Pedagoogilised lähenemised
Kuidas seada piire ilma karistamiseta?
Piiride vajalikkusest räägitakse palju, kuid piiride tunnetamisest ja austamisest oluliselt vähem. Peamiselt  vaieldakse selle üle, millised võtted on tõhusad või millised nipid töötavad, et saada lapse käitumine kiiresti oma kontrolli alla. 
Et laps saaks elus hakkama
Mida vajab laps, et oma eluga hästi hakkama saada? Kuidas saame vanemana oma last toetada? Krista Kivisalu on teinud intervjuu Norra pedagoogi ja lastevanemate kooli eestvedaja Godi Kelleriga. Siit on nii mõndagi kõrva taha panna. 
Kuidas suhtuda nutuhoogudesse lasteaiaga kohanemise perioodil
Lasteaiaga kohanemise perioodil kaasnevad nutuhood on mõistetavad. Vanemate jaoks võib see aeg olla emotsionaalselt üsna kurnav. Nutu põhjustest arusaamine aitab mõista lapse vajadusi ja emotsioone. 
Kuidas innustada lapsi lugema ja kirjutama
Kui lapsed hakkavad lugema ja kirjutama, avaneb nende ees täiesti uus maailm. Informatsiooni allikaid on järsku palju rohkem - poes olevad sildid, ajalehtede pealkirjad, teeviidad jne. Selleks, et innustada lapsi lugema, ei pea alati lähenema väga "teaduslikult". On palju mängulisi võimalusi motiveerimaks lapsi rohkem lugema ja kirjutama.
Lapse oma tuppa saatmine rahunemise eesmärgil mõjub hävitavalt tema enesehinnagule
Löömisega võrreldes tundub laste saatmine oma tuppa inimliku ja aruka võttena. See katkestab halva käitumise. See annab võimaluse maha rahuneda. See pole vägivaldne, kuid ometi pole tegemist optimaalse vahendiga.
Kuidas arendada lastes rahumeelsust
Lapsed vajavad rahulikkust. See loob neile teatud turvalisuse. Rahu ja enese tujude kontrollimine on tähtsad väärtused, mis johtuvad suures osas armastusest ja kodusest atmosfäärist.
Miks on hea, kui laps vaidleb vastu?
Lapsevanema jaoks oleks kahtlemata mugav, kui laps alati temaga nõustuks ja talle kuuletuks. See annab emale-isale hea tunde, et neil on õigus ning et ollakse lapsevanematena õnnestunud. Tegelikult on lapse isiksuse ja mina-arengule pikemas perspektiivis märksa kasulikum, kui ta ei ole alati vanematega nõus, vaid kui ta neile vastu vaidleb.
Pirtsaka sööja kavalusega ületrumpamine
Suurem osa väikelapsi on valivad sööjad vähemalt osa ajast, mõned on seda aga alati. Võimatu on ehk muuta valivat kaheaastatst täielikuks gurmaaniks, kuid olukorda saab kindlasti mõnevõrra parandada.
Mida teha, kui laps vingub?
Lapse vingumine on vanema jaoks äärmiselt kurnav. Vingumine on tavaliselt kõige hullem kolmanda ja kuuenda eluaasta vahel, aga paljud lapsed jätkavad kauem. 
Mida teha, kui laps kardab pimedust?
Paljud lapsed kardavad pimedust, mis väljendub näiteks õhtuti enne uinumist. Et last mõista ja aidata, on Perekeskuse Sina ja Mina koolitaja Õnne Aas-Udam kokku pannud head soovitused.
Kuidas saada lapsega hommikul uksest välja kiirelt ja stressivabalt?
Kui teil on raskusi sellega, et laps õigel ajal hommikul kodunt välja saaks, mõelge oma hommikustest rutiinsetest tegevustest teistmoodi. Mis siis, kui teie peamine töö oleks emotsionaalse sideme loomine? 
Klammerduv väikelaps ei ole ära hellitatud
Kui laps on väga klammerduv, võib see olla lapsevanema jaoks väsitav. Paljud pelgavad, et ema-isa jala küljes rippuv väikelaps ei saa kunagi iseseisvaks ja neile tundub see olevat lapse poolne manipuleerimine. 
Ilma lõunauneta väikelapse õppimisvõime on madal
Lapse lõunauni on tähtis ja vajalik, sest uni tagab lapse terve närvisüsteemi ja õppimisvõime. Magamata laps on agressiivsem, vähem keskendunud ja vähem vastuvõtlikum uuele informatsioonile.
Kuidas saada laps magama oma voodisse?
Paljud väikelapsed magavad öösiti kas osaliselt või täielikult vanemate voodis. Kui lapsed kasvavad ja hakkavad vanemate voodist haarama liiga suure osa, võib see tekitada ebamugavust. Vanemad lihtsalt ei mahu oma voodisse enam ära ning tüdinevad öisest sahmimisest. 
Kui laps kipub liiga palju kamandama
Teatud vanuses kipub ilmselt enamik lapsi kamandama. See on nende uus avastatud oskus, mida nad üritavad pingsalt testida. Kui kamandamine muutub liiga sagedaseks, on selle reguleerimiseks mõned nipid.
Õhtune unejutt on kasulik lapse arengule
Laps magab umbes 40% oma lapsepõlvest maha, kuid teeb seda väga heal eesmärgil. Lapsevanemad tunnevad pika ja sügava une väärtust. Puhanud laps on rõõmus ja tasakaalukas, ta on uudishimulik ja õpib kiiresti. Korralik uni on lapse füüsilise ja vaimse arengu jaoks väga oluline. 
Rühma liikmeks kasvamine ning mängu erinevad etapid
Liitumaks rühmaga, vajab laps teatud valmidusi. Mudilase mängude keerukamaks muutumine osutab hästi, kuidas sotsiaalsed pädevused tegelikult arenevad. Üheaastase lapse asjade ümber ajamise perioodist areneb neljandaks eluaastaks välja fantaasiarikkad rollimängud. Kõik läbitavad etapid on vajalikud, loomulikud ja neid ei tohiks vanem ise nö kiirendada.
 
Soovitusi lastehoiuga kohanemiseks
Lastehoidu või lasteaeda minek on lapse elus suure tähtsusega muutus. See on keeruline etapp ka lapsevanemale. Lapse kohanemiseks on vajalik lapsevanemate, lapse ja hoidjate koostöö. See põhineb eelkõige vastastikusel usaldusel ja positiivsel suhtlemisel. 
Mida teha, kui ei jaksa rüblikuga sammu pidada?
Väikelapseiga – lapse 2.-4. eluaasta - on tore aeg, kus väike inimene avastab ja õpib tundma maailma. See toimub suures osas aktiivse füüsilise tegutsemise kaudu. Mõistetavalt võib see arenguperiood aga lapsevanema jaoks olla väsitav, kuna on vaja pidevalt lapsel silma peal hoida, piire seada, lapse järelt koristada, jne. Mida siis teha, kuidas tulla toime olukorras, kus ei suuda enam nautida lapsega koosolemist, kui tekib kurnatus ning tüdimus või ajuti isegi soov kõigest sellest pääseda?
Aktsepteerides last sellisena kes ta on, saad õnnelikuma täiskasvanu
Aktsepteerides fakti, et laps on kes ta on, kasvatame õnnelikumaid täiskasvanuid. Aitamaks lapsel käiku lasta suuremat osa oma kaasasündinud võimetest, tasub mõelda allpool kirjeldatud soovitustele.

Õppimine ilma pisarateta

esmaspäev, 15. jaanuar 2018
Vanematelt eeldatakse, et nad jälgiksid, kas kodused tööd on tehtud ja lapsed, kes pole neid ära teinud, saavad karistada. Paljudel vanematel on probleeme, et motiveerida lapsi koduseid töid tegema ja see pole sugugi üllatav, sest lastel on raske mõista selle sageli üsna ebameeldiva töö väärtust.

Kuna kodused tööd kuuluvad kooliskäimise juurde, on oluline, et lapsed leiaks selles midagi rahuldust pakkuvat. Kuidas seda teha? Nii, et see kuulub igapäevaste kodus seatud ootuste juurde ja laps saab hästi tehtud kodutöö eest uhkust tunda. See omakorda eeldab kaasatust.
  1. Olge asjadega kursis. "Mis sul täna on vaja teha?" peaks olema teie igapäevane küsimus. Väikesed lapsed ei pea koduseid töid reeglina oluliseks, kui teie ei näi nende tegemiste vastu huvi tundvat. Vahel on lastel vaja ülesandest aru saamisel teie abi, nii et seega väldite nuttu, kui ilmneb, et kõik tuleb ümber teha veel enne voodisse minekut. See ei tähenda, et peaks üle võtma õpetaja ülesande lapse koduseid töid kontrollida, vaid lihtsalt seda, et oleksite kursis, mida lapselt nõutakse ning toetaksite seda. Ühtlasi saate talle õpetada, kuidas prioriteete seada ning toime tulla projektidega, mida tuleb ajapikku teha.
  2. Kodused tööd peavad kujunema rutiiniks. Tänu kodustele töödele omandab laps väärtusliku harjumuse istuda laua taha maha ja ebameeldiv ülesanne ära teha. Nii nagu kõigi harjumuste puhul, toimib see kõige paremini siis, kui teha seda iga päev ühel ja samal ajal. Kuna aktiivne mäng õues suurendab aju verevarustust ja aitab lastel õppida on ehk hea lubada lastel pärast kooli tund aega õues mängida, et auru välja lasta, enne kui ta koduste ülesannete kallale asub. Neil lastel, kellel on sellise üleminekuga raskusi, on võib-olla arukam kodused tööd kohe pärast kooli ära teha. Nende jätmine õhtusöögile järgneva aja peale, mil lapsed on väsinud, ei ole hea mõte, sest nad ei suuda siis keskenduda ja endast parimat anda.
  3. Te peaksite teadma, et lapsel on koduste tööde suhtes aeg-ajalt sellised tunded, mille töötlemisel ta vajab teie abi. Juhendage last emotsioonide läbitöötamisel, kasutades siinsamas raamatus toodud nõuandeid, nii et laps vabaneks hirmust ja ärevusest ja saaks keskenduda kodustele töödele.
  4. Las laps teeb koduseid töid teie läheduses - ärge saatke teda oma tuppa. See aitab lapsel keskenduda. Enamik lapsi teeb koduseid töid kõige paremini söögilaua ääres või siis teie läheduses suure toa kirjutuslaua ääres. Olge lähedal, et vastata võimalikele küsimustele, kuid ärge viige lapse mõtteid mujale teda segades või telefoniga rääkdies. Võib-olla tuleb teil lapse kõrval istuda, et ta tegeleks istumisega. Te võite ju samal ajal mõnda oma (paberi)tööd teha, kuid ühtlasi hoiate lapse tegevusel silma peal.
  5. Sel ajal, kui lapsed teevad koduseid ülesandeid, tuleb kõik tehnikaseadmed kinni panna. Tehke nii, et miski ei viiks nende tähelepanu kõrvale. Lülitage telekas ja raadio välja ka siis, kui teile endale meeldiks, et need mängivad. Vanemaks saades hakkavad lapsed koduste ülesannete tegemisel arvutit kasutama ja sellel on lastele samasugune tähelepanu kõrvale viiv mõju nagu täiskasvanutelgi. Lükake see päev nii kaugele edasi kui võimalik, kuni laps on koduste ülesannete tegemisel ise motiveeritud.
  6. Pakkuge nii palju tuge kui vaja, ilma et te ise töö ära teeksite. Vanemad küsivad sageli, kui palju on vaja last aidata. Mõistlik oleks sekkuda nii vähe kui võimalik ja nii palju kui vajalik, kuni laps on koduste tööde tegemise meisterlikult omandanud. See ei tähenda seda, et peaks lapse eest töö ise töö ära tegema, vaid pakkuge talle lihtsalt vajadusel tugiraamistikku, kuni ta saab sellega ise hakkama. Aidake näiteks lapsel õppida õigekirja ja tehke talle iga nädal selles test, kuni ta on selle oskuse ise omandanud. Kui alguses on vaja istuda 7-aastase lapse kõrval, kuni ta iga sõna kümme korda läbi kirjutab, siis tuleb seda teha. See pole just kõige huvitavam töö, aga ajapikku muutub see lapsel kergemaks ja ta on suuteline sellele ise keskenduma. Meie ülesanne on pakkuda lapsele tuge, et ta võiks käituda oodatud viisil ja ei mõtleks endast kui lapsest, keda saadavad pidevalt ebaõnnestumised, vaid kui sellisest, kes saavutab edu. Lapsed tahavad edu saavutada, aga kui me ei toeta neid, et nad saaks endast parima anda, võivad nad teha järelduse, et pole lihtsalt selleks suutelised.
Loe lisa raamatust: "Rahumeelne lapsevanem, rõõmsad lapsed" (Laura Markham)



pood.minulaps.ee - tuntud kaubamärgid, hea hind
Biolatte, BabyBjörn, Carriwell, Cybex, Ecosh, GloMinerals, Herlitz, Hoppekids, JOHA, Laica, Lego, Maxi-Cosi, Makayla Design, Muumi, Solgar, Sonett, Stiga, Terranova, Weleda 

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Müüt või tõde? Kui korjad toidu põrandalt 5 sekundiga, võid seda süüa!
Me oleme kõik seda teinud – kui toit kukub maha, korjame selle kiirelt üles, puhume peale ja pistame ruttu suhu. Levinud on teooria, et kui maha kukkunud toit piisavalt kiirelt üles korjata, siis on seda ohutu süüa.
Puu- ja köögiviljad, mis ei sobi külmkappi
Sageli hoitakse külmkapis kõiki toiduaineid, sh puu- ja köögivilju. Paraku võib külmkapp võib nii mõnegi meie lemmik puu- või köögivilja kiiremini söögikõlbmatuks muuta. 
Kõik vajalikud asjad olemas! Kaks poissi vajavad riideid ja jalanõusid
MTÜ Do Good korraldas lasteriiete ja jalanõude kogumise ning nüüdseks on kõik vajalikud asjad koos. Suured tänud kõigile, kes aitasid nii asjade kui info jagamisega.  
Taaraautomaadi juures tehtud annetused kingivad kultuurielamusi
Ligi 330-le pakendiautomaadile Eestis on paigaldatud täiendav nupp, mida vajutades saab iga inimene laste toetuseks pandipakendi tagatisraha annetada. Annetaja ei pea tegema rahaülekannet, vaid piisab pakendi tagastamisest taaraautomaati.
Andrus Kivirähki lasteraamatu ´Oskar ja asjad´ esmaesitlus Solarise Apollos, 13. novembril
november
Reedel, 13. novembril tutvustab Andrus Kivirähk Solaris Keskuse Apollos oma uut põnevat lasteraamatut „Oskar ja asjad“ ja jagab soovijatele autogramme. Kohal on ka raamatule pildid teinud kunstnik Anne Pikkov, kelle käest on võimalik saada mälestuseks kauneid visandeid autogrammiga.