Pedagoogilised lähenemised
Lapsega mängimine - emotsionaalse intelligentsuse arendamiseks mõeldud mängud
Mäng on kui lapse töö, mida tal on vaja selleks, et arendada aju ja kasvada terveks inimeseks. Lapsed kasutavad mängu selleks, et töödelda läbi emotsionaalsed probleemid ja leida jälle tasakaal.
7 võimalust, kuidas lõpetada lapse peale karjumine
Paljud vanemad karjuvad laste peale. Me tunneme pärast sageli süümepiinu ja loodame, et ei teinud lapsele halba. Me veename ennast, et reeglina lapsed ju teavad, et me armastame neid vaatamata sellele, et me nende peale karjume. Kuid karjumine teeb sellegipoolest lastele haiget.
Halvasti käitumine ei tähenda, et laps on halb
Halvasti käitumine on lapse kasvamise protsessi lahutamatu osa. Vahest võib ette tulla nii löömist, lõhkumist, lükkamist kui ka uste paugutamist. See on kõik mööduv ja tuleneb lapse ebaküpsusest. Oluline on teadvustada, et halvasti käitumine ei tähenda seda, et laps on halb.
Väikelaps, kes on lasteaias rahulik, aga kodus pöörane
Seda juhtub sageli, et väikelaps, kes suudab lasteaias keskenduda, kaotab enesevalitsuse, kui on kodu kaitsvate seinte vahel. Ideaalsest lasteaialapsest saab koju jõudes kisav ja jonnihoogudest pungil väike mudilane.
Kuidas saada lapsega hommikul uksest välja kiirelt ja stressivabalt?
Kui teil on raskusi sellega, et laps õigel ajal hommikul kodunt välja saaks, mõelge oma hommikustest rutiinsetest tegevustest teistmoodi. Mis siis, kui teie peamine töö oleks emotsionaalse sideme loomine? 
Kuidas lapsi lugema saada?
Selleks, et laps omandaks ükspäev lugemisoskuse, tuleb alustada korraliku vundamendi ladumist juba varases lapsepõlves. Oleme siinkohal välja toonud soovitused iga vanuseetapi jaoks.
Lastevaheline agressiivsus
Tunnustatud Taani pereterapeut ja -nõustaja Jesper Juul on avaldanud oma raamatus "Agressiivsus" huvitava arvamuse lastevahelise agressiivsuse teemal. Siinkohal avaldame tema mõtted õdede-vendade vahelisest agressiivsusest ja koolivägivallast.
9 soovitust lapsevanemale oma lapse interneti ja nutivahendite heaks kasutamiseks
Laps peab teadma, kuidas turvaliselt internetis aega veeta ning selleks vajab ta vanemate tuge. Jagame mõningaid soovitusi, mida lapsevanem võiks sel teemal teada.
Miks on hea, kui laps vaidleb vastu?
Lapsevanema jaoks oleks kahtlemata mugav, kui laps alati temaga nõustuks ja talle kuuletuks. See annab emale-isale hea tunde, et neil on õigus ning et ollakse lapsevanematena õnnestunud. Tegelikult on lapse isiksuse ja mina-arengule pikemas perspektiivis märksa kasulikum, kui ta ei ole alati vanematega nõus, vaid kui ta neile vastu vaidleb.
Õhtune unejutt on kasulik lapse arengule
Laps magab umbes 40% oma lapsepõlvest maha, kuid teeb seda väga heal eesmärgil. Lapsevanemad tunnevad pika ja sügava une väärtust. Puhanud laps on rõõmus ja tasakaalukas, ta on uudishimulik ja õpib kiiresti. Korralik uni on lapse füüsilise ja vaimse arengu jaoks väga oluline. 
Kuidas saada laps magama oma voodisse?
Paljud väikelapsed magavad öösiti kas osaliselt või täielikult vanemate voodis. Kui lapsed kasvavad ja hakkavad vanemate voodist haarama liiga suure osa, võib see tekitada ebamugavust. Vanemad lihtsalt ei mahu oma voodisse enam ära ning tüdinevad öisest sahmimisest. 
Kui laps julgeb eksida, naudib ta ka raskeid ülesandeid
Kuidas vanem reageerib lapse veale, mõjutab lapse uskumusi, ütleb hariduspsühholoog Grete Arro. Mida teeb vanem siis, kui laps tuleb koolist koju kahega?
Kuidas seada piire ilma karistamiseta?
Piiride vajalikkusest räägitakse palju, kuid piiride tunnetamisest ja austamisest oluliselt vähem. Peamiselt  vaieldakse selle üle, millised võtted on tõhusad või millised nipid töötavad, et saada lapse käitumine kiiresti oma kontrolli alla. 
Lastehoiu mõju väikelapse stressitasemele
Hommikust õhtuni kestev kollektiivis viibimine tekitab väikelastele stressi. Uuringud on näidanud, et varakult alanud pikad koduvälised hoiupäevad korreleeruvad rahutuse ning agressiivse käitumisega ka hiljem koolieas.
8 levinumat viga lapse distsiplineerimisel
Kui laps ei kuula sõna, on vanemal lihtne kasutada erinevaid mõjutusvahendeid. Need 8 distsiplineerimisvahendit on kõige enam levinud, kuid paraku sageli ilma loodetava tulemuseta.
Kas su laps saab sind usaldada? 5 nõuannet lapsevanematele
Sind testitakse! Kui lapsed saavad usaldada sind „väikeste“ asjadega, siis tulevad nad sinu juurde ka suurtes küsimustes.
Soovitusi lastehoiuga kohanemiseks
Lastehoidu või lasteaeda minek on lapse elus suure tähtsusega muutus. See on keeruline etapp ka lapsevanemale. Lapse kohanemiseks on vajalik lapsevanemate, lapse ja hoidjate koostöö. See põhineb eelkõige vastastikusel usaldusel ja positiivsel suhtlemisel. 
Paha last ei ole olemas
Sagedasti võib kuulda, et vanemad on hädas oma lapse käitumisega ning olukorda kirjeldatakse selliselt, et lapsele öeldakse esimesel paaril korral ilusti rahulikult, et mänguasjad tuleks ära koristada, viiendal korral juba tõstetakse häält ning kui laps ennast ka siis liigutama ei hakka, tutistatakse või antakse laksu. 
Kuidas arendada iseseisvust?
Iseseisvus tuleb samm-sammult. Lapse kasvades lisandub järjest tegevusi, millega ta saab omapäi hakkama. Ükskord ootab ees ka elu esimene rongi- või bussisõit ilma vanemateta.
Lapse esimesed eluaastad ja lahusolek vanematest
Arengupsühholoogid on üksmeelel selles osas, et kolm esimest eluaastat määravad suuresti edaspidise elukaare kulgu. Esimeste eluaastate jooksul toimub tormiline areng kõikides psüühilise ning füüsilise arengu valdkondades. See areng on kiirem, kui mis tahes hilisemates etappides kogu elu jooksul. 

Vendade-õdede mõju teineteisele

esmaspäev, 19. juuni
Uue pereliikme sünd mõjutab kogu pere harjumuspärast rütmi ja võib põhjustada esialgu lisastressi. Seetõttu on oluline teada, et vanem vend-õde peaks olema erilise tähelepanu all ning lapsevanem peaks tagama tema turvatunde säilimise.

Õdede-vendade tähendus lapse sotsiaalsete oskuste omandamise kontekstis on suur. Lapse emotsionaalsele tasakaalule on oluline, et ta õpiks vanemate kiindumust oma vendade-õdedega jagama. Täiskasvanueas tekkiva võimaliku kadeduse, pettumuste ja muude negatiivsete tunnetega on lihtsam toime tulla, kui lapsepõlves harjutatakse neid emotsioone turvalises pereringis (kus keegi ei hülga kedagi, hoolimata sellest, mida mõni pereliige teeb või tunneb).

Tänapäeval kurdetakse sageli selle üle, et lapsed ei suuda oma pettumustega toime tulla. Selle emotsiooni õppimiseks on loodus korraldanud mudilase jaoks parima võimaliku keskkonna - õed-vennad. Inimese esimesed pettumuskogemused haakuvad sageli just õdede-vendadega. Lapsel on pidev mure, kas ta on oma vanemate silmis sama hea ja tubli kui mõni teine sama pere laps; ja kas talle saab osaks sama palju vanemate aega ning tähelepanu kui teistele. Suutlikkus taluda kadedust ning pettumusi kujuneb just mainitud tunnete kogemuse ja ületamise kaudu. Protsessi tulemusena tõdeb enamik lapsi, et vanemate armastus ja hoolitsus on püsivad.

Õdede-vendade vaheline kadedus on üks esimesi negatiivsete emotsioonidega toimetuleku praktiseerimisvõimalusi. Kui uue beebi sündides viiakse vanem laps lasteaeda, jäetakse kasutamata üks oluline õppetund ehk saatuse poolt kingitud võimalus lapse personaalsuse arendamiseks. Ei ole ka välistatud, et laste eraldamise kaudu tekitakse neile pöördumatut kahju - tugevdatakse ühe pere laste vahelist kadedust, mis võibki kestma jääda.

Kui sünnib uus beebi, peaksid ka teised selle pere lapsed oma kollektiividest puhkust saama, et oleks aega uue pereliikmega paremini tutvuda. Kooliealised seda võimalust ilmselt ei vaja, kuna neid saab muul moel veenda, et kõik ühe pere lapsed on vanematele võrdselt olulised. 5-6 aastasele peaks piisama paarist kodusest päevast, siis ta mõistab juba ise, et beebi hooldamine on tegelikult üsna igav ning tüütu töö ning soovib lausa ise oma kaaslaste ning põnevate mängude juurde naasta.

Hoopis teistsugune olukord on alla kolmeaastase lapsega. Tema ei mõista veel, mis täpselt juhtus ja kes on see võõras kisakõri, kes saab endale kogu vanemate tähelepanu, ohustades sel moel tema enda  väljakujunenud positsiooni. Vanemate jutt uuest mängukaaslasest, kes talle kindlasti meeldima hakkab, ei kõla eriti usutavalt. Olukord on lapse jaoks umbes sama, kui näiteks abikaasa toob koju uue naise või mehe, kinnitades senisele partnerile, et too saab endale uue sõbra ja kõik kolm hakkavad nüüdsest mõnusasti koos aega veetma. Selline jutt usaldust ei ärata.

Väikelapsele tuleks kasuks, kui ta vähemasti alguses võiks beebi elus osaleda - näha kuidas imikut hoitakse, saamaks kindlustunnet selle kohta, et ta enda positsiooni ei ohusta miski. Turvatunnet ei teki, kui laps peab oma päevi mujal veetma. Ema pidev väsimus, soov magada ka keset päeva, vajadus hetketi lõõgastuda ning omaette olla on igati arusaadavad, aga ka vanema lapse vajadusi ei tohiks alahinnata.

Ühe pere laste ühised kogemused loovad sotsiaalsete oskuste harjutamisele suurepärase baasi. Jagamist, andmist, hoolitsemist ja kaaslase aitamist õpitakse just esmalt õdede-vendade keskel. Õdede-vendade keskel õpib laps ka seda, et erinevad sotsiaalsed situatsioonid eeldavad erinevaid reegleid ja et ühte ja sama normi tuleb erinevates suhtlemisolukordades pisut kohandada.

Õdede-vendade vanuseerinevus võimaldab perekonnas ka mudelõppimist - nõnda omandatakse sotsiaalseid oskusi kiiremini ning paraneb toimetulekuvõimekus eakaaslaste seas. Vanem laps kiirendab noorema arengut - mudelõppimise kaudu hakatakse mitmeid tegelusi sooritama hoopis varem kui näiteks üksiklapse puhul.


Allikas: raamat "Väikelapse sotsiaalsus" (Liisa Keltikangas-Järvinen)pood.minulaps.ee - tuntud kaubamärgid, hea hind
Biolatte, BabyBjörn, Carriwell, Cybex, Ecosh, GloMinerals, Herlitz, Hoppekids, Laica, Lego, Maxi-Cosi, Makayla Design, Muumi, Solgar, Sonett, Stiga, Terranova, Weleda 

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Tarbi rohkem puhtaid köögi- ja puuvilju
Söö ning naudi puhtaid köögi- ja puuvilju. Ole ka  teadlik, kuidas neid õigesti puhastada.
Lapse seksuaalsusest
Tänapäeval on lapse maailma tulnud palju selliseid nähtusi, mis sinna veel ei peaks kuuluma ja mida tal on raske mõista: meedias nähtu – kuuldu, pere lagunemine, vägivald, vanemate töötus, juhuslikult kuuldud või teadlikult antud hinnangud lapse kohta. Kõik eelöeldu ja palju muudki võivad olla põhjuseks, et lapsel kujunevad halvad harjumused nagu näiteks küünte närimine, pöidla imemine või mängimine suguelunditega.
Kuidas voltida lihtsalt t-särki?
Kui t-särkide kokku panemine on muutunud tüütuks ja aeganõudvaks, siis on üks imelihtne nipp, mida tasub proovida.
Ise tehtud õhuvärskendaja - lihtne, soodne ja tervislik
Poodides müüakse riiulite kaupa erilõhnalisi õhuvärskendajaid. Paraku sisaldavad need palju ebatervislikke aineid, mille sissehingamine võib põhjustada tundlikumatele allergilisi reaktsioone.
Elva Perekodu lapsed vajavad koolitarbeid
Elva Perekodu pakub asenduskoduteenust vanemliku hoolitsuseta lastele vanuses 4-17 eluaastat. Valdav enamik lapsi on koolilapsed ning seetõttu vajavad nad peatselt saabuvaks sügiseks koolitarbeid.