Turvalisus
Vanem peab teadma, kus laps on
Suvevaheaeg on kohe kohe algamas ning koolilastel on teoksil palju põnevat. Lapsevanematel on oluline teada, et alla 16 aastastel lastel on seadusega kehtestatud ilma täiskasvanud saatjata liikumispiirang. 
Kassi- ja koerahammustus vajab kiiret puhastamist
Kassilt saadud vigastused on kas kriimustused või torkehaavad ning need võivad olla üsna sügavad. Häda ei tekita haava sügavus, vaid see, et kassi süljest satuvad haava mikroobid. Looma mikroobid tekitavad infektsiooni, mille tüsistusena võib tekkida veremürgistus. Põletik võib tekkida juba 20-30 minutit pärast hammustust. Haav läheb mädaseks ja hakkab punetama.
Kui laps läheb üksinda ringi rändama
Mõned lapsed on väga aktiivsed ja energilised. Neile meeldib ringi joosta ja sageli kaasneb sellega ka vanema silmade eest ära kadumine. Teised lapsed lähevad lihtsalt vanema kõrvalt omaette kõndima ja ei vaata kordagi tagasi. Sellele probleemile on välja pakkunud lahenduse maailmakuulus lapsehoidja Jo Frost. Tema nimetab seda rändlusmeetodiks.
Esmaabi - põletushaavad lapse nahal
Kui su laps end põletab, hoia külmkapist ja sügavkülmikust eemale ning suundu kraani poole.
Esmaabi - elektriõnnetused lapsega
Elektrilöök võib põhjustada üliraske šokiseisundi ja elektripõletusi. Kergema vigastuse korral tunneb kannatanu peapööritust, valu. Šokiseisund tekib, kui vool on tugev, kontakt kestab kaua ja elekter läbib lapse keha elutähtsaid tsoone. Kontakti kohas tekib põletus.
Esmaabi - kui võõrkeha satub hingamisteedesse
Kui inimene üheaegselt sööb, joob, räägib ega näri piisavalt toitu, võib kõripealis jääda valel ajal avatuks. Toit võib söögitoru asemel libiseda hingekõrisse. Edasine sõltub juba sellest, kui suur on võõrkeha ja kuhu see sattus. Esmaabi teadmised on sel puhul kriitiliselt vajalikud ning võib päästa elu.
Lämbuva imiku aitamine
On oluline teada, kuidas aidata kiiresti ja õigesti oma väikest beebit, kes on endale miskit kurku tõmmanud. Need õnnetused juhtuvad alati ootamatult ning seetõttu peab teadma, mida siis ette võtta.
Anafülaktiline šokk ja esmaabi
Anafülaksia on eluohtlik, kiiresti kujunev ülitundlikkuse reaktsioon, mis võib viia šokini. Selle tagajärjel võivad väga kiiresti tekkida pöördumatud kahjustused organites.
Esmaabi - võõrkeha silmas ja silmavigastused
Kõige sagedamini satuvad lastele silma liivaterakesed. Kuid silma võib sattuda ka ripsmekarv, kivike möödasõitva auto rataste alt või ilutulestiku järel õhus hõljuv osake. Kui võõrkeha asub silma limaskesta peal, ei ole tunginud selle sisse ega seda vigastanud, võite võõrkeha silmast ise eemaldada. Kui aga võõrkeha on raske eemaldada ja laps kurdab valu, tuleb pöörduda kiiresti arsti juurde.
Ettevaatust elektrooniliste aknaklaasidega!
Lastele meeldib mängida igasuguste nuppude ja pultidega. Autos olles peab sellele pöörama erilist tähelepanu, sest elektroonilised aknaklaasid võivad olla lapse jaoks ohtlikud.
Kuidas väikelastega ohtudest rääkida ja traagilisi veeõnnetusi ära hoida?
1–3-aastaste laste arenguülesanne on oma keha ja teda ümbritseva maailma tundmaõppimine. Tohutu uudishimu, vajadus kõike ise järele katsuda, maitsta, loopida, ronida jne paneb neid sageli olukordadesse, kus õnnetused on kerged juhtuma.
Rästikuhammustuse esmaabi
Suvisel ajal looduses ringi liikudes tasub olla ettevaatlik. Lisaks palju kardetud puukidele, võib metsas kokku puutuda ka rästikuga. Seetõttu on väga tähtis vaadata oma jalgade ette. Kui rästik hammustab, tuleb kutsuda kiiresti abi.
Lapse peavigastused - millal ja miks peab arsti kutsuma?
Paljud täiskasvanud arvavad, et kui laps millegagi vastu pead saab, on väga ohtlik tal magada lasta. Kui peavigastus ei ole tõsine, võib enamasti lapsel siiski magada lasta, eriti kui ta teeb endiselt regulaarseid uinakuid ning on harjunud keskpäeval magama või kui on õhtul aeg magama minna.
Mürgistuse sümptomid lapsel
Lapsed õpivad esimestel eluaastatel maailma tundma sageli maitstes. Paraku aga leiavad sel eluperioodil tee lapse suhu ka vähemal või rohkemal määral ohtlikud ained. Heal juhul lõpeb selline maailma avastamine ehmatusega, rängemal juhul eluaegse terviseprobleemiga.
Vali autoklaasile ohutu päikesesirm
Kevadine päike paistab järjest eredamalt ning auto aknale kinnitatud päiksesirm on laste jaoks hädavajalik, kui just pole tumendatud aknaklaasid. Päikesesirmi ostes on oluline jälgida, et see oleks ohutu.
Õpeta laps enda eest seisma
Kõik oluline saab alguse kodust - meie väärtushinnangud, suhtumine teistesse inimestesse, meie käitumine. Avaldame mõned mõtted, mida võiks lapsele õpetada turvalisest liiklemisest, enda hoidmisest ja oma vara kaitsmisest. 
Kiivri kandmine vähendab oluliselt pea- ja ajuvigastuste ohtu
Liiga sageli on linnapildis näha lapsi ratastel sõitmas ilma kiivrita. Kiiver kuulub nende abivahendite hulka, mis võib päästa lapse raskest traumast või koguni elu. Kiivri kandmine on kohustuslik ja seejuures on väga tähtis, et see oleks lapsele paras.
Esmaabi - kuidas elustada last?
Kui laps kaotab teadvuse, tuleb kutsuda kiirabi. Enne selle saabumist andke kannatanule esmaabi, seda peaks oskama iga lapsevanem ja hoidja. Teadvusetu lapse aitamisel tuleb tegutseda selle järgi, milline on lapse seisund.
Kui ohutu on kasutatud ja laenutatud turvatool?
Turvatoolide valik on poodides suur ning veelgi suurem on nende järelturg. Turvatooli ostu võib pidada omamoodi investeeringuks, sest see võib päästa lapse elu. Seetõttu on oluline veenduda kasutatud turvatooli ostes või laenates selle kvaliteedis.
Esmaabi luumurru korral
Talvisel ajal on libeduse tõttu palju enam luumurde kui muul aastaajal. Seetõttu on kasulik teada peamisi esmaabi võtteid.

Esmaabi - kui võõrkeha satub hingamisteedesse

kolmapäev, 29. november 2017
Kui inimene üheaegselt sööb, joob, räägib ega näri piisavalt toitu, võib kõripealis jääda valel ajal avatuks. Toit võib söögitoru asemel libiseda hingekõrisse. Edasine sõltub juba sellest, kui suur on võõrkeha ja kuhu see sattus. Esmaabi teadmised on sel puhul kriitiliselt vajalikud ning võib päästa elu.

Võõrkeha hingamisteedes kutsub esile kaitsereaktsioonina tugeva köhahoo. Kui võõrkeha ei välju, võib inimene hakata hingeldama ja tõmbab tahtmatult võõrkeha hingetoru mööda sügavamale. Kui hingamisteed pole võõrkehast täiesti suletud, saab hädasolija ikkagi hingata. Enamasti kaasneb hingamisega siis mingi heli. Kui aga hingetoru on ummistunud, võib kannatanu lämbuda. 

Tunnused:
  • Järsult algav tugev köhahoog;
  • Pikenenud vilisev sissehingamine;
  • Kannatanu ei saa hingata;
  • Rahutus, paanika;
  • Katkendlik rääkimine või suutmatus kõneleda;
  • Nägu, huuled muutuvad kiiresti sinakaks;
  • Teadvusetus. 
Esmaabi
  • Eemalda pigistavad riideesemed (sall, särgikaeluse nööp jne.);
  • Julgusta inimest köhima (kõige efektiivsem võõrkeha eemaldamiseks);
  • Kui kannatanu istub või seisab:              
    • kalluta keha ja pea ettepoole-alla (üks käsi asetage rinnakule kaenlaalt läbi) ning
    • koputa lahtise käega (labakäe pähikuga) 5 korda tugevasti abaluude vahele
  • Helista 112
  • Kui need võtted ei aita, siis kasutage Haemlichi võtet.             
    • Haemlichi võte täiskasvanutel:
      • Seisa kannatanu selja taha
      • Võta kannatanu ümbert kinni
      • Pigista üks käsi rusikasse ja aseta teine käsi sinna peale
      • Rusikas käsi aseta rinnaku kolmnurgast 3 cm allapoole kõhu peale.
      • Tõmba käsi järsu ja tugeva liigutusega enda poole ja üles (5 tõmmet).
      • Kontrolli aeg-ajalt, kas saate võõrkeha suust eemaldada.
      • Korda viietõmbelisi tsükleid, kuni võõrkeha eemaldumiseni või kiirabi saabumiseni.
      • Kui võõrkeha ei eemaldu ja inimene kaotab teadvuse, hakka tegema kunstlikku hingamist (võõrkeha liigub ühte kopsu poolde ja teine pool saab hakata hingama).             
    • Teadvusetu Haemlichi võte
      • Pane kannatanu selili ja põlvitage tema puusade kõrvale või istuge puusade peale (kaksiratsa- asetade oma jalad kahele poole tema jalgu)
      • Näoga kannatanu pea poole
      • Asetaga pihu allosad 3cm rinnaku kolmnurgast alla poole
      • Vajutage viis korda järsult ja tugevalt sissepoole ja üles õlgade suunas
      • Kontrolli tsükli järel, kas võõrkeha ei ole suus näha või võimalik eemaldada.
      • Korda tsüklit, kuni võõrkeha eemaldamiseni või kiirabi saabumiseni.
      • Kui võõrkeha ei eemaldu, hakka tegema kunstlikku hingamist (võõrkeha liigub ühte kopsu poolde ja teine pool saab hakata hingama).
  • Kombineerige lööke abaluude vahele ja Heimlichi võtet, kui eraldi neist kasu ei ole ning kiirabi ei ole saabunud.
  • Teadvuse kaotamise ja hingamise ning südameseiskuse korral alustage elustamisega.
  • Võõrkeha hingamisteedes – laps              
    • Vaadake suhu ja kui näete võõrkeha, siis eemaldage see nimetissõrme ja pöidlaga.
    • Ärge pange kunagi sõrmi suhu ja otsige nii võõrkeha, lükkate selle sügavamale
    • Lämbuv laps pange üle oma põlvede nii, et pea oleks rinnakust madalamal. Lööge lahtise käega 5 korda abaluude vahele väiksema jõuga kui täiskasvanutel.
    • Imik võtke oma käsivarrele ratsaasendisse, nägu allapoole ja lööge 5 korda abaluudevahelisele alale. Mitte tugevalt.
    • Kui võõrkeha ei eemaldu, võta imik käsivarrele nägu ülespidi ja aseta kaks sõrme sõrmelaiuse võrra rinnanibust allapoole rinnakule. Suru rinnakule 5 korda (suunaga suu poole).               
    • Ei tohi vajutada ülakõhule.Kui võõrkeha ei eemaldu, hakka tegema kunstlikku hingamist (võõrkeha liigub ühte kopsu poolde ja teine pool saab hakata hingama).
Loe lisa ja vaata õpetlikku videot võõrkeha vabastamisest hingamisteedest nii täiskasvanul kui lapsel: tthkkesmaabi.weebly.com



pood.minulaps.ee - tuntud kaubamärgid, hea hind
Biolatte, BabyBjörn, Carriwell, Cybex, Ecosh, GloMinerals, Herlitz, Hoppekids, JOHA, Laica, Lego, Maxi-Cosi, Makayla Design, Muumi, Solgar, Sonett, Stiga, Terranova, Weleda 

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Hädas soolatüügastega? See imelihtne lahendus töötab pea alati!
Soolatüükad on inetud ja tekitavad piinlikust. Loomulikult võib neid ravida ka toiduga immuunsüsteemi ergutades või vereurmarohu-võilille mahlaga hõõrudes, kuid kui olete seda juba  tulutult teinud ning teie pingutused pole vilja kandnud, siis tutvustame nüüd lahendust, mis mujal maailmas võrdlemisi populaarseks on saanud.
6 võimalust vähendada mürgiste kemikaalide tarbimist jõulude ajal
Jõulud on järjest lähenemas ning ettevalmistused saabuvateks pühadeks käivad täie hooga. Suures jõulusaginas on hea meeles pidada ka seda, kuidas hoida enda ja oma pere tervist parimal võimalikul viisil.
Kiindumussuhte tähtsus lapse arengus
Lapse ellujäämine sõltub otseselt vanemlikust hoolitsusest, kuid inimeseks kasvamiseks ei piisa vaid bioloogiliste vajaduste rahuldamisest. Inimene ei ole ainult bioloogiline, vaid eelkõige vaimne, hingeline ja sotsiaalne olend. Sügav usaldus iseenda ja maailma vastu kujuneb emotsionaalsete vajaduste rahuldatusest.
Isetehtud nõudepesumasina puhastusvahend
Kõige puhtama ja soodsama nõudepesumasina puhastusvahendi saad siis, kui teed selle ise. Puhastusvahendil on vähe komponente ja seda on lihtne teha.
Toetame väikese Jani taastusravi
Jan on laps, kes sündis ettenähtud ajast varem. Liiga varajane sünd seadis ohtu tema ebaküpse aju ning seetõttu tekkis ka ajukahjustus, mis tekitab motoorika häire. Iga lihastööga seotud tegevust peab Jan palju-palju õppima, iga liigutust sadu ja tuhandeid kordi läbi harjutama selleks, et need kinnistuksid. See tähendab iganädalast füsioteraapiat, pingutust ja vaeva.