Pedagoogilised lähenemised
Kuidas seada piire ilma karistamiseta?
Piiride vajalikkusest räägitakse palju, kuid piiride tunnetamisest ja austamisest oluliselt vähem. Peamiselt  vaieldakse selle üle, millised võtted on tõhusad või millised nipid töötavad, et saada lapse käitumine kiiresti oma kontrolli alla. 
Et laps saaks elus hakkama
Mida vajab laps, et oma eluga hästi hakkama saada? Kuidas saame vanemana oma last toetada? Krista Kivisalu on teinud intervjuu Norra pedagoogi ja lastevanemate kooli eestvedaja Godi Kelleriga. Siit on nii mõndagi kõrva taha panna. 
Kuidas suhtuda nutuhoogudesse lasteaiaga kohanemise perioodil
Lasteaiaga kohanemise perioodil kaasnevad nutuhood on mõistetavad. Vanemate jaoks võib see aeg olla emotsionaalselt üsna kurnav. Nutu põhjustest arusaamine aitab mõista lapse vajadusi ja emotsioone. 
Kuidas innustada lapsi lugema ja kirjutama
Kui lapsed hakkavad lugema ja kirjutama, avaneb nende ees täiesti uus maailm. Informatsiooni allikaid on järsku palju rohkem - poes olevad sildid, ajalehtede pealkirjad, teeviidad jne. Selleks, et innustada lapsi lugema, ei pea alati lähenema väga "teaduslikult". On palju mängulisi võimalusi motiveerimaks lapsi rohkem lugema ja kirjutama.
Lapse oma tuppa saatmine rahunemise eesmärgil mõjub hävitavalt tema enesehinnagule
Löömisega võrreldes tundub laste saatmine oma tuppa inimliku ja aruka võttena. See katkestab halva käitumise. See annab võimaluse maha rahuneda. See pole vägivaldne, kuid ometi pole tegemist optimaalse vahendiga.
Kuidas arendada lastes rahumeelsust
Lapsed vajavad rahulikkust. See loob neile teatud turvalisuse. Rahu ja enese tujude kontrollimine on tähtsad väärtused, mis johtuvad suures osas armastusest ja kodusest atmosfäärist.
Miks on hea, kui laps vaidleb vastu?
Lapsevanema jaoks oleks kahtlemata mugav, kui laps alati temaga nõustuks ja talle kuuletuks. See annab emale-isale hea tunde, et neil on õigus ning et ollakse lapsevanematena õnnestunud. Tegelikult on lapse isiksuse ja mina-arengule pikemas perspektiivis märksa kasulikum, kui ta ei ole alati vanematega nõus, vaid kui ta neile vastu vaidleb.
Pirtsaka sööja kavalusega ületrumpamine
Suurem osa väikelapsi on valivad sööjad vähemalt osa ajast, mõned on seda aga alati. Võimatu on ehk muuta valivat kaheaastatst täielikuks gurmaaniks, kuid olukorda saab kindlasti mõnevõrra parandada.
Mida teha, kui laps vingub?
Lapse vingumine on vanema jaoks äärmiselt kurnav. Vingumine on tavaliselt kõige hullem kolmanda ja kuuenda eluaasta vahel, aga paljud lapsed jätkavad kauem. 
Mida teha, kui laps kardab pimedust?
Paljud lapsed kardavad pimedust, mis väljendub näiteks õhtuti enne uinumist. Et last mõista ja aidata, on Perekeskuse Sina ja Mina koolitaja Õnne Aas-Udam kokku pannud head soovitused.
Kuidas saada lapsega hommikul uksest välja kiirelt ja stressivabalt?
Kui teil on raskusi sellega, et laps õigel ajal hommikul kodunt välja saaks, mõelge oma hommikustest rutiinsetest tegevustest teistmoodi. Mis siis, kui teie peamine töö oleks emotsionaalse sideme loomine? 
Klammerduv väikelaps ei ole ära hellitatud
Kui laps on väga klammerduv, võib see olla lapsevanema jaoks väsitav. Paljud pelgavad, et ema-isa jala küljes rippuv väikelaps ei saa kunagi iseseisvaks ja neile tundub see olevat lapse poolne manipuleerimine. 
Ilma lõunauneta väikelapse õppimisvõime on madal
Lapse lõunauni on tähtis ja vajalik, sest uni tagab lapse terve närvisüsteemi ja õppimisvõime. Magamata laps on agressiivsem, vähem keskendunud ja vähem vastuvõtlikum uuele informatsioonile.
Kuidas saada laps magama oma voodisse?
Paljud väikelapsed magavad öösiti kas osaliselt või täielikult vanemate voodis. Kui lapsed kasvavad ja hakkavad vanemate voodist haarama liiga suure osa, võib see tekitada ebamugavust. Vanemad lihtsalt ei mahu oma voodisse enam ära ning tüdinevad öisest sahmimisest. 
Kui laps kipub liiga palju kamandama
Teatud vanuses kipub ilmselt enamik lapsi kamandama. See on nende uus avastatud oskus, mida nad üritavad pingsalt testida. Kui kamandamine muutub liiga sagedaseks, on selle reguleerimiseks mõned nipid.
Õhtune unejutt on kasulik lapse arengule
Laps magab umbes 40% oma lapsepõlvest maha, kuid teeb seda väga heal eesmärgil. Lapsevanemad tunnevad pika ja sügava une väärtust. Puhanud laps on rõõmus ja tasakaalukas, ta on uudishimulik ja õpib kiiresti. Korralik uni on lapse füüsilise ja vaimse arengu jaoks väga oluline. 
Rühma liikmeks kasvamine ning mängu erinevad etapid
Liitumaks rühmaga, vajab laps teatud valmidusi. Mudilase mängude keerukamaks muutumine osutab hästi, kuidas sotsiaalsed pädevused tegelikult arenevad. Üheaastase lapse asjade ümber ajamise perioodist areneb neljandaks eluaastaks välja fantaasiarikkad rollimängud. Kõik läbitavad etapid on vajalikud, loomulikud ja neid ei tohiks vanem ise nö kiirendada.
 
Soovitusi lastehoiuga kohanemiseks
Lastehoidu või lasteaeda minek on lapse elus suure tähtsusega muutus. See on keeruline etapp ka lapsevanemale. Lapse kohanemiseks on vajalik lapsevanemate, lapse ja hoidjate koostöö. See põhineb eelkõige vastastikusel usaldusel ja positiivsel suhtlemisel. 
Mida teha, kui ei jaksa rüblikuga sammu pidada?
Väikelapseiga – lapse 2.-4. eluaasta - on tore aeg, kus väike inimene avastab ja õpib tundma maailma. See toimub suures osas aktiivse füüsilise tegutsemise kaudu. Mõistetavalt võib see arenguperiood aga lapsevanema jaoks olla väsitav, kuna on vaja pidevalt lapsel silma peal hoida, piire seada, lapse järelt koristada, jne. Mida siis teha, kuidas tulla toime olukorras, kus ei suuda enam nautida lapsega koosolemist, kui tekib kurnatus ning tüdimus või ajuti isegi soov kõigest sellest pääseda?
Aktsepteerides last sellisena kes ta on, saad õnnelikuma täiskasvanu
Aktsepteerides fakti, et laps on kes ta on, kasvatame õnnelikumaid täiskasvanuid. Aitamaks lapsel käiku lasta suuremat osa oma kaasasündinud võimetest, tasub mõelda allpool kirjeldatud soovitustele.

Kui laps ei taha minna kodust välja

kolmapäev, 7. jaanuar 2015
"Minu mudilane ei taha kuhugi minna, isegi mitte mänguväljakule. Ta on täiesti rahul, kui mängib oma toas, aga mina muutun pidevast toasistumisest lausa klaustrofoobiliseks." Kas pole tuttav olukord? On lapsi, kes mingil perioodil eelistavad toas olemist ning ei soovi mitte kuhugi minna.

Nagu täiskasvanuil, on ka väikelastel erinev temperament ja isiksus. Olgugi, et enamus neist hakkab rõõmust keksima, kui välja minemist mainitakse, on neid, kes ilma selleta suurepäraselt hakkama saavad ja isegi neid, kes tõrguvad kodust lahkumise vastu.

Suurema osaga sellisest käitumisest saab hõlpsasti hakkama, kui välja nuputada, mille vastu laps tegelikult tõrgub.

Muutus
Mõned väikelapsed ei suuda oma temperamendi tüübi tõttu muutustega toime tulla. See ei tähenda, et nad kogu elu nii käituvad, aga esialgu nad vajavad pisut abi. Nii näiteks selle asemel, et äkki kuulutada: "Nüüd läheme poodi!", hakake teda kohe pärast hommikusööki tasapisi selleks ette valmistama ("Pärastpoole läheme poodi."; "Varsti läheme poodi."; "Viie minuti pärast läheme poodi."). See annab lapsele võimaluse harjuda kodust lahkumise mõttega juba tükk aega enne, kui see toimub.

Rääkige sihtkohast
Äkki tundis teie väikelaps hirmu mäest liugu lastes või kukkus kiigelt ja kõhkleb sellepärast, kui hakkate mänguväljakule minema? Võib ju olla, et talle üldse ei meeldi roniminine, liulaskmine ja kiikumine. Kui te just sinna tahtsite minna, aga see kutsub esile mässu, proovige mõne teise sihtkoha nagu muuseumi, loomaaia või mängukaaslase koduga. Vahest on ta reaktsioon kodust lahkumisele parem, kui koht teda huvitab.

Lahkumine mänguasjadest ja muudest oma asjadest
Kodust lahkumise võib talutavamaks teha ka see, kui laps saab kaasa võtta tuttava lelu või lohutuseseme. Kui lemmiklelu kaasatirimine ei ole võimalik, aidake tal leida mingi asendusmänguasi.

Õues mängimine
Mõnedele lastele meeldivad mängud, mida saab kodus üksi mängida palju rohkem kui mängud mänguväljakul. Kui paistab, et teie mudilane on just selline, öelge talle, et ta võib oma mänge välja kaasa võtta ega pea ringi tormama, kui ei taha.

Liiga tihe päevaplaan
Mõnel lapsel pole piisavalt aega kodus olla - nad on kas terve päeva ära (lasteaias või hoidja juures) või kihutatakse neid pidevalt ühelt tegevuselt teisele. On lapsi, kel pole midagi selle vastu, aga teised vajavad kodu mugavust, vaikust ja üksiolemist. Kui see on teiegi mudilase puhul nii, püüdke seda vajadust mõista ja lükake mõned tegevused ja käigud edasi.

Hirm
Kui väikelaps on pidevalt hirmul, isegi paanikas, kui teie räägite välja minekust, siis võib tal olla olnud mõni halb elamus, millest teie midagi ei tea. Kui ta oskab rääkida, küsige temalt, miks ta ei taha välja minna. Kui ta seda aga veel ei suuda, tuleb teil detektiivi mängida. Kas hirmutas teda naabri koer või kuulis ta lugu sellest, kuidas auto kellelegi otsa sõitis või nägi ta põlevat maja? Rääkige lapsehoidja ja õpetajaga ning proovige hirmu põhjusele jälile jõuda.

Mitte midagi eelnevast
Väikelapse tõrkumine kodust lahkumise vastu ei pruugi olla midagi muud kui tavaline mudilase vastuhakk ja püüe ise asju juhtida. Võite teda majast välja meelitada lauluga või lubadusega teel midagi näha või vaadata. Kui tema aga vabatahtlikult ei lahku, kuid teie igal juhul minema peate ja teil pole teda kellegagi jätta, siis tuleb teil laps vastu tema tahtmist kaasa võtta. Olge sõbralik, aga kindel, kui te ta kärusse või autosse kannate ja tehke kindlasti mingi peatus kohas, mis talle meeldib.

Allikas: raamat "Mida oodata: väikelapseaastad" (Arlene Eisenberg, Heidi E. Murkoff ja Sandee E. Hathawy, B.S.N.)



pood.minulaps.ee - soodsalt kodused asjad tuntud kaubamärkidelt
ABC Design, Angry Birds, Biolatte, Crescent, Cybex, Ecolab, Difrax, Fehn, GloMinerals, Haba, Helmi, Herlitz, Huggies, Lotte, Munchkin, Muumi, Neutral, Shea Mooti, Sonett, Weleda



 

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

DAN LE MAN sõnadeta etendus Piip ja Tuut Mängumajas, 11. jaanuar kl 12.00
jaanuar
Austraalia koomik Daniel Renwick, kes on tänavaartistina üles astunud paljudes linnades üle maailma. Juba aastaid tagasi leidis ta endale kodu Tallinnas, kuid tiheda välisesinemiste ajakava tõttu näeb teda Eesti lavadel haruharva. Piip ja Tuut Teatri- ja Mängumaja püüdis Dani õnge ja pakub seda isikupärast koomikut kõigile oma sõpradele nautimiseks.
Söö mind ära - Teoteari etendus noortele, 11. jaanuar
jaanuar
Maailmaruum jääb noorele inimesele kitsaks, kui seal narritakse ja ei ole sõpru. Kas on olemas selline paik, kus kogu maailma kius ja kurjus ei suudaks teda üles leida? Kui ta kaoks päriselt ära? Kas keegi tunneks temast puudust ja tuleks otsima? 
Huuleherpesest vabaks
Herpese ehk ohatise ilmumine on tüütu ja alati ootamatu. Lisaks torkimistundele, sügelusele ja valule, näevad tekkinud villid veel ka ebaesteetilised välja. Samas võib kehas pesitseva herpese viiruse aktiveerumine anda meile punase lipuna märku ka immuunsuse nõrgenemisest ning kontrolli alt väljunud stressist.
Väikelaps, kes on lasteaias rahulik, aga kodus pöörane
Seda juhtub sageli, et väikelaps, kes suudab lasteaias keskenduda, kaotab enesevalitsuse, kui on kodu kaitsvate seinte vahel. Ideaalsest lasteaialapsest saab koju jõudes kisav ja jonnihoogudest pungil väike mudilane.
Crescent Comfort - Rootsi kvaliteet ja disain lastevankrite tootmisel
Crescent vankrid on tuntud Rootsi kvaliteediga ning Põhjamaade kliimasse hästi sobivad. Samuti on Crescent vankri hinna-kvaliteedi suhe hästi paigas.