Tervislik elu
Hapukapsas kui ravimtoit
Hapukapsast võib pidada üheks eestlaste rahvusroaks. Vastupidiselt ameeriklastele, ei ole meile vaja seletada, et hapukapsas on kasulik ja et seda süüakse ka ilma kuumtöötlemata. Aga kas olete ikka teadlik, millise imelise potentsiaaliga ravimtoiduga hapukapsa näol tegemist on?
Paar sõna imikute ja laste soolestiku mikrofloorast
Elu on sünnist alates tulvil katsumusi. Peale pika imetamisperioodi ja tervislike eluviiside vajavad lapsed harmoonilist ja armastavat keskkonda, sest stress nõrgestab nende immuunsüsteemi. Laste immuunsüsteem võib vajada toetust nii kaua, kuni see on väljaarenenud. 
Imelik ja imeline nuikapsas, mida armastavad ka lapsed
Nuikapsas on suurepärane komponent erinevates toorsalatites, lisand erinevates paja- ja ahjuroogades ning sobib küpsetamiseks ja grillimiseks. Tegemist on ühe maitsvaima kapsasordiga ning suve mõnusaim toiduavastus. Mõnusalt krõmpsuvat ja magusat nuikapsast lapsed lausa armastavad.
Karulauk – vitamiinirikas kevadekuulutaja
Karulauguhooaeg on alanud ning see on söödavatest umbrohtudest üks esimesi kevadekuulutajaid. 
Bacillus subtilis – võimas salarelv haiguste vastu
Probiootikumid on WHO poolt defineeritud kui elus mikroorganismid, mis piisavas koguses manustatuna omistavad peremeesorganismi tervisele positiivset efekti. Kuni tänaseni on probiootikumidena käsitletud peamiselt piimhappebaktereid, kuid aina rohkem on hakanud tuntust koguma ka teised bakterid, sh Bacillus´ed.
Sipelgapuu koor - hoiab sind viirustest
Järjest enam kogub populaarsust sipelgapuu koore toidulisand (nii tinktuuri kui kapslitena). Lihtsalt öelduna on sipelgapuu koor valuvaigistav ja põletikuvastane vahend, millel on toniseerivad ning antioksüdantsed omadused. 
Peatäide ennetamine ja ravi
Suuremates lastekollektiivides (lasteaed, kool) võivad aeg-ajalt tekkida täide puhangud. See on üks äärmiselt ebameeldiv ja tüütu probleem, kuid on olemas kindlad võtted neist efektiivselt vabanemiseks.
Milline on kõige tervislikum suhkur?
Suhkrut on peaaegu igas toidus - soolastes toitudes, magusates toitudes, jookides ja kookides. Seetõttu tasub mõelda, millist suhkrut tarbime ja kui tervislik see meile on. Levinud on teadmine, et valge suhkur pole tervisele kasulik ning selle asemel võiks tarvitada pigem pruuni suhkrut.
Kuidas pääseda puukide eest?
Puugihooaeg on alanud. Igal aastal hoiatatakse puugiga kokkupuute eest, kuna nendega võivad kaasnevad puukentsefaliit või puukborrelioos. Lapsevanemad on sel teemal eriti tundlikud, sest lapsed viibivad kevad-suvisel ajal väga palju looduses ja puugiga kokkupuute tõenäosus on üsna suur.
Ettevaatust - Hispaania maasikas!
Pea iga suuremas kaubanduskeskuses müüakse imeilusaid ja suuri maasikaid. Nende lummav lõhn meelitab paljusid, eriti lapsi. Paraku on Hispaania maasikas täis pestitsiide ning tervislikust maasikast on asi kaugel.
Õunaäädikas tugevdab tervist
Õunaäädikas sobib ühekorraga nii organismi puhastamiseks kui tugevdamiseks, raviks ja isegi toiduks. Iseäranis hästi saab sellega maitsestada kevadisi rohelisi salateid nii õlikastme koostisosana kui iseseisva põneva maitseäädikana.
Köharavi - tõhusad looduslikud mähised ja salvid
Peamiseks köha põhjustajaks meie külmas ja niiskes kliimas on infektsioon hingamisteedes ning paraku kimbutab see väga sageli väikelapsi. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on väga tõhusad ja lihtsad nipid ka kõige tüütuma köha taltsutamiseks.
Miks on tatar niivõrd kasulik toiduaine?
Tatratangu peetakse „tangude kuningannaks”. Toitude valmistamisel kasutatakse tatratangu laialdaselt riisi asendajana (Indias kutsutakse seda isegi mustaks riisiks).  
Soojendav tervisenaps viiruste kõrgajal
Esimeste haigusnähtude peletamiseks tasub aeg maha võtta ning kosutada end lõõgastava joogiga. Tervist toov jook soojendab ja ergutab hästi immuunsüsteemi.
Astelpaju kui väärtuslik ravimtaim ja toidulisand
Astelpaju hooaeg on käes ning turult saab osta kodumaiseid marju. Astelpaju on väärtuslik ravimtaim ning toidulisand. Astelpaju viljades on suurel hulgal erinevaid vitamiine ja mikrotoitaineid, mida keha igapäevaselt vajab.
Säilita nutikalt aia- ja metsasaadusi
Eesti kliimas on värskete kodumaiste aia- ja metsasaaduste aeg nii lühike, et suvel laetud vitamiinivarudest ei piisa organismil talve üleelamiseks. Seetõttu tuleb just suvisel perioodil mõelda, milliseid marju, aed- ja puuvilju ning seeni saab säilitada talvise vitamiinvaeguse vältimiseks ning toidulaua mitmekesistamiseks. 
Ole teadlik nätsu koostisest ja selle mõjust lapsele
Telereklaamidest ja ajakirjadest on meile kõigile meelde jäänud, et nätsu tuleks närida peale igat söögikorda. Arvestades missuguse populaarsuse närimiskumm on saavutanud ja et ka lapsed seda suures koguses tarbivad, peaksime vast huvi tundma, millest nätsud üldse tehtud on?
Sibul ja küüslauk rahvameditsiinis
Sibul ja küüslauk on kõigile tuntud kui rahvameditsiini põhiline raudvara. Sibula ja küüslauguga saab ennetada ja ravida külmetushaigusi, tõsta keha üldist toonust ning on abiks kümnete erinevate vaevuste korral.
Huuletubakas hävitab noorte tervist
Tubakast rääkides on seni rohkem tähelepanu pööratud suitsetatavatele tubakatoodetele, mille klassikaliseks näiteks on sigaret, vähem on aga räägitud suitsuvabadest tubakatoodetest. Nende tarvitajateks on Eestis just teismelised ja noored. 
Suhkrust ja selle mõjust tervisele
Oleks hea, kui iga inimene mõistaks, kuidas tekib suhkru tarbimise nõiaring ehk pidev magusaisu ja suhkrusõltuvus. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on suhkru mõju kohta väga asjakohane kirjutis.

Kuidas takistada viiruste levikut kodus?

neljapäev, 3. aprill 2014
Pereliikme haigestumine on niigi halb uudis, kuid viiruse võimalik levimine teiste pereliikmete seas on veelgi halvem. Selleks, et haigus ei leviks edasi on üheks tõhusamaks viisiks ruumis olevate bakterite hävitamine. Aroomiteraapias kasutatakse selleks eeterlikke õlisid. Tubade desinfitseerimiseks eeterlike õlidega võiks kodus olla difuuser või aroomilamp, milles lahjendatakse eeterlik õli baasõliga.  

Levinumad eeterlikud õlid, mida kasutatakse desinfitseerimiseks:

1 . Piparmündiõli - antibakteriaalne, hingamisteid avavad omadused. Leevendab iiveldust ja peavalu. Soodustab seedimist, rahustab närve.
2 . Teepuuõli - antibakteriaalne, antimikroobsed omadused. Eriti antiseptilise toimega, isegi kuni kaksteist korda tõhusama toimega kui üldiselt desinfitseerimisel kasutatav fenool. Parandab vastupanuvõimet, kaotab väsimuse. Sobib krooniliste infektsioonide puhul.
3. Tüümianiõli - antibakteriaalne, antimikroobsed omadused. Pärsib hingamisteede põletikke, naha- ja soolestikuvaegusi, lõdvestab lihaspingeid. Valuvaigistav, vähendab seenhaigustest põhjendatud ärritusi.
4 . Eukalüptiõli - antibakteriaalne, viirusevastased omadused. Tugevalt antiseptiline, toaõhku pihustatuna tugevalt desinfitseerib ja väldib gripiepideemia ajal viiruse levikut. Kasutatakse eelkõige hingamisteede põletike, bronhiidi, katarride ja heinapalaviku raviks. Kompressides alandab palavikku.
5 . Puneõli - antibakteriaalne, viirusevastased omadused.
6 . Apelsiniõli - antibakteriaalne, viirusevastased omadused. Päikeseline, meeleolu tõstev. Alandab nakkushaiguste korral palavikku, avab hingamisteid. Soodustab seedimist, tõstab söögiisu.
7 . Sidrunheinaõli - antibakteriaalne ja seenevastased omadused. Desinfitseerib ja värskendab õhku. Palavikku alandav toime, parandab vereringet.
8 . Nelgiõli - antibakteriaalne, seenevastased ja parasiiditõrje omadused. Hambavalu leevendav, tugeva baktereid hävitava toimega.
9 . Ravensara õli - antibakteriaalne, seenevastased ja viirusevastased omadused. Rahustav ja und soodustav, stressi maandav, närvitegevust virgutav, valuvaigistav, lihaseid lõdvestav, köha leevendav, immuniteeti tugevdav, vöötohatist, kopsupõletikku, soolte viirusnakkusi raviv.
10 . Kaneeliõli - antibakteriaalne, seenevastasted ja viirusevastased omadused.

Enne eeterliku õli valikut on oluline silmas pidada alljärgnevat:
  • miks soovid eeterlikku õli kasutada;
  • millist tulemust soovid saada;
  • tutvu eeterlike õlide toimega, kas sinu tervislik seisund lubab nende kasutamist;
  • valitav eeterliku õli lõhn peab meeldima;
  • ära kasuta korraga üle kolme eeterliku õli;
  • vali sobiv baasmaterjal ja meetod;
  • mõjutatakse üht peamist probleemi.

Annustamine

Täiskasvanud – 2-3 tilka 5 ml baasõlisse (5 ml – 1 teelusikas)
6 tilka 15 ml baasõlisse (15 ml - 1 supilusikas)
Lapsed 7-12 a ja vanurid – 1-1,5 tilka 5 ml baasõlisse
Väikelapsed 2-7 a – 0,5 tilka 10 ml baasõlisse
Lahjendused 0,5-3% kehale
0,5-2% näonahk, lapsed


Eeterlike õlide kasutusalad ja doseerimine
  • Massaaž - 6-9 tilka 15 ml baasõli kohta;
  • Vann – 4-6 tilka vanni vee kohta;
  • Inhalatsioon – 2-6 tilka 1 l sooja vee kohta;
  • Aroomilampides – 8-10 tilka;
  • Difuuserid – kuni 12 tilka;
  • Kompress – 10 tilka segada 20 ml baasõliga;
  • Saunas – 2 tilka 600 ml leilivees. Leili visates tuleks sulgeda silmad, õlide aurud võivad ärritada silmi.

Alus- ehk baasõlide valik (külmpress)
  • Avokaadoõli – niisutav, kaitsev ja pehmendav. Kasutatakse üldiselt segus teiste alusõlidega.
  • Jojoobiõli – ravib hästi kõiki nahatüüpe. Antioksüdandina aeglustab naha vananemist, sobib nahapõletike, akne ja psoriaasi raviks.
  • Mandliõli – nahka pehmendav ja toitev, sobib hästi õrnale ja ärrituvale nahale.
  • Nisuiduõli – toitev, antioksüdandina toimiv õli sobib segada vedelmate õlidega. Sobib hästi kasutamiseks vananeva ja kuiva naha niisutamiseks.

Kasutatud allikad:
blogs.naturalnews.com/how-to-prevent-a-cold-in-your-home-from-spreading/
www.aroomteraapia.ee/?14&lang=est&m1=14
nurmeseep.ee/eeterlike_olide_kasutamin

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Terane laps
Raamatus keskendub autor Sally Ward sellele, kuidas lihtsate vahenditega oma lapse arengupotentsiaali täielikult ära kasutada. Parim kingitus, mida võid oma lapsele tema elu alguses teha on aidata tal omandada hea suhtlemisoskus. See raamat näitab, kuidas lapse keelelist arengut soodustada ning varustada ta võimalikult heade kommunikatsioonioskustega.
Arukas armastus. Kuidas aidata oma lapsel õnnelikuks kasvada?
Raamatu autorite Martha ja William Piper arvates võib laps kasvada seesmiselt õnnelikuks inimeseks, kui lapsevanem on pühendunud, toetav ja armastav. Ei pea olema täiuslik lapsevanem. Karmi distsipliini ja kõikelubatavuse kõrval on ka kolmas valik, arukas armastus.
Kuidas valida lapsele riideid ja jalanõusid, mis sisaldavad vähem ohtlikke kemikaale?
Lasteriiete ja -jalanõude valik poodides on väga suur. Samuti erinevad kasutatavad materjalid seinast seina. Kuidas aga leida oma lapsele võimalikult puhtast materjalist toodetud rõivad ja jalanõud? Selleks on mõned märksõnad, mida tasub jälgida.
​Kuidas meelitada laps sööma puu- ja köögivilju?
Puu- ja köögiviljade söömine on väga oluline. Soovitatav on päevas süüa vähemalt 5 portsjonit puu- ja köögivilju: kaks puuvilja- ja kolm köögiviljaportsjonit. Sellise kogusega on tõenäoline, et organism saab kätte vajaliku koguse vitamiine ja mineraalaineid, samuti vajalikke fütotoitaineid. Mida erinevamad ja värvilisemad on puu- ja köögiviljad, seda parem. Üks portsjon on umbes 100 g kuumtöötlemata, keedetud või hautatud köögi- ja puuvilju niisama või roa koostises. 
Energiajoogid ja nende mõju lastele
Energiajookide tarbimisel on oluline säilitada mõõdukus, et mitte ületada kofeiini ohutu tarbimise koguseid, mis täiskasvanutel on 300 mg. Sarnase koguse kofeiini saab täiskasvanu 1000 ml energiajoogist. Lastel on kofeiini ohutu tarbimise koguseks aga vaid 2,5 mg/kg kehakaalu kohta ööpäevas, mille võib saada juba 250 ml energiajoogist.