Pedagoogilised lähenemised
Kuidas seada piire ilma karistamiseta?
Piiride vajalikkusest räägitakse palju, kuid piiride tunnetamisest ja austamisest oluliselt vähem. Peamiselt  vaieldakse selle üle, millised võtted on tõhusad või millised nipid töötavad, et saada lapse käitumine kiiresti oma kontrolli alla. 
Et laps saaks elus hakkama
Mida vajab laps, et oma eluga hästi hakkama saada? Kuidas saame vanemana oma last toetada? Krista Kivisalu on teinud intervjuu Norra pedagoogi ja lastevanemate kooli eestvedaja Godi Kelleriga. Siit on nii mõndagi kõrva taha panna. 
Kuidas suhtuda nutuhoogudesse lasteaiaga kohanemise perioodil
Lasteaiaga kohanemise perioodil kaasnevad nutuhood on mõistetavad. Vanemate jaoks võib see aeg olla emotsionaalselt üsna kurnav. Nutu põhjustest arusaamine aitab mõista lapse vajadusi ja emotsioone. 
Kuidas innustada lapsi lugema ja kirjutama
Kui lapsed hakkavad lugema ja kirjutama, avaneb nende ees täiesti uus maailm. Informatsiooni allikaid on järsku palju rohkem - poes olevad sildid, ajalehtede pealkirjad, teeviidad jne. Selleks, et innustada lapsi lugema, ei pea alati lähenema väga "teaduslikult". On palju mängulisi võimalusi motiveerimaks lapsi rohkem lugema ja kirjutama.
Lapse oma tuppa saatmine rahunemise eesmärgil mõjub hävitavalt tema enesehinnagule
Löömisega võrreldes tundub laste saatmine oma tuppa inimliku ja aruka võttena. See katkestab halva käitumise. See annab võimaluse maha rahuneda. See pole vägivaldne, kuid ometi pole tegemist optimaalse vahendiga.
Kuidas arendada lastes rahumeelsust
Lapsed vajavad rahulikkust. See loob neile teatud turvalisuse. Rahu ja enese tujude kontrollimine on tähtsad väärtused, mis johtuvad suures osas armastusest ja kodusest atmosfäärist.
Miks on hea, kui laps vaidleb vastu?
Lapsevanema jaoks oleks kahtlemata mugav, kui laps alati temaga nõustuks ja talle kuuletuks. See annab emale-isale hea tunde, et neil on õigus ning et ollakse lapsevanematena õnnestunud. Tegelikult on lapse isiksuse ja mina-arengule pikemas perspektiivis märksa kasulikum, kui ta ei ole alati vanematega nõus, vaid kui ta neile vastu vaidleb.
Pirtsaka sööja kavalusega ületrumpamine
Suurem osa väikelapsi on valivad sööjad vähemalt osa ajast, mõned on seda aga alati. Võimatu on ehk muuta valivat kaheaastatst täielikuks gurmaaniks, kuid olukorda saab kindlasti mõnevõrra parandada.
Mida teha, kui laps vingub?
Lapse vingumine on vanema jaoks äärmiselt kurnav. Vingumine on tavaliselt kõige hullem kolmanda ja kuuenda eluaasta vahel, aga paljud lapsed jätkavad kauem. 
Mida teha, kui laps kardab pimedust?
Paljud lapsed kardavad pimedust, mis väljendub näiteks õhtuti enne uinumist. Et last mõista ja aidata, on Perekeskuse Sina ja Mina koolitaja Õnne Aas-Udam kokku pannud head soovitused.
Kuidas saada lapsega hommikul uksest välja kiirelt ja stressivabalt?
Kui teil on raskusi sellega, et laps õigel ajal hommikul kodunt välja saaks, mõelge oma hommikustest rutiinsetest tegevustest teistmoodi. Mis siis, kui teie peamine töö oleks emotsionaalse sideme loomine? 
Klammerduv väikelaps ei ole ära hellitatud
Kui laps on väga klammerduv, võib see olla lapsevanema jaoks väsitav. Paljud pelgavad, et ema-isa jala küljes rippuv väikelaps ei saa kunagi iseseisvaks ja neile tundub see olevat lapse poolne manipuleerimine. 
Ilma lõunauneta väikelapse õppimisvõime on madal
Lapse lõunauni on tähtis ja vajalik, sest uni tagab lapse terve närvisüsteemi ja õppimisvõime. Magamata laps on agressiivsem, vähem keskendunud ja vähem vastuvõtlikum uuele informatsioonile.
Kuidas saada laps magama oma voodisse?
Paljud väikelapsed magavad öösiti kas osaliselt või täielikult vanemate voodis. Kui lapsed kasvavad ja hakkavad vanemate voodist haarama liiga suure osa, võib see tekitada ebamugavust. Vanemad lihtsalt ei mahu oma voodisse enam ära ning tüdinevad öisest sahmimisest. 
Kui laps kipub liiga palju kamandama
Teatud vanuses kipub ilmselt enamik lapsi kamandama. See on nende uus avastatud oskus, mida nad üritavad pingsalt testida. Kui kamandamine muutub liiga sagedaseks, on selle reguleerimiseks mõned nipid.
Õhtune unejutt on kasulik lapse arengule
Laps magab umbes 40% oma lapsepõlvest maha, kuid teeb seda väga heal eesmärgil. Lapsevanemad tunnevad pika ja sügava une väärtust. Puhanud laps on rõõmus ja tasakaalukas, ta on uudishimulik ja õpib kiiresti. Korralik uni on lapse füüsilise ja vaimse arengu jaoks väga oluline. 
Rühma liikmeks kasvamine ning mängu erinevad etapid
Liitumaks rühmaga, vajab laps teatud valmidusi. Mudilase mängude keerukamaks muutumine osutab hästi, kuidas sotsiaalsed pädevused tegelikult arenevad. Üheaastase lapse asjade ümber ajamise perioodist areneb neljandaks eluaastaks välja fantaasiarikkad rollimängud. Kõik läbitavad etapid on vajalikud, loomulikud ja neid ei tohiks vanem ise nö kiirendada.
 
Soovitusi lastehoiuga kohanemiseks
Lastehoidu või lasteaeda minek on lapse elus suure tähtsusega muutus. See on keeruline etapp ka lapsevanemale. Lapse kohanemiseks on vajalik lapsevanemate, lapse ja hoidjate koostöö. See põhineb eelkõige vastastikusel usaldusel ja positiivsel suhtlemisel. 
Mida teha, kui ei jaksa rüblikuga sammu pidada?
Väikelapseiga – lapse 2.-4. eluaasta - on tore aeg, kus väike inimene avastab ja õpib tundma maailma. See toimub suures osas aktiivse füüsilise tegutsemise kaudu. Mõistetavalt võib see arenguperiood aga lapsevanema jaoks olla väsitav, kuna on vaja pidevalt lapsel silma peal hoida, piire seada, lapse järelt koristada, jne. Mida siis teha, kuidas tulla toime olukorras, kus ei suuda enam nautida lapsega koosolemist, kui tekib kurnatus ning tüdimus või ajuti isegi soov kõigest sellest pääseda?
Aktsepteerides last sellisena kes ta on, saad õnnelikuma täiskasvanu
Aktsepteerides fakti, et laps on kes ta on, kasvatame õnnelikumaid täiskasvanuid. Aitamaks lapsel käiku lasta suuremat osa oma kaasasündinud võimetest, tasub mõelda allpool kirjeldatud soovitustele.

Kui laps ei püsi paigal raamatu lugemise ajal

esmaspäev, 29. september 2014
Lapsele lugemine on väga tähtis. See arendab lapse kõnet, sõnavara ja kirjaoskust. Mida aga teha, kui sina oled lugemiseks valmis ja kõik teie ümber on vaikne, kuid väikelaps jookseb ringi nagu Superhiir multifilmist?

See on nii, kuna väikelapsed suudavad keskenduda vaid lühikeseks ajaks, seejärel tõusevad püsti või tõmbab nende tähelapanu endale mingi muu asi toas. See aga ei tähenda, et nad ei kuula. Kui laps kuulab, ei ole ta samal ajal millegi muuga täiesti hõivatud - ta võib küll pisut ringi liikuda, kuid tuleb sinu juurde tagasi. Ta vaatab pilte, mis on hea ning erineb trotslikust ja halvast käitumisest, millega tuleb tegeleda.

Kui laps saab vanemaks, süveneb ka tema tähelepanuvõime. Siin on mõned soovitused, kuidas aidata tähelepanuvõimel areneda ja muuta õhtujutu lugemine teile mõlemale meeldivaks kogemuseks.
  • Loo tütrele ootus, et pärast vanni ja ööriiete selga panemist järgneb ettelugemine.
  • Vaata, et teie ümbruses ei oleks tähelepanu hajutavaid asju, näiteks ära loe järelveetavate piiksuvate mänguasjade kõrval.
  • Luba lapsel raamatut valida ja öelda, mitu korda tuleb juttu lugeda. Väikelapsed armastavad kordamist - sel viisil nad õpivadki.
  • Loe ilmekalt ja aktiivselt. Anna igale tegelaskujule erinev hääl. See aitab last kaasa tõmmata ja ta püsib tegevuse juures.
  • Palu lapsel lehte pöörata.
  • Kui ta hakkab ringi kõndima, esita küsimusi selle kohta, mida sa just lugesid, et laps tagasi loo juurde tuua.
  • Kui lapse tähelepanu hajub seetõttu, et ta tahab mõne muu asjaga mängida, pane see ära, nii et ainsaks ahvatluseks on raamat.
  • Kui laps hakkab ringi jooksma ja millegi muuga tegelema, ütle: "Issi/emme loeb sulle praegu juttu. Ma tahan, et sa oled minu juures ja kuulad." Seejärel küsi lapselt midagi loo kohta: "Mida siga nüüd teha tahab? Tule siia ja vaatame koos järele!"

Allikas: raamat "Väikelapse kasvatamise SOS" (Jo Frost)




pood.minulaps.ee - soodsalt kodused asjad

 

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Karastusjoogid ja selle mõju tervisele
Kas olete mõelnud, milline on laialt reklaamitavate „karastusjookide“ Coca-Cola, Pepsi, RC Cola, aga ka suhkrust tulvil Fanta, Sprite-i, 7Up-i  ja paljude teiste limonaadide mõju meie kehale? Tundub, et karastava efekti varjus meelitatakse inimesi (ja eelkõige nõrgema immuunsüsteemiga lapsi)  nautima hoopis ülekaalu, südamehaigusi, osteoporoosi ja vähki.
Mida teha, kui lapsed omavahel kaklevad?
Kui peres on rohkem kui üks laps, siis on sinna sisse "kodeeritud" ka õdede-vendade vahelised konfliktid. Konfliktide kõige tulemuslikumaks lahendamiseks saab häid mõtteid rahvusvaheliselt tuntud raamatust "Õed ja vennad rahuajal". 
Aili Alber blogi - rinnapiimaasendaja
Aili on noor ema, kes peab blogi oma elust, perest ja beebi Oliverist. Sel suvel kolis nende pere Tallinnast Elvasse ning jätkavad oma toimetusi kaugel linnakärast. 
MTÜ Do Good aitab raskustesse sattunud peresid - kogutakse nii koduseid tarbeesemeid kui annetusi
​MTÜ Do Good on heategevuslik organisatsioon. Missiooniks on aidata ja pakkuda toetust raskustesse sattunud lastele, üksikemadele turvakodudes ja teistele abi vajavatele inimestele. Ka Sul on võimalus aidata, panustades nii rahaliselt kui mitterahaliselt.
Kuidas võiks maitsta croissant´i, õuna ja Vana Tallinnaga saiavorm
Klassikaline saiavorm on teada-tuntud magustoit ning seda on ilmselt söönud kõik. Kas oled aga proovinud saiavormi, milles on tavalise saia asemel croissant? Lastele pakkudes võib loomulikult Vana Tallinna välja jätta, kuid seda retsepti tasub kindlasti proovida. Tulemus on seda väärt:)