Tervislik elu
Hapukapsas kui ravimtoit
Hapukapsast võib pidada üheks eestlaste rahvusroaks. Vastupidiselt ameeriklastele, ei ole meile vaja seletada, et hapukapsas on kasulik ja et seda süüakse ka ilma kuumtöötlemata. Aga kas olete ikka teadlik, millise imelise potentsiaaliga ravimtoiduga hapukapsa näol tegemist on?
Paar sõna imikute ja laste soolestiku mikrofloorast
Elu on sünnist alates tulvil katsumusi. Peale pika imetamisperioodi ja tervislike eluviiside vajavad lapsed harmoonilist ja armastavat keskkonda, sest stress nõrgestab nende immuunsüsteemi. Laste immuunsüsteem võib vajada toetust nii kaua, kuni see on väljaarenenud. 
Imelik ja imeline nuikapsas, mida armastavad ka lapsed
Nuikapsas on suurepärane komponent erinevates toorsalatites, lisand erinevates paja- ja ahjuroogades ning sobib küpsetamiseks ja grillimiseks. Tegemist on ühe maitsvaima kapsasordiga ning suve mõnusaim toiduavastus. Mõnusalt krõmpsuvat ja magusat nuikapsast lapsed lausa armastavad.
Karulauk – vitamiinirikas kevadekuulutaja
Karulauguhooaeg on alanud ning see on söödavatest umbrohtudest üks esimesi kevadekuulutajaid. 
Bacillus subtilis – võimas salarelv haiguste vastu
Probiootikumid on WHO poolt defineeritud kui elus mikroorganismid, mis piisavas koguses manustatuna omistavad peremeesorganismi tervisele positiivset efekti. Kuni tänaseni on probiootikumidena käsitletud peamiselt piimhappebaktereid, kuid aina rohkem on hakanud tuntust koguma ka teised bakterid, sh Bacillus´ed.
Sipelgapuu koor - hoiab sind viirustest
Järjest enam kogub populaarsust sipelgapuu koore toidulisand (nii tinktuuri kui kapslitena). Lihtsalt öelduna on sipelgapuu koor valuvaigistav ja põletikuvastane vahend, millel on toniseerivad ning antioksüdantsed omadused. 
Peatäide ennetamine ja ravi
Suuremates lastekollektiivides (lasteaed, kool) võivad aeg-ajalt tekkida täide puhangud. See on üks äärmiselt ebameeldiv ja tüütu probleem, kuid on olemas kindlad võtted neist efektiivselt vabanemiseks.
Milline on kõige tervislikum suhkur?
Suhkrut on peaaegu igas toidus - soolastes toitudes, magusates toitudes, jookides ja kookides. Seetõttu tasub mõelda, millist suhkrut tarbime ja kui tervislik see meile on. Levinud on teadmine, et valge suhkur pole tervisele kasulik ning selle asemel võiks tarvitada pigem pruuni suhkrut.
Kuidas pääseda puukide eest?
Puugihooaeg on alanud. Igal aastal hoiatatakse puugiga kokkupuute eest, kuna nendega võivad kaasnevad puukentsefaliit või puukborrelioos. Lapsevanemad on sel teemal eriti tundlikud, sest lapsed viibivad kevad-suvisel ajal väga palju looduses ja puugiga kokkupuute tõenäosus on üsna suur.
Ettevaatust - Hispaania maasikas!
Pea iga suuremas kaubanduskeskuses müüakse imeilusaid ja suuri maasikaid. Nende lummav lõhn meelitab paljusid, eriti lapsi. Paraku on Hispaania maasikas täis pestitsiide ning tervislikust maasikast on asi kaugel.
Õunaäädikas tugevdab tervist
Õunaäädikas sobib ühekorraga nii organismi puhastamiseks kui tugevdamiseks, raviks ja isegi toiduks. Iseäranis hästi saab sellega maitsestada kevadisi rohelisi salateid nii õlikastme koostisosana kui iseseisva põneva maitseäädikana.
Köharavi - tõhusad looduslikud mähised ja salvid
Peamiseks köha põhjustajaks meie külmas ja niiskes kliimas on infektsioon hingamisteedes ning paraku kimbutab see väga sageli väikelapsi. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on väga tõhusad ja lihtsad nipid ka kõige tüütuma köha taltsutamiseks.
Miks on tatar niivõrd kasulik toiduaine?
Tatratangu peetakse „tangude kuningannaks”. Toitude valmistamisel kasutatakse tatratangu laialdaselt riisi asendajana (Indias kutsutakse seda isegi mustaks riisiks).  
Soojendav tervisenaps viiruste kõrgajal
Esimeste haigusnähtude peletamiseks tasub aeg maha võtta ning kosutada end lõõgastava joogiga. Tervist toov jook soojendab ja ergutab hästi immuunsüsteemi.
Astelpaju kui väärtuslik ravimtaim ja toidulisand
Astelpaju hooaeg on käes ning turult saab osta kodumaiseid marju. Astelpaju on väärtuslik ravimtaim ning toidulisand. Astelpaju viljades on suurel hulgal erinevaid vitamiine ja mikrotoitaineid, mida keha igapäevaselt vajab.
Säilita nutikalt aia- ja metsasaadusi
Eesti kliimas on värskete kodumaiste aia- ja metsasaaduste aeg nii lühike, et suvel laetud vitamiinivarudest ei piisa organismil talve üleelamiseks. Seetõttu tuleb just suvisel perioodil mõelda, milliseid marju, aed- ja puuvilju ning seeni saab säilitada talvise vitamiinvaeguse vältimiseks ning toidulaua mitmekesistamiseks. 
Ole teadlik nätsu koostisest ja selle mõjust lapsele
Telereklaamidest ja ajakirjadest on meile kõigile meelde jäänud, et nätsu tuleks närida peale igat söögikorda. Arvestades missuguse populaarsuse närimiskumm on saavutanud ja et ka lapsed seda suures koguses tarbivad, peaksime vast huvi tundma, millest nätsud üldse tehtud on?
Sibul ja küüslauk rahvameditsiinis
Sibul ja küüslauk on kõigile tuntud kui rahvameditsiini põhiline raudvara. Sibula ja küüslauguga saab ennetada ja ravida külmetushaigusi, tõsta keha üldist toonust ning on abiks kümnete erinevate vaevuste korral.
Huuletubakas hävitab noorte tervist
Tubakast rääkides on seni rohkem tähelepanu pööratud suitsetatavatele tubakatoodetele, mille klassikaliseks näiteks on sigaret, vähem on aga räägitud suitsuvabadest tubakatoodetest. Nende tarvitajateks on Eestis just teismelised ja noored. 
Suhkrust ja selle mõjust tervisele
Oleks hea, kui iga inimene mõistaks, kuidas tekib suhkru tarbimise nõiaring ehk pidev magusaisu ja suhkrusõltuvus. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on suhkru mõju kohta väga asjakohane kirjutis.

Miks ei ole hea süüa friikartuleid?

kolmapäev, 21. mai 2014
Friikartulitel on halb maine ja seda põhjusega. Friikartulid ei ole just kõige tervislikum toit ning seda süüakse liiga palju. 

Friikartulid maitsevad ilmselt paljudele lastele. Allolevalt leiad aga põhjused, miks tasub vältida friikartulite söömist.

Friikartulid sisaldavad halba rasva
Rasvased toidud maitsevad küll hästi, kuid halb rasv või küllastunud rasv on see, mis muudab kartulid viitsütikuga pommiks, mis suundub vähi, südamehaiguste ja diabeedi poole. Kuid mitte kõik rasvad ei ole halvad ja ühe rohkem inimesi on aru saanud, millised on halvad ja millised head rasvad. Headel rasvadel nagu oliiviõli ja päevalilleõli on sinu kehale kaitsev omadus, kuid halvad rasvad ja küllastunud rasvad on otseselt seotud arterite ummistamisega, mis põhjustab suurt kahju sinu tervisele. Halvad rasvad tõstavad halva kolesterooli taset. Küllastunud rasvad jäävad ka sinu kehasse kauemaks ja need alandavad hea kolesterooli taset. Halbade ja küllastunud rasvade pidev tarbimine võib lõpuks viia südameatakini või insuldini.

Friikartulid koosnevad halbadest süsivesikutest
Kartul iseenesest ei ole tervisele halb, halvaks teevad selle see, kuidas seda süüa ja kui tihti. Friikartulid sisaldavad „kiireid“ süsivesikuid. Kui su keha saab „kiireid“ süsivesikuid, siis pead selle energia kohe ära kasutama või su keha hoiab neid rasvu. Juhul kui sa ei lähe pärast nende kartulite söömist kohe trenni, on suur tõenäosus, et võtad kaalust juurde. Samuti seostatakse seda südamehaiguste ja diabeedi riski suurenemisega. Kahjuks ei ole ka laste organism siinkohal erandiks. Mõned on seisukohal, et lapsed peavad sööma palju süsivesikuid ning paljud toitmiseksperdid soovitavad süüa palju täisteratooteid, kuid reaalsus on see, et puhtaid täisteratooteid on ühe raskem leida. Teoorias on laste menüüs täisteratoodete koguse suurendamine hea mõte. Täisteratooteid on raskem energiaks muundada. Õigete teraviljatoodete valik on oluline, kuid paljud tootjad on muutnud head asjad millegi vastu, mis on tasuvam. Palju kasumeid saadakse toodetest, mis on maitsvad ja säilivad kaua.

Friikartulid sisaldavad transrasvu
Toidu friteerimine muudab selle väga maitsvaks. Kuid ära unusta, et transrasvhapped muudavad kartuli viitsütikuga pommiks, mis suundub südamehaiguste, vähi ja suhkrutõve poole. Friikartulid sisaldavad palju akrüülamiidi, mis arvatakse olevat vähki põhjustav aine. Kuigi ei ole veel lõplikke ja veenvaid fakte, et laste friikartulitarbimisel ja vähil on seos, on arvatud, et vähk lastel vanuses 3-5 eluaastat on tõusuteel. Senikaua, kuni seda ei ole tõestatud ja uuringud kestavad on siiski soovitav oma lapsed friikartulitest eemal hoida.

Seega järgmine kord kui lapsega välja sööma lähed, telli talle friikartulite asemel näiteks ahjukartuleid või kartuliputru.


Allikas: http://okomarket.ee/uudis/90/miks-friikartulid-meile-kahjulikud-on-1/

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Millised on head ja arendavad mänguasjad?
Mänguasjade valik poodides on ääretult lai. Hea ja kasuliku mänguasja valimine võib olla päris keeruline. Öeldakse, et parimad harivad mänguasjad on need, mis arendavad teatud kindlat oskust. 
Nuputamisvihikud köögiviljadest
Nüüd on välja tulnud uued Jänku-Jussi nuputamisvihikud köögiviljadest. 
Kas komm võib hambad terveks teha?
Me teame, et kommis sisaldub suhkrut, suhkur aga tekitab hambaauke. Kas siis iga maiustus on rünnak meie hammastele? Usu või ära usu, kuid sul on võimalus süüa magusat ja samal ajal hoopis oma hambaid kaitsta.
Noored ja alaealised töötajad
Suvine koolivaheaeg läheneb kiiresti ning paljud noored soovivad endale teenida suvel taskuraha. Selleks, et alaealised lapsed siiski endale liiga ei teeks tasub teada asjakohast seadusandlust. 
Mida rääkida lastele tuleohutusest?
Koolis käivad lapsed veedavad kodus iseseisvalt päris palju aega ning seetõttu on oluline lapsele meelde tuletada mõned ettevaatusabinõud, et kodus tuleõnnetust ei juhtuks. Juba lasteaias on läbitud tuleohutusalane koolitus ning laste teadlikkus, mida tohib teha ja mida mitte on üsna kõrge, kuid kordamine on tarkuse ema.