Pedagoogilised lähenemised
Kuidas seada piire ilma karistamiseta?
Piiride vajalikkusest räägitakse palju, kuid piiride tunnetamisest ja austamisest oluliselt vähem. Peamiselt  vaieldakse selle üle, millised võtted on tõhusad või millised nipid töötavad, et saada lapse käitumine kiiresti oma kontrolli alla. 
Et laps saaks elus hakkama
Mida vajab laps, et oma eluga hästi hakkama saada? Kuidas saame vanemana oma last toetada? Krista Kivisalu on teinud intervjuu Norra pedagoogi ja lastevanemate kooli eestvedaja Godi Kelleriga. Siit on nii mõndagi kõrva taha panna. 
Kuidas suhtuda nutuhoogudesse lasteaiaga kohanemise perioodil
Lasteaiaga kohanemise perioodil kaasnevad nutuhood on mõistetavad. Vanemate jaoks võib see aeg olla emotsionaalselt üsna kurnav. Nutu põhjustest arusaamine aitab mõista lapse vajadusi ja emotsioone. 
Kuidas innustada lapsi lugema ja kirjutama
Kui lapsed hakkavad lugema ja kirjutama, avaneb nende ees täiesti uus maailm. Informatsiooni allikaid on järsku palju rohkem - poes olevad sildid, ajalehtede pealkirjad, teeviidad jne. Selleks, et innustada lapsi lugema, ei pea alati lähenema väga "teaduslikult". On palju mängulisi võimalusi motiveerimaks lapsi rohkem lugema ja kirjutama.
Lapse oma tuppa saatmine rahunemise eesmärgil mõjub hävitavalt tema enesehinnagule
Löömisega võrreldes tundub laste saatmine oma tuppa inimliku ja aruka võttena. See katkestab halva käitumise. See annab võimaluse maha rahuneda. See pole vägivaldne, kuid ometi pole tegemist optimaalse vahendiga.
Kuidas arendada lastes rahumeelsust
Lapsed vajavad rahulikkust. See loob neile teatud turvalisuse. Rahu ja enese tujude kontrollimine on tähtsad väärtused, mis johtuvad suures osas armastusest ja kodusest atmosfäärist.
Miks on hea, kui laps vaidleb vastu?
Lapsevanema jaoks oleks kahtlemata mugav, kui laps alati temaga nõustuks ja talle kuuletuks. See annab emale-isale hea tunde, et neil on õigus ning et ollakse lapsevanematena õnnestunud. Tegelikult on lapse isiksuse ja mina-arengule pikemas perspektiivis märksa kasulikum, kui ta ei ole alati vanematega nõus, vaid kui ta neile vastu vaidleb.
Pirtsaka sööja kavalusega ületrumpamine
Suurem osa väikelapsi on valivad sööjad vähemalt osa ajast, mõned on seda aga alati. Võimatu on ehk muuta valivat kaheaastatst täielikuks gurmaaniks, kuid olukorda saab kindlasti mõnevõrra parandada.
Mida teha, kui laps vingub?
Lapse vingumine on vanema jaoks äärmiselt kurnav. Vingumine on tavaliselt kõige hullem kolmanda ja kuuenda eluaasta vahel, aga paljud lapsed jätkavad kauem. 
Mida teha, kui laps kardab pimedust?
Paljud lapsed kardavad pimedust, mis väljendub näiteks õhtuti enne uinumist. Et last mõista ja aidata, on Perekeskuse Sina ja Mina koolitaja Õnne Aas-Udam kokku pannud head soovitused.
Kuidas saada lapsega hommikul uksest välja kiirelt ja stressivabalt?
Kui teil on raskusi sellega, et laps õigel ajal hommikul kodunt välja saaks, mõelge oma hommikustest rutiinsetest tegevustest teistmoodi. Mis siis, kui teie peamine töö oleks emotsionaalse sideme loomine? 
Klammerduv väikelaps ei ole ära hellitatud
Kui laps on väga klammerduv, võib see olla lapsevanema jaoks väsitav. Paljud pelgavad, et ema-isa jala küljes rippuv väikelaps ei saa kunagi iseseisvaks ja neile tundub see olevat lapse poolne manipuleerimine. 
Ilma lõunauneta väikelapse õppimisvõime on madal
Lapse lõunauni on tähtis ja vajalik, sest uni tagab lapse terve närvisüsteemi ja õppimisvõime. Magamata laps on agressiivsem, vähem keskendunud ja vähem vastuvõtlikum uuele informatsioonile.
Kuidas saada laps magama oma voodisse?
Paljud väikelapsed magavad öösiti kas osaliselt või täielikult vanemate voodis. Kui lapsed kasvavad ja hakkavad vanemate voodist haarama liiga suure osa, võib see tekitada ebamugavust. Vanemad lihtsalt ei mahu oma voodisse enam ära ning tüdinevad öisest sahmimisest. 
Kui laps kipub liiga palju kamandama
Teatud vanuses kipub ilmselt enamik lapsi kamandama. See on nende uus avastatud oskus, mida nad üritavad pingsalt testida. Kui kamandamine muutub liiga sagedaseks, on selle reguleerimiseks mõned nipid.
Õhtune unejutt on kasulik lapse arengule
Laps magab umbes 40% oma lapsepõlvest maha, kuid teeb seda väga heal eesmärgil. Lapsevanemad tunnevad pika ja sügava une väärtust. Puhanud laps on rõõmus ja tasakaalukas, ta on uudishimulik ja õpib kiiresti. Korralik uni on lapse füüsilise ja vaimse arengu jaoks väga oluline. 
Rühma liikmeks kasvamine ning mängu erinevad etapid
Liitumaks rühmaga, vajab laps teatud valmidusi. Mudilase mängude keerukamaks muutumine osutab hästi, kuidas sotsiaalsed pädevused tegelikult arenevad. Üheaastase lapse asjade ümber ajamise perioodist areneb neljandaks eluaastaks välja fantaasiarikkad rollimängud. Kõik läbitavad etapid on vajalikud, loomulikud ja neid ei tohiks vanem ise nö kiirendada.
 
Soovitusi lastehoiuga kohanemiseks
Lastehoidu või lasteaeda minek on lapse elus suure tähtsusega muutus. See on keeruline etapp ka lapsevanemale. Lapse kohanemiseks on vajalik lapsevanemate, lapse ja hoidjate koostöö. See põhineb eelkõige vastastikusel usaldusel ja positiivsel suhtlemisel. 
Mida teha, kui ei jaksa rüblikuga sammu pidada?
Väikelapseiga – lapse 2.-4. eluaasta - on tore aeg, kus väike inimene avastab ja õpib tundma maailma. See toimub suures osas aktiivse füüsilise tegutsemise kaudu. Mõistetavalt võib see arenguperiood aga lapsevanema jaoks olla väsitav, kuna on vaja pidevalt lapsel silma peal hoida, piire seada, lapse järelt koristada, jne. Mida siis teha, kuidas tulla toime olukorras, kus ei suuda enam nautida lapsega koosolemist, kui tekib kurnatus ning tüdimus või ajuti isegi soov kõigest sellest pääseda?
Aktsepteerides last sellisena kes ta on, saad õnnelikuma täiskasvanu
Aktsepteerides fakti, et laps on kes ta on, kasvatame õnnelikumaid täiskasvanuid. Aitamaks lapsel käiku lasta suuremat osa oma kaasasündinud võimetest, tasub mõelda allpool kirjeldatud soovitustele.

Töötavate emade väikelaste ebakindlus

kolmapäev, 8. juuli 2015
Kui alla kolmeaastase lapse põhihooldajat pole pidevalt füüsiliselt kohal ja adekvaatne asendushooldus puudub, satub laps ängistusse, sest tema kiindumusvajadus jääb rahuldamata.

Ebakindluse vältimiseks peab asendushooldaja, kui vähegi võimalik, olema hoiakult äärmiselt emasarnane. Lasteasutustes peaks ühe hoidja hoole all olema seda vähem lapsi, mida nooremad nad on. Personali vahetumine peab olema väga vähene ja päevadele, mil hoidja ei saa tööle tulla, tuleb pöörata erilist tähelepanu. Üleminek emahoole alt hoidja kätte ei tohi olla järsk: laps peab hoidjat enne hästi tundma, kui ta pikemateks ajavahemikeks tema hoole alla jäetakse.

Kui need tingimused täidetakse, peaks olema laps piisavalt enesekindel isegi siis, kui ema käib täiskohaga tööl. Kui neid aga ei täideta, põhjustab see rohkesti probleeme. Paraku aga suur osa lapsele pakutavat asendushooldust ei ole kooskõlas sellega, mida saab pakkuda keskmine ema: hoidjaid on laste arvu kohta liiga vähe ja nad vahetuvad pidevalt, mistõttu puudub järjepidevus. Kuid töötava ema puhul on võrrand veelgi keerukam. Asi ei pruugi olla pelgalt selles, et asendushoolduse küündimatus soodustab otseselt ebakindlust - see võib ebasoodsalt mõjuda veel ka ema ja väikelapse suhetele. Näiteks mida varem laps sõime pannakse ja mida pikemad on sõimepäevad, seda osavõtmatum ema lapse vajaduste suhtes tõenäoliselt on ja seda vähem ta temaga tegeleb.

Ta võib leida, et tal on lapsega raske lähedust luua, kuna pole temaga esimestel kuudel ja aastatel kuigi palju koos olnud. Samal ajal võib laps olla pikaajalisest ja ehk osavõtmatust varase ea sõimekogemusest sisimas nii häiritud, et teda on raske kohelda. Sellest kujuneb ema osavõtmatuse ja lapse järjest enam ülekäte mineku nõiaring.

Veel üks tegur seisneb selles, missugust tüüpi naine töötav ema on ja kui oluliseks ta oma imiku või väikelapse hooldamist peab. Need naised, kes kalduvad last juba tillukesena pikaks ajaks sõime jätma, peavad lapsi ka rohkem üldiselt visa hingega olenditeks, kes ei vaja rõõmus ja rahul olemiseks intensiivset üks-ühele-hooldust. Neid ei pane muretsema ega tee närviliseks, kui nad peavad oma pisipõnni teiste hoolde jätma ja tööle minema ning usuvad, et kui lapse põhivajadused on rahuldatud, võtab pärilikkus ohjad üle ja määrab, milliseks kujunevad lapse võimed ja iseloom. Töötavad emad, kes usuvad, et asendushooldus tuleb nende väikelapse arengule koguni kasuks, võivad suhtuda oma lastesse vastutustundetumalt ning nendega vähem mängida ja ühistegevusi ette võtta.

Tänased uuringu tulemused näitavad, et üldiselt kuulutab imiku ja väikelapse puhul nädalas üle kümne tunni asendushooldust märksa suuremal määral ette nelja-aastaselt agressiivset käitumist. Asi pole pelgalt jõulisemas enesekehtestamises: niisugused lapsed kaklevad rohkem, türanniseerivad suurema tõenäosusega teisi ja saavad frustratsiooni tekitavates olukordades vihasemaks.

Samuti võib olla ka teisi pikaajalisi mõjusid. Üks neist on valimatu sõbralikkus toimetuleku moodusena; seda on tuvastatud lastel, kellel on alates varasest east olnud palju sageli vahetuvaid hoidjaid. Kuigi sellele ilmingule on püütud omistada positiivset sära, pidades seda lapse suureks seltskondlikkuseks, ähvardab neid lapsi hiljem oht olla võimetu moodustama sügavaid, stabiilseid, püsivaid sõprus- ja armastussuhteid; varane seksuaalne valimatus, teismeeas rasestumine ja noorsookuritegevus. Täiskasvanuna võivad neis suurema tõenäosusega ilmneda sellised iseloomuomadused nagu pinnapealne sarm, inimestele meeldida püüdmine ja teistega manipuleerimine.

Loe edasi raamatust: "Nad keeravad su untsu" (Oliver James)



pood.minulaps.ee - tuntud kaubamärgid, hea hind
Brändiriided ja -jalanõud, Biolatte, Carriwell, Cybex, Ecolab, GloMinerals, Herlitz, Huggies, Lavazza, Lotte, Munchkin, Muumi, Shea Mooti, Sonett, Weleda jt
 

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Kuidas vältida toidumürgitust
Elementaarset toiduhügieeni peaksid järgima kõik inimesed, kuid eriti oluline on see imikute ja väikeste laste puhul. Paljud reeglid on iseenesest mõistetavad, kuid tasub meeles pidada, et toidusse võivad bakterid kergesti ka kogemata sattuda. Toidumürgituse oht suureneb oluliselt just suvel.
Asjad ei asenda armastust
Asjad ei suuda mitte mingil juhul asendada vanemlikust hoolitsusest saadavat naudingut, mida lapsed tegelikult südames igatsevad. 
Hooandja projekt - koguperemäng Vikerkaar minu kõhus
Kuidas teile tundub mõte terve vikerkaar enda kõhtu peita? Kas see ei kõla mitte maagiliselt? Uskuge, maagiat on vikerkaare teie laste kõhtu peitmises küllaga. „Vikerkaar minu kõhus“ on vahva koguperemäng, mis innustab nii suuri kui ka väikeseid värviliselt ning tasakaalustatult toituma.
Enneaegsed lapsed vajavad toetust
MTÜ Enneaegsed Lapsed alustas tegevust 2013. aastal, eesmärgiga toetada enneaegselt sündinud lapsi, nende vanemaid ja lähedasi ning käivitada kogemusnõustamine Tallinna sünnitusmajades ja Lastehaiglas. MTÜ ellukutsujateks on emad, kes on ilmale toonud enneaegse(d) lapse(d).
Vabaõhulavastus - Lärmisepa tänava Lota
juuli
Lärmisepa tänavalt kostab jälle lärmi! Ühel hommikul on väike Lota maruvihane, sest õde ja vend lõid tema kallist Mõmmi. Ja siis käsib veel ema kõdistava kampsuni selga panna! Lotal ei jää tõesti muud üle kui naabritädi pööningule kolida. Ühel teisel päeval saab Lota juba viieaastaseks, aga tal pole ikka veel kaherattalist jalgratast. Mida Lota selle vea parandamiseks ette võtab ja millega sünnipäev lõppeb, seda kuuled ja näed juba kohapeal!