Tervislik elu
Paar sõna imikute ja laste soolestiku mikrofloorast
Elu on sünnist alates tulvil katsumusi. Peale pika imetamisperioodi ja tervislike eluviiside vajavad lapsed harmoonilist ja armastavat keskkonda, sest stress nõrgestab nende immuunsüsteemi. Laste immuunsüsteem võib vajada toetust nii kaua, kuni see on väljaarenenud. 
Imelik ja imeline nuikapsas, mida armastavad ka lapsed
Nuikapsas on suurepärane komponent erinevates toorsalatites, lisand erinevates paja- ja ahjuroogades ning sobib küpsetamiseks ja grillimiseks. Tegemist on ühe maitsvaima kapsasordiga ning suve mõnusaim toiduavastus. Mõnusalt krõmpsuvat ja magusat nuikapsast lapsed lausa armastavad.
Karulauk – vitamiinirikas kevadekuulutaja
Karulauguhooaeg on alanud ning see on söödavatest umbrohtudest üks esimesi kevadekuulutajaid. 
Bacillus subtilis – võimas salarelv haiguste vastu
Probiootikumid on WHO poolt defineeritud kui elus mikroorganismid, mis piisavas koguses manustatuna omistavad peremeesorganismi tervisele positiivset efekti. Kuni tänaseni on probiootikumidena käsitletud peamiselt piimhappebaktereid, kuid aina rohkem on hakanud tuntust koguma ka teised bakterid, sh Bacillus´ed.
Sipelgapuu koor - hoiab sind viirustest
Järjest enam kogub populaarsust sipelgapuu koore toidulisand (nii tinktuuri kui kapslitena). Lihtsalt öelduna on sipelgapuu koor valuvaigistav ja põletikuvastane vahend, millel on toniseerivad ning antioksüdantsed omadused. 
Peatäide ennetamine ja ravi
Suuremates lastekollektiivides (lasteaed, kool) võivad aeg-ajalt tekkida täide puhangud. See on üks äärmiselt ebameeldiv ja tüütu probleem, kuid on olemas kindlad võtted neist efektiivselt vabanemiseks.
Milline on kõige tervislikum suhkur?
Suhkrut on peaaegu igas toidus - soolastes toitudes, magusates toitudes, jookides ja kookides. Seetõttu tasub mõelda, millist suhkrut tarbime ja kui tervislik see meile on. Levinud on teadmine, et valge suhkur pole tervisele kasulik ning selle asemel võiks tarvitada pigem pruuni suhkrut.
Kuidas pääseda puukide eest?
Puugihooaeg on alanud. Igal aastal hoiatatakse puugiga kokkupuute eest, kuna nendega võivad kaasnevad puukentsefaliit või puukborrelioos. Lapsevanemad on sel teemal eriti tundlikud, sest lapsed viibivad kevad-suvisel ajal väga palju looduses ja puugiga kokkupuute tõenäosus on üsna suur.
Ettevaatust - Hispaania maasikas!
Pea iga suuremas kaubanduskeskuses müüakse imeilusaid ja suuri maasikaid. Nende lummav lõhn meelitab paljusid, eriti lapsi. Paraku on Hispaania maasikas täis pestitsiide ning tervislikust maasikast on asi kaugel.
Õunaäädikas tugevdab tervist
Õunaäädikas sobib ühekorraga nii organismi puhastamiseks kui tugevdamiseks, raviks ja isegi toiduks. Iseäranis hästi saab sellega maitsestada kevadisi rohelisi salateid nii õlikastme koostisosana kui iseseisva põneva maitseäädikana.
Köharavi - tõhusad looduslikud mähised ja salvid
Peamiseks köha põhjustajaks meie külmas ja niiskes kliimas on infektsioon hingamisteedes ning paraku kimbutab see väga sageli väikelapsi. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on väga tõhusad ja lihtsad nipid ka kõige tüütuma köha taltsutamiseks.
Miks on tatar niivõrd kasulik toiduaine?
Tatratangu peetakse „tangude kuningannaks”. Toitude valmistamisel kasutatakse tatratangu laialdaselt riisi asendajana (Indias kutsutakse seda isegi mustaks riisiks).  
Soojendav tervisenaps viiruste kõrgajal
Esimeste haigusnähtude peletamiseks tasub aeg maha võtta ning kosutada end lõõgastava joogiga. Tervist toov jook soojendab ja ergutab hästi immuunsüsteemi.
Astelpaju kui väärtuslik ravimtaim ja toidulisand
Astelpaju hooaeg on käes ning turult saab osta kodumaiseid marju. Astelpaju on väärtuslik ravimtaim ning toidulisand. Astelpaju viljades on suurel hulgal erinevaid vitamiine ja mikrotoitaineid, mida keha igapäevaselt vajab.
Säilita nutikalt aia- ja metsasaadusi
Eesti kliimas on värskete kodumaiste aia- ja metsasaaduste aeg nii lühike, et suvel laetud vitamiinivarudest ei piisa organismil talve üleelamiseks. Seetõttu tuleb just suvisel perioodil mõelda, milliseid marju, aed- ja puuvilju ning seeni saab säilitada talvise vitamiinvaeguse vältimiseks ning toidulaua mitmekesistamiseks. 
Ole teadlik nätsu koostisest ja selle mõjust lapsele
Telereklaamidest ja ajakirjadest on meile kõigile meelde jäänud, et nätsu tuleks närida peale igat söögikorda. Arvestades missuguse populaarsuse närimiskumm on saavutanud ja et ka lapsed seda suures koguses tarbivad, peaksime vast huvi tundma, millest nätsud üldse tehtud on?
Sibul ja küüslauk rahvameditsiinis
Sibul ja küüslauk on kõigile tuntud kui rahvameditsiini põhiline raudvara. Sibula ja küüslauguga saab ennetada ja ravida külmetushaigusi, tõsta keha üldist toonust ning on abiks kümnete erinevate vaevuste korral.
Huuletubakas hävitab noorte tervist
Tubakast rääkides on seni rohkem tähelepanu pööratud suitsetatavatele tubakatoodetele, mille klassikaliseks näiteks on sigaret, vähem on aga räägitud suitsuvabadest tubakatoodetest. Nende tarvitajateks on Eestis just teismelised ja noored. 
Suhkrust ja selle mõjust tervisele
Oleks hea, kui iga inimene mõistaks, kuidas tekib suhkru tarbimise nõiaring ehk pidev magusaisu ja suhkrusõltuvus. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on suhkru mõju kohta väga asjakohane kirjutis.
Avasta D-vitamiini kasulikkus
Ilmselt oleme kõik kuulnud, et D-vitamiin on väga vajalik. Seda soovitatakse lastele anda juba sünnist alates. Miks siis ikkagi on D-vitamiin niivõrd oluline? 

Miks eelistada kitsepiima?

teisipäev, 8. juuli 2014
Kitsepiim on väga hea toiduaine, mis ravib allergiat, parandab seedimist ning tugevdab organismi. Klaas kitsepiima puhastab organismi ebasoovitavatest ainetest tänu selles leiduvale looduslikule antibiootikumile.

Kitsede toidusedel koosneb 95% ulatuses looduslikust taimestikust, sellest 5% ulatuses söövad nad mürgiseid taimi. Taimedest saab kitsepiima kujul jõud, mis aitab inimestel - nii suurtel kui ka väikestel - terveneda. 

Allergiliste laste allergia võib kitsepiima mõjul taanduma hakata. Kui haiguse kaudseks põhjuseks on nõrgavõitu immuunsüsteem, saab seda väga kiiresti tugevdada kitse ternespiimaga. Ternespiimal vastunäidustusi ei ole ja seda võib anda ka lastele.

Kitsepiim ei anna tarvitamisel ebameeldivaid kõrvalnähte, seda võib juua kuni liitri päevas.

Miks on kitsepiim kasulik?
 • Valku keskmiselt 4,49%, rasva keskmiselt 4,8%.
 • Piim on lehmapiimaga võrreldes peenema struktuuriga, viis korda paremini seeduv ja omastatav.
 • Kitsepiima rasvhapetel on unikaalne metaboorne võime vähendada kehas kolesterooli. Kitsepiima kolesteroolisisaldus on 11%, lehmapiimal aga 14%.
 • Kitsepiim sisaldab rauda, vaske, magneesiumi, mangaani, koobaltit, tsinki, fosforit, samuti bioloogiliselt aktiivset kaseiini.
 • A-vitamiini on lehmapiimaga võrreldes kaks korda, B1-vitamiini 50%, B2-vitamiini 80% rohkem, ka sisaldab kitsepiim C- ja D-vitamiini.
 • Eesti Lamba- ja Kitsekasvatuse Seltsi küsitlused ning uuringud ja väliskirjandus annavad teada, et kitsepiim ravib ka migreeni, sapipõiehaigusi, heinapalavikku, ekseemi, paneb kinnise kõhu läbi käima, tervendab maksa.
 • Erinevalt lehmapiimast on kitsepiim aluselise reaktsiooniga, mistõttu alandab mao ülihappesust.
 • Kitsed haigestuvad harva tuberkuloosi ja teistesse ohtlikesse haigustesse, seega võib kitsepiima tarvitada värskelt, pastöriseerimata. Värskes piimas säilivad täielikult vitamiinid, fermendid jt ained.
 • Kitsepiimal on infektsiooni- ja hemolüütiavastaseid omadusi.
 • Kitsepiima kulub lapse päevase loomse rasva ja valgu vajaduse rahuldamiseks 30-40% vähem kui lehmapiima.
 • Kõik inimesed peaksid tarvitama kitsepiima 1 klaas päevas, et puhastada organismi ebasoovitavast (ollusest), tänu kitsepiimas leiduva loodusliku antibiootikumiga. Kitsed söövad loodusest 95% taimestikust ja sellest 5% mürgiseid taimi, mis nad toodavad piimaks. Sellest ka see, et kitsepiim on ravipiim.
 • Kitsepiim ravib allergiaid, parandab seedimist ja tugevdab organismi.
 • Erinev on kitsepiima mõju piimaallergia kahe eri vormi, valgu- ja suhkruallergia puhul. Valguallergia puhul suudab kitsepiim allergianähud kõrvaldada, suhkruallergia puhul tavaliselt mitte.
 • Hea abivahend lastele düstroofia, rahhiidi ja teiste ainevahetushaiguste korral, samuti kurtumise korral.
 • Kitsepiima valk sisaldab kõiki organismile vajalikke aminohappeid.
 • Kitsepiima soovitatakse ka siis kopsutuberkuloosi puhul, kui sellega kaasneb vereköhimine. Bronhiaalastmat põdevatel inimestel on soovitatav tarvitada kitsepiima.
 • Ka on ta hea külmetusest ja teistest haigustest põhjustatud köha raviks, leevendab põletikuliste protsesside ägedust, takistab nende edasist arengut ning süvenemist.
 • Kitsepiim leevendab haige seisundit angiini, neelu- ja mandlipõletiku ning teiste kurguhaiguste puhul.

Allikas: http://lambadkitsed.blogspot.com/2010/04/kitsepiim-tugevdab-immuunsusteemi.html
http://www.terviseleht.ee/200212/12_kitsed.php
http://okomarket.ee/uudis/80/miks-eelistada-kitsepiima-lehmapiimale/

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Ohutult rannas - täispuhutavad mänguasjad, alajahtumine ja kuumarabandus
„Mõned asjad on loogilised: kui liigud avalikus kohas inimeste seas, siis hoia oma asju. Kui olete mitmekesi rannas, ärge minge kõik koos vette, vaid jätke keegi asju valvama,“ ütleb 10-aastat G4Si rannavalves töötanud Aleksander Suits. Mõned muud asjad on jällegi hea teadjate käest üle kuulda.
Suvine tervislik vahepala - kama
Kamast saab valmistada väga maitsvaid magustoite igal aastaajal. Suvisel perioodil on kama eriti populaarne, sest klassikalised kamajoogid on palava suveilma ideaalne söök-jook. Kama on tegelikult ka väga tervislik ja vitamiinide rikas toiduaine.
Mida teha, kui lastevanematel on erinevad vaated kasvatamises?
Isegi neil paaridel, kellel muidu on palju ühist, võib lapsekasvatuse filosoofias olla raskusi ühise keele leidmisel.
Väikelapse õudusunenäod ja öised hirmud
Väikelapsele ei tähenda uinumine vaid unenägudemaale hõljumist. Voodisseminek on lahutus ja eraldatus ning paljudele mudilastele ajab see hirmu peale. Lapsed võivad näha öösiti õudusunenägusid või on neil hoopis öised hirmud. Need on kaks täiesti erinevat asja.
Organic Kidz - termos, lutipudel ja joogipudel ühes
Roostevaba teras on antibakteriaalse toimega ning ei jäta toidule või joogile ebameeldivat metalset maitset, seepärast kasutatakse seda laialdaselt kõikvõimalike söögivahendite, termoste ja muuseas ka kirurgi tööriistade tootmiseks.