Tervislik elu
Hapukapsas kui ravimtoit
Hapukapsast võib pidada üheks eestlaste rahvusroaks. Vastupidiselt ameeriklastele, ei ole meile vaja seletada, et hapukapsas on kasulik ja et seda süüakse ka ilma kuumtöötlemata. Aga kas olete ikka teadlik, millise imelise potentsiaaliga ravimtoiduga hapukapsa näol tegemist on?
Paar sõna imikute ja laste soolestiku mikrofloorast
Elu on sünnist alates tulvil katsumusi. Peale pika imetamisperioodi ja tervislike eluviiside vajavad lapsed harmoonilist ja armastavat keskkonda, sest stress nõrgestab nende immuunsüsteemi. Laste immuunsüsteem võib vajada toetust nii kaua, kuni see on väljaarenenud. 
Imelik ja imeline nuikapsas, mida armastavad ka lapsed
Nuikapsas on suurepärane komponent erinevates toorsalatites, lisand erinevates paja- ja ahjuroogades ning sobib küpsetamiseks ja grillimiseks. Tegemist on ühe maitsvaima kapsasordiga ning suve mõnusaim toiduavastus. Mõnusalt krõmpsuvat ja magusat nuikapsast lapsed lausa armastavad.
Karulauk – vitamiinirikas kevadekuulutaja
Karulauguhooaeg on alanud ning see on söödavatest umbrohtudest üks esimesi kevadekuulutajaid. 
Bacillus subtilis – võimas salarelv haiguste vastu
Probiootikumid on WHO poolt defineeritud kui elus mikroorganismid, mis piisavas koguses manustatuna omistavad peremeesorganismi tervisele positiivset efekti. Kuni tänaseni on probiootikumidena käsitletud peamiselt piimhappebaktereid, kuid aina rohkem on hakanud tuntust koguma ka teised bakterid, sh Bacillus´ed.
Sipelgapuu koor - hoiab sind viirustest
Järjest enam kogub populaarsust sipelgapuu koore toidulisand (nii tinktuuri kui kapslitena). Lihtsalt öelduna on sipelgapuu koor valuvaigistav ja põletikuvastane vahend, millel on toniseerivad ning antioksüdantsed omadused. 
Peatäide ennetamine ja ravi
Suuremates lastekollektiivides (lasteaed, kool) võivad aeg-ajalt tekkida täide puhangud. See on üks äärmiselt ebameeldiv ja tüütu probleem, kuid on olemas kindlad võtted neist efektiivselt vabanemiseks.
Milline on kõige tervislikum suhkur?
Suhkrut on peaaegu igas toidus - soolastes toitudes, magusates toitudes, jookides ja kookides. Seetõttu tasub mõelda, millist suhkrut tarbime ja kui tervislik see meile on. Levinud on teadmine, et valge suhkur pole tervisele kasulik ning selle asemel võiks tarvitada pigem pruuni suhkrut.
Kuidas pääseda puukide eest?
Puugihooaeg on alanud. Igal aastal hoiatatakse puugiga kokkupuute eest, kuna nendega võivad kaasnevad puukentsefaliit või puukborrelioos. Lapsevanemad on sel teemal eriti tundlikud, sest lapsed viibivad kevad-suvisel ajal väga palju looduses ja puugiga kokkupuute tõenäosus on üsna suur.
Ettevaatust - Hispaania maasikas!
Pea iga suuremas kaubanduskeskuses müüakse imeilusaid ja suuri maasikaid. Nende lummav lõhn meelitab paljusid, eriti lapsi. Paraku on Hispaania maasikas täis pestitsiide ning tervislikust maasikast on asi kaugel.
Õunaäädikas tugevdab tervist
Õunaäädikas sobib ühekorraga nii organismi puhastamiseks kui tugevdamiseks, raviks ja isegi toiduks. Iseäranis hästi saab sellega maitsestada kevadisi rohelisi salateid nii õlikastme koostisosana kui iseseisva põneva maitseäädikana.
Köharavi - tõhusad looduslikud mähised ja salvid
Peamiseks köha põhjustajaks meie külmas ja niiskes kliimas on infektsioon hingamisteedes ning paraku kimbutab see väga sageli väikelapsi. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on väga tõhusad ja lihtsad nipid ka kõige tüütuma köha taltsutamiseks.
Miks on tatar niivõrd kasulik toiduaine?
Tatratangu peetakse „tangude kuningannaks”. Toitude valmistamisel kasutatakse tatratangu laialdaselt riisi asendajana (Indias kutsutakse seda isegi mustaks riisiks).  
Soojendav tervisenaps viiruste kõrgajal
Esimeste haigusnähtude peletamiseks tasub aeg maha võtta ning kosutada end lõõgastava joogiga. Tervist toov jook soojendab ja ergutab hästi immuunsüsteemi.
Astelpaju kui väärtuslik ravimtaim ja toidulisand
Astelpaju hooaeg on käes ning turult saab osta kodumaiseid marju. Astelpaju on väärtuslik ravimtaim ning toidulisand. Astelpaju viljades on suurel hulgal erinevaid vitamiine ja mikrotoitaineid, mida keha igapäevaselt vajab.
Säilita nutikalt aia- ja metsasaadusi
Eesti kliimas on värskete kodumaiste aia- ja metsasaaduste aeg nii lühike, et suvel laetud vitamiinivarudest ei piisa organismil talve üleelamiseks. Seetõttu tuleb just suvisel perioodil mõelda, milliseid marju, aed- ja puuvilju ning seeni saab säilitada talvise vitamiinvaeguse vältimiseks ning toidulaua mitmekesistamiseks. 
Ole teadlik nätsu koostisest ja selle mõjust lapsele
Telereklaamidest ja ajakirjadest on meile kõigile meelde jäänud, et nätsu tuleks närida peale igat söögikorda. Arvestades missuguse populaarsuse närimiskumm on saavutanud ja et ka lapsed seda suures koguses tarbivad, peaksime vast huvi tundma, millest nätsud üldse tehtud on?
Sibul ja küüslauk rahvameditsiinis
Sibul ja küüslauk on kõigile tuntud kui rahvameditsiini põhiline raudvara. Sibula ja küüslauguga saab ennetada ja ravida külmetushaigusi, tõsta keha üldist toonust ning on abiks kümnete erinevate vaevuste korral.
Huuletubakas hävitab noorte tervist
Tubakast rääkides on seni rohkem tähelepanu pööratud suitsetatavatele tubakatoodetele, mille klassikaliseks näiteks on sigaret, vähem on aga räägitud suitsuvabadest tubakatoodetest. Nende tarvitajateks on Eestis just teismelised ja noored. 
Suhkrust ja selle mõjust tervisele
Oleks hea, kui iga inimene mõistaks, kuidas tekib suhkru tarbimise nõiaring ehk pidev magusaisu ja suhkrusõltuvus. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on suhkru mõju kohta väga asjakohane kirjutis.

Valmistoitudes sisalduvad emulgaatorid võivad tekitada soolepõletikku

teisipäev, 14. aprill 2015
Emulgaatoreid lisatakse paljudele toitudele (jäätistele, piimatoodetele, salatikastmetele, küpsistele, dessertidele jne), kuna need parandavad tekstuuri, pikendavad säilivusaega ning takistavad tootes olevate rasvade ja õlide eraldumist. Hoolimata toidutööstuste poolt korratavast mantrast nagu oleksid enamus E-aineid meile ohutud, näitavad rohked uuringud kahjuks vastupidist reaalsust.

Hiljuti avaldatud uurimus kinnitas, et valmistoitudes sageli kasutatavad E-ained võivad tekitada põletikulisi soolehaigusi ja laastada kasulike bakterite kolooniaid sooles, kuna mõjuvad halvasti soolerakke katvale limakihile. Limakiht on soole mikrofloorale ülioluliseks elukeskkonnaks, ühtlasi hoiab see bakteriaalse kogukonna soolerakkudest optimaalses kauguses. Muutused  selles keskkonnas toovad kaasa mikrofloora asukoha muutuse (translokatsiooni), probiootiliste bakterite arvukuse vähenemise  ning põletikulise seisundi tekkimise sooles.

Uuringus said laborihiired toitu ja vett, millele oli lisatud polüsorbaat 80 (E433) ja karboksümetüültselluloosi (E466) võrdlemisi madalates kogustes, mis on võrreldavad lubatud määraga  inimeste toidus. Eksperiment põhjustas kroonilist koliiti (käärsoolepõletikku) selle haiguse eelsoodumustega hiirtel  ning alaägedat soolepõletikku ja metaboolse sündroomi nähtusid normaalse immuunsüsteemiga hiirtel. Metaboolne sündroom on teadupärast konditsioon, millega kaasneb liigsöömine, ülekaalulisus, insuliini resistentsus ja veresuhkru korratused. Hoolimata sellest, et tegu oli loomkatsega, näitavad kogemused, et samalaadne mõju on neil E-ainetel ka inimeste seedetraktile.

Toidutööstuses kasutatavate emulgaatorite hulka kuuluvad muu hulgas ka letsitiin (E322), ksantaankummi (E415), polüglütseroolid ja karrageen (E407). Viimasega seostatakse nii haavandilise koliidi kui teiste põletikuliste soolehaiguste sümptomite halvenemist, samuti onuuringud viidanud selle E-aine võimalikule kantserogeensele toimele.

Emulgaatoreid lisatakse paljudele toitudele (jäätistele, piimatoodetele, salatikastmetele, küpsistele, dessertidele etc.), kuna need parandavad tekstuuri, pikendavad säilivusaega ning takistavad tootes olevate rasvade ja õlide eraldumist.

Hoolimata toidutööstuste poolt korratavast mantrast nagu oleksid enamus E-aineid meile ohutud, näitavad rohked uuringud kahjuks vastupidist reaalsust.  Järjest enam tundub, et E-ainete äpp peaks olema iga poeskäija kohustuslik kaaslane. Tehnikavõõramat poodlejat aitaks ehk hädast välja poekorvi või -käru juurde kuuluv luup ning pealuu ja säärekontidega raamatuke ohtlike E-ainete loeteluga.

Loe lisa: Liis Orav, tervise- ja toitumisnõustaja, www.toitumistarkus.ee



pood.minulaps.ee
 - soodsalt kodused asjad tuntud kaubamärkidelt
ABC Design, Angry Birds, Biolatte, Bradley Textile, Carriwell, Crescent, Cybex, Ecolab, Difrax, Fehn, GloMinerals, Haba, Helmi, Herlitz, Huggies, Lotte, Munchkin, Muumi, Neutral, Salasõna, Shea Mooti, Sonett, Weleda

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Silmast silma vestlus lapsega on tulemuslik
Väga sageli hõikavad vanemad oma lastele juhtnööre teisest toast. Mänguhoos lapsed aga vaevu kuulevadki käsku, rääkimata siis juba mõistmisest, et see oli neile suunatud.
Atoopilise dermatiidi leevendamise võimalused
Atoopiline dermatiit (AD) on sagedasim krooniline põletikuline nahahaigus lapseeas. Vanemad, kelle lapsed põevad AD-d teavad liigagi hästi, kui kurnav ja tüütu see on nii lapse kui vanema jaoks.
Lapse toetamine käitumisvigade parandamisel - peegeldamine, heastamine ja vastutus
Kuigi lapsed punnivad alati keset võitlustandrit vastu, kui neil palutakse vabandada, tahavad nad tegelikult pärast seda, kui nende tunded on ära kuulatud, uuesti sideme luua ja perekonna sooja rüppe tagasi tulla. Kuidas toetada last, et ta võtaks vastutuse ja heastaks selle kahju, mis ta suhtele või varale tekitas?
Aitame koguda turvakodude ja raskustes perede lastele pidulikke riideid ja jalanõusid
Peagi on tulemas lasteaia- ja koolilõpu peod ning seetõttu alustas MTÜ Do Good pidulike riiete ja jalanõude kogumist turvakodude ning raskustesse sattunud perede lastele. 
Isetehtud vannikilpkonn
Väike armas kilpkonn, mille laps on endale ise meisterdanud, on vannis kõige toredam kaaslane.​ Meisterdamiseks kulub kõige rohkem 20 minutit (koos ettevalmistustega), seevastu mängulusti jätkub palju kauemaks.