Tervislik elu
Hapukapsas kui ravimtoit
Hapukapsast võib pidada üheks eestlaste rahvusroaks. Vastupidiselt ameeriklastele, ei ole meile vaja seletada, et hapukapsas on kasulik ja et seda süüakse ka ilma kuumtöötlemata. Aga kas olete ikka teadlik, millise imelise potentsiaaliga ravimtoiduga hapukapsa näol tegemist on?
Paar sõna imikute ja laste soolestiku mikrofloorast
Elu on sünnist alates tulvil katsumusi. Peale pika imetamisperioodi ja tervislike eluviiside vajavad lapsed harmoonilist ja armastavat keskkonda, sest stress nõrgestab nende immuunsüsteemi. Laste immuunsüsteem võib vajada toetust nii kaua, kuni see on väljaarenenud. 
Imelik ja imeline nuikapsas, mida armastavad ka lapsed
Nuikapsas on suurepärane komponent erinevates toorsalatites, lisand erinevates paja- ja ahjuroogades ning sobib küpsetamiseks ja grillimiseks. Tegemist on ühe maitsvaima kapsasordiga ning suve mõnusaim toiduavastus. Mõnusalt krõmpsuvat ja magusat nuikapsast lapsed lausa armastavad.
Karulauk – vitamiinirikas kevadekuulutaja
Karulauguhooaeg on alanud ning see on söödavatest umbrohtudest üks esimesi kevadekuulutajaid. 
Bacillus subtilis – võimas salarelv haiguste vastu
Probiootikumid on WHO poolt defineeritud kui elus mikroorganismid, mis piisavas koguses manustatuna omistavad peremeesorganismi tervisele positiivset efekti. Kuni tänaseni on probiootikumidena käsitletud peamiselt piimhappebaktereid, kuid aina rohkem on hakanud tuntust koguma ka teised bakterid, sh Bacillus´ed.
Sipelgapuu koor - hoiab sind viirustest
Järjest enam kogub populaarsust sipelgapuu koore toidulisand (nii tinktuuri kui kapslitena). Lihtsalt öelduna on sipelgapuu koor valuvaigistav ja põletikuvastane vahend, millel on toniseerivad ning antioksüdantsed omadused. 
Peatäide ennetamine ja ravi
Suuremates lastekollektiivides (lasteaed, kool) võivad aeg-ajalt tekkida täide puhangud. See on üks äärmiselt ebameeldiv ja tüütu probleem, kuid on olemas kindlad võtted neist efektiivselt vabanemiseks.
Milline on kõige tervislikum suhkur?
Suhkrut on peaaegu igas toidus - soolastes toitudes, magusates toitudes, jookides ja kookides. Seetõttu tasub mõelda, millist suhkrut tarbime ja kui tervislik see meile on. Levinud on teadmine, et valge suhkur pole tervisele kasulik ning selle asemel võiks tarvitada pigem pruuni suhkrut.
Kuidas pääseda puukide eest?
Puugihooaeg on alanud. Igal aastal hoiatatakse puugiga kokkupuute eest, kuna nendega võivad kaasnevad puukentsefaliit või puukborrelioos. Lapsevanemad on sel teemal eriti tundlikud, sest lapsed viibivad kevad-suvisel ajal väga palju looduses ja puugiga kokkupuute tõenäosus on üsna suur.
Ettevaatust - Hispaania maasikas!
Pea iga suuremas kaubanduskeskuses müüakse imeilusaid ja suuri maasikaid. Nende lummav lõhn meelitab paljusid, eriti lapsi. Paraku on Hispaania maasikas täis pestitsiide ning tervislikust maasikast on asi kaugel.
Õunaäädikas tugevdab tervist
Õunaäädikas sobib ühekorraga nii organismi puhastamiseks kui tugevdamiseks, raviks ja isegi toiduks. Iseäranis hästi saab sellega maitsestada kevadisi rohelisi salateid nii õlikastme koostisosana kui iseseisva põneva maitseäädikana.
Köharavi - tõhusad looduslikud mähised ja salvid
Peamiseks köha põhjustajaks meie külmas ja niiskes kliimas on infektsioon hingamisteedes ning paraku kimbutab see väga sageli väikelapsi. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on väga tõhusad ja lihtsad nipid ka kõige tüütuma köha taltsutamiseks.
Miks on tatar niivõrd kasulik toiduaine?
Tatratangu peetakse „tangude kuningannaks”. Toitude valmistamisel kasutatakse tatratangu laialdaselt riisi asendajana (Indias kutsutakse seda isegi mustaks riisiks).  
Soojendav tervisenaps viiruste kõrgajal
Esimeste haigusnähtude peletamiseks tasub aeg maha võtta ning kosutada end lõõgastava joogiga. Tervist toov jook soojendab ja ergutab hästi immuunsüsteemi.
Astelpaju kui väärtuslik ravimtaim ja toidulisand
Astelpaju hooaeg on käes ning turult saab osta kodumaiseid marju. Astelpaju on väärtuslik ravimtaim ning toidulisand. Astelpaju viljades on suurel hulgal erinevaid vitamiine ja mikrotoitaineid, mida keha igapäevaselt vajab.
Säilita nutikalt aia- ja metsasaadusi
Eesti kliimas on värskete kodumaiste aia- ja metsasaaduste aeg nii lühike, et suvel laetud vitamiinivarudest ei piisa organismil talve üleelamiseks. Seetõttu tuleb just suvisel perioodil mõelda, milliseid marju, aed- ja puuvilju ning seeni saab säilitada talvise vitamiinvaeguse vältimiseks ning toidulaua mitmekesistamiseks. 
Ole teadlik nätsu koostisest ja selle mõjust lapsele
Telereklaamidest ja ajakirjadest on meile kõigile meelde jäänud, et nätsu tuleks närida peale igat söögikorda. Arvestades missuguse populaarsuse närimiskumm on saavutanud ja et ka lapsed seda suures koguses tarbivad, peaksime vast huvi tundma, millest nätsud üldse tehtud on?
Sibul ja küüslauk rahvameditsiinis
Sibul ja küüslauk on kõigile tuntud kui rahvameditsiini põhiline raudvara. Sibula ja küüslauguga saab ennetada ja ravida külmetushaigusi, tõsta keha üldist toonust ning on abiks kümnete erinevate vaevuste korral.
Huuletubakas hävitab noorte tervist
Tubakast rääkides on seni rohkem tähelepanu pööratud suitsetatavatele tubakatoodetele, mille klassikaliseks näiteks on sigaret, vähem on aga räägitud suitsuvabadest tubakatoodetest. Nende tarvitajateks on Eestis just teismelised ja noored. 
Suhkrust ja selle mõjust tervisele
Oleks hea, kui iga inimene mõistaks, kuidas tekib suhkru tarbimise nõiaring ehk pidev magusaisu ja suhkrusõltuvus. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on suhkru mõju kohta väga asjakohane kirjutis.

Efektiivsed kevadised vitamiinid lastele?

teisipäev, 7. aprill 2015
Viimasel ajal on levima hakanud uus trend, kus lapsed toovad kooli kaasa vees lahustamiseks mõeldud kihisevaid vitamiinitablette. Vette vitamiinid aga reeglina ei jõua, sest otse suhu panduna tekitavad need keelel hoopis mõnusama  tunde. Sellest viimasest faktist tulenevalt tarvitatakse neid nagu komme, tabletikarbil olev info soovitusliku päevase koguse kohta ei huvita eriti kedagi.

See on ju tore, kui lapsed end kevadisel  ajal vitamiinidega turgutavad, seda enam, et selja taga on pikk talvine pimedus ja kaamos. Või kas see ikka on nii tore…? Lähemal vaatlemisel selgub, et kõik eelviidatud vitamiinid sisaldavad aspartaami.

Aspartaam (E951) on legaalne sünteetiline magustaja, mida võib leida tervisetoodete lettidelt, mahladest, nätsudest, majoneesist ja maiustustest. Seda soovitatakse ekstra diabeetikutele, kuna see ei tõsta  nende veresuhkrut. On palju uuringuid, mis kinnitavad aspartaami ja teiste sünteetiliste magustajate ohutust. Sama palju on aga uuringuid, mis kinnitavad sünteetiliste magustajate neurotoksilist ehk ajurakke kahjustavat mõju ning panevad kahtluse alla selle, kas vastupidised uuringud on ikka sõltumatute ekspertide sulest.[aspartaam]Sünteetilised magustajad

Aspartaami ja teiste erutusmürkide (k.a. naatriumglutamaadi E621)  mõjude hindamiseks tuleks asjale läheneda pisut fundamentaalsemalt ja võtta arvesse  kogu organismi reaktsiooni nendele kemikaalidele. Muude tegurite kõrval peaksime uurima seda, kuidas mõjutavad need hormonaalsüsteemi (mis muu hulgas ju  teatavasti reguleerib ka meie kehakaalu) ja ajukeemiat.

Lähemal uurimisel selgub, et aspartaami pidev tarbimine põhjustab tervelt 36% kõrgemat riski haigestuda metaboolsesse sündroomi (haigusesse, mida iseloomustab kõrge kolesterool, kõrge vererasvade tase, diabeet või eeldiabeetiline seisund, südame- ja veresoonkonnahaigused ja kõrge kehakaal). Samuti suurendab aspartaamilembus riski haigestuda II tüübi diabeeti ja seda lausa 67% võrra. 

Aga kuidas jääb ajukeemiaga? Selgub, et aspartaamist pärit fenüülalaniin alandab aju serotoniinitaset, sellega aga seostatakse nii depressiooni, ärevust kui  krambiläve alanemist. Õnnehormooniks tituleeritud serotoniin reguleerib une, seksuaalsuse ja meeleolu kõrval ka meie näljakeskust ja sellega seonduvalt söögiisu.

Lisaks sellele on loomkatsed näidanud, et aspartaam läbib lihtsalt aju-vere barjääri, kahjustab neurotransmitterite tööd ja koguneb frontaalsagarasse, kus hakkab mõjutama neuronite tööd. Rõõmustada selle üle, et tegu on vaid loomkatsetega ei maksa, väidetavalt võtab mõjude avaldumine inimestel seoses nende suuremate mõõtmetega lihtsalt kauem aega.

Huvitatud võivad tutvuda ka sellega, kuidas mõjutab aspartaamist pärit metanooli ainevahetuse vaheprodukt formaldehüüd meie aju olulise antioksüdandi glutatiooni taset ja sellega seonduvaltoksüdatiivse stressi tekkimist.

Just see sama aspartaamist vabanev formaldehüüd kahjustab ka võrkkesta ja DNA replikatsiooni ning tekitab sünnidefekte. Formaldehüüdi kudesid kangestavast efektist on ka iga Tervishoiumuuseumit  külastanud  laps vast  teadlik. Eeldada, et kogu see keemiline saast inimese kehast kergelt ja kiirelt jälgi jätmata kaoks, oleks rohkem kui naiivne. Ka uuringud on kahjuks näidanud, et see nii ei ole.

Metanool kahjustab ka meie ajurakkude pikkade jätkete (aksonite) ümber olevat müeliini kihti. Demüelinisatsioon on seotud paljude neurodegeneratiivsete  haiguste, eriti aga sclerosis multiplexiga. Kui tutvuda inimeste kommentaaridega  hulgiskleroosi, Alzheimeri, Parkinsoni ja muudes ajuhaigusi käsitlevates foorumites, siis leiab rohkelt huvitavat tagasisidet inimestelt, kes on tehismagustajatest loobunud. Huvitatud võiksid tutvuda ka fibromüalgiat põdevate inimeste tagasisidega selle kohta, kuidas erutusmürkidest loobumine nende tervisele on mõjunud. Küsimust, kas  sünteetiliste magustajate tarvitamist jätkata või mitte, nendel inimestel reeglina ei teki. Teadusliku uuringuga eksitotoksiinide toksilisest mõjust fibromüalgia korral võib tutvuda siin:

GMO-teadlikele olgu remargi korras veel ära märgitud, et aspartaami toodetakse geenimuundatud bakterite väljaheite baasil.

Kõik need teadusuuringud loomade ja  tervete inimestega on pehmelt öeldes šokeerivad. Kuidas aga mõjuvad need legaalsed närvimürgid  juba niigi tugeva toksilise ülekoormuse ja  kahjustatud  või pärsitud ensümaatiliste mehhanismidega haigetele? Mis toimet tekitab  toksiliste ainete bioakumulatsioon laste kehas, kelle aju-verebarjäär juba niigi kergemini kahjustatav on?

Loe lisa: Liis Orav, tervise- ja toitumisnõustaja, www.toitumistarkus.ee



pood.minulaps.ee - soodsalt kodused asjad tuntud kaubamärkidelt
ABC Design, Angry Birds, Biolatte, Bradley Textile, Carriwell, Crescent, Cybex, Ecolab, Difrax, Fehn, GloMinerals, Haba, Helmi, Herlitz, Huggies, Lotte, Munchkin, Muumi, Neutral, Salasõna, Shea Mooti, Sonett, Weleda
 

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Lastelaulude kontsert - Helin-Mari Arder ja Teet Raik Piip ja Tuut Mängumajas, 12. aprillil
aprill
Pärast põgusat vaheaega on Helin-Mari Arder ja Teet Raik taas Piip ja Tuut Mängumaja laval uue kontsertkavaga. 
Piip ja Tuut Kontserdil Piip ja Tuut Mängumajas, 11. aprillil
aprill
"Piip ja Tuut Kontserdil" on Piip ja Tuut esimene lavastus, mis on valminud aastate jooksul publiku ees ja publikuga koos improviseerides. Paljud on seda etendust näinud ja paljud mitte, kuid iga kord on see etendus justkui uus, sest vaatajad on uued ja ilm teine kui viimane kord. Seepärast tullakse seda etendust ikka ja jälle uuesti vaatama, sest hea on naerda teiste üle ja tervislik enda üle.
Peatäide ennetamine ja ravi
Suuremates lastekollektiivides (lasteaed, kool) võivad aeg-ajalt tekkida täide puhangud. See on üks äärmiselt ebameeldiv ja tüütu probleem, kuid on olemas kindlad võtted neist efektiivselt vabanemiseks.
Kuidas aidata lapsi, kes testivad piire
Iga normaalne laps testib piire. See on tema töö. Kõige levinum põhjus piire testida on see, et nad tahavad aru saada, kus need täpselt asuvad.
Turvaline autosõit koos lastega
Aktiivsel lapsel on väga raske pikka aega vaikselt turvatoolis püsida, aga seda on vaja teha. Kui sõidate sageli autoga, on teil suurepärane võimalus õpetada oma lastele kannatlikkust ja harjutada nendega asjakohaseid tegevusi. Te peate lihtsalt välja nuputama, mis see tegevus olla võiks ja siis selle ellu viima.