Pedagoogilised lähenemised
Kuidas seada piire ilma karistamiseta?
Piiride vajalikkusest räägitakse palju, kuid piiride tunnetamisest ja austamisest oluliselt vähem. Peamiselt  vaieldakse selle üle, millised võtted on tõhusad või millised nipid töötavad, et saada lapse käitumine kiiresti oma kontrolli alla. 
Et laps saaks elus hakkama
Mida vajab laps, et oma eluga hästi hakkama saada? Kuidas saame vanemana oma last toetada? Krista Kivisalu on teinud intervjuu Norra pedagoogi ja lastevanemate kooli eestvedaja Godi Kelleriga. Siit on nii mõndagi kõrva taha panna. 
Kuidas suhtuda nutuhoogudesse lasteaiaga kohanemise perioodil
Lasteaiaga kohanemise perioodil kaasnevad nutuhood on mõistetavad. Vanemate jaoks võib see aeg olla emotsionaalselt üsna kurnav. Nutu põhjustest arusaamine aitab mõista lapse vajadusi ja emotsioone. 
Kuidas innustada lapsi lugema ja kirjutama
Kui lapsed hakkavad lugema ja kirjutama, avaneb nende ees täiesti uus maailm. Informatsiooni allikaid on järsku palju rohkem - poes olevad sildid, ajalehtede pealkirjad, teeviidad jne. Selleks, et innustada lapsi lugema, ei pea alati lähenema väga "teaduslikult". On palju mängulisi võimalusi motiveerimaks lapsi rohkem lugema ja kirjutama.
Lapse oma tuppa saatmine rahunemise eesmärgil mõjub hävitavalt tema enesehinnagule
Löömisega võrreldes tundub laste saatmine oma tuppa inimliku ja aruka võttena. See katkestab halva käitumise. See annab võimaluse maha rahuneda. See pole vägivaldne, kuid ometi pole tegemist optimaalse vahendiga.
Kuidas arendada lastes rahumeelsust
Lapsed vajavad rahulikkust. See loob neile teatud turvalisuse. Rahu ja enese tujude kontrollimine on tähtsad väärtused, mis johtuvad suures osas armastusest ja kodusest atmosfäärist.
Miks on hea, kui laps vaidleb vastu?
Lapsevanema jaoks oleks kahtlemata mugav, kui laps alati temaga nõustuks ja talle kuuletuks. See annab emale-isale hea tunde, et neil on õigus ning et ollakse lapsevanematena õnnestunud. Tegelikult on lapse isiksuse ja mina-arengule pikemas perspektiivis märksa kasulikum, kui ta ei ole alati vanematega nõus, vaid kui ta neile vastu vaidleb.
Pirtsaka sööja kavalusega ületrumpamine
Suurem osa väikelapsi on valivad sööjad vähemalt osa ajast, mõned on seda aga alati. Võimatu on ehk muuta valivat kaheaastatst täielikuks gurmaaniks, kuid olukorda saab kindlasti mõnevõrra parandada.
Mida teha, kui laps vingub?
Lapse vingumine on vanema jaoks äärmiselt kurnav. Vingumine on tavaliselt kõige hullem kolmanda ja kuuenda eluaasta vahel, aga paljud lapsed jätkavad kauem. 
Mida teha, kui laps kardab pimedust?
Paljud lapsed kardavad pimedust, mis väljendub näiteks õhtuti enne uinumist. Et last mõista ja aidata, on Perekeskuse Sina ja Mina koolitaja Õnne Aas-Udam kokku pannud head soovitused.
Kuidas saada lapsega hommikul uksest välja kiirelt ja stressivabalt?
Kui teil on raskusi sellega, et laps õigel ajal hommikul kodunt välja saaks, mõelge oma hommikustest rutiinsetest tegevustest teistmoodi. Mis siis, kui teie peamine töö oleks emotsionaalse sideme loomine? 
Klammerduv väikelaps ei ole ära hellitatud
Kui laps on väga klammerduv, võib see olla lapsevanema jaoks väsitav. Paljud pelgavad, et ema-isa jala küljes rippuv väikelaps ei saa kunagi iseseisvaks ja neile tundub see olevat lapse poolne manipuleerimine. 
Ilma lõunauneta väikelapse õppimisvõime on madal
Lapse lõunauni on tähtis ja vajalik, sest uni tagab lapse terve närvisüsteemi ja õppimisvõime. Magamata laps on agressiivsem, vähem keskendunud ja vähem vastuvõtlikum uuele informatsioonile.
Kuidas saada laps magama oma voodisse?
Paljud väikelapsed magavad öösiti kas osaliselt või täielikult vanemate voodis. Kui lapsed kasvavad ja hakkavad vanemate voodist haarama liiga suure osa, võib see tekitada ebamugavust. Vanemad lihtsalt ei mahu oma voodisse enam ära ning tüdinevad öisest sahmimisest. 
Kui laps kipub liiga palju kamandama
Teatud vanuses kipub ilmselt enamik lapsi kamandama. See on nende uus avastatud oskus, mida nad üritavad pingsalt testida. Kui kamandamine muutub liiga sagedaseks, on selle reguleerimiseks mõned nipid.
Õhtune unejutt on kasulik lapse arengule
Laps magab umbes 40% oma lapsepõlvest maha, kuid teeb seda väga heal eesmärgil. Lapsevanemad tunnevad pika ja sügava une väärtust. Puhanud laps on rõõmus ja tasakaalukas, ta on uudishimulik ja õpib kiiresti. Korralik uni on lapse füüsilise ja vaimse arengu jaoks väga oluline. 
Rühma liikmeks kasvamine ning mängu erinevad etapid
Liitumaks rühmaga, vajab laps teatud valmidusi. Mudilase mängude keerukamaks muutumine osutab hästi, kuidas sotsiaalsed pädevused tegelikult arenevad. Üheaastase lapse asjade ümber ajamise perioodist areneb neljandaks eluaastaks välja fantaasiarikkad rollimängud. Kõik läbitavad etapid on vajalikud, loomulikud ja neid ei tohiks vanem ise nö kiirendada.
 
Soovitusi lastehoiuga kohanemiseks
Lastehoidu või lasteaeda minek on lapse elus suure tähtsusega muutus. See on keeruline etapp ka lapsevanemale. Lapse kohanemiseks on vajalik lapsevanemate, lapse ja hoidjate koostöö. See põhineb eelkõige vastastikusel usaldusel ja positiivsel suhtlemisel. 
Mida teha, kui ei jaksa rüblikuga sammu pidada?
Väikelapseiga – lapse 2.-4. eluaasta - on tore aeg, kus väike inimene avastab ja õpib tundma maailma. See toimub suures osas aktiivse füüsilise tegutsemise kaudu. Mõistetavalt võib see arenguperiood aga lapsevanema jaoks olla väsitav, kuna on vaja pidevalt lapsel silma peal hoida, piire seada, lapse järelt koristada, jne. Mida siis teha, kuidas tulla toime olukorras, kus ei suuda enam nautida lapsega koosolemist, kui tekib kurnatus ning tüdimus või ajuti isegi soov kõigest sellest pääseda?
Aktsepteerides last sellisena kes ta on, saad õnnelikuma täiskasvanu
Aktsepteerides fakti, et laps on kes ta on, kasvatame õnnelikumaid täiskasvanuid. Aitamaks lapsel käiku lasta suuremat osa oma kaasasündinud võimetest, tasub mõelda allpool kirjeldatud soovitustele.

Kuidas arendada lapses osavõtlikkust

esmaspäev, 11. mai 2015
Osavõtlikkus ja empaatia on väärtused, mida alati hinnatakse ja väärtustatakse. Kui soovid neid omadusi oma lapses arendada, on selleks mitmeid lihtsaid võimalusi.
  • Kiitke. Kinnistage isetut käitumist, Tunnustage igas vanuses laste isetuse igat märki ja ilmingut, isegi väga väikest. Olgem ausad, kui laps juba jagab midagi teistega - eriti väike laps - on see põhjus ehtsaks rõõmupeoks. Ja see nõuab ka kiitmist ja tunnustamist. Kui laps jagab asju, kingib midagi või näeb ja reageerib teise inimese vajadustele, siis kiitke teda, võtke ta sülle ja kallistage ning vaadake, et ka teised seda näeksid.
  • Andke võimalus vastutada. Püüdke kujundada lastes teiste inimeste raskuste ja probleemidae suhtes empaatiat ja kaasaelamist. Üks Harvardi uurimus on välja toonud huvitava seoses lastele antava vastutuse ja nende kalduvuse vahel olla alturistlik ja teistele keskenduv. Ilmselt lapsed, kellele antakse kõik, aga mitte kohustusi, hellitatakse ära ja nad võivad muutuda teiste suhtes hoolimatuks ja osavõtmatuks.
  • Õpetage eeskuju ja aktiivse kuulamisega. Näidake lastele kaastundlikku suhtumist ja sellist osavõtlikkust, mida tahate ka nendes kujundada. Püüdke muuta oma kuulamine ja hoolimine veel ilmsemaks. Üks selleks on aktiivne kuulamine. Selle asemel, et tavapäraselt vanemlikult lapsi suunata, juhendada ja küsitleda, püüdke tõesti kuulata, mida neil on öelda. Sõnastage nende öeldu ümber niiviisi, et see kinnistuks neile, et te kuulasite, mida nad ütlesid, mõistsite seda ja hoolite sellest. Aktiivne kuulamine julgustab last teile rohkem rääkima ja on hea näide sellisest osavõtlikkusest, mida loodate neiski kujundada.
  • Öelge: "Palun andeks." Näidake lastele oma osavõtlikkust ja aidake neil tunda osavõtlikkust teie suhtes. Kui olete teinud vea, vale otsuse või mingil moel osavõtmatu oma lapse vajaduste suhtes (toimetuste või hajameelsuse tõttu jne), minge lapse juurde ja öelge et palute andeks, et ei suutnud lapse murede ja vajaduste suhtes tähelepanelikum ja osavõtlikum olla.
  • Rääkige lastele, kuidas nende teod teid ennast tundma panevad. See teadvustab lastele rohkem teie tundeid ja aitab neil teie suhtes palju osavõtlikum olla. Kui teismeline ütleb teile, et te olete imelik, siis öelge talle, et see teeb teile haiget. Mõnikord mõtlevad lapsed, et vanemad on inimesed, kellele nemad võivad oma tunded välja valada, ilma et see jälge jätaks. Rääkige neile mitte üksnes valusatest kogemustest, vaid ka positiivsetest asjadest. Näiteks: "See muudab mu õnnelikuks, kui ma näen, et sa koristad ilma palumata kõik enda järelt ära või aitad väikevenda kodutöödes."
  • Pidage meeles, et isetus ei tule iseenesest. Kõik sünnivad mingil määral isekatena. Ei ole mingeid kiireid nippe, kuidas isetust õppida. See on protsess, mis nõuab mõtlemist, harjutamist ja mingil määral ka küpsemist.
Loe lisa raamatust: "Kuidas oma lastele väärtusi õpetada" (Linda ja Richard Eyre)pood.minulaps.ee - soodsalt kodused asjad tuntud kaubamärkidelt
ABC Design, Angry Birds, Biolatte, Bradley Textile, Carriwell, Crescent, Cybex, Ecolab, Difrax, Fehn, GloMinerals, Haba, Helmi, Herlitz, Huggies, Lavazza, Lotte, Munchkin, Muumi, Neutral, Salasõna, Shea Mooti, Sonett, Weleda

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Kuusevõrsed - super tevislik C-vitamiini allikas otse puu otsast
Kuusevõrsed on super tervislikud, sisaldades ohtralt C-vitamiini, kaaliumi, magneesiumi jm. Kuusevõrsete korjamise aeg saabub juba mai lõpus ning kestab umbes juuni keskpaigani. Maitselt on need mõnusalt hapukad ja mahlased.
Turvaline koduaed lapsele
Lastele meeldib koduaias mängida ja ringi joosta. Mida väiksem laps, seda rohkem on seal ka võimalikke ohuallikaid.
Turvakodu suuremad lapsed vajavad riideid ja jalanõusid
MTÜ Do Good otsib Tallinna laste turvakodus olevatele lastele riideid ja jalanõusid.
Lõbus emadepäevakaart lapse käejäljest
See on üks väga lõbus emadepäevakaart, sest selle saab tõmmata pikalt lahti ning näidata emale, kui palju teda armastatakse.
Mondo kutsub külla: emadepäev Afganistani moodi, 12. mail
mai
Mida tähendab emaks olemine Afganistanis? Millistes oludes möödub rasedus ning kulgeb sünnitus? Emadepäeva tähistamiseks kutsume teid Mondo Maailmahariduskeskusesse, kus Afganistani ämmaemandad räägivad naiseksolemisest ühes maailma kõige vaesemas riigis.