Tervislik elu
Hapukapsas kui ravimtoit
Hapukapsast võib pidada üheks eestlaste rahvusroaks. Vastupidiselt ameeriklastele, ei ole meile vaja seletada, et hapukapsas on kasulik ja et seda süüakse ka ilma kuumtöötlemata. Aga kas olete ikka teadlik, millise imelise potentsiaaliga ravimtoiduga hapukapsa näol tegemist on?
Paar sõna imikute ja laste soolestiku mikrofloorast
Elu on sünnist alates tulvil katsumusi. Peale pika imetamisperioodi ja tervislike eluviiside vajavad lapsed harmoonilist ja armastavat keskkonda, sest stress nõrgestab nende immuunsüsteemi. Laste immuunsüsteem võib vajada toetust nii kaua, kuni see on väljaarenenud. 
Imelik ja imeline nuikapsas, mida armastavad ka lapsed
Nuikapsas on suurepärane komponent erinevates toorsalatites, lisand erinevates paja- ja ahjuroogades ning sobib küpsetamiseks ja grillimiseks. Tegemist on ühe maitsvaima kapsasordiga ning suve mõnusaim toiduavastus. Mõnusalt krõmpsuvat ja magusat nuikapsast lapsed lausa armastavad.
Karulauk – vitamiinirikas kevadekuulutaja
Karulauguhooaeg on alanud ning see on söödavatest umbrohtudest üks esimesi kevadekuulutajaid. 
Bacillus subtilis – võimas salarelv haiguste vastu
Probiootikumid on WHO poolt defineeritud kui elus mikroorganismid, mis piisavas koguses manustatuna omistavad peremeesorganismi tervisele positiivset efekti. Kuni tänaseni on probiootikumidena käsitletud peamiselt piimhappebaktereid, kuid aina rohkem on hakanud tuntust koguma ka teised bakterid, sh Bacillus´ed.
Sipelgapuu koor - hoiab sind viirustest
Järjest enam kogub populaarsust sipelgapuu koore toidulisand (nii tinktuuri kui kapslitena). Lihtsalt öelduna on sipelgapuu koor valuvaigistav ja põletikuvastane vahend, millel on toniseerivad ning antioksüdantsed omadused. 
Peatäide ennetamine ja ravi
Suuremates lastekollektiivides (lasteaed, kool) võivad aeg-ajalt tekkida täide puhangud. See on üks äärmiselt ebameeldiv ja tüütu probleem, kuid on olemas kindlad võtted neist efektiivselt vabanemiseks.
Milline on kõige tervislikum suhkur?
Suhkrut on peaaegu igas toidus - soolastes toitudes, magusates toitudes, jookides ja kookides. Seetõttu tasub mõelda, millist suhkrut tarbime ja kui tervislik see meile on. Levinud on teadmine, et valge suhkur pole tervisele kasulik ning selle asemel võiks tarvitada pigem pruuni suhkrut.
Kuidas pääseda puukide eest?
Puugihooaeg on alanud. Igal aastal hoiatatakse puugiga kokkupuute eest, kuna nendega võivad kaasnevad puukentsefaliit või puukborrelioos. Lapsevanemad on sel teemal eriti tundlikud, sest lapsed viibivad kevad-suvisel ajal väga palju looduses ja puugiga kokkupuute tõenäosus on üsna suur.
Ettevaatust - Hispaania maasikas!
Pea iga suuremas kaubanduskeskuses müüakse imeilusaid ja suuri maasikaid. Nende lummav lõhn meelitab paljusid, eriti lapsi. Paraku on Hispaania maasikas täis pestitsiide ning tervislikust maasikast on asi kaugel.
Õunaäädikas tugevdab tervist
Õunaäädikas sobib ühekorraga nii organismi puhastamiseks kui tugevdamiseks, raviks ja isegi toiduks. Iseäranis hästi saab sellega maitsestada kevadisi rohelisi salateid nii õlikastme koostisosana kui iseseisva põneva maitseäädikana.
Köharavi - tõhusad looduslikud mähised ja salvid
Peamiseks köha põhjustajaks meie külmas ja niiskes kliimas on infektsioon hingamisteedes ning paraku kimbutab see väga sageli väikelapsi. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on väga tõhusad ja lihtsad nipid ka kõige tüütuma köha taltsutamiseks.
Miks on tatar niivõrd kasulik toiduaine?
Tatratangu peetakse „tangude kuningannaks”. Toitude valmistamisel kasutatakse tatratangu laialdaselt riisi asendajana (Indias kutsutakse seda isegi mustaks riisiks).  
Soojendav tervisenaps viiruste kõrgajal
Esimeste haigusnähtude peletamiseks tasub aeg maha võtta ning kosutada end lõõgastava joogiga. Tervist toov jook soojendab ja ergutab hästi immuunsüsteemi.
Astelpaju kui väärtuslik ravimtaim ja toidulisand
Astelpaju hooaeg on käes ning turult saab osta kodumaiseid marju. Astelpaju on väärtuslik ravimtaim ning toidulisand. Astelpaju viljades on suurel hulgal erinevaid vitamiine ja mikrotoitaineid, mida keha igapäevaselt vajab.
Säilita nutikalt aia- ja metsasaadusi
Eesti kliimas on värskete kodumaiste aia- ja metsasaaduste aeg nii lühike, et suvel laetud vitamiinivarudest ei piisa organismil talve üleelamiseks. Seetõttu tuleb just suvisel perioodil mõelda, milliseid marju, aed- ja puuvilju ning seeni saab säilitada talvise vitamiinvaeguse vältimiseks ning toidulaua mitmekesistamiseks. 
Ole teadlik nätsu koostisest ja selle mõjust lapsele
Telereklaamidest ja ajakirjadest on meile kõigile meelde jäänud, et nätsu tuleks närida peale igat söögikorda. Arvestades missuguse populaarsuse närimiskumm on saavutanud ja et ka lapsed seda suures koguses tarbivad, peaksime vast huvi tundma, millest nätsud üldse tehtud on?
Sibul ja küüslauk rahvameditsiinis
Sibul ja küüslauk on kõigile tuntud kui rahvameditsiini põhiline raudvara. Sibula ja küüslauguga saab ennetada ja ravida külmetushaigusi, tõsta keha üldist toonust ning on abiks kümnete erinevate vaevuste korral.
Huuletubakas hävitab noorte tervist
Tubakast rääkides on seni rohkem tähelepanu pööratud suitsetatavatele tubakatoodetele, mille klassikaliseks näiteks on sigaret, vähem on aga räägitud suitsuvabadest tubakatoodetest. Nende tarvitajateks on Eestis just teismelised ja noored. 
Suhkrust ja selle mõjust tervisele
Oleks hea, kui iga inimene mõistaks, kuidas tekib suhkru tarbimise nõiaring ehk pidev magusaisu ja suhkrusõltuvus. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on suhkru mõju kohta väga asjakohane kirjutis.

Sipelgapuu koor - hoiab sind viirustest

esmaspäev, 14. detsember 2020
Järjest enam kogub populaarsust sipelgapuu koore toidulisand (nii tinktuuri kui kapslitena). Lihtsalt öelduna on sipelgapuu koor valuvaigistav ja põletikuvastane vahend, millel on toniseerivad ning antioksüdantsed omadused. 

Pau D’Arco ehk Sipelgapuu (Tabebuia heptophylla, T. impetiginosa) nimetus tuleneb sellest, et puu kõik õõnsused on asustatud sipelgatega. Rahvusvaheliselt kutsutakse sipelgapuud Pau D’Arco´ks, mis tähendab tõlkes vibuoksa. Sipelgapuu puit on tugev ja vastupidav kõikvõimalikele kahjuritele ja seetõttu oli indiaanlastel tavaks meisterdada sipelgapuust omale jahivibusid. Sipelgapuu tüvel ei kasva kunagi ka seened.

Puu koore tervendavaid omadusi teadsid juba muistsed inkad. Mehhiko ja Peruu põliselanikud nimetavad puud „jumalikuks puuks“. Selle puu koor on looduslik antibiootikum, mida kasutatakse rahvameditsiinis paljude nakkushaiguste korral. Selle kaunite, vastavalt sordile kas roosade, purpurpunaste, valgete või kollaste õitega puu kasvukohaks on Kesk– ja Lõuna–Ameerika, Kariibi mere saared ja Amazonas.

Sipelgapuu antibakteriaalne, viirustevastane ja põletikuvastane toime
Sipelgapuu koore antibakteriaalne toime tuleneb lapahoolist – ühendist, mis eraldati koore ekstraktist juba 1882. aastal. Lapahool takistab grampositiivsete (nt. stafülokokid ja streptokokid) ja gramnegatiivsete (Brucella) mikroorganismide paljunemist ja kasvu.

Preparaadi viirusevastane aktiivsus on tingitud selle võimest alla suruda fermentatiivseid protsesse, milleta viiruste paljunemine lihtsalt pole võimalik. Sipelgapuu seenhaiguste vastased omadused on seotud temas leiduva ksülodiiniga, mis koos lapahooliga pärsib seente kasvu erinevates organites ja kudedes. Preparaadi parasiidivastane toime väljendub selle võimes inhibeerida (takistada, pärssida) rakusiseste parasiitide paljunemist ja arengut (nt. malaaria plasmoodium – malaariat tekitav ainurakne limaseen).

Sipelgapuu koor on valuvaigistav ja põletikuvastane vahend, millel on toniseerivad ja antioksüdantsed omadused. Selle üks põhiomadusi on mobiliseerida organismi kaitsejõud haigustega võitlemiseks. Koorel on immuunsust stimuleeriv efekt. Sipelgapuu immuunsust modelleerivad omadused võimaldavad seda kasutada organismi allergiliste ja autoimmuunsete protsesside korral, kartmata nende ägenemist. Mõningates uurimustes leiti, et väike kogus kinooni (lapahool) stimuleerib immuunsüsteemi, suured kogused suruvad seda maha. Koor suurendab organismi mittespetsiifilist resistentsust, tugevdades rakulise ja humoraalse immuunsuse mehhanisme. Selle unikaalse taime arvukaid positiivsed toimed on tingitud kõikide tema koostises olevate aktiivainete sünergiast.

Puukoor on harvaesinevalt rikas erinevate mineraalide ja vitamiinide poolt. Selles leidub nii fosforit, kroomi, kaltsiumit, rauda, joodi, tsinki, mangaani, magneesiumi kui boori.

Sipelgapuu koore puhul on täheldatud tervendavat toimet järgnevatel juhtudel:
  • Külmetushaigused ja viirusnakkused (hingamisteede haigused, infektsioonid, gripp, larüngiit)
  • Ägedad kopsu- ja bronhiaalhaigused (trahheiit, bronhiit, astma, kopsupõletik)
  • Gastriit, mao- ja kaksteistsõrmiksoole haavandid, sapipõiepõletik, düsenteeria
  • Kuseteede ja suguelundite haigused (neeruvaagnapõletik, põiepõletik, kusitipõletik, prostatiit, kusepõie polüübid, emakakaela põletik, veneroloogilised haigused)
  • Erinevad põletikulised protsessid
  • Verehaigused (mononukleoos, rauapuuduslik aneemia)
  • Seenhaigused
  • Liigesepõletikud ja reuma
  • Nahahaigused (rasupunnid, ekseemid, paised, psoriaas, dermatoos, vitiliigo)
  • Autoimmuunsed haigused (erütematoos)
  • Suhkruhaigus
  • Kõrgvererõhktõbi ehk hüpertoonia
  • Südame-veresoonkonna puudulikkus, arterite lubjastumine ehk ateroskleroos
  • Tuberkuloos
  • Sapiteede häired, kõhunäärme põletik ehk pankreatiit
Hoiatus:
  • Suurtes kogustes manustamisel võib Pau Darco põhjustada iiveldust, peapööritust, kõhulahtisust, oksendamist ja veritsust. Rasedusel, rinnaga toitmisel ning ravimite võtmisel konsulteerida arsti või vastava ala terapeudiga (kuna vastavatel juhtumitel pole taime toimet piisavalt uuritud).
  • Kuna Pau Darco võib põhjustada verehüübimise viivitust ole kindel, et vähemalt 2 nädalat enne ja pärast operatsiooni peatad Sipelgapuu koore manustamise.
  • Ettevaatlik tuleb olla neil, kes tarvitavad vere vedeldajaid ja esineb vere hüübimatust.

Kvaliteetsed ECOSH sipelgapuu koore kapslid ja tinktuur on saadaval MinuLaps e-poes.


 

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Perepühapäev 'Meie head bakterid' Eesti Tervishoiumuuseumis, 22. jaanuaril
jaanuar
22. jaanuaril toimuv aasta esimene perepühapäev on pühendatud bakteritele. Kavas palju põnevat nii suurtele kui väikestele!
4 põhjust, miks tasub olla mänguline lapsevanem
Mängi lapsega iga päev vähemalt 15 minutit nii, et sa oled ka mõtetega kohal (lego kokkupanemine nii, et samal ajal räägid telefoniga, ei lähe seega arvesse) ja su laps ei pea hakkama halva käitumisega su tähelepanu püüdma.
Isetehtud mesilasvaha kreem
Kui oled väsinud poe kreemides leiduvatest kemikaalidest ja sünteetilistest lõhnaainetest, miks mitte proovida ise oma kreemi valmistada. Enamus inimesi arvab, et kreemide tegemine on keeruline ja tõeline teadus, kuid tegelikult on see lihtne.
Tripadvisori Eesti hotellide pingerida
Reisijate hinnangutel ja kommentaaridel põhinev Tripadvisori portaal esitleb Eesti 10 parimat hotelli 2016. aasta alguse seisuga. Väline pilk on tõstnud esile suuri hotelle Tallinnas. Seda hinnatavam ja silmapaistvam on ka Rakveres, Pärnus ja Kuressaares asuvate spaahotellide tabelisse jõudmine.
Mida peab lapsevanem teadma arvutimängudest?
Arvutiga mängimine on lapsele mäng nagu iga teinegi. Mängides saab ennast välja elada, panna proovile, sõpradega suhelda ja omavahel mõõtu võtta. Probleemid tekivad siis, kui arvutimäng muutub lapsele esmatähtsaks ning selle kõrval ununevad nii koolitöö, sõbrad kui teised hobid. Portaalis www.targaltinternetis.ee on sel teemal väga asjalik ülevaade.