Pedagoogilised lähenemised
Väikelaps ja reeglite täitmine
Kui mudilastele on seatud terve hulk reeglid, pole neil sageli aimugi, miks need reeglid on olemas ja sellepärast on nende täitmine ka palju raskem.
Miks vajavad lapsed rutiini?
Lapsele on vaja, et ta teaks ette, mis teda päeva jooksul ees ootab. See omakorda eeldab teatavat rutiini. Rutiin tekib tänu korduvatele tegevustele, mis loovad lapse jaoks etteaimatavust ja stabiilsust. Stabiilsus on aga turvatunde üks oluline alustala.
Isiksusehäired ja nõrk minatunnetus saavad alguse beebieast
Kuigi keegi ei suuda oma esimesi elukogemusi otseselt mäletada, peitub meie isiksusehäirete ja nõrga minatunnetuse algus just selles unustatud ajas. Psühhoanalüütik Donald Winnicott on väitnud, et see tuleneb meile esimestel elukuudel osaks saanud hoolitsusest. 
Mis peitub väikelapse jonnihoogude taga?
Osad arvavad, et jonniv laps on kasvatamatu ning vajab rangemat lähenemist. Teised aga peavad jonni põhjuseks liigset distsipliini ning rangust. Tõde on ilmselt kuskil vahepeal, sest sel teemal ei ole must-valgeid vastuseid. Kuid kindlasti on jonnihood kasvuperioodil ka täiesti normaalne osa väikelapse arengust. Miks aga siiski võib jonnihoogusid põhjustada?
9 põhjust, miks karistamine on halb
Kui karistused kasvataksid, ei sooritaks inimkond enam ammu kuritegusid. Karistuse illusoorne mõju võib tuleneda tõsiasjast, et sellel on lühiajaline, kuigi mitte kasvatuslik toime. Karistus pakub kergendust karistajale, kes tunneb, et saavutab jälle kontrolli olukorra üle. 
Kuidas aidata last toime tulla lasteaia-ja koolipingetega?
Kas sinu laps puhkeb tihti peale kooli- või lasteaiapäeva nutma, raevutseb või ütleb halvasti? Siin on mõned mõtted, kuidas lapsevanem saab toetada last igapäeva pingetega toimetulekul.
13 nõuannet häbeliku lapse toetamiseks
„Häbelikkus“ võib takistada lastel suhtlusoskuste omandamist, mis aitavad neil olla osa grupist ja see võib mõjutada nende kooliedukust, kuna neis tekitab küsimuste küsimine ärevust. Mis veel hullem, mõned lapsed kujundavad seetõttu välja isolatsiooni mustrid, mis takistab neil teistega tutvumast, sõprust loomast ja lihtsalt teiste inimestega suhestumast. 
Laps ei tule, kui teda kutsutakse
Laps on õppinud täpselt seda, mida te olete talle õpetanud - et ta ei pea teie kutseid kuulda võtma. Ta teab, et kui te tõesti teda vajate, siis te tulete ja toote ta ära. Selleks, et saada lapsega taas hea kontakt, on mõned nipid.
Õppimine ilma pisarateta
Vanematelt eeldatakse, et nad jälgiksid, kas kodused tööd on tehtud ja lapsed, kes pole neid ära teinud, saavad karistada. Paljudel vanematel on probleeme, et motiveerida lapsi koduseid töid tegema ja see pole sugugi üllatav, sest lastel on raske mõista selle sageli üsna ebameeldiva töö väärtust.
4 põhjust, miks tasub olla mänguline lapsevanem
Mängi lapsega iga päev vähemalt 15 minutit nii, et sa oled ka mõtetega kohal (lego kokkupanemine nii, et samal ajal räägid telefoniga, ei lähe seega arvesse) ja su laps ei pea hakkama halva käitumisega su tähelepanu püüdma.
Kui lapsel on raskusi magama jäämisega
Kuni 70%-l alla 6-aastastest lastest esineb uneprobleeme. Magamiseteema on keeruline ja unetusel on palju erinevaid põhjuseid. Nendega on raske tegeleda, sest kui lapsed ei maga, ei maga ka vanemad. Unel on kõiges oma osa - venitamises, jonnituurides, hüperaktiivsuses, tervises ja isegi õppimises.
Kuidas lõpetada tagajärgedega karistamine - 12 suurepärast alternatiivi
Kas te mõtlete, kuidas kutsuda laps korrale ilma, et peaks ähvardama tagajärgedega? Kui laps järgmisel korral keeldub teie juhiseid kuulamast ning te tabate ennast teda ähvardamas, katsetage hoopis alljärgnevaid võimalusi.
Aita lapsel üle saada tüütust harjumusest
Vahest on lastel mingid harjumused, mis on äärmiselt tüütud või ebaesteetilised (küünte närimine, nina nokkimine, asjade suhutoppimine jne). Lapsevanema pidev näägutamine ei aita seda probleemi kuidagi lahendada, selle asemel on muid võimalusi.
Mida teha, kui laps vingub?
Lapse vingumine on vanema jaoks äärmiselt kurnav. Vingumine on tavaliselt kõige hullem kolmanda ja kuuenda eluaasta vahel, aga paljud lapsed jätkavad kauem. 
10 ideed, kuidas saada laps õhtul magama
Kui laste õhtune magama jäämine on kujunenud sinu jaoks tõeliseks väljakutseks, tasub proovida teha miskit teistmoodi. Ehk saate tagasi endale rahulikud õhtud.
Võimatu ülesanne - väikelapsega poes
Mudilasega koos poes käimine on paljudes peredes peaaegu võimatu ettevõtmine. Kui teie laps ei kappa minema külmutatud toidu osakonnast, siis lööb ta ümber hoolikalt laotud kuivtoidupakkide virna. Kui ta pole näljane, tahab ta juua ja kui ta juua ka ei taha, on tal vaja kohe potile minna jne jne... Poodi tuleb aga minna.
Pirtsaka sööja kavalusega ületrumpamine
Suurem osa väikelapsi on valivad sööjad vähemalt osa ajast, mõned on seda aga alati. Võimatu on ehk muuta valivat kaheaastatst täielikuks gurmaaniks, kuid olukorda saab kindlasti mõnevõrra parandada.
Lapsega mängimine - emotsionaalse intelligentsuse arendamiseks mõeldud mängud
Mäng on kui lapse töö, mida tal on vaja selleks, et arendada aju ja kasvada terveks inimeseks. Lapsed kasutavad mängu selleks, et töödelda läbi emotsionaalsed probleemid ja leida jälle tasakaal.
7 võimalust, kuidas lõpetada lapse peale karjumine
Paljud vanemad karjuvad laste peale. Me tunneme pärast sageli süümepiinu ja loodame, et ei teinud lapsele halba. Me veename ennast, et reeglina lapsed ju teavad, et me armastame neid vaatamata sellele, et me nende peale karjume. Kuid karjumine teeb sellegipoolest lastele haiget.
Halvasti käitumine ei tähenda, et laps on halb
Halvasti käitumine on lapse kasvamise protsessi lahutamatu osa. Vahest võib ette tulla nii löömist, lõhkumist, lükkamist kui ka uste paugutamist. See on kõik mööduv ja tuleneb lapse ebaküpsusest. Oluline on teadvustada, et halvasti käitumine ei tähenda seda, et laps on halb.

Mis peitub väikelapse jonnihoogude taga?

esmaspäev, 19. veebruar
Osad arvavad, et jonniv laps on kasvatamatu ning vajab rangemat lähenemist. Teised aga peavad jonni põhjuseks liigset distsipliini ning rangust. Tõde on ilmselt kuskil vahepeal, sest sel teemal ei ole must-valgeid vastuseid. Kuid kindlasti on jonnihood kasvuperioodil ka täiesti normaalne osa väikelapse arengust. Miks aga siiski võib jonnihoogusid põhjustada?
 • Lapse vajadus frustratsioonist vabaneda. Väikelapse tugevad ajendid saavutada iseseisvust ja meisterlikkust leiavad pidevaid takistusi oma teel, tulgu need siis täiskasvanutelt või olgu tingitud nende enda piiratud võimetest (ta ei saa puslet kokku, särginööpe kinni, sõita suurema lapse jalgrattal ega öelda, mida ta tahaks öelda).
 • Vajadus väljendada oma tundeid, vajadusi ja soove. Suuremal osal lastest puuduvad veel keeleoskused, et seda teha. Neile tundub, et jonnihoog ütleb rohkem kui sõnad.
 • Vajadus ennast kehtestada ja anda edasi sõnum: "Mina olen tähtis. Loeb see, mida mina tahan."
 • Oma elu üle kontrolli puudumine. Täiskasvanud ütlevad neile kogu aeg, mida nad tegema peaksid ja mida nad teha ei tohi. Jonnihoog on sageli ainus võimalus kõigile teada anda: "Nüüd aitab! See on minu elu!"
 • Kontrolli puudumine oma tunnete üle. Väikelapsed pole võimelised oma tunnetest aru saama ja neid valitsema. Niipea, kui tunded käest lähevad, teevad seda ka mudilased.
 • Nälg, väsimus, ülierutuvus, tüdimus. Liiga palju valikuid, liiga vähe piire või vastupidi.
Kuigi igal väikelapsel esineb aeg-ajalt jonnihoogusid, on mõned neist eriti jonnialtid. Umbes 14% üheaastastest, 20% kahe ja kolmeaastastest ja 11% nelja-aastastest esinevad sagedased jonnihood (sagedasteks nimetatakse neid, mis esinevad kaks või enam korda päevas). Nende laste jonnihood jätkuvad sageli ka eelkoolieas ja isegi kooliajal.

On hulk vähemesinevaid tegureid, mis nende sagedaste jonnihoogudeni viivad.
 • Geneetiline soodumus. Mõned lapsed sünnivad omadustega, mis neid sagedasemate jonnihoogudeni viivad. Näiteks kangekaelsus; kergelt ärritumine; aeglane kohanemine.
 • Äärmuslikud distsipliininõuded. Õhkkonnas, kus lubatakse kõike ja piire ei seata, võivad lapsed halvasti käituda, sest nad sooviksid mingit välist kontrolli. Neid võib endast välja viia liiga paljude valikute olemasolu, sest vanemad on jätnud kõik nende otsustada. Väga ranges kodus aga võib laps võidelda liiga kitsaste ja ahistavate piiride vastu.
 • Sagedased haigused, krooniline puue või üldised terviseprobleemid. Vanemad kohtlevad tavaliselt tõsiste terviseprobleemidega last erinevalt, samuti nagu sedagi, kes sündis mitme nurisünnituse ja pika ootamise järel. Kuna neil lastel puuduvad piirid ja distsipliin, kalduvad nad rohkem jonnima. Väga sageli jonnivad ka kuulmishäirega lapsed ja need, kellel on muid suhtlemisprobleeme; autistlikud ja tõsiste arengupuuetega lapsed; hüperaktiivsed lapsed ja need, kellel on allergiaid või korduvaid väikseid haigusi.
 • Vanema ja lapse isiksuste kokkupõrge. Kui teie olete aval, teie mudilane aga vaikne ja häbelik, siis võib lapse teie sarnaseks sundimine põhjustada sagedasi jonnihoogusid. Samuti põhjustab väga kergelt ärrituva lapse jonni see, kui teie ise olete tagasihoidlik ja enesesse tõmbunud.
 • Lahutatud või eraldi elavad vanemad. Vanem, kelle hooleks on laps, võib olla sellega nii ametis, et tal lapse enda jaoks jääb vähe aega; külastav vanem võib aga lapsele liiga palju lubada. Mõlemad võivad püüda last kinkidega ja eriliste privileegide andmisega meelitada. Niisuguses olukorras võib frustreeritud laps väga lihtsalt plahvatada ja teisest küljest püüda vanemaid oma jonnihoogudega ka kontrollida.
 • Vanemate isiklikud probleemid nagu depressioon, ületöötamine, mured, haigus või rahalised raskused. Kui vanemal on niisugused probleemid, algavad ka tavaliselt lapse jonnimised. Viletsad elamistingimused ja vähe ruumi kodus panevad lapse samuti sagedamini plahvatama.

Allikas: raamat "Mida oodata: väikelapseaastad" (Arlene Eisenberg, Heidi E. Murkoff ja Sandee E. Hathawy, B.S.N.)
pood.minulaps.ee - tuntud kaubamärgid, hea hind
Biolatte, BabyBjörn, Carriwell, Cybex, Ecosh, GloMinerals, Herlitz, Hoppekids, JOHA, Laica, Lego, Maxi-Cosi, Makayla Design, Muumi, Solgar, Sonett, Stiga, Terranova, Weleda 

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Teeme viirustele 1:0 ehk India kurkumapiim
Kuna viiruste hooaeg on täies hoos, siis on just paras aeg jagada iidset India nippi, millega viirustele 1:0 pähe teha ja tervena kui purikas läbi talve purjetada!
Lapse turvalisus üksinda kodus ja väljaspool kodu olles
Kui laps on juba piisavalt vana selleks, et üksinda liikuda kooli-trenni-koju, võiks nendega põhjalikult üle rääkida elementaarsed turvalisuse õpetused. Laps peab teadma, kuidas käituda ja liikuda nii, et tema turvalisus oleks maksimaalselt tagatud.
Avatult MinuLaps e-poe kaubavalikust
Räägin avatult, miks on MinuLaps e-poes just selline valik nagu see täna on. Kui külastada MinuLaps e-poodi, siis on seal näha palju asju erinevatest kategooriatest. E-poe motoks on "Soodsalt kodused asjad tuntud kaubamärkidelt". 
Raha on koos! Kristiina peagi sündiv poeg vajab abi, et ellu jääda
Suured tänud kõiki abistajaid ja sõnumi jagajaid. Kristiina on saanud raha kokku ja ootab juba Saksamaal oma lapse sündi.
Küllamineku sussid
Iseendale susse teha on uhke tunne. Igaühel selliseid ei ole ja pealegi võib valmistada just sobiva suuruse ja disainiga jalavarjud. Susside meisterdamine on jõukohane ka 5-aastasele, kui abistada teda ettevalmistustöödes.