Tervislik elu
Hapukapsas kui ravimtoit
Hapukapsast võib pidada üheks eestlaste rahvusroaks. Vastupidiselt ameeriklastele, ei ole meile vaja seletada, et hapukapsas on kasulik ja et seda süüakse ka ilma kuumtöötlemata. Aga kas olete ikka teadlik, millise imelise potentsiaaliga ravimtoiduga hapukapsa näol tegemist on?
Paar sõna imikute ja laste soolestiku mikrofloorast
Elu on sünnist alates tulvil katsumusi. Peale pika imetamisperioodi ja tervislike eluviiside vajavad lapsed harmoonilist ja armastavat keskkonda, sest stress nõrgestab nende immuunsüsteemi. Laste immuunsüsteem võib vajada toetust nii kaua, kuni see on väljaarenenud. 
Imelik ja imeline nuikapsas, mida armastavad ka lapsed
Nuikapsas on suurepärane komponent erinevates toorsalatites, lisand erinevates paja- ja ahjuroogades ning sobib küpsetamiseks ja grillimiseks. Tegemist on ühe maitsvaima kapsasordiga ning suve mõnusaim toiduavastus. Mõnusalt krõmpsuvat ja magusat nuikapsast lapsed lausa armastavad.
Karulauk – vitamiinirikas kevadekuulutaja
Karulauguhooaeg on alanud ning see on söödavatest umbrohtudest üks esimesi kevadekuulutajaid. 
Bacillus subtilis – võimas salarelv haiguste vastu
Probiootikumid on WHO poolt defineeritud kui elus mikroorganismid, mis piisavas koguses manustatuna omistavad peremeesorganismi tervisele positiivset efekti. Kuni tänaseni on probiootikumidena käsitletud peamiselt piimhappebaktereid, kuid aina rohkem on hakanud tuntust koguma ka teised bakterid, sh Bacillus´ed.
Sipelgapuu koor - hoiab sind viirustest
Järjest enam kogub populaarsust sipelgapuu koore toidulisand (nii tinktuuri kui kapslitena). Lihtsalt öelduna on sipelgapuu koor valuvaigistav ja põletikuvastane vahend, millel on toniseerivad ning antioksüdantsed omadused. 
Peatäide ennetamine ja ravi
Suuremates lastekollektiivides (lasteaed, kool) võivad aeg-ajalt tekkida täide puhangud. See on üks äärmiselt ebameeldiv ja tüütu probleem, kuid on olemas kindlad võtted neist efektiivselt vabanemiseks.
Milline on kõige tervislikum suhkur?
Suhkrut on peaaegu igas toidus - soolastes toitudes, magusates toitudes, jookides ja kookides. Seetõttu tasub mõelda, millist suhkrut tarbime ja kui tervislik see meile on. Levinud on teadmine, et valge suhkur pole tervisele kasulik ning selle asemel võiks tarvitada pigem pruuni suhkrut.
Kuidas pääseda puukide eest?
Puugihooaeg on alanud. Igal aastal hoiatatakse puugiga kokkupuute eest, kuna nendega võivad kaasnevad puukentsefaliit või puukborrelioos. Lapsevanemad on sel teemal eriti tundlikud, sest lapsed viibivad kevad-suvisel ajal väga palju looduses ja puugiga kokkupuute tõenäosus on üsna suur.
Ettevaatust - Hispaania maasikas!
Pea iga suuremas kaubanduskeskuses müüakse imeilusaid ja suuri maasikaid. Nende lummav lõhn meelitab paljusid, eriti lapsi. Paraku on Hispaania maasikas täis pestitsiide ning tervislikust maasikast on asi kaugel.
Õunaäädikas tugevdab tervist
Õunaäädikas sobib ühekorraga nii organismi puhastamiseks kui tugevdamiseks, raviks ja isegi toiduks. Iseäranis hästi saab sellega maitsestada kevadisi rohelisi salateid nii õlikastme koostisosana kui iseseisva põneva maitseäädikana.
Köharavi - tõhusad looduslikud mähised ja salvid
Peamiseks köha põhjustajaks meie külmas ja niiskes kliimas on infektsioon hingamisteedes ning paraku kimbutab see väga sageli väikelapsi. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on väga tõhusad ja lihtsad nipid ka kõige tüütuma köha taltsutamiseks.
Miks on tatar niivõrd kasulik toiduaine?
Tatratangu peetakse „tangude kuningannaks”. Toitude valmistamisel kasutatakse tatratangu laialdaselt riisi asendajana (Indias kutsutakse seda isegi mustaks riisiks).  
Soojendav tervisenaps viiruste kõrgajal
Esimeste haigusnähtude peletamiseks tasub aeg maha võtta ning kosutada end lõõgastava joogiga. Tervist toov jook soojendab ja ergutab hästi immuunsüsteemi.
Astelpaju kui väärtuslik ravimtaim ja toidulisand
Astelpaju hooaeg on käes ning turult saab osta kodumaiseid marju. Astelpaju on väärtuslik ravimtaim ning toidulisand. Astelpaju viljades on suurel hulgal erinevaid vitamiine ja mikrotoitaineid, mida keha igapäevaselt vajab.
Säilita nutikalt aia- ja metsasaadusi
Eesti kliimas on värskete kodumaiste aia- ja metsasaaduste aeg nii lühike, et suvel laetud vitamiinivarudest ei piisa organismil talve üleelamiseks. Seetõttu tuleb just suvisel perioodil mõelda, milliseid marju, aed- ja puuvilju ning seeni saab säilitada talvise vitamiinvaeguse vältimiseks ning toidulaua mitmekesistamiseks. 
Ole teadlik nätsu koostisest ja selle mõjust lapsele
Telereklaamidest ja ajakirjadest on meile kõigile meelde jäänud, et nätsu tuleks närida peale igat söögikorda. Arvestades missuguse populaarsuse närimiskumm on saavutanud ja et ka lapsed seda suures koguses tarbivad, peaksime vast huvi tundma, millest nätsud üldse tehtud on?
Sibul ja küüslauk rahvameditsiinis
Sibul ja küüslauk on kõigile tuntud kui rahvameditsiini põhiline raudvara. Sibula ja küüslauguga saab ennetada ja ravida külmetushaigusi, tõsta keha üldist toonust ning on abiks kümnete erinevate vaevuste korral.
Huuletubakas hävitab noorte tervist
Tubakast rääkides on seni rohkem tähelepanu pööratud suitsetatavatele tubakatoodetele, mille klassikaliseks näiteks on sigaret, vähem on aga räägitud suitsuvabadest tubakatoodetest. Nende tarvitajateks on Eestis just teismelised ja noored. 
Suhkrust ja selle mõjust tervisele
Oleks hea, kui iga inimene mõistaks, kuidas tekib suhkru tarbimise nõiaring ehk pidev magusaisu ja suhkrusõltuvus. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on suhkru mõju kohta väga asjakohane kirjutis.

Köharavi - tõhusad looduslikud mähised ja salvid

esmaspäev, 1. aprill 2019
Peamiseks köha põhjustajaks meie külmas ja niiskes kliimas on infektsioon hingamisteedes ning paraku kimbutab see väga sageli väikelapsi. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on väga tõhusad ja lihtsad nipid ka kõige tüütuma köha taltsutamiseks.

Üldised nõuanded, mida peaks köha puhul alati järgima:
  • Piimatooted menüüst välja - suurendab limaeritust.
  • Ära söö nisutooteid (eriti rafineerituid) - suurendab limaeritust.
  • Hoidu külmadest jookidest ja söökidest, sest kopsud kardavad külma. Soe vest selga!
  • Joo rohkelt sooja vett, mis soodustab röga teket, aitab röga vedelamaks muuta ja rahustab ärritatud kurku. Iga päev tuleks juua umbes 5 tassi kas sooja teed, sooja sidrunimahla- või õunaäädikavett, hästi lahjat kodumorssi või gaseerimata mineraalvett.
  • Hoolitse, et toaõhk oleks tavalisest niiskem ega kuivataks limaskesti. Kuivanud limaskestad on õrnad ning nakatuvad kergesti. Juba haigeid ja õrnu limaskesti kahjustab kuiv õhk veel lisaks.
Mähised rindkerele
Põhilised mähisteks kasutatavad ained on mesi, sinep, ingver. Neid võib omavahel mitmel moel kombineerida. Tekkiv nahapunetus aktiveerib nii naha kui ka rindkereelundite verevarustuse, mis soodustab hingamisteede põletikust paranemist, sest värske veri toob kohale uued haigusetekitajatega võitlejad ning ohtralt taastumiseks vajalikke toitaineid. Mähised tehakse rinnale tavaliselt õhtuti enne magama minekut, et haige läheks pärast voodisse sooja teki alla või jääb mähis lausa ööseks peale. Nii ei nihku mähis paigast ega kuku ära.

Soojendavaid protseduure ei tehta kunagi üheaegselt jalgadele ja rinnale. Keha ei tea siis, kumba piirkonda suur kogus värsket verd saata ega saada kas kummassegi korralikult ehk ravi ei mõju või saadab mõlemasse ja inimesel võib paha hakata. Kuumal jalavannil ja rindkere mähisel peab vähemalt 2 tundi vahet olema.
  1. Sinepiplaastrid või sinepimähised
    1. Üldiselt tehakse kord päevas - õhtul enne magama minekut. Et nahka säästa, määri pärast sinepiplaastrite eemaldamist nahka pehmendava salviga, nt hanerasvaga, mis on iseenesest köha ajal kasulik. Enne järgmist korda tuleb nahk salvist niiske lapiga puhtaks pühkida.
    2. Imikule pannakse sinepiplaastrid läbi paberi (nt majapidamispaberi).
    3. Hoidmise aeg määratakse proovimise teel ja see oleneb lapse naha tundlikkusest ning sinepiplaastrite värskusest. Väikestel lastel umbes 10 min, täiskasvanutel kuni 20 min. 
  2. Sinepiplaastrite asemel (kui sinepiplaastreid pole) võib määrida soojendatud sinepit paberilehele ja panna rinnale. Hoida nagu sinepiplaastrit.
  3. Sinepimähis. Neist kolmest kõige tugevam. Sinepimähise puhul sega sinepipulbrit ja kuumast veest püdel segu, kasta sinna linane rätik (nt köögirätik), vääna kuivemaks ning aseta 1,5-2-kordselt ümber rindkere. Soe rätik ümber ning teki alla. Hoia nii kaua, kui laps kannatab, umbes 10-20 minutit.
  4. Mesi+õli+viin+sinepipulber võrdsetes osades (nt 1 tl mett, 1 tl viina, 1 tl sinepipulbrit, 1 tl õli). Sega kõik kokku ja määri rinnale, peale pane looduslikust siidist rätik ja kata villasega soojalt kinni. Sellises koosluses ei pane sinepipulber nahka tulitama. On väga tõhus ragiseva köha puhul.
  5. Kapsaleht meega rinnale ja seljale terveks ööks. Aitab väga hästi just öise köha puhul. Mõõda lapse rinnale ja seljale parajad kapsalehetükid ja lõiku rootsu koht õhemaks. Valmis tükid aja potikaanel kuumaks (pott veega keema ja kapsaleht kinnisele kaanele, et kapsaleht ei saaks auru käes märjaks). Katsu oma käsivarre siseküljega, ega kapsaleht ole liiga kuum. Määri noaga mett peale ja meese poolega vastu rinda. Taha samamoodi. Tõmba liibuv särk selga, mis hoiab kapsalehti kinni, siis ööriided ja villane vest. Jäta peale terveks ööks. Kui on meeallergia, võib kapsalehe rinnale panna ilma meeta. 
Meevabad mähised, kui mesi ei sobi (nt mee suhtes on allergia)
  1. Ingverimähised. Ingverimähised sobivad ka lapsele, kes ei talu mett. Samas on lapsi, kes ei talu ingverit. Proovi algul ettevaatlikult. Alla 2-aastasele tee ettevaatlikult, sest võib nahka kõrvetada.
    1. Riivi 2 tl värsket ingverit, sega 1 klaasi kuuma veega, kasta sellesse tükk riiet, vääna parasjagu kuivaks ja pane ümber rindkere (vasak külg võiks südame kohalt paljaks jääda). Kata soojalt kinni. Võib olla peal terve öö või terve päeva.
    2. Sega 1 sl kuivatatud ingveripulbrit 1 sl vaseliiniga, määri rinnale ja kata puuvillase särgiga. Aitab, kui köhida on valus ning rindmikus pinges tunne, lahtistab röga ja suurendab kopsude verevarustust.
    3. Riivi värske ingver, pane marli vahele ja rinnale. Hoia 5-15 min, kuni nahk muutub kergelt roosaks.
  2. Kohupiimamähis rinnale. Soojenda värsket kohupiima käte vahel, pane 1 cm kihina marli vahele ning seo ümber rindkere. Abiks just sügava ja rögase köha puhul.
  3. Sibulapakk. Lõika väike sibul õhukesteks viiludeks, aseta marlile ja lapi kokku parajaks pakiks. Pane pakk paariks minutiks 200-kraadisesse ahju ja siis rinnale. Kinnita plaastriribadega, selga öösärk ja villane vest. Peatab lakkamatu köhimise (eriti öösel).
Salvid rindkerele ja talla alla
  1. Tärpentinisalv. Määri ööseks põlveõndlateisse ja talla alla, villased sokid peale.
  2. Hanerasv (sobib ka jaanalinnurasv). Sulata hanerasv supilusika sees küünlaleegi (või kuumavee tassi) kohal. Kasta vatitups sularasva, määri võimalikult kuuma rasvaga (aga ära põleta nahka) rindkere ja jalatallad kokku, pane jalga villased sokid ja ümber rindkere villane riie. Hea on teha õhtul ja jätta nii terveks uneajaks. Hanerasv toetab kopsude surfaktandi taastumist. Sobib ka alla aastasele lapsele.
Vaata lisavõimalusi köha raviks looduslike vahenditega: "Pereema raviraamat" (Terje Tähe)



pood.minulaps.ee - tuntud kaubamärgid, hea hind
Amazonas, BabyBjörn, Cybex, Engel Natur, Ecosh, Glo Skin Beauty, Herlitz, Hoppekids, Maxi-Cosi, Muumi, Quinny, Solgar, Sonett, Stiga, Terranova, Troll, Weleda jt

 

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

5 enim levinud müüti lapsekasvatuse kohta
Lapsekasvatuse osas on liikvel kümneid erinevaid lähenemisi ja teooriaid. Sama palju on teada ka müüte, millel ei ole seost tegelikkusega.
Kogupere etendus ´Päkapikk´ üle Eesti, 10.11.-23.12
detsember
Kõige vahvam Eesti kirjanik (Andrus Kivirähk) ja kõige vahvam Eesti näitleja (Jan Uuspõld) jutustavad teile tõelise jõululoo erilisest päkapikust. Eriline on see lugu sellepärast, et sellest loost saate Te teada, kuidas sündis üks eriline päkapikk.
Lämbuva imiku aitamine
On oluline teada, kuidas aidata kiiresti ja õigesti oma väikest beebit, kes on endale miskit kurku tõmmanud. Need õnnetused juhtuvad alati ootamatult ning seetõttu peab teadma, mida siis ette võtta.
Lasteaiaõpetaja roll lapse arengus
Milline roll on meie ühiskonnas lasteaial ja lasteaiaõpetajal? Ehkki seaduse kohaselt on lasteaed lapsevanemaid ja kodust kasvatust toetav institutsioon, näitab praktika, et lapsed veedavad suurema osa ärkveloleku ajast just lasteaias. Laste lasteaiapäev on enamasti pikem kui vanemate tööpäev, kuna laps tuuakse lasteaeda enne tööpäeva algust ja tullakse talle järele pärast tööpäeva lõppu. Avaldame siinkohal Õpetajate Lehes avaldatud temaatilise artikli.
Ise tehtud toitev näokreem
Sügisesed külmad tuuled ja rõske õhk muudavad näonaha kuivemaks ja kahvatumaks ning vajab sellises olukorral erilisemat hoolt, mis hõlmab ka igapäevast kreemitamist toitva ning suvisest kergest emulsioonist märksa rammusama näokreemiga. Kui on huvi katsetada, võib kreemi teha päris ise, lisades sinna just neid komponente, mis just hetkel isiklikult südamelähedased tunduvad. Kodus kreemide valmistamine ei ole sugugi keeruline.