Pedagoogilised lähenemised
Väikelapse kõne areng ja selle toetamine
Väikelapse kõne areng algab juba varakult, enne kui seda ise tajume. See läbib mitmeid etappe ning esimeste eluaastate jooksul kujuneb välja kõnelemisoskus. Sorava ja selge kõneni jõudmisel võib osadel lastel tekkida ka takistusi, kuid õigel ajal abi otsides ja teda õigesti toetades, saadakse probleemidest üle.
Ähvardamine suurendab lapse agressiivsust
Lapsevanemad kasutavad tihti ähvardust: "Tee seda või muidu...!" püüdena lapse soovimatut käitumist reguleerida. See on paraku agressiivsusega laetud ähvardus, mis viib hoopis lapse destruktiivse ähvarduse või enesehävitusliku käitumiseni peaaegu viivitamatult - või siis 10-20 aastat hiljem. Rahvusvaheliselt tunnustatud peresuhete autoriteet ja mitmete raamatute autor Jesper Juul avab teema põhjalikult raamatus "Agressiivsus".
Kuidas saada laps õhtul magama stressivabalt?
Vanemate igaõhtune väljakutse on sageli laste õigeks ajaks ning stressivabalt magama saamine. Seda enam, et hommikuti peab ärkama reeglina varakult (lasteaeda või kooli minek) ning uniste lastega kodust väljumine nõuab suuremat pingutust. Siit mõned mõtted, mida soovitab proovida raamatu "Nututa kasvatus" autor Elizabeth Pantley.
Mida teha, kui laps segab jutule vahele?
Lapsed segavad teie jutule vahele sellepärast, et kui nad seda teevad, siis te vastate neile. Nad on selgeks saanud, et te olete alati valmis neile vastamiseks oma tegevuse katkestama.
Kuidas reageerida õigesti imiku nutule?
Imikud nutavad ja vahest päris palju. Väikse beebi nutt on paljudele lastevanematele suur katsumus ja frustratsiooni allikas. Raamatu "Nutt ja jonnihood" autor Aletha J. Solteril on sel teemal kindel seisukoht ning tema hinnangul ei tohiks kunagi jätta väikest beebit üksinda nutma.
6 põhjust, miks laps sind ei kuula
Lapsevanemad soovivad, et lapsed neid kuulaksid. Paraku väljendavad nad end selliselt, et laps ei olegi võimeline oma vanemat kuulama. 
Kui laps räägib vanemale vastu
Lapsed räägivad vahest vanematega halvasti. Nad on ninakad, kasutavad sobimatut kõnepruuki või lihtsalt räägivad vastu, selle asemel, et teha koostööd. Sellise kõneviisiga annab laps vanemale olulise sõnumi.
Montessori esimesel eluaastal: üldised põhimõtted
Montessori pedagoogika on paljude lapsevanemate seas huvipakkuv, kuna selle eesmärgid on selged ja loomulikud. Avaldame siinkohal lambrine blogis välja toodud üldised Montessori põhimõtted esimesel eluaastal.
Miks on oluline lapsega mängida?
Mäng ja mängimine on lapse loomulik tegevus, mida laps suudab ilma täiskasvanu abita teha – nii arvavad ilmselt paljud vanemad. Vanemad märkavad küll mängu kasulikkust, kuid ei näe vajadust selles ise osaleda. Tarkvanem.ee lehel on sel teemal avaldatud väga asjalik kirjutis.
Väikelaps ja reeglite täitmine
Kui mudilastele on seatud terve hulk reeglid, pole neil sageli aimugi, miks need reeglid on olemas ja sellepärast on nende täitmine ka palju raskem.
Miks vajavad lapsed rutiini?
Lapsele on vaja, et ta teaks ette, mis teda päeva jooksul ees ootab. See omakorda eeldab teatavat rutiini. Rutiin tekib tänu korduvatele tegevustele, mis loovad lapse jaoks etteaimatavust ja stabiilsust. Stabiilsus on aga turvatunde üks oluline alustala.
Isiksusehäired ja nõrk minatunnetus saavad alguse beebieast
Kuigi keegi ei suuda oma esimesi elukogemusi otseselt mäletada, peitub meie isiksusehäirete ja nõrga minatunnetuse algus just selles unustatud ajas. Psühhoanalüütik Donald Winnicott on väitnud, et see tuleneb meile esimestel elukuudel osaks saanud hoolitsusest. 
Mis peitub väikelapse jonnihoogude taga?
Osad arvavad, et jonniv laps on kasvatamatu ning vajab rangemat lähenemist. Teised aga peavad jonni põhjuseks liigset distsipliini ning rangust. Tõde on ilmselt kuskil vahepeal, sest sel teemal ei ole must-valgeid vastuseid. Kuid kindlasti on jonnihood kasvuperioodil ka täiesti normaalne osa väikelapse arengust. Miks aga siiski võib jonnihoogusid põhjustada?
9 põhjust, miks karistamine on halb
Kui karistused kasvataksid, ei sooritaks inimkond enam ammu kuritegusid. Karistuse illusoorne mõju võib tuleneda tõsiasjast, et sellel on lühiajaline, kuigi mitte kasvatuslik toime. Karistus pakub kergendust karistajale, kes tunneb, et saavutab jälle kontrolli olukorra üle. 
Kuidas aidata last toime tulla lasteaia-ja koolipingetega?
Kas sinu laps puhkeb tihti peale kooli- või lasteaiapäeva nutma, raevutseb või ütleb halvasti? Siin on mõned mõtted, kuidas lapsevanem saab toetada last igapäeva pingetega toimetulekul.
13 nõuannet häbeliku lapse toetamiseks
„Häbelikkus“ võib takistada lastel suhtlusoskuste omandamist, mis aitavad neil olla osa grupist ja see võib mõjutada nende kooliedukust, kuna neis tekitab küsimuste küsimine ärevust. Mis veel hullem, mõned lapsed kujundavad seetõttu välja isolatsiooni mustrid, mis takistab neil teistega tutvumast, sõprust loomast ja lihtsalt teiste inimestega suhestumast. 
Laps ei tule, kui teda kutsutakse
Laps on õppinud täpselt seda, mida te olete talle õpetanud - et ta ei pea teie kutseid kuulda võtma. Ta teab, et kui te tõesti teda vajate, siis te tulete ja toote ta ära. Selleks, et saada lapsega taas hea kontakt, on mõned nipid.
Õppimine ilma pisarateta
Vanematelt eeldatakse, et nad jälgiksid, kas kodused tööd on tehtud ja lapsed, kes pole neid ära teinud, saavad karistada. Paljudel vanematel on probleeme, et motiveerida lapsi koduseid töid tegema ja see pole sugugi üllatav, sest lastel on raske mõista selle sageli üsna ebameeldiva töö väärtust.
4 põhjust, miks tasub olla mänguline lapsevanem
Mängi lapsega iga päev vähemalt 15 minutit nii, et sa oled ka mõtetega kohal (lego kokkupanemine nii, et samal ajal räägid telefoniga, ei lähe seega arvesse) ja su laps ei pea hakkama halva käitumisega su tähelepanu püüdma.
Kui lapsel on raskusi magama jäämisega
Kuni 70%-l alla 6-aastastest lastest esineb uneprobleeme. Magamiseteema on keeruline ja unetusel on palju erinevaid põhjuseid. Nendega on raske tegeleda, sest kui lapsed ei maga, ei maga ka vanemad. Unel on kõiges oma osa - venitamises, jonnituurides, hüperaktiivsuses, tervises ja isegi õppimises.

Kui laps räägib vanemale vastu

kolmapäev, 4. aprill
Lapsed räägivad vahest vanematega halvasti. Nad on ninakad, kasutavad sobimatut kõnepruuki või lihtsalt räägivad vastu, selle asemel, et teha koostööd. Sellise kõneviisiga annab laps vanemale olulise sõnumi.

Peamised põhjused, miks lapsed räägivad vanematele vastu:
  • kordavad seda, kuidas nendega räägitakse;
  • tunnevad end tõrjutuna;
  • räägivad haavava kõneviisiga, kuna tunnevad end ise haavatuna;
  • panevad proovile oma võimu;
  • ootavad vastureaktsiooni;
  • soovivad saada vanema tähelepanu.
Kordavad seda, kuidas nendega räägitakse
Kui laps räägib sageli vastu, tasub mõelda, kuidas ja millise tooniga ise suhtled oma lapsega. Lapse kamandamine on lihtne ja mugav viis suhtlemiseks, eriti siis, kui on kiire ja pole aega pikemalt arutada. Paraku peegeldab laps läbi vastu rääkimise sulle tagasi sinu enda kõneviisi. Kui soovid, et midagi muutuks, püüa alustada enda suhtlemisviisi muutmisest.

Laps tunneb end tõrjutuna
Kui laps tunneb end tõrjutuna, kasutab ta enda kaitsmiseks sageli vastu rääkivat kõneviisi. Ta tunneb, et teda ei väärtustata ning seetõttu võtab kaitsepositsiooni. Laps vajab sel juhul rohkem mõistmist, tunnustamist ja julgustamist. Kui ta eksib millegi suhtes, tasub olla pigem toetav ja mitte liiga hurjutav. Kui laps tunneb end väärtustatuna, on ta oluliselt vastuvõtlikum koostöö suhtes.

Laps paneb proovile oma võimu
Kui laps hakkab kasutama võimu näitamist (nt "Sa ei saa mind sundida"), võib-olla tegemist sellega, et talle pole antud eriti valiku võimalusi. Ta võib tunda end nurka surutuna ning soovib saada rohkem võimalusi mingite otsuste tegemiseks. Lahendusena saad edaspidi pakkuda lapsele rohkem valikuvõimalusi, mis on temale eakohased ja sobilikud. Lase tal eksida ja teha vigu, mitte ära püüa neid igal juhul ennetada.

Laps soovib rohkem vanema tähelepanu või ootab vastureaktsiooni
Kui laps ütleb vanemale midagi eriti negatiivset, näiteks "Ma vihkan sind", on sageli selle sõnumi taga lapse frustratsioon, et teda ei mõisteta. Sisimas vajab ta tegelikult vanema poolset juhendamist. Selline väljendus ei ole loomulikult lapsele õigustuseks, kuid see aitab paremini mõista äkilise reaktsiooni tagamaid.

Selle asemel, et hakata last karmilt "korrale kutsuma", proovi läheneda hoopis empaatiliselt ning anna talle teada, et soovid teda aidata, kui ta on maha rahunenud. Sa võid lapsele öelda, et tunned end sellisest kõneviisist häirituna ning oled valmis rääkima, kui laps on võtnud "hoo maha".

Vastu rääkimise puhul on oluline anda lapsele sõnum, et selline kommunikatsiooniviis ei ole efektiivne, viisakas ja sobilik. On oluline õpetada oma lastele seda, kuidas nad saaksid oma vajadusi õigesti väljendada. Vastu rääkimine lõpeb siis, kui kasutame seda signaalina, et laps vajab miskit - juhendamist, toetust, mõistmist ja armastust.

Allikas: www.positiveparentingconnection.netpood.minulaps.ee - tuntud kaubamärgid, hea hind
Amazonas, Biolatte, BabyBjörn, Carriwell, Cybex, Ecosh, GloMinerals, Herlitz, Hoppekids, JOHA, Laica, Lego, Maxi-Cosi, Muumi, Solgar, Sonett, Stiga, Terranova, Troll, Weleda 

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Varjatud toidutalumatus – salamisi tervist hävitav vaenlane
Kui küsida inimestelt, kas neil esineb mingi toiduaine suhtes talumatust, siis kõlab vastuseks reeglina „Ei!“ Me ei seosta oma igapäevaseid suuremaid või väiksemaid kaebusi söödud toiduga, juhul kui tegu pole just diagnoositud toiduallergiaga, mis väljendub tõsiste hingamisraskuste, nahalöövete või muude raskete avaldumisvormidena.
Mõtlemistool õpetab last andeks paluma?
Palju on kõneainet pakkunud teema „mõtlemis- ja rahunemistoolidest“, mis peaks kasvatama ümber „halva“ lapse, sest omaette olles peab ta järgi mõtlema ja aru saama, mida ta valesti tegi. Kinnituseks, et laps on „järgi mõelnud“, peab ta andeks paluma ja seejärel saab ta loa toolilt lahkuda. 
Tee ise talvine kätekreem
Käed kipuvad talvisel ajal kiiresti kuivaks muutuma, nahk on tundlikum ja vajab suuremat hoolt. Käsi võiks kreemitada lausa mitu korda päevas. Külma aja parim kätekreem on rasvarikas, kuid kergelt imenduv ega jäta käsi kleepuvaks. Kõikidele sellistele omadustele vastava kreemi saad hõlpsalt ka ise kodus valmistada. 
Sargvere kortermaja põlengus kannatada saanud inimesed vajavad abi
18. veebruaril lahvatas põlema kolmekorruseline kortermaja Sargvere külas, Paide maakonnas. Paljud pered jäid oma elukohata, kuid on leidnud ajutised elamispinnad. Üks kannatada saanud perekond vajab abi pakutud tühja korteri sisustamiseks kõike elamiseks vajalikku - mööblit, kodumasinaid, voodipesu, riideid, jalanõusid jne.
Kvaliteetsed HABA lauamängud pakuvad lastele suurt rõõmu
Lapsed armastavad lauamänge, eriti neid, mis on lihtsad ja pakuvad palju rõõmu. HABA lauamängud on paljude perede lemmikud, sest need on lihtsad, toreda ülesehitusega ja väga kvaliteetsed. Näiteks "Loomade püramiid" on tähistanud juba 10. aastapäeva ning on üldse üks populaarsemaid HABA lauamänge.