Pedagoogilised lähenemised
Kuidas seada piire ilma karistamiseta?
Piiride vajalikkusest räägitakse palju, kuid piiride tunnetamisest ja austamisest oluliselt vähem. Peamiselt  vaieldakse selle üle, millised võtted on tõhusad või millised nipid töötavad, et saada lapse käitumine kiiresti oma kontrolli alla. 
Et laps saaks elus hakkama
Mida vajab laps, et oma eluga hästi hakkama saada? Kuidas saame vanemana oma last toetada? Krista Kivisalu on teinud intervjuu Norra pedagoogi ja lastevanemate kooli eestvedaja Godi Kelleriga. Siit on nii mõndagi kõrva taha panna. 
Kuidas suhtuda nutuhoogudesse lasteaiaga kohanemise perioodil
Lasteaiaga kohanemise perioodil kaasnevad nutuhood on mõistetavad. Vanemate jaoks võib see aeg olla emotsionaalselt üsna kurnav. Nutu põhjustest arusaamine aitab mõista lapse vajadusi ja emotsioone. 
Kuidas innustada lapsi lugema ja kirjutama
Kui lapsed hakkavad lugema ja kirjutama, avaneb nende ees täiesti uus maailm. Informatsiooni allikaid on järsku palju rohkem - poes olevad sildid, ajalehtede pealkirjad, teeviidad jne. Selleks, et innustada lapsi lugema, ei pea alati lähenema väga "teaduslikult". On palju mängulisi võimalusi motiveerimaks lapsi rohkem lugema ja kirjutama.
Lapse oma tuppa saatmine rahunemise eesmärgil mõjub hävitavalt tema enesehinnagule
Löömisega võrreldes tundub laste saatmine oma tuppa inimliku ja aruka võttena. See katkestab halva käitumise. See annab võimaluse maha rahuneda. See pole vägivaldne, kuid ometi pole tegemist optimaalse vahendiga.
Kuidas arendada lastes rahumeelsust
Lapsed vajavad rahulikkust. See loob neile teatud turvalisuse. Rahu ja enese tujude kontrollimine on tähtsad väärtused, mis johtuvad suures osas armastusest ja kodusest atmosfäärist.
Miks on hea, kui laps vaidleb vastu?
Lapsevanema jaoks oleks kahtlemata mugav, kui laps alati temaga nõustuks ja talle kuuletuks. See annab emale-isale hea tunde, et neil on õigus ning et ollakse lapsevanematena õnnestunud. Tegelikult on lapse isiksuse ja mina-arengule pikemas perspektiivis märksa kasulikum, kui ta ei ole alati vanematega nõus, vaid kui ta neile vastu vaidleb.
Pirtsaka sööja kavalusega ületrumpamine
Suurem osa väikelapsi on valivad sööjad vähemalt osa ajast, mõned on seda aga alati. Võimatu on ehk muuta valivat kaheaastatst täielikuks gurmaaniks, kuid olukorda saab kindlasti mõnevõrra parandada.
Mida teha, kui laps vingub?
Lapse vingumine on vanema jaoks äärmiselt kurnav. Vingumine on tavaliselt kõige hullem kolmanda ja kuuenda eluaasta vahel, aga paljud lapsed jätkavad kauem. 
Mida teha, kui laps kardab pimedust?
Paljud lapsed kardavad pimedust, mis väljendub näiteks õhtuti enne uinumist. Et last mõista ja aidata, on Perekeskuse Sina ja Mina koolitaja Õnne Aas-Udam kokku pannud head soovitused.
Kuidas saada lapsega hommikul uksest välja kiirelt ja stressivabalt?
Kui teil on raskusi sellega, et laps õigel ajal hommikul kodunt välja saaks, mõelge oma hommikustest rutiinsetest tegevustest teistmoodi. Mis siis, kui teie peamine töö oleks emotsionaalse sideme loomine? 
Klammerduv väikelaps ei ole ära hellitatud
Kui laps on väga klammerduv, võib see olla lapsevanema jaoks väsitav. Paljud pelgavad, et ema-isa jala küljes rippuv väikelaps ei saa kunagi iseseisvaks ja neile tundub see olevat lapse poolne manipuleerimine. 
Ilma lõunauneta väikelapse õppimisvõime on madal
Lapse lõunauni on tähtis ja vajalik, sest uni tagab lapse terve närvisüsteemi ja õppimisvõime. Magamata laps on agressiivsem, vähem keskendunud ja vähem vastuvõtlikum uuele informatsioonile.
Kuidas saada laps magama oma voodisse?
Paljud väikelapsed magavad öösiti kas osaliselt või täielikult vanemate voodis. Kui lapsed kasvavad ja hakkavad vanemate voodist haarama liiga suure osa, võib see tekitada ebamugavust. Vanemad lihtsalt ei mahu oma voodisse enam ära ning tüdinevad öisest sahmimisest. 
Kui laps kipub liiga palju kamandama
Teatud vanuses kipub ilmselt enamik lapsi kamandama. See on nende uus avastatud oskus, mida nad üritavad pingsalt testida. Kui kamandamine muutub liiga sagedaseks, on selle reguleerimiseks mõned nipid.
Õhtune unejutt on kasulik lapse arengule
Laps magab umbes 40% oma lapsepõlvest maha, kuid teeb seda väga heal eesmärgil. Lapsevanemad tunnevad pika ja sügava une väärtust. Puhanud laps on rõõmus ja tasakaalukas, ta on uudishimulik ja õpib kiiresti. Korralik uni on lapse füüsilise ja vaimse arengu jaoks väga oluline. 
Rühma liikmeks kasvamine ning mängu erinevad etapid
Liitumaks rühmaga, vajab laps teatud valmidusi. Mudilase mängude keerukamaks muutumine osutab hästi, kuidas sotsiaalsed pädevused tegelikult arenevad. Üheaastase lapse asjade ümber ajamise perioodist areneb neljandaks eluaastaks välja fantaasiarikkad rollimängud. Kõik läbitavad etapid on vajalikud, loomulikud ja neid ei tohiks vanem ise nö kiirendada.
 
Soovitusi lastehoiuga kohanemiseks
Lastehoidu või lasteaeda minek on lapse elus suure tähtsusega muutus. See on keeruline etapp ka lapsevanemale. Lapse kohanemiseks on vajalik lapsevanemate, lapse ja hoidjate koostöö. See põhineb eelkõige vastastikusel usaldusel ja positiivsel suhtlemisel. 
Mida teha, kui ei jaksa rüblikuga sammu pidada?
Väikelapseiga – lapse 2.-4. eluaasta - on tore aeg, kus väike inimene avastab ja õpib tundma maailma. See toimub suures osas aktiivse füüsilise tegutsemise kaudu. Mõistetavalt võib see arenguperiood aga lapsevanema jaoks olla väsitav, kuna on vaja pidevalt lapsel silma peal hoida, piire seada, lapse järelt koristada, jne. Mida siis teha, kuidas tulla toime olukorras, kus ei suuda enam nautida lapsega koosolemist, kui tekib kurnatus ning tüdimus või ajuti isegi soov kõigest sellest pääseda?
Aktsepteerides last sellisena kes ta on, saad õnnelikuma täiskasvanu
Aktsepteerides fakti, et laps on kes ta on, kasvatame õnnelikumaid täiskasvanuid. Aitamaks lapsel käiku lasta suuremat osa oma kaasasündinud võimetest, tasub mõelda allpool kirjeldatud soovitustele.

Jonnihoog avalikus kohas

kolmapäev, 20. jaanuar 2016
Väikelapsel ei kulu kaua aega avastamaks, et jonn on kõige mõjuvam, kui jonnitakse väga ebasobivas avalikus kohas. Seal on vanemate käed (ja suud) seotud või vähemalt piiratud tegevusvabadusega tänu ümbritsevatele pilkudele ja kahjurõõmsatele muietele - ning kriisete ja jalgadega peksmisega saavutab kiire edu.

Olukorra lahendamiseks on mitmeid võimalusi, mida tasub proovida.
  • Rakendage ennetavaid meetmeid. Kui iga väikelaps on jonnihooks võimeline, siis näljased, väsinud või tüdinenud põngerjal on need kergemad tulema. Te ei saa takistada seda tulemast avalikus kohas, aga saate vähemalt vältida neid, mille põhjuseks on vahelejäänud söögikord, väsimus, ülierutuvus, tüdimus või liiga tihe päevaplaan. Hoolitsege selle eest, et teie mudilane oleks hästi söönud ja välja puhanud enne iga välja minekut ja ärge plaanige sel käigul liiga palju peatusi. Väikelast võib ka aidata, kui teil on kaasas nukk või mõni pehme mänguloom, kellele ta pean nö hoidjat mängima. See ei anna talle ainult midagi konstruktiivset teha, vaid ka hoolealuse, kellest tema võim üle käib. Kui ta tunneb, et tema midagi kontrollib, ei pruugi ta jonnima hakata.
  • Kinnistage head käitumist. Iga õnnestunud käigu lõpus (isegi kui neid esineb väga harva) tänage mudilast selle eest, et ta hästi käitus ja öelge talle, et teil oli temaga koos nii tore asju ajada. Võib isegi võtta 15 minutit, et üks lisalugu jutustada või lemmikmuusikat kuulata või mõni mäng mängida, et näidata oma heameelt tema meeldiva käitumise üle. Ärge aga kasutage asiseid preemiaid hea käitumise tähistamiseks, vastasel korral hakkab mudilane iga kord midagi maitsvat nõudma, kui ta avalikus kohas hästi käitub.
  • Püüdke ta tähelepanu kõrvale juhtida. Kui hoolimata teie pingutustest jonnihooge ära hoida, mudilane ikkagi kodust väljas olles jonnima kipub, püüdke tema tähelepanu uue teema leidmisega mujale viia. Võite rakendada mis-silmist-see-südamest-tehnikat ja viia ta ihaldatavast asjast kiiresti eemale. Selline viis lubab mudilasel jonnimata olla, seejuures tundes, et ta pole alla andnud.
  • Eraldage ta. Kui väikelapse tähelepanu millegi muuga ei õnnestu köita, viige ta võimalikult ruttu mõnda eraldatumasse kohta. Parim viis selle tegemiseks on mitte teda käest või käsivarrest tirida, aga ta kindlalt sülle võtta. Viige ta välja (kus ta hääl nii kaugele ei kostu) või autosse või tualettruumi või otse koju, kui see on lähedal. Lahkudes rääkige lapsega vaikselt, sest see tekitab mulje, et ohjad on teie käes, mis omakorda mõjub hästi nii teie eneseuskusele kui väikelapsele.
  • Ignoreerige pealtnägijaid. Väikelapse jonn on teie kahevaheline asi - isegi kui see leiab aset rahvast täis kaubamajas. Keskenduge ülesandele, mida peate sooritama - manööverdama mudilase jonnihoost välja rahulikult ja kindlalt. Niisiis lülitage kõik teised ümbritsevad välja. Võtke rahulikult (või vähemalt teeselge, et olete rahulik), sest kõik jonnihood on ju normaalsed ja mudilasaastatele iseloomulikud. Kui te ei saa midagi parata, et teil on piinlik, ärge seda välja näidake, sest mudilane võib hiljem teie nõrkust ära kasutama hakata. Ärge nähke vaeva temale ütlemisega, et ta ennast häbistab, sellel eluperioodil ei hooli ta veel niisugustest asjadest karvavõrdki (sest kui ta hooliks, ei hakkaks ta ju avalikus kohas jonnima).
  • Ärge andke alla. Ärge täitke väikelapse nõudmisi - olgu kiusatus selleks nii suur kui tahes, kui ta jonnimist ei jäta. Kui te seda teete, olete valmistanud ette pinna järgmiseks jonnihooks.
Loe lisa raamatust: "Mida oodata: väikelapseaastad" (Arlene Eisenberg, Heidi E. Murkoff ja Sandee E. Hathaway)pood.minulaps.ee - tuntud kaubamärgid, hea hind
Biolatte, BabyBjörn, Carriwell, Cybex, Ecolab, GloMinerals, Herlitz, Huggies,Laica, Lavazza, Lego, Lotte, Maxi-Cosi, Munchkin, Muumi, PlanetBio, Shea Mooti, Solgar, Sonett, Stiga, Weleda jt

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Kadrioru lastemuuseumi Miiamilla perepäev ´Imeline India´, 23. jaanuaril
jaanuar
Talvise jaanuarikuu lõpus võtab lastemuuseumi pere oma suurte ja väikeste külastajatega ette India-retke. Koos tutvume selle vürtsika maa kommetega läbi mängu ja tantsu.
Moodsad tubakatooted jäävad lapsevanematele tihti märkamatuks
Tänapäeva lapsed oskavad tubakatoodete kasutamist kavalamalt varjata ja proovivad järjest varem nii mokatubakat kui e-sigarette, mis sisaldavad äärmiselt ohtlikke aineid. Sel teemal on ilmunud väga asjalik artikkel portaalis Tark Vanem, kus on intervjuu andnud psühholoog Rita Rätsep.
Lapse narrimine ja kiusamine
Laste omavaheline narritamine on normaalne sotsiaalse suhtlemisega eksperimenteerimine ja väljaselgitamine, kuidas suhted toimivad. Mõnikord on see katse saavutada võimu või varjata emotsionaalset haavumist. See võib olla ka märk närvilisusest, häbelikkusest või hämmingust.
Vanem Vend Vanem Õde Pärnu ootab uusi vabatahtlikke mentoreid
Vanem Vend Vanem Õde Pärnu mentorprogramm ootab täiskasvanud mõttekaaslasi, kes on valmis toetama, olema sõbraks ja eeskujuks 7-18 aastasele noorele vähemalt 1 aasta vältel. 
Pähklipõhjal kreemjas kohupiimakook
Üks mõnusalt kreemjas ja mitte liiga magus kohupiimakook sobib suurepäraselt saabuvaks emadepäevaks.