Tervislik elu
Hapukapsas kui ravimtoit
Hapukapsast võib pidada üheks eestlaste rahvusroaks. Vastupidiselt ameeriklastele, ei ole meile vaja seletada, et hapukapsas on kasulik ja et seda süüakse ka ilma kuumtöötlemata. Aga kas olete ikka teadlik, millise imelise potentsiaaliga ravimtoiduga hapukapsa näol tegemist on?
Paar sõna imikute ja laste soolestiku mikrofloorast
Elu on sünnist alates tulvil katsumusi. Peale pika imetamisperioodi ja tervislike eluviiside vajavad lapsed harmoonilist ja armastavat keskkonda, sest stress nõrgestab nende immuunsüsteemi. Laste immuunsüsteem võib vajada toetust nii kaua, kuni see on väljaarenenud. 
Imelik ja imeline nuikapsas, mida armastavad ka lapsed
Nuikapsas on suurepärane komponent erinevates toorsalatites, lisand erinevates paja- ja ahjuroogades ning sobib küpsetamiseks ja grillimiseks. Tegemist on ühe maitsvaima kapsasordiga ning suve mõnusaim toiduavastus. Mõnusalt krõmpsuvat ja magusat nuikapsast lapsed lausa armastavad.
Karulauk – vitamiinirikas kevadekuulutaja
Karulauguhooaeg on alanud ning see on söödavatest umbrohtudest üks esimesi kevadekuulutajaid. 
Bacillus subtilis – võimas salarelv haiguste vastu
Probiootikumid on WHO poolt defineeritud kui elus mikroorganismid, mis piisavas koguses manustatuna omistavad peremeesorganismi tervisele positiivset efekti. Kuni tänaseni on probiootikumidena käsitletud peamiselt piimhappebaktereid, kuid aina rohkem on hakanud tuntust koguma ka teised bakterid, sh Bacillus´ed.
Sipelgapuu koor - hoiab sind viirustest
Järjest enam kogub populaarsust sipelgapuu koore toidulisand (nii tinktuuri kui kapslitena). Lihtsalt öelduna on sipelgapuu koor valuvaigistav ja põletikuvastane vahend, millel on toniseerivad ning antioksüdantsed omadused. 
Peatäide ennetamine ja ravi
Suuremates lastekollektiivides (lasteaed, kool) võivad aeg-ajalt tekkida täide puhangud. See on üks äärmiselt ebameeldiv ja tüütu probleem, kuid on olemas kindlad võtted neist efektiivselt vabanemiseks.
Milline on kõige tervislikum suhkur?
Suhkrut on peaaegu igas toidus - soolastes toitudes, magusates toitudes, jookides ja kookides. Seetõttu tasub mõelda, millist suhkrut tarbime ja kui tervislik see meile on. Levinud on teadmine, et valge suhkur pole tervisele kasulik ning selle asemel võiks tarvitada pigem pruuni suhkrut.
Kuidas pääseda puukide eest?
Puugihooaeg on alanud. Igal aastal hoiatatakse puugiga kokkupuute eest, kuna nendega võivad kaasnevad puukentsefaliit või puukborrelioos. Lapsevanemad on sel teemal eriti tundlikud, sest lapsed viibivad kevad-suvisel ajal väga palju looduses ja puugiga kokkupuute tõenäosus on üsna suur.
Ettevaatust - Hispaania maasikas!
Pea iga suuremas kaubanduskeskuses müüakse imeilusaid ja suuri maasikaid. Nende lummav lõhn meelitab paljusid, eriti lapsi. Paraku on Hispaania maasikas täis pestitsiide ning tervislikust maasikast on asi kaugel.
Õunaäädikas tugevdab tervist
Õunaäädikas sobib ühekorraga nii organismi puhastamiseks kui tugevdamiseks, raviks ja isegi toiduks. Iseäranis hästi saab sellega maitsestada kevadisi rohelisi salateid nii õlikastme koostisosana kui iseseisva põneva maitseäädikana.
Köharavi - tõhusad looduslikud mähised ja salvid
Peamiseks köha põhjustajaks meie külmas ja niiskes kliimas on infektsioon hingamisteedes ning paraku kimbutab see väga sageli väikelapsi. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on väga tõhusad ja lihtsad nipid ka kõige tüütuma köha taltsutamiseks.
Miks on tatar niivõrd kasulik toiduaine?
Tatratangu peetakse „tangude kuningannaks”. Toitude valmistamisel kasutatakse tatratangu laialdaselt riisi asendajana (Indias kutsutakse seda isegi mustaks riisiks).  
Soojendav tervisenaps viiruste kõrgajal
Esimeste haigusnähtude peletamiseks tasub aeg maha võtta ning kosutada end lõõgastava joogiga. Tervist toov jook soojendab ja ergutab hästi immuunsüsteemi.
Astelpaju kui väärtuslik ravimtaim ja toidulisand
Astelpaju hooaeg on käes ning turult saab osta kodumaiseid marju. Astelpaju on väärtuslik ravimtaim ning toidulisand. Astelpaju viljades on suurel hulgal erinevaid vitamiine ja mikrotoitaineid, mida keha igapäevaselt vajab.
Säilita nutikalt aia- ja metsasaadusi
Eesti kliimas on värskete kodumaiste aia- ja metsasaaduste aeg nii lühike, et suvel laetud vitamiinivarudest ei piisa organismil talve üleelamiseks. Seetõttu tuleb just suvisel perioodil mõelda, milliseid marju, aed- ja puuvilju ning seeni saab säilitada talvise vitamiinvaeguse vältimiseks ning toidulaua mitmekesistamiseks. 
Ole teadlik nätsu koostisest ja selle mõjust lapsele
Telereklaamidest ja ajakirjadest on meile kõigile meelde jäänud, et nätsu tuleks närida peale igat söögikorda. Arvestades missuguse populaarsuse närimiskumm on saavutanud ja et ka lapsed seda suures koguses tarbivad, peaksime vast huvi tundma, millest nätsud üldse tehtud on?
Sibul ja küüslauk rahvameditsiinis
Sibul ja küüslauk on kõigile tuntud kui rahvameditsiini põhiline raudvara. Sibula ja küüslauguga saab ennetada ja ravida külmetushaigusi, tõsta keha üldist toonust ning on abiks kümnete erinevate vaevuste korral.
Huuletubakas hävitab noorte tervist
Tubakast rääkides on seni rohkem tähelepanu pööratud suitsetatavatele tubakatoodetele, mille klassikaliseks näiteks on sigaret, vähem on aga räägitud suitsuvabadest tubakatoodetest. Nende tarvitajateks on Eestis just teismelised ja noored. 
Suhkrust ja selle mõjust tervisele
Oleks hea, kui iga inimene mõistaks, kuidas tekib suhkru tarbimise nõiaring ehk pidev magusaisu ja suhkrusõltuvus. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on suhkru mõju kohta väga asjakohane kirjutis.

Energiajoogid ja nende mõju lastele

teisipäev, 27. jaanuar 2015
Energiajookide tarbimisel on oluline säilitada mõõdukus, et mitte ületada kofeiini ohutu tarbimise koguseid, mis täiskasvanutel on 300 mg. Sarnase koguse kofeiini saab täiskasvanu 1000 ml energiajoogist. Lastel on kofeiini ohutu tarbimise koguseks aga vaid 2,5 mg/kg kehakaalu kohta ööpäevas, mille võib saada juba 250 ml energiajoogist. 

Energiajookides sisalduvate ainete ülevaade

Kofeiin
Kofeiini leidub enam kui 60 taime lehtedes, seemnetes või viljades. Neist tuntumad on kohv, tee, kakaooad ja guaraana. Kofeiin ergutab kesknärvisüsteemi – muudab enesetunde erksaks, peletab ajutiselt väsimuse, suurendab nii vaimse kui ka füüsilise töö võimet ning parandab keskendumisvõimet. Ergutav mõju kestab mõned tunnid sõltuvat kofeiini kogusest ja inimese ainevahetusest.

Samas tõstab kofeiin vererõhku, suurendab südamelöökide arvu ja südame töö efektiivsust. Kofeiin toimib ka diureetikumina ehk vee väljutajana. Eesti poodides müüdavate energiajookide kofeiinisisaldus on umbes 26 – 35 mg 100 ml kohta ehk 500 ml purk sisaldab umbes 150-175 mg kofeiini. Võrdluseks – üks suur tass (200 ml) kohvi sisaldab 100 mg kofeiini.

Tauriin
Tauriin on orgaaniline hape, mida leidub inimese organismis: ajus, silmavõrkkestas, südame- ja skeletilihastes. Toiduainetest sisaldavad tauriini liha, kala, karbid, pähklid, seened ja oad. Tauriin vähendab krampide teket ja mõjutab hormoonide eritust, valutundlikkust ning keha soojusregulatsiooni. Tauriini keskmine päevane toidust saadav kogus on 100 mg. Ühe energiajoogiga saab inimene tauriini ligikaudu viis korda rohkem. Tauriini ohutu tarbimise kogus on 1000 mg kehakaalu kilo kohta ehk 60 kg inimesel 60 g. Sellise koguse tauriini saab inimene u 15 liitrist energiajoogist.

Guaraana
Guaraana on Brasiilias kasvava ronipuu seemnetes sisalduv stimuleeriva toimega aine, mida on kasutatud ravimtaimena tuhandeid aastaid. Taimega seostatakse palju positiivseid mõjusid, nt sooritusvõime parenemine, rasvapõletamine, haiguste ennetamine, mälu paranemine, meeleolu ning potentsi tõus. Guaraana kõrvaltoimed on samad kui kofeiinil.

Glükoronolaktoon
Glükoronolaktoon on aine, mida inimese keha toodab glükoosi ehk suhkru omandamisel sidekoe moodustamiseks. Samuti leidub seda ainet taimedes. Toidust saab inimene glükoronolaktooni 1,2-2,3 mg päevas. Energiajookidest võib glükoronolaktooni saada sadu kordi enam, sest jookide glükoronolaktoonisisaldus on 2000-4000 mg/l. Suurim ohutu tarbimise kogus on 1000 mg kehakaalu kilo kohta ehk 60 kg inimesel 60g. Sellise koguse glükoronolaktooni saab inimene ligi 25 liitrist energiajoogist.

Vitamiinid ja muud ained

B-vitamiinid
Energiajookidele lisatakse tavaliselt B-rühma vitamiinide hulka kuuluvat niatsiini, B12-vitamiini ja pantoteenhapet. Mõnda jooki on lisatud ka C- ja E-vitamiine ning inositooli ja koliini. Paljud B-vitamiinid mõjutavad ainevahetust ja närvisüsteemi. Ühest energiajoogist saab B-rühma vitamiine kas päevase koguse või rohkemgi. Allpool on ära toodud näited energiajookidesse lisatud B-vitamiinide kogusest 100 ml kohta ja sulgudes osakaal päevasest soovituslikust toitumiskogusest:
  • B12-vitamiin 1-2 μg (40-80%)
  • Niatsiin 8 mg (50%)
  • Pantoteenhape 2 mg (33%)
  • Riboflaviin 0,56-0,6 mg (40-43%)
  • B6-vitamiin 1,8-2 mg (129-143%)
Ehkki enamuse B-vitamiinide ületarbimise kahjulikkuse kohta puuduvad tõendid, tuleb märkida, et puuduvad uuringud nende pikaajaliste mõjude kohta inimorganismile.

C-vitamiin
C-vitamiin ehk askorbiinihape osaleb kudede ja hammaste moodustumises. Samuti toimib see kehas antioksüdandina ehk kaitseb keha vananemisprotsesside eest. C-vitamiini saab puuviljadest, marjadest ja taimedest. Energiajookidest saab C-vitamiini u 30 mg/100 ml, mis on 37,5% päevasest soovituslikust annusest.

E-vitamiin
E-vitamiinidena tunneme rasvlahustuvaid tokoferooli ja tokotrienooli, mis osalevad kehas rakumembraani struktuuri säilitamises. Samuti toimivad nad antioksüdantidena, E-vitamiine sisaldavad pähklid, taimeõli, toidurasvad ja täisteratooted. Energiajookidest saadakse E-vitamiine ligikaudu 4,0 mg/100 ml ehk umbes 33,3% päevasest soovitatavast kogusest. Suurtes kogustes võib E-vitamiin takistada A-, D- ja K-vitamiinide omastamist.

Energiajoogid ja lapsed
Kõrge kofeiinisisalduse tõttu ei sobi energiajook alla 16-aastastele koolilastele janu kustutamiseks või toidukõrvaseks. Kõrge kofeiinisisaldus võib tekitada lastel une- ja keskendumishäireid, sõltuvusprobleeme ning halvendada luude mineraliseerumist, mis on eriti intensiivne kasvuspurdi ajal. Samuti tuleb tähele panna, et erinevatest jookidest ja maiustustest saadav kofeiini kogus ei ületaks päevas 2,5mg/kg kehakaalu kohta. Sarnase koguse kofeiini saab laps näiteks 300 g šokolaadist või väikesest purgist (250 ml) energiajoogist või suurest tassist (200 ml) kohvist. Tasub meeles pidada, et nagu teisedki karastusjoogid, on energiajoogid happelised ja sisaldavad tavaliselt suhkut. Seetõttu tekitab nende pidev tarbimine probleeme ka laste hammaste tervisele.

Allikas: www.tunnetoitu.ee/energiajoogid/



pood.minulaps.ee - soodsalt kodused asjad tuntud kaubamärkidelt
ABC Design, Angry Birds, Biolatte, Bradley Textile, Crescent, Cybex, Ecolab, Difrax, Fehn, GloMinerals, Haba, Helmi, Herlitz, Huggies, Lotte, Munchkin, Muumi, Neutral, Shea Mooti, Sonett, Weleda

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Kuidas valida lapsele riideid ja jalanõusid, mis sisaldavad vähem ohtlikke kemikaale?
Lasteriiete ja -jalanõude valik poodides on väga suur. Samuti erinevad kasutatavad materjalid seinast seina. Kuidas aga leida oma lapsele võimalikult puhtast materjalist toodetud rõivad ja jalanõud? Selleks on mõned märksõnad, mida tasub jälgida.
​Kuidas meelitada laps sööma puu- ja köögivilju?
Puu- ja köögiviljade söömine on väga oluline. Soovitatav on päevas süüa vähemalt 5 portsjonit puu- ja köögivilju: kaks puuvilja- ja kolm köögiviljaportsjonit. Sellise kogusega on tõenäoline, et organism saab kätte vajaliku koguse vitamiine ja mineraalaineid, samuti vajalikke fütotoitaineid. Mida erinevamad ja värvilisemad on puu- ja köögiviljad, seda parem. Üks portsjon on umbes 100 g kuumtöötlemata, keedetud või hautatud köögi- ja puuvilju niisama või roa koostises. 
Coca-Cola kahjulikkus Sinu tervisele
Coca-Cola mõju tervisele on palju vaieldud. Toitumisteadlane ja bioloog Evita Ochel on lahti seletanud, mida see karastusjook täpsemalt sisaldab ja kuidas see meie keha mõjutab.
Merevaigust kett ja iirisejuur – hambatuleku valu leevendamiseks
​Beebi hammaste tulek võib  pisikeste jaoks olla väga valulik ning väsitav aeg. Lapse igemed pakitsevad, valutavad ning teevad nende tuju üsna muutlikuks. Sageli lisanduvad rahutud ja unetud ööd kogu perele.
Kuidas leida apteegist soodsaimad ravimid, vitamiinid ja nahahooldustooted?
Talvisel hooajal on enamikel apteegis sagedamini käimist kui muul ajal. Väikelastega peredes kulub apteegitoodetele eriti palju raha (vitamiinid, toidulisandid, nahahooldustooted, ravimid jne). Üks hea võimalus kokkuhoiuks on teha eelnevalt internetis hinnauuring erinevate apteekide hinnataseme võrdlemiseks.