Turvalisus
Vanem peab teadma, kus laps on
Suvevaheaeg on kohe kohe algamas ning koolilastel on teoksil palju põnevat. Lapsevanematel on oluline teada, et alla 16 aastastel lastel on seadusega kehtestatud ilma täiskasvanud saatjata liikumispiirang. 
Kassi- ja koerahammustus vajab kiiret puhastamist
Kassilt saadud vigastused on kas kriimustused või torkehaavad ning need võivad olla üsna sügavad. Häda ei tekita haava sügavus, vaid see, et kassi süljest satuvad haava mikroobid. Looma mikroobid tekitavad infektsiooni, mille tüsistusena võib tekkida veremürgistus. Põletik võib tekkida juba 20-30 minutit pärast hammustust. Haav läheb mädaseks ja hakkab punetama.
Kui laps läheb üksinda ringi rändama
Mõned lapsed on väga aktiivsed ja energilised. Neile meeldib ringi joosta ja sageli kaasneb sellega ka vanema silmade eest ära kadumine. Teised lapsed lähevad lihtsalt vanema kõrvalt omaette kõndima ja ei vaata kordagi tagasi. Sellele probleemile on välja pakkunud lahenduse maailmakuulus lapsehoidja Jo Frost. Tema nimetab seda rändlusmeetodiks.
Esmaabi - põletushaavad lapse nahal
Kui su laps end põletab, hoia külmkapist ja sügavkülmikust eemale ning suundu kraani poole.
Esmaabi - elektriõnnetused lapsega
Elektrilöök võib põhjustada üliraske šokiseisundi ja elektripõletusi. Kergema vigastuse korral tunneb kannatanu peapööritust, valu. Šokiseisund tekib, kui vool on tugev, kontakt kestab kaua ja elekter läbib lapse keha elutähtsaid tsoone. Kontakti kohas tekib põletus.
Esmaabi - kui võõrkeha satub hingamisteedesse
Kui inimene üheaegselt sööb, joob, räägib ega näri piisavalt toitu, võib kõripealis jääda valel ajal avatuks. Toit võib söögitoru asemel libiseda hingekõrisse. Edasine sõltub juba sellest, kui suur on võõrkeha ja kuhu see sattus. Esmaabi teadmised on sel puhul kriitiliselt vajalikud ning võib päästa elu.
Lämbuva imiku aitamine
On oluline teada, kuidas aidata kiiresti ja õigesti oma väikest beebit, kes on endale miskit kurku tõmmanud. Need õnnetused juhtuvad alati ootamatult ning seetõttu peab teadma, mida siis ette võtta.
Anafülaktiline šokk ja esmaabi
Anafülaksia on eluohtlik, kiiresti kujunev ülitundlikkuse reaktsioon, mis võib viia šokini. Selle tagajärjel võivad väga kiiresti tekkida pöördumatud kahjustused organites.
Esmaabi - võõrkeha silmas ja silmavigastused
Kõige sagedamini satuvad lastele silma liivaterakesed. Kuid silma võib sattuda ka ripsmekarv, kivike möödasõitva auto rataste alt või ilutulestiku järel õhus hõljuv osake. Kui võõrkeha asub silma limaskesta peal, ei ole tunginud selle sisse ega seda vigastanud, võite võõrkeha silmast ise eemaldada. Kui aga võõrkeha on raske eemaldada ja laps kurdab valu, tuleb pöörduda kiiresti arsti juurde.
Ettevaatust elektrooniliste aknaklaasidega!
Lastele meeldib mängida igasuguste nuppude ja pultidega. Autos olles peab sellele pöörama erilist tähelepanu, sest elektroonilised aknaklaasid võivad olla lapse jaoks ohtlikud.
Kuidas väikelastega ohtudest rääkida ja traagilisi veeõnnetusi ära hoida?
1–3-aastaste laste arenguülesanne on oma keha ja teda ümbritseva maailma tundmaõppimine. Tohutu uudishimu, vajadus kõike ise järele katsuda, maitsta, loopida, ronida jne paneb neid sageli olukordadesse, kus õnnetused on kerged juhtuma.
Rästikuhammustuse esmaabi
Suvisel ajal looduses ringi liikudes tasub olla ettevaatlik. Lisaks palju kardetud puukidele, võib metsas kokku puutuda ka rästikuga. Seetõttu on väga tähtis vaadata oma jalgade ette. Kui rästik hammustab, tuleb kutsuda kiiresti abi.
Lapse peavigastused - millal ja miks peab arsti kutsuma?
Paljud täiskasvanud arvavad, et kui laps millegagi vastu pead saab, on väga ohtlik tal magada lasta. Kui peavigastus ei ole tõsine, võib enamasti lapsel siiski magada lasta, eriti kui ta teeb endiselt regulaarseid uinakuid ning on harjunud keskpäeval magama või kui on õhtul aeg magama minna.
Mürgistuse sümptomid lapsel
Lapsed õpivad esimestel eluaastatel maailma tundma sageli maitstes. Paraku aga leiavad sel eluperioodil tee lapse suhu ka vähemal või rohkemal määral ohtlikud ained. Heal juhul lõpeb selline maailma avastamine ehmatusega, rängemal juhul eluaegse terviseprobleemiga.
Vali autoklaasile ohutu päikesesirm
Kevadine päike paistab järjest eredamalt ning auto aknale kinnitatud päiksesirm on laste jaoks hädavajalik, kui just pole tumendatud aknaklaasid. Päikesesirmi ostes on oluline jälgida, et see oleks ohutu.
Õpeta laps enda eest seisma
Kõik oluline saab alguse kodust - meie väärtushinnangud, suhtumine teistesse inimestesse, meie käitumine. Avaldame mõned mõtted, mida võiks lapsele õpetada turvalisest liiklemisest, enda hoidmisest ja oma vara kaitsmisest. 
Kiivri kandmine vähendab oluliselt pea- ja ajuvigastuste ohtu
Liiga sageli on linnapildis näha lapsi ratastel sõitmas ilma kiivrita. Kiiver kuulub nende abivahendite hulka, mis võib päästa lapse raskest traumast või koguni elu. Kiivri kandmine on kohustuslik ja seejuures on väga tähtis, et see oleks lapsele paras.
Esmaabi - kuidas elustada last?
Kui laps kaotab teadvuse, tuleb kutsuda kiirabi. Enne selle saabumist andke kannatanule esmaabi, seda peaks oskama iga lapsevanem ja hoidja. Teadvusetu lapse aitamisel tuleb tegutseda selle järgi, milline on lapse seisund.
Kui ohutu on kasutatud ja laenutatud turvatool?
Turvatoolide valik on poodides suur ning veelgi suurem on nende järelturg. Turvatooli ostu võib pidada omamoodi investeeringuks, sest see võib päästa lapse elu. Seetõttu on oluline veenduda kasutatud turvatooli ostes või laenates selle kvaliteedis.
Esmaabi luumurru korral
Talvisel ajal on libeduse tõttu palju enam luumurde kui muul aastaajal. Seetõttu on kasulik teada peamisi esmaabi võtteid.

Kus hoida ratast, et see ka alles jääks?

kolmapäev, 8. juuli 2015
Palju räägitakse sellest, kuidas hoida avalikus kohas oma jalgratast pikanäpumeeste valdusesse sattumast. Samuti tasuks jalgratast kodus panipaika paigutades läbi mõelda, kus ja kuidas tagada see, et ratas seal järgmisel korral sõitma minnes ka alles on.

Pane ratas lukku!
Kõige lihtsam, mida saad teha, kuid mis võib kergesti meelest minna, kui jätad ratta isiklikku panipaika, mitte poeukse taha, kus varguse oht on selgem, on see, et ka seal võiks kasutada rattalukku. Loomulikult ei ole rattalukk lahendus, mis takistaks kogenud varast rattaga minema sõitmast, kuid nagu linnatänaval, aeglustab see vähemasti tema tegevust ning suurendab võimalust, et keegi tema tegutsemist märkab. Ka hoiad rattalukuga ära selle, et ühiskasutatavas panipaigas (näiteks korteriühistu kelder) mõni niisama naljamees või naabripoiss rattaga lõbusõidule satub.

Alarm tõmbab tähelepanu 
Üks nutikas võimalus on paigaldada oma jalgrattale alarm, mis aktiveerub, kui ratast liigutatakse. Ehk olgu see siis pätt või naabrionu, kes pidas paremaks ratta keldri teise otsa tõsta, et teha ruumi kartulikotile, annab alarm märku sellest, et keegi on pannud käed külge varale, mis talle ei kuulu.

Videovalve peletab päti eemale
Juba ainuüksi videokaamera olemasolu aitab vargaid eemale hoida ning sellega ennetada pahategusid ning nendega kaasnevat stressi. Lisaks sellele, et videokaamera salvestiselt saab vaadata, kes ja millal pahateo toime pani, on videovalvel ka oluline ennetav efekt – pätt pelgab kaamerat ning valib oma tegudeks pigem sellise koha, kus on vähem võimalusi, et teda märgatakse. Eriti otstarbekaks võib see osutuda kortermajade valvamisel, kus suur osa ruumidest ja territooriumist on ühiskasutuses.

Kindlusta oma vara
Kui oled koduomanik, siis ilmselt oled mõelnud sellele, kuidas oma vara võimaliku kahju vastu kindlustada. Kodukindlustuse lepingusse tasub kindlasti lisada ka jalgratas, sel puhul katab murdvarguse puhul selle väärtuse kindlustus. Siis tasub aga meeles pidada, et ka omanik peab hea seisma selle eest, et vargal ei oleks rattale liiga lihtne ligipääs. Lõpuks taandub kõik lihtsatele detailidele, mis aga läbimõeldult ning koostoimes annavad suure tõenäosuse, et Sinu ratas ei vaheta Sinu teadmata omanikku.

Allikas: G4Si turvaportaal „Julged hoolida?", www.julgedhoolida.eepood.minulaps.ee
 - tuntud kaubamärgid, hea hind
Brändiriided ja -jalanõud, Biolatte, Carriwell, Cybex, Ecolab, GloMinerals, Herlitz, Huggies, Lavazza, Lotte, Munchkin, Muumi, Shea Mooti, Sonett, Weleda jt
 

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Portselanilaat - lauakatmisele pühendatud disaini- ja vanakraamiturg, 12. juulil
juuli
Kevadel toimunud ülimenukas lauakatmisele pühendatud antiigi- ja disainilaat saab Rannarahva Festivalil järje. 
Palliralli 2015, 12. juulil
juuli
Palliralli on heategevuslik üritus, mille algne idee pärineb üle maailma aina populaarsemaks muutuvast Pardirallist (Duck Race).
Laps passiivse suitsetajana
Lapsed on tubakasuitsu suhtes kõige kaitsetumad, kuna väikelaps ei oska ise suitsetaja lähedusest või täissuitsetatud ruumist lahkuda.
Kuidas vältida toidumürgitust
Elementaarset toiduhügieeni peaksid järgima kõik inimesed, kuid eriti oluline on see imikute ja väikeste laste puhul. Paljud reeglid on iseenesest mõistetavad, kuid tasub meeles pidada, et toidusse võivad bakterid kergesti ka kogemata sattuda. Toidumürgituse oht suureneb oluliselt just suvel.
Asjad ei asenda armastust
Asjad ei suuda mitte mingil juhul asendada vanemlikust hoolitsusest saadavat naudingut, mida lapsed tegelikult südames igatsevad.