Turvalisus
Vanem peab teadma, kus laps on
Suvevaheaeg on kohe kohe algamas ning koolilastel on teoksil palju põnevat. Lapsevanematel on oluline teada, et alla 16 aastastel lastel on seadusega kehtestatud ilma täiskasvanud saatjata liikumispiirang. 
Kassi- ja koerahammustus vajab kiiret puhastamist
Kassilt saadud vigastused on kas kriimustused või torkehaavad ning need võivad olla üsna sügavad. Häda ei tekita haava sügavus, vaid see, et kassi süljest satuvad haava mikroobid. Looma mikroobid tekitavad infektsiooni, mille tüsistusena võib tekkida veremürgistus. Põletik võib tekkida juba 20-30 minutit pärast hammustust. Haav läheb mädaseks ja hakkab punetama.
Kui laps läheb üksinda ringi rändama
Mõned lapsed on väga aktiivsed ja energilised. Neile meeldib ringi joosta ja sageli kaasneb sellega ka vanema silmade eest ära kadumine. Teised lapsed lähevad lihtsalt vanema kõrvalt omaette kõndima ja ei vaata kordagi tagasi. Sellele probleemile on välja pakkunud lahenduse maailmakuulus lapsehoidja Jo Frost. Tema nimetab seda rändlusmeetodiks.
Esmaabi - põletushaavad lapse nahal
Kui su laps end põletab, hoia külmkapist ja sügavkülmikust eemale ning suundu kraani poole.
Esmaabi - elektriõnnetused lapsega
Elektrilöök võib põhjustada üliraske šokiseisundi ja elektripõletusi. Kergema vigastuse korral tunneb kannatanu peapööritust, valu. Šokiseisund tekib, kui vool on tugev, kontakt kestab kaua ja elekter läbib lapse keha elutähtsaid tsoone. Kontakti kohas tekib põletus.
Esmaabi - kui võõrkeha satub hingamisteedesse
Kui inimene üheaegselt sööb, joob, räägib ega näri piisavalt toitu, võib kõripealis jääda valel ajal avatuks. Toit võib söögitoru asemel libiseda hingekõrisse. Edasine sõltub juba sellest, kui suur on võõrkeha ja kuhu see sattus. Esmaabi teadmised on sel puhul kriitiliselt vajalikud ning võib päästa elu.
Lämbuva imiku aitamine
On oluline teada, kuidas aidata kiiresti ja õigesti oma väikest beebit, kes on endale miskit kurku tõmmanud. Need õnnetused juhtuvad alati ootamatult ning seetõttu peab teadma, mida siis ette võtta.
Anafülaktiline šokk ja esmaabi
Anafülaksia on eluohtlik, kiiresti kujunev ülitundlikkuse reaktsioon, mis võib viia šokini. Selle tagajärjel võivad väga kiiresti tekkida pöördumatud kahjustused organites.
Esmaabi - võõrkeha silmas ja silmavigastused
Kõige sagedamini satuvad lastele silma liivaterakesed. Kuid silma võib sattuda ka ripsmekarv, kivike möödasõitva auto rataste alt või ilutulestiku järel õhus hõljuv osake. Kui võõrkeha asub silma limaskesta peal, ei ole tunginud selle sisse ega seda vigastanud, võite võõrkeha silmast ise eemaldada. Kui aga võõrkeha on raske eemaldada ja laps kurdab valu, tuleb pöörduda kiiresti arsti juurde.
Ettevaatust elektrooniliste aknaklaasidega!
Lastele meeldib mängida igasuguste nuppude ja pultidega. Autos olles peab sellele pöörama erilist tähelepanu, sest elektroonilised aknaklaasid võivad olla lapse jaoks ohtlikud.
Kuidas väikelastega ohtudest rääkida ja traagilisi veeõnnetusi ära hoida?
1–3-aastaste laste arenguülesanne on oma keha ja teda ümbritseva maailma tundmaõppimine. Tohutu uudishimu, vajadus kõike ise järele katsuda, maitsta, loopida, ronida jne paneb neid sageli olukordadesse, kus õnnetused on kerged juhtuma.
Rästikuhammustuse esmaabi
Suvisel ajal looduses ringi liikudes tasub olla ettevaatlik. Lisaks palju kardetud puukidele, võib metsas kokku puutuda ka rästikuga. Seetõttu on väga tähtis vaadata oma jalgade ette. Kui rästik hammustab, tuleb kutsuda kiiresti abi.
Lapse peavigastused - millal ja miks peab arsti kutsuma?
Paljud täiskasvanud arvavad, et kui laps millegagi vastu pead saab, on väga ohtlik tal magada lasta. Kui peavigastus ei ole tõsine, võib enamasti lapsel siiski magada lasta, eriti kui ta teeb endiselt regulaarseid uinakuid ning on harjunud keskpäeval magama või kui on õhtul aeg magama minna.
Mürgistuse sümptomid lapsel
Lapsed õpivad esimestel eluaastatel maailma tundma sageli maitstes. Paraku aga leiavad sel eluperioodil tee lapse suhu ka vähemal või rohkemal määral ohtlikud ained. Heal juhul lõpeb selline maailma avastamine ehmatusega, rängemal juhul eluaegse terviseprobleemiga.
Vali autoklaasile ohutu päikesesirm
Kevadine päike paistab järjest eredamalt ning auto aknale kinnitatud päiksesirm on laste jaoks hädavajalik, kui just pole tumendatud aknaklaasid. Päikesesirmi ostes on oluline jälgida, et see oleks ohutu.
Õpeta laps enda eest seisma
Kõik oluline saab alguse kodust - meie väärtushinnangud, suhtumine teistesse inimestesse, meie käitumine. Avaldame mõned mõtted, mida võiks lapsele õpetada turvalisest liiklemisest, enda hoidmisest ja oma vara kaitsmisest. 
Kiivri kandmine vähendab oluliselt pea- ja ajuvigastuste ohtu
Liiga sageli on linnapildis näha lapsi ratastel sõitmas ilma kiivrita. Kiiver kuulub nende abivahendite hulka, mis võib päästa lapse raskest traumast või koguni elu. Kiivri kandmine on kohustuslik ja seejuures on väga tähtis, et see oleks lapsele paras.
Esmaabi - kuidas elustada last?
Kui laps kaotab teadvuse, tuleb kutsuda kiirabi. Enne selle saabumist andke kannatanule esmaabi, seda peaks oskama iga lapsevanem ja hoidja. Teadvusetu lapse aitamisel tuleb tegutseda selle järgi, milline on lapse seisund.
Kui ohutu on kasutatud ja laenutatud turvatool?
Turvatoolide valik on poodides suur ning veelgi suurem on nende järelturg. Turvatooli ostu võib pidada omamoodi investeeringuks, sest see võib päästa lapse elu. Seetõttu on oluline veenduda kasutatud turvatooli ostes või laenates selle kvaliteedis.
Esmaabi luumurru korral
Talvisel ajal on libeduse tõttu palju enam luumurde kui muul aastaajal. Seetõttu on kasulik teada peamisi esmaabi võtteid.

Märka rongi - õpeta lapsele, kuidas käituda ohutult rongi ja raudtee läheduses

kolmapäev, 24. september 2014
Uued rongid on ilusad, mugavad, keskkonnasõbralikud, vaiksed ja kiired. Kahest viimasest positiivsest omadusest võib aga tulla suuri probleeme, kui me ei õpi märkama rongi, mis liigub väga kiiresti ja väga vaikselt.

Et saaksime uute rongide üle üksnes rõõmu tunda, viib Tehnilise Järelevalve Amet koostöös MTÜ Operation Lifesaver Estoniaga läbi ohutuskampaania „Märka rongi!”

Uute rongide kasutusele võtmine muudab harjumuspärast olukorda nii rongiga liiklejale kui ka raudtee läheduses liikuvale inimesele, seetõttu tuleb ohutust silmas pidades olla senisest veelgi tähelepanelikum ning järgida liiklusreegleid ja juhiseid rongi sisenemiseks ja sealt väljumiseks, samuti raudtee piirkonnas liikumiseks. Maksimaalsed sõidukiirused uute rongide tulekuga küll ei muutu, kuid liiklejatel tuleb tähelepanu pöörata sellele, et uute rongide kiirendus kohaltvõtult on märksa suurem.

Lähenedes raudteeületuskohale ei piisa üksnes vasakule vaatamisest – rongid võivad tulla nii vasakult kui paremalt ning enne rööbasteede ületamist tuleb veenduda, et oht ei varitseks kummastki suunast. 
  • Rööbasteest tasub alati võimalikult kaugele hoida. Kõige lihtsam põhjus selleks on asjaolu, et eriveoseid vedav rong võib olla kummastki küljest kuni 1,5 m laiem kui rööpapaar, millel ta liigub.
  • Teine ja sugugi mitte vähemohtlikum põhjus seisneb selles, et suurel kiirusel liikuv rong tekitab enda ümber õhukeerise, mis võib selle mõjupiirkonda sattunud esemeid või ka inimesi endaga kaasa tõmmata.
Tulenevalt rongi suurest kiirusest oleme just õhukeerise tekkimise läbiviidava ohutuskampaania keskmesse tõstnud. Kampaania teleklipi tegelasteks on ema oma väikese tütrega, kes hoole ja armastusega oma nukuvankrit lükkab. Kui nad raudtee ooteplatvormile jõuavad, möödub neist suurel kiirusel rong. Kuigi ema oma tütart turvalist kaugust märkivast kollasest joonest kenasti eemal hoiab, jääb nukuvanker kahetsusväärselt kollase joone taha ehk rongile liiga lähedale. Tulemuseks on see, et tuulekeeris tõmbab nukuvankri kaasa, mis koos nukuga platvormilt alla rööbastele kukub. Kampaania paneb inimestele südamele, et rööbasteest tuleb alati, olgu siis ooteplatvormilt, raudteeületuskohal või kusagil looduses turvalisse kaugusse jääda.


Vaata lähemalt ohutusalast videot: http://ole.ee/rong/ohutuskampaania/
pood.minulaps.ee
- soodsalt kodused asjad
 

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Pirita Kirbuturg, 27. september
september
Juba sel laupäeval, 27. septembril kl 11-14 toimub Pirita Vaba Aja Keskuses kirbuturg.
Rahvusvaheline koertenäitus - Dogshow 2014, 27.-28. september
september
Kui sinu laps on suur koerte sõber, tasub sel nädalavahetusel külastada rahvusvahelist koertenäitust.
Milline peaks olema õige ennetustöö netiohtude eest?
Interneti kasutamine on tänapäeval igapäevane tegevus, laste ja noorte elus on see keskkond juba aga pea möödapääsmatu. Seetõttu on eriti tähtis meeles pidada, et see piiramatute võimalustega keskkond on turvaline vaid juhul, kui seda õigesti kasutada.
Mida ütlevad munapakendite sildid munade tootmise kohta?
Inimeste üldine teadlikkuse tase selle kohta, kuidas toiduks kasvatatavaid loomi ja linde koheldakse on tõusuteel. Eetilised kaalutlused mõjutavad inimeste tarbimisotsuseid aina sagedamini. On vähe teaduslikku kinnitust sellele, et hästi koheldud loomade liha on kõrgema toiteväärtusega, kuid paljud tarbijad ja isegi kokad leiavad, et lisaks eetilistele kaalutlustele on tegemist ka maitsvama ja väärtuslikuma toorainega. Kanamunade tootjad on ehk kõige kiiremini hakanud tarbijate soovidele vastu tulles kanadepidamise tingimusi muutma ning poeletil laieneb saadaolevate munade valik. Mis vahe on mahemunadel, vabapidamisel kanade munadel ja puurikanade munadel?
Töödeldud lihatooted põhjustavad enneaegset surma
Liigne töödeldud liha söömine põhjustab varasemat surma. Uurijad jälgisid kümne Euroopa riigi inimesi keskmiselt 13 aastat ning selgitasid välja, et kõige suurematel lihatoodete sööjatel oli kõige suurem risk surra südamehaigusesse või vähki.