Tervislik elu
Hapukapsas kui ravimtoit
Hapukapsast võib pidada üheks eestlaste rahvusroaks. Vastupidiselt ameeriklastele, ei ole meile vaja seletada, et hapukapsas on kasulik ja et seda süüakse ka ilma kuumtöötlemata. Aga kas olete ikka teadlik, millise imelise potentsiaaliga ravimtoiduga hapukapsa näol tegemist on?
Paar sõna imikute ja laste soolestiku mikrofloorast
Elu on sünnist alates tulvil katsumusi. Peale pika imetamisperioodi ja tervislike eluviiside vajavad lapsed harmoonilist ja armastavat keskkonda, sest stress nõrgestab nende immuunsüsteemi. Laste immuunsüsteem võib vajada toetust nii kaua, kuni see on väljaarenenud. 
Imelik ja imeline nuikapsas, mida armastavad ka lapsed
Nuikapsas on suurepärane komponent erinevates toorsalatites, lisand erinevates paja- ja ahjuroogades ning sobib küpsetamiseks ja grillimiseks. Tegemist on ühe maitsvaima kapsasordiga ning suve mõnusaim toiduavastus. Mõnusalt krõmpsuvat ja magusat nuikapsast lapsed lausa armastavad.
Karulauk – vitamiinirikas kevadekuulutaja
Karulauguhooaeg on alanud ning see on söödavatest umbrohtudest üks esimesi kevadekuulutajaid. 
Bacillus subtilis – võimas salarelv haiguste vastu
Probiootikumid on WHO poolt defineeritud kui elus mikroorganismid, mis piisavas koguses manustatuna omistavad peremeesorganismi tervisele positiivset efekti. Kuni tänaseni on probiootikumidena käsitletud peamiselt piimhappebaktereid, kuid aina rohkem on hakanud tuntust koguma ka teised bakterid, sh Bacillus´ed.
Sipelgapuu koor - hoiab sind viirustest
Järjest enam kogub populaarsust sipelgapuu koore toidulisand (nii tinktuuri kui kapslitena). Lihtsalt öelduna on sipelgapuu koor valuvaigistav ja põletikuvastane vahend, millel on toniseerivad ning antioksüdantsed omadused. 
Peatäide ennetamine ja ravi
Suuremates lastekollektiivides (lasteaed, kool) võivad aeg-ajalt tekkida täide puhangud. See on üks äärmiselt ebameeldiv ja tüütu probleem, kuid on olemas kindlad võtted neist efektiivselt vabanemiseks.
Milline on kõige tervislikum suhkur?
Suhkrut on peaaegu igas toidus - soolastes toitudes, magusates toitudes, jookides ja kookides. Seetõttu tasub mõelda, millist suhkrut tarbime ja kui tervislik see meile on. Levinud on teadmine, et valge suhkur pole tervisele kasulik ning selle asemel võiks tarvitada pigem pruuni suhkrut.
Kuidas pääseda puukide eest?
Puugihooaeg on alanud. Igal aastal hoiatatakse puugiga kokkupuute eest, kuna nendega võivad kaasnevad puukentsefaliit või puukborrelioos. Lapsevanemad on sel teemal eriti tundlikud, sest lapsed viibivad kevad-suvisel ajal väga palju looduses ja puugiga kokkupuute tõenäosus on üsna suur.
Ettevaatust - Hispaania maasikas!
Pea iga suuremas kaubanduskeskuses müüakse imeilusaid ja suuri maasikaid. Nende lummav lõhn meelitab paljusid, eriti lapsi. Paraku on Hispaania maasikas täis pestitsiide ning tervislikust maasikast on asi kaugel.
Õunaäädikas tugevdab tervist
Õunaäädikas sobib ühekorraga nii organismi puhastamiseks kui tugevdamiseks, raviks ja isegi toiduks. Iseäranis hästi saab sellega maitsestada kevadisi rohelisi salateid nii õlikastme koostisosana kui iseseisva põneva maitseäädikana.
Köharavi - tõhusad looduslikud mähised ja salvid
Peamiseks köha põhjustajaks meie külmas ja niiskes kliimas on infektsioon hingamisteedes ning paraku kimbutab see väga sageli väikelapsi. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on väga tõhusad ja lihtsad nipid ka kõige tüütuma köha taltsutamiseks.
Miks on tatar niivõrd kasulik toiduaine?
Tatratangu peetakse „tangude kuningannaks”. Toitude valmistamisel kasutatakse tatratangu laialdaselt riisi asendajana (Indias kutsutakse seda isegi mustaks riisiks).  
Soojendav tervisenaps viiruste kõrgajal
Esimeste haigusnähtude peletamiseks tasub aeg maha võtta ning kosutada end lõõgastava joogiga. Tervist toov jook soojendab ja ergutab hästi immuunsüsteemi.
Astelpaju kui väärtuslik ravimtaim ja toidulisand
Astelpaju hooaeg on käes ning turult saab osta kodumaiseid marju. Astelpaju on väärtuslik ravimtaim ning toidulisand. Astelpaju viljades on suurel hulgal erinevaid vitamiine ja mikrotoitaineid, mida keha igapäevaselt vajab.
Säilita nutikalt aia- ja metsasaadusi
Eesti kliimas on värskete kodumaiste aia- ja metsasaaduste aeg nii lühike, et suvel laetud vitamiinivarudest ei piisa organismil talve üleelamiseks. Seetõttu tuleb just suvisel perioodil mõelda, milliseid marju, aed- ja puuvilju ning seeni saab säilitada talvise vitamiinvaeguse vältimiseks ning toidulaua mitmekesistamiseks. 
Ole teadlik nätsu koostisest ja selle mõjust lapsele
Telereklaamidest ja ajakirjadest on meile kõigile meelde jäänud, et nätsu tuleks närida peale igat söögikorda. Arvestades missuguse populaarsuse närimiskumm on saavutanud ja et ka lapsed seda suures koguses tarbivad, peaksime vast huvi tundma, millest nätsud üldse tehtud on?
Sibul ja küüslauk rahvameditsiinis
Sibul ja küüslauk on kõigile tuntud kui rahvameditsiini põhiline raudvara. Sibula ja küüslauguga saab ennetada ja ravida külmetushaigusi, tõsta keha üldist toonust ning on abiks kümnete erinevate vaevuste korral.
Huuletubakas hävitab noorte tervist
Tubakast rääkides on seni rohkem tähelepanu pööratud suitsetatavatele tubakatoodetele, mille klassikaliseks näiteks on sigaret, vähem on aga räägitud suitsuvabadest tubakatoodetest. Nende tarvitajateks on Eestis just teismelised ja noored. 
Suhkrust ja selle mõjust tervisele
Oleks hea, kui iga inimene mõistaks, kuidas tekib suhkru tarbimise nõiaring ehk pidev magusaisu ja suhkrusõltuvus. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on suhkru mõju kohta väga asjakohane kirjutis.

Mida ütlevad munapakendite sildid munade tootmise kohta?

teisipäev, 23. september 2014
Inimeste üldine teadlikkuse tase selle kohta, kuidas toiduks kasvatatavaid loomi ja linde koheldakse on tõusuteel. Eetilised kaalutlused mõjutavad inimeste tarbimisotsuseid aina sagedamini. On vähe teaduslikku kinnitust sellele, et hästi koheldud loomade liha on kõrgema toiteväärtusega, kuid paljud tarbijad ja isegi kokad leiavad, et lisaks eetilistele kaalutlustele on tegemist ka maitsvama ja väärtuslikuma toorainega. Kanamunade tootjad on ehk kõige kiiremini hakanud tarbijate soovidele vastu tulles kanadepidamise tingimusi muutma ning poeletil laieneb saadaolevate munade valik. Mis vahe on mahemunadel, vabapidamisel kanade munadel ja puurikanade munadel?

Munade puhul on pikka aega toodud välja, et need sisaldavad palju kolesterooli ning seetõttu tuleks nende tarbimist piirata. Toitumisteadlane Carrie Ruxton leiab, et munade mõju südame-veresoonkonna haiguse väljakujunemisel on väiksem kui seni arvatud. On tõsi, et munad võivad tõsta veidi vere kolesteroolitaset, kuid samas on neis palju toitaineid, mis alandavad südamehaiguste riski: B12 ja D-vitamiin, riboflaviin, folaadid ja täisväärtuslikud valgud.

Vabapidamisel kanade munad on kõrgema toiteväärtusega
Kõikide munade toiteväärtus ei ole aga võrdne. Vabapidamisel kanade munad on toitainete osas oluliselt paremad kui puurikanade munad. 2007. aastal viis väljaanne Mother Earth News läbi võrdluse vabapidamisel kanade munade tegeliku toitainete sisalduse ja USDA (U.S. Department of Agriculture) ametliku info vahel suurtööstuste kanamunade toitumisinfo kohta. Vabapidamisel kanade munades on keskmiselt kolmandiku võrra vähem kolesterooli ja veerandi võrra vähem küllastunud rasvu. Samas on seal kaks kolmandikku enam A-vitamiini, kaks korda rohkem oomega-3 rasvhappeid, kolm korda rohkem E-vitamiini ja seitse korda enam beetakaroteeni. Suur vahe toitainete sisalduses tuleneb sellest, et vabapidamisel olevate kanade menüü on sageli oluliselt mitmekülgsem kui puurikanadel.

Vabapidamisel kanade munad on sageli ka hinnalt kallimad kui puurikanade munad. Kuna inimesed on harjunud suurte linnutööstuste toodangu odava hinnaga, siis on nõudlus munade järele suur. Võib arvata, et kui inimesed teaksid enam puurikanade elutingimustest ja nende munade viletsamast toiteväärtusest, siis võib-olla valiks nii mõnigi inimene tarbimiseks pigem vähem, aga kvaliteetsemaid mune, mille tootmine ei ole olnud lindude piinamine. Tarbimisotsuste kaudu on tegelikult võim meie käes. Suurtööstuste munade ostmisest loobumine on üks väike, kuid oluline samm sellel teel, et anda tööstustele märku, et midagi peab lindude elutingimustes muutuma. Iga karp vabapidamisel kanade mune saadab signaali.

Munakanade pidamistingimused
Munade tootmist saab jagada nelja kategooriasse – puurikanad, õrrekanad, vabapidamisel kanad ja mahekanad.
  • Puurikanadel on ruumi veidi väiksem pind kui A4 suuruses paberileht. Neil ei ole pesa, nende puur ei ole piisavalt suur, et tiibu sirutada ning loomulikult veedavad nad terve elu selles kitsas elupaigas. Kuna sellistes tingimustes on kanad väga suure stressi all ja kipuvad üksteist nokkima, siis kärbitakse nende nokkasid.
  • Õrrekanade pesa on veidi suurem, selles on pesa ja õrs. Siiski on tegemist kitsa puuriga, mis ei võimalda liigiomast käitumist nagu jooksmist ja tiibade lehvitamist. Kuna pesasid on siiski kanade hulga kohta ebapiisavalt ja ruum kitsas, siis on tarvilik lindude nokkade kärpimine.
  • Vabapidamisel kanadel on olemas turvaline õrte ja pesadega ruum, millest on väljapääs piiratud aedikusse, kus neil on võimalik tiibu lehvitada, siblida ja ringi liikuda. Aediku suurus oleneb suures osas kanala asukohast ja võimalustest. Mida suurem see on, seda enam pakub see kanadele valikuvõimalusi toidulaua rikastamiseks, kuid seda raskem on seda kaitsta kiskjate eest. Vabapidamisel kanade nokkasid valdavalt ei kärbita.
  • Mahemunade sertifikaati on võimalik taotleda juhul, kui lisaks eelpoolnimetatud vabapidamistingimustele on kanade toit samuti mahe ja vaba antibiootikumidest ning hormoonidest.
Vaata munadel olevat koodi
Selleks, et saada kinnitust, kuidas on munad toodetud, tuleb vaadata munadel olevat koodi. Alates aastast 2004 kehtib Eestis Euroopa Liidu direktiiv, mis tagab, et munadel on ühtne arusaadav märgistus. See sisaldab kanade pidamisviisi, tootjamaad ja farmi numbrit, et ostjad saaksid valida puurikana või vabalt peetud kanade munade vahel. Esimene number koodis näitab kanade pidamise viisi (1 – vabalt peetavate kanade munad, 2 – õrrekanade munad, 3 – puuris peetavate kanade munad), sellele järgnevad tähed tähistavad päritolumaad (Eestis on see EE) ning päritolumaa koodi järel on konkreetse farmi number, mida väljastab Veterinaar- ja Toiduamet vastava taotluse alusel.

Munade pakenditel kasutatakse veel mitmeid erinevaid väiteid, et neid paremini turustada. Sageli ei ole kahjuks nende väidete taga eriliselt paremat toiteväärtust. “Tervisemunad“, “Oomega-3 munad“ ning teised sarnased nimetused tähendavad seda, et kanade toidulauda on rikastatud toidulisandite ja vahel ka värvainetega. Kuna aga kanade pidamisviis jääb samaks, siis on selliste munade suurem toiteväärtus kaheldav. Ei tasu lasta ennast petta ilusatest loosungitest või piltidest, kõige kindlama info kanade pidamistingimuste kohta saab muna pealt koodi lugedes.


Allikas: www.telegram.ee/toit-ja-tervis/mida-utlevad-munapakendite-sildid-munade-tootmise-kohta#.VCCCE5SSx8Epood.minuaps.ee - soodsalt kodused asjad
Biolatte, Cybex, Haba, Herlitz, Huggies, L-Arni toidulisandid, Lotte voodi- ja vannitoariided, Muumi mähkmed, Neutral, Sonett puhastusvahendid, Yomi toidulisandid, Weleda kosmeetika kogu perele

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Märka rongi - õpeta lapsele, kuidas käituda ohutult rongi ja raudtee läheduses
Uued rongid on ilusad, mugavad, keskkonnasõbralikud, vaiksed ja kiired. Kahest viimasest positiivsest omadusest võib aga tulla suuri probleeme, kui me ei õpi märkama rongi, mis liigub väga kiiresti ja väga vaikselt.
Milline peaks olema õige ennetustöö netiohtude eest?
Interneti kasutamine on tänapäeval igapäevane tegevus, laste ja noorte elus on see keskkond juba aga pea möödapääsmatu. Seetõttu on eriti tähtis meeles pidada, et see piiramatute võimalustega keskkond on turvaline vaid juhul, kui seda õigesti kasutada.
Töödeldud lihatooted põhjustavad enneaegset surma
Liigne töödeldud liha söömine põhjustab varasemat surma. Uurijad jälgisid kümne Euroopa riigi inimesi keskmiselt 13 aastat ning selgitasid välja, et kõige suurematel lihatoodete sööjatel oli kõige suurem risk surra südamehaigusesse või vähki. 
Väikelapse kõne areng ja selle toetamine
Väikelapse kõne areng algab juba varakult, enne kui seda ise tajume. See läbib mitmeid etappe ning esimeste eluaastate jooksul kujuneb välja kõnelemisoskus. Sorava ja selge kõneni jõudmisel võib osadel lastel tekkida ka takistusi, kuid õigel ajal abi otsides ja teda õigesti toetades, saadakse probleemidest üle.
Kogu tõde televiisori ja väikelapse kohta
Tänapäeval pole vaja eriti otsidagi, et kohata ehmatama panevat statistikat laste ja teleri kohta - leiate seda ajalehtedest, ajakirjadest ja televisioonistki. Võttes kokku erinevad uuringud teleka vaatamise mõjust lapse vaimsetele võimetele ja tervisele, tasub ehk mõelda, kui palju ja mida me lastele telekast näitame.