Tervislik elu
Hapukapsas kui ravimtoit
Hapukapsast võib pidada üheks eestlaste rahvusroaks. Vastupidiselt ameeriklastele, ei ole meile vaja seletada, et hapukapsas on kasulik ja et seda süüakse ka ilma kuumtöötlemata. Aga kas olete ikka teadlik, millise imelise potentsiaaliga ravimtoiduga hapukapsa näol tegemist on?
Paar sõna imikute ja laste soolestiku mikrofloorast
Elu on sünnist alates tulvil katsumusi. Peale pika imetamisperioodi ja tervislike eluviiside vajavad lapsed harmoonilist ja armastavat keskkonda, sest stress nõrgestab nende immuunsüsteemi. Laste immuunsüsteem võib vajada toetust nii kaua, kuni see on väljaarenenud. 
Imelik ja imeline nuikapsas, mida armastavad ka lapsed
Nuikapsas on suurepärane komponent erinevates toorsalatites, lisand erinevates paja- ja ahjuroogades ning sobib küpsetamiseks ja grillimiseks. Tegemist on ühe maitsvaima kapsasordiga ning suve mõnusaim toiduavastus. Mõnusalt krõmpsuvat ja magusat nuikapsast lapsed lausa armastavad.
Karulauk – vitamiinirikas kevadekuulutaja
Karulauguhooaeg on alanud ning see on söödavatest umbrohtudest üks esimesi kevadekuulutajaid. 
Bacillus subtilis – võimas salarelv haiguste vastu
Probiootikumid on WHO poolt defineeritud kui elus mikroorganismid, mis piisavas koguses manustatuna omistavad peremeesorganismi tervisele positiivset efekti. Kuni tänaseni on probiootikumidena käsitletud peamiselt piimhappebaktereid, kuid aina rohkem on hakanud tuntust koguma ka teised bakterid, sh Bacillus´ed.
Sipelgapuu koor - hoiab sind viirustest
Järjest enam kogub populaarsust sipelgapuu koore toidulisand (nii tinktuuri kui kapslitena). Lihtsalt öelduna on sipelgapuu koor valuvaigistav ja põletikuvastane vahend, millel on toniseerivad ning antioksüdantsed omadused. 
Peatäide ennetamine ja ravi
Suuremates lastekollektiivides (lasteaed, kool) võivad aeg-ajalt tekkida täide puhangud. See on üks äärmiselt ebameeldiv ja tüütu probleem, kuid on olemas kindlad võtted neist efektiivselt vabanemiseks.
Milline on kõige tervislikum suhkur?
Suhkrut on peaaegu igas toidus - soolastes toitudes, magusates toitudes, jookides ja kookides. Seetõttu tasub mõelda, millist suhkrut tarbime ja kui tervislik see meile on. Levinud on teadmine, et valge suhkur pole tervisele kasulik ning selle asemel võiks tarvitada pigem pruuni suhkrut.
Kuidas pääseda puukide eest?
Puugihooaeg on alanud. Igal aastal hoiatatakse puugiga kokkupuute eest, kuna nendega võivad kaasnevad puukentsefaliit või puukborrelioos. Lapsevanemad on sel teemal eriti tundlikud, sest lapsed viibivad kevad-suvisel ajal väga palju looduses ja puugiga kokkupuute tõenäosus on üsna suur.
Ettevaatust - Hispaania maasikas!
Pea iga suuremas kaubanduskeskuses müüakse imeilusaid ja suuri maasikaid. Nende lummav lõhn meelitab paljusid, eriti lapsi. Paraku on Hispaania maasikas täis pestitsiide ning tervislikust maasikast on asi kaugel.
Õunaäädikas tugevdab tervist
Õunaäädikas sobib ühekorraga nii organismi puhastamiseks kui tugevdamiseks, raviks ja isegi toiduks. Iseäranis hästi saab sellega maitsestada kevadisi rohelisi salateid nii õlikastme koostisosana kui iseseisva põneva maitseäädikana.
Köharavi - tõhusad looduslikud mähised ja salvid
Peamiseks köha põhjustajaks meie külmas ja niiskes kliimas on infektsioon hingamisteedes ning paraku kimbutab see väga sageli väikelapsi. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on väga tõhusad ja lihtsad nipid ka kõige tüütuma köha taltsutamiseks.
Miks on tatar niivõrd kasulik toiduaine?
Tatratangu peetakse „tangude kuningannaks”. Toitude valmistamisel kasutatakse tatratangu laialdaselt riisi asendajana (Indias kutsutakse seda isegi mustaks riisiks).  
Soojendav tervisenaps viiruste kõrgajal
Esimeste haigusnähtude peletamiseks tasub aeg maha võtta ning kosutada end lõõgastava joogiga. Tervist toov jook soojendab ja ergutab hästi immuunsüsteemi.
Astelpaju kui väärtuslik ravimtaim ja toidulisand
Astelpaju hooaeg on käes ning turult saab osta kodumaiseid marju. Astelpaju on väärtuslik ravimtaim ning toidulisand. Astelpaju viljades on suurel hulgal erinevaid vitamiine ja mikrotoitaineid, mida keha igapäevaselt vajab.
Säilita nutikalt aia- ja metsasaadusi
Eesti kliimas on värskete kodumaiste aia- ja metsasaaduste aeg nii lühike, et suvel laetud vitamiinivarudest ei piisa organismil talve üleelamiseks. Seetõttu tuleb just suvisel perioodil mõelda, milliseid marju, aed- ja puuvilju ning seeni saab säilitada talvise vitamiinvaeguse vältimiseks ning toidulaua mitmekesistamiseks. 
Ole teadlik nätsu koostisest ja selle mõjust lapsele
Telereklaamidest ja ajakirjadest on meile kõigile meelde jäänud, et nätsu tuleks närida peale igat söögikorda. Arvestades missuguse populaarsuse närimiskumm on saavutanud ja et ka lapsed seda suures koguses tarbivad, peaksime vast huvi tundma, millest nätsud üldse tehtud on?
Sibul ja küüslauk rahvameditsiinis
Sibul ja küüslauk on kõigile tuntud kui rahvameditsiini põhiline raudvara. Sibula ja küüslauguga saab ennetada ja ravida külmetushaigusi, tõsta keha üldist toonust ning on abiks kümnete erinevate vaevuste korral.
Huuletubakas hävitab noorte tervist
Tubakast rääkides on seni rohkem tähelepanu pööratud suitsetatavatele tubakatoodetele, mille klassikaliseks näiteks on sigaret, vähem on aga räägitud suitsuvabadest tubakatoodetest. Nende tarvitajateks on Eestis just teismelised ja noored. 
Suhkrust ja selle mõjust tervisele
Oleks hea, kui iga inimene mõistaks, kuidas tekib suhkru tarbimise nõiaring ehk pidev magusaisu ja suhkrusõltuvus. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on suhkru mõju kohta väga asjakohane kirjutis.

Kuidas käituda, kui laps ei söö piisavalt

neljapäev, 25. august 2016

Kuidas käituda, kui laps ei söö piisavalt ning tema menüü on liiga ühekülgne?
Väikelapse toiduvalik võib vahel olla ettearvamatu. Sellele vaatamata peab lapsel olema võimalus süüa erinevaid toite igast toidugrupist. Nagu iga pere on erinev, on seda ka iga laps. Alati on olemas hea isuga lapsi, kelle söögiga ei ole probleeme, kuid on ka halva isuga ning toidu suhtes väga valivaid lapsi.

Alati püüame anda oma parima, kuid vanemate heade soovide õnnestumiseks on vahel vaja  kannatlikkust ja aega. Kuigi erinevaid variante ja olukordi on palju, on olemas mõned kõigile sobivad põhimõtted, millest tuleks kinni pidada.

Jälgi oma lapse toitumist
Esiteks tuleb lapsevanemal selgeks teha, kas laps tõepoolest ei söö piisavalt või on jäänud selline mulje! Objektiivse hinnangu andmiseks võiks 2–3 päeva jooksul väga täpselt üles kirjutada kogu toit ja kellaajad, mida ja millal laps sõi. Sellest selgub ilma arsti abita nii toidu mitmekülgsus, ühekülgsus kui ka eelistused.

Oluline näitaja on ka lapse enesetunne. Kui laps on rõõmus, jookseb ringi, naerab, kasvab, siis järelikult suurt probleemi ei ole ning vanemad on ise lapse toiduhulka teisiti ettekujutanud. Mõnikord kui on peres ka teismelisi, kes söövad kiire kasvamise ajal suhteliselt palju, on väga suur kontrast toiduportsjonite suuruse vahel ja see paneb vanemad muretsema. Tekib vale ettekujutus, et ka väikelaps peaks sööma rohkem.

Kui aga tõepoolest selgub, et väikelapse päevane kalorite hulk ei ole piisav ja laps on tõepoolest isutu, tuleb hakata tegutsema. Isutus on sageli mitmete toitumisvigade tagajärg.

Esimene reegel on söögiaegadest kinnipidamine ja vahepeal mitte anda lapsele näksimist või magusaid jooke. Vett tuleb anda juua nii palju kui laps soovib – umbes üks liiter päevas.

Lapse söögiisu vähendab ka magusa mahla joomine. Ka piimast ja piimatoodetest saab laps piisavalt kaloreid, samuti ka väikelastele mõeldud piimasegust, mis sisaldab lapse jaoks sobivaid ja vajalikke toitaineid. Seega piima ja piimatoodete söömine olgu ikkagi ainult kindlal söögiajal. Samuti ei sobi ka piim janu kustutamiseks söögikordade vahel. Piim on toit ja täidab hästi kõhtu.

Mõned lapsed keelduvad toidust lapsevanema tähelepanu saamiseks. Tuleks eristada, kas enne sõi laps hästi, kuid hakkas järsku erilisi valikuid tegema ja protestima, siis ei tohiks hakata lapsega pahandama, vaid parem on mitte välja teha.

Selline protest möödub. Halvem lugu on siis, kui keegi pereliikmetest annab lapsele halba eeskuju eriliste toiduvalikutega. Siis on väga raske lapsele selgeks teha, et miks tema peab kõike sööma, näiteks keedetud porgandit või teisi aedvilju! Sellega tuleb vaeva näha ja mõelda välja usutav legend või suudab tõepoolest täiskasvanu end muuta lapse heaolu ja tervise nimel.

Olge kannatlik ja järjepidev
Laps võib vahel eelistada ka ühtmoodi valmistatud toite, kui aga sama toit on tehtud kuidagi teisiti, siis ta seda ei taha. Vahel aitab selgitamine ahvatleda last siiski toitu proovima, kui aga mitte, siis lihtsalt tuleb teatud ajaks uuest retseptist loobuda ja korrata seda alles mõne aja pärast uuesti. Lapsed on uudishimulikud ning neid ei tohi liigselt sundida, pigem aitab sööma meelitamine.

Lapse isule mõjub tavaliselt hästi isiklik väljakujunenud söögikoht, lapse oma tass, taldrik ning lusikas. Nendel on vastav muster, pilt või armsaks saanud kujutis. Neid ei ole vaja muuta. Kindlasti tuleb söögi ajal hoida tähelepanu ainult toidul ja vältida igasuguseid segavaid asju, lärmakaid jutte, televiisori või muusika tausta.

On lapsi, kes söövad mõnda kindlaks kujunenud toitu, näiteks leiba või keedukartulit. Laske tal seda teha, kuid kui kogu pere on lauas, juhtige tähelepanu ema ja isa toiduvalikutele, kes sellele lisaks söövad ka muud toitu.

Pakkuge lapsele lisaks iga kord mingit ühte kindlat toiduainet ja olge selles visa, kuid sõbralik. Korraga ei ole vaja liiga suurt sortimenti lauale või taldrikule panna. Ühel hetkel suhtumine tavaliselt muutub ja laps proovib juurde midagi uut.

Kui laps avaldab juba enda soove, siis tuleb temaga toiduvalikutest rääkida ja anda soovitusi, kas mõnele mängule või raamatujutule toetudes. Hästi mõjub ka lapse kaasamine toidu valmistamisse, mis aitab ka isutul lapsel suurendada huvi söömise vastu.

Allikas: www.terviseuudised.ee




 

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Montessori stiilis katsikukingitused
Katsikule minnes on sageli probleemiks sobiliku kingituse leidmine. Tahaks ju kinkida miskit asjalikku, samas ilusat ja praktilist. Lambrine blogis on välja toodud palju häid mõtteid ning ideid hea katsikukingituse leidmiseks.
Kuidas käituda, kui laps ei söö piisavalt
On lapsi, kellel on alati hea isu ja neid, kellega võibki jääda söögilaua taha istuma. Halva söögiisu põhjused on erinevad, kuid sageli on tegemist siiski mitmete toitumisvigade tagajärjega. Toitumisteadlane Mai Maser on avaldanud portaalis Terviseuudised sel teemal asjaliku kirjutise. 
Muinastulede öö üle Eesti, 27. augustil
august
Kord aastas, muinastulede ööl süüdatakse lõkked meenutamaks ajaloolisi mereäärseid tulesid. Kaasaegsete lõkete süütamise suvelõpuüritusel loome mööda randa ühiselt lõkete keti ja koos mere ääres üritust tähistades edastatame eelkõige positiivseid mõtteid ja sõnumeid.
Melass – magus tervisetoit
Kõige lihtsama määratluse järgi on melass suhkrutööstuse kõrvalprodukt – tegu on suhkru rafineerimisest järele jäänud siirupiga, mis on väga tiheda toitainelise profiiliga, sisaldades rohkem kui 80 erinevat toitainet. Mineraalidest on melassis rikkalikult kaltsiumi, magneesiumi, mangaani, rauda, vaske, seleeni ja  kaaliumit, mis teeb sellest suurepärase lisandi  väga paljude erinevate terviseprobleemide puhul.
Lapse liigne lugema treenimine võib teha kahju
Lapsed jõuavad lugemise juurde omal ajal ja viisil. Nende huvi võib aga kaduda, kui vanem hakkab last sunniviisiliselt lugema õpetama. Sundima hakatakse eelkõige hirmust, et laps ei hakkagi lugema, usub MTÜ Hooling lugemisnõustaja-eripedagoog ja Eesti lugemisühingu juhatuse liige Maili Liinev. Avaldame siinkohal Õpetajate Lehes ilmunud huvitava artikli.