Pedagoogilised lähenemised
Mida teha, kui laps vingub?
Lapse vingumine on vanema jaoks äärmiselt kurnav. Vingumine on tavaliselt kõige hullem kolmanda ja kuuenda eluaasta vahel, aga paljud lapsed jätkavad kauem. 
10 ideed, kuidas saada laps õhtul magama
Kui laste õhtune magama jäämine on kujunenud sinu jaoks tõeliseks väljakutseks, tasub proovida teha miskit teistmoodi. Ehk saate tagasi endale rahulikud õhtud.
Võimatu ülesanne - väikelapsega poes
Mudilasega koos poes käimine on paljudes peredes peaaegu võimatu ettevõtmine. Kui teie laps ei kappa minema külmutatud toidu osakonnast, siis lööb ta ümber hoolikalt laotud kuivtoidupakkide virna. Kui ta pole näljane, tahab ta juua ja kui ta juua ka ei taha, on tal vaja kohe potile minna jne jne... Poodi tuleb aga minna.
Pirtsaka sööja kavalusega ületrumpamine
Suurem osa väikelapsi on valivad sööjad vähemalt osa ajast, mõned on seda aga alati. Võimatu on ehk muuta valivat kaheaastatst täielikuks gurmaaniks, kuid olukorda saab kindlasti mõnevõrra parandada.
Lapsega mängimine - emotsionaalse intelligentsuse arendamiseks mõeldud mängud
Mäng on kui lapse töö, mida tal on vaja selleks, et arendada aju ja kasvada terveks inimeseks. Lapsed kasutavad mängu selleks, et töödelda läbi emotsionaalsed probleemid ja leida jälle tasakaal.
7 võimalust, kuidas lõpetada lapse peale karjumine
Paljud vanemad karjuvad laste peale. Me tunneme pärast sageli süümepiinu ja loodame, et ei teinud lapsele halba. Me veename ennast, et reeglina lapsed ju teavad, et me armastame neid vaatamata sellele, et me nende peale karjume. Kuid karjumine teeb sellegipoolest lastele haiget.
Halvasti käitumine ei tähenda, et laps on halb
Halvasti käitumine on lapse kasvamise protsessi lahutamatu osa. Vahest võib ette tulla nii löömist, lõhkumist, lükkamist kui ka uste paugutamist. See on kõik mööduv ja tuleneb lapse ebaküpsusest. Oluline on teadvustada, et halvasti käitumine ei tähenda seda, et laps on halb.
Väikelaps, kes on lasteaias rahulik, aga kodus pöörane
Seda juhtub sageli, et väikelaps, kes suudab lasteaias keskenduda, kaotab enesevalitsuse, kui on kodu kaitsvate seinte vahel. Ideaalsest lasteaialapsest saab koju jõudes kisav ja jonnihoogudest pungil väike mudilane.
Kuidas saada lapsega hommikul uksest välja kiirelt ja stressivabalt?
Kui teil on raskusi sellega, et laps õigel ajal hommikul kodunt välja saaks, mõelge oma hommikustest rutiinsetest tegevustest teistmoodi. Mis siis, kui teie peamine töö oleks emotsionaalse sideme loomine? 
Kuidas lapsi lugema saada?
Selleks, et laps omandaks ükspäev lugemisoskuse, tuleb alustada korraliku vundamendi ladumist juba varases lapsepõlves. Oleme siinkohal välja toonud soovitused iga vanuseetapi jaoks.
Lastevaheline agressiivsus
Tunnustatud Taani pereterapeut ja -nõustaja Jesper Juul on avaldanud oma raamatus "Agressiivsus" huvitava arvamuse lastevahelise agressiivsuse teemal. Siinkohal avaldame tema mõtted õdede-vendade vahelisest agressiivsusest ja koolivägivallast.
9 soovitust lapsevanemale oma lapse interneti ja nutivahendite heaks kasutamiseks
Laps peab teadma, kuidas turvaliselt internetis aega veeta ning selleks vajab ta vanemate tuge. Jagame mõningaid soovitusi, mida lapsevanem võiks sel teemal teada.
Miks on hea, kui laps vaidleb vastu?
Lapsevanema jaoks oleks kahtlemata mugav, kui laps alati temaga nõustuks ja talle kuuletuks. See annab emale-isale hea tunde, et neil on õigus ning et ollakse lapsevanematena õnnestunud. Tegelikult on lapse isiksuse ja mina-arengule pikemas perspektiivis märksa kasulikum, kui ta ei ole alati vanematega nõus, vaid kui ta neile vastu vaidleb.
Õhtune unejutt on kasulik lapse arengule
Laps magab umbes 40% oma lapsepõlvest maha, kuid teeb seda väga heal eesmärgil. Lapsevanemad tunnevad pika ja sügava une väärtust. Puhanud laps on rõõmus ja tasakaalukas, ta on uudishimulik ja õpib kiiresti. Korralik uni on lapse füüsilise ja vaimse arengu jaoks väga oluline. 
Kuidas saada laps magama oma voodisse?
Paljud väikelapsed magavad öösiti kas osaliselt või täielikult vanemate voodis. Kui lapsed kasvavad ja hakkavad vanemate voodist haarama liiga suure osa, võib see tekitada ebamugavust. Vanemad lihtsalt ei mahu oma voodisse enam ära ning tüdinevad öisest sahmimisest. 
Kui laps julgeb eksida, naudib ta ka raskeid ülesandeid
Kuidas vanem reageerib lapse veale, mõjutab lapse uskumusi, ütleb hariduspsühholoog Grete Arro. Mida teeb vanem siis, kui laps tuleb koolist koju kahega?
Kuidas seada piire ilma karistamiseta?
Piiride vajalikkusest räägitakse palju, kuid piiride tunnetamisest ja austamisest oluliselt vähem. Peamiselt  vaieldakse selle üle, millised võtted on tõhusad või millised nipid töötavad, et saada lapse käitumine kiiresti oma kontrolli alla. 
Lastehoiu mõju väikelapse stressitasemele
Hommikust õhtuni kestev kollektiivis viibimine tekitab väikelastele stressi. Uuringud on näidanud, et varakult alanud pikad koduvälised hoiupäevad korreleeruvad rahutuse ning agressiivse käitumisega ka hiljem koolieas.
8 levinumat viga lapse distsiplineerimisel
Kui laps ei kuula sõna, on vanemal lihtne kasutada erinevaid mõjutusvahendeid. Need 8 distsiplineerimisvahendit on kõige enam levinud, kuid paraku sageli ilma loodetava tulemuseta.
Kas su laps saab sind usaldada? 5 nõuannet lapsevanematele
Sind testitakse! Kui lapsed saavad usaldada sind „väikeste“ asjadega, siis tulevad nad sinu juurde ka suurtes küsimustes.

Võimatu ülesanne - väikelapsega poes

esmaspäev, 27. november
Mudilasega koos poes käimine on paljudes peredes peaaegu võimatu ettevõtmine. Kui teie laps ei kappa minema külmutatud toidu osakonnast, siis lööb ta ümber hoolikalt laotud kuivtoidupakkide virna. Kui ta pole näljane, tahab ta juua ja kui ta juua ka ei taha, on tal vaja kohe potile minna jne jne... Poodi tuleb aga minna.

Mõned ideed, kuidas käia mudilasega poes võimalikult stressivabalt.
  • Ärge minge koos väikelapsega poodi. Kui proovimine, nagu jalatsite puhul, pole oluline, siis saate isegi mudilase rõivad kergemini ostetud ilma temata. Kasutage võimalust poodi minna, kui leiate kellegi, kes on sel ajal lapsega kodus. Korraldage võimalust poodi minna, kui leiate kellegi, kes on sel ajal lapsega kodus. Korraldage lapsehoid/poeskäik koos mõne sõbraga, kellel on samuti väike laps. Võite siis kordamööda lapsi valvata. Võite käia poes abikaasaga kordamööda: üks teist jääb lapsega koju ja teine käib poes. Kui te töötate mõlemad väljaspool kodu, korraldage nii, et üks teist läheb otse koju ja teine käib koduteel poest läbi. Võite oma töölõunaks võileiva kaasa võtta ning kasutada lõunavaheaega ostude tegemiseks.
  • Kui te ei saa ilma lapseta minna, veenduge, et ta oleks suhteliselt heas tujus - söönud, puhanud, mitte ülierutatud. Mudilase käitumist pole võimalik ette näha, aga katastroofi stsenaariumit ei tasuks ka ette valmistada ja see oleks näljase, väsinud ja pahura mudilase poodi viimine. 
  • Kaasake abimehi. Sobib peaaegu igaüks, kes on piisavalt väle väikelapsele järele jooksma. Isegi noorem kui teismeline laps, kes ei tohi küll veel üksi lapsehoidja olla, suudab hästi mudilast valvata sel ajal, kui teie ise oste teete.
  • Tehke nimekirju. Enne kodust lahkumist koostage detailne nimekiri asjadest, mida teil vaja on. Seda on hõlpsam teha, kui panete toiduained kirja järjekorras, mida te tavaliselt kasutate poes ringi liikumiseks. Kõige viimaks pange kirja külmutatud toit ja muud kergesti riknevad asjad ja jätke nimestikku ruumi neile toiduainetele, mis teile kohe meelde ei tule. Kuigi peate sellele kodus aega kulutama, aitab see tohutult aega säästa ja väldib ka viimasel minutil kassa juurest poodi tagasi tormamist näiteks munakarbi järele, mille unustasite riiulilt võtta.
  • Häälestage mudilane positiivselt. Rääkige talle, mida te osta kavatsete, aga ärge pange talle pähe ideid, öeldes: "Me ei osta kommi, peokingi, mänguasju." Mudilased on piisavalt andekad neid asju ise välja mõtlema ja soovima (ja kui nemad seda teevad, peate teie olema piisavalt andekas "ei" ütlema). Kasutage positiivset lähenemist ka oodatavale käitumisele. Enne uste avanemist öelge talle: "Sina sõidad nüüd ostukärus" ja mitte: "poes sa ringi kõndida ei tohi ja midagi puutuda samuti mitte." Ärge unustage teda kiitmast, kui ta käitus talutavalt.
  • Andke talle sõiduvõimalus. Saate kindlasti vähema ajaga hakkama, kui väikelaps on spetsiaalses ostukärus ega tuterda omapäi mööda vahekäike. Kui teie ostunimekiri pole väga pikk, kasutage lapse jalutuskäru. Pange kärusangade külge väike ostukorv ja hoidke pisikest turvaliselt kärus kogu ostude tegemise aja. Suurtes kaubanduskeskustes on ostukäru suureks abiks. Võtke kindlasti kaasa väikesi mänguasju, et mudilasel oleks tegevust sellal, kui teie oste teete. 
  • Tehke kähku. Ärge lugege silte, koguge kuponge, võrrelge hindu ja uurige kaupa - jätke see kõik selleks ajaks, kui olete poes üksi. Te võite vaadata kasvõi ühte hinda ja juba on mudilane kolme vahekäigu kaugusel.
  • Mõelge, kas nurgapealsed väikepoed poleks mugavamad. Kui teil pole muud vaja kui pakk piima ja leiba, võib kõrgema hinna korvata kiirus ja mugavus.
  • Hoiduge ohukohtadest. Kui teate hästi, mida ja kust osta, vältige või vähemalt kiirustage mööda "kuumadest" kohtadest (nagu mänguasjade osakond, portselani ja klaasi osakond või reklaamiks välja pandud maiustused). Mõnes kaupluses võib olla kassasid, mille juures pole maiustuste riiulit, et vältida väikelapse jonnihooge.
  • Leidke mudilase kätele ja peale tegevust. Kui ta aitab käru lükata, kanda kreekereid, lugeda kolme vajalikku jogurtipakki, leida täht A või punane värv või isegi valida kahe vanema soovitatud moosipurgi vahel, pole tal loodetavasti mahti kõndida või jonnima hakata. Samuti pole seda võimalust väikelapsel, kes ise lükkab väikest laste ostukäru ja paneb sellesse purunematuid pakke (vanema pilgu all muidugi). Isegi kui poeskäik sedasorti abistamisega kauem aega võtab, saate selle vähemalt tehtud. Samal ajal tunneb laps ennast hästi, et sai kasulik olla ja vahest sai ta isegi midagi uut ostmise kohta teada.
Allikas: "Mida oodata: väikelapseaastad" (Arlene Eisenberg, Heidi E. Murkoff ja Sandee E. Hathaway)pood.minulaps.ee
 - tuntud kaubamärgid, hea hind
Biolatte, BabyBjörn, Carriwell, Cybex, Ecosh, GloMinerals, Herlitz, Hoppekids, JOHA, Laica, Lego, Maxi-Cosi, Makayla Design, Muumi, Solgar, Sonett, Stiga, Terranova, Weleda 
 

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Loeng - Piiride seadmine lapsega suheldes, 14. jaanuaril
jaanuar
Kas laps lihtsalt "sõidab sinust üle" eirates keelde ja reegleid? Kui see kipub olema teie peres teema, olete väga oodatud asjakohalisele loengule lasteklubis Väike Päike.
Mäss turvatoolis - kuidas sellega toime tulla?
Autos eakohase turvavarustuse kasutamine on seadusega kohustuslik ning seda peavad ka lapsevanemad alati järgima. Sageli osutavad aga lapsed turvatoolis istumisele suurt vastupanu ning autosõit võib olla üsna stressirikas. Selles tahetevahelises võitluses peab võitjaks jääma igal juhul lapsevanem.
Imeline juurikas ingver
Ingver soojendab keha, võtab ära valu ning tugevdab ja tervendab hingamiselundeid.
Pärnus elavad suurpere lapsed vajavad talveriideid ja -jalanõusid
MTÜ Do Good poole on pöördunud 6 lapsega suurpere Pärnust. Pere tuleb vaevu ots- otsaga kokku, kuna pereisa on hetkel töötu. Lapsed vajavad kiirelt soojasid õueriideid ja jalanõusid.
Lihtsalt valmivad jõulused purgikoogid
Purgikoogid on väga head, sest kõik portsjonid saab eelnevalt ette valmistada ning kui magusa söömise aeg saabub, ei pea vaeva nägema koogi lõikamise ega jagamisega.