Tervislik elu
Hapukapsas kui ravimtoit
Hapukapsast võib pidada üheks eestlaste rahvusroaks. Vastupidiselt ameeriklastele, ei ole meile vaja seletada, et hapukapsas on kasulik ja et seda süüakse ka ilma kuumtöötlemata. Aga kas olete ikka teadlik, millise imelise potentsiaaliga ravimtoiduga hapukapsa näol tegemist on?
Paar sõna imikute ja laste soolestiku mikrofloorast
Elu on sünnist alates tulvil katsumusi. Peale pika imetamisperioodi ja tervislike eluviiside vajavad lapsed harmoonilist ja armastavat keskkonda, sest stress nõrgestab nende immuunsüsteemi. Laste immuunsüsteem võib vajada toetust nii kaua, kuni see on väljaarenenud. 
Imelik ja imeline nuikapsas, mida armastavad ka lapsed
Nuikapsas on suurepärane komponent erinevates toorsalatites, lisand erinevates paja- ja ahjuroogades ning sobib küpsetamiseks ja grillimiseks. Tegemist on ühe maitsvaima kapsasordiga ning suve mõnusaim toiduavastus. Mõnusalt krõmpsuvat ja magusat nuikapsast lapsed lausa armastavad.
Karulauk – vitamiinirikas kevadekuulutaja
Karulauguhooaeg on alanud ning see on söödavatest umbrohtudest üks esimesi kevadekuulutajaid. 
Bacillus subtilis – võimas salarelv haiguste vastu
Probiootikumid on WHO poolt defineeritud kui elus mikroorganismid, mis piisavas koguses manustatuna omistavad peremeesorganismi tervisele positiivset efekti. Kuni tänaseni on probiootikumidena käsitletud peamiselt piimhappebaktereid, kuid aina rohkem on hakanud tuntust koguma ka teised bakterid, sh Bacillus´ed.
Sipelgapuu koor - hoiab sind viirustest
Järjest enam kogub populaarsust sipelgapuu koore toidulisand (nii tinktuuri kui kapslitena). Lihtsalt öelduna on sipelgapuu koor valuvaigistav ja põletikuvastane vahend, millel on toniseerivad ning antioksüdantsed omadused. 
Peatäide ennetamine ja ravi
Suuremates lastekollektiivides (lasteaed, kool) võivad aeg-ajalt tekkida täide puhangud. See on üks äärmiselt ebameeldiv ja tüütu probleem, kuid on olemas kindlad võtted neist efektiivselt vabanemiseks.
Milline on kõige tervislikum suhkur?
Suhkrut on peaaegu igas toidus - soolastes toitudes, magusates toitudes, jookides ja kookides. Seetõttu tasub mõelda, millist suhkrut tarbime ja kui tervislik see meile on. Levinud on teadmine, et valge suhkur pole tervisele kasulik ning selle asemel võiks tarvitada pigem pruuni suhkrut.
Kuidas pääseda puukide eest?
Puugihooaeg on alanud. Igal aastal hoiatatakse puugiga kokkupuute eest, kuna nendega võivad kaasnevad puukentsefaliit või puukborrelioos. Lapsevanemad on sel teemal eriti tundlikud, sest lapsed viibivad kevad-suvisel ajal väga palju looduses ja puugiga kokkupuute tõenäosus on üsna suur.
Ettevaatust - Hispaania maasikas!
Pea iga suuremas kaubanduskeskuses müüakse imeilusaid ja suuri maasikaid. Nende lummav lõhn meelitab paljusid, eriti lapsi. Paraku on Hispaania maasikas täis pestitsiide ning tervislikust maasikast on asi kaugel.
Õunaäädikas tugevdab tervist
Õunaäädikas sobib ühekorraga nii organismi puhastamiseks kui tugevdamiseks, raviks ja isegi toiduks. Iseäranis hästi saab sellega maitsestada kevadisi rohelisi salateid nii õlikastme koostisosana kui iseseisva põneva maitseäädikana.
Köharavi - tõhusad looduslikud mähised ja salvid
Peamiseks köha põhjustajaks meie külmas ja niiskes kliimas on infektsioon hingamisteedes ning paraku kimbutab see väga sageli väikelapsi. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on väga tõhusad ja lihtsad nipid ka kõige tüütuma köha taltsutamiseks.
Miks on tatar niivõrd kasulik toiduaine?
Tatratangu peetakse „tangude kuningannaks”. Toitude valmistamisel kasutatakse tatratangu laialdaselt riisi asendajana (Indias kutsutakse seda isegi mustaks riisiks).  
Soojendav tervisenaps viiruste kõrgajal
Esimeste haigusnähtude peletamiseks tasub aeg maha võtta ning kosutada end lõõgastava joogiga. Tervist toov jook soojendab ja ergutab hästi immuunsüsteemi.
Astelpaju kui väärtuslik ravimtaim ja toidulisand
Astelpaju hooaeg on käes ning turult saab osta kodumaiseid marju. Astelpaju on väärtuslik ravimtaim ning toidulisand. Astelpaju viljades on suurel hulgal erinevaid vitamiine ja mikrotoitaineid, mida keha igapäevaselt vajab.
Säilita nutikalt aia- ja metsasaadusi
Eesti kliimas on värskete kodumaiste aia- ja metsasaaduste aeg nii lühike, et suvel laetud vitamiinivarudest ei piisa organismil talve üleelamiseks. Seetõttu tuleb just suvisel perioodil mõelda, milliseid marju, aed- ja puuvilju ning seeni saab säilitada talvise vitamiinvaeguse vältimiseks ning toidulaua mitmekesistamiseks. 
Ole teadlik nätsu koostisest ja selle mõjust lapsele
Telereklaamidest ja ajakirjadest on meile kõigile meelde jäänud, et nätsu tuleks närida peale igat söögikorda. Arvestades missuguse populaarsuse närimiskumm on saavutanud ja et ka lapsed seda suures koguses tarbivad, peaksime vast huvi tundma, millest nätsud üldse tehtud on?
Sibul ja küüslauk rahvameditsiinis
Sibul ja küüslauk on kõigile tuntud kui rahvameditsiini põhiline raudvara. Sibula ja küüslauguga saab ennetada ja ravida külmetushaigusi, tõsta keha üldist toonust ning on abiks kümnete erinevate vaevuste korral.
Huuletubakas hävitab noorte tervist
Tubakast rääkides on seni rohkem tähelepanu pööratud suitsetatavatele tubakatoodetele, mille klassikaliseks näiteks on sigaret, vähem on aga räägitud suitsuvabadest tubakatoodetest. Nende tarvitajateks on Eestis just teismelised ja noored. 
Suhkrust ja selle mõjust tervisele
Oleks hea, kui iga inimene mõistaks, kuidas tekib suhkru tarbimise nõiaring ehk pidev magusaisu ja suhkrusõltuvus. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on suhkru mõju kohta väga asjakohane kirjutis.

Suhkrust ja selle mõjust tervisele

neljapäev, 18. jaanuar 2018
Oleks hea, kui iga inimene mõistaks, kuidas tekib suhkru tarbimise nõiaring ehk pidev magusaisu ja suhkrusõltuvus. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on suhkru mõju kohta väga asjakohane kirjutis.

Kui me tarbime kontsentreeritud magusat (eriti rafineeritud suhkrut sisaldavaid toite - komme, šokolaadi, magustoite, saiu, karastusjooke, magustatud mahlu), siis tõuseb vere suhkrusisaldus ehk veresuhkur kiiresti kõrgele. Mida rohkem ja kontsentreeritumat suhkrut, seda kiiremini ja seda kõrgemale vere suhkrusisaldus tõuseb. See sunnib keha kiirelt reageerima, sest kõrge veresuhkru tase on kehale ohtlik. Veresuhkru kiireks langetamiseks hakkab pankreas tootma insuliini. Mida suurem suhkrusisaldus, seda intensiivsemalt ja kiiremalt pea pankreas insuliini tootma.

Aga insuliini tootmine ei peatu kohe, kui veresuhkur normaliseerub, vaid vaibub pikkamööda. Kuna insuliini oli vaja kiirelt ja palju, võtab insuliinisisalduse langus veres aega, kuigi liigne veresuhkur on juba likvideeritud. Selle tagajärjel tekib hüpoglükeemia (veresuhkur on liiga madal), mis väljendub uimasuses, tuimuses, väsimuses-kurnatuses, kerges ärrituvuses, tujukuses, keskendumishäiretes, elu tundub hall ja igav. Madal veresuhkur võtab ära elujõu ja nüristab vaimu.

Keha saab signaali, et suhkrut on kiirelt juurde vaja. Inimene tunneb isu magusa järele ja sirutab taas käe kiirete süsivesikute ehk kontsentreeritud magusa järele. Ring kordub. Ongi käes suhkru nõiaring. Kui pankreast pidevalt ja pikaajaliselt piitsutada, siis kurnatakse see välja. Lõpuks ei suuda kõhunääre enam kiirelt nii suurt insuliini hulka toote kui liigse veresuhkru likvideerimiseks vaja. Tekib diabeet ehk suhkruhaigus, kus veresuhkur on veres pidevalt kõrge, kuna pankreas ei suuda seda neutraliseerida.

Et suhkru nõiaringist välja tulla, peaksime suhkru (eriti rafineeritud valge suhkru) menüüst välja jätma ning selle asemel kasutama magusaisu leevendamiseks pikki süsivesikud ehk täisteravilja - kommi asemel tükk leiba, magustoidu asemel kausitäis putru. Samal ajal vähendades ka rasvade hulka toidus, sest liigne rasv soolestikus takistab kõikide toitainete imendumist ja liigne rasv veres takistab suhkrul veresoontest väljumist.

Lisaks stiumleerib verre eritunud insuliin neerupealseid, mis hakkavad tootma adrenaliini, püüdes niimoodi liigset suhkrut veres eemaldada. Adrenaliini tase veres võib tõusta isegi neli korda, tekitades stressireaktsiooni - tekkinud reaktsiooni nimetatakse adrenallinitulvaks. Laste puhul on see selgelt näha hüperaktiivsusena.

Adrenaliini taseme tõus põhjustab kolesterooli ja kortisooni tõusu. Kortisoon pärsib immuunsüsteemi. Pidev neerupealiste stimulatsioon viib nende kurnatuseni, mis omakorda võib põhjustada unetust.

Rafineeritud suhkrus ei ole vitamiine ega mineraale ning seetõttu peab keha selle lagundamiseks ja tekkinud happelise jäägi neutraliseerimiseks kasutama mineraalaineid ja vitamiine keha varudest.

Fakte suhkru koht:
  • Keha suudab hakkama saada maksimaalselt kahe teelusikatäie suhkruga päevas. 
  • Suhkur annab kehas peale lagunemist happelise jäägi, mis tähendab, et temast tekkinud liigse happesuse neutraliseerimiseks peab keha kasutama mineraalaineid nagu Ca, Mg, Na, K ehk suhkru söömine viib kehast välja vajalikke mineraalaineid.
  • Suhkur toidab soolestikus otseselt pärmseent, mis vohades hakkab ise magusat nõudma, tekitades inimesel magusaisu. Pärmseene vohamine viib soolestiku mikrofloora tasakaalust välja ja nõrgestab kaudselt immuunsüsteemi.
  • Suhkur nõrgestab otseselt immuunsüsteemi.
  • Kuna suhkru neutraliseerimiseks vajalikku insuliini toodab sisenõrenääre pankreas ja kõik hormoone tootvad näärmed on omavahel seotud, siis kui üks nääre ei tule tööga toime, lähevad ka teised näärmed rivist välja.
  • Suhkur tekitab sõltuvust. Lapsed, kelle emad sõid raseduse ajal palju suhkrut sisaldavat toitu, eelistavad hiljem alati suhkruga sööke.
  • Suhkur võimendab laste hüperaktiivsust, tekitab õpiraskusi, depressiooni ja teisi psüühilisi probleeme.
  • Suhkur lagundab hambaid, tekitab rasvumist, vähendab ensüümide toimimissuutlikkust, soodustab põletikke.
Kokkuvõtvalt - selleks, et terve olla ja terveks jääda, tuleks menüüst suhkur kui toiduaine välja jätta (ka toitudes varjatud kojul olev suhkur). Kas täielikult või vähendada 1-2 teelusikatäieni päevas. Rafineeritud suhkur asendada toorsuhkruga või teiste looduslike magustajatega (mesi, vahtrasiirup, agaavinektar, datlisuhkur jne) ning neidki kasutada mõõdukalt.

Loe lisa raamatust: "Pereema raviraamat" (Tere Tähe)

Loe lisa artiklist "Milline on kõige tervislikum suhkru?" www.minulaps.ee/tervislik-elu/milline-on-koige-tervislikum-suhkur


pood.minulaps.ee - tuntud kaubamärgid, hea hind
Biolatte, BabyBjörn, Carriwell, Cybex, Ecosh, GloMinerals, Herlitz, Hoppekids, JOHA, Laica, Lego, Maxi-Cosi, Makayla Design, Muumi, Solgar, Sonett, Stiga, Terranova, Weleda 



 

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Beebiootel emade ja väikelastega perede päev 30. oktoobril
oktoober
30. oktoobril kl 10-13.00 on kõik oodatud Väikese Päikese kesklinna lasteklubisse tasuta beebiootel emade ja väikelastega perede päevale. MinuLaps on samuti kohal, koos laia e-poe tootevalikuga, millel on ainult sel päeval veelgi parem hind.
Kodus hoidmine versus päevahoid
Väikelaste päevahoiu teema on üks neist aruteludest, mis tekitab naistes suurt kirgede ja tunnete tormi. Juba pelgalt sõnad "kodune" ja "karjääriema" sisaldavad emotsioone, käivitades rohkesti assotsiatsioone kõigest sellest, mis mainitud väljenditega haakub isegi veel enne, kui diskussioon üldse alanud ongi.
Mürgised riided – kas õudusfilmi stsenaarium või meie igapäevane reaalsus?
Kas olete mõelnud, millist toimet avaldavad meie tervisele riided, mida igapäevaselt kanname?
Kas siin peres häid lapsi ka on?
Kõik me oleme oodanud jõuluvana ja paljudes peredes, kus vanematel on laste soovimatu käitumisega raske toime tulla, hingatakse advendiajal kergemalt, sest „päkapikud vaatavad“ ja „jõuluvana toob kinke vaid tublidele lastele“. Kui sageli me aga mõtleme, mis on tubli olemise hind?
Aken ooperi- ja balletimailma - teatriseiklus ooperi- ja balletisolistide, koori ja orkestriga Estonias
november
Kes meist ei tahaks teada, kuidas balletitantsija varvastel seisab ning kas ooperilaulja teeb kiirabiautost valjemat häält? Tunni jooksul saad osa kõigest, mida pakub suur muusikateater – sinu ees on parimad tantsijad, lauljad, koor ja orkester. Jagame põnevat ülevaadet ema ja tütre emotsioonist, mida antud etendus neile andis.