Pedagoogilised lähenemised
Kuidas seada piire ilma karistamiseta?
Piiride vajalikkusest räägitakse palju, kuid piiride tunnetamisest ja austamisest oluliselt vähem. Peamiselt  vaieldakse selle üle, millised võtted on tõhusad või millised nipid töötavad, et saada lapse käitumine kiiresti oma kontrolli alla. 
Et laps saaks elus hakkama
Mida vajab laps, et oma eluga hästi hakkama saada? Kuidas saame vanemana oma last toetada? Krista Kivisalu on teinud intervjuu Norra pedagoogi ja lastevanemate kooli eestvedaja Godi Kelleriga. Siit on nii mõndagi kõrva taha panna. 
Kuidas suhtuda nutuhoogudesse lasteaiaga kohanemise perioodil
Lasteaiaga kohanemise perioodil kaasnevad nutuhood on mõistetavad. Vanemate jaoks võib see aeg olla emotsionaalselt üsna kurnav. Nutu põhjustest arusaamine aitab mõista lapse vajadusi ja emotsioone. 
Kuidas innustada lapsi lugema ja kirjutama
Kui lapsed hakkavad lugema ja kirjutama, avaneb nende ees täiesti uus maailm. Informatsiooni allikaid on järsku palju rohkem - poes olevad sildid, ajalehtede pealkirjad, teeviidad jne. Selleks, et innustada lapsi lugema, ei pea alati lähenema väga "teaduslikult". On palju mängulisi võimalusi motiveerimaks lapsi rohkem lugema ja kirjutama.
Lapse oma tuppa saatmine rahunemise eesmärgil mõjub hävitavalt tema enesehinnagule
Löömisega võrreldes tundub laste saatmine oma tuppa inimliku ja aruka võttena. See katkestab halva käitumise. See annab võimaluse maha rahuneda. See pole vägivaldne, kuid ometi pole tegemist optimaalse vahendiga.
Kuidas arendada lastes rahumeelsust
Lapsed vajavad rahulikkust. See loob neile teatud turvalisuse. Rahu ja enese tujude kontrollimine on tähtsad väärtused, mis johtuvad suures osas armastusest ja kodusest atmosfäärist.
Miks on hea, kui laps vaidleb vastu?
Lapsevanema jaoks oleks kahtlemata mugav, kui laps alati temaga nõustuks ja talle kuuletuks. See annab emale-isale hea tunde, et neil on õigus ning et ollakse lapsevanematena õnnestunud. Tegelikult on lapse isiksuse ja mina-arengule pikemas perspektiivis märksa kasulikum, kui ta ei ole alati vanematega nõus, vaid kui ta neile vastu vaidleb.
Pirtsaka sööja kavalusega ületrumpamine
Suurem osa väikelapsi on valivad sööjad vähemalt osa ajast, mõned on seda aga alati. Võimatu on ehk muuta valivat kaheaastatst täielikuks gurmaaniks, kuid olukorda saab kindlasti mõnevõrra parandada.
Mida teha, kui laps vingub?
Lapse vingumine on vanema jaoks äärmiselt kurnav. Vingumine on tavaliselt kõige hullem kolmanda ja kuuenda eluaasta vahel, aga paljud lapsed jätkavad kauem. 
Mida teha, kui laps kardab pimedust?
Paljud lapsed kardavad pimedust, mis väljendub näiteks õhtuti enne uinumist. Et last mõista ja aidata, on Perekeskuse Sina ja Mina koolitaja Õnne Aas-Udam kokku pannud head soovitused.
Kuidas saada lapsega hommikul uksest välja kiirelt ja stressivabalt?
Kui teil on raskusi sellega, et laps õigel ajal hommikul kodunt välja saaks, mõelge oma hommikustest rutiinsetest tegevustest teistmoodi. Mis siis, kui teie peamine töö oleks emotsionaalse sideme loomine? 
Klammerduv väikelaps ei ole ära hellitatud
Kui laps on väga klammerduv, võib see olla lapsevanema jaoks väsitav. Paljud pelgavad, et ema-isa jala küljes rippuv väikelaps ei saa kunagi iseseisvaks ja neile tundub see olevat lapse poolne manipuleerimine. 
Ilma lõunauneta väikelapse õppimisvõime on madal
Lapse lõunauni on tähtis ja vajalik, sest uni tagab lapse terve närvisüsteemi ja õppimisvõime. Magamata laps on agressiivsem, vähem keskendunud ja vähem vastuvõtlikum uuele informatsioonile.
Kuidas saada laps magama oma voodisse?
Paljud väikelapsed magavad öösiti kas osaliselt või täielikult vanemate voodis. Kui lapsed kasvavad ja hakkavad vanemate voodist haarama liiga suure osa, võib see tekitada ebamugavust. Vanemad lihtsalt ei mahu oma voodisse enam ära ning tüdinevad öisest sahmimisest. 
Kui laps kipub liiga palju kamandama
Teatud vanuses kipub ilmselt enamik lapsi kamandama. See on nende uus avastatud oskus, mida nad üritavad pingsalt testida. Kui kamandamine muutub liiga sagedaseks, on selle reguleerimiseks mõned nipid.
Õhtune unejutt on kasulik lapse arengule
Laps magab umbes 40% oma lapsepõlvest maha, kuid teeb seda väga heal eesmärgil. Lapsevanemad tunnevad pika ja sügava une väärtust. Puhanud laps on rõõmus ja tasakaalukas, ta on uudishimulik ja õpib kiiresti. Korralik uni on lapse füüsilise ja vaimse arengu jaoks väga oluline. 
Rühma liikmeks kasvamine ning mängu erinevad etapid
Liitumaks rühmaga, vajab laps teatud valmidusi. Mudilase mängude keerukamaks muutumine osutab hästi, kuidas sotsiaalsed pädevused tegelikult arenevad. Üheaastase lapse asjade ümber ajamise perioodist areneb neljandaks eluaastaks välja fantaasiarikkad rollimängud. Kõik läbitavad etapid on vajalikud, loomulikud ja neid ei tohiks vanem ise nö kiirendada.
 
Soovitusi lastehoiuga kohanemiseks
Lastehoidu või lasteaeda minek on lapse elus suure tähtsusega muutus. See on keeruline etapp ka lapsevanemale. Lapse kohanemiseks on vajalik lapsevanemate, lapse ja hoidjate koostöö. See põhineb eelkõige vastastikusel usaldusel ja positiivsel suhtlemisel. 
Mida teha, kui ei jaksa rüblikuga sammu pidada?
Väikelapseiga – lapse 2.-4. eluaasta - on tore aeg, kus väike inimene avastab ja õpib tundma maailma. See toimub suures osas aktiivse füüsilise tegutsemise kaudu. Mõistetavalt võib see arenguperiood aga lapsevanema jaoks olla väsitav, kuna on vaja pidevalt lapsel silma peal hoida, piire seada, lapse järelt koristada, jne. Mida siis teha, kuidas tulla toime olukorras, kus ei suuda enam nautida lapsega koosolemist, kui tekib kurnatus ning tüdimus või ajuti isegi soov kõigest sellest pääseda?
Aktsepteerides last sellisena kes ta on, saad õnnelikuma täiskasvanu
Aktsepteerides fakti, et laps on kes ta on, kasvatame õnnelikumaid täiskasvanuid. Aitamaks lapsel käiku lasta suuremat osa oma kaasasündinud võimetest, tasub mõelda allpool kirjeldatud soovitustele.

Kaheaastase võta-sülle-sündroom

kolmapäev, 4. veebruar 2015
Keeldumine kõndimisest ja uuesti sõltuvalt klammerdumine on paljude väikelaste viis tulla toime kõikumisega iseseisvuse ja sõltuvuse vahel ning sageli loobuvad nad iseseisvusest ja seega ka kõndimisest. 

Kõndimine oli teie väikelapsele uudne tegevus, kui ta esmakordselt ühe jala teise ette asetas. Pärast kõiki neid kuid kärudes, imiku kandekorvides ja täiskasvanute käsivartel kõõludes vaimustas iseseisev liikumine teda ja iga uus samm tegi ta oma saavutuse üle uhkeks.

Siiis aga kadus kõndimise uudsus. See muutus kohustuseks - millekski, mida temalt oodati ja sageli isegi nõuti. Ustavana oma kaheaastase negatiivsusele hakkas ta vanemlikule survele vastama keeldumisega ja nõrkade jalgadega.

Et mudilane uuesti jalule saada, võiks proovida mõnda allolevat meetodit.
  • Teha kõndimisest puhke- ja meelelahutustegevus. Isegi asjaajamiskäigu võib muuta lõbusaks. Mängige mänge ("Kui palju koeri me näeme?"), laulge, näidake talle huvitavaid asju teel ja juhtige üleüldse ta tähelepanu kõndimisest kõrvale. Ärge keelake tal peatuda ja midagi uurida, kavandage piisavalt aega, et seda teha saaks.
  • Määrake ta oma abiliseks. Väikelapsed armastavad aidata. Kui kõnnite poes, laske temal hoida sisseostude nimekirja. Kui liigute poekotiga kodu poole, andke talle hoidmiseks mingi väike kerge kott. Teeselge, et ega te ilma tema abita koju ei jõuakski. Laske tal ennast tõesti "suurena" tunda, andes talle seljakoti või pannes ta vastutama kaasavõetud nuku või mängulooma eest.
  • Laskuge tema tasemele. Mõnikord tekitab väikelapses kõndimine frustratsiooni sellepärast, et kõik tema ümber on nii suured ja tema ise nii väike. Kui aeg-ajalt alla tema juurde kummardute, aitab see tal allasurutuse tunnet tõrjuda. Peatuge perioodiliselt valgusfooride juures, tänava keskel, et mudilasega silmast silma rääkida, teda kallistada või kõdistada. Need talle ootamatud liigutused võivad aidata tõrjuda üha kogunevat pinget, mis lõpuks väljendub vinguvas refräänis: "Võta sülle!".
  • Püüdke teda mitte kiirustada ega tõugata. Kui sul on nii lühikesed jalad nagu väikesel lapsel, kulub vähemalt kaks korda rohkem samme vahemaa läbimiseks, mis omakorda tähendab, et selleks kulub ka kaks korda rohkem aega. Samuti tähendab see, et teie mudilane väsib tükk aega enne teid. Niisiis hoidke oma ootused mõistuse piires ja jalakäimised lühikesed. Olge ka valmis rakendama varuplaani: käru, bussi või lühendatud käiku. Hoidke tagasi kogu oma porin ja nurin, kui käik lõpeb sellega, et mudilane ei käigi.
  • Kiitke ta pingutusi, mis sooritatakse kahel jalal. Kinnistage positiivset. Isegi pärast lühikest kõndimist soovige talle õnne. Öelge, et ta on juba nii suureks kasvanud ja rõhutage, et kõndimine on üks neist toredatest asjadest, mida suuremad lapsed teha saavad ja beebid mitte.
  • Ärge kritiseerige ta ebaõnnestumisi. Ärge kutsuge teda titaks, isegi kui käik lõpeb kärus või teie süles. Ärge õhutage võimalikku armukadedust öeldes, et ei saa teda süles kanda, sest ootate talle õde või venda või peate kandma imikust väikevenda/õde.
  • Sõlmige leping. Kui olete kodul juba lähedal, aga mudilane ei kavatse enam kõndida ja ühtki bussi ka ei paista, püüdke temaga kokku leppida. "kõnni sina läbi selle tänavaotsani ja mina siis kannan sind järgmisena." Tehkegi seda vaheldumisi, kuni lõpuks õnnelikult kodus olete.
  • Olge talle aktiivseks eeskujuks. Kui kõik teised pereliikmed palju kõnnivad, siis lõpuks hakkab seda tegema ka teie laps, eriti kui te praegu tema vastumeelsusest seda teha palju ei räägi.
Allikas: raamat "Mida oodata: väikelapseaastad" (Arlene Eisenberg, Heidi E. Murkoff ja Sandee E. Hathawy, B.S.N.)


pood.minulaps.ee - soodsalt kodused asjad tuntud kaubamärkidelt
ABC Design, Angry Birds, Biolatte, Bradley Textile, Crescent, Cybex, Ecolab, Difrax, Fehn, GloMinerals, Haba, Helmi, Herlitz, Huggies, Lotte, Munchkin, Muumi, Neutral, Shea Mooti, Sonett, Weleda

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Koolivaheaja linnalaager Let's Play Perekeskuses 16.-20. märts
märts
Kauaoodatud kevadine koolivaheaeg ei ole enam mägede taga. Koolivaheaeg, see on õpilaste auga väljateenitud puhkus ja loomulikult tahaks selle aja sisustada võimalikult mitmekesiselt.
Sõbrapäevapidu lastele Let's Play Perekeskuses, 14. veebruaril
veebruar
Sõbrapäev on juba järgmisel nädalal ning sel puhul on Let's Play Perekeskus kokku pannud lastele toreda programmi.
Soovitusi nahakuivuse leevendamiseks ja raviks
Kas kannatad lõhenevate huulte ja kuivade käte pärast? Kas sulle tundub aeg ajalt nagu oleks nahk su ümber mõni number väikemaks jäänud? Kui jah, pakume mõtteid selle ebameeldiva probleemi lahendamiseks.
7 asja mida lapsevanemana teha, et kaitsta oma last internetis peituvate ohtude eest
Järjest enam räägitakse avalikult sellest, kuidas tagada laste turvalisus internetis. On teada, et lapsed suudavad imekiiresti omandada arvuti kasutamise oskuse ning surfata mööda interneti avarusi. Selleks, et laps ei satuks "valedesse" kohtadesse, tasub lapsega põhjalikult rääkida ja sõlmida kokkulepped.
Lapse iseloom ja temperament
Tundes lapse temperamenditüübi eripära saame koos aidata lapsel kergemini kohaneda uues keskkonnas, toime tulema erinevates situatsioonides ja toetada lapse isikupärast arengut.