Tervislik elu
Peatäide ennetamine ja ravi
Suuremates lastekollektiivides (lasteaed, kool) võivad aeg-ajalt tekkida täide puhangud. See on üks äärmiselt ebameeldiv ja tüütu probleem, kuid on olemas kindlad võtted neist efektiivselt vabanemiseks.
Milline on kõige tervislikum suhkur?
Suhkrut on peaaegu igas toidus - soolastes toitudes, magusates toitudes, jookides ja kookides. Seetõttu tasub mõelda, millist suhkrut tarbime ja kui tervislik see meile on. Levinud on teadmine, et valge suhkur pole tervisele kasulik ning selle asemel võiks tarvitada pigem pruuni suhkrut.
Kuidas pääseda puukide eest?
Puugihooaeg on alanud. Igal aastal hoiatatakse puugiga kokkupuute eest, kuna nendega võivad kaasnevad puukentsefaliit või puukborrelioos. Lapsevanemad on sel teemal eriti tundlikud, sest lapsed viibivad kevad-suvisel ajal väga palju looduses ja puugiga kokkupuute tõenäosus on üsna suur.
Ettevaatust - Hispaania maasikas!
Pea iga suuremas kaubanduskeskuses müüakse imeilusaid ja suuri maasikaid. Nende lummav lõhn meelitab paljusid, eriti lapsi. Paraku on Hispaania maasikas täis pestitsiide ning tervislikust maasikast on asi kaugel.
Õunaäädikas tugevdab tervist
Õunaäädikas sobib ühekorraga nii organismi puhastamiseks kui tugevdamiseks, raviks ja isegi toiduks. Iseäranis hästi saab sellega maitsestada kevadisi rohelisi salateid nii õlikastme koostisosana kui iseseisva põneva maitseäädikana.
Köharavi - tõhusad looduslikud mähised ja salvid
Peamiseks köha põhjustajaks meie külmas ja niiskes kliimas on infektsioon hingamisteedes ning paraku kimbutab see väga sageli väikelapsi. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on väga tõhusad ja lihtsad nipid ka kõige tüütuma köha taltsutamiseks.
Miks on tatar niivõrd kasulik toiduaine?
Tatratangu peetakse „tangude kuningannaks”. Toitude valmistamisel kasutatakse tatratangu laialdaselt riisi asendajana (Indias kutsutakse seda isegi mustaks riisiks).  
Soojendav tervisenaps viiruste kõrgajal
Esimeste haigusnähtude peletamiseks tasub aeg maha võtta ning kosutada end lõõgastava joogiga. Tervist toov jook soojendab ja ergutab hästi immuunsüsteemi.
Astelpaju kui väärtuslik ravimtaim ja toidulisand
Astelpaju hooaeg on käes ning turult saab osta kodumaiseid marju. Astelpaju on väärtuslik ravimtaim ning toidulisand. Astelpaju viljades on suurel hulgal erinevaid vitamiine ja mikrotoitaineid, mida keha igapäevaselt vajab.
Säilita nutikalt aia- ja metsasaadusi
Eesti kliimas on värskete kodumaiste aia- ja metsasaaduste aeg nii lühike, et suvel laetud vitamiinivarudest ei piisa organismil talve üleelamiseks. Seetõttu tuleb just suvisel perioodil mõelda, milliseid marju, aed- ja puuvilju ning seeni saab säilitada talvise vitamiinvaeguse vältimiseks ning toidulaua mitmekesistamiseks. 
Ole teadlik nätsu koostisest ja selle mõjust lapsele
Telereklaamidest ja ajakirjadest on meile kõigile meelde jäänud, et nätsu tuleks närida peale igat söögikorda. Arvestades missuguse populaarsuse närimiskumm on saavutanud ja et ka lapsed seda suures koguses tarbivad, peaksime vast huvi tundma, millest nätsud üldse tehtud on?
Karulauk – vitamiinirikas kevadekuulutaja
Karulauguhooaeg on alanud ning see on söödavatest umbrohtudest üks esimesi kevadekuulutajaid. 
Sibul ja küüslauk rahvameditsiinis
Sibul ja küüslauk on kõigile tuntud kui rahvameditsiini põhiline raudvara. Sibula ja küüslauguga saab ennetada ja ravida külmetushaigusi, tõsta keha üldist toonust ning on abiks kümnete erinevate vaevuste korral.
Huuletubakas hävitab noorte tervist
Tubakast rääkides on seni rohkem tähelepanu pööratud suitsetatavatele tubakatoodetele, mille klassikaliseks näiteks on sigaret, vähem on aga räägitud suitsuvabadest tubakatoodetest. Nende tarvitajateks on Eestis just teismelised ja noored. 
Suhkrust ja selle mõjust tervisele
Oleks hea, kui iga inimene mõistaks, kuidas tekib suhkru tarbimise nõiaring ehk pidev magusaisu ja suhkrusõltuvus. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on suhkru mõju kohta väga asjakohane kirjutis.
Avasta D-vitamiini kasulikkus
Ilmselt oleme kõik kuulnud, et D-vitamiin on väga vajalik. Seda soovitatakse lastele anda juba sünnist alates. Miks siis ikkagi on D-vitamiin niivõrd oluline? 
Hapukapsas kui ravimtoit
Hapukapsast võib pidada üheks eestlaste rahvusroaks. Vastupidiselt ameeriklastele, ei ole meile vaja seletada, et hapukapsas on kasulik ja et seda süüakse ka ilma kuumtöötlemata. Aga kas olete ikka teadlik, millise imelise potentsiaaliga ravimtoiduga hapukapsa näol tegemist on?
Sipelgapuu koor - hoiab sind viirustest
Järjest enam kogub populaarsust sipelgapuu koore toidulisand (nii tinktuuri kui kapslitena). Lihtsalt öelduna on sipelgapuu koor valuvaigistav ja põletikuvastane vahend, millel on toniseerivad ning antioksüdantsed omadused. 
Nohu tõhus ravimine looduslike vahenditega
Enamiku külmetushaiguste juurde kuulub ka nohu - vesine nohu, paks nohu, lihtsalt kinnine nina - igaühel omamoodi. Praktika näitab, et mida kiiremini esimeste väiksemategi sümptomite ilmnemisel nohu ravimist alustada, seda kiiremini nohu taandub. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on head nõuanded nohu looduslikuks raviks.
Bacillus subtilis – võimas salarelv haiguste vastu
Probiootikumid on WHO poolt defineeritud kui elus mikroorganismid, mis piisavas koguses manustatuna omistavad peremeesorganismi tervisele positiivset efekti. Kuni tänaseni on probiootikumidena käsitletud peamiselt piimhappebaktereid, kuid aina rohkem on hakanud tuntust koguma ka teised bakterid, sh Bacillus´ed.

Huuleherpesest vabaks

teisipäev, 6. jaanuar 2015
Herpese ehk ohatise ilmumine on tüütu ja alati ootamatu. Lisaks torkimistundele, sügelusele ja valule, näevad tekkinud villid veel ka ebaesteetilised välja. Samas võib kehas pesitseva herpese viiruse aktiveerumine anda meile punase lipuna märku ka immuunsuse nõrgenemisest ning kontrolli alt väljunud stressist.

Ligikauda neljandikul juhtudest seostatakse herpese ilmnemist aga hoopis kõrge UV kiirgusega. Nii üllatab herpes kutsumata külalisena sageli just mäesuusatajaid ja soojale maale puhkusereisile saabunuid. Ohatise kordumist võivad esile kutsuda nii palavikuga kulgevad haigused, traumad, kirurgilised protseduurid kui külmetamine. Herpese vallandumise võib esile kutsuda ka hambaarsti juures tehtav tuimestav süst.

Ravimitega võib herpese küll taas kontrolli alla saada, kuid kindlasti tasuks proovida ka alternatiivseid looduslikke võimalusi.

Järgnevalt olgu ära toodud mõned looduslikumat tüüpi soovitused pidevalt ilmuva huuleherpese taltsutamiseks:
 • kvaliteetne C-vitamiini lisand koos flavonoididega lühendab villide eluiga ja tekkimise aega.
 • immuunsusmineraal tsink aitab herpest maha suruda.
 • tarvita asendamatu aminohappe lüsiini rikkaid toite: kalkunit, kana, probiootilisi jogurteid, mune, juustu. Lüsiin hoolitseb antikehade ja ensüümide tootmise ning herpeseviirusega võitlemise eest. Imeliselt toimib ka L-lüsiini kreem, kuid Eestis apteegid seda kahjuks ei paku.
 • vitamiini B12 madal tase võib tingida herpese väljalöömise. Inglismaal tehtud uuring kinnitas, et viiruse all kannatajatel on reeglina madal B12 tase, seega oleks mõtekas turgutada end hästiimenduva B-vitamiini kompleksiga.
 • aminohape arginiin toidab herpest, kuna aitab viirusel replikeeruda. Väldi viiruse aktiivsusperioodil arginiini rikkaid toite (sojatooted, mereannid, kõrvitsa- ja seesamiseemned, maapähklid, valge jahu, riis, želatiin).
 • kofeiin stimuleerib herpese viiruse väljalöömist. Kui viirus juba veres, hoidu kohviga liialdamast.
 • hoidu maiustustest ja suhkrurikastest toitudest, mis immuunsust veelgi alla kisuvad. Erilise hoolega väldi aspartaami, sukraloosi ja teisi sünteetilisi magusaineid sisaldavaid tooteid (nätse, karastusjooke, mahlu jms.)
 • punases veinis olev resveratrool pärsib viiruse aktiivsust, resveratrooli võiks tarvitada ka lisandi kujul.
 • turguta immuunsüsteemi punase päevakübara tinktuuri ja Kanada koldjuure (Hydrastis canadensis) ekstraktiga.
 • tarvita immuunsust tõstvaid probiootilisi toite (hapendatud kapsast, kurki, aedvilju) ja kõrge efektiivsusega (vähemalt 1 miljard inimespetsiifilist piimhappebakterit annuse kohta) lisandit.
Villide määrimiseks sobib:
 • mesi, mis ravib herpest paremini kui ravimid. 2004. aastal avaldatud uurimuses selgus, et  paikselt pealekantuna toimis mesi efektiivsemalt kui herpese ravim Zovirax (toimeaine atsikloviir), seda nii labiaalse (suu-huule) kui genitaalherpese haiguskollete puhul. Villidele kantuna ei tekitanud mesi mingeid kõrvalnähte, samal ajal kui ravim tekitas osadel katsealustel sügelust.
 • kampripiiritus, millega võid ville määrida mitu korda päevas.
 • greipfruudi seemne ekstrakt, mida võib segada aaloe mahla või oliivõliga. Pane villile ja hoolitse selle eest, et ümbritsevat nahka mitte söövitada.
 • teepuuõli, aga hoidu õli alla neelamast – seespidiselt tarvitatuna on teepuuõli toksiline.
 • vesinikülihapendi lahus, mida võib vatitikuga mitu korda päevas villidele kanda.
 • õunaäädikas, mida tuleks korduvalt villidele tupsutada. Ettevaatust! Kutsub esile kõrvetustunnet!
 • küüslauguõli, mida võib teha ka ise (küüslauku nt. oliivõli sisse purustades).
 • melissiõli.
NB! Peale herpese alistamist tuleks kindlasti välja vahetada hambahari!

Allikas: Liis Orav, tervise- ja toitumisnõustaja, toitumistarkus.ee/appi-huuleherpes-mis-aitaks/#more-1815pood.minulaps.ee
 - soodsalt kodused asjad tuntud kaubamärkidelt
ABC Design, Angry Birds, Biolatte, Crescent, Cybex, Ecolab, Difrax, Fehn, GloMinerals, Haba, Helmi, Herlitz, Huggies, Lotte, Munchkin, Muumi, Neutral, Shea Mooti, Sonett, Weleda

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Söö mind ära - Teoteari etendus noortele, 11. jaanuar
jaanuar
Maailmaruum jääb noorele inimesele kitsaks, kui seal narritakse ja ei ole sõpru. Kas on olemas selline paik, kus kogu maailma kius ja kurjus ei suudaks teda üles leida? Kui ta kaoks päriselt ära? Kas keegi tunneks temast puudust ja tuleks otsima? 
Kui laps ei taha minna kodust välja
"Minu mudilane ei taha kuhugi minna, isegi mitte mänguväljakule. Ta on täiesti rahul, kui mängib oma toas, aga mina muutun pidevast toasistumisest lausa klaustrofoobiliseks." Kas pole tuttav olukord? On lapsi, kes mingil perioodil eelistavad toas olemist ning ei soovi mitte kuhugi minna.
Väikelaps, kes on lasteaias rahulik, aga kodus pöörane
Seda juhtub sageli, et väikelaps, kes suudab lasteaias keskenduda, kaotab enesevalitsuse, kui on kodu kaitsvate seinte vahel. Ideaalsest lasteaialapsest saab koju jõudes kisav ja jonnihoogudest pungil väike mudilane.
Crescent Comfort - Rootsi kvaliteet ja disain lastevankrite tootmisel
Crescent vankrid on tuntud Rootsi kvaliteediga ning Põhjamaade kliimasse hästi sobivad. Samuti on Crescent vankri hinna-kvaliteedi suhe hästi paigas.
Iga kodaniku kohustus on teatada abi vajavast lapsest
Kui märkate last, kes on olukorras, mis tekitab teis kahtlust, tõstatuvad küsimused, kas peaks kuskile teatama või mitte ning on soov sellest olukorrast kellegagi arutada, siis lasteabitelefon 116 111 on koht, kuhu helistada.