Pedagoogilised lähenemised
Õppimine ilma pisarateta
Vanematelt eeldatakse, et nad jälgiksid, kas kodused tööd on tehtud ja lapsed, kes pole neid ära teinud, saavad karistada. Paljudel vanematel on probleeme, et motiveerida lapsi koduseid töid tegema ja see pole sugugi üllatav, sest lastel on raske mõista selle sageli üsna ebameeldiva töö väärtust.
4 põhjust, miks tasub olla mänguline lapsevanem
Mängi lapsega iga päev vähemalt 15 minutit nii, et sa oled ka mõtetega kohal (lego kokkupanemine nii, et samal ajal räägid telefoniga, ei lähe seega arvesse) ja su laps ei pea hakkama halva käitumisega su tähelepanu püüdma.
Kui lapsel on raskusi magama jäämisega
Kuni 70%-l alla 6-aastastest lastest esineb uneprobleeme. Magamiseteema on keeruline ja unetusel on palju erinevaid põhjuseid. Nendega on raske tegeleda, sest kui lapsed ei maga, ei maga ka vanemad. Unel on kõiges oma osa - venitamises, jonnituurides, hüperaktiivsuses, tervises ja isegi õppimises.
Kuidas lõpetada tagajärgedega karistamine - 12 suurepärast alternatiivi
Kas te mõtlete, kuidas kutsuda laps korrale ilma, et peaks ähvardama tagajärgedega? Kui laps järgmisel korral keeldub teie juhiseid kuulamast ning te tabate ennast teda ähvardamas, katsetage hoopis alljärgnevaid võimalusi.
Aita lapsel üle saada tüütust harjumusest
Vahest on lastel mingid harjumused, mis on äärmiselt tüütud või ebaesteetilised (küünte närimine, nina nokkimine, asjade suhutoppimine jne). Lapsevanema pidev näägutamine ei aita seda probleemi kuidagi lahendada, selle asemel on muid võimalusi.
Mida teha, kui laps vingub?
Lapse vingumine on vanema jaoks äärmiselt kurnav. Vingumine on tavaliselt kõige hullem kolmanda ja kuuenda eluaasta vahel, aga paljud lapsed jätkavad kauem. 
10 ideed, kuidas saada laps õhtul magama
Kui laste õhtune magama jäämine on kujunenud sinu jaoks tõeliseks väljakutseks, tasub proovida teha miskit teistmoodi. Ehk saate tagasi endale rahulikud õhtud.
Võimatu ülesanne - väikelapsega poes
Mudilasega koos poes käimine on paljudes peredes peaaegu võimatu ettevõtmine. Kui teie laps ei kappa minema külmutatud toidu osakonnast, siis lööb ta ümber hoolikalt laotud kuivtoidupakkide virna. Kui ta pole näljane, tahab ta juua ja kui ta juua ka ei taha, on tal vaja kohe potile minna jne jne... Poodi tuleb aga minna.
Pirtsaka sööja kavalusega ületrumpamine
Suurem osa väikelapsi on valivad sööjad vähemalt osa ajast, mõned on seda aga alati. Võimatu on ehk muuta valivat kaheaastatst täielikuks gurmaaniks, kuid olukorda saab kindlasti mõnevõrra parandada.
Lapsega mängimine - emotsionaalse intelligentsuse arendamiseks mõeldud mängud
Mäng on kui lapse töö, mida tal on vaja selleks, et arendada aju ja kasvada terveks inimeseks. Lapsed kasutavad mängu selleks, et töödelda läbi emotsionaalsed probleemid ja leida jälle tasakaal.
7 võimalust, kuidas lõpetada lapse peale karjumine
Paljud vanemad karjuvad laste peale. Me tunneme pärast sageli süümepiinu ja loodame, et ei teinud lapsele halba. Me veename ennast, et reeglina lapsed ju teavad, et me armastame neid vaatamata sellele, et me nende peale karjume. Kuid karjumine teeb sellegipoolest lastele haiget.
Halvasti käitumine ei tähenda, et laps on halb
Halvasti käitumine on lapse kasvamise protsessi lahutamatu osa. Vahest võib ette tulla nii löömist, lõhkumist, lükkamist kui ka uste paugutamist. See on kõik mööduv ja tuleneb lapse ebaküpsusest. Oluline on teadvustada, et halvasti käitumine ei tähenda seda, et laps on halb.
Väikelaps, kes on lasteaias rahulik, aga kodus pöörane
Seda juhtub sageli, et väikelaps, kes suudab lasteaias keskenduda, kaotab enesevalitsuse, kui on kodu kaitsvate seinte vahel. Ideaalsest lasteaialapsest saab koju jõudes kisav ja jonnihoogudest pungil väike mudilane.
Kuidas saada lapsega hommikul uksest välja kiirelt ja stressivabalt?
Kui teil on raskusi sellega, et laps õigel ajal hommikul kodunt välja saaks, mõelge oma hommikustest rutiinsetest tegevustest teistmoodi. Mis siis, kui teie peamine töö oleks emotsionaalse sideme loomine? 
Kuidas lapsi lugema saada?
Selleks, et laps omandaks ükspäev lugemisoskuse, tuleb alustada korraliku vundamendi ladumist juba varases lapsepõlves. Oleme siinkohal välja toonud soovitused iga vanuseetapi jaoks.
Lastevaheline agressiivsus
Tunnustatud Taani pereterapeut ja -nõustaja Jesper Juul on avaldanud oma raamatus "Agressiivsus" huvitava arvamuse lastevahelise agressiivsuse teemal. Siinkohal avaldame tema mõtted õdede-vendade vahelisest agressiivsusest ja koolivägivallast.
9 soovitust lapsevanemale oma lapse interneti ja nutivahendite heaks kasutamiseks
Laps peab teadma, kuidas turvaliselt internetis aega veeta ning selleks vajab ta vanemate tuge. Jagame mõningaid soovitusi, mida lapsevanem võiks sel teemal teada.
Miks on hea, kui laps vaidleb vastu?
Lapsevanema jaoks oleks kahtlemata mugav, kui laps alati temaga nõustuks ja talle kuuletuks. See annab emale-isale hea tunde, et neil on õigus ning et ollakse lapsevanematena õnnestunud. Tegelikult on lapse isiksuse ja mina-arengule pikemas perspektiivis märksa kasulikum, kui ta ei ole alati vanematega nõus, vaid kui ta neile vastu vaidleb.
Õhtune unejutt on kasulik lapse arengule
Laps magab umbes 40% oma lapsepõlvest maha, kuid teeb seda väga heal eesmärgil. Lapsevanemad tunnevad pika ja sügava une väärtust. Puhanud laps on rõõmus ja tasakaalukas, ta on uudishimulik ja õpib kiiresti. Korralik uni on lapse füüsilise ja vaimse arengu jaoks väga oluline. 
Kuidas saada laps magama oma voodisse?
Paljud väikelapsed magavad öösiti kas osaliselt või täielikult vanemate voodis. Kui lapsed kasvavad ja hakkavad vanemate voodist haarama liiga suure osa, võib see tekitada ebamugavust. Vanemad lihtsalt ei mahu oma voodisse enam ära ning tüdinevad öisest sahmimisest. 

8 levinumat viga lapse distsiplineerimisel

esmaspäev, 14. august 2017
Kui laps ei kuula sõna, on vanemal lihtne kasutada erinevaid mõjutusvahendeid. Need 8 distsiplineerimisvahendit on kõige enam levinud, kuid paraku sageli ilma loodetava tulemuseta.

1. Valetamine
"Valel on lühikesed jalad" - see väljend kehtib väga hästi ka lapsevanemate puhul, kes kasutavad lapse mõjutamiseks valetamist. Mida väiksem on laps, seda lihtsam tundub olevat vale kasutamine näiteks jonnihoogude ajal. Hea on ju öelda poes kommi nõudvale lapsele, et "täna on kommid otsas" või "emmel pole raha kaasas".

Paraku on see libe tee, sest valetamine ei loo lapse ja lapsevanema vahel usalduslikku suhet. Oluliselt kasulikum on lapsega rääkida ausalt, miks ta kommi ei saa ning aktsepteerida sellega kaasnevat nutu- või jonnihoogu. Empaatiast on tulevikus rohkem kasu kui valest.

2. Täideviimata ähvardused
Paljud vanemad kasutavad laste korrale kutsumiseks väljendit "Kui sa ei lõpeta...., siis...." Samas ei järgne sellele ähvardamisele täideviimist. Ja nii õpib laps, et keelatud tegevust võib veel jätkata.

Kui kasutad nimetatud võtet, tuleb mitte kuulamise puhul lubatud tagajärg ka reaalselt ellu viia. Vastasel korral pole sellel distsiplineerimise viisil mingisugust mõtet.

3. Vanemate erinevad lähenemisviisid
Kui vanematel on erinevad põhimõtted laste kasvatamisel, võib see viia lapse segadusse ning annab tal parema võimaluse oma tahtmine ühel või teisel viisil läbi suruda. Kui näiteks üks vanem on leebem ja teine nõudlikum, võib viimane jääda liiga tihti nö halva politseiniku rolli. Seetõttu on parem, kui vanematel on enamikes asjades ühine arusaam distsipliinist.

4. Lapse "ära ostmine"
Kui liiga sageli motiveerida last midagi tegema läbi preemia, pingutab ta ainult preemia saamise nimel. Näiteks võib juhtuda, et kui meelitad last sööma ja annad preemiaks šokolaadi või kommi, siis õige pea pingutab ta ainult maiustuse saamiseks. Aeg-ajalt on lapse premeerimine asjakohane, kuid see ei tohiks muutuda rutiiniks.

Oluline on lapsega rääkida ja selgitada, miks on mingit tegevust vaja teha ja oodata, et laps võtaks oma tegevuse eest ise vastutuse. Näiteks kui laps ei taha süüa õhtusööki koos perega, tuleks öelda, et see on täna viimane söögikord ja enne hommikut midagi rohkem süüa ei saa. Ja kui enne magama minekut läheb kõht tühjaks, tuleks jääda enda juurde ja öelda, et järgmine söögikord on hommikul.

5. Enda kehtestatud reeglite rikkumine
Kui oled seadnud lapsele mingid reeglid, siis on oluline, et peaksid ka ise neist kinni. Näiteks kui kodus on reegel, et välisjalanõudega toas ei käida, siis pole ka lapsevanemal õigus seda reeglit rikkuda. 

6. Enesevalitsuse kaotamine
Enesevalitsuse kaotamine mõjub lapsele halvasti, tekitades temas hirmu ja ebakindlust.

Väikelapse fantaasia ja energia on lõputu. Samuti eeldab väikelapse kasvatamine meeletult rahulikku meelt ja kannatlikkust. Kui aga enam ei jõua oma emotsioone taltsutada, tasuks võtta aeg maha enne, kui on liiga hilja. Kõige lihtsam on proovida rahulikku hingamist ja kümneni lugemist. Kui see ei aita, võiks minna korraks teise tuppa (juhul, kui lapse turvalisus on tagatud).

7. Ootad liiga kaua
Kui laps käitub halvasti, tuleks reageerida kiiresti. Laps ei mäleta halba käitumist juba paari tunni pärast, veelgi vähem järgmisel päeval. Seetõttu, kui laps lööb kedagi mänguautoga, siis tuleb see tema käest koheselt ära võtta. Pole mõtet ähvardada teda järgmise päeva sünnipäeva peo ära jätmisega. 

8. Liiga palju selgitamist
Lapsed ei ole mini versioonid täiskasvanutest. Liiga pikad selgitused lähevad lapsel ühest kõrvast sisse ja teisest välja. Nad ei suuda liiga palju infot korraga vastu võtta. Seetõttu on targem kasutada pigem lühikesi ja konkreetseid lauseid.

Loe lisaks: www.parenting.compood.minulaps.ee - tuntud kaubamärgid, hea hind
Biolatte, BabyBjörn, Carriwell, Cybex, Ecosh, GloMinerals, Herlitz, Hoppekids, Laica, Lego, Maxi-Cosi, Makayla Design, Muumi, Solgar, Sonett, Stiga, Terranova, Weleda 

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Laps ja Pere mess Saku Suurhallis, 15.-16. november
november
Juba sel nädalavahetusel (15.-16.11) toimub traditsiooniline kogupere mess Laps ja Pere 2014 Saku Suurhallis. Messi ajal on palju põnevaid tegemisi nii väikestele kui suurtele lastele. 
Mõned levinud müüdid seoses mõnuainete tarvitamisega
Mõnikord usuvad vanemad, et nende võimalused laste käitumist mõjutada on väga piiratud. Mõned levinumad müüdid, mis panevad vanemaid uskuma, et nemad ei saagi midagi teha seoses mõnuainete tarvitamisega.
Õige vahetusjalanõu aitab ennetada tervisehädasid
Koolilaps veedab suure osa oma päevast vahetusjalanõudes ning seetõttu on oluline teha selles osas õige valik. Turvaportaali "Julged hoolida" lehel on huvitav lugemine vahetusjalanõudest, kus temaatilist nõu annab ortopeed Kalev Toots. 
Mida tasub teada rasvade ja õlide valikul
Rasvad annavad toidule hea maitse, ilma nendeta oleks meie toitumine ebatõhus, kuna me ei saaks piisavalt energiat ega omastaks kõiki vitamiine. 1980-1990-ndatel võimust võtnud arvamus, et “rasvad on kahjulikud ja teevad paksuks” hakkab tänaseks õnneks taanduma. Tervisliku toitumise ja kaalulangetamise märksõnaks ei ole enam “rasvavaba”, vaid “tervislikud rasvad”. Kaasaegsed tervisliku toitumise teooriad ei keskendu rasva vähendamisele menüüs, vaid loomsete rasvade ja kahjulike taimsete rasvade asendamisele tervislike taimsete rasvadega.
Kus mu laps on – usaldada või kontrollida?
Tehnoloogia- ja infoajastu tähendab muuhulgas ka seda, et üha lihtsamaks muutub info hankimine tehnoloogiliste vahendite abil. Näiteks on võimalik lapse kasutuses olevat mobiiltelefoni positsioneerida, et tuvastada tema asukoht. Kui noorema koolilapse puhul võib see olla vajalik turvalisuse eesmärgil, siis teismeliste puhul muutub küsitavaks positsioneerimise tegelik põhjus.