Pedagoogilised lähenemised
Kuidas saada laps magama oma voodisse?
Paljud väikelapsed magavad öösiti kas osaliselt või täielikult vanemate voodis. Kui lapsed kasvavad ja hakkavad vanemate voodist haarama liiga suure osa, võib see tekitada ebamugavust. Vanemad lihtsalt ei mahu oma voodisse enam ära ning tüdinevad öisest sahmimisest. 
Kui laps kipub liiga palju kamandama
Teatud vanuses kipub ilmselt enamik lapsi kamandama. See on nende uus avastatud oskus, mida nad üritavad pingsalt testida. Kui kamandamine muutub liiga sagedaseks, on selle reguleerimiseks mõned nipid.
Õhtune unejutt on kasulik lapse arengule
Laps magab umbes 40% oma lapsepõlvest maha, kuid teeb seda väga heal eesmärgil. Lapsevanemad tunnevad pika ja sügava une väärtust. Puhanud laps on rõõmus ja tasakaalukas, ta on uudishimulik ja õpib kiiresti. Korralik uni on lapse füüsilise ja vaimse arengu jaoks väga oluline. 
Rühma liikmeks kasvamine ning mängu erinevad etapid
Liitumaks rühmaga, vajab laps teatud valmidusi. Mudilase mängude keerukamaks muutumine osutab hästi, kuidas sotsiaalsed pädevused tegelikult arenevad. Üheaastase lapse asjade ümber ajamise perioodist areneb neljandaks eluaastaks välja fantaasiarikkad rollimängud. Kõik läbitavad etapid on vajalikud, loomulikud ja neid ei tohiks vanem ise nö kiirendada.
 
Soovitusi lastehoiuga kohanemiseks
Lastehoidu või lasteaeda minek on lapse elus suure tähtsusega muutus. See on keeruline etapp ka lapsevanemale. Lapse kohanemiseks on vajalik lapsevanemate, lapse ja hoidjate koostöö. See põhineb eelkõige vastastikusel usaldusel ja positiivsel suhtlemisel. 
Mida teha, kui ei jaksa rüblikuga sammu pidada?
Väikelapseiga – lapse 2.-4. eluaasta - on tore aeg, kus väike inimene avastab ja õpib tundma maailma. See toimub suures osas aktiivse füüsilise tegutsemise kaudu. Mõistetavalt võib see arenguperiood aga lapsevanema jaoks olla väsitav, kuna on vaja pidevalt lapsel silma peal hoida, piire seada, lapse järelt koristada, jne. Mida siis teha, kuidas tulla toime olukorras, kus ei suuda enam nautida lapsega koosolemist, kui tekib kurnatus ning tüdimus või ajuti isegi soov kõigest sellest pääseda?
Aktsepteerides last sellisena kes ta on, saad õnnelikuma täiskasvanu
Aktsepteerides fakti, et laps on kes ta on, kasvatame õnnelikumaid täiskasvanuid. Aitamaks lapsel käiku lasta suuremat osa oma kaasasündinud võimetest, tasub mõelda allpool kirjeldatud soovitustele.
Lapse esimesed eluaastad ja lahusolek vanematest
Arengupsühholoogid on üksmeelel selles osas, et kolm esimest eluaastat määravad suuresti edaspidise elukaare kulgu. Esimeste eluaastate jooksul toimub tormiline areng kõikides psüühilise ning füüsilise arengu valdkondades. See areng on kiirem, kui mis tahes hilisemates etappides kogu elu jooksul. 
Kuidas kasvatada last, kes teistega arvestab?
Lapsevanematena saame palju ära teha, et meie lapsed peaksid nii meist kui ka teistest inimestest lugu ja oleksid teistega arvestavad. Nõuanded on lihtsad, kuid eeldavad, et me kõigepealt ise endale otsa vaatame ja mõtleme, kuidas me käitume. Lapsed õpivad meie tegudest, mitte meie sõnadest.
Stressi talumine täiskasvanueas on seotud varajase lapsepõlvega
Tänapäeval peetakse head stressitaluvust ning somaatilistest probleemidest pääsemist mingiks eriliseks trumbiks, lausa elementaarseks toimetulekunõudeks. Madal stressitase ning hea pingetaluvus on kujunenud edukuse eelduseks ja ei ole mingeid märke nagu võiks nende tähtsus tulevikus väheneda.
Väikelapse kõne areng ja selle toetamine
Väikelapse kõne areng algab juba varakult, enne kui seda ise tajume. See läbib mitmeid etappe ning esimeste eluaastate jooksul kujuneb välja kõnelemisoskus. Sorava ja selge kõneni jõudmisel võib osadel lastel tekkida ka takistusi, kuid õigel ajal abi otsides ja teda õigesti toetades, saadakse probleemidest üle.
Ähvardamine suurendab lapse agressiivsust
Lapsevanemad kasutavad tihti ähvardust: "Tee seda või muidu...!" püüdena lapse soovimatut käitumist reguleerida. See on paraku agressiivsusega laetud ähvardus, mis viib hoopis lapse destruktiivse ähvarduse või enesehävitusliku käitumiseni peaaegu viivitamatult - või siis 10-20 aastat hiljem. Rahvusvaheliselt tunnustatud peresuhete autoriteet ja mitmete raamatute autor Jesper Juul avab teema põhjalikult raamatus "Agressiivsus".
Kuidas saada laps õhtul magama stressivabalt?
Vanemate igaõhtune väljakutse on sageli laste õigeks ajaks ning stressivabalt magama saamine. Seda enam, et hommikuti peab ärkama reeglina varakult (lasteaeda või kooli minek) ning uniste lastega kodust väljumine nõuab suuremat pingutust. Siit mõned mõtted, mida soovitab proovida raamatu "Nututa kasvatus" autor Elizabeth Pantley.
Mida teha, kui laps segab jutule vahele?
Lapsed segavad teie jutule vahele sellepärast, et kui nad seda teevad, siis te vastate neile. Nad on selgeks saanud, et te olete alati valmis neile vastamiseks oma tegevuse katkestama.
Kuidas reageerida õigesti imiku nutule?
Imikud nutavad ja vahest päris palju. Väikse beebi nutt on paljudele lastevanematele suur katsumus ja frustratsiooni allikas. Raamatu "Nutt ja jonnihood" autor Aletha J. Solteril on sel teemal kindel seisukoht ning tema hinnangul ei tohiks kunagi jätta väikest beebit üksinda nutma.
6 põhjust, miks laps sind ei kuula
Lapsevanemad soovivad, et lapsed neid kuulaksid. Paraku väljendavad nad end selliselt, et laps ei olegi võimeline oma vanemat kuulama. 
Kui laps räägib vanemale vastu
Lapsed räägivad vahest vanematega halvasti. Nad on ninakad, kasutavad sobimatut kõnepruuki või lihtsalt räägivad vastu, selle asemel, et teha koostööd. Sellise kõneviisiga annab laps vanemale olulise sõnumi.
Montessori esimesel eluaastal: üldised põhimõtted
Montessori pedagoogika on paljude lapsevanemate seas huvipakkuv, kuna selle eesmärgid on selged ja loomulikud. Avaldame siinkohal lambrine blogis välja toodud üldised Montessori põhimõtted esimesel eluaastal.
Miks on oluline lapsega mängida?
Mäng ja mängimine on lapse loomulik tegevus, mida laps suudab ilma täiskasvanu abita teha – nii arvavad ilmselt paljud vanemad. Vanemad märkavad küll mängu kasulikkust, kuid ei näe vajadust selles ise osaleda. Tarkvanem.ee lehel on sel teemal avaldatud väga asjalik kirjutis.
Väikelaps ja reeglite täitmine
Kui mudilastele on seatud terve hulk reeglid, pole neil sageli aimugi, miks need reeglid on olemas ja sellepärast on nende täitmine ka palju raskem.

Võimatu ülesanne - väikelapsega poes

esmaspäev, 27. november 2017
Mudilasega koos poes käimine on paljudes peredes peaaegu võimatu ettevõtmine. Kui teie laps ei kappa minema külmutatud toidu osakonnast, siis lööb ta ümber hoolikalt laotud kuivtoidupakkide virna. Kui ta pole näljane, tahab ta juua ja kui ta juua ka ei taha, on tal vaja kohe potile minna jne jne... Poodi tuleb aga minna.

Mõned ideed, kuidas käia mudilasega poes võimalikult stressivabalt.
  • Ärge minge koos väikelapsega poodi. Kui proovimine, nagu jalatsite puhul, pole oluline, siis saate isegi mudilase rõivad kergemini ostetud ilma temata. Kasutage võimalust poodi minna, kui leiate kellegi, kes on sel ajal lapsega kodus. Korraldage võimalust poodi minna, kui leiate kellegi, kes on sel ajal lapsega kodus. Korraldage lapsehoid/poeskäik koos mõne sõbraga, kellel on samuti väike laps. Võite siis kordamööda lapsi valvata. Võite käia poes abikaasaga kordamööda: üks teist jääb lapsega koju ja teine käib poes. Kui te töötate mõlemad väljaspool kodu, korraldage nii, et üks teist läheb otse koju ja teine käib koduteel poest läbi. Võite oma töölõunaks võileiva kaasa võtta ning kasutada lõunavaheaega ostude tegemiseks.
  • Kui te ei saa ilma lapseta minna, veenduge, et ta oleks suhteliselt heas tujus - söönud, puhanud, mitte ülierutatud. Mudilase käitumist pole võimalik ette näha, aga katastroofi stsenaariumit ei tasuks ka ette valmistada ja see oleks näljase, väsinud ja pahura mudilase poodi viimine. 
  • Kaasake abimehi. Sobib peaaegu igaüks, kes on piisavalt väle väikelapsele järele jooksma. Isegi noorem kui teismeline laps, kes ei tohi küll veel üksi lapsehoidja olla, suudab hästi mudilast valvata sel ajal, kui teie ise oste teete.
  • Tehke nimekirju. Enne kodust lahkumist koostage detailne nimekiri asjadest, mida teil vaja on. Seda on hõlpsam teha, kui panete toiduained kirja järjekorras, mida te tavaliselt kasutate poes ringi liikumiseks. Kõige viimaks pange kirja külmutatud toit ja muud kergesti riknevad asjad ja jätke nimestikku ruumi neile toiduainetele, mis teile kohe meelde ei tule. Kuigi peate sellele kodus aega kulutama, aitab see tohutult aega säästa ja väldib ka viimasel minutil kassa juurest poodi tagasi tormamist näiteks munakarbi järele, mille unustasite riiulilt võtta.
  • Häälestage mudilane positiivselt. Rääkige talle, mida te osta kavatsete, aga ärge pange talle pähe ideid, öeldes: "Me ei osta kommi, peokingi, mänguasju." Mudilased on piisavalt andekad neid asju ise välja mõtlema ja soovima (ja kui nemad seda teevad, peate teie olema piisavalt andekas "ei" ütlema). Kasutage positiivset lähenemist ka oodatavale käitumisele. Enne uste avanemist öelge talle: "Sina sõidad nüüd ostukärus" ja mitte: "poes sa ringi kõndida ei tohi ja midagi puutuda samuti mitte." Ärge unustage teda kiitmast, kui ta käitus talutavalt.
  • Andke talle sõiduvõimalus. Saate kindlasti vähema ajaga hakkama, kui väikelaps on spetsiaalses ostukärus ega tuterda omapäi mööda vahekäike. Kui teie ostunimekiri pole väga pikk, kasutage lapse jalutuskäru. Pange kärusangade külge väike ostukorv ja hoidke pisikest turvaliselt kärus kogu ostude tegemise aja. Suurtes kaubanduskeskustes on ostukäru suureks abiks. Võtke kindlasti kaasa väikesi mänguasju, et mudilasel oleks tegevust sellal, kui teie oste teete. 
  • Tehke kähku. Ärge lugege silte, koguge kuponge, võrrelge hindu ja uurige kaupa - jätke see kõik selleks ajaks, kui olete poes üksi. Te võite vaadata kasvõi ühte hinda ja juba on mudilane kolme vahekäigu kaugusel.
  • Mõelge, kas nurgapealsed väikepoed poleks mugavamad. Kui teil pole muud vaja kui pakk piima ja leiba, võib kõrgema hinna korvata kiirus ja mugavus.
  • Hoiduge ohukohtadest. Kui teate hästi, mida ja kust osta, vältige või vähemalt kiirustage mööda "kuumadest" kohtadest (nagu mänguasjade osakond, portselani ja klaasi osakond või reklaamiks välja pandud maiustused). Mõnes kaupluses võib olla kassasid, mille juures pole maiustuste riiulit, et vältida väikelapse jonnihooge.
  • Leidke mudilase kätele ja peale tegevust. Kui ta aitab käru lükata, kanda kreekereid, lugeda kolme vajalikku jogurtipakki, leida täht A või punane värv või isegi valida kahe vanema soovitatud moosipurgi vahel, pole tal loodetavasti mahti kõndida või jonnima hakata. Samuti pole seda võimalust väikelapsel, kes ise lükkab väikest laste ostukäru ja paneb sellesse purunematuid pakke (vanema pilgu all muidugi). Isegi kui poeskäik sedasorti abistamisega kauem aega võtab, saate selle vähemalt tehtud. Samal ajal tunneb laps ennast hästi, et sai kasulik olla ja vahest sai ta isegi midagi uut ostmise kohta teada.
Allikas: "Mida oodata: väikelapseaastad" (Arlene Eisenberg, Heidi E. Murkoff ja Sandee E. Hathaway)pood.minulaps.ee
 - tuntud kaubamärgid, hea hind
Biolatte, BabyBjörn, Carriwell, Cybex, Ecosh, GloMinerals, Herlitz, Hoppekids, JOHA, Laica, Lego, Maxi-Cosi, Makayla Design, Muumi, Solgar, Sonett, Stiga, Terranova, Weleda 
 

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Loeng - Piiride seadmine lapsega suheldes, 14. jaanuaril
jaanuar
Kas laps lihtsalt "sõidab sinust üle" eirates keelde ja reegleid? Kui see kipub olema teie peres teema, olete väga oodatud asjakohalisele loengule lasteklubis Väike Päike.
Mäss turvatoolis - kuidas sellega toime tulla?
Autos eakohase turvavarustuse kasutamine on seadusega kohustuslik ning seda peavad ka lapsevanemad alati järgima. Sageli osutavad aga lapsed turvatoolis istumisele suurt vastupanu ning autosõit võib olla üsna stressirikas. Selles tahetevahelises võitluses peab võitjaks jääma igal juhul lapsevanem.
Imeline juurikas ingver
Ingver soojendab keha, võtab ära valu ning tugevdab ja tervendab hingamiselundeid.
Pärnus elavad suurpere lapsed vajavad talveriideid ja -jalanõusid
MTÜ Do Good poole on pöördunud 6 lapsega suurpere Pärnust. Pere tuleb vaevu ots- otsaga kokku, kuna pereisa on hetkel töötu. Lapsed vajavad kiirelt soojasid õueriideid ja jalanõusid.
Lihtsalt valmivad jõulused purgikoogid
Purgikoogid on väga head, sest kõik portsjonid saab eelnevalt ette valmistada ning kui magusa söömise aeg saabub, ei pea vaeva nägema koogi lõikamise ega jagamisega.