Pedagoogilised lähenemised
Kuidas seada piire ilma karistamiseta?
Piiride vajalikkusest räägitakse palju, kuid piiride tunnetamisest ja austamisest oluliselt vähem. Peamiselt  vaieldakse selle üle, millised võtted on tõhusad või millised nipid töötavad, et saada lapse käitumine kiiresti oma kontrolli alla. 
Et laps saaks elus hakkama
Mida vajab laps, et oma eluga hästi hakkama saada? Kuidas saame vanemana oma last toetada? Krista Kivisalu on teinud intervjuu Norra pedagoogi ja lastevanemate kooli eestvedaja Godi Kelleriga. Siit on nii mõndagi kõrva taha panna. 
Kuidas suhtuda nutuhoogudesse lasteaiaga kohanemise perioodil
Lasteaiaga kohanemise perioodil kaasnevad nutuhood on mõistetavad. Vanemate jaoks võib see aeg olla emotsionaalselt üsna kurnav. Nutu põhjustest arusaamine aitab mõista lapse vajadusi ja emotsioone. 
Kuidas innustada lapsi lugema ja kirjutama
Kui lapsed hakkavad lugema ja kirjutama, avaneb nende ees täiesti uus maailm. Informatsiooni allikaid on järsku palju rohkem - poes olevad sildid, ajalehtede pealkirjad, teeviidad jne. Selleks, et innustada lapsi lugema, ei pea alati lähenema väga "teaduslikult". On palju mängulisi võimalusi motiveerimaks lapsi rohkem lugema ja kirjutama.
Lapse oma tuppa saatmine rahunemise eesmärgil mõjub hävitavalt tema enesehinnagule
Löömisega võrreldes tundub laste saatmine oma tuppa inimliku ja aruka võttena. See katkestab halva käitumise. See annab võimaluse maha rahuneda. See pole vägivaldne, kuid ometi pole tegemist optimaalse vahendiga.
Kuidas arendada lastes rahumeelsust
Lapsed vajavad rahulikkust. See loob neile teatud turvalisuse. Rahu ja enese tujude kontrollimine on tähtsad väärtused, mis johtuvad suures osas armastusest ja kodusest atmosfäärist.
Miks on hea, kui laps vaidleb vastu?
Lapsevanema jaoks oleks kahtlemata mugav, kui laps alati temaga nõustuks ja talle kuuletuks. See annab emale-isale hea tunde, et neil on õigus ning et ollakse lapsevanematena õnnestunud. Tegelikult on lapse isiksuse ja mina-arengule pikemas perspektiivis märksa kasulikum, kui ta ei ole alati vanematega nõus, vaid kui ta neile vastu vaidleb.
Pirtsaka sööja kavalusega ületrumpamine
Suurem osa väikelapsi on valivad sööjad vähemalt osa ajast, mõned on seda aga alati. Võimatu on ehk muuta valivat kaheaastatst täielikuks gurmaaniks, kuid olukorda saab kindlasti mõnevõrra parandada.
Mida teha, kui laps vingub?
Lapse vingumine on vanema jaoks äärmiselt kurnav. Vingumine on tavaliselt kõige hullem kolmanda ja kuuenda eluaasta vahel, aga paljud lapsed jätkavad kauem. 
Mida teha, kui laps kardab pimedust?
Paljud lapsed kardavad pimedust, mis väljendub näiteks õhtuti enne uinumist. Et last mõista ja aidata, on Perekeskuse Sina ja Mina koolitaja Õnne Aas-Udam kokku pannud head soovitused.
Kuidas saada lapsega hommikul uksest välja kiirelt ja stressivabalt?
Kui teil on raskusi sellega, et laps õigel ajal hommikul kodunt välja saaks, mõelge oma hommikustest rutiinsetest tegevustest teistmoodi. Mis siis, kui teie peamine töö oleks emotsionaalse sideme loomine? 
Klammerduv väikelaps ei ole ära hellitatud
Kui laps on väga klammerduv, võib see olla lapsevanema jaoks väsitav. Paljud pelgavad, et ema-isa jala küljes rippuv väikelaps ei saa kunagi iseseisvaks ja neile tundub see olevat lapse poolne manipuleerimine. 
Ilma lõunauneta väikelapse õppimisvõime on madal
Lapse lõunauni on tähtis ja vajalik, sest uni tagab lapse terve närvisüsteemi ja õppimisvõime. Magamata laps on agressiivsem, vähem keskendunud ja vähem vastuvõtlikum uuele informatsioonile.
Kuidas saada laps magama oma voodisse?
Paljud väikelapsed magavad öösiti kas osaliselt või täielikult vanemate voodis. Kui lapsed kasvavad ja hakkavad vanemate voodist haarama liiga suure osa, võib see tekitada ebamugavust. Vanemad lihtsalt ei mahu oma voodisse enam ära ning tüdinevad öisest sahmimisest. 
Kui laps kipub liiga palju kamandama
Teatud vanuses kipub ilmselt enamik lapsi kamandama. See on nende uus avastatud oskus, mida nad üritavad pingsalt testida. Kui kamandamine muutub liiga sagedaseks, on selle reguleerimiseks mõned nipid.
Õhtune unejutt on kasulik lapse arengule
Laps magab umbes 40% oma lapsepõlvest maha, kuid teeb seda väga heal eesmärgil. Lapsevanemad tunnevad pika ja sügava une väärtust. Puhanud laps on rõõmus ja tasakaalukas, ta on uudishimulik ja õpib kiiresti. Korralik uni on lapse füüsilise ja vaimse arengu jaoks väga oluline. 
Rühma liikmeks kasvamine ning mängu erinevad etapid
Liitumaks rühmaga, vajab laps teatud valmidusi. Mudilase mängude keerukamaks muutumine osutab hästi, kuidas sotsiaalsed pädevused tegelikult arenevad. Üheaastase lapse asjade ümber ajamise perioodist areneb neljandaks eluaastaks välja fantaasiarikkad rollimängud. Kõik läbitavad etapid on vajalikud, loomulikud ja neid ei tohiks vanem ise nö kiirendada.
 
Soovitusi lastehoiuga kohanemiseks
Lastehoidu või lasteaeda minek on lapse elus suure tähtsusega muutus. See on keeruline etapp ka lapsevanemale. Lapse kohanemiseks on vajalik lapsevanemate, lapse ja hoidjate koostöö. See põhineb eelkõige vastastikusel usaldusel ja positiivsel suhtlemisel. 
Mida teha, kui ei jaksa rüblikuga sammu pidada?
Väikelapseiga – lapse 2.-4. eluaasta - on tore aeg, kus väike inimene avastab ja õpib tundma maailma. See toimub suures osas aktiivse füüsilise tegutsemise kaudu. Mõistetavalt võib see arenguperiood aga lapsevanema jaoks olla väsitav, kuna on vaja pidevalt lapsel silma peal hoida, piire seada, lapse järelt koristada, jne. Mida siis teha, kuidas tulla toime olukorras, kus ei suuda enam nautida lapsega koosolemist, kui tekib kurnatus ning tüdimus või ajuti isegi soov kõigest sellest pääseda?
Aktsepteerides last sellisena kes ta on, saad õnnelikuma täiskasvanu
Aktsepteerides fakti, et laps on kes ta on, kasvatame õnnelikumaid täiskasvanuid. Aitamaks lapsel käiku lasta suuremat osa oma kaasasündinud võimetest, tasub mõelda allpool kirjeldatud soovitustele.

Elu tõsiasjad - kust tulevad lapsed?

esmaspäev, 15. juuni 2015
Kui laps soovib teada, kust tulevad lapsed, on vanemad sageli kimbatuses. Kas rääkida tõtt või läheneda leebemalt ning välja mõelda mingi lugu. Unustage kurejutud ja ärge hakake rääkima lindudest ja mesilastest. Kõik eksperdid on ühel meelel, et lastele on vaja rääkida tõtt. Olgu laps kui tahes noor, kui ta on piisavalt vana küsimaks, on ta ka küllalt vana, et talle otsekohene vastus anda.

Ärge hiilige vastusest kõrvale
Küsimust eirates või lubades: "Räägin sulle, kui sa vanem oled."; "Mine küsi emmelt/issilt." võib panna teda mõtlema, et selles on midagi häbiväärset - või on seda tema uudishimu. Ärge muretsege, et teil on paha ja piinlik sellest rääkida, suurem osa vanemaid tunneb sama. Püüdke ainult oma ängi temale mitte edasi anda. Kui see juhtubki, ärge muretsege - kui ängiga kaasnevad faktid, on kõik korras.

Olge üksmeelsed
Teie ise, teie abikaasa ja kõik teised, kes seda küsimust väikelapsega arutada võivad, peaksid nõu pidama ja kokku leppima ühesuguses jutus.

Olge otsekohene
Väikelapsed tunnevad huvi kõigi keha tegevuste vastu. Otsene ja täpne vastus, kuidas beebisid tehakse, peaks ta uudishimu rahuldama. Kui aga sellest suure saladuse teete, muudate kõik ainult köitvamaks ja samaaegselt ka hirmutavamaks. Traditsioonilised müüdid eostamisest ja sünnitusest ajavad teda vaid segadusse ja hiljem, kui ta saab teada tõe, ei kipu ta neid enam alati usaldama. Kui tahate, et ta edaspidigi teie juurde vastuseid saama tuleks, peate ka sellele küsimusele ausalt vastama.

Arvestage ta vanust
Lühike selge vastus peaks olema piisav, pikk seletus tekitab vaid segadust. Ärge kasutage analoogiaid, jääge vanemate ja beebide juurde. Kui te ise ei oska vanust formuleerida, kasutage järgmist: "Laenutame raamatukogust raamatu, kuidas beebisid tehakse ja loeme seda koos." Veenduge, et raamat on tõesti mõeldud väikelastele ja eelkooliealistele. Pidage meeles, et ta ei päri seksi, vaid paljunemise kohta.

Kasutage õiget terminoloogiat
Mudilast võib segadusse ajada eufemismide kasutamine kehaosade nimetamisel, niisiis kasutage sõnu peenis, häbe, emakas, munarakk, sperma - kui need teis ebamugavust ei tekita.

Vastake ainult seda, mida ta küsib
Vastake ainult tema esitatud küsimusele. Kui ta küsib, kus see beebi on, vastake, et sellises erilises kohas, kus beebid kasvavad, mille nimi on emakas või üsk (mitte kõht, sest seda ühendab ta söömisega). Selgitage, et kui beebi kasvab, siis ema kõht muutub ümmargusemaks. Näidake mõnest lastele mõeldud raamatu illustratsioonilt, milline näeb välja emakas kasvav loode. Kui ta tahab teada, kuidas beebi välja saab, öelge talle, et suurem osa beebisid väljub ema häbeme kaudu. Kui ta küsib, kuidas loode sinna emakasse sai, öelge: "Emme ja issi armastavad teineteist ja armastavad sind ning nad tahtsid teha veel teise beebi. Niisiis pani issi oma seemne emme sisse. See seeme kohtus tillukese munarakuga, mis oli emme sees ja see kasvaski beebiks."

Selgitage praegu ainult bioloogilist aspekti ja hoiduge seksuaalsusest. Kui ta küsib, kuidas seeme emme sisse sai, öelge, et tupe/vagiina kaudu. Sellest peaks piisama. Kui mitte ja ta tahab teada, kuidas säherdust trikki teha saab, vastake: "Issi peenis pani seemne emme tuppe. Seeme kohtus munarakuga ja beebi hakkas kasvama."

Mõnda last ei huvita põrmugi, kuidas see beebi ema sisse sai või kuidas ta välja pääseb - neid huvitab hoopis, mida beebi seal teeb. Kui väikelaps küsib, kuidas tita sööb, selgitage lihtsalt, et beebi saab kõik vajaliku nabanööri kaudu, mis on naba küljes. Pilt emakas olevast lootest aitab seda illustreerida. Näidake mudilasele tema naba, mille kaudu kord tedagi toideti - see teeb selgituse isiklikumaks.

Andke talle mingi perspektiiv
Näidake väikelapsele fotosid ajast, kui teda ootasite ja siis fotosid temast vastsündinu ning beebina - see aitab kogu protsessi ka mõistetavamaks muuta.

Loe edasi raamatust: "Mida oodata: väikelapseaastad" (Arlene Eisenberg, Heidi E. Murkoff, Sandee E. Hathaway, B.S.N)pood.minulaps.ee - tuntud kaubamärgid, hea hind
Brändiriided ja -jalanõud, Biolatte, Carriwell, Cybex, Ecolab, GloMinerals, Herlitz, Huggies, Lavazza, Lotte, Munchkin, Muumi, Shea Mooti, Sonett, Weleda jm

 

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

10 võimalust, kuidas saada heaks kuulajaks
Kõige olulisem oskus läheduse säilitamise juures lapsega on kuulamisoskus. Mitte tema õpetamine, nõu andmine või lahenduste väljapakkumine. Laps vajab teie käest seda, et te teda põhjalikult kuulaksite. 
Anafülaktiline šokk ja esmaabi
Anafülaksia on eluohtlik, kiiresti kujunev ülitundlikkuse reaktsioon, mis võib viia šokini. Selle tagajärjel võivad väga kiiresti tekkida pöördumatud kahjustused organites.
Valmista tõhus sääsetõrjevahend kodustest vahenditest
Sääsed on tüütud ning nende hammustustest tekkivad sügelevad punnid on veelgi ebameeldivamad. Erinevaid sääsetõrjevahendeid on müügil palju, kuid kõige tõhusam ja tervislikum on neid ise teha.
Tule vabatahtlikuks selle suve Eesti suurimale spordivõistlusele 07.-12. juulil
Vabatahtlikuks olemine pakub huvitavaid väljakutseid ning uusi sõpru üle Euroopa. Saate olla abiks suure spordivõistluse korraldamisel ning osa kergejõustku maagiast.
Suvine lapitehnikas tamburiin
Tambruiini on lihtne teha ning lapse jaoks on see väga mõnus suvine fantaasiarikas näputöö.