Pedagoogilised lähenemised
6 põhjust, miks laps sind ei kuula
Lapsevanemad soovivad, et lapsed neid kuulaksid. Paraku väljendavad nad end selliselt, et laps ei olegi võimeline oma vanemat kuulama. 
Kui laps räägib vanemale vastu
Lapsed räägivad vahest vanematega halvasti. Nad on ninakad, kasutavad sobimatut kõnepruuki või lihtsalt räägivad vastu, selle asemel, et teha koostööd. Sellise kõneviisiga annab laps vanemale olulise sõnumi.
Montessori esimesel eluaastal: üldised põhimõtted
Montessori pedagoogika on paljude lapsevanemate seas huvipakkuv, kuna selle eesmärgid on selged ja loomulikud. Avaldame siinkohal lambrine blogis välja toodud üldised Montessori põhimõtted esimesel eluaastal.
Miks on oluline lapsega mängida?
Mäng ja mängimine on lapse loomulik tegevus, mida laps suudab ilma täiskasvanu abita teha – nii arvavad ilmselt paljud vanemad. Vanemad märkavad küll mängu kasulikkust, kuid ei näe vajadust selles ise osaleda. Tarkvanem.ee lehel on sel teemal avaldatud väga asjalik kirjutis.
Väikelaps ja reeglite täitmine
Kui mudilastele on seatud terve hulk reeglid, pole neil sageli aimugi, miks need reeglid on olemas ja sellepärast on nende täitmine ka palju raskem.
Miks vajavad lapsed rutiini?
Lapsele on vaja, et ta teaks ette, mis teda päeva jooksul ees ootab. See omakorda eeldab teatavat rutiini. Rutiin tekib tänu korduvatele tegevustele, mis loovad lapse jaoks etteaimatavust ja stabiilsust. Stabiilsus on aga turvatunde üks oluline alustala.
Isiksusehäired ja nõrk minatunnetus saavad alguse beebieast
Kuigi keegi ei suuda oma esimesi elukogemusi otseselt mäletada, peitub meie isiksusehäirete ja nõrga minatunnetuse algus just selles unustatud ajas. Psühhoanalüütik Donald Winnicott on väitnud, et see tuleneb meile esimestel elukuudel osaks saanud hoolitsusest. 
Mis peitub väikelapse jonnihoogude taga?
Osad arvavad, et jonniv laps on kasvatamatu ning vajab rangemat lähenemist. Teised aga peavad jonni põhjuseks liigset distsipliini ning rangust. Tõde on ilmselt kuskil vahepeal, sest sel teemal ei ole must-valgeid vastuseid. Kuid kindlasti on jonnihood kasvuperioodil ka täiesti normaalne osa väikelapse arengust. Miks aga siiski võib jonnihoogusid põhjustada?
9 põhjust, miks karistamine on halb
Kui karistused kasvataksid, ei sooritaks inimkond enam ammu kuritegusid. Karistuse illusoorne mõju võib tuleneda tõsiasjast, et sellel on lühiajaline, kuigi mitte kasvatuslik toime. Karistus pakub kergendust karistajale, kes tunneb, et saavutab jälle kontrolli olukorra üle. 
Kuidas aidata last toime tulla lasteaia-ja koolipingetega?
Kas sinu laps puhkeb tihti peale kooli- või lasteaiapäeva nutma, raevutseb või ütleb halvasti? Siin on mõned mõtted, kuidas lapsevanem saab toetada last igapäeva pingetega toimetulekul.
13 nõuannet häbeliku lapse toetamiseks
„Häbelikkus“ võib takistada lastel suhtlusoskuste omandamist, mis aitavad neil olla osa grupist ja see võib mõjutada nende kooliedukust, kuna neis tekitab küsimuste küsimine ärevust. Mis veel hullem, mõned lapsed kujundavad seetõttu välja isolatsiooni mustrid, mis takistab neil teistega tutvumast, sõprust loomast ja lihtsalt teiste inimestega suhestumast. 
Laps ei tule, kui teda kutsutakse
Laps on õppinud täpselt seda, mida te olete talle õpetanud - et ta ei pea teie kutseid kuulda võtma. Ta teab, et kui te tõesti teda vajate, siis te tulete ja toote ta ära. Selleks, et saada lapsega taas hea kontakt, on mõned nipid.
Õppimine ilma pisarateta
Vanematelt eeldatakse, et nad jälgiksid, kas kodused tööd on tehtud ja lapsed, kes pole neid ära teinud, saavad karistada. Paljudel vanematel on probleeme, et motiveerida lapsi koduseid töid tegema ja see pole sugugi üllatav, sest lastel on raske mõista selle sageli üsna ebameeldiva töö väärtust.
4 põhjust, miks tasub olla mänguline lapsevanem
Mängi lapsega iga päev vähemalt 15 minutit nii, et sa oled ka mõtetega kohal (lego kokkupanemine nii, et samal ajal räägid telefoniga, ei lähe seega arvesse) ja su laps ei pea hakkama halva käitumisega su tähelepanu püüdma.
Kui lapsel on raskusi magama jäämisega
Kuni 70%-l alla 6-aastastest lastest esineb uneprobleeme. Magamiseteema on keeruline ja unetusel on palju erinevaid põhjuseid. Nendega on raske tegeleda, sest kui lapsed ei maga, ei maga ka vanemad. Unel on kõiges oma osa - venitamises, jonnituurides, hüperaktiivsuses, tervises ja isegi õppimises.
Kuidas lõpetada tagajärgedega karistamine - 12 suurepärast alternatiivi
Kas te mõtlete, kuidas kutsuda laps korrale ilma, et peaks ähvardama tagajärgedega? Kui laps järgmisel korral keeldub teie juhiseid kuulamast ning te tabate ennast teda ähvardamas, katsetage hoopis alljärgnevaid võimalusi.
Aita lapsel üle saada tüütust harjumusest
Vahest on lastel mingid harjumused, mis on äärmiselt tüütud või ebaesteetilised (küünte närimine, nina nokkimine, asjade suhutoppimine jne). Lapsevanema pidev näägutamine ei aita seda probleemi kuidagi lahendada, selle asemel on muid võimalusi.
Mida teha, kui laps vingub?
Lapse vingumine on vanema jaoks äärmiselt kurnav. Vingumine on tavaliselt kõige hullem kolmanda ja kuuenda eluaasta vahel, aga paljud lapsed jätkavad kauem. 
10 ideed, kuidas saada laps õhtul magama
Kui laste õhtune magama jäämine on kujunenud sinu jaoks tõeliseks väljakutseks, tasub proovida teha miskit teistmoodi. Ehk saate tagasi endale rahulikud õhtud.
Võimatu ülesanne - väikelapsega poes
Mudilasega koos poes käimine on paljudes peredes peaaegu võimatu ettevõtmine. Kui teie laps ei kappa minema külmutatud toidu osakonnast, siis lööb ta ümber hoolikalt laotud kuivtoidupakkide virna. Kui ta pole näljane, tahab ta juua ja kui ta juua ka ei taha, on tal vaja kohe potile minna jne jne... Poodi tuleb aga minna.

9 põhjust, miks karistamine on halb

esmaspäev, 12. veebruar
Kui karistused kasvataksid, ei sooritaks inimkond enam ammu kuritegusid. Karistuse illusoorne mõju võib tuleneda tõsiasjast, et sellel on lühiajaline, kuigi mitte kasvatuslik toime. Karistus pakub kergendust karistajale, kes tunneb, et saavutab jälle kontrolli olukorra üle. 

Selleta on raske aru saada, miks karistusi nii palju kasutatakse. Karistusel on palju puudusi:
  1. Karistused on suunatud välistele tunnustele, mitte põhjustele. Just sellepärast peaks neist hoiduma. Kuna probleem jääb lahendamata, avaldub see edaspidi jälle hälbiva käitumisena ja võimendub vältimatult.
  2. Karistused ei võimalda tegelda lapsel endal oma teo loomulike või loogiliste tagajärgedega.
  3. Kui ei teki seost käitumise ja karistuse vahel, jääb lapsel saamata õppetund põhjustest, miks tema tegevus oli sobimatu.
  4. Karistused takistavad terve süütunde tekkimist, suunates lapse tähelepanu negatiivsetele tunnetele vanema suhtes: ebaõiglustunne, viha, hirm.
  5. Karistused häbistavad last, häbi aga blokeerib omakorda terve süütunde, mis tekitaks südametunnistuse piina oma teo pärast, tundmata ennast seepärast veel halva inimesena.
  6. Karistuse tekitatud emotsioonid stimuleerivad stressiringi ega lase lapsel mõelda sellele, mida ta tegi. Mälu küll töötab, aga laps jätab meelde stressi ja hirmu vanema ees, mitte käitumise, mis tõi kaasa karistuse. Karistused õpetavad ainult politseihirmu, mitte vastutust ja enesedistsipliini.
  7. Hirm ja häbi, mida karistamine põhjustab, pärsivad aju kõrgemaid funktsioone, mis mõjutavad intellektuaalseid saavutusi, tundeelu ja sotsialiseerumist.
  8. Vanem kaotab järk-järgult oma autoriteedi. Ühelt poolt sellepärast, et laps kaitseb end ebameeldivate tunnete eest hoiakuga "Mul on suva", teiselt poolt sellepärast, et edaspidi on vaja mõju saavutamiseks kasutada järjest karmimaid karistusi. Karistamine ei ole oma autoriteedi näitamine. Me karistamine, kui napib autoriteeti. Kui seda autoriteeti tunnustatakse, pole mingit vajadust oma võimu näidata.
  9. Vanemad karistavad, kui nad on nurka surutud ja jõuetud. Laps tajub seda ja kaotab vanemate vastu usalduse, see muudab ta ebakindlaks ja ebakindlus avaldub veelgi hälbivamas käitumises.
Loe lisa raamatust: "Minu mõistus on otsas" (Isabelle Filliozat)pood.minulaps.ee - tuntud kaubamärgid, hea hind
Biolatte, BabyBjörn, Carriwell, Cybex, Ecosh, GloMinerals, Herlitz, Hoppekids, JOHA, Laica, Lego, Maxi-Cosi, Makayla Design, Muumi, Solgar, Sonett, Stiga, Terranova, Weleda 

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Lihtne nipp välismaiste puu- ja köögiviljade mürgikihist puhastamiseks
Poeletid on lookas välismaistest puu- ja juurviljadest, mis on hea välimuse ja pika säilimise eesmärgil pritsitud pestitsiitidega ehk keemiliste taimekaitsevahenditega. Väga lihtsa ja käepärase vahendiga on võimalik saada puu-ja juurviljad puhtaks.
Suhkrukell aitab hoida hambad terved
Laste hammaste tervis vajab pidevat tähelepanu ning seetõttu on oluline teada, kuidas hoida neid ilusate ja tervetena. Kõige lihtsam ja illustratiivsem on meelde jätta "suhkrukell", milles on väärtuslik info kompaktselt koos.
Kuidas valida kvaliteetset seepi
Seepide valik on poelettidel väga lai ning seetõttu võib kõige õigema valimine osutuda keeruliseks. Kõige parema, tervislikuma ja säästlikuma seebi leidmiseks on hea teada mõningaid nüansse.
Hooandja projekt - lennutame Laste Rahvatantsurühma Tantsutrollid Kanadasse
Ääsmäe Laste Rahvatantsurühm Tantsutrollid on üks maailmatuma vahva kamp 12–15 aastaseid elurõõmsaid tegelasi, kel rahvatants, tragidus ja ulakus võrdselt veres. Enamikul neist koos tantsitud juba 6–7 aastat. Nad on kutsutud XXXII Lääneranniku Eesti Päevadele Kanadasse Whistlerisse. Sinna lendamiseks vajavad nad pisut juurde finantsilist hoogu.
Tule vabatahtlikuks Suurjooksule ümber Viljandi järve
Jooksupartner vajab usinaid abikäsi, et teenindada Viljandi järve jooksul osalejaid 1. mail.