Pedagoogilised lähenemised
Kuidas saada laps õhtul magama stressivabalt?
Vanemate igaõhtune väljakutse on sageli laste õigeks ajaks ning stressivabalt magama saamine. Seda enam, et hommikuti peab ärkama reeglina varakult (lasteaeda või kooli minek) ning uniste lastega kodust väljumine nõuab suuremat pingutust. Siit mõned mõtted, mida soovitab proovida raamatu "Nututa kasvatus" autor Elizabeth Pantley.
Mida teha, kui laps segab jutule vahele?
Lapsed segavad teie jutule vahele sellepärast, et kui nad seda teevad, siis te vastate neile. Nad on selgeks saanud, et te olete alati valmis neile vastamiseks oma tegevuse katkestama.
Kuidas reageerida õigesti imiku nutule?
Imikud nutavad ja vahest päris palju. Väikse beebi nutt on paljudele lastevanematele suur katsumus ja frustratsiooni allikas. Raamatu "Nutt ja jonnihood" autor Aletha J. Solteril on sel teemal kindel seisukoht ning tema hinnangul ei tohiks kunagi jätta väikest beebit üksinda nutma.
6 põhjust, miks laps sind ei kuula
Lapsevanemad soovivad, et lapsed neid kuulaksid. Paraku väljendavad nad end selliselt, et laps ei olegi võimeline oma vanemat kuulama. 
Kui laps räägib vanemale vastu
Lapsed räägivad vahest vanematega halvasti. Nad on ninakad, kasutavad sobimatut kõnepruuki või lihtsalt räägivad vastu, selle asemel, et teha koostööd. Sellise kõneviisiga annab laps vanemale olulise sõnumi.
Montessori esimesel eluaastal: üldised põhimõtted
Montessori pedagoogika on paljude lapsevanemate seas huvipakkuv, kuna selle eesmärgid on selged ja loomulikud. Avaldame siinkohal lambrine blogis välja toodud üldised Montessori põhimõtted esimesel eluaastal.
Miks on oluline lapsega mängida?
Mäng ja mängimine on lapse loomulik tegevus, mida laps suudab ilma täiskasvanu abita teha – nii arvavad ilmselt paljud vanemad. Vanemad märkavad küll mängu kasulikkust, kuid ei näe vajadust selles ise osaleda. Tarkvanem.ee lehel on sel teemal avaldatud väga asjalik kirjutis.
Väikelaps ja reeglite täitmine
Kui mudilastele on seatud terve hulk reeglid, pole neil sageli aimugi, miks need reeglid on olemas ja sellepärast on nende täitmine ka palju raskem.
Miks vajavad lapsed rutiini?
Lapsele on vaja, et ta teaks ette, mis teda päeva jooksul ees ootab. See omakorda eeldab teatavat rutiini. Rutiin tekib tänu korduvatele tegevustele, mis loovad lapse jaoks etteaimatavust ja stabiilsust. Stabiilsus on aga turvatunde üks oluline alustala.
Isiksusehäired ja nõrk minatunnetus saavad alguse beebieast
Kuigi keegi ei suuda oma esimesi elukogemusi otseselt mäletada, peitub meie isiksusehäirete ja nõrga minatunnetuse algus just selles unustatud ajas. Psühhoanalüütik Donald Winnicott on väitnud, et see tuleneb meile esimestel elukuudel osaks saanud hoolitsusest. 
Mis peitub väikelapse jonnihoogude taga?
Osad arvavad, et jonniv laps on kasvatamatu ning vajab rangemat lähenemist. Teised aga peavad jonni põhjuseks liigset distsipliini ning rangust. Tõde on ilmselt kuskil vahepeal, sest sel teemal ei ole must-valgeid vastuseid. Kuid kindlasti on jonnihood kasvuperioodil ka täiesti normaalne osa väikelapse arengust. Miks aga siiski võib jonnihoogusid põhjustada?
9 põhjust, miks karistamine on halb
Kui karistused kasvataksid, ei sooritaks inimkond enam ammu kuritegusid. Karistuse illusoorne mõju võib tuleneda tõsiasjast, et sellel on lühiajaline, kuigi mitte kasvatuslik toime. Karistus pakub kergendust karistajale, kes tunneb, et saavutab jälle kontrolli olukorra üle. 
Kuidas aidata last toime tulla lasteaia-ja koolipingetega?
Kas sinu laps puhkeb tihti peale kooli- või lasteaiapäeva nutma, raevutseb või ütleb halvasti? Siin on mõned mõtted, kuidas lapsevanem saab toetada last igapäeva pingetega toimetulekul.
13 nõuannet häbeliku lapse toetamiseks
„Häbelikkus“ võib takistada lastel suhtlusoskuste omandamist, mis aitavad neil olla osa grupist ja see võib mõjutada nende kooliedukust, kuna neis tekitab küsimuste küsimine ärevust. Mis veel hullem, mõned lapsed kujundavad seetõttu välja isolatsiooni mustrid, mis takistab neil teistega tutvumast, sõprust loomast ja lihtsalt teiste inimestega suhestumast. 
Laps ei tule, kui teda kutsutakse
Laps on õppinud täpselt seda, mida te olete talle õpetanud - et ta ei pea teie kutseid kuulda võtma. Ta teab, et kui te tõesti teda vajate, siis te tulete ja toote ta ära. Selleks, et saada lapsega taas hea kontakt, on mõned nipid.
Õppimine ilma pisarateta
Vanematelt eeldatakse, et nad jälgiksid, kas kodused tööd on tehtud ja lapsed, kes pole neid ära teinud, saavad karistada. Paljudel vanematel on probleeme, et motiveerida lapsi koduseid töid tegema ja see pole sugugi üllatav, sest lastel on raske mõista selle sageli üsna ebameeldiva töö väärtust.
4 põhjust, miks tasub olla mänguline lapsevanem
Mängi lapsega iga päev vähemalt 15 minutit nii, et sa oled ka mõtetega kohal (lego kokkupanemine nii, et samal ajal räägid telefoniga, ei lähe seega arvesse) ja su laps ei pea hakkama halva käitumisega su tähelepanu püüdma.
Kui lapsel on raskusi magama jäämisega
Kuni 70%-l alla 6-aastastest lastest esineb uneprobleeme. Magamiseteema on keeruline ja unetusel on palju erinevaid põhjuseid. Nendega on raske tegeleda, sest kui lapsed ei maga, ei maga ka vanemad. Unel on kõiges oma osa - venitamises, jonnituurides, hüperaktiivsuses, tervises ja isegi õppimises.
Kuidas lõpetada tagajärgedega karistamine - 12 suurepärast alternatiivi
Kas te mõtlete, kuidas kutsuda laps korrale ilma, et peaks ähvardama tagajärgedega? Kui laps järgmisel korral keeldub teie juhiseid kuulamast ning te tabate ennast teda ähvardamas, katsetage hoopis alljärgnevaid võimalusi.
Aita lapsel üle saada tüütust harjumusest
Vahest on lastel mingid harjumused, mis on äärmiselt tüütud või ebaesteetilised (küünte närimine, nina nokkimine, asjade suhutoppimine jne). Lapsevanema pidev näägutamine ei aita seda probleemi kuidagi lahendada, selle asemel on muid võimalusi.

Võimatu ülesanne - väikelapsega poes

esmaspäev, 27. november 2017
Mudilasega koos poes käimine on paljudes peredes peaaegu võimatu ettevõtmine. Kui teie laps ei kappa minema külmutatud toidu osakonnast, siis lööb ta ümber hoolikalt laotud kuivtoidupakkide virna. Kui ta pole näljane, tahab ta juua ja kui ta juua ka ei taha, on tal vaja kohe potile minna jne jne... Poodi tuleb aga minna.

Mõned ideed, kuidas käia mudilasega poes võimalikult stressivabalt.
  • Ärge minge koos väikelapsega poodi. Kui proovimine, nagu jalatsite puhul, pole oluline, siis saate isegi mudilase rõivad kergemini ostetud ilma temata. Kasutage võimalust poodi minna, kui leiate kellegi, kes on sel ajal lapsega kodus. Korraldage võimalust poodi minna, kui leiate kellegi, kes on sel ajal lapsega kodus. Korraldage lapsehoid/poeskäik koos mõne sõbraga, kellel on samuti väike laps. Võite siis kordamööda lapsi valvata. Võite käia poes abikaasaga kordamööda: üks teist jääb lapsega koju ja teine käib poes. Kui te töötate mõlemad väljaspool kodu, korraldage nii, et üks teist läheb otse koju ja teine käib koduteel poest läbi. Võite oma töölõunaks võileiva kaasa võtta ning kasutada lõunavaheaega ostude tegemiseks.
  • Kui te ei saa ilma lapseta minna, veenduge, et ta oleks suhteliselt heas tujus - söönud, puhanud, mitte ülierutatud. Mudilase käitumist pole võimalik ette näha, aga katastroofi stsenaariumit ei tasuks ka ette valmistada ja see oleks näljase, väsinud ja pahura mudilase poodi viimine. 
  • Kaasake abimehi. Sobib peaaegu igaüks, kes on piisavalt väle väikelapsele järele jooksma. Isegi noorem kui teismeline laps, kes ei tohi küll veel üksi lapsehoidja olla, suudab hästi mudilast valvata sel ajal, kui teie ise oste teete.
  • Tehke nimekirju. Enne kodust lahkumist koostage detailne nimekiri asjadest, mida teil vaja on. Seda on hõlpsam teha, kui panete toiduained kirja järjekorras, mida te tavaliselt kasutate poes ringi liikumiseks. Kõige viimaks pange kirja külmutatud toit ja muud kergesti riknevad asjad ja jätke nimestikku ruumi neile toiduainetele, mis teile kohe meelde ei tule. Kuigi peate sellele kodus aega kulutama, aitab see tohutult aega säästa ja väldib ka viimasel minutil kassa juurest poodi tagasi tormamist näiteks munakarbi järele, mille unustasite riiulilt võtta.
  • Häälestage mudilane positiivselt. Rääkige talle, mida te osta kavatsete, aga ärge pange talle pähe ideid, öeldes: "Me ei osta kommi, peokingi, mänguasju." Mudilased on piisavalt andekad neid asju ise välja mõtlema ja soovima (ja kui nemad seda teevad, peate teie olema piisavalt andekas "ei" ütlema). Kasutage positiivset lähenemist ka oodatavale käitumisele. Enne uste avanemist öelge talle: "Sina sõidad nüüd ostukärus" ja mitte: "poes sa ringi kõndida ei tohi ja midagi puutuda samuti mitte." Ärge unustage teda kiitmast, kui ta käitus talutavalt.
  • Andke talle sõiduvõimalus. Saate kindlasti vähema ajaga hakkama, kui väikelaps on spetsiaalses ostukärus ega tuterda omapäi mööda vahekäike. Kui teie ostunimekiri pole väga pikk, kasutage lapse jalutuskäru. Pange kärusangade külge väike ostukorv ja hoidke pisikest turvaliselt kärus kogu ostude tegemise aja. Suurtes kaubanduskeskustes on ostukäru suureks abiks. Võtke kindlasti kaasa väikesi mänguasju, et mudilasel oleks tegevust sellal, kui teie oste teete. 
  • Tehke kähku. Ärge lugege silte, koguge kuponge, võrrelge hindu ja uurige kaupa - jätke see kõik selleks ajaks, kui olete poes üksi. Te võite vaadata kasvõi ühte hinda ja juba on mudilane kolme vahekäigu kaugusel.
  • Mõelge, kas nurgapealsed väikepoed poleks mugavamad. Kui teil pole muud vaja kui pakk piima ja leiba, võib kõrgema hinna korvata kiirus ja mugavus.
  • Hoiduge ohukohtadest. Kui teate hästi, mida ja kust osta, vältige või vähemalt kiirustage mööda "kuumadest" kohtadest (nagu mänguasjade osakond, portselani ja klaasi osakond või reklaamiks välja pandud maiustused). Mõnes kaupluses võib olla kassasid, mille juures pole maiustuste riiulit, et vältida väikelapse jonnihooge.
  • Leidke mudilase kätele ja peale tegevust. Kui ta aitab käru lükata, kanda kreekereid, lugeda kolme vajalikku jogurtipakki, leida täht A või punane värv või isegi valida kahe vanema soovitatud moosipurgi vahel, pole tal loodetavasti mahti kõndida või jonnima hakata. Samuti pole seda võimalust väikelapsel, kes ise lükkab väikest laste ostukäru ja paneb sellesse purunematuid pakke (vanema pilgu all muidugi). Isegi kui poeskäik sedasorti abistamisega kauem aega võtab, saate selle vähemalt tehtud. Samal ajal tunneb laps ennast hästi, et sai kasulik olla ja vahest sai ta isegi midagi uut ostmise kohta teada.
Allikas: "Mida oodata: väikelapseaastad" (Arlene Eisenberg, Heidi E. Murkoff ja Sandee E. Hathaway)pood.minulaps.ee
 - tuntud kaubamärgid, hea hind
Biolatte, BabyBjörn, Carriwell, Cybex, Ecosh, GloMinerals, Herlitz, Hoppekids, JOHA, Laica, Lego, Maxi-Cosi, Makayla Design, Muumi, Solgar, Sonett, Stiga, Terranova, Weleda 
 

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Loeng - Piiride seadmine lapsega suheldes, 14. jaanuaril
jaanuar
Kas laps lihtsalt "sõidab sinust üle" eirates keelde ja reegleid? Kui see kipub olema teie peres teema, olete väga oodatud asjakohalisele loengule lasteklubis Väike Päike.
Mäss turvatoolis - kuidas sellega toime tulla?
Autos eakohase turvavarustuse kasutamine on seadusega kohustuslik ning seda peavad ka lapsevanemad alati järgima. Sageli osutavad aga lapsed turvatoolis istumisele suurt vastupanu ning autosõit võib olla üsna stressirikas. Selles tahetevahelises võitluses peab võitjaks jääma igal juhul lapsevanem.
Imeline juurikas ingver
Ingver soojendab keha, võtab ära valu ning tugevdab ja tervendab hingamiselundeid.
Pärnus elavad suurpere lapsed vajavad talveriideid ja -jalanõusid
MTÜ Do Good poole on pöördunud 6 lapsega suurpere Pärnust. Pere tuleb vaevu ots- otsaga kokku, kuna pereisa on hetkel töötu. Lapsed vajavad kiirelt soojasid õueriideid ja jalanõusid.
Lihtsalt valmivad jõulused purgikoogid
Purgikoogid on väga head, sest kõik portsjonid saab eelnevalt ette valmistada ning kui magusa söömise aeg saabub, ei pea vaeva nägema koogi lõikamise ega jagamisega.