Tervislik elu
Karastusjoogid ja selle mõju tervisele
Kas olete mõelnud, milline on laialt reklaamitavate „karastusjookide“ Coca-Cola, Pepsi, RC Cola, aga ka suhkrust tulvil Fanta, Sprite-i, 7Up-i  ja paljude teiste limonaadide mõju meie kehale? Tundub, et karastava efekti varjus meelitatakse inimesi (ja eelkõige nõrgema immuunsüsteemiga lapsi)  nautima hoopis ülekaalu, südamehaigusi, osteoporoosi ja vähki.
Mustikas on tõeline tervisepomm
Mustikad on imemarjad vanusega võitlemiseks, suurepärased mälu parandajad, silmaprobleemide leevedajad, salenejate abistajad ning kogunud tuntust ka parima laste kõhurohuna. 
Imelihtne kodune ja tervislik majonees
Majoneesi peetakse klassikaliselt rasvarikkaks ja ebatervislikuks toiduks. Kui teha seda ise, on võimalik saada tulemuseks koduselt maitsev ning tervislik hõrgutis.
Mida teha, kui sind kimbutavad mesilased ja herilased?
Putuka nõelamine on ebamugav ja võib sageli olla ärritav, eelkõige mitmete nõelamiste korral. Väikelaste jaoks võib see osutuda teatud juhtudel isegi ohtlikuks.
Lihtne nipp välismaiste puu- ja köögiviljade mürgikihist puhastamiseks
Poeletid on lookas välismaistest puu- ja juurviljadest, mis on hea välimuse ja pika säilimise eesmärgil pritsitud pestitsiitidega ehk keemiliste taimekaitsevahenditega. Väga lihtsa ja käepärase vahendiga on võimalik saada puu-ja juurviljad puhtaks.
Rabarberis peitub tervis
Rabarberi hooaeg on täies hoos. Rabarber on tõeline hitt kevadiste kookide sees ning tegelikkuses on tema kasutusvõimalused väga laialdased. Rabarber on äärmiselt väärtuslik selle poolest, et sisaldab rohkesti kergesti omastatavat kaaliumi, mis aitab säilitada normaalset südametööd ja vererõhku ning seetõttu ära hoida südameatakki, ajurabandust ja ohtlikku südamearütmiat. 
Millist imeväge kannab endas porgand?
Porgand on jõujuurikas, mida kasutatakse inimeste toidulaual juba 4000 aastat. Süües paar porgandit päevas, saame kätte vajaliku A-vitamiini koguse. Kui aga porgand sulle liiga hästi maitseb, on oht näost oranžiks muutuda:)   
Kuidas pääseda puukide eest?
Puugihooaeg on alanud. Igal aastal hoiatatakse puugiga kokkupuute eest, kuna nendega võivad kaasnevad puukentsefaliit või puukborrelioos. Lapsevanemad on sel teemal eriti tundlikud, sest lapsed viibivad kevad-suvisel ajal väga palju looduses ja puugiga kokkupuute tõenäosus on üsna suur.
Mida võiks teada toiduallergiatest?
Toiduallergiatest räägitakse palju, eriti laste puhul. Seetõttu on meditsiinilabor SYNLAB kokku pannud asjaliku artikli erinevatest toiduallergiatest ning nende põhjustatud reaktsioonidest.
Karulauk – vitamiinirikas kevadekuulutaja
Karulauguhooaeg on alanud ning see on söödavatest umbrohtudest üks esimesi kevadekuulutajaid. 
Bacillus subtilis – võimas salarelv haiguste vastu
Probiootikumid on WHO poolt defineeritud kui elus mikroorganismid, mis piisavas koguses manustatuna omistavad peremeesorganismi tervisele positiivset efekti. Kuni tänaseni on probiootikumidena käsitletud peamiselt piimhappebaktereid, kuid aina rohkem on hakanud tuntust koguma ka teised bakterid, sh Bacillus´ed.
Kuidas innustada last igapäevaselt aktiivselt liikuma?
Lapsed armastavad liikuda – joosta, mängida, tantsida, hüpata ja ronida. Neile on sündides kaasa antud loomuomane tahe olla kehaliselt aktiivne. Kuna meie kultuuriruumis on levinud arvamus, et hea laps on laps, kes püsib paigal, siis hakkab kahjuks teatud vanuses soov aktiivselt liikuda vaikselt raugema – tihtilugu just üleminekul lasteaiast kooli.
Lapsed ja suhkur: kui palju on liiga palju?
Magusatarbimist ei tasu kontekstist välja rebida, vaid analüüsida tuleks tervet lapse toitumist, ütleb toitumisnõustaja Kristin Salupuu. Lapsevanem peaks jälgima mitte ainult seda, kui palju magusat ta laps sööb, vaid ka mida ning kui palju laps üleüldse sööb – kas sööb regulaarselt hommiku- ja lõunasööki, vahepalu jm. Kui lapse iga toidukord põhiliselt magusast koosnebki, siis ilmselgelt on lisatud suhkru osakaal toidus liiga kõrge.
Linaseemned turgutavad ja tugevdavad tervist
Lina on üks vanimaid kultuurtaimi, selle seemneid on söönud nii inimesed kui loomad juba tuhandeid aastaid, ka on linaseemneid ning õli kasutatud lisaks toidulauale ka rahvameditsiinis.
Mida peaks teadma piimhappebakteritest?
Tänapäeval ei kahtle enam keegi piimhappebakterite kasulikkuses. Samas teavad vähesed, et meie seedesüsteemi tervis mõjutab tugevalt ka ajutegevust ning immuunsüsteemi. Seega on pidev oma seedimise eest hoolitsemine ehk valikute tegemine, mida süüa või mitte, kogu tervise seisukohalt väga oluline. Terje Tähe populaarses raamatus "Pereema raviraamat" on hea ülevaade piimhappebakterite toime kohta.
Kasemahl puhastab ja turgutab keha
Koos kevadega saabub võimalus turgutada oma talvest räsitud keha ja vaimu väärtusliku eliksiiriga – kasemahlaga. Kasemahl lausa kubiseb vitamiinidest ja mineraalidest.
Orgaaniline tseiloni kaneel – võimas abiline südamehaiguste ja veresuhkru korratuste puhul
Enamus haiguseid saavad alguse kehasse pugenud tasakaalutusest ning kiireim võimalus tervist taastada on luua kehale parimad võimalused balansi taassaavutamiseks. Kõige tõhusamalt ja jätkusuutlikumalt saab seda teha just sobivate looduslike lahenduste abiga.
13 tervisenäitajat, mida arstid soovitavad kontrollida
Enamik meist hoolitseb enda välimuse eest vabatahtlikult ja regulaarselt nt trennis või juuksuri juures käies, kuid (pere)arsti juurde jõutakse sageli alles siis, kui mõni terviseprobleem juba tõsist muret valmistab. Ometi on paljud haigused ennetatavad ja varajasel diagnoosimisel alluvad hästi ravile. 
17 võimalust teepuuõli kasutamiseks
Teepuuõli peaks kuuluma igasse majapidamisse. Teepuuõli leiab kasutust nii iluprotseduurides, majapidamises kui ka tervise parandamises. Tal on teada tuntud bakterivastane toime. 
7 tõhusat looduslikku võimalust halva hingeõhu kaotamiseks
Halb hingeõhk on äärmiselt ebameeldiv! Paljud haaravad niisuguses olukorras nätsu või mündimaitselise dražee järele, kuna see võimaldab vähemalt hetkeks probleemi varjata. Kahjuks ei kaota komm ega näts aga halva hingeõhu põhjust, mis võib olla seotud nii tervisehäirete, toiduvalikute kui halbade harjumustega.

Mida teha, kui sind kimbutavad mesilased ja herilased?

neljapäev, 29. juuni
Putuka nõelamine on ebamugav ja võib sageli olla ärritav, eelkõige mitmete nõelamiste korral. Väikelaste jaoks võib see osutuda teatud juhtudel isegi ohtlikuks.

Nõelata saamise ohtu on võimalik vähendada hävitades majas või selle läheduses paiknevad herilasepesad ja võttes väljas olles kasutusele ettevaatusabinõud.

Allergia putuka nõelamise vastu
Mõned inimesed on putuka nõelamise suhtes tundlikumad kui teised, ent väikesed lapsed kipuvad olema eriti tundlikud. Kuid ohustatud võtmegrupiks on need kolm protsenti elanikkonnast, kes on nõelas oleva mürgi suhtes allergilised. Allergia putuka nõelamise suhtes võib tekkida ükskõik millal, isegi kui varasemate nõelamiste suhtes ei ole reaktsioone esinenud.

Kutsuge koheselt kiirabi, kui kellelgi esineb putuka nõelamise tagajärjel tõsine reaktsioon.

Sümptomiteks võib olla minestamine, uimasus, iiveldus või hingamis- või neelamisraskused.

Putuka nõelamised ja putukahammustused
Putuka nõelamist ei tohiks segi ajada putukahammustustega. Putukas kasutab nõela enesekaitseks, kui ta tunnetab ohtu kas enda või oma koloonia suhtes. Ta nõelab süstides mürki naha sisse või selle alla. Toime on kohene ja tulemuseks on terav, põletav tunne.

Kui nõela kasutatakse kaitsevahendina, siis hammustavad putukad selleks, et verd imeda. Et anda putukale aega toituda, on putukahammustused välja kujunenud nii, et valu ei ole nii terav kui nõelamise puhul (kuigi parmuhammustus on väga valus).

Putuka nõelamisest
Kõige levinumad nõelavad putukad on herilased (sh vaablased) või mesilased. Herilased on kõige agressiivsemad ja võivad nõelata vähese provotseerimise peale.

Mesilased nii kergesti ei nõela, kõige tõenäolisemalt nõelavad nad siis, kui nende peale astuda või istuda. Mesilase nõelamise võtmemärgiks on see, et ta jätab oma nõela naha sisse ja mürgipaun jätkab mürgi pumpamist rohkem kui minuti jooksul.

Vastupidiselt on herilase või vaablase nõelamise ainsaks märgiks väike torkeauk. Kui herilane või mesilane nõelab, siis nõela ümber olev ala muutub kiiresti punaseks ja tekib kõrgenenud vorp (vedelik naha all). Vorp alaneb mõne tunni pärast, kuid see võib sügeleda kauem kui ühe päeva.

Putuka nõelamise ravi
Vastupidiselt levinud müüdile ei ole herilase nõelamine aluseline ja mesilase nõelamine on vaid kergelt happeline. Nõelamise keemia on palju keerulisem ja seega annavad traditsioonilised ravivõtted herilase nõelamiskoha leotamises äädikas või mesilase nõelamiskoha oma soodas vaid vähest leevendust. Kuid on olemas praktilised sammud, mida ette võtta.

Mesilase nõelamise korral võib valu vähendada olulisel määral, kui nõel koheselt eemaldada. Seda peab tegema ettevaatlikult kasutades teravaid sõrmeküüsi, pintsette või nuga - kuid olge ettevaatlik, et ei pigistaks nõelapauna, kuna see süstib rohkem mürki haava. Peske haav seebi ja veega ja seejärel vähendage turset leotades külmas vees või kattes külma kompressiga nagu riidesse mässitud jää (kuid ärge kunagi asetage jääd otse nahale).

Sügeluse leevendamiseks määrige peale hammustuste või nõelamise raviks mõeldud antihistamiini kreemi või võtke suukaudne antihistamiini tablett ("heinapalaviku tablett"). Paikset reaktsiooni aitab leevendada ka jäätükike või mõni piiritusepõhine lahus (näiteks mentoolpiiritus). Kalamiinsalvi võib samuti peale määrida haava jahutamiseks ja sügeluse leevendamiseks. Kui sügelus on tugev, pidage nõu oma apteekriga steroidkreemide osas.

Allergilise reaktsiooni sümptomid
Neil, kel on mõõdukas allergia nõelamise suhtes, võib esineda üldisem paistetus haava ümber. Pidage nõu arstiga, kui paistetus on tugev või püsiv.

Kutsuge kiirabi koheselt kui ükskõik milline järgnevatest sümptomitest esineb 30 minuti jooksul pärast nõelata saamist:
 • Turse kaela, suu või keele ümber, mis võib takistada hingamist
 • Hingeldamine, lämbumine või võimetus hingata
 • Minestamine, uimasus või peavalud
 • Igasugused valud rinnus
 • Iiveldus või kõhukrambid
Pidage meeles, et allergia nõelamise suhtes võib tekkida ükskõik millal. Neil, keda on eelnevate aastate jooksul nõelatud kaks korda või rohkem, on suurem risk saada allergia. Teiseks kõrge riskiga grupiks on need, kes kannatavad muude allergiate käes (nagu õietolm või lemmikloomad).

Raske allergiareaktsioon vajab kiiret asjatundlikku abi. Kannatanu tuleb panna pikali nii, et käed ja jalad oleksid südamest kõrgemal. Kui hingamine peaks seiskuma, tuleb kiirabi saabumiseni teha kunstlikku hingamist. Mesilasmürgi suhtes allergilised inimesed peaksid väljas viibides alati kaasas kandma tõhusaid allergiavastaseid ravimeid, et neid saaks vajadusel kohe kasutada.

Mesilase nõelamise järgselt tuleks kohe nõel välja tõmmata ja teha süst EpiPeniga (automaatsüstlas 0,3 mg adrenaliini täiskasvanule), lisaks võtta sisse üks tablett Zyrtecit või Claritini ning kiiresti haiglasse sõita.

Putuka nõelamise vältimine
Inimesed, kes on putuka nõelamise suhtes tundlikud, peaksid hoolitsema nõelata saamise ohu minimeerimise eest, kuid on olemas praktilised sammud, mida on võimalik ette võtta.

Vältimaks nõelata saamist õues olles:
 • Vältige eredavärvilist riietust ja tugevaid lõhnu nagu parfüümid ja deodorandid, kuna need meelitavad putukaid ligi;
 • Kandke pikki käiseid, pükse, jalanõusid või mütse, et vähendada katmata nahka;
 • Kasutage katmata nahal putukatõrjepihusteid;
 • Kasutage putukatõrjevahendeid või küünlaid;
 • Ärge jätke lahtiselt magusaid jooke ega toite;
 • Enne istumist, lamamist või puhkamist vaadake, et seal ei oleks mesilasi;
 • Vältige alasid, kus herilased kobarasse kogunevad nagu näiteks viljapuuaiad;
 • Mahakukkunud viljade korjamisel kandke kindaid.
Ärge kunagi püüdke lüüa herilasi ega mesilasi. See suurendab nõelata saamise tõenäosust ja võib ärritada sülemit. Ärge vehkige kätega ja püüdke mitte paanikasse sattuda, kuna ka see ärritab putukaid. Kui sisenete alale, kus on palju nõelavaid putukaid, kõndige rahulikult ja aeglaselt eemale.

Nõelavad putukad kodus ja aias
Tuppa kinni jäänud herilast võib piserdada herilaste ja mesilaste tõrjevahendiga.
Mesilased on keskkonnale kasulikud ja neid ei tohiks tappa, kui nad ei ole ohtlikud ja see ei ole vajalik. Kui Teie kodus või aias on suur hulk herilasi või mesilasi on tõenäoline, et läheduses on pesa. Oluline on tegeleda pesadega nii varakult kui võimalik - herilased muutuvad suve lõpus agressiivsemaks ja on ohutum tegeleda nendega enne seda.

Allikas: www.rentokil.ee
maaleht.delfi.eepood.minulaps.ee
 - tuntud kaubamärgid, hea hind
Biolatte, BabyBjörn, Carriwell, Cybex, Ecosh, GloMinerals, Herlitz, Hoppekids, Laica, Lego, Maxi-Cosi, Makayla Design, Muumi, Solgar, Sonett, Stiga, Terranova, Weleda 

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Piip ja Tuut vabaõhuetenduses - Preili Landskrone ja härra Pilstickeri armastuslugu 13.-15.06
juuni
Lavastus sai Salme Reegi nimelise teatri aastaauhinna 2014.
Vivendi linnalaager - saame sõbraks puidu ja paberiga 09.06-29.08
juuni
Vivendi Koolituskeskuse puidu- ja paberistuudio korraldab algklassilastele linnalaagri "Saame sõbraks puidu ja paberiga" 09.06-29.08.
Minu mõistus on otsas - kuidas tulla toime väikelaste jonni, nutu ja vihapursetega?
Raamatu "Minu mõistus on otsas" psühholoogist autor Isabelle Filliozat näeb, et paljud vanemad kulutavad oma akud tühjaks laste igapäevaseid kriise lahendades. Raamatus tuleb ta vanematele appi, seletades, mida lapsed oma kriiside ajal tunnevad ja mis nende käitumist võib põhjustada. Igale probleemile soovitab ta lahenduse, mis ei kustutaks lihtsalt tulekahju, vaid aitaks lapsel kasvada iseseisvaks ja vastutustundlikuks täiskasvanuks.
9 väljendit, mida ei tohiks lapsele öelda
Olles hõivatud paralleelselt mitme tegevusega, tunnevad lapsevanemad aeg-ajalt suurt väsimust. Seetõttu võib suust välja lipsata ka väljendeid, mida oleks parem vältida.
Hooandja projekt - peremäng Härjapõlvlaste riid
Valmimas on uus, põnev ja haarav peremäng "Härjapõlvlaste riid," mis on saanud inspiratsiooni Kreutzwaldi samanimelisest muinasjutust. Tegemist on kaardi-täringumänguga, mis on mõeldud nii lastele kui ka täiskasvanutele.