Pedagoogilised lähenemised
Lapse esimesed eluaastad ja lahusolek vanematest
Arengupsühholoogid on üksmeelel selles osas, et kolm esimest eluaastat määravad suuresti edaspidise elukaare kulgu. Esimeste eluaastate jooksul toimub tormiline areng kõikides psüühilise ning füüsilise arengu valdkondades. See areng on kiirem, kui mis tahes hilisemates etappides kogu elu jooksul. 
Kuidas kasvatada last, kes teistega arvestab?
Lapsevanematena saame palju ära teha, et meie lapsed peaksid nii meist kui ka teistest inimestest lugu ja oleksid teistega arvestavad. Nõuanded on lihtsad, kuid eeldavad, et me kõigepealt ise endale otsa vaatame ja mõtleme, kuidas me käitume. Lapsed õpivad meie tegudest, mitte meie sõnadest.
Stressi talumine täiskasvanueas on seotud varajase lapsepõlvega
Tänapäeval peetakse head stressitaluvust ning somaatilistest probleemidest pääsemist mingiks eriliseks trumbiks, lausa elementaarseks toimetulekunõudeks. Madal stressitase ning hea pingetaluvus on kujunenud edukuse eelduseks ja ei ole mingeid märke nagu võiks nende tähtsus tulevikus väheneda.
Väikelapse kõne areng ja selle toetamine
Väikelapse kõne areng algab juba varakult, enne kui seda ise tajume. See läbib mitmeid etappe ning esimeste eluaastate jooksul kujuneb välja kõnelemisoskus. Sorava ja selge kõneni jõudmisel võib osadel lastel tekkida ka takistusi, kuid õigel ajal abi otsides ja teda õigesti toetades, saadakse probleemidest üle.
Ähvardamine suurendab lapse agressiivsust
Lapsevanemad kasutavad tihti ähvardust: "Tee seda või muidu...!" püüdena lapse soovimatut käitumist reguleerida. See on paraku agressiivsusega laetud ähvardus, mis viib hoopis lapse destruktiivse ähvarduse või enesehävitusliku käitumiseni peaaegu viivitamatult - või siis 10-20 aastat hiljem. Rahvusvaheliselt tunnustatud peresuhete autoriteet ja mitmete raamatute autor Jesper Juul avab teema põhjalikult raamatus "Agressiivsus".
Kuidas saada laps õhtul magama stressivabalt?
Vanemate igaõhtune väljakutse on sageli laste õigeks ajaks ning stressivabalt magama saamine. Seda enam, et hommikuti peab ärkama reeglina varakult (lasteaeda või kooli minek) ning uniste lastega kodust väljumine nõuab suuremat pingutust. Siit mõned mõtted, mida soovitab proovida raamatu "Nututa kasvatus" autor Elizabeth Pantley.
Mida teha, kui laps segab jutule vahele?
Lapsed segavad teie jutule vahele sellepärast, et kui nad seda teevad, siis te vastate neile. Nad on selgeks saanud, et te olete alati valmis neile vastamiseks oma tegevuse katkestama.
Kuidas reageerida õigesti imiku nutule?
Imikud nutavad ja vahest päris palju. Väikse beebi nutt on paljudele lastevanematele suur katsumus ja frustratsiooni allikas. Raamatu "Nutt ja jonnihood" autor Aletha J. Solteril on sel teemal kindel seisukoht ning tema hinnangul ei tohiks kunagi jätta väikest beebit üksinda nutma.
6 põhjust, miks laps sind ei kuula
Lapsevanemad soovivad, et lapsed neid kuulaksid. Paraku väljendavad nad end selliselt, et laps ei olegi võimeline oma vanemat kuulama. 
Kui laps räägib vanemale vastu
Lapsed räägivad vahest vanematega halvasti. Nad on ninakad, kasutavad sobimatut kõnepruuki või lihtsalt räägivad vastu, selle asemel, et teha koostööd. Sellise kõneviisiga annab laps vanemale olulise sõnumi.
Montessori esimesel eluaastal: üldised põhimõtted
Montessori pedagoogika on paljude lapsevanemate seas huvipakkuv, kuna selle eesmärgid on selged ja loomulikud. Avaldame siinkohal lambrine blogis välja toodud üldised Montessori põhimõtted esimesel eluaastal.
Miks on oluline lapsega mängida?
Mäng ja mängimine on lapse loomulik tegevus, mida laps suudab ilma täiskasvanu abita teha – nii arvavad ilmselt paljud vanemad. Vanemad märkavad küll mängu kasulikkust, kuid ei näe vajadust selles ise osaleda. Tarkvanem.ee lehel on sel teemal avaldatud väga asjalik kirjutis.
Väikelaps ja reeglite täitmine
Kui mudilastele on seatud terve hulk reeglid, pole neil sageli aimugi, miks need reeglid on olemas ja sellepärast on nende täitmine ka palju raskem.
Miks vajavad lapsed rutiini?
Lapsele on vaja, et ta teaks ette, mis teda päeva jooksul ees ootab. See omakorda eeldab teatavat rutiini. Rutiin tekib tänu korduvatele tegevustele, mis loovad lapse jaoks etteaimatavust ja stabiilsust. Stabiilsus on aga turvatunde üks oluline alustala.
Isiksusehäired ja nõrk minatunnetus saavad alguse beebieast
Kuigi keegi ei suuda oma esimesi elukogemusi otseselt mäletada, peitub meie isiksusehäirete ja nõrga minatunnetuse algus just selles unustatud ajas. Psühhoanalüütik Donald Winnicott on väitnud, et see tuleneb meile esimestel elukuudel osaks saanud hoolitsusest. 
Mis peitub väikelapse jonnihoogude taga?
Osad arvavad, et jonniv laps on kasvatamatu ning vajab rangemat lähenemist. Teised aga peavad jonni põhjuseks liigset distsipliini ning rangust. Tõde on ilmselt kuskil vahepeal, sest sel teemal ei ole must-valgeid vastuseid. Kuid kindlasti on jonnihood kasvuperioodil ka täiesti normaalne osa väikelapse arengust. Miks aga siiski võib jonnihoogusid põhjustada?
9 põhjust, miks karistamine on halb
Kui karistused kasvataksid, ei sooritaks inimkond enam ammu kuritegusid. Karistuse illusoorne mõju võib tuleneda tõsiasjast, et sellel on lühiajaline, kuigi mitte kasvatuslik toime. Karistus pakub kergendust karistajale, kes tunneb, et saavutab jälle kontrolli olukorra üle. 
Kuidas aidata last toime tulla lasteaia-ja koolipingetega?
Kas sinu laps puhkeb tihti peale kooli- või lasteaiapäeva nutma, raevutseb või ütleb halvasti? Siin on mõned mõtted, kuidas lapsevanem saab toetada last igapäeva pingetega toimetulekul.
13 nõuannet häbeliku lapse toetamiseks
„Häbelikkus“ võib takistada lastel suhtlusoskuste omandamist, mis aitavad neil olla osa grupist ja see võib mõjutada nende kooliedukust, kuna neis tekitab küsimuste küsimine ärevust. Mis veel hullem, mõned lapsed kujundavad seetõttu välja isolatsiooni mustrid, mis takistab neil teistega tutvumast, sõprust loomast ja lihtsalt teiste inimestega suhestumast. 
Laps ei tule, kui teda kutsutakse
Laps on õppinud täpselt seda, mida te olete talle õpetanud - et ta ei pea teie kutseid kuulda võtma. Ta teab, et kui te tõesti teda vajate, siis te tulete ja toote ta ära. Selleks, et saada lapsega taas hea kontakt, on mõned nipid.

Väikelaps ja reeglite täitmine

neljapäev, 15. märts
Kui mudilastele on seatud terve hulk reeglid, pole neil sageli aimugi, miks need reeglid on olemas ja sellepärast on nende täitmine ka palju raskem.

Seetõttu tuleks aidata väikelapsel näha, miks selline reegel on loodud. Siis võib ka oodata, et laps kuuletub kergemini ning koostöö toimib ladusamalt. Mõned mõtted, kuidas aidata lapsel reegleid paremini järgida.
  1. Selgitage oma reegleid. Vara magamaminek on tavaliselt üsna vastumeelne, aga selgitage väikelapsele, miks (nt "Sa kasvad ja ühel päeval oled sa suur ja pikk. Selleks, et kasvada, vajab su keha und."). Selgitage kiiresti ja lühidalt. Kui te hirmus pikalt korrutate, muutub isegi lihtne reegel keeruliseks ja mudilane lihtsalt loobub teid kuulamast.
  2. Reegel peab olema järjepidev. Laps ei saa elada reeglite järgi, kui neid ühel päeval nõutakse ja teisel mitte. Kui te ühel päeval väikelapsega riidlete, et ta teie voodi peal hüppab ja teisel sellest väljagi ei tee, ei võta mudilane teie reegleid tõsiselt ja võib teid isegi testima hakata ("Vaatame, mis reegel täna kehtib.").
  3. Reegel peab olema selge. Kui keelate mööblil seista mudilasel, kes seisab teie voodil, siis kas tähendab see ainult seda voodit? Kõiki voodeid? Või käib see ka tugitoolide ja diivani kohta? Olge täpne ja veenduge, et mudilane saaks aru, millest te räägite.
  4. Tehke mõistlikke reegleid. Kaheaastasel pole võimalik kõiki reegleid täita. Ta ei saa veel alati kinnise suuga närida, ta ei jõua alati kõiki mänguasju ära panna. Kui püstitate reegleid, pidage silmas oma muidlase võimeid.
  5. Korrake reegleid sageli. Väikelastel on nii palju tegemist õppimise ja avastamisega, et reeglid ununevad tihtipeale. Neil on väga raske keskenduda rohkemale kui ühele asjale korraga, sest nende tähelepanu ja keskendumisvõime on veel viletsad. Ärge siis eeldage, et reegli meenutamine veel teist või isegi kuuendat korda peaks olema piisav.
  6. Ärge tehke liiga palju reegleid. Kui väikelaps ei saa liigutadagi ilma, et ta mõne reegli vastu eksiks, hakkab ta kõigi reeglite vastu mässama. Kui ta ei tee seda kohe praegu, siis hilisemas elus ja kui mitte kodus, siis väljaspool kindlasti.
  7. Tehke reeglitele allumine talle kergeks. Te ei saa oodata, et mudilane paneks mänguautod ära, kui talle pole näidatud, kuhu ja kuidas need ära panna ning kas koht selleks on tema käeulatuses. Veenduge siis selles, et iga reegel, mille loote, tuleks koos juhenditega.
  8. Ärge oodake täiuslikku kuuletumist. Mudilased jäävad mudilasteks - esialgu peate leppima sellega, et reegleid rohkem rikutakse kui täidetakse. Mõnikord rikub ta reeglit tahtmatult, sest ta on selle kas unustanud või tema uudishimu on tugevam kui kuuletumine. Mõnikord rikutakse reeglit, sest laps ei suuda oma käitumist kontrollida. Olgu põhjuseks mis tahes, kui olete korra jalule seadnud ja vajalikke kasvatusvõtteid rakendanud, olge andestav ja mõistev.
  9. Ja lõpuks - pidage ka ise reeglitest kinni. Sooritate tagasipöörde, teades, et see pole lubatud, ületate teed kollase ja mitte rohelise tulega. Need kõik-teevad-rikkumised võivad esmapilgul näida üpris süütud, aga kui need muutuvad teie igapäevaseks käitumiseks, ütlevad nad teie lapsele, et reegleid võib rikkuda, kui need on ebamugavad. Kui eeskuju rikub reegleid, on lapsel väga raske mõista, miks tema seda teha ei tohi. Nagu igas asjas on teie tegudel kõvem hääl kui teie sõnadel.
Allikas: raamat "Mida oodata: väikelapseaastad" (A. Eisenberg, H.E. Murkoff, S.E. Hathaway)pood.minulaps.ee - tuntud kaubamärgid, hea hind
Biolatte, BabyBjörn, Carriwell, Cybex, Ecosh, GloMinerals, Herlitz, Hoppekids, JOHA, Laica, Lego, Maxi-Cosi, Makayla Design, Muumi, Solgar, Sonett, Stiga, Terranova, Weleda 
 

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Paprika kui C- vitamiini pomm
See maitsev köögivili ületab C-vitamiini sisalduselt nii apelsini kui ka sidruni. Paprika väärtusest C-vitamiini allikana räägitakse üsna vähe.
Meeleolukas kogupere jõuluetendus ´Päkapikk´ üle Eesti 3.-20.detsembril
detsember
Kõige vahvam Eesti kirjanik (Andrus Kivirähk) ja kõige vahvam Eesti näitleja (Jan Uuspõld) jutustavad teile tõelise jõululoo erilisest päkapikust. Eriline on see lugu sellepärast, et sellest loost saate te teada, kuidas sündis üks eriline päkapikk.
5 nippi, kuidas innustada lastes köögiviljaarmastust
Lapsed on sageli köögiviljade suhtes üsna pirtsakad ning tervisliku toidusedeli poole püüdlemine võib olla lapsevanemale üsna suur väljakutse. Toitumisteadlane ja Tartu Ülikooli emeriitdotsent Mai Maser juhib tähelepanu, et toiduvalik peab olema mitmekülgne, kuna lapsele on kasvamiseks ja arenemiseks vaja erinevaid toitaineid.
Väike Päike loeng ´Enesekindel laps´ 30. novembril
november
Juba 30.11 toimub lasteklubis Väike Päike taas üks huvitav loeng lapsevanematele "Enesekindel laps".
Kuidas lapses pesemisharjumusi kujundada?
Olgu see siis juuste kammimine, pesemine või puhaste riiete valimine – nende harjumuste kujunemise vastutus on lapsevanemal. Hästi toimib reegel - mida varem alustada ja järjekindlam olla, seda parem on.