Pedagoogilised lähenemised
Klammerduv väikelaps ei ole ära hellitatud
Kui laps on väga klammerduv, võib see olla lapsevanema jaoks väsitav. Paljud pelgavad, et ema-isa jala küljes rippuv väikelaps ei saa kunagi iseseisvaks ja neile tundub see olevat lapse poolne manipuleerimine. 
Ilma lõunauneta väikelapse õppimisvõime on madal
Lapse lõunauni on tähtis ja vajalik, sest uni tagab lapse terve närvisüsteemi ja õppimisvõime. Magamata laps on agressiivsem, vähem keskendunud ja vähem vastuvõtlikum uuele informatsioonile.
Kuidas saada laps magama oma voodisse?
Paljud väikelapsed magavad öösiti kas osaliselt või täielikult vanemate voodis. Kui lapsed kasvavad ja hakkavad vanemate voodist haarama liiga suure osa, võib see tekitada ebamugavust. Vanemad lihtsalt ei mahu oma voodisse enam ära ning tüdinevad öisest sahmimisest. 
Kui laps kipub liiga palju kamandama
Teatud vanuses kipub ilmselt enamik lapsi kamandama. See on nende uus avastatud oskus, mida nad üritavad pingsalt testida. Kui kamandamine muutub liiga sagedaseks, on selle reguleerimiseks mõned nipid.
Õhtune unejutt on kasulik lapse arengule
Laps magab umbes 40% oma lapsepõlvest maha, kuid teeb seda väga heal eesmärgil. Lapsevanemad tunnevad pika ja sügava une väärtust. Puhanud laps on rõõmus ja tasakaalukas, ta on uudishimulik ja õpib kiiresti. Korralik uni on lapse füüsilise ja vaimse arengu jaoks väga oluline. 
Rühma liikmeks kasvamine ning mängu erinevad etapid
Liitumaks rühmaga, vajab laps teatud valmidusi. Mudilase mängude keerukamaks muutumine osutab hästi, kuidas sotsiaalsed pädevused tegelikult arenevad. Üheaastase lapse asjade ümber ajamise perioodist areneb neljandaks eluaastaks välja fantaasiarikkad rollimängud. Kõik läbitavad etapid on vajalikud, loomulikud ja neid ei tohiks vanem ise nö kiirendada.
 
Soovitusi lastehoiuga kohanemiseks
Lastehoidu või lasteaeda minek on lapse elus suure tähtsusega muutus. See on keeruline etapp ka lapsevanemale. Lapse kohanemiseks on vajalik lapsevanemate, lapse ja hoidjate koostöö. See põhineb eelkõige vastastikusel usaldusel ja positiivsel suhtlemisel. 
Mida teha, kui ei jaksa rüblikuga sammu pidada?
Väikelapseiga – lapse 2.-4. eluaasta - on tore aeg, kus väike inimene avastab ja õpib tundma maailma. See toimub suures osas aktiivse füüsilise tegutsemise kaudu. Mõistetavalt võib see arenguperiood aga lapsevanema jaoks olla väsitav, kuna on vaja pidevalt lapsel silma peal hoida, piire seada, lapse järelt koristada, jne. Mida siis teha, kuidas tulla toime olukorras, kus ei suuda enam nautida lapsega koosolemist, kui tekib kurnatus ning tüdimus või ajuti isegi soov kõigest sellest pääseda?
Aktsepteerides last sellisena kes ta on, saad õnnelikuma täiskasvanu
Aktsepteerides fakti, et laps on kes ta on, kasvatame õnnelikumaid täiskasvanuid. Aitamaks lapsel käiku lasta suuremat osa oma kaasasündinud võimetest, tasub mõelda allpool kirjeldatud soovitustele.
Lapse esimesed eluaastad ja lahusolek vanematest
Arengupsühholoogid on üksmeelel selles osas, et kolm esimest eluaastat määravad suuresti edaspidise elukaare kulgu. Esimeste eluaastate jooksul toimub tormiline areng kõikides psüühilise ning füüsilise arengu valdkondades. See areng on kiirem, kui mis tahes hilisemates etappides kogu elu jooksul. 
Kuidas kasvatada last, kes teistega arvestab?
Lapsevanematena saame palju ära teha, et meie lapsed peaksid nii meist kui ka teistest inimestest lugu ja oleksid teistega arvestavad. Nõuanded on lihtsad, kuid eeldavad, et me kõigepealt ise endale otsa vaatame ja mõtleme, kuidas me käitume. Lapsed õpivad meie tegudest, mitte meie sõnadest.
Stressi talumine täiskasvanueas on seotud varajase lapsepõlvega
Tänapäeval peetakse head stressitaluvust ning somaatilistest probleemidest pääsemist mingiks eriliseks trumbiks, lausa elementaarseks toimetulekunõudeks. Madal stressitase ning hea pingetaluvus on kujunenud edukuse eelduseks ja ei ole mingeid märke nagu võiks nende tähtsus tulevikus väheneda.
Väikelapse kõne areng ja selle toetamine
Väikelapse kõne areng algab juba varakult, enne kui seda ise tajume. See läbib mitmeid etappe ning esimeste eluaastate jooksul kujuneb välja kõnelemisoskus. Sorava ja selge kõneni jõudmisel võib osadel lastel tekkida ka takistusi, kuid õigel ajal abi otsides ja teda õigesti toetades, saadakse probleemidest üle.
Ähvardamine suurendab lapse agressiivsust
Lapsevanemad kasutavad tihti ähvardust: "Tee seda või muidu...!" püüdena lapse soovimatut käitumist reguleerida. See on paraku agressiivsusega laetud ähvardus, mis viib hoopis lapse destruktiivse ähvarduse või enesehävitusliku käitumiseni peaaegu viivitamatult - või siis 10-20 aastat hiljem. Rahvusvaheliselt tunnustatud peresuhete autoriteet ja mitmete raamatute autor Jesper Juul avab teema põhjalikult raamatus "Agressiivsus".
Kuidas saada laps õhtul magama stressivabalt?
Vanemate igaõhtune väljakutse on sageli laste õigeks ajaks ning stressivabalt magama saamine. Seda enam, et hommikuti peab ärkama reeglina varakult (lasteaeda või kooli minek) ning uniste lastega kodust väljumine nõuab suuremat pingutust. Siit mõned mõtted, mida soovitab proovida raamatu "Nututa kasvatus" autor Elizabeth Pantley.
Mida teha, kui laps segab jutule vahele?
Lapsed segavad teie jutule vahele sellepärast, et kui nad seda teevad, siis te vastate neile. Nad on selgeks saanud, et te olete alati valmis neile vastamiseks oma tegevuse katkestama.
Kuidas reageerida õigesti imiku nutule?
Imikud nutavad ja vahest päris palju. Väikse beebi nutt on paljudele lastevanematele suur katsumus ja frustratsiooni allikas. Raamatu "Nutt ja jonnihood" autor Aletha J. Solteril on sel teemal kindel seisukoht ning tema hinnangul ei tohiks kunagi jätta väikest beebit üksinda nutma.
6 põhjust, miks laps sind ei kuula
Lapsevanemad soovivad, et lapsed neid kuulaksid. Paraku väljendavad nad end selliselt, et laps ei olegi võimeline oma vanemat kuulama. 
Kui laps räägib vanemale vastu
Lapsed räägivad vahest vanematega halvasti. Nad on ninakad, kasutavad sobimatut kõnepruuki või lihtsalt räägivad vastu, selle asemel, et teha koostööd. Sellise kõneviisiga annab laps vanemale olulise sõnumi.
Montessori esimesel eluaastal: üldised põhimõtted
Montessori pedagoogika on paljude lapsevanemate seas huvipakkuv, kuna selle eesmärgid on selged ja loomulikud. Avaldame siinkohal lambrine blogis välja toodud üldised Montessori põhimõtted esimesel eluaastal.

Mis peitub väikelapse jonnihoogude taga?

esmaspäev, 19. veebruar
Osad arvavad, et jonniv laps on kasvatamatu ning vajab rangemat lähenemist. Teised aga peavad jonni põhjuseks liigset distsipliini ning rangust. Tõde on ilmselt kuskil vahepeal, sest sel teemal ei ole must-valgeid vastuseid. Kuid kindlasti on jonnihood kasvuperioodil ka täiesti normaalne osa väikelapse arengust. Miks aga siiski võib jonnihoogusid põhjustada?
 • Lapse vajadus frustratsioonist vabaneda. Väikelapse tugevad ajendid saavutada iseseisvust ja meisterlikkust leiavad pidevaid takistusi oma teel, tulgu need siis täiskasvanutelt või olgu tingitud nende enda piiratud võimetest (ta ei saa puslet kokku, särginööpe kinni, sõita suurema lapse jalgrattal ega öelda, mida ta tahaks öelda).
 • Vajadus väljendada oma tundeid, vajadusi ja soove. Suuremal osal lastest puuduvad veel keeleoskused, et seda teha. Neile tundub, et jonnihoog ütleb rohkem kui sõnad.
 • Vajadus ennast kehtestada ja anda edasi sõnum: "Mina olen tähtis. Loeb see, mida mina tahan."
 • Oma elu üle kontrolli puudumine. Täiskasvanud ütlevad neile kogu aeg, mida nad tegema peaksid ja mida nad teha ei tohi. Jonnihoog on sageli ainus võimalus kõigile teada anda: "Nüüd aitab! See on minu elu!"
 • Kontrolli puudumine oma tunnete üle. Väikelapsed pole võimelised oma tunnetest aru saama ja neid valitsema. Niipea, kui tunded käest lähevad, teevad seda ka mudilased.
 • Nälg, väsimus, ülierutuvus, tüdimus. Liiga palju valikuid, liiga vähe piire või vastupidi.
Kuigi igal väikelapsel esineb aeg-ajalt jonnihoogusid, on mõned neist eriti jonnialtid. Umbes 14% üheaastastest, 20% kahe ja kolmeaastastest ja 11% nelja-aastastest esinevad sagedased jonnihood (sagedasteks nimetatakse neid, mis esinevad kaks või enam korda päevas). Nende laste jonnihood jätkuvad sageli ka eelkoolieas ja isegi kooliajal.

On hulk vähemesinevaid tegureid, mis nende sagedaste jonnihoogudeni viivad.
 • Geneetiline soodumus. Mõned lapsed sünnivad omadustega, mis neid sagedasemate jonnihoogudeni viivad. Näiteks kangekaelsus; kergelt ärritumine; aeglane kohanemine.
 • Äärmuslikud distsipliininõuded. Õhkkonnas, kus lubatakse kõike ja piire ei seata, võivad lapsed halvasti käituda, sest nad sooviksid mingit välist kontrolli. Neid võib endast välja viia liiga paljude valikute olemasolu, sest vanemad on jätnud kõik nende otsustada. Väga ranges kodus aga võib laps võidelda liiga kitsaste ja ahistavate piiride vastu.
 • Sagedased haigused, krooniline puue või üldised terviseprobleemid. Vanemad kohtlevad tavaliselt tõsiste terviseprobleemidega last erinevalt, samuti nagu sedagi, kes sündis mitme nurisünnituse ja pika ootamise järel. Kuna neil lastel puuduvad piirid ja distsipliin, kalduvad nad rohkem jonnima. Väga sageli jonnivad ka kuulmishäirega lapsed ja need, kellel on muid suhtlemisprobleeme; autistlikud ja tõsiste arengupuuetega lapsed; hüperaktiivsed lapsed ja need, kellel on allergiaid või korduvaid väikseid haigusi.
 • Vanema ja lapse isiksuste kokkupõrge. Kui teie olete aval, teie mudilane aga vaikne ja häbelik, siis võib lapse teie sarnaseks sundimine põhjustada sagedasi jonnihoogusid. Samuti põhjustab väga kergelt ärrituva lapse jonni see, kui teie ise olete tagasihoidlik ja enesesse tõmbunud.
 • Lahutatud või eraldi elavad vanemad. Vanem, kelle hooleks on laps, võib olla sellega nii ametis, et tal lapse enda jaoks jääb vähe aega; külastav vanem võib aga lapsele liiga palju lubada. Mõlemad võivad püüda last kinkidega ja eriliste privileegide andmisega meelitada. Niisuguses olukorras võib frustreeritud laps väga lihtsalt plahvatada ja teisest küljest püüda vanemaid oma jonnihoogudega ka kontrollida.
 • Vanemate isiklikud probleemid nagu depressioon, ületöötamine, mured, haigus või rahalised raskused. Kui vanemal on niisugused probleemid, algavad ka tavaliselt lapse jonnimised. Viletsad elamistingimused ja vähe ruumi kodus panevad lapse samuti sagedamini plahvatama.

Allikas: raamat "Mida oodata: väikelapseaastad" (Arlene Eisenberg, Heidi E. Murkoff ja Sandee E. Hathawy, B.S.N.)
pood.minulaps.ee - tuntud kaubamärgid, hea hind
Biolatte, BabyBjörn, Carriwell, Cybex, Ecosh, GloMinerals, Herlitz, Hoppekids, JOHA, Laica, Lego, Maxi-Cosi, Makayla Design, Muumi, Solgar, Sonett, Stiga, Terranova, Weleda 

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Teeme viirustele 1:0 ehk India kurkumapiim
Kuna viiruste hooaeg on täies hoos, siis on just paras aeg jagada iidset India nippi, millega viirustele 1:0 pähe teha ja tervena kui purikas läbi talve purjetada!
Lapse turvalisus üksinda kodus ja väljaspool kodu olles
Kui laps on juba piisavalt vana selleks, et üksinda liikuda kooli-trenni-koju, võiks nendega põhjalikult üle rääkida elementaarsed turvalisuse õpetused. Laps peab teadma, kuidas käituda ja liikuda nii, et tema turvalisus oleks maksimaalselt tagatud.
Avatult MinuLaps e-poe kaubavalikust
Räägin avatult, miks on MinuLaps e-poes just selline valik nagu see täna on. Kui külastada MinuLaps e-poodi, siis on seal näha palju asju erinevatest kategooriatest. E-poe motoks on "Soodsalt kodused asjad tuntud kaubamärkidelt". 
Raha on koos! Kristiina peagi sündiv poeg vajab abi, et ellu jääda
Suured tänud kõiki abistajaid ja sõnumi jagajaid. Kristiina on saanud raha kokku ja ootab juba Saksamaal oma lapse sündi.
Küllamineku sussid
Iseendale susse teha on uhke tunne. Igaühel selliseid ei ole ja pealegi võib valmistada just sobiva suuruse ja disainiga jalavarjud. Susside meisterdamine on jõukohane ka 5-aastasele, kui abistada teda ettevalmistustöödes.