema toidust. Rusikareegel on, et „kõik mis tekitab gaase emal tekitab gaase ka tital”. Tavalisemateks gaase põhjustavateks toitudeks on: piim ja piimatooted, apelsin jt tsitrusviljad, kaunviljad, hapukapsas, kapsad (nt tavaline kapsas, spargelkapsas, lillkapsas), alkohol, liigne suhkur, viinamarjad, kofeiin, vürtsikas toit ja küüslauk. Ka leib, värske kurk, kontsentreeritud tärklise (nt kartul, leib, makaron, riis) ja valgu (nt liha, kala, kohupiim, juust) koossöömine võib samuti tekitada gaase. NB! Samas tuleb tõdeda, et toiduaine, mis tekitab gaase ühele lapsele, ei pruugi teisele mingeid vaevusi põhjustada! Just selle tõttu pole kusagil üleval värskete emmede poolt nii ihaldatud nimekirja toitudest, mida ei tohiks lapse imetamise ajal süüa, et vältida lapse gaasivalusid! Kui beebi koolikud on tõsised, siis võta kõik „kahtlased“ toidud korraga oma menüüst välja ja pärast 10 päeva lisa üks toitudest paari päeva tagant tagasi menüüsse, et näha mis juhtub. Sageli võib reaktsiooni tekkimine võtta aega isegi 72 tundi, seega pead pidama toidupäevikut, et kindlalt näha, mis põhjustab halvenemist! Mõnedel juhtudel dieet ei lahenda probleemi, kuid kui toidad last rinnaga, siis on see lühiajaline enda piiramine väike hind lapse heaolu nimel maksta!
  2. Kui emal või lapsel on varjatud piimatalumatus  – see on üheks peamiseks gaasivalude põhjustajaks. Vahel ei pruugi ema ise sellest teadagi – lihtsalt kõht kipub nt piimast kinni jääma või gaase täis minema. Piimatoodete ärajätmisel vähenevad gaasivalud tuntavalt. Menüüst tuleks välja jätta rõõsk piim ja kõik teisedki piimatooted. Vahel annab tulemust ainult rõõsa piima välja jätmine ning ema saab oma piimatoodete himu rahuldada hapendatud piimatoodetega (keefir, jogurt).
  3. Kui emal on varjatud teravilja vm toidu talumatus.
  4. Liha. Kuna tööstuslikult kasvatatud liha sisaldab alati mingil väiksel hulgal ka antibiootikume ning hormoone, mida kasutatakse loomade kasvatamisel, siis need võivad emapiimaga sattuda lapse organismi ning seedesüsteemi mikrofloora segi lüüa. (Nii nagu antibiootikumide kuuri tagajärjel tekib soolestiku mikrofloora muutumine). Ka võib olla tegemist kusihappe ehk karbamiidi liigse sisaldusega veres, mille väljaviimisega keha toime ei tule. Osadel lastel kaovad gaasivalud täielikult, kui ema loobub imetamise ajal lihast ja lihatoodetest. On olnud kogemusi, kus taimetoitlastest emadel on tekkinud imetamise ajal kange liha himu (keha annab valgu puudusest märku!) ning peale väikest tükki liha, laps järgmised päevad röögib gaasivalude käes.
  5. Ema organism on liiga happeline. Ka lapse organism on siis liiga happeline ning toit läheb soolestikus käärima. Kiirelt saab organismi taas leeliseliseks kui jood nt igal hommikul õunaäädika vett (1 tl klaasile veele). Ka värske kurk, arbuus on tugevad leeliselised. Üldine reegel on, et happeliseks teeb valk (liha, kohupiim – mida kontsentreeritum seda rohkem jne) ja magus ning leeliseliseks teevad kõik juur- ja puuviljad. Kui ema muudab oma toitumist, tasakaalustub ema ja siis ka lapse organism. 
  6. Kui ema organism on olnud raseduse ajal väga „saastunud“ (s.t. kehas on rohkem mürke, kui keha sellega toime tuleks) ja siis lähevad mürgid edasi ka lapsesse. See muudab keha happeliseks, viib tasakaalust välja ka soolestiku mikrofloora ja paneb vohama pärmseene. On olemas teooria, mille järgi peale sündi lapse maks tasapisi käivitub ning hakkab siis lootena emalt saadud mürke kehast välja viima. Mille tagajärjel häirub soolestiku mikrofloora ning tekivad gaasivalud.
  7. Soolestiku mikrofloora tasakaalutus ehk pärmseene vohamine emal, mis „kandub“ edasi ka lapsele ehk ka lapse soolestiku mikrofloora on tasakaalust väljas. Põhjus ei ole geneetiline, vaid põhineb pigem asjaolul, et lapse soolestik on sündides nagu puhas paberileht ja ta saab oma soolestiku mikrofloora sündides emalt-isalt (ja teistelt kõrvalseisjatelt) sissehingatava õhu ning suu kaudu. Sa saad anda ainult sellise soolestiku tasakaalu, mis sul endal on! Kui emal pärmseen vohab, siis tõenäoliselt on ema keha ka happelisem ning ka tema rinnapiim on happelisem, mis omakorda soodustab pärmseene vohamist lapsel! Kuigi pärmseen on meie soolestiku normaalse mikrofloora üks osa, kuid organismi kahjustavate faktorite toimel (nt liiga palju lisaaineid toidus; kiirgus – arvuti, mobiil, telekas; istuv eluviis) võib pärmseen hakata soolestikus vohama ning põhjustada väga paljusid probleeme, millest nt üheks on imikute koolikuvalud. Kui ema elutavad soodustavad pärmseene vohamist tema kehas, siis soodustab see ka lapse kehas pärmseene vohamist. 
  8. Vale imemisvõte lapsel, mille tõttu laps neelab imedes õhku alla. Siis on lapse söömise ajal lausa kuulda häälekas neelamine ning valud hakkavad varsti peale söömist. Sellisel juhul tuleks üle vaadata imemisvõte – laps on hästi rinnal, kui pea ei ole keha suhtes pööratud, laps haarab suhu maksimaalselt suure ala nibu ümbert, põsed ei tõmbu imedes lohku, huuled on väljapoole pööratud ja neelamise häält ei ole tugevalt kuulda. Vajadusel saad abi küsida ka imetamisnõustajatelt. Kui imemisvõte on õige, kuid laps sellegipoolest neelab veidi õhku alla, siis hoia last iga kord peale imetamist mõni aeg püstises asendis kõht vastu ennast, patus kergelt käega pepule või kõnni ringi, et kogemata alla neelatud õhk välja tuleks. Vahel on tarvis erinevaid asendeid proovida, et leida see, milles just sinu lapsel õhk välja tuleks.
Loe edasi Ökobeebi.ee lehelt, mis nippe kasutada enda ja beebi aitamiseks gaasivalude korral.



pood.minulaps.ee - tuntud kaubamärgid, hea hind
Biolatte, BabyBjörn, Carriwell, Cybex, Ecolab, GloMinerals, Herlitz, Huggies, Iittala, Laica, Lavazza, Lego, Lotte, Maxi-Cosi, Munchkin, Muumi, PlanetBio, Shea Mooti, Solgar, Sonett, Stiga, Qilikang, Weleda jt

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Aktsepteerides last sellisena kes ta on, saad õnnelikuma täiskasvanu
Aktsepteerides fakti, et laps on kes ta on, kasvatame õnnelikumaid täiskasvanuid. Aitamaks lapsel käiku lasta suuremat osa oma kaasasündinud võimetest, tasub mõelda allpool kirjeldatud soovitustele.
Orgaaniline tseiloni kaneel – võimas abiline südamehaiguste ja veresuhkru korratuste puhul
Enamus haiguseid saavad alguse kehasse pugenud tasakaalutusest ning kiireim võimalus tervist taastada on luua kehale parimad võimalused balansi taassaavutamiseks. Kõige tõhusamalt ja jätkusuutlikumalt saab seda teha just sobivate looduslike lahenduste abiga.
Kui väikelaps lööb ema või isa
Kui väikelaps lööb oma ema või isa, põhjustab see vastakaid tundeid - ühelt poolt tekib viha agressiivse käitumise suhtes, kuid teisalt sügav kurbus sellise intsidendi pärast. Siit mõned soovitused, mida tasub proovida agressiivse käitumise ennetamiseks ja ohjamiseks.
Mida teha lastega Helsingis ja selle ümbruses?
Lapsed naudivad laevaga sõitmist ning üks mõnus suvelõpu merereis Helsingisse on kindlasti tore vaheldus. Helsingis ja selle lähiümbruses on tegemist piisavalt nii jalgsi kui autoga.
Tee ise avastuspurk oma väikesele mudilasele
Avastuspurk on väikelapse jaoks väga põnev ning rõõmu pakkuv meelelahutus. Lambrine blogis on välja toodud head mõtted avastuspurgi tegemiseks.