Pedagoogilised lähenemised
Kuidas seada piire ilma karistamiseta?
Piiride vajalikkusest räägitakse palju, kuid piiride tunnetamisest ja austamisest oluliselt vähem. Peamiselt  vaieldakse selle üle, millised võtted on tõhusad või millised nipid töötavad, et saada lapse käitumine kiiresti oma kontrolli alla. 
Et laps saaks elus hakkama
Mida vajab laps, et oma eluga hästi hakkama saada? Kuidas saame vanemana oma last toetada? Krista Kivisalu on teinud intervjuu Norra pedagoogi ja lastevanemate kooli eestvedaja Godi Kelleriga. Siit on nii mõndagi kõrva taha panna. 
Kuidas suhtuda nutuhoogudesse lasteaiaga kohanemise perioodil
Lasteaiaga kohanemise perioodil kaasnevad nutuhood on mõistetavad. Vanemate jaoks võib see aeg olla emotsionaalselt üsna kurnav. Nutu põhjustest arusaamine aitab mõista lapse vajadusi ja emotsioone. 
Kuidas innustada lapsi lugema ja kirjutama
Kui lapsed hakkavad lugema ja kirjutama, avaneb nende ees täiesti uus maailm. Informatsiooni allikaid on järsku palju rohkem - poes olevad sildid, ajalehtede pealkirjad, teeviidad jne. Selleks, et innustada lapsi lugema, ei pea alati lähenema väga "teaduslikult". On palju mängulisi võimalusi motiveerimaks lapsi rohkem lugema ja kirjutama.
Lapse oma tuppa saatmine rahunemise eesmärgil mõjub hävitavalt tema enesehinnagule
Löömisega võrreldes tundub laste saatmine oma tuppa inimliku ja aruka võttena. See katkestab halva käitumise. See annab võimaluse maha rahuneda. See pole vägivaldne, kuid ometi pole tegemist optimaalse vahendiga.
Kuidas arendada lastes rahumeelsust
Lapsed vajavad rahulikkust. See loob neile teatud turvalisuse. Rahu ja enese tujude kontrollimine on tähtsad väärtused, mis johtuvad suures osas armastusest ja kodusest atmosfäärist.
Miks on hea, kui laps vaidleb vastu?
Lapsevanema jaoks oleks kahtlemata mugav, kui laps alati temaga nõustuks ja talle kuuletuks. See annab emale-isale hea tunde, et neil on õigus ning et ollakse lapsevanematena õnnestunud. Tegelikult on lapse isiksuse ja mina-arengule pikemas perspektiivis märksa kasulikum, kui ta ei ole alati vanematega nõus, vaid kui ta neile vastu vaidleb.
Pirtsaka sööja kavalusega ületrumpamine
Suurem osa väikelapsi on valivad sööjad vähemalt osa ajast, mõned on seda aga alati. Võimatu on ehk muuta valivat kaheaastatst täielikuks gurmaaniks, kuid olukorda saab kindlasti mõnevõrra parandada.
Mida teha, kui laps vingub?
Lapse vingumine on vanema jaoks äärmiselt kurnav. Vingumine on tavaliselt kõige hullem kolmanda ja kuuenda eluaasta vahel, aga paljud lapsed jätkavad kauem. 
Mida teha, kui laps kardab pimedust?
Paljud lapsed kardavad pimedust, mis väljendub näiteks õhtuti enne uinumist. Et last mõista ja aidata, on Perekeskuse Sina ja Mina koolitaja Õnne Aas-Udam kokku pannud head soovitused.
Kuidas saada lapsega hommikul uksest välja kiirelt ja stressivabalt?
Kui teil on raskusi sellega, et laps õigel ajal hommikul kodunt välja saaks, mõelge oma hommikustest rutiinsetest tegevustest teistmoodi. Mis siis, kui teie peamine töö oleks emotsionaalse sideme loomine? 
Klammerduv väikelaps ei ole ära hellitatud
Kui laps on väga klammerduv, võib see olla lapsevanema jaoks väsitav. Paljud pelgavad, et ema-isa jala küljes rippuv väikelaps ei saa kunagi iseseisvaks ja neile tundub see olevat lapse poolne manipuleerimine. 
Ilma lõunauneta väikelapse õppimisvõime on madal
Lapse lõunauni on tähtis ja vajalik, sest uni tagab lapse terve närvisüsteemi ja õppimisvõime. Magamata laps on agressiivsem, vähem keskendunud ja vähem vastuvõtlikum uuele informatsioonile.
Kuidas saada laps magama oma voodisse?
Paljud väikelapsed magavad öösiti kas osaliselt või täielikult vanemate voodis. Kui lapsed kasvavad ja hakkavad vanemate voodist haarama liiga suure osa, võib see tekitada ebamugavust. Vanemad lihtsalt ei mahu oma voodisse enam ära ning tüdinevad öisest sahmimisest. 
Kui laps kipub liiga palju kamandama
Teatud vanuses kipub ilmselt enamik lapsi kamandama. See on nende uus avastatud oskus, mida nad üritavad pingsalt testida. Kui kamandamine muutub liiga sagedaseks, on selle reguleerimiseks mõned nipid.
Õhtune unejutt on kasulik lapse arengule
Laps magab umbes 40% oma lapsepõlvest maha, kuid teeb seda väga heal eesmärgil. Lapsevanemad tunnevad pika ja sügava une väärtust. Puhanud laps on rõõmus ja tasakaalukas, ta on uudishimulik ja õpib kiiresti. Korralik uni on lapse füüsilise ja vaimse arengu jaoks väga oluline. 
Rühma liikmeks kasvamine ning mängu erinevad etapid
Liitumaks rühmaga, vajab laps teatud valmidusi. Mudilase mängude keerukamaks muutumine osutab hästi, kuidas sotsiaalsed pädevused tegelikult arenevad. Üheaastase lapse asjade ümber ajamise perioodist areneb neljandaks eluaastaks välja fantaasiarikkad rollimängud. Kõik läbitavad etapid on vajalikud, loomulikud ja neid ei tohiks vanem ise nö kiirendada.
 
Soovitusi lastehoiuga kohanemiseks
Lastehoidu või lasteaeda minek on lapse elus suure tähtsusega muutus. See on keeruline etapp ka lapsevanemale. Lapse kohanemiseks on vajalik lapsevanemate, lapse ja hoidjate koostöö. See põhineb eelkõige vastastikusel usaldusel ja positiivsel suhtlemisel. 
Mida teha, kui ei jaksa rüblikuga sammu pidada?
Väikelapseiga – lapse 2.-4. eluaasta - on tore aeg, kus väike inimene avastab ja õpib tundma maailma. See toimub suures osas aktiivse füüsilise tegutsemise kaudu. Mõistetavalt võib see arenguperiood aga lapsevanema jaoks olla väsitav, kuna on vaja pidevalt lapsel silma peal hoida, piire seada, lapse järelt koristada, jne. Mida siis teha, kuidas tulla toime olukorras, kus ei suuda enam nautida lapsega koosolemist, kui tekib kurnatus ning tüdimus või ajuti isegi soov kõigest sellest pääseda?
Aktsepteerides last sellisena kes ta on, saad õnnelikuma täiskasvanu
Aktsepteerides fakti, et laps on kes ta on, kasvatame õnnelikumaid täiskasvanuid. Aitamaks lapsel käiku lasta suuremat osa oma kaasasündinud võimetest, tasub mõelda allpool kirjeldatud soovitustele.

Tähtede ja numbrite mänguline õpetamine

kolmapäev, 10. detsember 2014
Et last ootab ees vähemalt tosin kooliaastat (ja kakskümmend või rohkem aastat, kui kavas on ülikool ja doktorantuur), pole mingit põhjust kiirustada tavaõppega. Varane lapsepõlv peaks olema lihtsate rõõmude pärusmaa. Ometigi huvitavad tähed ja numbrid paljusid lapsi juba õige noores eas.

Kuni nende õppimine kulgeb lõbusalt, sundimatult ja on lapse enda soov, pole mingit põhjust, miks vanemad ei võiks õpetada tähti ja nubreid juba väikelapsele. Järgnevalt mõned nõuanded:
  • Sisendage lapsele armastust raamatute ja lugemise vastu. Kui tähtede äratundmine hakkab last huvitama, otsige aabitsaid, mis seostavad tähti tuntud objektidega.
  • Ergutage lapses huvi loodusteaduste vastu.
  • Kinnitage lapse nimi lihtsate suurtähtedega tema toa uksele.
  • Pange seintele paljude värviliste piltide ja suurte eredate tähtedega plakateid.
  • Kinnitage mänguasjariiulite külge sildid: klotsid, nukud, raamatud jne. Iga sõna kõrvale võite panna ka eseme pildi - nii hakkab väikelaps neid seostama.
  • Lugege astmeid, kui trepist ronite; küpsiseid, kui neid jagate; T-särke, kui neid kokku voldite; apelsine, kui neid poes valite; klotse, kui neid ära panete.
  • Mängige lotot bingot, doominot - kõik annavad matemaatika aabitsatõdesid ja lugemiseelseid oskusi lustlikul viisil. Otsige piltmõistatusi, mänge ja muid koolieelikute mänguasju, mis samuti õpetavad tähti ja numbreid tundma. Veenduge, et need on tõesti eakohased, vastasel juhul hävitate lapses loomuliku uudishimu.
  • Lõigake võileivad ja küpsised kolmnurkadeks, ringideks, ruutudeks ja ristkülikuteks. Ka eseme kuju äratundmine on lugemiseelne oskus.
  • Päeva jooksul ringi liikudes näidake talle silte nagu "Väljapääas", "Lükka", "Tõmba", "Stopp" ja "Sissepääs keelatud". Kuid ärge hakake valju häälega ette lugema kõike, mis ümbruskonnas leidub enne, kui laps ei hakka küsima: "Mis siia on kirjutatud?".
  • Kirjutage lapse nimi piltidele ja joonistustele ning kirjutamise ajal hääldage valjusti tähti (L-E-N-N-E - hääldub Lenne).
  • Kui lapsel tekib huvi, näidake talle, kuidas tema nime kirjutada, alustades ühest tähest korraga. Sageli on lastel iseäranis suur huvi selle vastu, mis sõnad algavad sama tähega nagu tema nimi ("L on Lenne ja samuti looma algustäht").
  • Riputage üles ja kasutage sõnumitahvlit. Tähtederikkas keskkonnas laps on tähtsate lugemiseelsete oskuste mõjuväljas.

Tähtede ja numbrite mänguliseks õppimiseks toredad mängud:
Allikas: raamat "Mida oodata: väikelapseaastad" (Arlene Eisenberg, Heidi E. Murkoff ja Sandee E. Ha
thawy, B.S.N.)




pood.minulaps.ee - soodsalt kodused asjad tuntud kaubamärkidelt
ABC Design, Angry Birds, Biolatte, Cybex, Ecolab, Difrax, Fehn, Haba, Helmi, Herlitz, Huggies, Lotte, Munchkin, Muumi, Neutral, Shea Mooti, Sonett, Weleda

 

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Bazaar by Loomeinkubaator, 11. detsember
detsember
11. detsembril toimub Tallinna Loomeinkubaatoris (Veerenni 24, Baltika Kvartal, Tallinn) traditsiooniline jõulueelne Bazaar, kus enda loomingut müüvad nii Eesti moeloojad, aksessuaaridisainerid, ehtekunstnikud, tootedisainerid kui ka kõik teised loomeinimesed.
Esmaabi - kui võõrkeha on kõrvas, ninas või seedetraktis
Väikelapsed võivad kiiresti ja märkamatult toppida endale suhu, ninna või kõrva esemeid, mis ei tohiks sinna jõuda. Paraku selliseid asju siiski juhtub ning siis on oluline teada, kuidas õigesti käituda. Üheks olulisemaks märksõnaks on rahulikuks jäämine.
Hädas soolatüügastega? See imelihtne lahendus töötab pea alati!
Soolatüükad on inetud ja tekitavad piinlikust. Loomulikult võib neid ravida ka toiduga immuunsüsteemi ergutades või vereurmarohu-võilille mahlaga hõõrudes, kuid kui olete seda juba  tulutult teinud ning teie pingutused pole vilja kandnud, siis tutvustame nüüd lahendust, mis mujal maailmas võrdlemisi populaarseks on saanud.
6 võimalust vähendada mürgiste kemikaalide tarbimist jõulude ajal
Jõulud on järjest lähenemas ning ettevalmistused saabuvateks pühadeks käivad täie hooga. Suures jõulusaginas on hea meeles pidada ka seda, kuidas hoida enda ja oma pere tervist parimal võimalikul viisil.
Esmaabi - kui võõrkeha satub hingamisteedesse
Kui inimene üheaegselt sööb, joob, räägib ega näri piisavalt toitu, võib kõripealis jääda valel ajal avatuks. Toit võib söögitoru asemel libiseda hingekõrisse. Edasine sõltub juba sellest, kui suur on võõrkeha ja kuhu see sattus. Esmaabi teadmised on sel puhul kriitiliselt vajalikud ning võib päästa elu.