Tervislik elu
Paar sõna imikute ja laste soolestiku mikrofloorast
Elu on sünnist alates tulvil katsumusi. Peale pika imetamisperioodi ja tervislike eluviiside vajavad lapsed harmoonilist ja armastavat keskkonda, sest stress nõrgestab nende immuunsüsteemi. Laste immuunsüsteem võib vajada toetust nii kaua, kuni see on väljaarenenud. 
Imelik ja imeline nuikapsas, mida armastavad ka lapsed
Nuikapsas on suurepärane komponent erinevates toorsalatites, lisand erinevates paja- ja ahjuroogades ning sobib küpsetamiseks ja grillimiseks. Tegemist on ühe maitsvaima kapsasordiga ning suve mõnusaim toiduavastus. Mõnusalt krõmpsuvat ja magusat nuikapsast lapsed lausa armastavad.
Karulauk – vitamiinirikas kevadekuulutaja
Karulauguhooaeg on alanud ning see on söödavatest umbrohtudest üks esimesi kevadekuulutajaid. 
Bacillus subtilis – võimas salarelv haiguste vastu
Probiootikumid on WHO poolt defineeritud kui elus mikroorganismid, mis piisavas koguses manustatuna omistavad peremeesorganismi tervisele positiivset efekti. Kuni tänaseni on probiootikumidena käsitletud peamiselt piimhappebaktereid, kuid aina rohkem on hakanud tuntust koguma ka teised bakterid, sh Bacillus´ed.
Sipelgapuu koor - hoiab sind viirustest
Järjest enam kogub populaarsust sipelgapuu koore toidulisand (nii tinktuuri kui kapslitena). Lihtsalt öelduna on sipelgapuu koor valuvaigistav ja põletikuvastane vahend, millel on toniseerivad ning antioksüdantsed omadused. 
Peatäide ennetamine ja ravi
Suuremates lastekollektiivides (lasteaed, kool) võivad aeg-ajalt tekkida täide puhangud. See on üks äärmiselt ebameeldiv ja tüütu probleem, kuid on olemas kindlad võtted neist efektiivselt vabanemiseks.
Milline on kõige tervislikum suhkur?
Suhkrut on peaaegu igas toidus - soolastes toitudes, magusates toitudes, jookides ja kookides. Seetõttu tasub mõelda, millist suhkrut tarbime ja kui tervislik see meile on. Levinud on teadmine, et valge suhkur pole tervisele kasulik ning selle asemel võiks tarvitada pigem pruuni suhkrut.
Kuidas pääseda puukide eest?
Puugihooaeg on alanud. Igal aastal hoiatatakse puugiga kokkupuute eest, kuna nendega võivad kaasnevad puukentsefaliit või puukborrelioos. Lapsevanemad on sel teemal eriti tundlikud, sest lapsed viibivad kevad-suvisel ajal väga palju looduses ja puugiga kokkupuute tõenäosus on üsna suur.
Ettevaatust - Hispaania maasikas!
Pea iga suuremas kaubanduskeskuses müüakse imeilusaid ja suuri maasikaid. Nende lummav lõhn meelitab paljusid, eriti lapsi. Paraku on Hispaania maasikas täis pestitsiide ning tervislikust maasikast on asi kaugel.
Õunaäädikas tugevdab tervist
Õunaäädikas sobib ühekorraga nii organismi puhastamiseks kui tugevdamiseks, raviks ja isegi toiduks. Iseäranis hästi saab sellega maitsestada kevadisi rohelisi salateid nii õlikastme koostisosana kui iseseisva põneva maitseäädikana.
Köharavi - tõhusad looduslikud mähised ja salvid
Peamiseks köha põhjustajaks meie külmas ja niiskes kliimas on infektsioon hingamisteedes ning paraku kimbutab see väga sageli väikelapsi. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on väga tõhusad ja lihtsad nipid ka kõige tüütuma köha taltsutamiseks.
Miks on tatar niivõrd kasulik toiduaine?
Tatratangu peetakse „tangude kuningannaks”. Toitude valmistamisel kasutatakse tatratangu laialdaselt riisi asendajana (Indias kutsutakse seda isegi mustaks riisiks).  
Soojendav tervisenaps viiruste kõrgajal
Esimeste haigusnähtude peletamiseks tasub aeg maha võtta ning kosutada end lõõgastava joogiga. Tervist toov jook soojendab ja ergutab hästi immuunsüsteemi.
Astelpaju kui väärtuslik ravimtaim ja toidulisand
Astelpaju hooaeg on käes ning turult saab osta kodumaiseid marju. Astelpaju on väärtuslik ravimtaim ning toidulisand. Astelpaju viljades on suurel hulgal erinevaid vitamiine ja mikrotoitaineid, mida keha igapäevaselt vajab.
Säilita nutikalt aia- ja metsasaadusi
Eesti kliimas on värskete kodumaiste aia- ja metsasaaduste aeg nii lühike, et suvel laetud vitamiinivarudest ei piisa organismil talve üleelamiseks. Seetõttu tuleb just suvisel perioodil mõelda, milliseid marju, aed- ja puuvilju ning seeni saab säilitada talvise vitamiinvaeguse vältimiseks ning toidulaua mitmekesistamiseks. 
Ole teadlik nätsu koostisest ja selle mõjust lapsele
Telereklaamidest ja ajakirjadest on meile kõigile meelde jäänud, et nätsu tuleks närida peale igat söögikorda. Arvestades missuguse populaarsuse närimiskumm on saavutanud ja et ka lapsed seda suures koguses tarbivad, peaksime vast huvi tundma, millest nätsud üldse tehtud on?
Sibul ja küüslauk rahvameditsiinis
Sibul ja küüslauk on kõigile tuntud kui rahvameditsiini põhiline raudvara. Sibula ja küüslauguga saab ennetada ja ravida külmetushaigusi, tõsta keha üldist toonust ning on abiks kümnete erinevate vaevuste korral.
Huuletubakas hävitab noorte tervist
Tubakast rääkides on seni rohkem tähelepanu pööratud suitsetatavatele tubakatoodetele, mille klassikaliseks näiteks on sigaret, vähem on aga räägitud suitsuvabadest tubakatoodetest. Nende tarvitajateks on Eestis just teismelised ja noored. 
Suhkrust ja selle mõjust tervisele
Oleks hea, kui iga inimene mõistaks, kuidas tekib suhkru tarbimise nõiaring ehk pidev magusaisu ja suhkrusõltuvus. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on suhkru mõju kohta väga asjakohane kirjutis.
Avasta D-vitamiini kasulikkus
Ilmselt oleme kõik kuulnud, et D-vitamiin on väga vajalik. Seda soovitatakse lastele anda juba sünnist alates. Miks siis ikkagi on D-vitamiin niivõrd oluline? 

Laps passiivse suitsetajana

teisipäev, 7. juuli 2015
Lapsed on tubakasuitsu suhtes kõige kaitsetumad, kuna väikelaps ei oska ise suitsetaja lähedusest või täissuitsetatud ruumist lahkuda.

Tubakasuits ladestub tuppa isegi siis, kui suitsetada akna või köögi tõmbekapi juures. Ohtlike kemikaalide peenosakesed võivad riietele, mööblile ja vaipadele mitmeteks kuudeks püsima jääda, nii tervist märkamatult mõjutades.

Laste tervist mõjutab passiivne suitsetamine kõige enam, sest nende hingamissagedus on suurem ja organism alles arenemisjärgus. Lastel puuduvad loomulikud kaitsemehhanismid nikotiini ja muude tubaka tarvitamisel tekkivate mürkide suhtes, mistõttu võivad mürgised ained jääda nende organismi kauemaks.

Uuringud näitavad, et lapsed, kelle vanemad suitsetavad, on sagedamini haiged. Tubakasuits ärritab laste hingamisteid, mistõttu nad köhivad ja iga väiksemgi füüsiline pingutus võib esile kutsuda hingelduse. Tubakasuitsu tõttu võivad lapsed sagedamini põdeda nina- ja kõrvakoobaste põletikke, bronhiiti ja kopsupõletikku.

Astmahaigel lapsel, kes hingab sisse tubakasuitsust õhku, esinevad sagedasemad ja raskemad atakid. Lastel, kelle vanemad suitsetavad nende juuresolekul, esinevad sagedamini kõrvainfektsioonid. Nende terviseprobleemid jätkuvad ka täiskasvanueas.

Pideva passiivse suitsetamisega tekkivad riskid lapsele
  • nurisünnitus ja lapse väärareng,
  • enneaegne sünnitus ja beebi alakaal
  • astma tekkimine nii lapse- kui täiskasvanueas
  • õpiraskused
  • psühholoogilised probleemid nagu depressioon, ärevus, hüperaktiivsus, ebaküpsus jms
  • kopsu- ja kõrvainfektsioonid, allergiad
  • astma ägenemine, allergilised reaktsioonid
  • kopsuvähk jm vähkkasvajad
  • südame-veresoonkonnahaigused
Laste juuresolekul ei tohi suitsetada, isegi kui viibite koos vabas õhus. Eriti ohustatud on imikud ja väikelapsed. Ka imikuga jalutamas käies ei tohi lapsevanem vankrit lükates suitsetada.

Samuti peavad lapsevanemad teadma, et ka suitsetamast tulles on väljahingatav hingeõhk endiselt mürgine ja kõrge vingugaasisisaldusega, mistõttu lähedane kontakt lapsega võib olla ohtlik.

Vaata lähemalt: www.tubakainfo.eepood.minulaps.ee
 - tuntud kaubamärgid, hea hind
Brändiriided ja -jalanõud, Biolatte, Carriwell, Cybex, Ecolab, GloMinerals, Herlitz, Huggies, Lavazza, Lotte, Munchkin, Muumi, Shea Mooti, Sonett, Weleda jt
 

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Palliralli 2015, 12. juulil
juuli
Palliralli on heategevuslik üritus, mille algne idee pärineb üle maailma aina populaarsemaks muutuvast Pardirallist (Duck Race).
Kus hoida ratast, et see ka alles jääks?
Palju räägitakse sellest, kuidas hoida avalikus kohas oma jalgratast pikanäpumeeste valdusesse sattumast. Samuti tasuks jalgratast kodus panipaika paigutades läbi mõelda, kus ja kuidas tagada see, et ratas seal järgmisel korral sõitma minnes ka alles on.
Kuidas vältida toidumürgitust
Elementaarset toiduhügieeni peaksid järgima kõik inimesed, kuid eriti oluline on see imikute ja väikeste laste puhul. Paljud reeglid on iseenesest mõistetavad, kuid tasub meeles pidada, et toidusse võivad bakterid kergesti ka kogemata sattuda. Toidumürgituse oht suureneb oluliselt just suvel.
Asjad ei asenda armastust
Asjad ei suuda mitte mingil juhul asendada vanemlikust hoolitsusest saadavat naudingut, mida lapsed tegelikult südames igatsevad. 
Töötavate emade väikelaste ebakindlus
Kui alla kolmeaastase lapse põhihooldajat pole pidevalt füüsiliselt kohal ja adekvaatne asendushooldus puudub, satub laps ängistusse, sest tema kiindumusvajadus jääb rahuldamata.