Pedagoogilised lähenemised
Väikelapse kõne areng ja selle toetamine
Väikelapse kõne areng algab juba varakult, enne kui seda ise tajume. See läbib mitmeid etappe ning esimeste eluaastate jooksul kujuneb välja kõnelemisoskus. Sorava ja selge kõneni jõudmisel võib osadel lastel tekkida ka takistusi, kuid õigel ajal abi otsides ja teda õigesti toetades, saadakse probleemidest üle.
Ähvardamine suurendab lapse agressiivsust
Lapsevanemad kasutavad tihti ähvardust: "Tee seda või muidu...!" püüdena lapse soovimatut käitumist reguleerida. See on paraku agressiivsusega laetud ähvardus, mis viib hoopis lapse destruktiivse ähvarduse või enesehävitusliku käitumiseni peaaegu viivitamatult - või siis 10-20 aastat hiljem. Rahvusvaheliselt tunnustatud peresuhete autoriteet ja mitmete raamatute autor Jesper Juul avab teema põhjalikult raamatus "Agressiivsus".
Kuidas saada laps õhtul magama stressivabalt?
Vanemate igaõhtune väljakutse on sageli laste õigeks ajaks ning stressivabalt magama saamine. Seda enam, et hommikuti peab ärkama reeglina varakult (lasteaeda või kooli minek) ning uniste lastega kodust väljumine nõuab suuremat pingutust. Siit mõned mõtted, mida soovitab proovida raamatu "Nututa kasvatus" autor Elizabeth Pantley.
Mida teha, kui laps segab jutule vahele?
Lapsed segavad teie jutule vahele sellepärast, et kui nad seda teevad, siis te vastate neile. Nad on selgeks saanud, et te olete alati valmis neile vastamiseks oma tegevuse katkestama.
Kuidas reageerida õigesti imiku nutule?
Imikud nutavad ja vahest päris palju. Väikse beebi nutt on paljudele lastevanematele suur katsumus ja frustratsiooni allikas. Raamatu "Nutt ja jonnihood" autor Aletha J. Solteril on sel teemal kindel seisukoht ning tema hinnangul ei tohiks kunagi jätta väikest beebit üksinda nutma.
6 põhjust, miks laps sind ei kuula
Lapsevanemad soovivad, et lapsed neid kuulaksid. Paraku väljendavad nad end selliselt, et laps ei olegi võimeline oma vanemat kuulama. 
Kui laps räägib vanemale vastu
Lapsed räägivad vahest vanematega halvasti. Nad on ninakad, kasutavad sobimatut kõnepruuki või lihtsalt räägivad vastu, selle asemel, et teha koostööd. Sellise kõneviisiga annab laps vanemale olulise sõnumi.
Montessori esimesel eluaastal: üldised põhimõtted
Montessori pedagoogika on paljude lapsevanemate seas huvipakkuv, kuna selle eesmärgid on selged ja loomulikud. Avaldame siinkohal lambrine blogis välja toodud üldised Montessori põhimõtted esimesel eluaastal.
Miks on oluline lapsega mängida?
Mäng ja mängimine on lapse loomulik tegevus, mida laps suudab ilma täiskasvanu abita teha – nii arvavad ilmselt paljud vanemad. Vanemad märkavad küll mängu kasulikkust, kuid ei näe vajadust selles ise osaleda. Tarkvanem.ee lehel on sel teemal avaldatud väga asjalik kirjutis.
Väikelaps ja reeglite täitmine
Kui mudilastele on seatud terve hulk reeglid, pole neil sageli aimugi, miks need reeglid on olemas ja sellepärast on nende täitmine ka palju raskem.
Miks vajavad lapsed rutiini?
Lapsele on vaja, et ta teaks ette, mis teda päeva jooksul ees ootab. See omakorda eeldab teatavat rutiini. Rutiin tekib tänu korduvatele tegevustele, mis loovad lapse jaoks etteaimatavust ja stabiilsust. Stabiilsus on aga turvatunde üks oluline alustala.
Isiksusehäired ja nõrk minatunnetus saavad alguse beebieast
Kuigi keegi ei suuda oma esimesi elukogemusi otseselt mäletada, peitub meie isiksusehäirete ja nõrga minatunnetuse algus just selles unustatud ajas. Psühhoanalüütik Donald Winnicott on väitnud, et see tuleneb meile esimestel elukuudel osaks saanud hoolitsusest. 
Mis peitub väikelapse jonnihoogude taga?
Osad arvavad, et jonniv laps on kasvatamatu ning vajab rangemat lähenemist. Teised aga peavad jonni põhjuseks liigset distsipliini ning rangust. Tõde on ilmselt kuskil vahepeal, sest sel teemal ei ole must-valgeid vastuseid. Kuid kindlasti on jonnihood kasvuperioodil ka täiesti normaalne osa väikelapse arengust. Miks aga siiski võib jonnihoogusid põhjustada?
9 põhjust, miks karistamine on halb
Kui karistused kasvataksid, ei sooritaks inimkond enam ammu kuritegusid. Karistuse illusoorne mõju võib tuleneda tõsiasjast, et sellel on lühiajaline, kuigi mitte kasvatuslik toime. Karistus pakub kergendust karistajale, kes tunneb, et saavutab jälle kontrolli olukorra üle. 
Kuidas aidata last toime tulla lasteaia-ja koolipingetega?
Kas sinu laps puhkeb tihti peale kooli- või lasteaiapäeva nutma, raevutseb või ütleb halvasti? Siin on mõned mõtted, kuidas lapsevanem saab toetada last igapäeva pingetega toimetulekul.
13 nõuannet häbeliku lapse toetamiseks
„Häbelikkus“ võib takistada lastel suhtlusoskuste omandamist, mis aitavad neil olla osa grupist ja see võib mõjutada nende kooliedukust, kuna neis tekitab küsimuste küsimine ärevust. Mis veel hullem, mõned lapsed kujundavad seetõttu välja isolatsiooni mustrid, mis takistab neil teistega tutvumast, sõprust loomast ja lihtsalt teiste inimestega suhestumast. 
Laps ei tule, kui teda kutsutakse
Laps on õppinud täpselt seda, mida te olete talle õpetanud - et ta ei pea teie kutseid kuulda võtma. Ta teab, et kui te tõesti teda vajate, siis te tulete ja toote ta ära. Selleks, et saada lapsega taas hea kontakt, on mõned nipid.
Õppimine ilma pisarateta
Vanematelt eeldatakse, et nad jälgiksid, kas kodused tööd on tehtud ja lapsed, kes pole neid ära teinud, saavad karistada. Paljudel vanematel on probleeme, et motiveerida lapsi koduseid töid tegema ja see pole sugugi üllatav, sest lastel on raske mõista selle sageli üsna ebameeldiva töö väärtust.
4 põhjust, miks tasub olla mänguline lapsevanem
Mängi lapsega iga päev vähemalt 15 minutit nii, et sa oled ka mõtetega kohal (lego kokkupanemine nii, et samal ajal räägid telefoniga, ei lähe seega arvesse) ja su laps ei pea hakkama halva käitumisega su tähelepanu püüdma.
Kui lapsel on raskusi magama jäämisega
Kuni 70%-l alla 6-aastastest lastest esineb uneprobleeme. Magamiseteema on keeruline ja unetusel on palju erinevaid põhjuseid. Nendega on raske tegeleda, sest kui lapsed ei maga, ei maga ka vanemad. Unel on kõiges oma osa - venitamises, jonnituurides, hüperaktiivsuses, tervises ja isegi õppimises.

Mis peitub väikelapse jonnihoogude taga?

esmaspäev, 19. veebruar
Osad arvavad, et jonniv laps on kasvatamatu ning vajab rangemat lähenemist. Teised aga peavad jonni põhjuseks liigset distsipliini ning rangust. Tõde on ilmselt kuskil vahepeal, sest sel teemal ei ole must-valgeid vastuseid. Kuid kindlasti on jonnihood kasvuperioodil ka täiesti normaalne osa väikelapse arengust. Miks aga siiski võib jonnihoogusid põhjustada?
  • Lapse vajadus frustratsioonist vabaneda. Väikelapse tugevad ajendid saavutada iseseisvust ja meisterlikkust leiavad pidevaid takistusi oma teel, tulgu need siis täiskasvanutelt või olgu tingitud nende enda piiratud võimetest (ta ei saa puslet kokku, särginööpe kinni, sõita suurema lapse jalgrattal ega öelda, mida ta tahaks öelda).
  • Vajadus väljendada oma tundeid, vajadusi ja soove. Suuremal osal lastest puuduvad veel keeleoskused, et seda teha. Neile tundub, et jonnihoog ütleb rohkem kui sõnad.
  • Vajadus ennast kehtestada ja anda edasi sõnum: "Mina olen tähtis. Loeb see, mida mina tahan."
  • Oma elu üle kontrolli puudumine. Täiskasvanud ütlevad neile kogu aeg, mida nad tegema peaksid ja mida nad teha ei tohi. Jonnihoog on sageli ainus võimalus kõigile teada anda: "Nüüd aitab! See on minu elu!"
  • Kontrolli puudumine oma tunnete üle. Väikelapsed pole võimelised oma tunnetest aru saama ja neid valitsema. Niipea, kui tunded käest lähevad, teevad seda ka mudilased.
  • Nälg, väsimus, ülierutuvus, tüdimus. Liiga palju valikuid, liiga vähe piire või vastupidi.
Kuigi igal väikelapsel esineb aeg-ajalt jonnihoogusid, on mõned neist eriti jonnialtid. Umbes 14% üheaastastest, 20% kahe ja kolmeaastastest ja 11% nelja-aastastest esinevad sagedased jonnihood (sagedasteks nimetatakse neid, mis esinevad kaks või enam korda päevas). Nende laste jonnihood jätkuvad sageli ka eelkoolieas ja isegi kooliajal.

On hulk vähemesinevaid tegureid, mis nende sagedaste jonnihoogudeni viivad.
  • Geneetiline soodumus. Mõned lapsed sünnivad omadustega, mis neid sagedasemate jonnihoogudeni viivad. Näiteks kangekaelsus; kergelt ärritumine; aeglane kohanemine.
  • Äärmuslikud distsipliininõuded. Õhkkonnas, kus lubatakse kõike ja piire ei seata, võivad lapsed halvasti käituda, sest nad sooviksid mingit välist kontrolli. Neid võib endast välja viia liiga paljude valikute olemasolu, sest vanemad on jätnud kõik nende otsustada. Väga ranges kodus aga võib laps võidelda liiga kitsaste ja ahistavate piiride vastu.
  • Sagedased haigused, krooniline puue või üldised terviseprobleemid. Vanemad kohtlevad tavaliselt tõsiste terviseprobleemidega last erinevalt, samuti nagu sedagi, kes sündis mitme nurisünnituse ja pika ootamise järel. Kuna neil lastel puuduvad piirid ja distsipliin, kalduvad nad rohkem jonnima. Väga sageli jonnivad ka kuulmishäirega lapsed ja need, kellel on muid suhtlemisprobleeme; autistlikud ja tõsiste arengupuuetega lapsed; hüperaktiivsed lapsed ja need, kellel on allergiaid või korduvaid väikseid haigusi.
  • Vanema ja lapse isiksuste kokkupõrge. Kui teie olete aval, teie mudilane aga vaikne ja häbelik, siis võib lapse teie sarnaseks sundimine põhjustada sagedasi jonnihoogusid. Samuti põhjustab väga kergelt ärrituva lapse jonni see, kui teie ise olete tagasihoidlik ja enesesse tõmbunud.
  • Lahutatud või eraldi elavad vanemad. Vanem, kelle hooleks on laps, võib olla sellega nii ametis, et tal lapse enda jaoks jääb vähe aega; külastav vanem võib aga lapsele liiga palju lubada. Mõlemad võivad püüda last kinkidega ja eriliste privileegide andmisega meelitada. Niisuguses olukorras võib frustreeritud laps väga lihtsalt plahvatada ja teisest küljest püüda vanemaid oma jonnihoogudega ka kontrollida.
  • Vanemate isiklikud probleemid nagu depressioon, ületöötamine, mured, haigus või rahalised raskused. Kui vanemal on niisugused probleemid, algavad ka tavaliselt lapse jonnimised. Viletsad elamistingimused ja vähe ruumi kodus panevad lapse samuti sagedamini plahvatama.

Allikas: raamat "Mida oodata: väikelapseaastad" (Arlene Eisenberg, Heidi E. Murkoff ja Sandee E. Hathawy, B.S.N.)
pood.minulaps.ee - tuntud kaubamärgid, hea hind
Biolatte, BabyBjörn, Carriwell, Cybex, Ecosh, GloMinerals, Herlitz, Hoppekids, JOHA, Laica, Lego, Maxi-Cosi, Makayla Design, Muumi, Solgar, Sonett, Stiga, Terranova, Weleda 

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Teeme viirustele 1:0 ehk India kurkumapiim
Kuna viiruste hooaeg on täies hoos, siis on just paras aeg jagada iidset India nippi, millega viirustele 1:0 pähe teha ja tervena kui purikas läbi talve purjetada!
Lapse turvalisus üksinda kodus ja väljaspool kodu olles
Kui laps on juba piisavalt vana selleks, et üksinda liikuda kooli-trenni-koju, võiks nendega põhjalikult üle rääkida elementaarsed turvalisuse õpetused. Laps peab teadma, kuidas käituda ja liikuda nii, et tema turvalisus oleks maksimaalselt tagatud.
Avatult MinuLaps e-poe kaubavalikust
Räägin avatult, miks on MinuLaps e-poes just selline valik nagu see täna on. Kui külastada MinuLaps e-poodi, siis on seal näha palju asju erinevatest kategooriatest. E-poe motoks on "Soodsalt kodused asjad tuntud kaubamärkidelt". 
Raha on koos! Kristiina peagi sündiv poeg vajab abi, et ellu jääda
Suured tänud kõiki abistajaid ja sõnumi jagajaid. Kristiina on saanud raha kokku ja ootab juba Saksamaal oma lapse sündi.
Küllamineku sussid
Iseendale susse teha on uhke tunne. Igaühel selliseid ei ole ja pealegi võib valmistada just sobiva suuruse ja disainiga jalavarjud. Susside meisterdamine on jõukohane ka 5-aastasele, kui abistada teda ettevalmistustöödes.