Pedagoogilised lähenemised
Kuidas saada lapsega hommikul uksest välja kiirelt ja stressivabalt?
Kui teil on raskusi sellega, et laps õigel ajal hommikul kodunt välja saaks, mõelge oma hommikustest rutiinsetest tegevustest teistmoodi. Mis siis, kui teie peamine töö oleks emotsionaalse sideme loomine? 
Klammerduv väikelaps ei ole ära hellitatud
Kui laps on väga klammerduv, võib see olla lapsevanema jaoks väsitav. Paljud pelgavad, et ema-isa jala küljes rippuv väikelaps ei saa kunagi iseseisvaks ja neile tundub see olevat lapse poolne manipuleerimine. 
Ilma lõunauneta väikelapse õppimisvõime on madal
Lapse lõunauni on tähtis ja vajalik, sest uni tagab lapse terve närvisüsteemi ja õppimisvõime. Magamata laps on agressiivsem, vähem keskendunud ja vähem vastuvõtlikum uuele informatsioonile.
Kuidas saada laps magama oma voodisse?
Paljud väikelapsed magavad öösiti kas osaliselt või täielikult vanemate voodis. Kui lapsed kasvavad ja hakkavad vanemate voodist haarama liiga suure osa, võib see tekitada ebamugavust. Vanemad lihtsalt ei mahu oma voodisse enam ära ning tüdinevad öisest sahmimisest. 
Kui laps kipub liiga palju kamandama
Teatud vanuses kipub ilmselt enamik lapsi kamandama. See on nende uus avastatud oskus, mida nad üritavad pingsalt testida. Kui kamandamine muutub liiga sagedaseks, on selle reguleerimiseks mõned nipid.
Õhtune unejutt on kasulik lapse arengule
Laps magab umbes 40% oma lapsepõlvest maha, kuid teeb seda väga heal eesmärgil. Lapsevanemad tunnevad pika ja sügava une väärtust. Puhanud laps on rõõmus ja tasakaalukas, ta on uudishimulik ja õpib kiiresti. Korralik uni on lapse füüsilise ja vaimse arengu jaoks väga oluline. 
Rühma liikmeks kasvamine ning mängu erinevad etapid
Liitumaks rühmaga, vajab laps teatud valmidusi. Mudilase mängude keerukamaks muutumine osutab hästi, kuidas sotsiaalsed pädevused tegelikult arenevad. Üheaastase lapse asjade ümber ajamise perioodist areneb neljandaks eluaastaks välja fantaasiarikkad rollimängud. Kõik läbitavad etapid on vajalikud, loomulikud ja neid ei tohiks vanem ise nö kiirendada.
 
Soovitusi lastehoiuga kohanemiseks
Lastehoidu või lasteaeda minek on lapse elus suure tähtsusega muutus. See on keeruline etapp ka lapsevanemale. Lapse kohanemiseks on vajalik lapsevanemate, lapse ja hoidjate koostöö. See põhineb eelkõige vastastikusel usaldusel ja positiivsel suhtlemisel. 
Mida teha, kui ei jaksa rüblikuga sammu pidada?
Väikelapseiga – lapse 2.-4. eluaasta - on tore aeg, kus väike inimene avastab ja õpib tundma maailma. See toimub suures osas aktiivse füüsilise tegutsemise kaudu. Mõistetavalt võib see arenguperiood aga lapsevanema jaoks olla väsitav, kuna on vaja pidevalt lapsel silma peal hoida, piire seada, lapse järelt koristada, jne. Mida siis teha, kuidas tulla toime olukorras, kus ei suuda enam nautida lapsega koosolemist, kui tekib kurnatus ning tüdimus või ajuti isegi soov kõigest sellest pääseda?
Aktsepteerides last sellisena kes ta on, saad õnnelikuma täiskasvanu
Aktsepteerides fakti, et laps on kes ta on, kasvatame õnnelikumaid täiskasvanuid. Aitamaks lapsel käiku lasta suuremat osa oma kaasasündinud võimetest, tasub mõelda allpool kirjeldatud soovitustele.
Lapse esimesed eluaastad ja lahusolek vanematest
Arengupsühholoogid on üksmeelel selles osas, et kolm esimest eluaastat määravad suuresti edaspidise elukaare kulgu. Esimeste eluaastate jooksul toimub tormiline areng kõikides psüühilise ning füüsilise arengu valdkondades. See areng on kiirem, kui mis tahes hilisemates etappides kogu elu jooksul. 
Kuidas kasvatada last, kes teistega arvestab?
Lapsevanematena saame palju ära teha, et meie lapsed peaksid nii meist kui ka teistest inimestest lugu ja oleksid teistega arvestavad. Nõuanded on lihtsad, kuid eeldavad, et me kõigepealt ise endale otsa vaatame ja mõtleme, kuidas me käitume. Lapsed õpivad meie tegudest, mitte meie sõnadest.
Stressi talumine täiskasvanueas on seotud varajase lapsepõlvega
Tänapäeval peetakse head stressitaluvust ning somaatilistest probleemidest pääsemist mingiks eriliseks trumbiks, lausa elementaarseks toimetulekunõudeks. Madal stressitase ning hea pingetaluvus on kujunenud edukuse eelduseks ja ei ole mingeid märke nagu võiks nende tähtsus tulevikus väheneda.
Väikelapse kõne areng ja selle toetamine
Väikelapse kõne areng algab juba varakult, enne kui seda ise tajume. See läbib mitmeid etappe ning esimeste eluaastate jooksul kujuneb välja kõnelemisoskus. Sorava ja selge kõneni jõudmisel võib osadel lastel tekkida ka takistusi, kuid õigel ajal abi otsides ja teda õigesti toetades, saadakse probleemidest üle.
Ähvardamine suurendab lapse agressiivsust
Lapsevanemad kasutavad tihti ähvardust: "Tee seda või muidu...!" püüdena lapse soovimatut käitumist reguleerida. See on paraku agressiivsusega laetud ähvardus, mis viib hoopis lapse destruktiivse ähvarduse või enesehävitusliku käitumiseni peaaegu viivitamatult - või siis 10-20 aastat hiljem. Rahvusvaheliselt tunnustatud peresuhete autoriteet ja mitmete raamatute autor Jesper Juul avab teema põhjalikult raamatus "Agressiivsus".
Kuidas saada laps õhtul magama stressivabalt?
Vanemate igaõhtune väljakutse on sageli laste õigeks ajaks ning stressivabalt magama saamine. Seda enam, et hommikuti peab ärkama reeglina varakult (lasteaeda või kooli minek) ning uniste lastega kodust väljumine nõuab suuremat pingutust. Siit mõned mõtted, mida soovitab proovida raamatu "Nututa kasvatus" autor Elizabeth Pantley.
Mida teha, kui laps segab jutule vahele?
Lapsed segavad teie jutule vahele sellepärast, et kui nad seda teevad, siis te vastate neile. Nad on selgeks saanud, et te olete alati valmis neile vastamiseks oma tegevuse katkestama.
Kuidas reageerida õigesti imiku nutule?
Imikud nutavad ja vahest päris palju. Väikse beebi nutt on paljudele lastevanematele suur katsumus ja frustratsiooni allikas. Raamatu "Nutt ja jonnihood" autor Aletha J. Solteril on sel teemal kindel seisukoht ning tema hinnangul ei tohiks kunagi jätta väikest beebit üksinda nutma.
6 põhjust, miks laps sind ei kuula
Lapsevanemad soovivad, et lapsed neid kuulaksid. Paraku väljendavad nad end selliselt, et laps ei olegi võimeline oma vanemat kuulama. 
Kui laps räägib vanemale vastu
Lapsed räägivad vahest vanematega halvasti. Nad on ninakad, kasutavad sobimatut kõnepruuki või lihtsalt räägivad vastu, selle asemel, et teha koostööd. Sellise kõneviisiga annab laps vanemale olulise sõnumi.

9 põhjust, miks karistamine on halb

esmaspäev, 12. veebruar 2018
Kui karistused kasvataksid, ei sooritaks inimkond enam ammu kuritegusid. Karistuse illusoorne mõju võib tuleneda tõsiasjast, et sellel on lühiajaline, kuigi mitte kasvatuslik toime. Karistus pakub kergendust karistajale, kes tunneb, et saavutab jälle kontrolli olukorra üle. 

Selleta on raske aru saada, miks karistusi nii palju kasutatakse. Karistusel on palju puudusi:
  1. Karistused on suunatud välistele tunnustele, mitte põhjustele. Just sellepärast peaks neist hoiduma. Kuna probleem jääb lahendamata, avaldub see edaspidi jälle hälbiva käitumisena ja võimendub vältimatult.
  2. Karistused ei võimalda tegelda lapsel endal oma teo loomulike või loogiliste tagajärgedega.
  3. Kui ei teki seost käitumise ja karistuse vahel, jääb lapsel saamata õppetund põhjustest, miks tema tegevus oli sobimatu.
  4. Karistused takistavad terve süütunde tekkimist, suunates lapse tähelepanu negatiivsetele tunnetele vanema suhtes: ebaõiglustunne, viha, hirm.
  5. Karistused häbistavad last, häbi aga blokeerib omakorda terve süütunde, mis tekitaks südametunnistuse piina oma teo pärast, tundmata ennast seepärast veel halva inimesena.
  6. Karistuse tekitatud emotsioonid stimuleerivad stressiringi ega lase lapsel mõelda sellele, mida ta tegi. Mälu küll töötab, aga laps jätab meelde stressi ja hirmu vanema ees, mitte käitumise, mis tõi kaasa karistuse. Karistused õpetavad ainult politseihirmu, mitte vastutust ja enesedistsipliini.
  7. Hirm ja häbi, mida karistamine põhjustab, pärsivad aju kõrgemaid funktsioone, mis mõjutavad intellektuaalseid saavutusi, tundeelu ja sotsialiseerumist.
  8. Vanem kaotab järk-järgult oma autoriteedi. Ühelt poolt sellepärast, et laps kaitseb end ebameeldivate tunnete eest hoiakuga "Mul on suva", teiselt poolt sellepärast, et edaspidi on vaja mõju saavutamiseks kasutada järjest karmimaid karistusi. Karistamine ei ole oma autoriteedi näitamine. Me karistamine, kui napib autoriteeti. Kui seda autoriteeti tunnustatakse, pole mingit vajadust oma võimu näidata.
  9. Vanemad karistavad, kui nad on nurka surutud ja jõuetud. Laps tajub seda ja kaotab vanemate vastu usalduse, see muudab ta ebakindlaks ja ebakindlus avaldub veelgi hälbivamas käitumises.
Loe lisa raamatust: "Minu mõistus on otsas" (Isabelle Filliozat)pood.minulaps.ee - tuntud kaubamärgid, hea hind
Biolatte, BabyBjörn, Carriwell, Cybex, Ecosh, GloMinerals, Herlitz, Hoppekids, JOHA, Laica, Lego, Maxi-Cosi, Makayla Design, Muumi, Solgar, Sonett, Stiga, Terranova, Weleda 

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Lihtne nipp välismaiste puu- ja köögiviljade mürgikihist puhastamiseks
Poeletid on lookas välismaistest puu- ja juurviljadest, mis on hea välimuse ja pika säilimise eesmärgil pritsitud pestitsiitidega ehk keemiliste taimekaitsevahenditega. Väga lihtsa ja käepärase vahendiga on võimalik saada puu-ja juurviljad puhtaks.
Suhkrukell aitab hoida hambad terved
Laste hammaste tervis vajab pidevat tähelepanu ning seetõttu on oluline teada, kuidas hoida neid ilusate ja tervetena. Kõige lihtsam ja illustratiivsem on meelde jätta "suhkrukell", milles on väärtuslik info kompaktselt koos.
Kuidas valida kvaliteetset seepi
Seepide valik on poelettidel väga lai ning seetõttu võib kõige õigema valimine osutuda keeruliseks. Kõige parema, tervislikuma ja säästlikuma seebi leidmiseks on hea teada mõningaid nüansse.
Hooandja projekt - lennutame Laste Rahvatantsurühma Tantsutrollid Kanadasse
Ääsmäe Laste Rahvatantsurühm Tantsutrollid on üks maailmatuma vahva kamp 12–15 aastaseid elurõõmsaid tegelasi, kel rahvatants, tragidus ja ulakus võrdselt veres. Enamikul neist koos tantsitud juba 6–7 aastat. Nad on kutsutud XXXII Lääneranniku Eesti Päevadele Kanadasse Whistlerisse. Sinna lendamiseks vajavad nad pisut juurde finantsilist hoogu.
Tule vabatahtlikuks Suurjooksule ümber Viljandi järve
Jooksupartner vajab usinaid abikäsi, et teenindada Viljandi järve jooksul osalejaid 1. mail.