Pedagoogilised lähenemised
Kuidas seada piire ilma karistamiseta?
Piiride vajalikkusest räägitakse palju, kuid piiride tunnetamisest ja austamisest oluliselt vähem. Peamiselt  vaieldakse selle üle, millised võtted on tõhusad või millised nipid töötavad, et saada lapse käitumine kiiresti oma kontrolli alla. 
Et laps saaks elus hakkama
Mida vajab laps, et oma eluga hästi hakkama saada? Kuidas saame vanemana oma last toetada? Krista Kivisalu on teinud intervjuu Norra pedagoogi ja lastevanemate kooli eestvedaja Godi Kelleriga. Siit on nii mõndagi kõrva taha panna. 
Kuidas suhtuda nutuhoogudesse lasteaiaga kohanemise perioodil
Lasteaiaga kohanemise perioodil kaasnevad nutuhood on mõistetavad. Vanemate jaoks võib see aeg olla emotsionaalselt üsna kurnav. Nutu põhjustest arusaamine aitab mõista lapse vajadusi ja emotsioone. 
Kuidas innustada lapsi lugema ja kirjutama
Kui lapsed hakkavad lugema ja kirjutama, avaneb nende ees täiesti uus maailm. Informatsiooni allikaid on järsku palju rohkem - poes olevad sildid, ajalehtede pealkirjad, teeviidad jne. Selleks, et innustada lapsi lugema, ei pea alati lähenema väga "teaduslikult". On palju mängulisi võimalusi motiveerimaks lapsi rohkem lugema ja kirjutama.
Lapse oma tuppa saatmine rahunemise eesmärgil mõjub hävitavalt tema enesehinnagule
Löömisega võrreldes tundub laste saatmine oma tuppa inimliku ja aruka võttena. See katkestab halva käitumise. See annab võimaluse maha rahuneda. See pole vägivaldne, kuid ometi pole tegemist optimaalse vahendiga.
Kuidas arendada lastes rahumeelsust
Lapsed vajavad rahulikkust. See loob neile teatud turvalisuse. Rahu ja enese tujude kontrollimine on tähtsad väärtused, mis johtuvad suures osas armastusest ja kodusest atmosfäärist.
Miks on hea, kui laps vaidleb vastu?
Lapsevanema jaoks oleks kahtlemata mugav, kui laps alati temaga nõustuks ja talle kuuletuks. See annab emale-isale hea tunde, et neil on õigus ning et ollakse lapsevanematena õnnestunud. Tegelikult on lapse isiksuse ja mina-arengule pikemas perspektiivis märksa kasulikum, kui ta ei ole alati vanematega nõus, vaid kui ta neile vastu vaidleb.
Pirtsaka sööja kavalusega ületrumpamine
Suurem osa väikelapsi on valivad sööjad vähemalt osa ajast, mõned on seda aga alati. Võimatu on ehk muuta valivat kaheaastatst täielikuks gurmaaniks, kuid olukorda saab kindlasti mõnevõrra parandada.
Mida teha, kui laps vingub?
Lapse vingumine on vanema jaoks äärmiselt kurnav. Vingumine on tavaliselt kõige hullem kolmanda ja kuuenda eluaasta vahel, aga paljud lapsed jätkavad kauem. 
Mida teha, kui laps kardab pimedust?
Paljud lapsed kardavad pimedust, mis väljendub näiteks õhtuti enne uinumist. Et last mõista ja aidata, on Perekeskuse Sina ja Mina koolitaja Õnne Aas-Udam kokku pannud head soovitused.
Kuidas saada lapsega hommikul uksest välja kiirelt ja stressivabalt?
Kui teil on raskusi sellega, et laps õigel ajal hommikul kodunt välja saaks, mõelge oma hommikustest rutiinsetest tegevustest teistmoodi. Mis siis, kui teie peamine töö oleks emotsionaalse sideme loomine? 
Klammerduv väikelaps ei ole ära hellitatud
Kui laps on väga klammerduv, võib see olla lapsevanema jaoks väsitav. Paljud pelgavad, et ema-isa jala küljes rippuv väikelaps ei saa kunagi iseseisvaks ja neile tundub see olevat lapse poolne manipuleerimine. 
Ilma lõunauneta väikelapse õppimisvõime on madal
Lapse lõunauni on tähtis ja vajalik, sest uni tagab lapse terve närvisüsteemi ja õppimisvõime. Magamata laps on agressiivsem, vähem keskendunud ja vähem vastuvõtlikum uuele informatsioonile.
Kuidas saada laps magama oma voodisse?
Paljud väikelapsed magavad öösiti kas osaliselt või täielikult vanemate voodis. Kui lapsed kasvavad ja hakkavad vanemate voodist haarama liiga suure osa, võib see tekitada ebamugavust. Vanemad lihtsalt ei mahu oma voodisse enam ära ning tüdinevad öisest sahmimisest. 
Kui laps kipub liiga palju kamandama
Teatud vanuses kipub ilmselt enamik lapsi kamandama. See on nende uus avastatud oskus, mida nad üritavad pingsalt testida. Kui kamandamine muutub liiga sagedaseks, on selle reguleerimiseks mõned nipid.
Õhtune unejutt on kasulik lapse arengule
Laps magab umbes 40% oma lapsepõlvest maha, kuid teeb seda väga heal eesmärgil. Lapsevanemad tunnevad pika ja sügava une väärtust. Puhanud laps on rõõmus ja tasakaalukas, ta on uudishimulik ja õpib kiiresti. Korralik uni on lapse füüsilise ja vaimse arengu jaoks väga oluline. 
Rühma liikmeks kasvamine ning mängu erinevad etapid
Liitumaks rühmaga, vajab laps teatud valmidusi. Mudilase mängude keerukamaks muutumine osutab hästi, kuidas sotsiaalsed pädevused tegelikult arenevad. Üheaastase lapse asjade ümber ajamise perioodist areneb neljandaks eluaastaks välja fantaasiarikkad rollimängud. Kõik läbitavad etapid on vajalikud, loomulikud ja neid ei tohiks vanem ise nö kiirendada.
 
Soovitusi lastehoiuga kohanemiseks
Lastehoidu või lasteaeda minek on lapse elus suure tähtsusega muutus. See on keeruline etapp ka lapsevanemale. Lapse kohanemiseks on vajalik lapsevanemate, lapse ja hoidjate koostöö. See põhineb eelkõige vastastikusel usaldusel ja positiivsel suhtlemisel. 
Mida teha, kui ei jaksa rüblikuga sammu pidada?
Väikelapseiga – lapse 2.-4. eluaasta - on tore aeg, kus väike inimene avastab ja õpib tundma maailma. See toimub suures osas aktiivse füüsilise tegutsemise kaudu. Mõistetavalt võib see arenguperiood aga lapsevanema jaoks olla väsitav, kuna on vaja pidevalt lapsel silma peal hoida, piire seada, lapse järelt koristada, jne. Mida siis teha, kuidas tulla toime olukorras, kus ei suuda enam nautida lapsega koosolemist, kui tekib kurnatus ning tüdimus või ajuti isegi soov kõigest sellest pääseda?
Aktsepteerides last sellisena kes ta on, saad õnnelikuma täiskasvanu
Aktsepteerides fakti, et laps on kes ta on, kasvatame õnnelikumaid täiskasvanuid. Aitamaks lapsel käiku lasta suuremat osa oma kaasasündinud võimetest, tasub mõelda allpool kirjeldatud soovitustele.

Mis peitub väikelapse jonnihoogude taga?

esmaspäev, 19. veebruar 2018
Osad arvavad, et jonniv laps on kasvatamatu ning vajab rangemat lähenemist. Teised aga peavad jonni põhjuseks liigset distsipliini ning rangust. Tõde on ilmselt kuskil vahepeal, sest sel teemal ei ole must-valgeid vastuseid. Kuid kindlasti on jonnihood kasvuperioodil ka täiesti normaalne osa väikelapse arengust. Miks aga siiski võib jonnihoogusid põhjustada?
  • Lapse vajadus frustratsioonist vabaneda. Väikelapse tugevad ajendid saavutada iseseisvust ja meisterlikkust leiavad pidevaid takistusi oma teel, tulgu need siis täiskasvanutelt või olgu tingitud nende enda piiratud võimetest (ta ei saa puslet kokku, särginööpe kinni, sõita suurema lapse jalgrattal ega öelda, mida ta tahaks öelda).
  • Vajadus väljendada oma tundeid, vajadusi ja soove. Suuremal osal lastest puuduvad veel keeleoskused, et seda teha. Neile tundub, et jonnihoog ütleb rohkem kui sõnad.
  • Vajadus ennast kehtestada ja anda edasi sõnum: "Mina olen tähtis. Loeb see, mida mina tahan."
  • Oma elu üle kontrolli puudumine. Täiskasvanud ütlevad neile kogu aeg, mida nad tegema peaksid ja mida nad teha ei tohi. Jonnihoog on sageli ainus võimalus kõigile teada anda: "Nüüd aitab! See on minu elu!"
  • Kontrolli puudumine oma tunnete üle. Väikelapsed pole võimelised oma tunnetest aru saama ja neid valitsema. Niipea, kui tunded käest lähevad, teevad seda ka mudilased.
  • Nälg, väsimus, ülierutuvus, tüdimus. Liiga palju valikuid, liiga vähe piire või vastupidi.
Kuigi igal väikelapsel esineb aeg-ajalt jonnihoogusid, on mõned neist eriti jonnialtid. Umbes 14% üheaastastest, 20% kahe ja kolmeaastastest ja 11% nelja-aastastest esinevad sagedased jonnihood (sagedasteks nimetatakse neid, mis esinevad kaks või enam korda päevas). Nende laste jonnihood jätkuvad sageli ka eelkoolieas ja isegi kooliajal.

On hulk vähemesinevaid tegureid, mis nende sagedaste jonnihoogudeni viivad.
  • Geneetiline soodumus. Mõned lapsed sünnivad omadustega, mis neid sagedasemate jonnihoogudeni viivad. Näiteks kangekaelsus; kergelt ärritumine; aeglane kohanemine.
  • Äärmuslikud distsipliininõuded. Õhkkonnas, kus lubatakse kõike ja piire ei seata, võivad lapsed halvasti käituda, sest nad sooviksid mingit välist kontrolli. Neid võib endast välja viia liiga paljude valikute olemasolu, sest vanemad on jätnud kõik nende otsustada. Väga ranges kodus aga võib laps võidelda liiga kitsaste ja ahistavate piiride vastu.
  • Sagedased haigused, krooniline puue või üldised terviseprobleemid. Vanemad kohtlevad tavaliselt tõsiste terviseprobleemidega last erinevalt, samuti nagu sedagi, kes sündis mitme nurisünnituse ja pika ootamise järel. Kuna neil lastel puuduvad piirid ja distsipliin, kalduvad nad rohkem jonnima. Väga sageli jonnivad ka kuulmishäirega lapsed ja need, kellel on muid suhtlemisprobleeme; autistlikud ja tõsiste arengupuuetega lapsed; hüperaktiivsed lapsed ja need, kellel on allergiaid või korduvaid väikseid haigusi.
  • Vanema ja lapse isiksuste kokkupõrge. Kui teie olete aval, teie mudilane aga vaikne ja häbelik, siis võib lapse teie sarnaseks sundimine põhjustada sagedasi jonnihoogusid. Samuti põhjustab väga kergelt ärrituva lapse jonni see, kui teie ise olete tagasihoidlik ja enesesse tõmbunud.
  • Lahutatud või eraldi elavad vanemad. Vanem, kelle hooleks on laps, võib olla sellega nii ametis, et tal lapse enda jaoks jääb vähe aega; külastav vanem võib aga lapsele liiga palju lubada. Mõlemad võivad püüda last kinkidega ja eriliste privileegide andmisega meelitada. Niisuguses olukorras võib frustreeritud laps väga lihtsalt plahvatada ja teisest küljest püüda vanemaid oma jonnihoogudega ka kontrollida.
  • Vanemate isiklikud probleemid nagu depressioon, ületöötamine, mured, haigus või rahalised raskused. Kui vanemal on niisugused probleemid, algavad ka tavaliselt lapse jonnimised. Viletsad elamistingimused ja vähe ruumi kodus panevad lapse samuti sagedamini plahvatama.

Allikas: raamat "Mida oodata: väikelapseaastad" (Arlene Eisenberg, Heidi E. Murkoff ja Sandee E. Hathawy, B.S.N.)




pood.minulaps.ee - tuntud kaubamärgid, hea hind
Biolatte, BabyBjörn, Carriwell, Cybex, Ecosh, GloMinerals, Herlitz, Hoppekids, JOHA, Laica, Lego, Maxi-Cosi, Makayla Design, Muumi, Solgar, Sonett, Stiga, Terranova, Weleda 

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Teeme viirustele 1:0 ehk India kurkumapiim
Kuna viiruste hooaeg on täies hoos, siis on just paras aeg jagada iidset India nippi, millega viirustele 1:0 pähe teha ja tervena kui purikas läbi talve purjetada!
Lapse turvalisus üksinda kodus ja väljaspool kodu olles
Kui laps on juba piisavalt vana selleks, et üksinda liikuda kooli-trenni-koju, võiks nendega põhjalikult üle rääkida elementaarsed turvalisuse õpetused. Laps peab teadma, kuidas käituda ja liikuda nii, et tema turvalisus oleks maksimaalselt tagatud.
Avatult MinuLaps e-poe kaubavalikust
Räägin avatult, miks on MinuLaps e-poes just selline valik nagu see täna on. Kui külastada MinuLaps e-poodi, siis on seal näha palju asju erinevatest kategooriatest. E-poe motoks on "Soodsalt kodused asjad tuntud kaubamärkidelt". 
Raha on koos! Kristiina peagi sündiv poeg vajab abi, et ellu jääda
Suured tänud kõiki abistajaid ja sõnumi jagajaid. Kristiina on saanud raha kokku ja ootab juba Saksamaal oma lapse sündi.
Küllamineku sussid
Iseendale susse teha on uhke tunne. Igaühel selliseid ei ole ja pealegi võib valmistada just sobiva suuruse ja disainiga jalavarjud. Susside meisterdamine on jõukohane ka 5-aastasele, kui abistada teda ettevalmistustöödes.