Tervislik elu
Hapukapsas kui ravimtoit
Hapukapsast võib pidada üheks eestlaste rahvusroaks. Vastupidiselt ameeriklastele, ei ole meile vaja seletada, et hapukapsas on kasulik ja et seda süüakse ka ilma kuumtöötlemata. Aga kas olete ikka teadlik, millise imelise potentsiaaliga ravimtoiduga hapukapsa näol tegemist on?
Paar sõna imikute ja laste soolestiku mikrofloorast
Elu on sünnist alates tulvil katsumusi. Peale pika imetamisperioodi ja tervislike eluviiside vajavad lapsed harmoonilist ja armastavat keskkonda, sest stress nõrgestab nende immuunsüsteemi. Laste immuunsüsteem võib vajada toetust nii kaua, kuni see on väljaarenenud. 
Imelik ja imeline nuikapsas, mida armastavad ka lapsed
Nuikapsas on suurepärane komponent erinevates toorsalatites, lisand erinevates paja- ja ahjuroogades ning sobib küpsetamiseks ja grillimiseks. Tegemist on ühe maitsvaima kapsasordiga ning suve mõnusaim toiduavastus. Mõnusalt krõmpsuvat ja magusat nuikapsast lapsed lausa armastavad.
Karulauk – vitamiinirikas kevadekuulutaja
Karulauguhooaeg on alanud ning see on söödavatest umbrohtudest üks esimesi kevadekuulutajaid. 
Bacillus subtilis – võimas salarelv haiguste vastu
Probiootikumid on WHO poolt defineeritud kui elus mikroorganismid, mis piisavas koguses manustatuna omistavad peremeesorganismi tervisele positiivset efekti. Kuni tänaseni on probiootikumidena käsitletud peamiselt piimhappebaktereid, kuid aina rohkem on hakanud tuntust koguma ka teised bakterid, sh Bacillus´ed.
Sipelgapuu koor - hoiab sind viirustest
Järjest enam kogub populaarsust sipelgapuu koore toidulisand (nii tinktuuri kui kapslitena). Lihtsalt öelduna on sipelgapuu koor valuvaigistav ja põletikuvastane vahend, millel on toniseerivad ning antioksüdantsed omadused. 
Peatäide ennetamine ja ravi
Suuremates lastekollektiivides (lasteaed, kool) võivad aeg-ajalt tekkida täide puhangud. See on üks äärmiselt ebameeldiv ja tüütu probleem, kuid on olemas kindlad võtted neist efektiivselt vabanemiseks.
Milline on kõige tervislikum suhkur?
Suhkrut on peaaegu igas toidus - soolastes toitudes, magusates toitudes, jookides ja kookides. Seetõttu tasub mõelda, millist suhkrut tarbime ja kui tervislik see meile on. Levinud on teadmine, et valge suhkur pole tervisele kasulik ning selle asemel võiks tarvitada pigem pruuni suhkrut.
Kuidas pääseda puukide eest?
Puugihooaeg on alanud. Igal aastal hoiatatakse puugiga kokkupuute eest, kuna nendega võivad kaasnevad puukentsefaliit või puukborrelioos. Lapsevanemad on sel teemal eriti tundlikud, sest lapsed viibivad kevad-suvisel ajal väga palju looduses ja puugiga kokkupuute tõenäosus on üsna suur.
Ettevaatust - Hispaania maasikas!
Pea iga suuremas kaubanduskeskuses müüakse imeilusaid ja suuri maasikaid. Nende lummav lõhn meelitab paljusid, eriti lapsi. Paraku on Hispaania maasikas täis pestitsiide ning tervislikust maasikast on asi kaugel.
Õunaäädikas tugevdab tervist
Õunaäädikas sobib ühekorraga nii organismi puhastamiseks kui tugevdamiseks, raviks ja isegi toiduks. Iseäranis hästi saab sellega maitsestada kevadisi rohelisi salateid nii õlikastme koostisosana kui iseseisva põneva maitseäädikana.
Köharavi - tõhusad looduslikud mähised ja salvid
Peamiseks köha põhjustajaks meie külmas ja niiskes kliimas on infektsioon hingamisteedes ning paraku kimbutab see väga sageli väikelapsi. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on väga tõhusad ja lihtsad nipid ka kõige tüütuma köha taltsutamiseks.
Miks on tatar niivõrd kasulik toiduaine?
Tatratangu peetakse „tangude kuningannaks”. Toitude valmistamisel kasutatakse tatratangu laialdaselt riisi asendajana (Indias kutsutakse seda isegi mustaks riisiks).  
Soojendav tervisenaps viiruste kõrgajal
Esimeste haigusnähtude peletamiseks tasub aeg maha võtta ning kosutada end lõõgastava joogiga. Tervist toov jook soojendab ja ergutab hästi immuunsüsteemi.
Astelpaju kui väärtuslik ravimtaim ja toidulisand
Astelpaju hooaeg on käes ning turult saab osta kodumaiseid marju. Astelpaju on väärtuslik ravimtaim ning toidulisand. Astelpaju viljades on suurel hulgal erinevaid vitamiine ja mikrotoitaineid, mida keha igapäevaselt vajab.
Säilita nutikalt aia- ja metsasaadusi
Eesti kliimas on värskete kodumaiste aia- ja metsasaaduste aeg nii lühike, et suvel laetud vitamiinivarudest ei piisa organismil talve üleelamiseks. Seetõttu tuleb just suvisel perioodil mõelda, milliseid marju, aed- ja puuvilju ning seeni saab säilitada talvise vitamiinvaeguse vältimiseks ning toidulaua mitmekesistamiseks. 
Ole teadlik nätsu koostisest ja selle mõjust lapsele
Telereklaamidest ja ajakirjadest on meile kõigile meelde jäänud, et nätsu tuleks närida peale igat söögikorda. Arvestades missuguse populaarsuse närimiskumm on saavutanud ja et ka lapsed seda suures koguses tarbivad, peaksime vast huvi tundma, millest nätsud üldse tehtud on?
Sibul ja küüslauk rahvameditsiinis
Sibul ja küüslauk on kõigile tuntud kui rahvameditsiini põhiline raudvara. Sibula ja küüslauguga saab ennetada ja ravida külmetushaigusi, tõsta keha üldist toonust ning on abiks kümnete erinevate vaevuste korral.
Huuletubakas hävitab noorte tervist
Tubakast rääkides on seni rohkem tähelepanu pööratud suitsetatavatele tubakatoodetele, mille klassikaliseks näiteks on sigaret, vähem on aga räägitud suitsuvabadest tubakatoodetest. Nende tarvitajateks on Eestis just teismelised ja noored. 
Suhkrust ja selle mõjust tervisele
Oleks hea, kui iga inimene mõistaks, kuidas tekib suhkru tarbimise nõiaring ehk pidev magusaisu ja suhkrusõltuvus. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on suhkru mõju kohta väga asjakohane kirjutis.

Varjatud toidutalumatus – salamisi tervist hävitav vaenlane

teisipäev, 24. veebruar 2015
Kui küsida inimestelt, kas neil esineb mingi toiduaine suhtes talumatust, siis kõlab vastuseks reeglina „Ei!“ Me ei seosta oma igapäevaseid suuremaid või väiksemaid kaebusi söödud toiduga, juhul kui tegu pole just diagnoositud toiduallergiaga, mis väljendub tõsiste hingamisraskuste, nahalöövete või muude raskete avaldumisvormidena.

Allergia ja toidutalumatus erinevad teineteisest aga tunduvalt nii otseste sümptomite kui organismi immuunmarkerite poolest. Kui allergia väljendub reeglina koheselt peale allergeeniga kokku puutumist, siis toidutalumatus võib kõikvõimalike kaebustena avalduda isegi kuni 72 tundi (kolm ööpäeva) peale talumatu toiduaine tarbimist. Just see fakt ongi põhjuseks, miks talumatuse väljaselgitamine nii raske on: inimesed ei seosta oma nohu, peavalu, halba hingeõhku, huulte-keele paistetust, astmat, väsimust, hüperaktiivsust, ärevust või artriidi ägenemist kaks-kolm päeva tagasi söödud toiduga. Samas võib varjatud toidutalumatus peituda aga nii krooniliste haiguste kui ka alaägedate terviseprobleemide taga.

Talumatus võib esineda kõikide toiduainete suhtes ning probleem ei seisne siin mitte toiduaines üldiselt, vaid iga organismi individuaalses eripäras. Nii näiteks toob tuntud USA tervisliku toitumise eestkõneleja, arst ning kliiniline uurija Neal Barnard välja toiduained, mis kõige sagedamini migreeni tekitavad: nende hulka kuuluvad nisu, liha, piimatooted, munad, soja, mais, šokolaad, sibulad, tomatid, tsitruselised, banaanid, õunad ja pähklid. Uurimusele tuginedes väidab dr Barnard, et tervelt 80% migreenide all kannatavatest lastest said abi, kui nad vastavalt oma individuaalsele talumatusele mõne eelloetletud toiduaine menüüst välja jätsid.

Talumatute toitude kõrvaldamine annabki reeglina võrdlemisi kiire tulemuse, näiteks võib mõne nädalaga kaduda aastaid piinanud akne, raskemeelsushood või kroonilised kõhuvaevused. Nii meeleolus kui organismis võivad lühikese aja jooksul aset leida uskumatud muutused. Theron Randolph, keda on nimetatud ka keskkonnameditsiini ja kliinilise ökoloogia isaks, on väitnud, et tänapäeval kannatab toidutalumatuste või allergia all ligi 90% inimestest ning enamusel neist pole õrna aimugi, et nende terviseprobleemid võivad olla tingitud igapäevasest söögist.

Alljärgnevalt on ära toodud mõned välised tunnusmärgid, mis võivad viidata toidutalumatusele:
  • Sul on tunne, et ei saa ilma teatud toiduaineta elada. Igasugune sõltuvus mingist toiduainest peaks valvsusele kutsuma. Samas võivad toidud, mida liiga sageli tarvitatakse ka talumatuse tekitada. Liiga palju head võib osutuda mitte-nii-kasulikuks…
  • Sul on tunne nagu oleksid paistes. Kas püksid on liiga kitsad, nägu tundub liiga ümar ja sõrmed näevad välja nagu vorstid? See paistetus võib olla organismi vastus põletikule, mida kutsuvad eile talumatud toiduained. Põletik omakorda tekitab veepeetust.
  • Su tervis ei ole just kiita. Hoolimata sinu tervisealastest pingutustest, pead sa ikka tegelema mõne tüütu tervisliku seisundiga. Kotid silmade all, madal energiatase, kõhukinnisus, unetus jm. viitavad kõik organismi pingeseisundile, mille võib olla tekitanud talumatus teatud toiduaine suhtes.
  • Oled proovinud mitmeid dieete ja teed regulaarselt trenni, kuid ei  suuda ikkagi kaalu kaotada. Kui süüa toite, mida keha ei talu, tekib varem või hiljem põletik. Põletik aga paneb organismi kilodest kinni hoidma, olenemata sellest, kui vähe kaloreid sa päevas tarvitad või kui palju trenni teed.
  • Heinapalavik tundub kestvat kogu aeg. Tilkuv nina, kuivad punased silmad ja põskkoopa probleemid on sesoonse allergia tunnuseks. Kui sa aga koged neid sümptomeid aastaringselt, võib olla tegemist varjatud toidutalumatusega.
Kui oma kahtlustele kinnitust leiad, on soovitav söömiskorrad suurema tähelepanu alla võtta ja toitumispäevikut pidada. Kahtlustatava toiduaine peaks alustuseks eemaldama vähemalt paariks nädalaks. Toidutalumatust aitab lõplikult välja selgitada vereanalüüsi baasil tehtav toidutalumatuse test. Kui talumatus juba kindlaks on tehtud, tuleks toiduaine menüüst kõrvaldada ja otsida midagi asenduseks. Ja tõsiselt peaks tähelepanu pöörama ka toitudes-jookides olevatele lisaainetele, mis sageli tundlikkust esile kutsuvad.

Allikas: Liis Orav, tervise- ja toitumisnõustaja, www.toitumistarkus.ee



pood.minulaps.ee - soodsalt kodused asjad tuntud kaubamärkidelt
ABC Design, Angry Birds, Biolatte, Bradley Textile, Carriwell, Crescent, Cybex, Ecolab, Difrax, Fehn, GloMinerals, Haba, Helmi, Herlitz, Huggies, Lotte, Munchkin, Muumi, Neutral, Shea Mooti, Sonett, Weleda
 

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

ETV Tütarlastekoori kontsert Hobuveskis, 28. veebruaril
veebruar
Laupäeval, 28. veebruaril kell 18.00 toimub Hobuveskis ETV Tütarlastekoori kontsert "Sule silmad". Esitusele tuleb Kreegi, Tormise, Uusbergi, Puuri, Ešenvaldsi jt heliloojate muusika. Kontserdil on kaastegevad vokaal- ja instrumentaalsolistid, kunstiline juht on Aarne Saluveer.
Piip ja Tuut Marsil - Piip ja Tuut Mängumajas 28. veebruaril ja 1. märtsil
märts
Piip ja Tuut otsustavad vaatama minna, kas see mida nad marslaste kohta on kuulnud, vastab ka tõele. Kas marslased plaksutavad peadega? Kas kõigile Marsile saabujatele mängitakse marssi ja pakutakse morssi? Kaugele planeedile saamiseks ehitavad klounid kosmoselaeva ja seda kõige kodusematest vahenditest.
Mõtlemistool õpetab last andeks paluma?
Palju on kõneainet pakkunud teema „mõtlemis- ja rahunemistoolidest“, mis peaks kasvatama ümber „halva“ lapse, sest omaette olles peab ta järgi mõtlema ja aru saama, mida ta valesti tegi. Kinnituseks, et laps on „järgi mõelnud“, peab ta andeks paluma ja seejärel saab ta loa toolilt lahkuda. 
Kui laps räägib vanemale vastu
Lapsed räägivad vahest vanematega halvasti. Nad on ninakad, kasutavad sobimatut kõnepruuki või lihtsalt räägivad vastu, selle asemel, et teha koostööd. Sellise kõneviisiga annab laps vanemale olulise sõnumi.
Tee ise talvine kätekreem
Käed kipuvad talvisel ajal kiiresti kuivaks muutuma, nahk on tundlikum ja vajab suuremat hoolt. Käsi võiks kreemitada lausa mitu korda päevas. Külma aja parim kätekreem on rasvarikas, kuid kergelt imenduv ega jäta käsi kleepuvaks. Kõikidele sellistele omadustele vastava kreemi saad hõlpsalt ka ise kodus valmistada.