Turvalisus
Vanem peab teadma, kus laps on
Suvevaheaeg on kohe kohe algamas ning koolilastel on teoksil palju põnevat. Lapsevanematel on oluline teada, et alla 16 aastastel lastel on seadusega kehtestatud ilma täiskasvanud saatjata liikumispiirang. 
Kassi- ja koerahammustus vajab kiiret puhastamist
Kassilt saadud vigastused on kas kriimustused või torkehaavad ning need võivad olla üsna sügavad. Häda ei tekita haava sügavus, vaid see, et kassi süljest satuvad haava mikroobid. Looma mikroobid tekitavad infektsiooni, mille tüsistusena võib tekkida veremürgistus. Põletik võib tekkida juba 20-30 minutit pärast hammustust. Haav läheb mädaseks ja hakkab punetama.
Kui laps läheb üksinda ringi rändama
Mõned lapsed on väga aktiivsed ja energilised. Neile meeldib ringi joosta ja sageli kaasneb sellega ka vanema silmade eest ära kadumine. Teised lapsed lähevad lihtsalt vanema kõrvalt omaette kõndima ja ei vaata kordagi tagasi. Sellele probleemile on välja pakkunud lahenduse maailmakuulus lapsehoidja Jo Frost. Tema nimetab seda rändlusmeetodiks.
Esmaabi - põletushaavad lapse nahal
Kui su laps end põletab, hoia külmkapist ja sügavkülmikust eemale ning suundu kraani poole.
Esmaabi - elektriõnnetused lapsega
Elektrilöök võib põhjustada üliraske šokiseisundi ja elektripõletusi. Kergema vigastuse korral tunneb kannatanu peapööritust, valu. Šokiseisund tekib, kui vool on tugev, kontakt kestab kaua ja elekter läbib lapse keha elutähtsaid tsoone. Kontakti kohas tekib põletus.
Esmaabi - kui võõrkeha satub hingamisteedesse
Kui inimene üheaegselt sööb, joob, räägib ega näri piisavalt toitu, võib kõripealis jääda valel ajal avatuks. Toit võib söögitoru asemel libiseda hingekõrisse. Edasine sõltub juba sellest, kui suur on võõrkeha ja kuhu see sattus. Esmaabi teadmised on sel puhul kriitiliselt vajalikud ning võib päästa elu.
Lämbuva imiku aitamine
On oluline teada, kuidas aidata kiiresti ja õigesti oma väikest beebit, kes on endale miskit kurku tõmmanud. Need õnnetused juhtuvad alati ootamatult ning seetõttu peab teadma, mida siis ette võtta.
Anafülaktiline šokk ja esmaabi
Anafülaksia on eluohtlik, kiiresti kujunev ülitundlikkuse reaktsioon, mis võib viia šokini. Selle tagajärjel võivad väga kiiresti tekkida pöördumatud kahjustused organites.
Esmaabi - võõrkeha silmas ja silmavigastused
Kõige sagedamini satuvad lastele silma liivaterakesed. Kuid silma võib sattuda ka ripsmekarv, kivike möödasõitva auto rataste alt või ilutulestiku järel õhus hõljuv osake. Kui võõrkeha asub silma limaskesta peal, ei ole tunginud selle sisse ega seda vigastanud, võite võõrkeha silmast ise eemaldada. Kui aga võõrkeha on raske eemaldada ja laps kurdab valu, tuleb pöörduda kiiresti arsti juurde.
Ettevaatust elektrooniliste aknaklaasidega!
Lastele meeldib mängida igasuguste nuppude ja pultidega. Autos olles peab sellele pöörama erilist tähelepanu, sest elektroonilised aknaklaasid võivad olla lapse jaoks ohtlikud.
Kuidas väikelastega ohtudest rääkida ja traagilisi veeõnnetusi ära hoida?
1–3-aastaste laste arenguülesanne on oma keha ja teda ümbritseva maailma tundmaõppimine. Tohutu uudishimu, vajadus kõike ise järele katsuda, maitsta, loopida, ronida jne paneb neid sageli olukordadesse, kus õnnetused on kerged juhtuma.
Rästikuhammustuse esmaabi
Suvisel ajal looduses ringi liikudes tasub olla ettevaatlik. Lisaks palju kardetud puukidele, võib metsas kokku puutuda ka rästikuga. Seetõttu on väga tähtis vaadata oma jalgade ette. Kui rästik hammustab, tuleb kutsuda kiiresti abi.
Lapse peavigastused - millal ja miks peab arsti kutsuma?
Paljud täiskasvanud arvavad, et kui laps millegagi vastu pead saab, on väga ohtlik tal magada lasta. Kui peavigastus ei ole tõsine, võib enamasti lapsel siiski magada lasta, eriti kui ta teeb endiselt regulaarseid uinakuid ning on harjunud keskpäeval magama või kui on õhtul aeg magama minna.
Mürgistuse sümptomid lapsel
Lapsed õpivad esimestel eluaastatel maailma tundma sageli maitstes. Paraku aga leiavad sel eluperioodil tee lapse suhu ka vähemal või rohkemal määral ohtlikud ained. Heal juhul lõpeb selline maailma avastamine ehmatusega, rängemal juhul eluaegse terviseprobleemiga.
Vali autoklaasile ohutu päikesesirm
Kevadine päike paistab järjest eredamalt ning auto aknale kinnitatud päiksesirm on laste jaoks hädavajalik, kui just pole tumendatud aknaklaasid. Päikesesirmi ostes on oluline jälgida, et see oleks ohutu.
Õpeta laps enda eest seisma
Kõik oluline saab alguse kodust - meie väärtushinnangud, suhtumine teistesse inimestesse, meie käitumine. Avaldame mõned mõtted, mida võiks lapsele õpetada turvalisest liiklemisest, enda hoidmisest ja oma vara kaitsmisest. 
Kiivri kandmine vähendab oluliselt pea- ja ajuvigastuste ohtu
Liiga sageli on linnapildis näha lapsi ratastel sõitmas ilma kiivrita. Kiiver kuulub nende abivahendite hulka, mis võib päästa lapse raskest traumast või koguni elu. Kiivri kandmine on kohustuslik ja seejuures on väga tähtis, et see oleks lapsele paras.
Esmaabi - kuidas elustada last?
Kui laps kaotab teadvuse, tuleb kutsuda kiirabi. Enne selle saabumist andke kannatanule esmaabi, seda peaks oskama iga lapsevanem ja hoidja. Teadvusetu lapse aitamisel tuleb tegutseda selle järgi, milline on lapse seisund.
Kui ohutu on kasutatud ja laenutatud turvatool?
Turvatoolide valik on poodides suur ning veelgi suurem on nende järelturg. Turvatooli ostu võib pidada omamoodi investeeringuks, sest see võib päästa lapse elu. Seetõttu on oluline veenduda kasutatud turvatooli ostes või laenates selle kvaliteedis.
Esmaabi luumurru korral
Talvisel ajal on libeduse tõttu palju enam luumurde kui muul aastaajal. Seetõttu on kasulik teada peamisi esmaabi võtteid.

Turvaline autosõit koos lastega

kolmapäev, 29. juuni 2016
Aktiivsel lapsel on väga raske pikka aega vaikselt turvatoolis püsida, aga seda on vaja teha. Kui sõidate sageli autoga, on teil suurepärane võimalus õpetada oma lastele kannatlikkust ja harjutada nendega asjakohaseid tegevusi. Te peate lihtsalt välja nuputama, mis see tegevus olla võiks ja siis selle ellu viima.

Mida teha:
  • Olge järjekindel asjades, mille üle ei vaielda. Lapsed peavad istuma turvatoolis - selline on seadus. Öelge neile, et politseinik peab teid kinni ja te olete kõik hädas, kui lapsed ei istu korralikult oma toolis. Aitab ka selgitamine, et autoistmed pakuvad neile turvalisust. Aga ärge kirjeldage liiga üksikasjalikult autoõnnetusi, sest see võib lapsi hirmutada.
  • Koostage autoreeglid. Pange kirja tähtsamad reeglid ja hoidke neid autos. Korrake neid iga kord, kui autosse istute. Vajadusel mõelge välja karistused reeglite rikkumise eest. Näiteks peab laps, kes autoreegleid rikub, koju jõudes autost prahi välja viima. Seda ülesannet suudab täita isegi viieaastane. Ärge unustage lapsi kiitmast, kui tei oli tore sõit ja lapsed järgisid reegleid.
  • Pakkuge neile tegevust. Tüdimus võib põhjustada virisemist ja kaklusi. Hoidke autos raamatuid, reisimänge, autobingokaarte või muusikat. Alati on kasulik panna käepärast tervislikke suupisteid, näiteks müslibatoone või soolaküpsiseid. Tegevusega hõivatud või suupistega maiustavad lapsed on rahul ja kalduvad vähem sebima ja kaklema.
  • Kuulake lugusid ja arutage nende üle. Ostke või laenutage mõned laste audioraamatud ning kuulake neid koos. Arutlege kuuldu üle ja kasutage seda stardiplatvormina edasisteks rikastavateks kõnelusteks. 
  • Osutage lastele positiivset tähelepanu. Hoidke õhkkond autos meeldiv, kasutage seda aega oma lastega rääkimiseks. Esitage mõtlemist provotseerivaid küsimusi, meenutage nädala sündmusi või mängige äraarvamismänge. Lapsed ja ka teie ise hakkate ootama, millal saate taas koos autoga sõita.
  • Laulge. Pange mängima teie lemmikmuusika või lastelaulud. Lõbutsege ja laulge kaasa.
Loe lisa raamatust: "Nututa kasvatus" (Elizabeth Pantley)



pood.minulaps.ee - tuntud kaubamärgid, hea hind
Biolatte, BabyBjörn, Carriwell, Cybex, Ecosh, GloMinerals, Herlitz, Huggies, Iittala, Laica, Lavazza, Lego, Lotte, Maxi-Cosi, Munchkin, Muumi, PlanetBio, RemedyWay, Solgar, Sonett, Smoby, Stiga, Qilikang, Weleda jt
 

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Peatäide ennetamine ja ravi
Suuremates lastekollektiivides (lasteaed, kool) võivad aeg-ajalt tekkida täide puhangud. See on üks äärmiselt ebameeldiv ja tüütu probleem, kuid on olemas kindlad võtted neist efektiivselt vabanemiseks.
Kuidas aidata lapsi, kes testivad piire
Iga normaalne laps testib piire. See on tema töö. Kõige levinum põhjus piire testida on see, et nad tahavad aru saada, kus need täpselt asuvad.
Aitame osta minibussi Laste Hooldekande asutusele Lootus
1993. aastal avati Ida-Virumaal Sillamäe linnas Lastekodu (praeguse nimega Laste Hooldekande asutus Lootus) 30 lapsele.Täna elavad lastekodus 29 last vanuses 1 kuu kuni 18 aastat. Osa lastel on mõlemad vanemad on surnud. Põhikoosseisu moodustavad lapsed, kelle vanematelt on vanemlikud õigused ära võetud ning kes ei tegele laste kasvatamise ja hooldamisega. Igapäevaste tegevuste jaoks vajavad nad aga hädasti minibussi.
Kirsitort kohupiima ja šokolaadiga
Aastavahetus on peagi saabumas ning üks imemaitsev kirsitort sobib suurepäraselt pidulauale.
Isetehtud looduslikud munavärvid
Ülestõusmispühad on kohe käes ning sel puhul on koos lastega munade värvimine lõbus ning meeldejääv sündmus. Kui soovid seekord teha miskit teistmoodi, proovi isetehtud looduslikke munavärve. Need on tõeliselt ilusad ja pealegi tervislikud.