Tervislik elu
Hapukapsas kui ravimtoit
Hapukapsast võib pidada üheks eestlaste rahvusroaks. Vastupidiselt ameeriklastele, ei ole meile vaja seletada, et hapukapsas on kasulik ja et seda süüakse ka ilma kuumtöötlemata. Aga kas olete ikka teadlik, millise imelise potentsiaaliga ravimtoiduga hapukapsa näol tegemist on?
Paar sõna imikute ja laste soolestiku mikrofloorast
Elu on sünnist alates tulvil katsumusi. Peale pika imetamisperioodi ja tervislike eluviiside vajavad lapsed harmoonilist ja armastavat keskkonda, sest stress nõrgestab nende immuunsüsteemi. Laste immuunsüsteem võib vajada toetust nii kaua, kuni see on väljaarenenud. 
Imelik ja imeline nuikapsas, mida armastavad ka lapsed
Nuikapsas on suurepärane komponent erinevates toorsalatites, lisand erinevates paja- ja ahjuroogades ning sobib küpsetamiseks ja grillimiseks. Tegemist on ühe maitsvaima kapsasordiga ning suve mõnusaim toiduavastus. Mõnusalt krõmpsuvat ja magusat nuikapsast lapsed lausa armastavad.
Karulauk – vitamiinirikas kevadekuulutaja
Karulauguhooaeg on alanud ning see on söödavatest umbrohtudest üks esimesi kevadekuulutajaid. 
Bacillus subtilis – võimas salarelv haiguste vastu
Probiootikumid on WHO poolt defineeritud kui elus mikroorganismid, mis piisavas koguses manustatuna omistavad peremeesorganismi tervisele positiivset efekti. Kuni tänaseni on probiootikumidena käsitletud peamiselt piimhappebaktereid, kuid aina rohkem on hakanud tuntust koguma ka teised bakterid, sh Bacillus´ed.
Sipelgapuu koor - hoiab sind viirustest
Järjest enam kogub populaarsust sipelgapuu koore toidulisand (nii tinktuuri kui kapslitena). Lihtsalt öelduna on sipelgapuu koor valuvaigistav ja põletikuvastane vahend, millel on toniseerivad ning antioksüdantsed omadused. 
Peatäide ennetamine ja ravi
Suuremates lastekollektiivides (lasteaed, kool) võivad aeg-ajalt tekkida täide puhangud. See on üks äärmiselt ebameeldiv ja tüütu probleem, kuid on olemas kindlad võtted neist efektiivselt vabanemiseks.
Milline on kõige tervislikum suhkur?
Suhkrut on peaaegu igas toidus - soolastes toitudes, magusates toitudes, jookides ja kookides. Seetõttu tasub mõelda, millist suhkrut tarbime ja kui tervislik see meile on. Levinud on teadmine, et valge suhkur pole tervisele kasulik ning selle asemel võiks tarvitada pigem pruuni suhkrut.
Kuidas pääseda puukide eest?
Puugihooaeg on alanud. Igal aastal hoiatatakse puugiga kokkupuute eest, kuna nendega võivad kaasnevad puukentsefaliit või puukborrelioos. Lapsevanemad on sel teemal eriti tundlikud, sest lapsed viibivad kevad-suvisel ajal väga palju looduses ja puugiga kokkupuute tõenäosus on üsna suur.
Ettevaatust - Hispaania maasikas!
Pea iga suuremas kaubanduskeskuses müüakse imeilusaid ja suuri maasikaid. Nende lummav lõhn meelitab paljusid, eriti lapsi. Paraku on Hispaania maasikas täis pestitsiide ning tervislikust maasikast on asi kaugel.
Õunaäädikas tugevdab tervist
Õunaäädikas sobib ühekorraga nii organismi puhastamiseks kui tugevdamiseks, raviks ja isegi toiduks. Iseäranis hästi saab sellega maitsestada kevadisi rohelisi salateid nii õlikastme koostisosana kui iseseisva põneva maitseäädikana.
Köharavi - tõhusad looduslikud mähised ja salvid
Peamiseks köha põhjustajaks meie külmas ja niiskes kliimas on infektsioon hingamisteedes ning paraku kimbutab see väga sageli väikelapsi. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on väga tõhusad ja lihtsad nipid ka kõige tüütuma köha taltsutamiseks.
Miks on tatar niivõrd kasulik toiduaine?
Tatratangu peetakse „tangude kuningannaks”. Toitude valmistamisel kasutatakse tatratangu laialdaselt riisi asendajana (Indias kutsutakse seda isegi mustaks riisiks).  
Soojendav tervisenaps viiruste kõrgajal
Esimeste haigusnähtude peletamiseks tasub aeg maha võtta ning kosutada end lõõgastava joogiga. Tervist toov jook soojendab ja ergutab hästi immuunsüsteemi.
Astelpaju kui väärtuslik ravimtaim ja toidulisand
Astelpaju hooaeg on käes ning turult saab osta kodumaiseid marju. Astelpaju on väärtuslik ravimtaim ning toidulisand. Astelpaju viljades on suurel hulgal erinevaid vitamiine ja mikrotoitaineid, mida keha igapäevaselt vajab.
Säilita nutikalt aia- ja metsasaadusi
Eesti kliimas on värskete kodumaiste aia- ja metsasaaduste aeg nii lühike, et suvel laetud vitamiinivarudest ei piisa organismil talve üleelamiseks. Seetõttu tuleb just suvisel perioodil mõelda, milliseid marju, aed- ja puuvilju ning seeni saab säilitada talvise vitamiinvaeguse vältimiseks ning toidulaua mitmekesistamiseks. 
Ole teadlik nätsu koostisest ja selle mõjust lapsele
Telereklaamidest ja ajakirjadest on meile kõigile meelde jäänud, et nätsu tuleks närida peale igat söögikorda. Arvestades missuguse populaarsuse närimiskumm on saavutanud ja et ka lapsed seda suures koguses tarbivad, peaksime vast huvi tundma, millest nätsud üldse tehtud on?
Sibul ja küüslauk rahvameditsiinis
Sibul ja küüslauk on kõigile tuntud kui rahvameditsiini põhiline raudvara. Sibula ja küüslauguga saab ennetada ja ravida külmetushaigusi, tõsta keha üldist toonust ning on abiks kümnete erinevate vaevuste korral.
Huuletubakas hävitab noorte tervist
Tubakast rääkides on seni rohkem tähelepanu pööratud suitsetatavatele tubakatoodetele, mille klassikaliseks näiteks on sigaret, vähem on aga räägitud suitsuvabadest tubakatoodetest. Nende tarvitajateks on Eestis just teismelised ja noored. 
Suhkrust ja selle mõjust tervisele
Oleks hea, kui iga inimene mõistaks, kuidas tekib suhkru tarbimise nõiaring ehk pidev magusaisu ja suhkrusõltuvus. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on suhkru mõju kohta väga asjakohane kirjutis.

Suvine tervislik vahepala - kama

teisipäev, 8. juuli 2014
Kamast saab valmistada väga maitsvaid magustoite igal aastaajal. Suvisel perioodil on kama eriti populaarne, sest klassikalised kamajoogid on palava suveilma ideaalne söök-jook. Kama on tegelikult ka väga tervislik ja vitamiinide rikas toiduaine.

Kama on traditsiooniline Eesti jahutoit, mida valmistatakse mitme teravilja jahust. Kamajahu koostisse kuuluvad teraviljadest rukis, nisu, oder või kaer ning kaunviljad hernes või uba. Terad keedetakse esmalt soolases vees, kuivatatakse päikesepaistel, pruunistatakse ahjus ning jahvatatakse.

Kamajahu bioloogiline väärtus on väga suur. Tänu täisterade ja herne jämejahvatusele säilib kamajahus kõik see hea, mida loodus teradesse pannud on.

Kuna kama on erinevate terade segu, siis on ta väga väärtuslik valguallikas, sisaldades mitmeid organismi jaoks olulisi aminohappeid. Kamas on aminohappeid 13,8 g 100 g jahu kohta. Võrdluseks saab tuua nisujahu, kus aminohappeid on 9 g 100 g jahu kohta. Organism vajab aminohappeid valkude tootmiseks, mida omakorda vajatakse lihaste, naha, juuste, küünte ehitamiseks, aga ka organismi ainevahetuse kontrollimiseks ja juhtimiseks. Kama suur kiudainete sisaldus on oluline seedimisele. Kamajahust saab ka energiat andvaid liitsüsivesikuid, mitmeid vitamiine ja mineraalaineid.

Tänu rukkile ja hernele on kamajahus B-grupi vitamiine mitu korda rohkem kui teistes jahudes. B-grupi vitamiinid on närvisüsteemi, mälu, õppimisvõime ja stressijuhtimise olulised vitamiinid. Kamajahu sisaldab ka väärtuslikku antioksüdanti E-vitamiini, mida loetakse nooruse ja ilu vitamiiniks ning mis vähendab vähiriski. Mineraalainetest olulisemad kamajahus on kaalium, fosfor, räni, raud, tsink, nikkel, fluor, jood ja seleen.

Kaalium on südametegevuse hea käekäigu eest seisev mineraalaine. 100 g kamas on 425 mg kaaliumit, nisujahus vaid 150 mg. Fosforit vajab meie keha energiamajanduse korraldamisel, aga ka luukoe ehituses, biomembraanide ehituses ja paljudeks muudeks ülesanneteks. Rauast sõltub kudede varustamine hapnikuga, tsink omab olulist rolli maitsmismeele töös, rakkude remontimisel, immuunsussüsteemi töös. Seleen on oluline antioksüdant, räni parandab naha, küünte, juuste ja kõhredeseisundit.

Kamajahust võib vastavalt fantaasiale ja maitsele valmistada mitmeid tervislikke, põnevaid ja toidulauda rikastavaid toite.


Mõned retseptid kamast, mida on lihtne teha koos lastega ja mis maitsevad hästi

Kamajook
3-4 tl kamajahu (25 g) segatakse 1 klaasi peti, keefiri, jogurti või hapupiimaga. Maitse järgi lisatakse suhkrut või soola.

Kamapannkoogid
  • 2 muna
  • 2 dl keefirit
  • 1 dl nisujahu
  • 1 dl kamajahu
  • u 3 spl suhkrut
  • 1 tl küpsetuspulbrit
  • 0,5 tl soodat
  • näputäis soola
Eralda munavalged munakollastest. Vahusta munavalged tugevaks vahuks. Sega omavahel kuivained. Klopi lahti munakollased, lisa keefir ning seejärel jahusegu. Viimasena sega ettevaatlikult juurde vahustatud munavalge.

Lase tainal seista u 10-15 minutit. Kuumuta pann ja pane sinna veidi õli, tõsta tainast pannile väikesed koogid, küpseta mõlemalt poolt kuni koogid on kuldsed.

Kama-maasika magustoit
400 g kohupiimapastat
2-3 spl kamajahu
2-4 spl suhkrut
u 150-200 g maasikaid + mõned marjad kaunistuseks
6 küpsist (lady fingers või tavaline hele küpsis)

Sega kohupiima hulka kama ja suhkur. Suru maasikad kahvliga katki, vajadusel lisa suhkrut. Võta kolm magustoidu pokaali ja purusta näppude vahel igasse pokaali üks küpsis. Kata kamavahuga (u 2 spl), järgmiseks kihiks lisa purustatud maasikad. Tee nii veel üks küpsise-kohupiima-maasika kiht.

Tõsta pokaalid vähemalt neljaks tunniks külmikusse maitsestuma. Serveeri nt šokolaadi kastetud maasikatega.

Allikas: http://www.ttk.ee/~laine/esmavajalikud_toiduained/kama.html
http://kampaania.tartumill.ee/kama/supertoit/
www.perenaine.ee


 

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Jänku-Jussi multikad esmaabist
Laste jaoks on portaalis lastekas.ee hulganisti toredaid multikaid esmaabist. 
Ohutult rannas - täispuhutavad mänguasjad, alajahtumine ja kuumarabandus
„Mõned asjad on loogilised: kui liigud avalikus kohas inimeste seas, siis hoia oma asju. Kui olete mitmekesi rannas, ärge minge kõik koos vette, vaid jätke keegi asju valvama,“ ütleb 10-aastat G4Si rannavalves töötanud Aleksander Suits. Mõned muud asjad on jällegi hea teadjate käest üle kuulda.
Miks eelistada kitsepiima?
Kitsepiim on väga hea toiduaine, mis ravib allergiat, parandab seedimist ning tugevdab organismi. Klaas kitsepiima puhastab organismi ebasoovitavatest ainetest tänu selles leiduvale looduslikule antibiootikumile.
Mida teha, kui lastevanematel on erinevad vaated kasvatamises?
Isegi neil paaridel, kellel muidu on palju ühist, võib lapsekasvatuse filosoofias olla raskusi ühise keele leidmisel.
Väikelapse õudusunenäod ja öised hirmud
Väikelapsele ei tähenda uinumine vaid unenägudemaale hõljumist. Voodisseminek on lahutus ja eraldatus ning paljudele mudilastele ajab see hirmu peale. Lapsed võivad näha öösiti õudusunenägusid või on neil hoopis öised hirmud. Need on kaks täiesti erinevat asja.