Pedagoogilised lähenemised
Miks on hea, kui laps vaidleb vastu?
Lapsevanema jaoks oleks kahtlemata mugav, kui laps alati temaga nõustuks ja talle kuuletuks. See annab emale-isale hea tunde, et neil on õigus ning et ollakse lapsevanematena õnnestunud. Tegelikult on lapse isiksuse ja mina-arengule pikemas perspektiivis märksa kasulikum, kui ta ei ole alati vanematega nõus, vaid kui ta neile vastu vaidleb.
Õhtune unejutt on kasulik lapse arengule
Laps magab umbes 40% oma lapsepõlvest maha, kuid teeb seda väga heal eesmärgil. Lapsevanemad tunnevad pika ja sügava une väärtust. Puhanud laps on rõõmus ja tasakaalukas, ta on uudishimulik ja õpib kiiresti. Korralik uni on lapse füüsilise ja vaimse arengu jaoks väga oluline. 
Kuidas saada laps magama oma voodisse?
Paljud väikelapsed magavad öösiti kas osaliselt või täielikult vanemate voodis. Kui lapsed kasvavad ja hakkavad vanemate voodist haarama liiga suure osa, võib see tekitada ebamugavust. Vanemad lihtsalt ei mahu oma voodisse enam ära ning tüdinevad öisest sahmimisest. 
Kui laps julgeb eksida, naudib ta ka raskeid ülesandeid
Kuidas vanem reageerib lapse veale, mõjutab lapse uskumusi, ütleb hariduspsühholoog Grete Arro. Mida teeb vanem siis, kui laps tuleb koolist koju kahega?
Kuidas seada piire ilma karistamiseta?
Piiride vajalikkusest räägitakse palju, kuid piiride tunnetamisest ja austamisest oluliselt vähem. Peamiselt  vaieldakse selle üle, millised võtted on tõhusad või millised nipid töötavad, et saada lapse käitumine kiiresti oma kontrolli alla. 
Lastehoiu mõju väikelapse stressitasemele
Hommikust õhtuni kestev kollektiivis viibimine tekitab väikelastele stressi. Uuringud on näidanud, et varakult alanud pikad koduvälised hoiupäevad korreleeruvad rahutuse ning agressiivse käitumisega ka hiljem koolieas.
8 levinumat viga lapse distsiplineerimisel
Kui laps ei kuula sõna, on vanemal lihtne kasutada erinevaid mõjutusvahendeid. Need 8 distsiplineerimisvahendit on kõige enam levinud, kuid paraku sageli ilma loodetava tulemuseta.
Kas su laps saab sind usaldada? 5 nõuannet lapsevanematele
Sind testitakse! Kui lapsed saavad usaldada sind „väikeste“ asjadega, siis tulevad nad sinu juurde ka suurtes küsimustes.
Soovitusi lastehoiuga kohanemiseks
Lastehoidu või lasteaeda minek on lapse elus suure tähtsusega muutus. See on keeruline etapp ka lapsevanemale. Lapse kohanemiseks on vajalik lapsevanemate, lapse ja hoidjate koostöö. See põhineb eelkõige vastastikusel usaldusel ja positiivsel suhtlemisel. 
Paha last ei ole olemas
Sagedasti võib kuulda, et vanemad on hädas oma lapse käitumisega ning olukorda kirjeldatakse selliselt, et lapsele öeldakse esimesel paaril korral ilusti rahulikult, et mänguasjad tuleks ära koristada, viiendal korral juba tõstetakse häält ning kui laps ennast ka siis liigutama ei hakka, tutistatakse või antakse laksu. 
Kuidas arendada iseseisvust?
Iseseisvus tuleb samm-sammult. Lapse kasvades lisandub järjest tegevusi, millega ta saab omapäi hakkama. Ükskord ootab ees ka elu esimene rongi- või bussisõit ilma vanemateta.
Lapse esimesed eluaastad ja lahusolek vanematest
Arengupsühholoogid on üksmeelel selles osas, et kolm esimest eluaastat määravad suuresti edaspidise elukaare kulgu. Esimeste eluaastate jooksul toimub tormiline areng kõikides psüühilise ning füüsilise arengu valdkondades. See areng on kiirem, kui mis tahes hilisemates etappides kogu elu jooksul. 
Kui väikelaps lööb ema või isa
Kui väikelaps lööb oma ema või isa, põhjustab see vastakaid tundeid - ühelt poolt tekib viha agressiivse käitumise suhtes, kuid teisalt sügav kurbus sellise intsidendi pärast. Siit mõned soovitused, mida tasub proovida agressiivse käitumise ennetamiseks ja ohjamiseks.
Lapse oma tuppa saatmine rahunemise eesmärgil mõjub hävitavalt tema enesehinnagule
Löömisega võrreldes tundub laste saatmine oma tuppa inimliku ja aruka võttena. See katkestab halva käitumise. See annab võimaluse maha rahuneda. See pole vägivaldne, kuid ometi pole tegemist optimaalse vahendiga.
Vendade-õdede mõju teineteisele
Uue pereliikme sünd mõjutab kogu pere harjumuspärast rütmi ja võib põhjustada esialgu lisastressi. Seetõttu on oluline teada, et vanem vend-õde peaks olema erilise tähelepanu all ning lapsevanem peaks tagama tema turvatunde säilimise.
Arvutit ei pea kartma. Aga selle kasutamist tuleb suunata!
On täiesti loomulik, et digitehnoloogial on järjest suurem osa ka õppetöös ning lapsed saavad maast madalast arvutiga sina peale, digitaalne kirjaoskus on aja märk, mida ei saa eemale tõrjuda. Tänapäeval ei ole õige küsida, kas laps võib arvutit kasutada, vaid kuidas, millal ja kui palju ta võib seda teha.
Laps näppab võõraid asju – kas ja millal peaksid muretsema?
Sa leiad oma lapse kotist juba mitmendat korda võõra mänguasja. Kas see on varastamine? Miks sinu laps seda teeb?
Ähvardamine suurendab lapse agressiivsust
Lapsevanemad kasutavad tihti ähvardust: "Tee seda või muidu...!" püüdena lapse soovimatut käitumist reguleerida. See on paraku agressiivsusega laetud ähvardus, mis viib hoopis lapse destruktiivse ähvarduse või enesehävitusliku käitumiseni peaaegu viivitamatult - või siis 10-20 aastat hiljem. Rahvusvaheliselt tunnustatud peresuhete autoriteet ja mitmete raamatute autor Jesper Juul avab teema põhjalikult raamatus "Agressiivsus".
Kuidas koos lapsega suvevaheajaks plaane teha?
Peagi on lastel algamas suvine koolivaheaeg. Pikad päevad ning sellega kaasnev vabadus tekitab tunde, et saad teha kõike, mida hing ihkab. Tänasel päeval on vähe lapsi, kelle vanavanemad elavad maal ja nii puudub ka võimalus terve suvi koos veeta. Nii lapsevanemad kui ka vanavanemadki käivad tööl, saabudes koju alles õhtul. 
Räägime alkoholist. Soovitused eelteismelise lapse vanematele
Üsna tihti on keeruline hakata mingitel teemadel rääkima enne, kui nendest saavad probleemid. Kuidas alustada ja millest rääkida? Vanemal on kartus, et ehk tekitab ta teemat tõstatades lapses ebavajalikku huvi. Uuringud aga näitavad, et paremaid tulemusi annavad vestlused, mida alustatakse enne, kui need laste jaoks reaalsuseks saavad.

8 levinumat viga lapse distsiplineerimisel

esmaspäev, 14. august
Kui laps ei kuula sõna, on vanemal lihtne kasutada erinevaid mõjutusvahendeid. Need 8 distsiplineerimisvahendit on kõige enam levinud, kuid paraku sageli ilma loodetava tulemuseta.

1. Valetamine
"Valel on lühikesed jalad" - see väljend kehtib väga hästi ka lapsevanemate puhul, kes kasutavad lapse mõjutamiseks valetamist. Mida väiksem on laps, seda lihtsam tundub olevat vale kasutamine näiteks jonnihoogude ajal. Hea on ju öelda poes kommi nõudvale lapsele, et "täna on kommid otsas" või "emmel pole raha kaasas".

Paraku on see libe tee, sest valetamine ei loo lapse ja lapsevanema vahel usalduslikku suhet. Oluliselt kasulikum on lapsega rääkida ausalt, miks ta kommi ei saa ning aktsepteerida sellega kaasnevat nutu- või jonnihoogu. Empaatiast on tulevikus rohkem kasu kui valest.

2. Täideviimata ähvardused
Paljud vanemad kasutavad laste korrale kutsumiseks väljendit "Kui sa ei lõpeta...., siis...." Samas ei järgne sellele ähvardamisele täideviimist. Ja nii õpib laps, et keelatud tegevust võib veel jätkata.

Kui kasutad nimetatud võtet, tuleb mitte kuulamise puhul lubatud tagajärg ka reaalselt ellu viia. Vastasel korral pole sellel distsiplineerimise viisil mingisugust mõtet.

3. Vanemate erinevad lähenemisviisid
Kui vanematel on erinevad põhimõtted laste kasvatamisel, võib see viia lapse segadusse ning annab tal parema võimaluse oma tahtmine ühel või teisel viisil läbi suruda. Kui näiteks üks vanem on leebem ja teine nõudlikum, võib viimane jääda liiga tihti nö halva politseiniku rolli. Seetõttu on parem, kui vanematel on enamikes asjades ühine arusaam distsipliinist.

4. Lapse "ära ostmine"
Kui liiga sageli motiveerida last midagi tegema läbi preemia, pingutab ta ainult preemia saamise nimel. Näiteks võib juhtuda, et kui meelitad last sööma ja annad preemiaks šokolaadi või kommi, siis õige pea pingutab ta ainult maiustuse saamiseks. Aeg-ajalt on lapse premeerimine asjakohane, kuid see ei tohiks muutuda rutiiniks.

Oluline on lapsega rääkida ja selgitada, miks on mingit tegevust vaja teha ja oodata, et laps võtaks oma tegevuse eest ise vastutuse. Näiteks kui laps ei taha süüa õhtusööki koos perega, tuleks öelda, et see on täna viimane söögikord ja enne hommikut midagi rohkem süüa ei saa. Ja kui enne magama minekut läheb kõht tühjaks, tuleks jääda enda juurde ja öelda, et järgmine söögikord on hommikul.

5. Enda kehtestatud reeglite rikkumine
Kui oled seadnud lapsele mingid reeglid, siis on oluline, et peaksid ka ise neist kinni. Näiteks kui kodus on reegel, et välisjalanõudega toas ei käida, siis pole ka lapsevanemal õigus seda reeglit rikkuda. 

6. Enesevalitsuse kaotamine
Enesevalitsuse kaotamine mõjub lapsele halvasti, tekitades temas hirmu ja ebakindlust.

Väikelapse fantaasia ja energia on lõputu. Samuti eeldab väikelapse kasvatamine meeletult rahulikku meelt ja kannatlikkust. Kui aga enam ei jõua oma emotsioone taltsutada, tasuks võtta aeg maha enne, kui on liiga hilja. Kõige lihtsam on proovida rahulikku hingamist ja kümneni lugemist. Kui see ei aita, võiks minna korraks teise tuppa (juhul, kui lapse turvalisus on tagatud).

7. Ootad liiga kaua
Kui laps käitub halvasti, tuleks reageerida kiiresti. Laps ei mäleta halba käitumist juba paari tunni pärast, veelgi vähem järgmisel päeval. Seetõttu, kui laps lööb kedagi mänguautoga, siis tuleb see tema käest koheselt ära võtta. Pole mõtet ähvardada teda järgmise päeva sünnipäeva peo ära jätmisega. 

8. Liiga palju selgitamist
Lapsed ei ole mini versioonid täiskasvanutest. Liiga pikad selgitused lähevad lapsel ühest kõrvast sisse ja teisest välja. Nad ei suuda liiga palju infot korraga vastu võtta. Seetõttu on targem kasutada pigem lühikesi ja konkreetseid lauseid.

Loe lisaks: www.parenting.compood.minulaps.ee - tuntud kaubamärgid, hea hind
Biolatte, BabyBjörn, Carriwell, Cybex, Ecosh, GloMinerals, Herlitz, Hoppekids, Laica, Lego, Maxi-Cosi, Makayla Design, Muumi, Solgar, Sonett, Stiga, Terranova, Weleda 

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Laps ja Pere mess Saku Suurhallis, 15.-16. november
november
Juba sel nädalavahetusel (15.-16.11) toimub traditsiooniline kogupere mess Laps ja Pere 2014 Saku Suurhallis. Messi ajal on palju põnevaid tegemisi nii väikestele kui suurtele lastele. 
Mõned levinud müüdid seoses mõnuainete tarvitamisega
Mõnikord usuvad vanemad, et nende võimalused laste käitumist mõjutada on väga piiratud. Mõned levinumad müüdid, mis panevad vanemaid uskuma, et nemad ei saagi midagi teha seoses mõnuainete tarvitamisega.
Õige vahetusjalanõu aitab ennetada tervisehädasid
Koolilaps veedab suure osa oma päevast vahetusjalanõudes ning seetõttu on oluline teha selles osas õige valik. Turvaportaali "Julged hoolida" lehel on huvitav lugemine vahetusjalanõudest, kus temaatilist nõu annab ortopeed Kalev Toots. 
Mida tasub teada rasvade ja õlide valikul
Rasvad annavad toidule hea maitse, ilma nendeta oleks meie toitumine ebatõhus, kuna me ei saaks piisavalt energiat ega omastaks kõiki vitamiine. 1980-1990-ndatel võimust võtnud arvamus, et “rasvad on kahjulikud ja teevad paksuks” hakkab tänaseks õnneks taanduma. Tervisliku toitumise ja kaalulangetamise märksõnaks ei ole enam “rasvavaba”, vaid “tervislikud rasvad”. Kaasaegsed tervisliku toitumise teooriad ei keskendu rasva vähendamisele menüüs, vaid loomsete rasvade ja kahjulike taimsete rasvade asendamisele tervislike taimsete rasvadega.
Kus mu laps on – usaldada või kontrollida?
Tehnoloogia- ja infoajastu tähendab muuhulgas ka seda, et üha lihtsamaks muutub info hankimine tehnoloogiliste vahendite abil. Näiteks on võimalik lapse kasutuses olevat mobiiltelefoni positsioneerida, et tuvastada tema asukoht. Kui noorema koolilapse puhul võib see olla vajalik turvalisuse eesmärgil, siis teismeliste puhul muutub küsitavaks positsioneerimise tegelik põhjus.