Tervislik elu
Kuidas pääseda puukide eest?
Puugihooaeg on alanud. Igal aastal hoiatatakse puugiga kokkupuute eest, kuna nendega võivad kaasnevad puukentsefaliit või puukborrelioos. Lapsevanemad on sel teemal eriti tundlikud, sest lapsed viibivad kevad-suvisel ajal väga palju looduses ja puugiga kokkupuute tõenäosus on üsna suur.
Karulauk – vitamiinirikas kevadekuulutaja
Karulauguhooaeg on alanud ning see on söödavatest umbrohtudest üks esimesi kevadekuulutajaid. 
Sibul ja küüslauk rahvameditsiinis
Sibul ja küüslauk on kõigile tuntud kui rahvameditsiini põhiline raudvara. Sibula ja küüslauguga saab ennetada ja ravida külmetushaigusi, tõsta keha üldist toonust ning on abiks kümnete erinevate vaevuste korral.
Huuletubakas hävitab noorte tervist
Tubakast rääkides on seni rohkem tähelepanu pööratud suitsetatavatele tubakatoodetele, mille klassikaliseks näiteks on sigaret, vähem on aga räägitud suitsuvabadest tubakatoodetest. Nende tarvitajateks on Eestis just teismelised ja noored. 
Suhkrust ja selle mõjust tervisele
Oleks hea, kui iga inimene mõistaks, kuidas tekib suhkru tarbimise nõiaring ehk pidev magusaisu ja suhkrusõltuvus. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on suhkru mõju kohta väga asjakohane kirjutis.
Avasta D-vitamiini kasulikkus
Ilmselt oleme kõik kuulnud, et D-vitamiin on väga vajalik. Seda soovitatakse lastele anda juba sünnist alates. Miks siis ikkagi on D-vitamiin niivõrd oluline? 
Hapukapsas kui ravimtoit
Hapukapsast võib pidada üheks eestlaste rahvusroaks. Vastupidiselt ameeriklastele, ei ole meile vaja seletada, et hapukapsas on kasulik ja et seda süüakse ka ilma kuumtöötlemata. Aga kas olete ikka teadlik, millise imelise potentsiaaliga ravimtoiduga hapukapsa näol tegemist on?
Sipelgapuu koor - hoiab sind viirustest
Järjest enam kogub populaarsust sipelgapuu koore toidulisand (nii tinktuuri kui kapslitena). Lihtsalt öelduna on sipelgapuu koor valuvaigistav ja põletikuvastane vahend, millel on toniseerivad ning antioksüdantsed omadused. 
Nohu tõhus ravimine looduslike vahenditega
Enamiku külmetushaiguste juurde kuulub ka nohu - vesine nohu, paks nohu, lihtsalt kinnine nina - igaühel omamoodi. Praktika näitab, et mida kiiremini esimeste väiksemategi sümptomite ilmnemisel nohu ravimist alustada, seda kiiremini nohu taandub. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on head nõuanded nohu looduslikuks raviks.
Inhalaatori vajalikkus, valimine ja kasutamine
Väikelapsed on tihti haiged ning inhalaator on ülemiste hingamisteede haiguste korral suur abimees. Avaldame siinkohal asjakohase artikli, mis on kokku pandud koostöös lastearst Reet Raukasega.
Bacillus subtilis – võimas salarelv haiguste vastu
Probiootikumid on WHO poolt defineeritud kui elus mikroorganismid, mis piisavas koguses manustatuna omistavad peremeesorganismi tervisele positiivset efekti. Kuni tänaseni on probiootikumidena käsitletud peamiselt piimhappebaktereid, kuid aina rohkem on hakanud tuntust koguma ka teised bakterid, sh Bacillus´ed.
Köharavi - tõhusad looduslikud mähised ja salvid
Peamiseks köha põhjustajaks meie külmas ja niiskes kliimas on infektsioon hingamisteedes ning paraku kimbutab see väga sageli väikelapsi. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on väga tõhusad ja lihtsad nipid ka kõige tüütuma köha taltsutamiseks.
Peatäide ennetamine ja ravi
Suuremates lastekollektiivides (lasteaed, kool) võivad aeg-ajalt tekkida täide puhangud. See on üks äärmiselt ebameeldiv ja tüütu probleem, kuid on olemas kindlad võtted neist efektiivselt vabanemiseks.
7 supertoitu mälu parandamiseks
Igaüks tahab paremat mälu ja mida vanemaks saame, seda olulisem on pöörata tähelepanu toitudele, mis aitavad meil säilitada hallide ajurakkude hinnalisi võimeid. Õnneks on loodus varustanud meid superheade tööriistadega, mis hoiavad meele värske ja keha toonuses. Toitumistarkus.ee lehel on ilmunud sel teemal asjalik ülevaade.
7 põhjust, miks süüa küüslauku
Ilmselt on enamik meist kuulnud, et küüslaugu söömine on tervisele kasulik. See on imeline toiduaine, millel on palju erinevaid kasutusvõimalusi, olles seejuures tervisele niivõrd hea.
Külmetushaiguste tõrjumiseks - valmista ise astelpaju mesi
Astelpaju hooaeg on käes ning nüüd on õige aeg alustada ettevalmistusi külmetushaiguste tõrjumiseks. Soovitame valmistada oma perele maitsva ja suurepärase C-vitamiinist pakatava astelpaju mee.
Pihlakas on tulvil häid vitamiine
Pihlakas on Põhjamaade rahvastele suur kingitus, sest ta on kõige külmakindlam vitamiinirikaste viljadega puu. Marjade väärtus on sedavõrd suur, et neid tasub hoidistada ka talveks.
Säilita nutikalt aia- ja metsasaadusi
Eesti kliimas on värskete kodumaiste aia- ja metsasaaduste aeg nii lühike, et suvel laetud vitamiinivarudest ei piisa organismil talve üleelamiseks. Seetõttu tuleb just suvisel perioodil mõelda, milliseid marju, aed- ja puuvilju ning seeni saab säilitada talvise vitamiinvaeguse vältimiseks ning toidulaua mitmekesistamiseks. 
Arbuus pakatab tervisest
Kätte on saabumas arbuusihooaja tipphetk. Kahjuks peetakse seda suurepärast vilja aga vahel tühiseks kaalukasvatajaks ja mõttetuks magustoiduks. Toitumistarkus.ee on kokku pannud arbuusi kasulikkusest väga asjaliku kirjutise. 
Mida teha, kui laps on ülekaaluline?
Ülekaalulisel lapsel on märksa kergem kehakaalu langetada kui ülekaalulisel täiskasvanueas. Kurb on tõsiasi, et üle 60% lastest, kes on ülekaalus enne puberteeti, on tõenäoliselt ülekaalulised ka täiskasvanuna.

Mida teha, kui sind kimbutavad mesilased ja herilased?

neljapäev, 29. juuni 2017
Putuka nõelamine on ebamugav ja võib sageli olla ärritav, eelkõige mitmete nõelamiste korral. Väikelaste jaoks võib see osutuda teatud juhtudel isegi ohtlikuks.

Nõelata saamise ohtu on võimalik vähendada hävitades majas või selle läheduses paiknevad herilasepesad ja võttes väljas olles kasutusele ettevaatusabinõud.

Allergia putuka nõelamise vastu
Mõned inimesed on putuka nõelamise suhtes tundlikumad kui teised, ent väikesed lapsed kipuvad olema eriti tundlikud. Kuid ohustatud võtmegrupiks on need kolm protsenti elanikkonnast, kes on nõelas oleva mürgi suhtes allergilised. Allergia putuka nõelamise suhtes võib tekkida ükskõik millal, isegi kui varasemate nõelamiste suhtes ei ole reaktsioone esinenud.

Kutsuge koheselt kiirabi, kui kellelgi esineb putuka nõelamise tagajärjel tõsine reaktsioon.

Sümptomiteks võib olla minestamine, uimasus, iiveldus või hingamis- või neelamisraskused.

Putuka nõelamised ja putukahammustused
Putuka nõelamist ei tohiks segi ajada putukahammustustega. Putukas kasutab nõela enesekaitseks, kui ta tunnetab ohtu kas enda või oma koloonia suhtes. Ta nõelab süstides mürki naha sisse või selle alla. Toime on kohene ja tulemuseks on terav, põletav tunne.

Kui nõela kasutatakse kaitsevahendina, siis hammustavad putukad selleks, et verd imeda. Et anda putukale aega toituda, on putukahammustused välja kujunenud nii, et valu ei ole nii terav kui nõelamise puhul (kuigi parmuhammustus on väga valus).

Putuka nõelamisest
Kõige levinumad nõelavad putukad on herilased (sh vaablased) või mesilased. Herilased on kõige agressiivsemad ja võivad nõelata vähese provotseerimise peale.

Mesilased nii kergesti ei nõela, kõige tõenäolisemalt nõelavad nad siis, kui nende peale astuda või istuda. Mesilase nõelamise võtmemärgiks on see, et ta jätab oma nõela naha sisse ja mürgipaun jätkab mürgi pumpamist rohkem kui minuti jooksul.

Vastupidiselt on herilase või vaablase nõelamise ainsaks märgiks väike torkeauk. Kui herilane või mesilane nõelab, siis nõela ümber olev ala muutub kiiresti punaseks ja tekib kõrgenenud vorp (vedelik naha all). Vorp alaneb mõne tunni pärast, kuid see võib sügeleda kauem kui ühe päeva.

Putuka nõelamise ravi
Vastupidiselt levinud müüdile ei ole herilase nõelamine aluseline ja mesilase nõelamine on vaid kergelt happeline. Nõelamise keemia on palju keerulisem ja seega annavad traditsioonilised ravivõtted herilase nõelamiskoha leotamises äädikas või mesilase nõelamiskoha oma soodas vaid vähest leevendust. Kuid on olemas praktilised sammud, mida ette võtta.

Mesilase nõelamise korral võib valu vähendada olulisel määral, kui nõel koheselt eemaldada. Seda peab tegema ettevaatlikult kasutades teravaid sõrmeküüsi, pintsette või nuga - kuid olge ettevaatlik, et ei pigistaks nõelapauna, kuna see süstib rohkem mürki haava. Peske haav seebi ja veega ja seejärel vähendage turset leotades külmas vees või kattes külma kompressiga nagu riidesse mässitud jää (kuid ärge kunagi asetage jääd otse nahale).

Sügeluse leevendamiseks määrige peale hammustuste või nõelamise raviks mõeldud antihistamiini kreemi või võtke suukaudne antihistamiini tablett ("heinapalaviku tablett"). Paikset reaktsiooni aitab leevendada ka jäätükike või mõni piiritusepõhine lahus (näiteks mentoolpiiritus). Kalamiinsalvi võib samuti peale määrida haava jahutamiseks ja sügeluse leevendamiseks. Kui sügelus on tugev, pidage nõu oma apteekriga steroidkreemide osas.

Allergilise reaktsiooni sümptomid
Neil, kel on mõõdukas allergia nõelamise suhtes, võib esineda üldisem paistetus haava ümber. Pidage nõu arstiga, kui paistetus on tugev või püsiv.

Kutsuge kiirabi koheselt kui ükskõik milline järgnevatest sümptomitest esineb 30 minuti jooksul pärast nõelata saamist:
 • Turse kaela, suu või keele ümber, mis võib takistada hingamist
 • Hingeldamine, lämbumine või võimetus hingata
 • Minestamine, uimasus või peavalud
 • Igasugused valud rinnus
 • Iiveldus või kõhukrambid
Pidage meeles, et allergia nõelamise suhtes võib tekkida ükskõik millal. Neil, keda on eelnevate aastate jooksul nõelatud kaks korda või rohkem, on suurem risk saada allergia. Teiseks kõrge riskiga grupiks on need, kes kannatavad muude allergiate käes (nagu õietolm või lemmikloomad).

Raske allergiareaktsioon vajab kiiret asjatundlikku abi. Kannatanu tuleb panna pikali nii, et käed ja jalad oleksid südamest kõrgemal. Kui hingamine peaks seiskuma, tuleb kiirabi saabumiseni teha kunstlikku hingamist. Mesilasmürgi suhtes allergilised inimesed peaksid väljas viibides alati kaasas kandma tõhusaid allergiavastaseid ravimeid, et neid saaks vajadusel kohe kasutada.

Mesilase nõelamise järgselt tuleks kohe nõel välja tõmmata ja teha süst EpiPeniga (automaatsüstlas 0,3 mg adrenaliini täiskasvanule), lisaks võtta sisse üks tablett Zyrtecit või Claritini ning kiiresti haiglasse sõita.

Putuka nõelamise vältimine
Inimesed, kes on putuka nõelamise suhtes tundlikud, peaksid hoolitsema nõelata saamise ohu minimeerimise eest, kuid on olemas praktilised sammud, mida on võimalik ette võtta.

Vältimaks nõelata saamist õues olles:
 • Vältige eredavärvilist riietust ja tugevaid lõhnu nagu parfüümid ja deodorandid, kuna need meelitavad putukaid ligi;
 • Kandke pikki käiseid, pükse, jalanõusid või mütse, et vähendada katmata nahka;
 • Kasutage katmata nahal putukatõrjepihusteid;
 • Kasutage putukatõrjevahendeid või küünlaid;
 • Ärge jätke lahtiselt magusaid jooke ega toite;
 • Enne istumist, lamamist või puhkamist vaadake, et seal ei oleks mesilasi;
 • Vältige alasid, kus herilased kobarasse kogunevad nagu näiteks viljapuuaiad;
 • Mahakukkunud viljade korjamisel kandke kindaid.
Ärge kunagi püüdke lüüa herilasi ega mesilasi. See suurendab nõelata saamise tõenäosust ja võib ärritada sülemit. Ärge vehkige kätega ja püüdke mitte paanikasse sattuda, kuna ka see ärritab putukaid. Kui sisenete alale, kus on palju nõelavaid putukaid, kõndige rahulikult ja aeglaselt eemale.

Nõelavad putukad kodus ja aias
Tuppa kinni jäänud herilast võib piserdada herilaste ja mesilaste tõrjevahendiga.
Mesilased on keskkonnale kasulikud ja neid ei tohiks tappa, kui nad ei ole ohtlikud ja see ei ole vajalik. Kui Teie kodus või aias on suur hulk herilasi või mesilasi on tõenäoline, et läheduses on pesa. Oluline on tegeleda pesadega nii varakult kui võimalik - herilased muutuvad suve lõpus agressiivsemaks ja on ohutum tegeleda nendega enne seda.

Allikas: www.rentokil.ee
maaleht.delfi.eepood.minulaps.ee
 - tuntud kaubamärgid, hea hind
Biolatte, BabyBjörn, Carriwell, Cybex, Ecosh, GloMinerals, Herlitz, Hoppekids, Laica, Lego, Maxi-Cosi, Makayla Design, Muumi, Solgar, Sonett, Stiga, Terranova, Weleda 

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Piip ja Tuut vabaõhuetenduses - Preili Landskrone ja härra Pilstickeri armastuslugu 13.-15.06
juuni
Lavastus sai Salme Reegi nimelise teatri aastaauhinna 2014.
Vivendi linnalaager - saame sõbraks puidu ja paberiga 09.06-29.08
juuni
Vivendi Koolituskeskuse puidu- ja paberistuudio korraldab algklassilastele linnalaagri "Saame sõbraks puidu ja paberiga" 09.06-29.08.
Minu mõistus on otsas - kuidas tulla toime väikelaste jonni, nutu ja vihapursetega?
Raamatu "Minu mõistus on otsas" psühholoogist autor Isabelle Filliozat näeb, et paljud vanemad kulutavad oma akud tühjaks laste igapäevaseid kriise lahendades. Raamatus tuleb ta vanematele appi, seletades, mida lapsed oma kriiside ajal tunnevad ja mis nende käitumist võib põhjustada. Igale probleemile soovitab ta lahenduse, mis ei kustutaks lihtsalt tulekahju, vaid aitaks lapsel kasvada iseseisvaks ja vastutustundlikuks täiskasvanuks.
9 väljendit, mida ei tohiks lapsele öelda
Olles hõivatud paralleelselt mitme tegevusega, tunnevad lapsevanemad aeg-ajalt suurt väsimust. Seetõttu võib suust välja lipsata ka väljendeid, mida oleks parem vältida.
Hooandja projekt - peremäng Härjapõlvlaste riid
Valmimas on uus, põnev ja haarav peremäng "Härjapõlvlaste riid," mis on saanud inspiratsiooni Kreutzwaldi samanimelisest muinasjutust. Tegemist on kaardi-täringumänguga, mis on mõeldud nii lastele kui ka täiskasvanutele.