Tervislik elu
Hapukapsas kui ravimtoit
Hapukapsast võib pidada üheks eestlaste rahvusroaks. Vastupidiselt ameeriklastele, ei ole meile vaja seletada, et hapukapsas on kasulik ja et seda süüakse ka ilma kuumtöötlemata. Aga kas olete ikka teadlik, millise imelise potentsiaaliga ravimtoiduga hapukapsa näol tegemist on?
Paar sõna imikute ja laste soolestiku mikrofloorast
Elu on sünnist alates tulvil katsumusi. Peale pika imetamisperioodi ja tervislike eluviiside vajavad lapsed harmoonilist ja armastavat keskkonda, sest stress nõrgestab nende immuunsüsteemi. Laste immuunsüsteem võib vajada toetust nii kaua, kuni see on väljaarenenud. 
Imelik ja imeline nuikapsas, mida armastavad ka lapsed
Nuikapsas on suurepärane komponent erinevates toorsalatites, lisand erinevates paja- ja ahjuroogades ning sobib küpsetamiseks ja grillimiseks. Tegemist on ühe maitsvaima kapsasordiga ning suve mõnusaim toiduavastus. Mõnusalt krõmpsuvat ja magusat nuikapsast lapsed lausa armastavad.
Karulauk – vitamiinirikas kevadekuulutaja
Karulauguhooaeg on alanud ning see on söödavatest umbrohtudest üks esimesi kevadekuulutajaid. 
Bacillus subtilis – võimas salarelv haiguste vastu
Probiootikumid on WHO poolt defineeritud kui elus mikroorganismid, mis piisavas koguses manustatuna omistavad peremeesorganismi tervisele positiivset efekti. Kuni tänaseni on probiootikumidena käsitletud peamiselt piimhappebaktereid, kuid aina rohkem on hakanud tuntust koguma ka teised bakterid, sh Bacillus´ed.
Sipelgapuu koor - hoiab sind viirustest
Järjest enam kogub populaarsust sipelgapuu koore toidulisand (nii tinktuuri kui kapslitena). Lihtsalt öelduna on sipelgapuu koor valuvaigistav ja põletikuvastane vahend, millel on toniseerivad ning antioksüdantsed omadused. 
Peatäide ennetamine ja ravi
Suuremates lastekollektiivides (lasteaed, kool) võivad aeg-ajalt tekkida täide puhangud. See on üks äärmiselt ebameeldiv ja tüütu probleem, kuid on olemas kindlad võtted neist efektiivselt vabanemiseks.
Milline on kõige tervislikum suhkur?
Suhkrut on peaaegu igas toidus - soolastes toitudes, magusates toitudes, jookides ja kookides. Seetõttu tasub mõelda, millist suhkrut tarbime ja kui tervislik see meile on. Levinud on teadmine, et valge suhkur pole tervisele kasulik ning selle asemel võiks tarvitada pigem pruuni suhkrut.
Kuidas pääseda puukide eest?
Puugihooaeg on alanud. Igal aastal hoiatatakse puugiga kokkupuute eest, kuna nendega võivad kaasnevad puukentsefaliit või puukborrelioos. Lapsevanemad on sel teemal eriti tundlikud, sest lapsed viibivad kevad-suvisel ajal väga palju looduses ja puugiga kokkupuute tõenäosus on üsna suur.
Ettevaatust - Hispaania maasikas!
Pea iga suuremas kaubanduskeskuses müüakse imeilusaid ja suuri maasikaid. Nende lummav lõhn meelitab paljusid, eriti lapsi. Paraku on Hispaania maasikas täis pestitsiide ning tervislikust maasikast on asi kaugel.
Õunaäädikas tugevdab tervist
Õunaäädikas sobib ühekorraga nii organismi puhastamiseks kui tugevdamiseks, raviks ja isegi toiduks. Iseäranis hästi saab sellega maitsestada kevadisi rohelisi salateid nii õlikastme koostisosana kui iseseisva põneva maitseäädikana.
Köharavi - tõhusad looduslikud mähised ja salvid
Peamiseks köha põhjustajaks meie külmas ja niiskes kliimas on infektsioon hingamisteedes ning paraku kimbutab see väga sageli väikelapsi. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on väga tõhusad ja lihtsad nipid ka kõige tüütuma köha taltsutamiseks.
Miks on tatar niivõrd kasulik toiduaine?
Tatratangu peetakse „tangude kuningannaks”. Toitude valmistamisel kasutatakse tatratangu laialdaselt riisi asendajana (Indias kutsutakse seda isegi mustaks riisiks).  
Soojendav tervisenaps viiruste kõrgajal
Esimeste haigusnähtude peletamiseks tasub aeg maha võtta ning kosutada end lõõgastava joogiga. Tervist toov jook soojendab ja ergutab hästi immuunsüsteemi.
Astelpaju kui väärtuslik ravimtaim ja toidulisand
Astelpaju hooaeg on käes ning turult saab osta kodumaiseid marju. Astelpaju on väärtuslik ravimtaim ning toidulisand. Astelpaju viljades on suurel hulgal erinevaid vitamiine ja mikrotoitaineid, mida keha igapäevaselt vajab.
Säilita nutikalt aia- ja metsasaadusi
Eesti kliimas on värskete kodumaiste aia- ja metsasaaduste aeg nii lühike, et suvel laetud vitamiinivarudest ei piisa organismil talve üleelamiseks. Seetõttu tuleb just suvisel perioodil mõelda, milliseid marju, aed- ja puuvilju ning seeni saab säilitada talvise vitamiinvaeguse vältimiseks ning toidulaua mitmekesistamiseks. 
Ole teadlik nätsu koostisest ja selle mõjust lapsele
Telereklaamidest ja ajakirjadest on meile kõigile meelde jäänud, et nätsu tuleks närida peale igat söögikorda. Arvestades missuguse populaarsuse närimiskumm on saavutanud ja et ka lapsed seda suures koguses tarbivad, peaksime vast huvi tundma, millest nätsud üldse tehtud on?
Sibul ja küüslauk rahvameditsiinis
Sibul ja küüslauk on kõigile tuntud kui rahvameditsiini põhiline raudvara. Sibula ja küüslauguga saab ennetada ja ravida külmetushaigusi, tõsta keha üldist toonust ning on abiks kümnete erinevate vaevuste korral.
Huuletubakas hävitab noorte tervist
Tubakast rääkides on seni rohkem tähelepanu pööratud suitsetatavatele tubakatoodetele, mille klassikaliseks näiteks on sigaret, vähem on aga räägitud suitsuvabadest tubakatoodetest. Nende tarvitajateks on Eestis just teismelised ja noored. 
Suhkrust ja selle mõjust tervisele
Oleks hea, kui iga inimene mõistaks, kuidas tekib suhkru tarbimise nõiaring ehk pidev magusaisu ja suhkrusõltuvus. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on suhkru mõju kohta väga asjakohane kirjutis.

Bacillus subtilis – võimas salarelv haiguste vastu

teisipäev, 30. märts 2021
Probiootikumid on WHO poolt defineeritud kui elus mikroorganismid, mis piisavas koguses manustatuna omistavad peremeesorganismi tervisele positiivset efekti. Kuni tänaseni on probiootikumidena käsitletud peamiselt piimhappebaktereid, kuid aina rohkem on hakanud tuntust koguma ka teised bakterid, sh Bacillus´ed.

Bacillus´te peamiseks eeliseks piimhappebakterite ees on võime moodustada spoore. Spoorid on stabiilsed laias pH- ja temperatuurivahemikus, mistõttu on Bacillus´te spoore sisaldavad probiootikumid vastupidavad maohappele ja neid võib säilitada toatemperatuuril pikka aega.

Bacillus´ed on atraktiivsed ka oma metaboolse aktiivsuse tõttu, mis avaldub nende võimes toota antibiootikume ning erinevaid ensüüme, aminohappeid ja vitamiine. Bacillus´te silmapaistvaim esindaja on B.subtilis, kelle potentsiaali probiootikumina on viimastel aastakümnetel laialdaselt uuritud. Lisaks kasulike ja kahjulike bakterite tasakaalu mõjutamisele omistab B.subtilis positiivset efekti inimese tervisele veel mitmel muul moel:
 • Tootes antibiootikume ja bakteriolüütilisi ensüüme, mis on otseselt haigustekitajaid hävitava toimega. B.subtilise genoomist 4-5 % on seotud antibiootikumide tootmisega, tootes 66 erinevat antibiootikumi.
 • Tootes essentsiaalseid ensüüme, aminohappeid ja vitamiine, mis aitavad kaasa seedesüsteemi tööle ja soodustavad piimhappebakterite kasvu soolestikus.
 • Stimuleerides immuunsüsteemi haigustekitajatega võitlema. B.subtilis suurendab sekretoorse immunoglobuliin A (SigA) taset, mis on võtmeelemendiks soolestiku ja hingamisteede kaitses patogeenide eest ning interferoon-gamma (IFN-γ) taset (Lefevre et al., 2015), mis kaitseb erinevate nakkushaiguste eest, stimuleerides makrofaagide ja naturaalsete killerrakkude produktsiooni.
 • Parandades soole epiteeli funktsiooni ja soole kudede kahjustusi, tõkestades seeläbi patogeenide pääsu vereringesse.
 • Mõjutades põletikku tekitavate ja põletikuvastaste ainete tasakaalu.
Arvukad teaduslikud ja kliinilised uuringud on näidanud, et B.subtilis on väga mitmekülgne ja atraktiivne probiootikum, kellest võib abi olla erinevate terviseprobleemide puhul:
 • B.subtilis leevendab põletikulise soolehaiguse (Inflammatory bowel disease – IBD) sümptomeid nagu kõhulahtisus ja kaalulangus ning parandab soole mikrofloorat IBD patsientidel.
 • B.subtilis´e poolt toodetud antibiootikumid on efektiivsed Helicobacter pylori vastu ning B.subtilis võimendab ka H.pylori raviks kasutatavate tavaravimite toimet ja vähendab nende kõrvalmõjusid.
 • B.subtilis tõstab vanematel inimestel immuunsust, vähendades nende haigestumist hingamisteede ja seedetrakti nakkustesse.
 • B.subtilis vähendab märgatavalt antibiootikumide (AB) tarbimisega seotud kõhulahtisust ja teisi AB kõrvalmõjusid nagu oksendamine, iiveldus, kõhupuhitus, kõhuvalu.
 • B.subtilis aitab ägedate seedetrakti infektsioonide puhul, võttes ära kõhulahtisuse ja kõhuvalu ning taastades soole mikrofloora tasakaalu. B.subtilis omab ka tugevat inhibeerivat aktiivsust Salmonella enteritidis´e infektsiooni vastu.
 • B.subtilis on väga efektiivne inimeste kroonilise kõhulahtisuse ravis, olles isegi tõhusam kui Lactobacillid.
 • B.subtilis´el on gripiviiruse vastane toime.
 • B.subtilis´e poolt toodetud lipopeptiidne antibiootikum Surfactin mõjub hävitavalt herpes- ja retroviirustele ning mükoplasmale. Surfactin inhibeerib ka inimese rinnavähi rakkude kasvu.
 • B.subtilis´e tarbimine toetab regulaarset sooletegevust ning koos laktuloosiga tarbituna on efektiivsem kõhukinnisuse leevendaja kui laktuloos üksi.
 • B.subtilis´est võib olla abi ülekaalulisuse, atoopilise dermatiidi ja igemepõletiku puhul. B.subtilis´e tarbimine võib ennetada arterioskleroosi, tüüp 2 diabeeti ja osteoperoosi.
 • B.subtilis toodab DNA-d kaitsvaid aineid ja antioksüdante.
Uurigud on näidanud, et B.subtilis on ohutu ja mittepatogeenne ning hästi talutav. B.subtilis on tunnustatud ohutuks FDA poolt ning ta on tundlik kõikidele Euroopa Toiduohutusameti poolt ettenähtud antibiootikumidele.

B.subtilis´e multifunktsionaalsus ja ohutus probiootikumina annavad mõista, et B.subtilis´el on potentsiaali tõusta efektiivseks, ohutuks ja soodsaks alternatiiviks antibiootikumide ja teiste ravimite kasutamisele erinevate haigusseisundite puhul.

Allikas: Härm OÜ


Kogu BIOLATTE (sh Subtilis) on ainult MinuLaps e-poes märtsi lõpuni -15%!

 

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Lastelaager 'Kaheksa ühe hoobiga' 13.-16. juunil
juuni
Lastelaager tuleb taas! 13.-16. juunini 2017, on 1.-3. klassi õpilastel võimalus osaleda laagris “Kaheksa ühe hoobiga”. Lapsed saavad nelja päeva jooksul osaleda kaheksa Tallinna vanalinnas asuva muuseumi ja keskuse tegevuses, teiste hulgas Eesti Ajaloomuuseumi SUURGILDI HOONES.
Mida võiks teada toiduallergiatest?
Toiduallergiatest räägitakse palju, eriti laste puhul. Seetõttu on meditsiinilabor SYNLAB kokku pannud asjaliku artikli erinevatest toiduallergiatest ning nende põhjustatud reaktsioonidest.
Pirita Kirbuturg 'Anname asjadele uue elu' 6. mail
mai
Laupäeval, 6. mail kl 10:00-14:00 toimub taas populaarne PIRITA KIRBUTURG Pirita Vaba Aja Keskuses, Merivälja tee 3.
Banaani ilunipid nahale ja juustele
Banaan on väga kaaliumirikas ning sisaldab B ja C-vitamiini, luteiini, aminohapet trüptofaan ja veel mitmeid vitamiine ja mineraale, mis kõik aitavad hoida nahka noore ja tervena. Banaan sobib nii nooremale aknele kalduvale kui ka eakamale kortsudega nahale.  
Kuidas innustada last igapäevaselt aktiivselt liikuma?
Lapsed armastavad liikuda – joosta, mängida, tantsida, hüpata ja ronida. Neile on sündides kaasa antud loomuomane tahe olla kehaliselt aktiivne. Kuna meie kultuuriruumis on levinud arvamus, et hea laps on laps, kes püsib paigal, siis hakkab kahjuks teatud vanuses soov aktiivselt liikuda vaikselt raugema – tihtilugu just üleminekul lasteaiast kooli.