Pedagoogilised lähenemised
Kuidas seada piire ilma karistamiseta?
Piiride vajalikkusest räägitakse palju, kuid piiride tunnetamisest ja austamisest oluliselt vähem. Peamiselt  vaieldakse selle üle, millised võtted on tõhusad või millised nipid töötavad, et saada lapse käitumine kiiresti oma kontrolli alla. 
Et laps saaks elus hakkama
Mida vajab laps, et oma eluga hästi hakkama saada? Kuidas saame vanemana oma last toetada? Krista Kivisalu on teinud intervjuu Norra pedagoogi ja lastevanemate kooli eestvedaja Godi Kelleriga. Siit on nii mõndagi kõrva taha panna. 
Kuidas suhtuda nutuhoogudesse lasteaiaga kohanemise perioodil
Lasteaiaga kohanemise perioodil kaasnevad nutuhood on mõistetavad. Vanemate jaoks võib see aeg olla emotsionaalselt üsna kurnav. Nutu põhjustest arusaamine aitab mõista lapse vajadusi ja emotsioone. 
Kuidas innustada lapsi lugema ja kirjutama
Kui lapsed hakkavad lugema ja kirjutama, avaneb nende ees täiesti uus maailm. Informatsiooni allikaid on järsku palju rohkem - poes olevad sildid, ajalehtede pealkirjad, teeviidad jne. Selleks, et innustada lapsi lugema, ei pea alati lähenema väga "teaduslikult". On palju mängulisi võimalusi motiveerimaks lapsi rohkem lugema ja kirjutama.
Lapse oma tuppa saatmine rahunemise eesmärgil mõjub hävitavalt tema enesehinnagule
Löömisega võrreldes tundub laste saatmine oma tuppa inimliku ja aruka võttena. See katkestab halva käitumise. See annab võimaluse maha rahuneda. See pole vägivaldne, kuid ometi pole tegemist optimaalse vahendiga.
Kuidas arendada lastes rahumeelsust
Lapsed vajavad rahulikkust. See loob neile teatud turvalisuse. Rahu ja enese tujude kontrollimine on tähtsad väärtused, mis johtuvad suures osas armastusest ja kodusest atmosfäärist.
Miks on hea, kui laps vaidleb vastu?
Lapsevanema jaoks oleks kahtlemata mugav, kui laps alati temaga nõustuks ja talle kuuletuks. See annab emale-isale hea tunde, et neil on õigus ning et ollakse lapsevanematena õnnestunud. Tegelikult on lapse isiksuse ja mina-arengule pikemas perspektiivis märksa kasulikum, kui ta ei ole alati vanematega nõus, vaid kui ta neile vastu vaidleb.
Pirtsaka sööja kavalusega ületrumpamine
Suurem osa väikelapsi on valivad sööjad vähemalt osa ajast, mõned on seda aga alati. Võimatu on ehk muuta valivat kaheaastatst täielikuks gurmaaniks, kuid olukorda saab kindlasti mõnevõrra parandada.
Mida teha, kui laps vingub?
Lapse vingumine on vanema jaoks äärmiselt kurnav. Vingumine on tavaliselt kõige hullem kolmanda ja kuuenda eluaasta vahel, aga paljud lapsed jätkavad kauem. 
Mida teha, kui laps kardab pimedust?
Paljud lapsed kardavad pimedust, mis väljendub näiteks õhtuti enne uinumist. Et last mõista ja aidata, on Perekeskuse Sina ja Mina koolitaja Õnne Aas-Udam kokku pannud head soovitused.
Kuidas saada lapsega hommikul uksest välja kiirelt ja stressivabalt?
Kui teil on raskusi sellega, et laps õigel ajal hommikul kodunt välja saaks, mõelge oma hommikustest rutiinsetest tegevustest teistmoodi. Mis siis, kui teie peamine töö oleks emotsionaalse sideme loomine? 
Klammerduv väikelaps ei ole ära hellitatud
Kui laps on väga klammerduv, võib see olla lapsevanema jaoks väsitav. Paljud pelgavad, et ema-isa jala küljes rippuv väikelaps ei saa kunagi iseseisvaks ja neile tundub see olevat lapse poolne manipuleerimine. 
Ilma lõunauneta väikelapse õppimisvõime on madal
Lapse lõunauni on tähtis ja vajalik, sest uni tagab lapse terve närvisüsteemi ja õppimisvõime. Magamata laps on agressiivsem, vähem keskendunud ja vähem vastuvõtlikum uuele informatsioonile.
Kuidas saada laps magama oma voodisse?
Paljud väikelapsed magavad öösiti kas osaliselt või täielikult vanemate voodis. Kui lapsed kasvavad ja hakkavad vanemate voodist haarama liiga suure osa, võib see tekitada ebamugavust. Vanemad lihtsalt ei mahu oma voodisse enam ära ning tüdinevad öisest sahmimisest. 
Kui laps kipub liiga palju kamandama
Teatud vanuses kipub ilmselt enamik lapsi kamandama. See on nende uus avastatud oskus, mida nad üritavad pingsalt testida. Kui kamandamine muutub liiga sagedaseks, on selle reguleerimiseks mõned nipid.
Õhtune unejutt on kasulik lapse arengule
Laps magab umbes 40% oma lapsepõlvest maha, kuid teeb seda väga heal eesmärgil. Lapsevanemad tunnevad pika ja sügava une väärtust. Puhanud laps on rõõmus ja tasakaalukas, ta on uudishimulik ja õpib kiiresti. Korralik uni on lapse füüsilise ja vaimse arengu jaoks väga oluline. 
Rühma liikmeks kasvamine ning mängu erinevad etapid
Liitumaks rühmaga, vajab laps teatud valmidusi. Mudilase mängude keerukamaks muutumine osutab hästi, kuidas sotsiaalsed pädevused tegelikult arenevad. Üheaastase lapse asjade ümber ajamise perioodist areneb neljandaks eluaastaks välja fantaasiarikkad rollimängud. Kõik läbitavad etapid on vajalikud, loomulikud ja neid ei tohiks vanem ise nö kiirendada.
 
Soovitusi lastehoiuga kohanemiseks
Lastehoidu või lasteaeda minek on lapse elus suure tähtsusega muutus. See on keeruline etapp ka lapsevanemale. Lapse kohanemiseks on vajalik lapsevanemate, lapse ja hoidjate koostöö. See põhineb eelkõige vastastikusel usaldusel ja positiivsel suhtlemisel. 
Mida teha, kui ei jaksa rüblikuga sammu pidada?
Väikelapseiga – lapse 2.-4. eluaasta - on tore aeg, kus väike inimene avastab ja õpib tundma maailma. See toimub suures osas aktiivse füüsilise tegutsemise kaudu. Mõistetavalt võib see arenguperiood aga lapsevanema jaoks olla väsitav, kuna on vaja pidevalt lapsel silma peal hoida, piire seada, lapse järelt koristada, jne. Mida siis teha, kuidas tulla toime olukorras, kus ei suuda enam nautida lapsega koosolemist, kui tekib kurnatus ning tüdimus või ajuti isegi soov kõigest sellest pääseda?
Aktsepteerides last sellisena kes ta on, saad õnnelikuma täiskasvanu
Aktsepteerides fakti, et laps on kes ta on, kasvatame õnnelikumaid täiskasvanuid. Aitamaks lapsel käiku lasta suuremat osa oma kaasasündinud võimetest, tasub mõelda allpool kirjeldatud soovitustele.

Väikelapse õudusunenäod ja öised hirmud

esmaspäev, 7. juuli 2014
Väikelapsele ei tähenda uinumine vaid unenägudemaale hõljumist. Voodisseminek on lahutus ja eraldatus ning paljudele mudilastele ajab see hirmu peale. Lapsed võivad näha öösiti õudusunenägusid või on neil hoopis öised hirmud. Need on kaks täiesti erinevat asja.

Stressist tingitud ärkamine
Stressiga seotud ärkamine võib olla seotud uue hoidja, uue kodu, uue lasteaia/kooli või uue õe/venna ilmumisega nagu puuduva vanemagagi. Selleks, et öösel paremini magada, vajab stressis väikelaps lisa-armastust ja tähelepanu päeva jooksul. Püüdke lapsega koos olla võimalikult palju, kallistage teda sageli ja näidake oma armastust tema vastu.

Halvad unenäod
Painajalikku unenägu nägev mudilane on pisut rahutu, aga enne ärkamist ei ole paanikat, nuttu ega karjumist. Kui vanem appi tõttab, klammerdub laps meeleheitlikult tema külge. Kui mudilane juba räägib, võib ta unenägu ka kirjeldada.

Halbu unenägusid põhjustavad mitmed tegurid:
  • Stress (mida omakorda põhjustab pinge ja halvad suhted perkonnas);
  • Muutused (halvad unenäod esinevad sagedamini, kui ilmub uus lapsehoidja, kolitakse uude kodusse, uus tuba ja voodi jne);
  • Voodissemineku-eelne liialdamine (tegevuse, erutuse ja toiduga);
  • Haigus (palavik või mõni ravim võib esile kutsuda halbu unenägusid.
Kõige tavalisem väikelapse halbade unenägude põhjus on paranenud mälu ja suurenenud kujutlusvõime, mida mõistus veel ei kontrolli. Mida keerulisemaks muutub kujutlusvõime, seda hullemaks muutuvad unenäod. Kujutlused unenägudes muutuvad selgemaks ja hirmutavamaks.

Kuidas aidata last, kui ta näeb halbasid unenägusid?
  • Olgu aeg enne voodisseminekut rahulik. Vältige müramist, hirmutavaid telesaateid ja videoid.
  • Kui väikelaps ärkab, laske tal oma halvast unenäost rääkida. Ta võib ennast pärast sellest jutustamist paremini tunda.
  • Öelge talle, et ta on kindlas kohas. Kõige rohkem vajab ta julgustamist, et ta pole ohus. Pakkuge talle nii palju lohutust, kui ta vajab. Öelge talle, et ohtu pole, et te armastate teda ja et unenägu polnud päriselt - see oli väljamõeldis nagu raamatulugu.
  • Näidake, et ta on kaitstud. Pange tuli põlema ja näidake talle, et tuba on öösel samasugune kui päeval ja kui ta tahab, et lamp jääkski põlema, jätke see nii. Kui ta kardab midagi, mis võib varitseda kapis või voodi all, teostage põhjalik "koletisekontroll". Võtke ta hirmusid tõsiselt, kuid aidake tal näha, et tegelikult midagi kohutavat pole.
  • Hommikul kinnitage lapsele taas, et ta ei ole mingis ohus. Laske tal oma painajast rääkida ja kui ta paistab seda soovivat, pühendage talle tavalisest pisut rohkem aega.
  • Kui aimate, milline stress mudilase elus võib painajaid esile kutsuda, püüdke sellega midagi ette võtta.
Öised hirmud
Öise hirmu ajal laps tavaliselt higistab, ta südamelöögisagedus on kiire, paistab hirmunud ja segaduses. Laps võib teid hüüda, kuid ometi tõukab eemale, võib karjuda, nutta, oiata, rääkida või paistab isegi hallutsinatsioone nägevat. Ta võib rabeleda ja rapsida, istukile tõusta, end püsti ajada ja isegi kõndida. Silmad võivad olla avatud, aga ometi laps magab. Hommikul ärgates laps öist hirmu ei mäleta.

Öised hirmud võivad kesta 10-30 minutit ja pärast seda magab laps rahulikult edasi. Lapsevanem ei saa midagi eriti teha, kui lapsel on öine hirm. Kodu peaks olema turvaline, kui ta peaks hakkama unes kõndima. Last saab ainult jälgida ning olla tema juures. Ärge proovige teda üles äratada, sest see muudaks episoodi vaid pikemaks. Kui laps hakkab voodis pekslema, siis ei tohiks teda kinni hoida - see ajab talle vaid suurema hirmu peale ja võib isegi teid eemale tõugata.

Öised hirmud esinevad sagedamini, kui laps on üleväsinud. Seetõttu kindlustage, et mudilase päev ei oleks liiga pingeline ja et ta saaks piisavalt magada. Suurem osa lapsi kasvab neist välja kooli alguseks.


Allikas: raamat "Mida oodata: väikelapseaastad" (Arlene Eisenberg, Heidi E. Murkoff ja Sandee E. Hathawy, B.S.N.)


 

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Miks eelistada kitsepiima?
Kitsepiim on väga hea toiduaine, mis ravib allergiat, parandab seedimist ning tugevdab organismi. Klaas kitsepiima puhastab organismi ebasoovitavatest ainetest tänu selles leiduvale looduslikule antibiootikumile.
Mida teha, kui lastevanematel on erinevad vaated kasvatamises?
Isegi neil paaridel, kellel muidu on palju ühist, võib lapsekasvatuse filosoofias olla raskusi ühise keele leidmisel.
Organic Kidz - termos, lutipudel ja joogipudel ühes
Roostevaba teras on antibakteriaalse toimega ning ei jäta toidule või joogile ebameeldivat metalset maitset, seepärast kasutatakse seda laialdaselt kõikvõimalike söögivahendite, termoste ja muuseas ka kirurgi tööriistade tootmiseks.
Tule vabatahtlikuks ja aita moodustada vabatahtlike võrgustik otsimaks vajadusel kaduma läinud lapsi
Üle–Euroopalise kadunud laste telefoni 116 000 raames on Eestis vaja moodustada vabatahtlike võrgustik aktiivsete juhtidega, kes koondaksid enda tegevustesse vabatahtlikke, otsimaks vajadusel kaduma läinud lapsi ning informeerimaks oma piirkonna elanikke.
Valgamaa Lasterikaste Perede Ühing vajab lastetarbeid ja muid majapidamises vajalikke asju
Valgamaa Lasterikaste Perede Ühingu missioon on laste ja perede heaolu toetamine ning seetõttu võetakse rõõmuga vastu lastele ja majapidamises vajalikke esemeid.