Pedagoogilised lähenemised
Kuidas seada piire ilma karistamiseta?
Piiride vajalikkusest räägitakse palju, kuid piiride tunnetamisest ja austamisest oluliselt vähem. Peamiselt  vaieldakse selle üle, millised võtted on tõhusad või millised nipid töötavad, et saada lapse käitumine kiiresti oma kontrolli alla. 
Et laps saaks elus hakkama
Mida vajab laps, et oma eluga hästi hakkama saada? Kuidas saame vanemana oma last toetada? Krista Kivisalu on teinud intervjuu Norra pedagoogi ja lastevanemate kooli eestvedaja Godi Kelleriga. Siit on nii mõndagi kõrva taha panna. 
Kuidas suhtuda nutuhoogudesse lasteaiaga kohanemise perioodil
Lasteaiaga kohanemise perioodil kaasnevad nutuhood on mõistetavad. Vanemate jaoks võib see aeg olla emotsionaalselt üsna kurnav. Nutu põhjustest arusaamine aitab mõista lapse vajadusi ja emotsioone. 
Kuidas innustada lapsi lugema ja kirjutama
Kui lapsed hakkavad lugema ja kirjutama, avaneb nende ees täiesti uus maailm. Informatsiooni allikaid on järsku palju rohkem - poes olevad sildid, ajalehtede pealkirjad, teeviidad jne. Selleks, et innustada lapsi lugema, ei pea alati lähenema väga "teaduslikult". On palju mängulisi võimalusi motiveerimaks lapsi rohkem lugema ja kirjutama.
Lapse oma tuppa saatmine rahunemise eesmärgil mõjub hävitavalt tema enesehinnagule
Löömisega võrreldes tundub laste saatmine oma tuppa inimliku ja aruka võttena. See katkestab halva käitumise. See annab võimaluse maha rahuneda. See pole vägivaldne, kuid ometi pole tegemist optimaalse vahendiga.
Kuidas arendada lastes rahumeelsust
Lapsed vajavad rahulikkust. See loob neile teatud turvalisuse. Rahu ja enese tujude kontrollimine on tähtsad väärtused, mis johtuvad suures osas armastusest ja kodusest atmosfäärist.
Miks on hea, kui laps vaidleb vastu?
Lapsevanema jaoks oleks kahtlemata mugav, kui laps alati temaga nõustuks ja talle kuuletuks. See annab emale-isale hea tunde, et neil on õigus ning et ollakse lapsevanematena õnnestunud. Tegelikult on lapse isiksuse ja mina-arengule pikemas perspektiivis märksa kasulikum, kui ta ei ole alati vanematega nõus, vaid kui ta neile vastu vaidleb.
Pirtsaka sööja kavalusega ületrumpamine
Suurem osa väikelapsi on valivad sööjad vähemalt osa ajast, mõned on seda aga alati. Võimatu on ehk muuta valivat kaheaastatst täielikuks gurmaaniks, kuid olukorda saab kindlasti mõnevõrra parandada.
Mida teha, kui laps vingub?
Lapse vingumine on vanema jaoks äärmiselt kurnav. Vingumine on tavaliselt kõige hullem kolmanda ja kuuenda eluaasta vahel, aga paljud lapsed jätkavad kauem. 
Mida teha, kui laps kardab pimedust?
Paljud lapsed kardavad pimedust, mis väljendub näiteks õhtuti enne uinumist. Et last mõista ja aidata, on Perekeskuse Sina ja Mina koolitaja Õnne Aas-Udam kokku pannud head soovitused.
Kuidas saada lapsega hommikul uksest välja kiirelt ja stressivabalt?
Kui teil on raskusi sellega, et laps õigel ajal hommikul kodunt välja saaks, mõelge oma hommikustest rutiinsetest tegevustest teistmoodi. Mis siis, kui teie peamine töö oleks emotsionaalse sideme loomine? 
Klammerduv väikelaps ei ole ära hellitatud
Kui laps on väga klammerduv, võib see olla lapsevanema jaoks väsitav. Paljud pelgavad, et ema-isa jala küljes rippuv väikelaps ei saa kunagi iseseisvaks ja neile tundub see olevat lapse poolne manipuleerimine. 
Ilma lõunauneta väikelapse õppimisvõime on madal
Lapse lõunauni on tähtis ja vajalik, sest uni tagab lapse terve närvisüsteemi ja õppimisvõime. Magamata laps on agressiivsem, vähem keskendunud ja vähem vastuvõtlikum uuele informatsioonile.
Kuidas saada laps magama oma voodisse?
Paljud väikelapsed magavad öösiti kas osaliselt või täielikult vanemate voodis. Kui lapsed kasvavad ja hakkavad vanemate voodist haarama liiga suure osa, võib see tekitada ebamugavust. Vanemad lihtsalt ei mahu oma voodisse enam ära ning tüdinevad öisest sahmimisest. 
Kui laps kipub liiga palju kamandama
Teatud vanuses kipub ilmselt enamik lapsi kamandama. See on nende uus avastatud oskus, mida nad üritavad pingsalt testida. Kui kamandamine muutub liiga sagedaseks, on selle reguleerimiseks mõned nipid.
Õhtune unejutt on kasulik lapse arengule
Laps magab umbes 40% oma lapsepõlvest maha, kuid teeb seda väga heal eesmärgil. Lapsevanemad tunnevad pika ja sügava une väärtust. Puhanud laps on rõõmus ja tasakaalukas, ta on uudishimulik ja õpib kiiresti. Korralik uni on lapse füüsilise ja vaimse arengu jaoks väga oluline. 
Rühma liikmeks kasvamine ning mängu erinevad etapid
Liitumaks rühmaga, vajab laps teatud valmidusi. Mudilase mängude keerukamaks muutumine osutab hästi, kuidas sotsiaalsed pädevused tegelikult arenevad. Üheaastase lapse asjade ümber ajamise perioodist areneb neljandaks eluaastaks välja fantaasiarikkad rollimängud. Kõik läbitavad etapid on vajalikud, loomulikud ja neid ei tohiks vanem ise nö kiirendada.
 
Soovitusi lastehoiuga kohanemiseks
Lastehoidu või lasteaeda minek on lapse elus suure tähtsusega muutus. See on keeruline etapp ka lapsevanemale. Lapse kohanemiseks on vajalik lapsevanemate, lapse ja hoidjate koostöö. See põhineb eelkõige vastastikusel usaldusel ja positiivsel suhtlemisel. 
Mida teha, kui ei jaksa rüblikuga sammu pidada?
Väikelapseiga – lapse 2.-4. eluaasta - on tore aeg, kus väike inimene avastab ja õpib tundma maailma. See toimub suures osas aktiivse füüsilise tegutsemise kaudu. Mõistetavalt võib see arenguperiood aga lapsevanema jaoks olla väsitav, kuna on vaja pidevalt lapsel silma peal hoida, piire seada, lapse järelt koristada, jne. Mida siis teha, kuidas tulla toime olukorras, kus ei suuda enam nautida lapsega koosolemist, kui tekib kurnatus ning tüdimus või ajuti isegi soov kõigest sellest pääseda?
Aktsepteerides last sellisena kes ta on, saad õnnelikuma täiskasvanu
Aktsepteerides fakti, et laps on kes ta on, kasvatame õnnelikumaid täiskasvanuid. Aitamaks lapsel käiku lasta suuremat osa oma kaasasündinud võimetest, tasub mõelda allpool kirjeldatud soovitustele.

Peamised probleemid ja lahendused potitamisel

esmaspäev, 6. juuni 2016
Leidub vaid üksikuid lapsi, kes saavad potilkäimise päevapealt selgeks. Enamiku lastega tekib kas väiksemaid või suuremaid muresid. Näiteks ei anna osad lapsed pissi- ega kakahädast märku, pissivad püksi nii, et silm ka ei pilgu, keelduvad potil istumast, käivad diivani taga salaja kakal, pissivad öösel voodisse, keelduvad võõras kohas potil käimast jne. Lapsed on erinevad, nagu ka mured, mis nende potile harjutamisega kaasnevad. Kõikidest peamistest potitamisega seotud teemadest räägib raamat "Laps varakult potile". 

Alljärgnevalt leiad kaks kõige levinumat potitamise probleemi, nende võimalikud põhjused ja lahendused.

1. Laps ei anna hädast märku

Üks tähtsamaid verstaposte potile harjutamise teel on see, kui laps hakkab vanemale oma hädast märku andma. Ta võib seda teha teatud viisil häälitsedes, kehakeelega või sõnaliselt. Samas leidub palju lapsi, kes vanematele märku ei anna.

Võimalikud põhjused:
  • Laps ei tunneta pissi-kakahäda või ei oska vanemale selgeks teha, et tal on häda. See on väga levinud probleem pabermähkmetega harjunud laste seas.
  • Eelnevatele märguannetele pole järjepidevalt reageeritud. Kui laps annab märku ja vanem sellest välja ei tee, siis võib laps märguandmise ära lõpetada.
  • Laps on suures mänguhoos ja lihtsalt unustab märku anda.
  • Laps ei taha potile minna. Siin võib olla mitmeid põhjuseid, millest tuleb pikemalt juttu järgmise punkti all.
  • Lapsel tulevad uued hambad. Minu teisele lapsele mõjus hammaste tulek alati pärssivalt. Justkui oleks tal meelest ära läinud, kuidas pissihädast märku antakse.
  • Laps on haige, väga väsinud või endast väljas. Minu laps pissis peaaegu alati siis püksi, kui kõvasti nuttis.
  • Lapsele teeb potilkäimine valu (näiteks kõhukinnisuse, põiepõletiku korral).
Kui laps muutub liikuvamaks ja on vanema silma alt ära, siis tihtipeale vanem lihtsalt ei pane lapse häälitsust või käitumises mõistaandmist tähele. Laps võib ka mingiks ajaperioodiks märguandmise ära lõpetada. Näiteks minu laps on mind mitu korda sellega ehmatanud, et ei andnud pissihäda korral üldse märku ning pissis südamerahuga püksi, kuigi varem oli ta isegi teisest toast minu juurde tulnud, käest kinni võtnud ja mu WC-ukse juurde viinud või oli ise potil ära käinud, ilma et ma seda isegi teadnud oleks. Enamasti oli selline käitumine hammaste tuleku või külmetamisega seotud. Õnneks möödus see alati mõne päevaga ning laps hakkas vanaviisi hädast märku andma.

Kui laps annab mõnikord potile mineku soovist märku, siis ürita vähendada neid kordi, kui sa teda ise erinevatel aegadel potile paned, et tal kinnistuks oskus ise potile küsida. Isegi, kui see tähendab, et vahel tuleb piss püksi.

Võimalikud lahendused:
  • Pane laps potile, kui oled päris kindel, et tal sinna midagi tuleb. Sellel ajal, kui laps pissib, tee "psss-psss" häälitsust, kakamise ajal võid ise kaasa ähkida. Niimoodi õpib laps ruttu seose häda, potil käimise ning häälitsuse vahel. Võid alustada näiteks kohe pärast ärkamist ning seejärel muudel aegadel - õuest tulles, pärast söömist, enne magamaminemist jne. Ole järjepidev!
  • Jälgi last, kui tihti ja mis aegadel ta pissib/kakab. Ürita teda nii tihti potile panna, et mähe või püksid tasapisi päris kuivaks jääksid. Niimoodi harjub laps kuiv olema ja ta hakkab oma hädast märku andma.
  • Jälgi tähelepanelikult, kuidas laps enne pissimist või kakamist käitub. Iga pisike muutus võib sulle märguandeks olla (näiteks mänguhoos jääb laps rahulikuks ja tundub, et keskendub millelegi, lapse alakõht on pinges, poistel võib noku kõvemaks ja suuremaks muutuda, laps võib niheleda, jalgevahelt kinni hoida jne). Kui oled märguandest aru saanud, pane laps ruttu potile.
  • Tuleta lapsele aeg-ajalt potti meelde, küsi, kas tal on vaja potile minna. On üsna tõenäoline, et ta raputab pead. Sel juhul võid teda potile meelitada (sellest tuleb edaspidi juttu).
  • Kasuta võimalikult vähe pabermähkmeid, et laps õpiks seostama märga tunnet pissimisega. Sobivad kas riidest mähkmed, potitrennipüksid või tavalised aluspüksid. Viimaste korral on siiski rohkem segadust. Kui sa oled juba aluspükste peale üle läinud, siis ürita mähkmeid enam mitte kasutada, muidu satub laps segadusse (vahel lähevad püksid märjaks, vahel mitte).
  • Jälgi, et last ei vaevaks tervisehädad (näiteks kõhukinnisus, põiepõletik vms). Loe erinevate potitamist mõjutavate tervisehädade kohta raamatust "Laps varakult potile".
2. Laps ei taha potil istuda

Leidub palju lapsi, kes keelduvad potile istumast, nad võivad selja kangeks ajada, jonnima hakata, suuremad lapsed võivad vanema eest ära joosta. Leidub ka lapsi, kes annavad hädast märku, aga potile minna ei taha.

Võimalikud põhjused:
  • Lapsel ei ole pissihäda. Laps, kes ise vanemale märku ei anna ja keda pannakse potile teatud aja tagant, võib vastu hakata. Kui lapsel tõesti sel hetkel pissihäda pole, siis ta ei taha ju seal niisama istuda. Varakult alustanud lapsed oskavad enamasti vajaduse korral lõdvestuda ning vanema märguande (näiteks "psss-psss") peale ikkagi pissida.
  • Pissipott ei sobi lapsele (vale suurus või kuju, mistõttu on potil ebamugav istuda). Juhtnöörid pissipoti soetamiseks leiad raamatust "Laps varakult potile".
  • Lapsel seostuvad potiga negatiivsed emotsioonid. Last on sunnitud potil liiga kaua või liiga tihti istuma. Ta on saanud riielda või karistada, kui potti midagi ei tulnud.
  • Lapsed on erineva iseloomuga. Aktiivsel lapsel ei ole püsivust poti peal istumiseks.
  • Lapsel võib olla tervisehäda, näiteks kõhukinnisus, pärakulõhe, kuseteede põletik vms. Potilkäimine teeb talle valu ja seetõttu üritab ta seda vältida.
  • Laps võib karta suurde WC-potti kukkuda. Samuti võib talle ebamugav tunduda see, kui pärast kakamist vesi vastu peput pritsib.
  • Laps võib soovida vanema tähelepanu või lähedust. Laps ei pruugi tahta poti peal üksinda istuda.
  • Elukorralduse muutus, haigused, stress, kindla päevakava puudumine.
Võimalikud lahendused:
  • Proovi uut potti (võimalusel katsetage tuttavate pissipotte). Uus pott on alguses ikka huvitav. See võib lapsele meeldima hakata ja niimoodi võib potilkäimine harjumuseks kujuneda. Kui laps ei taha potil käia näiteks külma poti tõttu, siis valmista potile soojendus (õpetuse leiad raamatust "Laps varakult potile").
  • Kui laps kardab suurel WC-potil istuda, toeta teda ning hoia teda kinni, kasutage käetugedega prill-lauda või aseta tema jalge alla aste, niimoodi tunneb laps ennast turvaliselt. Väikestele lastele sobib pigem laste pissipott.
  • Pane enne kakamist vetsupotti paberit, et vesi vastu lapse peput ei pritsiks.
  • Mõned poisid võivad tahta püsti pissida. Aseta suure WC-poti ette spetsiaalne aste või soeta pisike poiste urinaal. Las issi või vanem vend näitab ette, kuidas püstipissimine käib.
  • Jälgi lapse toitumist: kas ta sööb piisavalt puu- ja juurvilju, kas joob küllaldaselt vett; kui tihti ta kakab, milline kaka on.
  • Kui lapsel on valus pissida/kakada, võta ühendust perearstiga.
  • Pühenda lapsele rohkem tähelepanu, tegele temaga rohkem. Kui ta potil istub, siis ole tema juures, toeta teda ning hoia kehalist kontakti.
  • Kasuta lapse potile meelitamiseks mõnd nippi (näiteks anna talle midagi huvitavat kätte, vaadake koos raamatut, mudi lapse varbaid, laula talle erilist "potilaulu"). Rohkelt erinevaid nippe leiad raamatust "Laps varakult potile".
  • Kui laps ei taha potile minna ja seetõttu tuleb piss püksi, siis selgita lapsele, et piss tehakse potti, mitte püksi. Ole selgitustöö tegemisel järjepidev!
  • Võid proovida lasta lapsel püksi pissida, et tal tekiks ebamugavustunne ja ta küsiks ise potile. Kui aga laps pidevalt püksi pissib, harjub ta märja tundega ära ja sellel nipil ei ole mõtet. Paljudel lastel pole midagi märgade pükstega ringi jooksmise vastu.
  • Ära kunagi lapsega riidle või teda karista, kui tal potti midagi ei tulnud. Ära sunni last potil istuma, ära hoia teda poti peal kinni. Ära pane nutvat last potile, kui ta seal olla ei taha. Ära käsi lapsel pikka aega järjest potil istuda. Niimoodi võib lapsel potilkäimise vastu tõrge tekkida.
  • Kui potitamine üldse välja ei tule ja laps mitte mingi hinna eest ei taha potil istuda, tee harjutamisse paus. Pärast pausi alusta tasapisi uuesti, olles ise hästi positiivne ja rõõmsameelne. Kiida last iga pisikesegi pissi eest, kallista ja musita teda. Võid isegi natuke üle reageerida.
  • Kui põhjus võis peituda elukorralduse muutuses, proovi alustada uuesti siis, kui elu on jälle rütmis.
Nagu ka eelnevalt mainitud sai, võib lapse potile harjutamisel esineda palju erinevaid probleeme. Teiste enamlevinumate probleemide kohta saab lugeda raamatust "Laps varakult potile". Lisaks sellele leiab sealt rohkelt nõuandeid ja läbiproovitud nippe, kuidas last potile meelitada.

Soovin Sulle rahulikku meelt oma lapse potile harjutamisel!

Kristi Lõbu
Raamatu "Laps varakult potile" autor



pood.minulaps.ee - tuntud kaubamärgid, hea hind
Biolatte, BabyBjörn, Carriwell, Cybex, Ecolab, GloMinerals, Herlitz, Huggies, Iittala, Laica, Lavazza, Lego, Lotte, Maxi-Cosi, Munchkin, Muumi, PlanetBio, RemedyWay, Solgar, Sonett, Stiga, Qilikang, Weleda jt



 

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Söödav umbrohi
Soojemad päevad on looduse nagu võluväel elama pannud. Viimased kuud enne suure valguse ja soojuse tulekut on meie toidulaud tõelistest vitamiinidest üsna vaene. Kevad aga toob arvukate taimedega kaasa tasuta vitamiinikuuri. Ainus piirang toitude valmistamisel on tegija enda nutikus ja fantaasia. Kes on järele proovinud, need teavad, millest jutt.
Koostöö organisatsioonidega MTÜ Naerata Ometi ja help.ee
Minulaps.ee koostöös Naerata Ometi ja Help.ee'ga toovad teieni lood inimestest meie endi keskel. Need on lapsed ja pered, keda tihti ei märgata, sest väline kest ei suuda alati reeta maailma, mis peitub nende sees. Need lood räägivad südamlikkusest ja kaastundest ja kutsuvad üles üksteist märkama ja toetama. Need lood räägivad heategevusest. 
Mida teha asjadega, mida enam ei vaja?
Kui Teil leidub majapidamises/ettevõttes asju, mida ise enam ei soovi, kuid millest on abi kellelegi teisele, siis saate need loovutada abivajajale.
Internetipangas püsikorralduse tegemine heategevuseks on imelihtne
Paljud abivajajad sõltuvad heade inimeste annetustest. Isegi näiteks 3€ on juba abiks, kui seda teevad mitmed inimesed ja just püsikorraldusena. Püsiabi peetakse abiorganisatsioonide alal kõige väärtuslikumaks, seetõttu näitame, kui lihtne on püsikorralduse sõlmimine internetipangas. Võtab vaid mõne minuti ja on praktiliselt sama lihtne kui tavaline ülekande tegemine.
Kuidas kaitsta last internetis peituvate ohtude eest?
Üha enam on lastel võimalus kasutada arvutit ja uurida internetti. Selleks, et lapse jaoks oleks uute teadmiste avastamine internetis turvaline, peaks lapsevanem teatud olulised asjad läbi mõtlema.