Pedagoogilised lähenemised
Kuidas seada piire ilma karistamiseta?
Piiride vajalikkusest räägitakse palju, kuid piiride tunnetamisest ja austamisest oluliselt vähem. Peamiselt  vaieldakse selle üle, millised võtted on tõhusad või millised nipid töötavad, et saada lapse käitumine kiiresti oma kontrolli alla. 
Et laps saaks elus hakkama
Mida vajab laps, et oma eluga hästi hakkama saada? Kuidas saame vanemana oma last toetada? Krista Kivisalu on teinud intervjuu Norra pedagoogi ja lastevanemate kooli eestvedaja Godi Kelleriga. Siit on nii mõndagi kõrva taha panna. 
Kuidas suhtuda nutuhoogudesse lasteaiaga kohanemise perioodil
Lasteaiaga kohanemise perioodil kaasnevad nutuhood on mõistetavad. Vanemate jaoks võib see aeg olla emotsionaalselt üsna kurnav. Nutu põhjustest arusaamine aitab mõista lapse vajadusi ja emotsioone. 
Kuidas innustada lapsi lugema ja kirjutama
Kui lapsed hakkavad lugema ja kirjutama, avaneb nende ees täiesti uus maailm. Informatsiooni allikaid on järsku palju rohkem - poes olevad sildid, ajalehtede pealkirjad, teeviidad jne. Selleks, et innustada lapsi lugema, ei pea alati lähenema väga "teaduslikult". On palju mängulisi võimalusi motiveerimaks lapsi rohkem lugema ja kirjutama.
Lapse oma tuppa saatmine rahunemise eesmärgil mõjub hävitavalt tema enesehinnagule
Löömisega võrreldes tundub laste saatmine oma tuppa inimliku ja aruka võttena. See katkestab halva käitumise. See annab võimaluse maha rahuneda. See pole vägivaldne, kuid ometi pole tegemist optimaalse vahendiga.
Kuidas arendada lastes rahumeelsust
Lapsed vajavad rahulikkust. See loob neile teatud turvalisuse. Rahu ja enese tujude kontrollimine on tähtsad väärtused, mis johtuvad suures osas armastusest ja kodusest atmosfäärist.
Miks on hea, kui laps vaidleb vastu?
Lapsevanema jaoks oleks kahtlemata mugav, kui laps alati temaga nõustuks ja talle kuuletuks. See annab emale-isale hea tunde, et neil on õigus ning et ollakse lapsevanematena õnnestunud. Tegelikult on lapse isiksuse ja mina-arengule pikemas perspektiivis märksa kasulikum, kui ta ei ole alati vanematega nõus, vaid kui ta neile vastu vaidleb.
Pirtsaka sööja kavalusega ületrumpamine
Suurem osa väikelapsi on valivad sööjad vähemalt osa ajast, mõned on seda aga alati. Võimatu on ehk muuta valivat kaheaastatst täielikuks gurmaaniks, kuid olukorda saab kindlasti mõnevõrra parandada.
Mida teha, kui laps vingub?
Lapse vingumine on vanema jaoks äärmiselt kurnav. Vingumine on tavaliselt kõige hullem kolmanda ja kuuenda eluaasta vahel, aga paljud lapsed jätkavad kauem. 
Mida teha, kui laps kardab pimedust?
Paljud lapsed kardavad pimedust, mis väljendub näiteks õhtuti enne uinumist. Et last mõista ja aidata, on Perekeskuse Sina ja Mina koolitaja Õnne Aas-Udam kokku pannud head soovitused.
Kuidas saada lapsega hommikul uksest välja kiirelt ja stressivabalt?
Kui teil on raskusi sellega, et laps õigel ajal hommikul kodunt välja saaks, mõelge oma hommikustest rutiinsetest tegevustest teistmoodi. Mis siis, kui teie peamine töö oleks emotsionaalse sideme loomine? 
Klammerduv väikelaps ei ole ära hellitatud
Kui laps on väga klammerduv, võib see olla lapsevanema jaoks väsitav. Paljud pelgavad, et ema-isa jala küljes rippuv väikelaps ei saa kunagi iseseisvaks ja neile tundub see olevat lapse poolne manipuleerimine. 
Ilma lõunauneta väikelapse õppimisvõime on madal
Lapse lõunauni on tähtis ja vajalik, sest uni tagab lapse terve närvisüsteemi ja õppimisvõime. Magamata laps on agressiivsem, vähem keskendunud ja vähem vastuvõtlikum uuele informatsioonile.
Kuidas saada laps magama oma voodisse?
Paljud väikelapsed magavad öösiti kas osaliselt või täielikult vanemate voodis. Kui lapsed kasvavad ja hakkavad vanemate voodist haarama liiga suure osa, võib see tekitada ebamugavust. Vanemad lihtsalt ei mahu oma voodisse enam ära ning tüdinevad öisest sahmimisest. 
Kui laps kipub liiga palju kamandama
Teatud vanuses kipub ilmselt enamik lapsi kamandama. See on nende uus avastatud oskus, mida nad üritavad pingsalt testida. Kui kamandamine muutub liiga sagedaseks, on selle reguleerimiseks mõned nipid.
Õhtune unejutt on kasulik lapse arengule
Laps magab umbes 40% oma lapsepõlvest maha, kuid teeb seda väga heal eesmärgil. Lapsevanemad tunnevad pika ja sügava une väärtust. Puhanud laps on rõõmus ja tasakaalukas, ta on uudishimulik ja õpib kiiresti. Korralik uni on lapse füüsilise ja vaimse arengu jaoks väga oluline. 
Rühma liikmeks kasvamine ning mängu erinevad etapid
Liitumaks rühmaga, vajab laps teatud valmidusi. Mudilase mängude keerukamaks muutumine osutab hästi, kuidas sotsiaalsed pädevused tegelikult arenevad. Üheaastase lapse asjade ümber ajamise perioodist areneb neljandaks eluaastaks välja fantaasiarikkad rollimängud. Kõik läbitavad etapid on vajalikud, loomulikud ja neid ei tohiks vanem ise nö kiirendada.
 
Soovitusi lastehoiuga kohanemiseks
Lastehoidu või lasteaeda minek on lapse elus suure tähtsusega muutus. See on keeruline etapp ka lapsevanemale. Lapse kohanemiseks on vajalik lapsevanemate, lapse ja hoidjate koostöö. See põhineb eelkõige vastastikusel usaldusel ja positiivsel suhtlemisel. 
Mida teha, kui ei jaksa rüblikuga sammu pidada?
Väikelapseiga – lapse 2.-4. eluaasta - on tore aeg, kus väike inimene avastab ja õpib tundma maailma. See toimub suures osas aktiivse füüsilise tegutsemise kaudu. Mõistetavalt võib see arenguperiood aga lapsevanema jaoks olla väsitav, kuna on vaja pidevalt lapsel silma peal hoida, piire seada, lapse järelt koristada, jne. Mida siis teha, kuidas tulla toime olukorras, kus ei suuda enam nautida lapsega koosolemist, kui tekib kurnatus ning tüdimus või ajuti isegi soov kõigest sellest pääseda?
Aktsepteerides last sellisena kes ta on, saad õnnelikuma täiskasvanu
Aktsepteerides fakti, et laps on kes ta on, kasvatame õnnelikumaid täiskasvanuid. Aitamaks lapsel käiku lasta suuremat osa oma kaasasündinud võimetest, tasub mõelda allpool kirjeldatud soovitustele.

Kuidas käituda teismelisega, kes püüab pidevalt kohustuste täitmist edasi lükata?

esmaspäev, 25. august 2014
Meil kõigil on olemas sisemine viivitaja, kes lükkab edasi asju, mida me eriti teha ei taha. Kuid teismelise sisemine viivitaja on meisterlik kubjas, kes sunnib teda vältimatut edasi lükkama märksa kauem kui seda teeks kõige laisemgi täiskasvanu.

Parim strateegia "ma hiljem teen" sündroomi käsitlemiseks on eeldada, et "hiljem" tähendab "mitte kunagi". Vanemad, kes lubavad oma vihal ja frustratsioonil aina kasvada, kui nende teismeline järeltulija regulaarselt lubab, et antud ülesanne saab hiljem tehtud, kuid jätkab selle edasilükkamist, teevad suure vea.

Kui lapse varasemast käitumisest ilmneb, et ta lubatud asjade ärategemiseni sageli ei jõua või kui ta ei suuda pidevalt ühtki muud asja õigel ajal valmis saada, siis pidev naaksumine, et ta selle asja ära teeks on aja raiskamine.

Siinkohal üks väike näide, kuidas pidada teismelisega tulemuslikku dialoogi:
"Evan, kui mitu korda ma pean sul paluma midagi teha, enne kui sa lõpuks teed?"
"Ma ei tea."

Parem on jääda käesolevasse hetke.
"Evan, kas sa tooksid, palun oma musta pesu keldrisse?"
"Ma hiljem toon."
"Ei, Evan, ma tahan, et see praegu tehtud saaks."
"Ma ju ütlesin, et toon. Pärastpoole."
"Ei, Evan, palun tee seda kohe."
"Jeesus, kõik peab olema tehtud just siis, kui sina tahad!"....


Ära oota, et Evan "kohe" üle õnnelik oleks. Ja ei tasu oodata, et ta asuks kohe tegema seda, mida palud. Tõenäoliselt on tal varuks veel mingi diversioon. Ükskõik, mis see ka ei ole, tasub jääda enda juurde ja paluda rahulikult, et ta täidaks sinu soovi koheselt. Enamasti on tagajärjeks see, et Evan kuuletub. Ta võib veel öelda miskit sarkastilist, kuid siis läheb ja teeb selle ära. Peale seda on oluline mitte hakata norima tema ütlemiste pärast, vaid lihtsalt tänada.


Allikas: raamat "Ma ju kuulaksin oma vanemaid, kui nad suu peaksid!" (Anthony E. Wolf)



pood.minulaps.ee - soodsalt kodused asjad
Biolatte, Cybex, Herlitz ranitsad, Huggies, Lotte voodi- ja vannitoariided, Neutral, Weleda
 

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Milliste toitainetega kaitsta oma peret haiguste eest?
Sügise saabudes tasub mõelda juba sellele, mida süüa ja juua selleks, et püsida terve. On mitmeid toitaineid, mis tugevdavad immuunsust ning haiguse korral aitavad kiiremini terveneda.
Kui Su tütar unistab näitlejadebüüdist, siis nüüd on selleks võimalus!
Otsime 6-8 aastast näitlemishimulist armast väikest tütarlast, kes kehastaks..armast väikest tütarlast tulevases lühifilmis, kus elame kaasa tüdrukutirtsu vaimukale sisemaailmale lasteaia viimasel aastakul. Filmivõtted toimuvad septembris Tallinnas. 
Lastehoiu mõju väikelapse stressitasemele
Hommikust õhtuni kestev kollektiivis viibimine tekitab väikelastele stressi. Uuringud on näidanud, et varakult alanud pikad koduvälised hoiupäevad korreleeruvad rahutuse ning agressiivse käitumisega ka hiljem koolieas.
Piip ja Tuut vabaõhuetenduses - Preili Landskrone ja härra Pilstickeri armastuslugu 29.-31. august
august
Suve lõpetuseks sobib üks mõnus teatrielamus. Soovitame kogu perega vaatama minna Salme Reegi nimelise teatri aastaauhinna 2014 saanud etendust "Preili Landskrone ja härra Pilstickeri armastuslugu".
 
Söö teadlikult - eelista kvaliteeti kvantiteedile
Kas teadsid, et Põhja-Ameerikas kasvavad epideemiana jämesoole talitluse häired? Need tulenevad peamiselt kehvadest söömisharjumustest, negatiivsetest emotsioonidest ning ebapiisavast kehalisest aktiivsusest ja puhkusest. Tulemuseks on tervisehäired ja haigused, mille ravi kulmineerub lõpuks retseptiravimite ja kirurgilise sekkumisega.