Tervislik elu
Hapukapsas kui ravimtoit
Hapukapsast võib pidada üheks eestlaste rahvusroaks. Vastupidiselt ameeriklastele, ei ole meile vaja seletada, et hapukapsas on kasulik ja et seda süüakse ka ilma kuumtöötlemata. Aga kas olete ikka teadlik, millise imelise potentsiaaliga ravimtoiduga hapukapsa näol tegemist on?
Paar sõna imikute ja laste soolestiku mikrofloorast
Elu on sünnist alates tulvil katsumusi. Peale pika imetamisperioodi ja tervislike eluviiside vajavad lapsed harmoonilist ja armastavat keskkonda, sest stress nõrgestab nende immuunsüsteemi. Laste immuunsüsteem võib vajada toetust nii kaua, kuni see on väljaarenenud. 
Imelik ja imeline nuikapsas, mida armastavad ka lapsed
Nuikapsas on suurepärane komponent erinevates toorsalatites, lisand erinevates paja- ja ahjuroogades ning sobib küpsetamiseks ja grillimiseks. Tegemist on ühe maitsvaima kapsasordiga ning suve mõnusaim toiduavastus. Mõnusalt krõmpsuvat ja magusat nuikapsast lapsed lausa armastavad.
Karulauk – vitamiinirikas kevadekuulutaja
Karulauguhooaeg on alanud ning see on söödavatest umbrohtudest üks esimesi kevadekuulutajaid. 
Bacillus subtilis – võimas salarelv haiguste vastu
Probiootikumid on WHO poolt defineeritud kui elus mikroorganismid, mis piisavas koguses manustatuna omistavad peremeesorganismi tervisele positiivset efekti. Kuni tänaseni on probiootikumidena käsitletud peamiselt piimhappebaktereid, kuid aina rohkem on hakanud tuntust koguma ka teised bakterid, sh Bacillus´ed.
Sipelgapuu koor - hoiab sind viirustest
Järjest enam kogub populaarsust sipelgapuu koore toidulisand (nii tinktuuri kui kapslitena). Lihtsalt öelduna on sipelgapuu koor valuvaigistav ja põletikuvastane vahend, millel on toniseerivad ning antioksüdantsed omadused. 
Peatäide ennetamine ja ravi
Suuremates lastekollektiivides (lasteaed, kool) võivad aeg-ajalt tekkida täide puhangud. See on üks äärmiselt ebameeldiv ja tüütu probleem, kuid on olemas kindlad võtted neist efektiivselt vabanemiseks.
Milline on kõige tervislikum suhkur?
Suhkrut on peaaegu igas toidus - soolastes toitudes, magusates toitudes, jookides ja kookides. Seetõttu tasub mõelda, millist suhkrut tarbime ja kui tervislik see meile on. Levinud on teadmine, et valge suhkur pole tervisele kasulik ning selle asemel võiks tarvitada pigem pruuni suhkrut.
Kuidas pääseda puukide eest?
Puugihooaeg on alanud. Igal aastal hoiatatakse puugiga kokkupuute eest, kuna nendega võivad kaasnevad puukentsefaliit või puukborrelioos. Lapsevanemad on sel teemal eriti tundlikud, sest lapsed viibivad kevad-suvisel ajal väga palju looduses ja puugiga kokkupuute tõenäosus on üsna suur.
Ettevaatust - Hispaania maasikas!
Pea iga suuremas kaubanduskeskuses müüakse imeilusaid ja suuri maasikaid. Nende lummav lõhn meelitab paljusid, eriti lapsi. Paraku on Hispaania maasikas täis pestitsiide ning tervislikust maasikast on asi kaugel.
Õunaäädikas tugevdab tervist
Õunaäädikas sobib ühekorraga nii organismi puhastamiseks kui tugevdamiseks, raviks ja isegi toiduks. Iseäranis hästi saab sellega maitsestada kevadisi rohelisi salateid nii õlikastme koostisosana kui iseseisva põneva maitseäädikana.
Köharavi - tõhusad looduslikud mähised ja salvid
Peamiseks köha põhjustajaks meie külmas ja niiskes kliimas on infektsioon hingamisteedes ning paraku kimbutab see väga sageli väikelapsi. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on väga tõhusad ja lihtsad nipid ka kõige tüütuma köha taltsutamiseks.
Miks on tatar niivõrd kasulik toiduaine?
Tatratangu peetakse „tangude kuningannaks”. Toitude valmistamisel kasutatakse tatratangu laialdaselt riisi asendajana (Indias kutsutakse seda isegi mustaks riisiks).  
Soojendav tervisenaps viiruste kõrgajal
Esimeste haigusnähtude peletamiseks tasub aeg maha võtta ning kosutada end lõõgastava joogiga. Tervist toov jook soojendab ja ergutab hästi immuunsüsteemi.
Astelpaju kui väärtuslik ravimtaim ja toidulisand
Astelpaju hooaeg on käes ning turult saab osta kodumaiseid marju. Astelpaju on väärtuslik ravimtaim ning toidulisand. Astelpaju viljades on suurel hulgal erinevaid vitamiine ja mikrotoitaineid, mida keha igapäevaselt vajab.
Säilita nutikalt aia- ja metsasaadusi
Eesti kliimas on värskete kodumaiste aia- ja metsasaaduste aeg nii lühike, et suvel laetud vitamiinivarudest ei piisa organismil talve üleelamiseks. Seetõttu tuleb just suvisel perioodil mõelda, milliseid marju, aed- ja puuvilju ning seeni saab säilitada talvise vitamiinvaeguse vältimiseks ning toidulaua mitmekesistamiseks. 
Ole teadlik nätsu koostisest ja selle mõjust lapsele
Telereklaamidest ja ajakirjadest on meile kõigile meelde jäänud, et nätsu tuleks närida peale igat söögikorda. Arvestades missuguse populaarsuse närimiskumm on saavutanud ja et ka lapsed seda suures koguses tarbivad, peaksime vast huvi tundma, millest nätsud üldse tehtud on?
Sibul ja küüslauk rahvameditsiinis
Sibul ja küüslauk on kõigile tuntud kui rahvameditsiini põhiline raudvara. Sibula ja küüslauguga saab ennetada ja ravida külmetushaigusi, tõsta keha üldist toonust ning on abiks kümnete erinevate vaevuste korral.
Huuletubakas hävitab noorte tervist
Tubakast rääkides on seni rohkem tähelepanu pööratud suitsetatavatele tubakatoodetele, mille klassikaliseks näiteks on sigaret, vähem on aga räägitud suitsuvabadest tubakatoodetest. Nende tarvitajateks on Eestis just teismelised ja noored. 
Suhkrust ja selle mõjust tervisele
Oleks hea, kui iga inimene mõistaks, kuidas tekib suhkru tarbimise nõiaring ehk pidev magusaisu ja suhkrusõltuvus. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on suhkru mõju kohta väga asjakohane kirjutis.

Söödav umbrohi

teisipäev, 10. mai 2016
Soojemad päevad on looduse nagu võluväel elama pannud. Viimased kuud enne suure valguse ja soojuse tulekut on meie toidulaud tõelistest vitamiinidest üsna vaene. Kevad aga toob arvukate taimedega kaasa tasuta vitamiinikuuri. Ainus piirang toitude valmistamisel on tegija enda nutikus ja fantaasia. Kes on järele proovinud, need teavad, millest jutt.

Harilik naat
Naat oli vanades taluaedades väärt toidutaim. Varakevadel tärkavad lehed on vitamiinirikkad, maitse on küll omapärane, kuid meenutab veidi lehtsalatit. Kahjulikke kõrvalmõjusid ei ole meie esivanemad aastatuhandete jooksul täheldanud. Harilik naat kasvab igasuguses mullas ja valgusrežiimis, iseenesest ja ülemääragi. Nopi mahlaseid noori lehti, mis pole ennast veel laiali sirutanud ja haki salatisse või sega vokkpannil köögiviljadega. Kui taime õitsema ei lasta ja suuremad lehed pidevalt ära lõigatakse, jätkub salatit kesksuveni. Naati võib süüa segasalatis koos keedetud nõgese, värske hanemaltsa ja valge iminõgesega. Vanal ajal on naadist keedetud nii suppi kui piimaga hautist.

Kõrvenõges
Kõrvenõges on meie söödavatest taimdest kõige toitvam. Värske nõges sisaldab 15% viinamarjasuhkrut, 5,5% valku, 0,6% rasva ning rekordiselt määral (2,3%) mineraale, millest tähtsaimad on raud, kaalium, kaltsium ja magneesium. Rikkalikult pakub nõges C-, B-, A- ja E-vitamiini. Nõges on sama toitev kui kartul, porgandist kaks ja spinatist kolm korda toitvam. Nõgesel on oluline roll ka ravitoidus – ta tugevdab verd, parandab kopsuhaigusi ja vähendab sisemiste verejooksude ohtu. Varakevadel nopi kuni 10 cm pikkusi võrseid. Pese need külmas vees, karvaste ja krobeliste lehtede vahel on palju liiva, mis võib hamba all ragisema hakata. Keeda nõgest 1-5 minutit, haki peeneks ning lisa salatisse, suppi, hautisse. Tal on puhas hapukas maitse, meeldivam kui hapuoblikal. Kõige õigem on keeta vanavanaemade kombel nõgesesuppi – siis ei lähe mineraaliderikas leem kaduma.

Harilik võilill
Võilillest on toiduks tarvitatud tervet taime. Kevadel kaevati välja kogu juurikas koos tärkavate lehtedega, lõigati pooleks, tükeldati koos lehtedega, keedeti soolvees 3 minuti jooksul mõruained välja ja lisati supile või hautisele, kus see koos teiste köögiviljadega pehmeks haudus. Võilille juurikas kuulus koos seente, porgandi ja kartuliga lihasupi koosseisu. Samuti saab noorte, veidi kirbemaitseliste võilillelehtedega maitsestada toorsalateid või kasutada neid nagu spinatitki.

Valge hanemalts
Hanemalts on kõige tavalisem umbrohi – laiade spinatilehtede ja halli õievarrega taim. Söödud on enamikke selle perekonna liike, haisev hanemalts välja arvatud. Pese noor terve taim ära ja haki koos mahlase varrega salatisse, hautisse, suppi koos porgandi ja võilillejuurikaga. Põhjarannikul on söödud enne jaanipäeva maltsa-kalahautist rikkaliku tilli ja murulauguga. Maltsapannkoogi saad, kui lisad maltsahautist pannkoogitaignasse. Hanemalts on spinati lähisugulane ja tema puhul peab paika kõik, mis spinati kohta kehtib.

Harilik orashein
Orashein on sadu kordi neetud umbrohi. Temast ei saa jagu kõpla ega kultivaatoriga – sööme ta siis parem ära! Orasheina juurika toiteväärtus võrdub teraviljaga, see sisaldab tärklist ja suhkruid 76%, valku 8,8% ja rasva 0,5%. Peale selle on juurikal omadus tuua välja teiste toidutaimede peent kõrvalmaitset. Risoom pestakse, tükeldatakse, kuivatatakse, röstitakse ja jahvatatakse peeneks ning lisatakse teesegusse. Saksamaal on joodud peterselliga maitsestatud orasheinateed seedimise kiirendamiseks ja maksa raviks. Pehmeks keedetud ja hakitud risoomi võib lisada salatitesse, suppidesse ja kastmetesse.

Harilik pilliroog
Pilliroo risoomi uinuvatest pungadest puhkevad kevadel ja suvel noored nöörjad kahvaturohelised võrsed. Lõika need enne lehtumist lahti, keeda soolvees ning söö nagu sparglit – pilliroo võrsete maitset peavad gurmaanid isegi vürtsikamaks. Pilliroo juurikatest tegid meie kauged esivanemad aga jahutoitu, kesistel aastatel oli see isegi põhitoidus.

Veel taimi, mis sobivad salatitesse
  • Valge ristiku noored lehed
  • Hariliku kirikakra noored lehed – parandavad salatina süües kopsukelmepõletikku
  • Hariliku nurmenuku noored lehed
  • Mets-harakputke noored lehed – maitsevad nagu tuntud ürdi aed-harakputke omadki, juurikast saab hautist, see sobib suppide ja kastmete maitsestamiseks
  • Harilik jänesekapsas – sobib salatisse ja vokkpannile
  • Salatkress – üks C-vitamiinirikkamaid taimi üldse, lehtede eeterlikult sinepiõlil on antibiootiline toime; ravib hingamisteede haigusi ja põiepõletikku, kui värskelt võileival süüa
  • Harilik hiirekõrv
  • Harilik maajalg – sobib salatit maitsestama
  • Ahtalehise põdrakanepi noored võsud ja lehed – hakitakse salatisse
  • Põldohaka noored võrsed
  • Valge iminõgese ja vereva iminõgese noored võsud ja lehed
  • Hariliku kortslehe varjus kasvanud noored lehed – maitsevad nagu spinat
  • Kõigi teelehtede noored lehed
  • Hariliku raudrohu noored lehed – tugevdavad verd, ravivad nõrkust ja melanhooliat
  • Hapuoblika lehed – süüakse nagu spinatit või maltsa salatites, suppides ja hautistes
  • Põld-piimohaka noored võrsed ja lehed
  • Vesihein – sobib suppidesse ja hautistesse, võrsetipud toorsalatisse
Klassikaline salatikaste
Klassikalise õlikastme sisse törts sidrunimahla, veidi basiilikut, murulauku, tilli või mida iganes katsetada julged ning salatikaste saab täiesti uue ja värske maitse. Klassikaline salatikaste on tehtud kindlasti külmpressitud õlist, millele võib maitse ergastamiseks lisada paljutki. Näiteks törts õuna- või porgandimahla teeb muidu kaloririkka salatikastme lahjemaks, köögiviljapuljong annab veidi rammustamat maitset, ent kaloreid ei lisa. Teravust annavad sinep ja sojakaste, viimasega saab ka soolasust reguleerida, kui tavalist soola ei taheta panna. Samas aga võib just erinevate põnevate sooladega lisada salatisse organismile nii vajalikke mineraale. Salatikastme põhireegel ütlebki vaid, et kasutada tuleb kvaliteetset õli ja värskeid tooraineid – siis jääb kaste eriti erk ja mõnus.

Allikas: www.looduspere.ee



pood.minulaps.ee - tuntud kaubamärgid, hea hind
Biolatte, BabyBjörn, Carriwell, Cybex, Ecolab, GloMinerals, Herlitz, Huggies, Iittala, Laica, Lavazza, Lego, Lotte, Maxi-Cosi, Munchkin, Muumi, PlanetBio, RemedyWay, Solgar, Sonett, Stiga, Qilikang, Weleda jt

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Pop-up reisivoodi kaalub vaid 2,5 kg ning mahub õlakotina kaasa nii suvilasse, reisile kui randa!
Klassikaline reisivoodi kaalub üle 10 kg ja on reeglina üsna kogukas kaasas kanda. Ta mahub üsna kenasti auto pagasiruumi, aga lennureisile või kasvõi loodusesse teda nii lihtsalt võtta ei saa. Hollandi firma Deryan on disaininud superkäepärase ja kerge lahenduse väikelaste vanematele.  
Frozzypack termokarp - piknikule, reisile, linna peale toit ja snäkid muretult kaasa!
Kevad on käes ja suvised vabaõhuseiklused veel ees. Külmakotte ja karpe leidub igasuguseid, milles piknikuvõileiba või beebitoitu turvaliselt kaasas kanda. Rootsi firma Bonaj on aga läinud sammukese kaugemale ja disaininud just paraja suurusega külmakarbi Frozzypack, ilma eemaldatavate külmaelementideta. 
Koostöö organisatsioonidega MTÜ Naerata Ometi ja help.ee
Minulaps.ee koostöös Naerata Ometi ja Help.ee'ga toovad teieni lood inimestest meie endi keskel. Need on lapsed ja pered, keda tihti ei märgata, sest väline kest ei suuda alati reeta maailma, mis peitub nende sees. Need lood räägivad südamlikkusest ja kaastundest ja kutsuvad üles üksteist märkama ja toetama. Need lood räägivad heategevusest. 
Peamised probleemid ja lahendused potitamisel
Leidub vaid üksikuid lapsi, kes saavad potilkäimise päevapealt selgeks. Enamiku lastega tekib kas väiksemaid või suuremaid muresid. Näiteks ei anna osad lapsed pissi- ega kakahädast märku, pissivad püksi nii, et silm ka ei pilgu, keelduvad potil istumast, käivad diivani taga salaja kakal, pissivad öösel voodisse, keelduvad võõras kohas potil käimast jne. Lapsed on erinevad, nagu ka mured, mis nende potile harjutamisega kaasnevad. Kõikidest peamistest potitamisega seotud teemadest räägib raamat "Laps varakult potile". 
Mida teha asjadega, mida enam ei vaja?
Kui Teil leidub majapidamises/ettevõttes asju, mida ise enam ei soovi, kuid millest on abi kellelegi teisele, siis saate need loovutada abivajajale.