Tervislik elu
Hapukapsas kui ravimtoit
Hapukapsast võib pidada üheks eestlaste rahvusroaks. Vastupidiselt ameeriklastele, ei ole meile vaja seletada, et hapukapsas on kasulik ja et seda süüakse ka ilma kuumtöötlemata. Aga kas olete ikka teadlik, millise imelise potentsiaaliga ravimtoiduga hapukapsa näol tegemist on?
Paar sõna imikute ja laste soolestiku mikrofloorast
Elu on sünnist alates tulvil katsumusi. Peale pika imetamisperioodi ja tervislike eluviiside vajavad lapsed harmoonilist ja armastavat keskkonda, sest stress nõrgestab nende immuunsüsteemi. Laste immuunsüsteem võib vajada toetust nii kaua, kuni see on väljaarenenud. 
Imelik ja imeline nuikapsas, mida armastavad ka lapsed
Nuikapsas on suurepärane komponent erinevates toorsalatites, lisand erinevates paja- ja ahjuroogades ning sobib küpsetamiseks ja grillimiseks. Tegemist on ühe maitsvaima kapsasordiga ning suve mõnusaim toiduavastus. Mõnusalt krõmpsuvat ja magusat nuikapsast lapsed lausa armastavad.
Karulauk – vitamiinirikas kevadekuulutaja
Karulauguhooaeg on alanud ning see on söödavatest umbrohtudest üks esimesi kevadekuulutajaid. 
Bacillus subtilis – võimas salarelv haiguste vastu
Probiootikumid on WHO poolt defineeritud kui elus mikroorganismid, mis piisavas koguses manustatuna omistavad peremeesorganismi tervisele positiivset efekti. Kuni tänaseni on probiootikumidena käsitletud peamiselt piimhappebaktereid, kuid aina rohkem on hakanud tuntust koguma ka teised bakterid, sh Bacillus´ed.
Sipelgapuu koor - hoiab sind viirustest
Järjest enam kogub populaarsust sipelgapuu koore toidulisand (nii tinktuuri kui kapslitena). Lihtsalt öelduna on sipelgapuu koor valuvaigistav ja põletikuvastane vahend, millel on toniseerivad ning antioksüdantsed omadused. 
Peatäide ennetamine ja ravi
Suuremates lastekollektiivides (lasteaed, kool) võivad aeg-ajalt tekkida täide puhangud. See on üks äärmiselt ebameeldiv ja tüütu probleem, kuid on olemas kindlad võtted neist efektiivselt vabanemiseks.
Milline on kõige tervislikum suhkur?
Suhkrut on peaaegu igas toidus - soolastes toitudes, magusates toitudes, jookides ja kookides. Seetõttu tasub mõelda, millist suhkrut tarbime ja kui tervislik see meile on. Levinud on teadmine, et valge suhkur pole tervisele kasulik ning selle asemel võiks tarvitada pigem pruuni suhkrut.
Kuidas pääseda puukide eest?
Puugihooaeg on alanud. Igal aastal hoiatatakse puugiga kokkupuute eest, kuna nendega võivad kaasnevad puukentsefaliit või puukborrelioos. Lapsevanemad on sel teemal eriti tundlikud, sest lapsed viibivad kevad-suvisel ajal väga palju looduses ja puugiga kokkupuute tõenäosus on üsna suur.
Ettevaatust - Hispaania maasikas!
Pea iga suuremas kaubanduskeskuses müüakse imeilusaid ja suuri maasikaid. Nende lummav lõhn meelitab paljusid, eriti lapsi. Paraku on Hispaania maasikas täis pestitsiide ning tervislikust maasikast on asi kaugel.
Õunaäädikas tugevdab tervist
Õunaäädikas sobib ühekorraga nii organismi puhastamiseks kui tugevdamiseks, raviks ja isegi toiduks. Iseäranis hästi saab sellega maitsestada kevadisi rohelisi salateid nii õlikastme koostisosana kui iseseisva põneva maitseäädikana.
Köharavi - tõhusad looduslikud mähised ja salvid
Peamiseks köha põhjustajaks meie külmas ja niiskes kliimas on infektsioon hingamisteedes ning paraku kimbutab see väga sageli väikelapsi. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on väga tõhusad ja lihtsad nipid ka kõige tüütuma köha taltsutamiseks.
Miks on tatar niivõrd kasulik toiduaine?
Tatratangu peetakse „tangude kuningannaks”. Toitude valmistamisel kasutatakse tatratangu laialdaselt riisi asendajana (Indias kutsutakse seda isegi mustaks riisiks).  
Soojendav tervisenaps viiruste kõrgajal
Esimeste haigusnähtude peletamiseks tasub aeg maha võtta ning kosutada end lõõgastava joogiga. Tervist toov jook soojendab ja ergutab hästi immuunsüsteemi.
Astelpaju kui väärtuslik ravimtaim ja toidulisand
Astelpaju hooaeg on käes ning turult saab osta kodumaiseid marju. Astelpaju on väärtuslik ravimtaim ning toidulisand. Astelpaju viljades on suurel hulgal erinevaid vitamiine ja mikrotoitaineid, mida keha igapäevaselt vajab.
Säilita nutikalt aia- ja metsasaadusi
Eesti kliimas on värskete kodumaiste aia- ja metsasaaduste aeg nii lühike, et suvel laetud vitamiinivarudest ei piisa organismil talve üleelamiseks. Seetõttu tuleb just suvisel perioodil mõelda, milliseid marju, aed- ja puuvilju ning seeni saab säilitada talvise vitamiinvaeguse vältimiseks ning toidulaua mitmekesistamiseks. 
Ole teadlik nätsu koostisest ja selle mõjust lapsele
Telereklaamidest ja ajakirjadest on meile kõigile meelde jäänud, et nätsu tuleks närida peale igat söögikorda. Arvestades missuguse populaarsuse närimiskumm on saavutanud ja et ka lapsed seda suures koguses tarbivad, peaksime vast huvi tundma, millest nätsud üldse tehtud on?
Sibul ja küüslauk rahvameditsiinis
Sibul ja küüslauk on kõigile tuntud kui rahvameditsiini põhiline raudvara. Sibula ja küüslauguga saab ennetada ja ravida külmetushaigusi, tõsta keha üldist toonust ning on abiks kümnete erinevate vaevuste korral.
Huuletubakas hävitab noorte tervist
Tubakast rääkides on seni rohkem tähelepanu pööratud suitsetatavatele tubakatoodetele, mille klassikaliseks näiteks on sigaret, vähem on aga räägitud suitsuvabadest tubakatoodetest. Nende tarvitajateks on Eestis just teismelised ja noored. 
Suhkrust ja selle mõjust tervisele
Oleks hea, kui iga inimene mõistaks, kuidas tekib suhkru tarbimise nõiaring ehk pidev magusaisu ja suhkrusõltuvus. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on suhkru mõju kohta väga asjakohane kirjutis.

Atoopilise dermatiidi leevendamise võimalused

teisipäev, 14. aprill 2015
Atoopiline dermatiit (AD) on sagedasim krooniline põletikuline nahahaigus lapseeas. Vanemad, kelle lapsed põevad AD-d teavad liigagi hästi, kui kurnav ja tüütu see on nii lapse kui vanema jaoks.

Haigus algab enamasti noorematel kui 2-aastastel lastel, sagedamini ilmuvad sümptomid 3.-6. elukuul. AD taandub lapse kasvades, sagedamini 8-11 aasta vanuses. AD tekkepõhjus pole lõplikult selge, kuid enamasti on tegu immuunsüsteemi häirega.

Tunnused
Kõige iseloomulikumaks AD tunnuseks on kuiv ja sügelev nahk. Nahalööve paikneb tüüpilistes kehapiirkondades - imikutel on lööve peamiselt põskedel ja jäsemete sirutuspindadel, väikelapseeas ja hiljem paikneb lööve sümmeetriliselt painutuspindadel ehk küünarliigese sisepinnal ja põlveõndlas, randmetel ja hüppeliigestel. Dermatiidi löövet leidub ka suu, silmade ja kaela piirkonnas. Lööve punetab, nahk ketendab ja on kare. Lööve võib leemendada.

Laps kratsib neid piirkondi, sügelemine on tugevam õhtuti ja öösiti. Seetõttu võib olla häiritud lapse uni. Naha kratsimise tõttu võib olla nahal koorikuid, võib tekkida naha mädainfektsioon. Osadel AD-ga lastel võib lisanduda astma või allergiline nohu.

Mida teha
Kuna haigus kestab ägenemiste ja vaibumistega aastaid, tuleb AD-ga tegeleda järjepidevalt. Haigust ei saa välja ravida, küll saab seda aga kontrolli all hoida ja sellega koos elada. AD kontrolli all hoidmisel on tähtsad järgmised põhimõtted:
  • Niisutage ja pehmendage kuiva nahka. AD-ga laste naha veekadu on suurem kui normaalsel nahal. See tekitabki karedust ja sügelust ning teeb naha tundlikuks füüsikalistele ja keemilistele ärritajatele. Kreemide-salvidega ei saa küll naha koostist muuta, küll saab aga vähendada naha kuivamist. Kreemi valimise peamine reegel - mida kuivem on nahk, seda suurem olgu kreemi rasvasisaldus. Nahka niisutavad ka veeprotseduurid. Vannivette võib lisada pehmendavat vanniõli, proovida tasub kaerajahuvanni. Vesi ei tohi olla liiga kuum ning piisab 20-minutisest protseduurist. Vannitamise järel kuivatage laps ning hõõruge ta paari minuti jooksul kreemiga sisse.
  • AD-ga lapsel peab võimalusel vältima dermatiidi ägenemise põhjustajaid. Need võivad olla kas mõned kindlad toiduained, olmeallergeenid, ravimid, pesuained, kemikaalid jne. Ka järsud temperatuuri kõikumised, infektsioonid ja psüühilised üleelamised võivad esile kutsuda dermatiidi ägenemist. Riietage laps pigem õhemalt kui liiga soojalt, sest ka higistamine kutsub esile suurema sügeluse. lapse tuba võiks olla võrdlemisi jahe, riided eelistatult puuvillased, tootesildid ja muud nahka ärritavad lisandid lõigake ära.
  • Dermatiiti ägestavate toiduainete kindlakstegemiseks peab mõnikord toidupäevikut pidama. Toidupäevikusse märgitakse söödud toit ning naha leid.
  • Vajadusel teeb arst lisauuringud (nahatestid, allergeenivastased antikehad vereseerumis). Kui ägenemist põhjustav allergeen on selgunud, tuleb lapse menüüd korrigeerida.
  • Sügeluse vähendamiseks kasutatavad antihistamiinsed ravimid võivad, kuid ei pruugi AD puhul sügelust leevendada.
Ennetamine
Kõige mõjusamaks viisiks ennetada AD teket on toita last võimalikult kaua rinnapiimaga. Piirama peaks teatud toiduallergeene (šokolaadi, tsitruselisi, maasikaid, tomatit, pähkleid, mett jt).

Uurimused on näidanud, et ema menüüpiirang raseduse ja imetamise ajal pole lapse AD riski vähendanud.

Ärge võtke kõrge AD-riskiga väikelapsele koduloomi, kasutage õrnatoimelisi pesuvahendeid ja hoiduge kodus suitsetamisest.

Loe lisa raamatust: "Lapse tervise ABC"

MinuLaps.ee soovitab proovida AD leevendamiseks Hiina päritolu kreemi Likan. See on andnud väga häid tulemusi nii meie pere laste kui teiste tuttavate laste peal. Likan on täiesti looduslik ning puhas salv. Loe lähemalt: www.minulaps.ee/varia/likan-looduslik-imekreem-atoopilisele-nahale-ja-ekseemile

Likan kreem on müügil MinuLaps e-poes hinnaga 10,99 eur: pood.minulaps.eepood.minulaps.ee - soodsalt kodused asjad tuntud kaubamärkidelt
ABC Design, Angry Birds, Biolatte, Bradley Textile, Carriwell, Crescent, Cybex, Ecolab, Difrax, Fehn, GloMinerals, Haba, Helmi, Herlitz, Huggies, Lotte, Munchkin, Muumi, Neutral, Salasõna, Shea Mooti, Sonett, Weleda


 

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Kiivri kandmine vähendab oluliselt pea- ja ajuvigastuste ohtu
Liiga sageli on linnapildis näha lapsi ratastel sõitmas ilma kiivrita. Kiiver kuulub nende abivahendite hulka, mis võib päästa lapse raskest traumast või koguni elu. Kiivri kandmine on kohustuslik ja seejuures on väga tähtis, et see oleks lapsele paras.
Silmast silma vestlus lapsega on tulemuslik
Väga sageli hõikavad vanemad oma lastele juhtnööre teisest toast. Mänguhoos lapsed aga vaevu kuulevadki käsku, rääkimata siis juba mõistmisest, et see oli neile suunatud.
Valmistoitudes sisalduvad emulgaatorid võivad tekitada soolepõletikku
Emulgaatoreid lisatakse paljudele toitudele (jäätistele, piimatoodetele, salatikastmetele, küpsistele, dessertidele jne), kuna need parandavad tekstuuri, pikendavad säilivusaega ning takistavad tootes olevate rasvade ja õlide eraldumist. Hoolimata toidutööstuste poolt korratavast mantrast nagu oleksid enamus E-aineid meile ohutud, näitavad rohked uuringud kahjuks vastupidist reaalsust.
Lapse toetamine käitumisvigade parandamisel - peegeldamine, heastamine ja vastutus
Kuigi lapsed punnivad alati keset võitlustandrit vastu, kui neil palutakse vabandada, tahavad nad tegelikult pärast seda, kui nende tunded on ära kuulatud, uuesti sideme luua ja perekonna sooja rüppe tagasi tulla. Kuidas toetada last, et ta võtaks vastutuse ja heastaks selle kahju, mis ta suhtele või varale tekitas?
Aitame koguda turvakodude ja raskustes perede lastele pidulikke riideid ja jalanõusid
Peagi on tulemas lasteaia- ja koolilõpu peod ning seetõttu alustas MTÜ Do Good pidulike riiete ja jalanõude kogumist turvakodude ning raskustesse sattunud perede lastele.