Pedagoogilised lähenemised
Kuidas seada piire ilma karistamiseta?
Piiride vajalikkusest räägitakse palju, kuid piiride tunnetamisest ja austamisest oluliselt vähem. Peamiselt  vaieldakse selle üle, millised võtted on tõhusad või millised nipid töötavad, et saada lapse käitumine kiiresti oma kontrolli alla. 
Et laps saaks elus hakkama
Mida vajab laps, et oma eluga hästi hakkama saada? Kuidas saame vanemana oma last toetada? Krista Kivisalu on teinud intervjuu Norra pedagoogi ja lastevanemate kooli eestvedaja Godi Kelleriga. Siit on nii mõndagi kõrva taha panna. 
Kuidas suhtuda nutuhoogudesse lasteaiaga kohanemise perioodil
Lasteaiaga kohanemise perioodil kaasnevad nutuhood on mõistetavad. Vanemate jaoks võib see aeg olla emotsionaalselt üsna kurnav. Nutu põhjustest arusaamine aitab mõista lapse vajadusi ja emotsioone. 
Kuidas innustada lapsi lugema ja kirjutama
Kui lapsed hakkavad lugema ja kirjutama, avaneb nende ees täiesti uus maailm. Informatsiooni allikaid on järsku palju rohkem - poes olevad sildid, ajalehtede pealkirjad, teeviidad jne. Selleks, et innustada lapsi lugema, ei pea alati lähenema väga "teaduslikult". On palju mängulisi võimalusi motiveerimaks lapsi rohkem lugema ja kirjutama.
Lapse oma tuppa saatmine rahunemise eesmärgil mõjub hävitavalt tema enesehinnagule
Löömisega võrreldes tundub laste saatmine oma tuppa inimliku ja aruka võttena. See katkestab halva käitumise. See annab võimaluse maha rahuneda. See pole vägivaldne, kuid ometi pole tegemist optimaalse vahendiga.
Kuidas arendada lastes rahumeelsust
Lapsed vajavad rahulikkust. See loob neile teatud turvalisuse. Rahu ja enese tujude kontrollimine on tähtsad väärtused, mis johtuvad suures osas armastusest ja kodusest atmosfäärist.
Miks on hea, kui laps vaidleb vastu?
Lapsevanema jaoks oleks kahtlemata mugav, kui laps alati temaga nõustuks ja talle kuuletuks. See annab emale-isale hea tunde, et neil on õigus ning et ollakse lapsevanematena õnnestunud. Tegelikult on lapse isiksuse ja mina-arengule pikemas perspektiivis märksa kasulikum, kui ta ei ole alati vanematega nõus, vaid kui ta neile vastu vaidleb.
Pirtsaka sööja kavalusega ületrumpamine
Suurem osa väikelapsi on valivad sööjad vähemalt osa ajast, mõned on seda aga alati. Võimatu on ehk muuta valivat kaheaastatst täielikuks gurmaaniks, kuid olukorda saab kindlasti mõnevõrra parandada.
Mida teha, kui laps vingub?
Lapse vingumine on vanema jaoks äärmiselt kurnav. Vingumine on tavaliselt kõige hullem kolmanda ja kuuenda eluaasta vahel, aga paljud lapsed jätkavad kauem. 
Mida teha, kui laps kardab pimedust?
Paljud lapsed kardavad pimedust, mis väljendub näiteks õhtuti enne uinumist. Et last mõista ja aidata, on Perekeskuse Sina ja Mina koolitaja Õnne Aas-Udam kokku pannud head soovitused.
Kuidas saada lapsega hommikul uksest välja kiirelt ja stressivabalt?
Kui teil on raskusi sellega, et laps õigel ajal hommikul kodunt välja saaks, mõelge oma hommikustest rutiinsetest tegevustest teistmoodi. Mis siis, kui teie peamine töö oleks emotsionaalse sideme loomine? 
Klammerduv väikelaps ei ole ära hellitatud
Kui laps on väga klammerduv, võib see olla lapsevanema jaoks väsitav. Paljud pelgavad, et ema-isa jala küljes rippuv väikelaps ei saa kunagi iseseisvaks ja neile tundub see olevat lapse poolne manipuleerimine. 
Ilma lõunauneta väikelapse õppimisvõime on madal
Lapse lõunauni on tähtis ja vajalik, sest uni tagab lapse terve närvisüsteemi ja õppimisvõime. Magamata laps on agressiivsem, vähem keskendunud ja vähem vastuvõtlikum uuele informatsioonile.
Kuidas saada laps magama oma voodisse?
Paljud väikelapsed magavad öösiti kas osaliselt või täielikult vanemate voodis. Kui lapsed kasvavad ja hakkavad vanemate voodist haarama liiga suure osa, võib see tekitada ebamugavust. Vanemad lihtsalt ei mahu oma voodisse enam ära ning tüdinevad öisest sahmimisest. 
Kui laps kipub liiga palju kamandama
Teatud vanuses kipub ilmselt enamik lapsi kamandama. See on nende uus avastatud oskus, mida nad üritavad pingsalt testida. Kui kamandamine muutub liiga sagedaseks, on selle reguleerimiseks mõned nipid.
Õhtune unejutt on kasulik lapse arengule
Laps magab umbes 40% oma lapsepõlvest maha, kuid teeb seda väga heal eesmärgil. Lapsevanemad tunnevad pika ja sügava une väärtust. Puhanud laps on rõõmus ja tasakaalukas, ta on uudishimulik ja õpib kiiresti. Korralik uni on lapse füüsilise ja vaimse arengu jaoks väga oluline. 
Rühma liikmeks kasvamine ning mängu erinevad etapid
Liitumaks rühmaga, vajab laps teatud valmidusi. Mudilase mängude keerukamaks muutumine osutab hästi, kuidas sotsiaalsed pädevused tegelikult arenevad. Üheaastase lapse asjade ümber ajamise perioodist areneb neljandaks eluaastaks välja fantaasiarikkad rollimängud. Kõik läbitavad etapid on vajalikud, loomulikud ja neid ei tohiks vanem ise nö kiirendada.
 
Soovitusi lastehoiuga kohanemiseks
Lastehoidu või lasteaeda minek on lapse elus suure tähtsusega muutus. See on keeruline etapp ka lapsevanemale. Lapse kohanemiseks on vajalik lapsevanemate, lapse ja hoidjate koostöö. See põhineb eelkõige vastastikusel usaldusel ja positiivsel suhtlemisel. 
Mida teha, kui ei jaksa rüblikuga sammu pidada?
Väikelapseiga – lapse 2.-4. eluaasta - on tore aeg, kus väike inimene avastab ja õpib tundma maailma. See toimub suures osas aktiivse füüsilise tegutsemise kaudu. Mõistetavalt võib see arenguperiood aga lapsevanema jaoks olla väsitav, kuna on vaja pidevalt lapsel silma peal hoida, piire seada, lapse järelt koristada, jne. Mida siis teha, kuidas tulla toime olukorras, kus ei suuda enam nautida lapsega koosolemist, kui tekib kurnatus ning tüdimus või ajuti isegi soov kõigest sellest pääseda?
Aktsepteerides last sellisena kes ta on, saad õnnelikuma täiskasvanu
Aktsepteerides fakti, et laps on kes ta on, kasvatame õnnelikumaid täiskasvanuid. Aitamaks lapsel käiku lasta suuremat osa oma kaasasündinud võimetest, tasub mõelda allpool kirjeldatud soovitustele.

Võimelda või mitte

esmaspäev, 31. oktoober 2016
Kui perre sünnib laps, tekivad verivärsketel vanematel üsna pea küsimused, et kui palju peaks temaga tegelema, et ta areneks ja kasvaks tubliks, edukaks, andekaks... Turg on neile suunatud teenuseid täis. Peale beebikoolide pakuvad meie kõige pisematele trennivõimalusi ka juba kõikvõimalikud spordiklubid. Sel teemal jagab mõtteid lasteklubi Väike Päike võimlemisõpetaja Tiina-Mai Liiv.

Dzuudo, ai-ki-do, karate, beebijooga, beebifit, ujumine - loetelu saaks kindlasti pikendada. Nüüd siis ikkagi kas?, miks?, kus? ja kui palju? Olen täiesti veendunud, et ka rahulikult oma tarkusest ja internetist-raamatutest saadud teadmistega on võimalik beebi päev aktiivselt ja kvaliteetselt sisustada. Energiat ja aega võtab uus ilmakodanik niigi 24/7 ja kui selle juures tundub, et iganädalane kindlal kellaajal trenni jõudmine tekitab pigem lisastressi kui leevendab seda, ei ole mõtet rapsida.

Kui aga on tunne, et jagub nii aega, tahtmist kui ka energiat, siis siin mõned mõtted, miks langetada valik võimlemise kasuks.

KOOSTEGEMISE JULGUS JA RÕÕM
Olen tihti saanud esmakordselt tunnis olnud emalt/isalt tagasiside, et ta ei kujutanud ettegi, et beebidega midagi säärast saab korda saata. Ja mis peamine, titad ei nuta (valdavalt) ja ei lähegi katki!!! vaid pigem naudivad kõiki neid tegelusi. Kodus ise raamatu või Google järgi pusides ei saa ehk kõikidest peensustes täpselt aru ja valesti sooritatud harjutus teeb titale haiget ning tekitab asjatut hirmu võimlemise ees, selle asemel et pakkuda rõõmu ja rahulolu. Raske on ka oma igapäevatoimetuste juures koduses keskkonnas leida vaba aega ning ise kava välja mõtelda. Tunnis käies on sul ees õpetaja, kes sinu eest 45 minutit mõtleb, sinu küsimustele vastab ja kontrollib ning vastutab, et kõik saaks tehtud õigesti. Mis on veel positiivne-tita kõrvalt saab lihaseid treenida ka tema vanem.

LAPSE FÜÜSILISE ARENGU TOETAMINE
Beebi areneb läbi puudutuste ja suhtlemise. Tänu nendele tekib ja tugevneb lähedus ja usaldus. Samas, võimlemistundides käimine ei kiirenda kuidagimoodi lapse arengut. Iga laps teeb seda ikkagi omas rütmis. Ei saa eeldada, et kui harjutame tunnis näiteks istumist, siis hakkab beebi seda ka kohe tegema. Aga me saame tema eakohast arengut toetada. Lastegrupid on kokku pandud selliselt, et koos oleks võimalikult sarnase tasemega „sportlased“. Ja vastavalt sellele, mida lapsed saabunud vanuses võiksid või peaksid juba tegema, me siis läbi harjutuste õpimegi. Tunnis tehtav õpetab juurde ja kinnistab juba omandatud liikumismustreid ning tagab, et läbitud saaksid kõik olulised arenguetapid. Iganädalane kooskäimine annab samas õpetajale lapsest hea pildi, et märgata, kui lapse areng kusagil ikkagi toppama jääb, et siis kas ise nõu ja jõuga appi tõtata või mõne spetsialisti juurde suunata.

GRUPPI KUULUMINE
Lapse sündides tuleb emal tahes tahtmata oma eelnev sotsiaalne elu tahaplaanile jätta. Kui teda ümbritsevad ka sõbrad, kellel endal veel või enam pisikesi lapsi pole, tunneb ta end veidi hüljatuna. Jututeemad enam ei kattu, kinno-kohvikusse igal hetkel minna ei saa. Siin tulevadki appi meie trennid. Emal on koht, kus regulaarselt käia, rühm on kogu aeg sama, lapsed ühevanused, rõõmud-mured sarnased-võimalus sõpruskondade tekkeks on enam kui tõenäoline.

Pole vahet, kus ja kuidas sa oma titaga tegeled. Peamine on see, et nii sina kui ka tema oleksite selle juures rahul ja rõõmsad.

Tore, kui kellegagi teist oma trennis kohtun.

Tiina-Mai Liiv
Väikese Päikese kekaõps


www.väikepäike.ee

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Kodused nipid talviseks kätehoolduseks
Me kasutame oma käsi pidevalt ja seetõttu on nad välistegurite poolt kergesti kahjustatavad, kuid nende eest hoolitsemine jääb tihti tahaplaanile. Talviste külmakraadidega on oluline oma käte eest iga päev hoolt kanda, et nad ei muutuks karedaks või kuivaks ega hakkaks pragunema.
Väike Päike avab Tartus lasteaia 01. novembril
november
Tartu Väike Päike Lasteaed on Lasteklubi Väike Päike meeskonna poolt loodud uus lapsekeskne koolieelne lasteasutus Tartus Tiigi tänaval. Lasteaed on 3-rühmaline ja võimaldab alusharidust kuni 60le lapsele vanuses 1,5-7 aastat.
Avokaado kodustes iluprotseduurides
See mahe kreemja tekstuuriga vili sisaldab lisaks paljudele vitamiinidele ja mineraalidele ka rohkelt kiudaineid ja antioksüdante. Ühe kõige tervislikuma vilja kuulsuse on avokaado aga saanud suure monoküllastumata rasvade sisalduse tõttu.
Lapsevanema kooli loeng Õnnelik lapsevanem=Õnnelik laps, 3. ja 17. novembril
november
Juba 3. novembril toimub lasteklubis Väike Päike lapsevanema kooli loeng "Õnnelik lapsevanem=Õnnelik laps". Huvitavat loengut viib läbi professionaalne koolitaja Maili Liinev.
Pannkoogid maguskartuliga - suhkru-, gluteeni- ja munavaba
Uskumatu, aga tõsi - on võimalik küpsetada suhkru-, gluteeni- ja munavabu pannkooke, mis maitsevad kogu perele. Kes soovib, võib proovida ka piima asendada mõne taimse piimaga, et tulemus oleks ka laktoosivaba!