Pedagoogilised lähenemised
Kuidas seada piire ilma karistamiseta?
Piiride vajalikkusest räägitakse palju, kuid piiride tunnetamisest ja austamisest oluliselt vähem. Peamiselt  vaieldakse selle üle, millised võtted on tõhusad või millised nipid töötavad, et saada lapse käitumine kiiresti oma kontrolli alla. 
Et laps saaks elus hakkama
Mida vajab laps, et oma eluga hästi hakkama saada? Kuidas saame vanemana oma last toetada? Krista Kivisalu on teinud intervjuu Norra pedagoogi ja lastevanemate kooli eestvedaja Godi Kelleriga. Siit on nii mõndagi kõrva taha panna. 
Kuidas suhtuda nutuhoogudesse lasteaiaga kohanemise perioodil
Lasteaiaga kohanemise perioodil kaasnevad nutuhood on mõistetavad. Vanemate jaoks võib see aeg olla emotsionaalselt üsna kurnav. Nutu põhjustest arusaamine aitab mõista lapse vajadusi ja emotsioone. 
Kuidas innustada lapsi lugema ja kirjutama
Kui lapsed hakkavad lugema ja kirjutama, avaneb nende ees täiesti uus maailm. Informatsiooni allikaid on järsku palju rohkem - poes olevad sildid, ajalehtede pealkirjad, teeviidad jne. Selleks, et innustada lapsi lugema, ei pea alati lähenema väga "teaduslikult". On palju mängulisi võimalusi motiveerimaks lapsi rohkem lugema ja kirjutama.
Lapse oma tuppa saatmine rahunemise eesmärgil mõjub hävitavalt tema enesehinnagule
Löömisega võrreldes tundub laste saatmine oma tuppa inimliku ja aruka võttena. See katkestab halva käitumise. See annab võimaluse maha rahuneda. See pole vägivaldne, kuid ometi pole tegemist optimaalse vahendiga.
Kuidas arendada lastes rahumeelsust
Lapsed vajavad rahulikkust. See loob neile teatud turvalisuse. Rahu ja enese tujude kontrollimine on tähtsad väärtused, mis johtuvad suures osas armastusest ja kodusest atmosfäärist.
Miks on hea, kui laps vaidleb vastu?
Lapsevanema jaoks oleks kahtlemata mugav, kui laps alati temaga nõustuks ja talle kuuletuks. See annab emale-isale hea tunde, et neil on õigus ning et ollakse lapsevanematena õnnestunud. Tegelikult on lapse isiksuse ja mina-arengule pikemas perspektiivis märksa kasulikum, kui ta ei ole alati vanematega nõus, vaid kui ta neile vastu vaidleb.
Pirtsaka sööja kavalusega ületrumpamine
Suurem osa väikelapsi on valivad sööjad vähemalt osa ajast, mõned on seda aga alati. Võimatu on ehk muuta valivat kaheaastatst täielikuks gurmaaniks, kuid olukorda saab kindlasti mõnevõrra parandada.
Mida teha, kui laps vingub?
Lapse vingumine on vanema jaoks äärmiselt kurnav. Vingumine on tavaliselt kõige hullem kolmanda ja kuuenda eluaasta vahel, aga paljud lapsed jätkavad kauem. 
Mida teha, kui laps kardab pimedust?
Paljud lapsed kardavad pimedust, mis väljendub näiteks õhtuti enne uinumist. Et last mõista ja aidata, on Perekeskuse Sina ja Mina koolitaja Õnne Aas-Udam kokku pannud head soovitused.
Kuidas saada lapsega hommikul uksest välja kiirelt ja stressivabalt?
Kui teil on raskusi sellega, et laps õigel ajal hommikul kodunt välja saaks, mõelge oma hommikustest rutiinsetest tegevustest teistmoodi. Mis siis, kui teie peamine töö oleks emotsionaalse sideme loomine? 
Klammerduv väikelaps ei ole ära hellitatud
Kui laps on väga klammerduv, võib see olla lapsevanema jaoks väsitav. Paljud pelgavad, et ema-isa jala küljes rippuv väikelaps ei saa kunagi iseseisvaks ja neile tundub see olevat lapse poolne manipuleerimine. 
Ilma lõunauneta väikelapse õppimisvõime on madal
Lapse lõunauni on tähtis ja vajalik, sest uni tagab lapse terve närvisüsteemi ja õppimisvõime. Magamata laps on agressiivsem, vähem keskendunud ja vähem vastuvõtlikum uuele informatsioonile.
Kuidas saada laps magama oma voodisse?
Paljud väikelapsed magavad öösiti kas osaliselt või täielikult vanemate voodis. Kui lapsed kasvavad ja hakkavad vanemate voodist haarama liiga suure osa, võib see tekitada ebamugavust. Vanemad lihtsalt ei mahu oma voodisse enam ära ning tüdinevad öisest sahmimisest. 
Kui laps kipub liiga palju kamandama
Teatud vanuses kipub ilmselt enamik lapsi kamandama. See on nende uus avastatud oskus, mida nad üritavad pingsalt testida. Kui kamandamine muutub liiga sagedaseks, on selle reguleerimiseks mõned nipid.
Õhtune unejutt on kasulik lapse arengule
Laps magab umbes 40% oma lapsepõlvest maha, kuid teeb seda väga heal eesmärgil. Lapsevanemad tunnevad pika ja sügava une väärtust. Puhanud laps on rõõmus ja tasakaalukas, ta on uudishimulik ja õpib kiiresti. Korralik uni on lapse füüsilise ja vaimse arengu jaoks väga oluline. 
Rühma liikmeks kasvamine ning mängu erinevad etapid
Liitumaks rühmaga, vajab laps teatud valmidusi. Mudilase mängude keerukamaks muutumine osutab hästi, kuidas sotsiaalsed pädevused tegelikult arenevad. Üheaastase lapse asjade ümber ajamise perioodist areneb neljandaks eluaastaks välja fantaasiarikkad rollimängud. Kõik läbitavad etapid on vajalikud, loomulikud ja neid ei tohiks vanem ise nö kiirendada.
 
Soovitusi lastehoiuga kohanemiseks
Lastehoidu või lasteaeda minek on lapse elus suure tähtsusega muutus. See on keeruline etapp ka lapsevanemale. Lapse kohanemiseks on vajalik lapsevanemate, lapse ja hoidjate koostöö. See põhineb eelkõige vastastikusel usaldusel ja positiivsel suhtlemisel. 
Mida teha, kui ei jaksa rüblikuga sammu pidada?
Väikelapseiga – lapse 2.-4. eluaasta - on tore aeg, kus väike inimene avastab ja õpib tundma maailma. See toimub suures osas aktiivse füüsilise tegutsemise kaudu. Mõistetavalt võib see arenguperiood aga lapsevanema jaoks olla väsitav, kuna on vaja pidevalt lapsel silma peal hoida, piire seada, lapse järelt koristada, jne. Mida siis teha, kuidas tulla toime olukorras, kus ei suuda enam nautida lapsega koosolemist, kui tekib kurnatus ning tüdimus või ajuti isegi soov kõigest sellest pääseda?
Aktsepteerides last sellisena kes ta on, saad õnnelikuma täiskasvanu
Aktsepteerides fakti, et laps on kes ta on, kasvatame õnnelikumaid täiskasvanuid. Aitamaks lapsel käiku lasta suuremat osa oma kaasasündinud võimetest, tasub mõelda allpool kirjeldatud soovitustele.

Mida teha, kui lastevanematel on erinevad vaated kasvatamises?

kolmapäev, 20. mai 2015
Isegi neil paaridel, kellel muidu on palju ühist, võib lapsekasvatuse filosoofias olla raskusi ühise keele leidmisel.

Liiga sageli on vanemate vahelistes vaidlustes kaotajaks pooleks laps. Lapsed igatsevad püsivust ning kui vanemad annavad erinevaid signaale ja näitavad avalikult välja põlgust teise poole vaadete vastu on lapsed sellest püsivusest  ja turvatundest ilma jäetud.

Kuidas võiksid lastevanemad oma erimeelsusi lahendada?
  • Ärge väljendage oma eriarvamust lapse ees. Vaidlemine lapse ees tema üle võib häirida, ärritada ja tekitada lapses süütunnet. Lahendage sellised konfliktid kinniste uste taga.
  • Seadke esikohale turvalisus. Kui asi puudutab lapse tervist, ohutust või ausust tema suhtes, ei tohiks otsus põhineda ainult arvamusel ja ei tohiks olla kompromissi tulemus. Sel juhul küsige nõu arstilt, oma ala spetsialistilt või lugege raamatust.
  • Püüdke leida kompromiss. Ühisosa leidub tavaliselt arvamuste vahepeal. Kui lahkarvamuse aluseks on erinevad perekonnatraditsioonid, kaaluge oma peretraditsiooni loomist, mis ühendab mõlema poole tavasid ja rajaneb täiesti uutel eeldustel.
  • Jagage vastutusalad omavahel ära. Teie hoolitsete näiteks kommete eest, seega kehtestate laua ääres käitumise reeglid; teie partner hoolitseb söögi ja tervise eest, seega vastutus lauale pandava eest on tema ülesanne.
  • Ärge öelge oma partneri kohta halvasti. Isegi omaette pomisemine võib kahjustada partneri autoriteeti lapse silmis ning saata ebasoovitavaid sõnumeid (nt "Issi ei pea emmest lugu"). 
  • Andke mõnikord järele. Andes aeg-ajalt lahinguta järele, võib see elu palju kergemaks teha, muutes partneri ühtlasi teie arvamuste suhtes tulevikus palju sõbralikumaks.
  • Olge avatud ja õppige teineteiselt. Mõnikord lapsevanem, kes veedab suurema osa ajast väikelapse seltsis teab, mis on kõige parem, mõnikord on ta temale liiga lähedal. Kuulake teineteise arvamusi avatud meelel - teil võib olla rohkem õppida, kui oskate arvata.
  • Olge järjepidev. Kuidas te ka ei otsustaks lahendada lapse eest hoolitsemise küsimusi, jälgige, et reeglid, mida olete tema jaoks sõnastatud, jääksid püsima. Ärge kõikuge vanemliku poliitikaga siia-sinna sõltuvalt sellest, kes parjasti last hoiab.
  • On olemas rohkem kui üks viis enamiku vanemlike probleemide lahendamiseks. Lapse jaoks on tähtsam see, kuidas partneriga käitute - kas näitate üles austust teineteise vastu ja jõuate kompromissile.
Allikas: raamat "Mida oodata: väikelapseaastad" (Arlene Eisenberg, Heidi E. Murkoff ja Sandee E. Hathawy, B.S.N.)pood.minulaps.ee - hea hind, tuntud kaubamärgid
ABC Design, Angry Birds, Biolatte, Bradley Textile, Carriwell, Crescent, Cybex, Ecolab, Difrax, Fehn, GloMinerals, Haba, Helmi, Herlitz, Huggies, Lavazza, Lotte, Munchkin, Muumi, Neutral, Salasõna, Shea Mooti, Sonett, Weleda

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Suvine tervislik vahepala - kama
Kamast saab valmistada väga maitsvaid magustoite igal aastaajal. Suvisel perioodil on kama eriti populaarne, sest klassikalised kamajoogid on palava suveilma ideaalne söök-jook. Kama on tegelikult ka väga tervislik ja vitamiinide rikas toiduaine.
Miks eelistada kitsepiima?
Kitsepiim on väga hea toiduaine, mis ravib allergiat, parandab seedimist ning tugevdab organismi. Klaas kitsepiima puhastab organismi ebasoovitavatest ainetest tänu selles leiduvale looduslikule antibiootikumile.
Väikelapse õudusunenäod ja öised hirmud
Väikelapsele ei tähenda uinumine vaid unenägudemaale hõljumist. Voodisseminek on lahutus ja eraldatus ning paljudele mudilastele ajab see hirmu peale. Lapsed võivad näha öösiti õudusunenägusid või on neil hoopis öised hirmud. Need on kaks täiesti erinevat asja.
Organic Kidz - termos, lutipudel ja joogipudel ühes
Roostevaba teras on antibakteriaalse toimega ning ei jäta toidule või joogile ebameeldivat metalset maitset, seepärast kasutatakse seda laialdaselt kõikvõimalike söögivahendite, termoste ja muuseas ka kirurgi tööriistade tootmiseks.
Tule vabatahtlikuks ja aita moodustada vabatahtlike võrgustik otsimaks vajadusel kaduma läinud lapsi
Üle–Euroopalise kadunud laste telefoni 116 000 raames on Eestis vaja moodustada vabatahtlike võrgustik aktiivsete juhtidega, kes koondaksid enda tegevustesse vabatahtlikke, otsimaks vajadusel kaduma läinud lapsi ning informeerimaks oma piirkonna elanikke.